THOLENDERWIJS Hoge nood Hond in de goot DE GEMEENTERAAD VAN THOLEN 1982 Hoofdstuk A cht informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD In de gootelke, dus ook een volwassen hond kan 't leren WOONERVEN IN THOLEN EN SCHERPENISSE ZONDAG 26 SEPTEMBER SLUITING ZWEMBADEN v7v?d. HET GELUK KQMTi 1 [met de jaren Donderdag 9 september 1982 EENDRACHTBODE 5 HOND IN GOOT DANK U SPREEKUUR BEN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING Het college van burgemeester en wethouders V Sh S.G.P. P.v.d.A. R.P.F./G.P.V. C.D.A. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Op maandag 13 september komt de Thoolse gemeenteraad voor het eerst voor een "echte" gemeenteraadsvergadering bijeen in de nieu we samenstelling. De vergadering begint om half acht en is openbaar, ledereen is dus van harte welkom op het gemeentehuis. Op de agenda staan onder meer de navolgende punten: Verbeteren loods gemeentewerkplaats Scherpenisse; De onderhoudssituatie van loods 1 van de gemeentewerkplaats te Scherpenisse is momenteel van dien aard dat het gewenst is op korte termijn te beginnen met een aantal verbeteringen. Het gaat vooral om het vernieuwen van de dakbedekking en de hemelwa ter-afvoeren, terwijl ook de dakspanten verstevigd moeten worden. De raad wordt gevraagd de benodigde gelden voor deze werken beschikbaar te stellen. - Aantrekken funktionaris t.b.v. minderhedenbeleid; Vanaf juli 1981 ontvangt de gemeente een rijksbijdrage op jaar basis van 30.000,in de extra bestuurskosten die het opzetten van een minderhedenbeleid met zich meebrengt. In eerste instantie werd gedacht om met het huidige personeelsbestand op het buro Welzijn de nodige aandacht aan de groep kulturele minderheden te besteden. Mede als gevolg van het toch wel specialistische karakter van het werk is daar onvoldoende van terecht gekomen Burge meester en wethouders zijn van mening dat voor de uitvoering van de verschillende werkzaamheden een funktionaris voor 1 6 uur per week aangetrokken moet worden, in eerste instantie voor een half jaar. Deze funktionaris zal zich in het begin vooral moeten bezig houden met het inventariseren en evalueren van gegevens omtrent de situatie waarin minderheden verkeren. Tevens zal een onder zoek op plaatselijk niveau ingesteld moeten worden, met het doel knelpunten die minderheden in het dagelijks leven ervaren, te ontleden en zullen wegen tot verbetering van specifieke achter standssituaties aangegeven moeten worden. Voor de aanstelling van een dergelijke funktionaris is een bedrag nodig van 12.500,- Aanleg nieuwe waterleiding t.b.v. tennisvereniging Tholen; De tennisvereniging "Eegedima" uit Tholen kampt met het pro bleem van te weinig druk op de waterleiding om de banen afdoen de te besproeien. De meest aangewezen weg om aan het euvel tegemoet te komen is de aanleg van een nieuwe leiding vanaf de sporthal naar de tussenmeter bij het tenniscomplex. De gemeen teraad wordt voorgesteld een krediet voor dit werk beschikbaar te stellen. Verbetering weg Stavenisse-Sint-Annaland; Het wegdek van deze zogenaamde quartaireweg 66 vertoont veel scheuren. Onderzoek heeft aangetoond dat deze scheurvorming naar alle waarschijnlijkheid het gevolg is van verbreking van de verbinding asfaltbetonklinkers, door trillingen/belasting verdor- zaakt door zwaar verkeer. De situatie is van dien aard dat herstel nog voor de winter van 1 982 moet plaatsvinden, zodat de kans op totale vernieling van de weg tot een minimum wordt beperkt. De werkzaamheden zullen bestaan uit het dichtmaken van de scheu ren met emulsie en het instrooien van de emulsie met brekerszand. Vervolgens Wordt over het gerepareerde gedeelte een slijtlaag aangebracht. Het kollege vraagt de raad om het benodigde geld. Bouw "praathuis" voorouderen te Sint-Maartensdijk; In de kernen Tholen en Scherpenisse staan