Subsidies voor monumenten Een gouden bokaal dikkat VVD lankmoedig voor Van Belzen Signaal voor bibliotheek om het voorzichtig aan te doen Bel bij brand 0011 Onderwijs- voorlichting ZEELAND IN DE PEN Gs doen voorstellen voor drie molens en een kerk IN BEROEP PIET VERKOUTER COMMISSIES Donderdag 16 september 1982 Gedeputeerde staten stellen provinciale staten voor subsidies te verle nen in de restauratiekosten van drie molens en een kerk. In totaal gaat het om een bedrag van 1 75.000, Korenmolen "Buiten Verwachting" Korenmolen 's-Heer Abtskerke Korenmolen "De Hoop" Nederlands Hervormde Kerk te Grijpskerke Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 Enigszins democratisch VVD-verzoek weggevaagd Dat wilde de raad VERGUNNING GEMEENTE THOLEN Voor een goede alarmering moet U daarbij het volgende melden UW NAAM HET TELEFOONNUMMER VANWAAR U OPBELT WAT ER AAN DE HAND IS WAAR (HET JUISTE ADRES) DE HULP NOODZAKELIJK IS. Spreek duidelijk en niet te snel. ABDIJ IEUWS De statencommissie voor waterstaat en verkeer vergadert 20 september om 9.30 uur. Aan de orde komen o.a. het beschikbaar stellen van krediet voor de aanschaffing van kasregisters voor de Provinciale stoombootdiensten; de overdracht van beheer en onderhoud en een gedeelte eigendom van de verbin dingsweg tussen de provinciale weg Oostburg-IJzendijke en de P C. Bouten straat in Waterlandkerkje aan de ge meente Oostburg; en een notitie inzake de aanleg van de rondweg Poortvliet. Ook op 20 september (om 13.30 uur) vergadert de commissie welzijn. Agendapunten: project autistische kin deren; subsidieverzoek kinderverblijf Wip-Wap; monumentensubsidies en een onderzoekvoorstel bejaardenvoor zieningen. Woensdag 22 september om 14.00 uur vergadert de bezwaarschriften commissie welzijnsplanning over be zwaarschriften van Humanitas Zeeland, NUSO (speeltuinwerk), het besturen overleg maatschappelijk activerings- werk en de Zeeuwse culturele raad tegen het deelprogramma sociaal cultu reel werk. Deze instellingen menen geen of niet voldoende subsidie te krij gen. De afdeling voortgezet onderwijs van de provinciale onderwijsraad verga dert ook op 22 september, maar om 14.15 uur. Behandeld worden o.a. de aansluiting basisonderwijs - voortgezet onderwijs, het evaluatierapport Zeeuw- De provinciale onderwijsraad heeft een brochure gemaakt met als titel "Onder wijs in Zeeland". Ze is ook in het Turks, Arabisch en Engels vertaald. Er staat informatie in hoe in Nederland het onderwijs in elkaar zit. Ook wordt verteld welke verschillende soorten scholen er in Zeeland zijn. Speciaal wordt aandacht geschonken aan de mogelijkheden voor buitenland se kinderen. De brochure is verkrijgbaar bij de Stich ting welzijn buitenlanders. Palingstraat 25, Vlissingen. Telefoon 01184-12261. se beroepenmanifestatie en het stage project Ito-docenten. De statencommissies voor bestuurs zaken en ruimtelijke ordening verga deren op vrijdag 24 september. Zij beginnen respectievelijk om 9.30 uur en om 13.30 uur. De commissie voor bestuurszaken spreekt o.a. over de aan koop van natuurgebieden, over de sub sidiëring van een project van opsporing en behandeling van autistische kinde ren, subsidiëring restauratie monumen ten en het toekennen van waarderings subsidie aan de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland. De commissie ruimte lijke ordening behandelt het jaarverslag van de Provinciale Planologische Dienst en de subsidiëring aankoop inlagen Noord-Beveland. De statencommissies voor waterstaat en verkeer, welzijn, ruimtelijke orde ning en bestuurszaken beginnen met spreekrecht voor het publiek en zijn openbaar. Zij worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De afdeling voortgezet onderwijs van de provinciale onder wijsraad vergadert in het statencom- plex, Abdij 11, Middelburg. Provinciaal subsidie voor monumenten is gebaseerd op de "Verordening monu mentensubsidies Zeeland". Daarin staat o.a. dat de provincie een bijdrage van 25% kan geven in de zogenaamde sub sidiabele kosten van molens. Als het gaat om een bedrag van meer dan 50.000,— moeten provinciale staten - de provinciale volksvertegenwoordiging - er over beslissen. In de restauratiekosten van kerken wordt 10% gesubsidieerd, maar ook hier is het zo dat bij bedragen van meer dan 50,000.