inmiddels zogenaamde praathuisjes voor ouderen. Thans blijkt het financieel mogelijk een dergelijke voorziening te verwezenlijken in de woonkern Sint- Maartensdijk, waarbij de voorkeur uitgaat naar de groenstrook gelegen aan de Kaaistraat/ Molenstraat. Ook voor dit praathuis zal de raad het benodigde krediet op tafel moeten leggen. Benoeming nieuwe leden beheerskommissies; De verordeningen op de beheerskommissies voor de verschillende dorpshuizen in onze gemeente bepalen dat de leden van deze kommissies op aanbeveling van het kollege worden benoemd door de raad. Eens in de vier jaar treden de kommissieleden af tegelijk met de leden van de gemeenteraad. Op grond van een aantal kriteria heeft het kollege voor de verschillende kommissies een aanbeveling opgesteld. De raad zal in haar vergadering overgaan tot benoeming van de leden. Subsidiëring van de Stichting gemeenschappelijke openbare bi bliotheek Tholen; Het bestuur van de stichting heeft de jaarrekening 1981 en de begroting 1 983 voorgelegd. De rekening 1 981 kent een gemeen telijke bijdrage van 263.295,57 waar tegenover een rijksbijdra ge staat van 41.806,22, zodat een netto gemeentelijke bijdrage resteert van ƒ221.489,35. De gemeentebegroting 1981 kende een gemeentelijke subsidie van ƒ282.100,— en een rijksbijdrage van 52.549,— Bijgevolg een netto gemeentelijke subsidie van ƒ229.553,— De benodigde gemeentelijke bijdrage blijft dus beneden de raming, zodat de rekening 1 981 van de stichting geen aanleiding geeft tot het maken van opmerkingen. De begroting 1983 kent een gemeentelijke bijdrage van ƒ285.940,— met een rijksbijdrage van ƒ46.775,— hetgeen een netto gemeentelijke subsidie betekent van 239.165,— tegen over 235.089,— in 1982. Het kollege maakt terloops melding van een wijziging van de rijksbijdrage op korte termijn. Deze wijziging zal naar verwachting negatieve financiële konsekwenties voor de gemeente met zich meebrenggen. Nochthans stelt het kollege de raad voor de begro ting 1983 van de bibliotheekstichting goed te keuren en de ge meentelijke subsidie te bepalen. 't Is gewoon even een kwestie van volhouden. Want uw hond zal niet meteen begrijpen wat de (nette) baas van hem wil. Tot vandaag was de hele wereld immers zijn w.c. Dat u de buren daar niet meer in wilt laten lopen, daar heeft hij gewoon geen weet van. In de goot dus, want u wilt niet dat de mensen in de straat een hekel krijgen aan uw huisge noot. En weet u wat zo aardig is? Als hij 't eenmaal door heeft, dat de goot zijn w.c. is, dan zal hij zijn manieren nooit meer vergeten. Zélfs niet als hij eens ontsnapt en los loopt. U leert hem dat als volgt: als u met hem op straat loopt, aan de lijn natuurlijk, en hij maakt aanstalten, dan trekt u hem naar de goot terwijl u 'goot' zegt. Dat moet u konsek- went doen. En op een dag zult u merken dat hij 't opeens dóór heeft. Hij begrijpt het. En hij legt 't verband tussen zijn hoopje en de 'goot'. Toch zal hij in het begin, af en toe, nog proberen het op een plaats te doen die hij fijner vindt. Gebeurt dat in een onbewaakt ogenblik dant verdient hij een standje. Dat helpt. Want hij heeft wel degelijk in de gaten of u boos bent of niet. De klank van uw stem is meestal wel voldoende. Wilt u 'straffere' maatregelen toepassen, pak hem dan in zijn nekvel en schud hem heen en weer. Dat hoeft niet hard, en u moet hem zeker geen pijn doen. Dat heen en weer schudden is namelijk hondentaal. Dat doet de moeder van een pup, of de leider van een roedel (kudde) ook, als er gestraft moet worden. Nog even in 't kort 1Maakt uw hond 'aanstalten': naar de goot. 2. Elke keer'goot'zeggen. HOND IN DE GOOT HOGE NOOD 3. Doet hij het goed? Prijzen! 4. Doet hij het verkeerd? Mopperen of nekvel schudden 5. En op een dag: sukses. Hij is 'stoepzindelijk'. Gefeliciteerd. Uw hond doet de buren geen overlast meer aan. HOGE NOOD een puppie leer het erg gemakkelijk U kunt met de opleiding van uw puppie, meteen als u hem hebt, beginnen. Want, het gezegde 'jong geleerd oud gedaan' gaat in dit geval wel heel duidelijk op. Maar, u moet uw aandoenlijke nieuwe kleine vriend in het begin nog extra voorzichtig behandelen. Trappen op en af klimmen is, zeker in het beginstadium als hij nog volop in de groei is, helemaal niet goed voor hem. Da's slecht voor zijn gestel, dat moet immers nog volgroeien. Als dat te zwaar of verkeerd belast wordt, kan hij daar in z'n latere leventje veel problemen aan overhou den. Het beste is de pup na elke maaltijd of elke keer als hij wat heeft gedronken, op te nemen en naar de goot te dragen. Zo n jonge hond heeft een verbazend snelle spijsvertering: alles wat erin gaat komt er in een wip weer uit. Daar kun je op wachten. Dus opletten na eten en drinken. Hij waarschuwt meestal nog niet. En als hij dat wel doet, als hij gaat 'draaien' om een plek te zoeken, dan bent u te laat. Dan is het vóór u het weet al gebeurd. Kan ie ook niet helpen. U pakt eerst uw pup op met één hand onder de borst, en de andere hand onder z'n achterste, 'scheppen' dus. Da's de enige juiste manier, weer in ver band met z'n gestel. U draagt hem naar de goot en zet hem daar neer en, hup, klaar. Da's a|les. In pakweg 1 4 tot 30 dagen, afhankelijk van de hond, 't ene kind is immers ook het andere niet, is uw pup helemaal zindelijk en doet alles wat hij moet, voor de rest van z'n leven keurig in de goot. Zoals 't hoort. In 't begin moet u hem ook elke keer als 't lukt uitbundig prijzen. Dat begrijpt ie. Daar is ie gevoelig voor. Net als een kind dat 't op het potje moet leren doen. Gefeliciteerd (Namens al die buren die zich ergeren aan de hond van een ander). Kon. Wilhelminastraat Tholen Burgemeester en wethouders menen dat de situering van het gedeelte Kon. Wilhelminastraat, gelegen tussen de Prinses Irenestraat en Si mon Lindhoutstraat, waar het de noord-oostelijk gelegen rijbaan be treft, zich er toe leent om als woonerf in gebruik te worden genomen. Anna van Burenplein Scherpenisse Ook ten aanzien van dit plein en meer in het bijzonder het straatge deelte tussen de woning nr. 5 tot aan de scheidingslijn van woning nr. 25 is het kollege van mening dat het zich leent om als woonerf in gebruik te worden genomen. In beide gevallen wordt de verkeersmaatregel van kracht zodra de bekende borden (zoals er hierbij een is afgedrukt) zijn geplaatst. Het komt ons juist voor u weer eens wat nader te informeren over de funktie van het woonerf en wat er verkeerstechnisch gezien mag en niet mag. Wat is een woonerf? Een woonerf is een straat (of een groep straten) waar extra aandacht is besteed aan leven en wonen. Een straat met veel groen en soms een gezellige speelplaats. Er is geen apart trottoir of rijbaan. Voetgangers mogen weer overal lopen en kinderen kunnen weer écht spelen. In zo n woonerf is ook de auto welkom, als deze zich maar aanpast aan de rustige sfeer. Om te voorkomen dat automobilisten zich niet aan spel regels houden kunnen de straten in een woonerf voorzien worden van knikken, hobbels, drempels en versmallingen. In een woonerf wordt stapvoets gereden heeft rijdend verkeer van rechts voorrang, dus ook (brom)fietsers mogen auto's en voetgangers elkaar niet hinderen mogen kinderen overal spelen is parkeren alleen toegestaan op plaatsen met een witte P (tegel of bord) De aansluiting van het woonerf op een gewone weg moet uitgevoerd zijn als uitrit. In dat geval moet bij het verlaten van het woonerf voorrang worden verleend aan alle verkeer op die weg, dus ook aan voetgangers. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 1 3 september 82 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Bae- rendsen de wethouders J. Versluijs, L.J. Koopman en P. van Schetsen houden hun spreekuur van 1 1.00 - 1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het zwemseizoen 1 982 loopt ten einde. Vanwege de uitzonderlijke weersomstandigheden is er sprake van een goed seizoen. Maar aan alles komt een eind. Op zaterdag 25 september zullen aan beide baden, "Haestinge" te Sint-Maartensdijk en "De Spetter" in Tholen, voor de laatste maal dit seizoen de zwemexamens voor het KNZB-di- ploma afgenomen worden. Op zondag 26 september gaan beide ba den dicht. Tot volgend jaar maar weer!! Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 - 1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. E. Baerends burgemeester J. Versluijs loco-burgemeester wethouder (C.D.A.) Scherpenisse L. i. Koopman wethouder (S.G.P.) Sint-Maartensdijk P. van Schetsen wethouder (P.v.d.A.) Sint-Annaland T. C. Benou gemeente secretaris Sint-Maartensdijk T. Aarnoudse Oud-Vossemeer (fractievoorzitter) M. Dijke Scherpenisse C. A. Rijnberg Tholen K. A. Heijboer Sint-Annaland J. de Bres Sint-Maartensdijk (fractievoorzitter) Mevr. N. M. J. Boissevain-van Riet Tholen I. C. Moerland Scherpenisse P. van Belzen Tholen W. C. van Kempen Poortvliet (fractievoorzitter) Mevr. J. M. Deurloo- van Broekhoven Tholen W. L. Bijl Tholen M. van Damme Sint-Maartensdijk (fractievoorzitter) J. L. van Gorsel Oud-Vossemeer i. van den Heuvel Tholen ..."Toen ik trouwde was dat een geweldige gebeurtenis voor me. Ik vroeg mezelf wel honderdmaal af: houd ik wel voldoende van hem? Ik kon geen bevredigend antwoord vinden. Nu, na al die jaren, weet ik het. Ik voelde een warme genegenheid voor hem en zijn dochtertje, maar liefde was het niet. Tenminste niet die liefde om een leven lang mee verder te gaan. Ik beschouwde hem meer als een oudere broer, maar dat zag ik toen niet in. Ik was helemaal in de war door zijn aanzoek en die nacht heb ik niet veel geslapen. Mijn oom en tante kenden hem als een achtenswaa rdige man en wisten dat hij voor een Texelaar aardig wat geld had. Sommige vriendinnen waren zelfs jaloers op me. Om die redenen kon ik niet weigeren. Nou, hij was zo gelukkig als een kind en beloofde me alles wat ik wilde hebben. Een week daarna zijn we verloofd en weer drie maanden later volgde de trouwpartij. Een gezellig feest in 'de Witte Vuurtoren'. Over ons huwelijk kan ik kort zijn. Gewoonweg een mislukking. Als jong meisje had ik zoveel illusies en verwachtingen, maar het viel allemaal bitter tegen." Ze zuchtte. Voor de zoveelste keer staarde ze door het keukenraam. Een blik in het niets. "Ik wil m'n man niets verwijten, het was tenslotte mijn eigen schuld. Ik moest zo nodig. Ik hield niet genoeg van 'em, maar dacht dat die liefde nog wel zou groeien. Het tegendeel bleek echter. In die dagen was Maartje mijn troost. Ik hield zielsveel van het kind en gaf haar al mijn liefde. Toen we ruim een jaar getrouwd waren, kreeg ik een kind. Een schat van een jongenHaar stem stokte en tranen drupten over haar wangen. "Je moet het me maar niet kwalijk nemen Geert. Ik kan me nooit inhouden als ik eraan terugdenk. Hij was zo lief." Geert stond op en gaf haar een glas water. "Drink wat Nel," zei hij zacht, "daar knap je wel een beetje van op." Ze keek hem dankbaar aan en lachte door haar tranen. "Ik vind je aardig Geert, daarom vertel ik je alles. Ik heb er vaak behoefte aan om m'n hart uit te storten voor iemand die me kan begrijpen." Hij streelde haar zacht over haar hand en toen ze een beetje tot rust gekomen was ging ze weer verder: "Die kleine jongen was alles voor me. Ik had weer iets om voor te leven. Ondanks dat-verwaarlossde ik Maartje niet. Ik luisterde altijd naar haar lieve verhaaltjes over school. Zelf heb ik mijn moeder nooit gekend, dus ik kon me voorstellen wat de kleine meid miste. Maar als ze overdag naar school was, kon ik uren aan mijn eigen kind