— de provinciale beurs alleen door de staten kan worden ge opend. De korenmolen "Buiten Verwachting" staat in Nieuw-en Sint Joosland. Eige naresse is de gemeente Middelburg. De molen wordt omschreven als een uit 1874 daterende, ronde, gewitte bak- Wanneer men zijn zoon als tweede naam Zelandus meegeeft en zijn dochter Medioburgensis (Middelburg), dan spreekt daaruit wel een grote genegen heid voor het gewest en zijn hoofdstad. Dit gebeurde met de kinderen van Jan van Borssele en Anna Coninck die in 1 757 en 1 758 werden geboren. Van Borssele was niet de eerste de bes te. Hij was raad van de stad Middelburg, bewindhebber van de Oost-Indische Compagnie en vertegenwoordiger van stadhouder Willem II. Anna Coninck - die op 10-jarige leeftijd wees werd - groeide op in het gezin van een andere belangrijke Middelburger: Wilhem van Citters. Ze trouwde - in eerste instantie tegen haar zin - op 1 7-jarige leeftijd met de 26 jaar oudere Van Borssele. De hamerslag van de veilingmeester op 6 oktober 1981 bekrachtigde de verwerving door het Rijksmuseum te Amsterdam van een zeer fraaie gou den bokaal, een van de prachtigste voorbeelden van 18e eeuwse goud smeedkunst in ons land. Hierover is geschreven door Marion N. H. kerk in Grijpskerke Vilayet E^itim Meclisi 'Zeeland'da e^itim' adli bir bro^ür 9ikarmi§tir. Bu bro^ür Tiirkye ve Arapca olarakta basilmi^tir. Adi geven bro§ürde, Hollands e§itim sistemi hakkinda bil<3i verilmektedir. Ayrica Zeeland vilayetin- deki e<3itim olanaklari agiklikla belirtilmektedir. Yabanci uyruklu ögrenciler igin bulunan imkanlarda aviklikla belirtilmi§tir, Adi gegen bu bro§ürü, Vlissingen jehrinde'ki (Palingstraat 25, telefon: 01184 - 12261) Yabancilar Yardim Kurumundan temin edebilirsiniz stenen bovenkruier zonder stelling van het type grondzeiler. De provincie heeft al een subsidie ge geven van ƒ68.750, Nu wordt voorgesteld om 25% te betalen van de subsidiabele meerkosten, die ƒ220.000,— bedragen. Het gaat dus om een bedrag van 55.000, Het rijk heeft in totaal inmiddels 198.000,—betaald. De molen in 's-Heer Abtskerke valt te beschrijven als een achtkantige boven kruier zonder stelling; grondzeiler van het "Zeeuwse type". De molen is ei gendom van de gemeente Borsele. De geraamde subsidiabele meerkosten bedragen 160.000, Gs willen hiervan 40.000,— voor hun rekening nemen. Eerder is al eens 70.000,— beschikbaar gesteld door de provincie. Het rijk stelde al 1 12.000,— ter be schikking. De Zierikzeese korenmolen "De Hoop" is eigendom van de gemeente. Het is een "slanke, ronde stellingmolen van baksteen, daterend uit 1850". Het gaat om subsidiëring van geraamde meerkosten. (De provincie stelde al eens 82.500,— beschikbaar). Nu gaat het om een voorstel nog eens 25% van 53.000,— (oftewel 1 3.250,—) te betalen. De Nederlands Hervormde kerk in Grijpskerke wordt omschreven als een tweebeukig bakstenen gebouw met een zuidbeuk uit het begin van de 14e eeuw. In de 1 5e eeuw is het gebouw vergroot met een noordbeuk en in 1770 met een travee naar het westen. Op het dak staat een open, houten, vierkant torentje. De kerk heeft een ei kenhouten preekstoel met boogpane- len. De kerk is eigendom van de kerk voogdij van de NH gemeente Grijps kerke. De restauratiekosten worden ge raamd op 666.067,—. De gemeente geeft 30% subsidie 1 99.820,—). Het provinciale subsidie is voor ker ken 10%. Het voorstel is dus ƒ66.607,be schikbaar te stellen. De voorstellen komen aan de orde in de statenvergadering van 22 oktober Dinsdag 21 september behandelt de tweede kamer uit gedeputeerde staten een beroepschrift op grond van de al gemene bijstandswet. De zitting wordt gehouden om 10.00 uur. Er is een be slissing in het geding van de gemeente Middelburg. Dezelfde dag (21 september) maar om 1 0.30 uur behandelt de derde kamer uit gedeputeerde staten het beroep van de Vereniging christelijk kleuteronderwijs in Terneuzen. De vereniging is het niet eens met de hoogte van de administra tiekosten van het openbaar kleuteron derwijs over 1 979 die de gemeenteraad heeft vastgesteld. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42. Middelburg. L. de longh in het jongste nummer van het Bulletin van het Rijksmu seum (1982, nr. 3). Aanknopingspunten voor de her komst waren de merken, de signatuur van Philippe Metayer, het jaartal 1754, Zeeuwse familiewapens en huwelijkssymboliek. De goudsmeden Philippe en Louis Me tayer, afkomstig uit Rouaan, hadden hun toevlucht gezocht in Amsterdam Op de beker staan de alliantiewapens Van Citters/Kien en Van Borssele/Co- ninck. De bekroning van het deksel wordt gevormd door een uit de golven oprijzende leeuw; tussen de golven is een banderol gedrapeerd met het "Luc- tor et Emergo". De huwelijksvoorstelling bestaat uit een jong paar, omgeven door tortelende duiven en de godin van de wijsheid (Mi nerva) met een kind aan haar hand. Mevrouw De longh schrijft dat de opdrachtgever tot het vervaardigen van de beker gezocht moet worden in de familiekring en het is waarschijn lijk dat de bruidegom zelf of de oom van de bruid deze waardevolle herin nering heeft laten vervaardigen. Eénmansfractie RPF kreeg volle discussiepond bij samenstelling raadscommissies Het benoemen van de raadscommissies voor de komende vier jaar was maan dagavond in een voltallige Thoolse raadsvergadering toch niet alleen maar het invullen van stembriefjes. Met name de VVD toonde zich lankmoedig tegen RPF-éénling P. van Belzen en leverde zelfs een plaatsvervangend commissielid financiën in. Ook de PvdA bleek bij monde van haar nieuwe fractieleider J. de Bres niet ongenegen water in de (rode) wijn te doen. door desnoods wat meer leden in een commissie op te nemen om de vijfde fractie in deze nieuwe raad ook aan zijn informatie-trekken te laten komen. B en w hadden niets tegen informatie verstrekking, maar burgemeester Bae- rends meende, dat het eertijds genomen raadsbesluit tot een vertegenwoordiging van viei nu niet maar opeens overhoop moest, omdat er een vijfde fractie bij kwam: "Als er bij de volgende verkie zing 7 fracties uit de stembus komen, zou je dan ook consequent moeten zijn door ze alle 7 te doen vertegenwoordi gen, terwijl er ook tussentijds een raads lid zijn fractie wel kan verlaten en weer een éénling vormt. Blijf ook in het com- missiebeleid consequent," vond de raadsvoorzitter. Hij kreeg uiteindelijk toch anonieme steun, hoewel de RPF wel het extraatje kreeg door in de com missie georganiseerd overleg te worden opgenomen. Tijdens de discussie hierover zei CDA- woordvoerder Van Kempen dat dhr. Van Belzen nog het meest gebaat zou zijn zitting te krijgen in die commissies, die niet openbaar zijn, dus bijvoorbeeld de onroerende zaken commissie. Van wat in openbare commissies wordt be handeld, kan het RPF lid immers on getwijfeld op de hoogte komen. Van Belzen had er toch een wat andere mening over. Hij wees er allereerst op, dat commissies als die van bestuurlijke aangelegenheiden en ruimtelijke orde ning niet een vrijwillige is, maar van bovenaf werden opgelegd. Hij erkende, dat een kleine fractie zich in de beper king meester moet tonen, maar zo'n fractie weet ook bij voorbaat dat door 1 persoon meer werk verzet moet worden dan bij grotere fracties nodig is. Dat be wustzijn is er bij de RPF. Daarom vond dhr. Van Belzen dat het wat ondemo cratisch overkomt, dat grote fracties geen ruimte scheppen om de kleinste in te werken. Zo is bijvoorbeeld de com missie gemeenschappelijk overleg niet aan een maximum van drie gebonden. Het kan ook vijf zijn. Waarom ook geen RPF-vertegenwoordiging in de com missie onroerende zaken? Dhr. Van Belzen vond zijn afvaardiging in de werkgroep sociaal-cultureel werk niet de gelukkigste keus, omdat terugsluizen naar de welzijnsraad geblokkeerd is en er van wordt uitgegaan, dat de gekozen raadsleden in de welzijnsraad zo moge lijk binding met de werkgroepen moeten hebben. Destijds protesteerde dhr. Van Belzen tegen de opsplitsing van de wel- zijnsportefeuille in sportzaken en ande re takken welzijn en dat wreekt zich nu al, want de suggestie van dhr.M. van Damme in de voorlaatste vergadering, dat bij de keuze van de welzijnsraad ge let wordt op de polutieke kleur van de voorzitter, wordt thans ingewikkelder. De raad sprak zich trouwens ook anders uit (bij monde van De Bres en Dijke) dan nu uit de kandidatuur blijkt, aldus de RPF-kritiek. De Bres herinnerde er aan, de suggestie te hebben gedaan in de welzijnsraad de 5 fracties te doen vertegenwoordigen. Andere fracties hebben niet te beoorde len of de RPF-man teveel werk krijgt. Dat moet hij zelf maar uitvechten. De kernvraag is of hem de mogelijkheid wordt geboden zich voldoende te infor meren. Dhr.J.L. van Gorsel wees er op, hoe zijn fractie enkele suggesties deed om de VVD ook te doen vertegenwoordigen in buiten de streek optredende commissies. Een suggestie om het fractielid J.v.d.Heuvel deel te laten nemen in het algemeen bestuur van de Betho, de PZEM en de regionale brandweer. Ver der dhr.J.L.van Gorsel in de commissie bedrijfsleven. De VVD vindt ook, dat PvdA-wethouder Van Schetsen plaats vervangend lid behoort te zijn van RPCZ. Van Gorsel zei dat de VVD- suggesties zijn ontstaan, toen na een eerste informatieve bespreking over nieuwe wethouders bleek, dat de VVD er buiten viel. Wel teleurstellend, maar niet helemaal ongerijmd: "Daar tegen over hadden we graag een beleidsplan gezien, zoals dat in vele gemeenten ge beurde met inspraak van de gehele raad. OpTholen bleek dat niet mogelijk. Dan ligt wel voor de hand zo'n niet kleine fractie toch meer te betrekken in over- gemeentelijke organen. De VVD koes terde niet de hoop alle wensen vervuld te krijgen, maar dat het er zelfs niet één wordt, is teleurstellend. Vergeten wordt dat vier jaar geleden de VVD wel een vertegenwoordiger had in het dagelijks bestuur der gemeente. Dat veranderde, maar de commissieleden bleven zitten. Daarom de vraag of er wel een billijke verdeling is. In dit opzicht kan onze fractie de reactie van dhr. Van Belzen begrijpen en billijken. We willen zelfs onze plaatsvervanger in de commissie financiën voor dhr. Van Belzen be schikbaar stellen," aldus de VVD- woordvoerder. Dhr.M.Dijke(SGP) herinnerde er aan, dat zijn fractie al eerder de welzijnsraad wilde uitbreiden, terwijl CDA-woord- voerder Van Kempen weesop het feit de problematiek van de RPF al eerder te hebben gesignaleerd: "Het CDA voelt niet voor uitbreiding, want zegje nu a, dan moet je in de toekomst ook b zeg gen." In die laatste bewoordingen druk te zich ook dhr.Aarnoudse van de SGP uit. Het CDA is er wel voor, dat elk raadslid voldoende mogelijkheid krijgt tot informatie. Burgemeester Baerends herinnerde aan de wens van de raad(destijds was het CDA nog in drieën gedeeld) niet meer dan 4 commissieleden te benoemen. Waarom er nu bij toeval een vijfde fractie bijkwam, alles meteen moet worden bijgesteld, is hem een raadsel. Waarom nu wel en toen niet. Waarom straks ook niet als er iemand buiten zijn fractie blijft zitten. Het college heeft al leen maar wat aan een merderheidsad- vies, dus zijn grotere fracties van meer belang' zonder kleinere te discrimine ren. Hij verzekerde dat het college ook wel begrip had voor de VVD-opvatting om vertegenwoordiging te krijgen naar buiten en mogelijk was dat in de fracties nog bespreekbaar geweest, als die VVD-kandidaten niet wat laat waren ingediend. Nu was daarvoor geen tijd meer. Wethouder Versluijs vond dat men