besteden. Misschien verwende ik hem teveel, maar hij was ook zo lief. Na enkele jarefn gingen mijn man, Maartje en Jantje, die toen drie jaar was, een eindje varen. M'n man had een roeibootje en soms nam hij de kinderen mee om te gaan vissen. Op een woensdagmiddag was het. Ik zie ze nog gaan. Het was schitterend weer. Benauwd warm. Jan, met z'n kleine klompjes aan de ene kant en Maartje, pas elf jaar, aan de andere kant in het kleine bootje. Ze voeren over glinsterende golfjes. Plotseling sloeg het weer om. Ik was al thuis en wist tijdens die harde onweersbui niet hoe snel ik op het strand moest komen. Een eind verder waren ze in de branding omgeslagen. Een visser, die het allemaal had gezien, kwam het me vertellen. Hij had zelfs nog geprobeerd ze te redden, maar het was al te laat. Alle drie zijn ze verdronken. Jantje spoelde na drie dagen aan, het lijk van Maartje pas na een maand. Afgrijselijk... Mijn man is nooit meer gevonden. Zo, nu weetje hoe ik aan dit café kom. Nadat overal officieel was aange nomen dat mijn man was verdronken, erfde ik het café en nog enkele huizen in het dorp. Mijn hele leven zal ik geen geldzorgen meer hebben, maar wat heb ik eraan. Geld maakt niet gelukkig." "Nel," zei de ontroerde Geert, "ik ben blij datje me dit allemaal hebt verteld. Je hebt ontzettend veel doorgemaakt. Maar voor zover ik heb begrepen, was Aagten niet jouw type man." Nel schudde langzaam haar hoofd. "Ik mag geen kwaad woord van hem zeggen, maar we begrepen elkaar niet. Hij had een heel andere gedachtengang dan ik en ook op het sexuele vlak verstonden we elkaar ook niet." Opnieuw begon ze te huilen. Onhandig trachtte Geert haar te troosten. "Kon Nel, huil niet zo...hier, drink nog wat." Nel wilde iets sterkers: "In de koelkast staat een fles Franse cognac." Geert aarzelde geen moment en na één glas was ze al weer een beetje over haar verdriet heen. Het deed haar zichtbaar goed. "Geert, ik ben blij dat je er bent. Ik was altijd zo alleenZo had hij haar nog nooit gezien. Hij voelde hoe haar hand krampachtig zijn arm omknelde; Het leek alsof zijn hart brak. De gevoelige snaar was geraakt. Was dit nu liefde? Hield hij van haar? en zij van hen? "Nel," fluisterde hij schor en slikte een paar keer om dat vervelende brok uit zijn keel te krijgen, "Nel, hou je van mij?" Ze knikte langzaam. Ontroerd door het schone moment knikte ze lang zaam: "Ja, Geert, al vanaf de eerste dag dat ik je zag..." Voorzichtig omarmde hij haar en zoende haar zoute tranen weg. "Waarom heb ik dat toch niet eerder geweten," zei Geert telkens, haar blij en tevreden, "dat jij van me hield? Waarom heb ik dat toch niet eerder begrepen?" "Lieve jongen," antwoordde Nel zacht, "ik geloof dat het nodig voor je was om me te leren kennen. Je moet kftzen tussen je vak zonder mij en het werk in het café met mij. Maar je hebt me nu. Weegt dat er zwaar genoeg tegenop?" "Natuurlijk lieve schat", zei hij teder, "ik ben veel te gelukkig door jouw liefde en voor niets ter wereld wil ik dat geluk nog missen." De volgende dag maakte Geert de papieren in orde, die nodig waren voor het huwelijk. Waarom zouden ze nog langer wachten? Hij schreef ook een brief naar zijn ouders, waarin hij de plannen 'ontvouwde'. Als ze geen bezwaar hadden, zou hij over een week, op een zondag, de nieuwe bruid komen voorstellen. Nel ging op haar beurt naar haar oom. die Geert al een tijdje kende en blij was dat ze met hem trouwde. Het gerucht ging als een lopend vuurtje door het dorp. Nog diezelfde avond was het kleine zaaltje in het café stampvol. Allebei hadden ze de handen vol. Toen eindelijk ver na sluitingstijd de laatste klant de deur was uitgeloodst, draaide Geert de lichten in het zaaltje uit en beiden vielen ze doodmoe op de bank. Bijna tegelijkertijd zeiden ze....

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 5