aan advieswaarde inboet, indien de (drie- mans)VVD-fractie zou inleveren voor de 1 mans)RPF-man. De Bres vond het geen toeval, zoals de raadsvoorzitter stelde, dat de RPF in de raad kwam, maar een zuivere wil van de burger(kiezer). Hij zag dit dan ook wat anders, dan wanneer er tussentijds ie mand zijn fractie verlaat, maar toch zit ting wil houden: "Die ga je dan niet in commissies benoemen, al was ik het "zelf!", aldus De Bres. De burgemeester verzekerde dat hij met het 'toeval' niet wilde discrimineren, maar slechts aan tonen dat elke verkiezingsuitslag weer anders kan zijn, wat ook de PvdA zal beamen, maar daarom nog geen ingrij pende beleidsverandering inhoudt. Het CDA zit een moment op dezelfde noemer als de PvdA, wat Van Damme ontlokt, dat men dit zou kunnen doór- spelen aan kabinetsinformateur Van Kemenade, maar zowel de CDA'er als de PvdA'er in de raad van Tholen willen nederig erkennen niet zo'n grote natio nale invloed te hebben. Dhr. Van Gorsel excuseerde zijn fractie indien die te laat zou zijn geweest met de kandidaatstelling, maar hij vond toch wel, dat de kleur van de commissie voorzitter ook bepalend is voor de in spraak. De Bres ging het vooral om zo werkbaar mogelijke commissies en als daar een fractie buitenvak, wordt het moeilijer. Tenslotte wil met de PvdA ook de SGP-fractie het college in over weging geven om nog eens te kijken of commissie-uitbreiding al dan niet ge wenst is. Maar de stemming verloopt glad. RPF'er Van Belzen krijgt zitting in de onroerende zaken-commissie en wordt plaatsvervangend lid van de commissie financiën. Verder werd het b en w-voorstel overgenomen. 01670-63417 Steenbergen Atag afzuigkap v.a49« Advertentie IM PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG De gemeente Tholen heeft op 11 februari 1982 bij hen een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet aangevraagd ten be hoeve van een zwembad gelegen aan de Sportlaan 2A te Sint-Maartensdijk, kadastraal bekend gemeente Tholen, sectie N, no. 897 gedeeltelijk. TER INZAGE Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten om de gevraagde vergunning te verlenen onder voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen of te beperken. De aanvraag met bijlagen, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 16 september 1982 toten met 15 oktober 1982 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Tholen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en in de openbare bibliotheek, Markt 58, Sint-Maartensdijk op maandagavond van 17-20 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie. Bellinkstraat 8 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEROEP Vanaf 16 september 1982 tot en met 15 oktober 1982 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de be trokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21,22, lid 2 of 28, lid 1 onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht, of door enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is ge weest overeenkonstig de bovengenoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 16 oktober 1982 van kracht, tenzij overeenkomstig art. 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Een "eventueel verzoek tot/schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 15 september 1982. VVD-woordvoerder M. van Damme wilde maandagavond tijdens de gemeente raadsvergadering blijkbaar niet het achterste van zijn tong laten zien, toen het voorstel van het Thools college werd behandeld om de begroting 1983 goed te keuren van de stichting gemeenschappelijk openbare bibliotheek Tholen. Hij probeerde enerzijds in wat vage bewoordingen de bibliotheken vast het signaal te geven, dat er volgende jaren toch wel één en ander zal moeten gebeuren in het kader van de door de minister van CRM al aangekondigde bezuinigingen, maar poogde anderzijds de bibliotheek wel een middel te geven om de inkrimping nog wat te rekken. Hij verzocht het college zo soepel mogelijk op te treden als er bijvoorbeeld dit jaar wat zou overblijven en het dan naar een volgend jaar overhevelen. Is dat mogelijk? Ook de andere fracties vinden het wat spijtig wanneer aan de bestaande bi bliotheekvoorzieningen getornd zou moeten worden. Dat hoeft misschien niet als, zoals de minister ook toestaat, een wat hogere bijdrage van de lezer kan worden gevraagd. CDA-woordvoerder W.C. van Kempen informeerde in hoeverre de ministeriële bezuinigingen consequenties hebben voor de bibliotheek. SGP'er M.Dijke herinnerde er aan hoe zijn fractie de eerste jaren tegen de bibliotheek-subsi die stemde, omdat men het bedrag te hoog vond. Toen er vervolgens een 100% rijksvergoeding op de personeelskosten kwam, heeft ook de SGP hetzij wat aar zelend ja gezegd. Nu gaat het voor de SGP toch weer moeilijker worden. Enerzijds ligt er een wet in het verschiet, waardoor die 100% rijksvergoeding per soneel weer ongedaan wordt gemaakt en anderzijds komt er ook nog een bezui niging van 15 miljoen bovenop. "Als we nu deze begroting steunen, draaien we dan als gemeente op voor de ministerië le bezuinigingen?", zo informeerde dhr.Dijke. Naar de mening van de SGP mag de ledenbijdrage hest omhoog. Volgens het jongste jaarverslag gaat het op Tholen om 1000 lezers, die 50.000 boeken lenen. Dhr.Dijke informeerde of de rijksbijdrage 1981 al exact bekend is en of er ook al gelden binnen zijn over 1982. Overigens was hem opgevallen dat het ledental in Oud-Vossemeer van 329 tot maar liefst 190 was teruggelopen. Jammer dat er geknaagd wordt PvdA-woordvoerder J. de Bres vond het een prettig 1983 voor geluid dat ook al bezuinigt CRM, dit als raad voor de bi bliotheek niet wordt gedaan. Hij was van oordeel dat de nieuwe wet op de bibliotheken een-beknibbelen zal zijn op deze uiterst belangrijke welzijnsvoor ziening. Op landelijk niveau wordt dat door zijn partij ook zeer betreurd, maar er is niet veel moed dat men het zal kunnen tegenhouden in het parlement. "Juist in deze tijd van toenemende wer kloosheid onder de jeugd is bezuiniging op de bibliotheek een treurig verschijn sel," zo meende dhr.De Bres. RPF- raadslid P. van Belzen vond dat een bi bliotheek een kern is van de basisvoor zieningen, maar zat wel opnieuw op de zelfde noemer als de VVD-fractie, toen hij adviseerde om tijdig maatregelen te nemen, opdat de bibliotheek op recht vaardige wijze kan blijven bestaan. Wethouder J.Versluijs constateerde in zijn beantwoording dat de meeste frac ties het met dit voorstel van het college eens zijn: "De gevolgen van de aange kondigde bezuinigingen zijn in deze be groting 1983 niet opgenomen, daar het voorstel alleen maar gebaseerd kon worden op de nog bestaande subsidie voorwaarden van het Rijk. Als het Rijk de bibliotheek kort, is dat een zaak voor de bibliotheek zelf. Zou er aan de ge meente meer geld worden gevraagd dan nu in de begroting 1983 staat aangege ven, dan zou het college daar weer mee in de raad komen. Door de SGP is in middels duidelijk gemaakt dat de bij drage voor de leden kan worden ver hoogd en dat is ministerieel toegestaan. Als de SGP instemt, keurt het de begro ting goed op basis van de oude subsi dieregeling en niet op een nieuwe basis." De wethouder antwoordde tenslotte op de vraag van dhr.Dijke, waarom het le dental te Oud-Vossemeer zo is terugge lopen, dat het daarbij meer ging om het opschonen van papieren leden, want het raadslid had ook kunnen zien dat de uitleningen zelfs nog wat gestegen wa ren. Dhr.Dijke informeerde in de tweede ronde of er met de bibliotheekstichting al over de bezuinigingen was gesproken. De wethouder antwoordde dat dit nog niet mogelijk was, omdat die bezuini ging van de minister eerst deze week bekend werd. Zonder hoofdelijke in stemming ging de bibliotheekbegroting 1983 er door. terwijl ook het fiat gegeven werd voorde rekening 1981. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 7