Wethouder Moerland kan opTholen een potjebreken y Leerling ©li meester ;J|© Heer 65 jaar in schoot Dalemsestraat Brugklas Mavo vertelde over haar reis Vfa stremt/es moest ér meer zwem0efe$Bi VAN DER BRAAF Aardappelveiling LIJST 3, NR. 14 PIET VERK0UTER Donderdag 2 september 1982 EENDRACHTBODE 9 Je rolt er onverwacht in. Strandjes Verenigingen doen geweldig goed werk Dat mislukte orgels - piano's Kerkstraat 14 - Bruinisse - tel. 01113-1379 WEDVLUCHTEN Ongeschikt Naar "De Schutse" ZEELAND KIEST IEMAND UIT ZEELAND IN DW TWEEDE KAMER Als er iemand de oude openbare lagere school aan de Dalem- sestraat in Tholen op z'n duimpje kent, dan is het wel de 88-jarige L.M.de Heer uit de Molenvlietsestraat. Niet minder dan 65 jaar bracht hij als leerling, kwekeling en onderwijzer door in het karakteristieke gebouw, waarin verschillende gene raties Tholenaren leerden lezen, schrijven en rekenen. Spetters Tot 71e jaar Van de Thoolse gemeentebestuurders is de wethouder van financiën, sociale- en sportzaken C.J.Moerland wel de meest bekende. Een gevolg van het feit, dat hij zich al 28 jaar lang op bestuurlijk gebied beweegt en ook omdat hij vanwege zijn vroegere functie bij de Kon.Ned. Heide Mij en door arbeid voor Groene Kruis e.d. zich meer dan wie ook onder de bevolking bevond. Daarom leverde voor hem bijvoorbeeld de gemeentelijke herindeling geen problemen in die zin op, dat hij over onbekende plaatsen of zaken uit die regio zou moeten beslissen. Hij wist en weet overal van. Maar als gemeentebestuurder is het zijn laatste week. Ongetwijfeld zal hij zeker de eerste tijd bij alles van bestuur en beleid betrokken zijn, zoals dat 28 jaar lang het geval is geweest, inzonderheid na de herindeling, missen. Zoals de regio ook bes tuurder Moerland zal missen, want de gematigd P.v.d.A. man kan bij de gehele Thoolse bevolking een potje breken. Wie zoveel jaren het vertrouwen van een bevolking, van een partij krijgt, moet het er wel naar maken. Het moet ook meer idealisme zijn dan dat het om een "baantje" te doen was. Afgezien van de huidige wethoudersvergoeding - en ook daar kun je nog steeds amper op thuis blijven - is de vergoeding voor gemeen tebestuurders nooit zo'n vetpot geweest, dat je het voor het geld zou moeten doen. Dat heeft er bij Moerland trou wens nooit ingezeten, al had hij uiter aard wel de zorg voor het gezin. De kostwinner. Het geld was voor Moer land bijzaak. Daarom ook informeerde hij deze week pas, wat hij nu eigenlijk trok als oud-wethouder. Het antwoord was 80% en eigenlijk viel dat de "THoolse minister van financiën" wat tegen, want hij dacht dat het zoiets was als bij andere voorzieningen, dat je de eerste 2 jaar honderd procent kreeg uit betaald. Dit bijvoorbeeld kenmerkt in elk geval, dat het goede voor de ge meente door Moerland hoger werd aangeslagen dan de eigen portemonnee. Nu hoeft zelfs bij een afscheid na een zo lange periode van dienstverlening aan de gemeenschap niet alleen maar al het goede te worden opgesomd. Wethouder Moerland weet zelfs drommels goed, dat hij dat al die jaren niet heeft gedaan zonder fouten te hebben gemaakt, zon der ook soms een verkeerde beslissing te hebben genomen en als hij het zelf niet zou weten, dan wordt je daar zeker als gemeentebestuurder wel via andere ka nalen op gewezen, maar iedere criticus moet eveneens erkennen, dat het achteraf altijd makkelijk praten is. Ook wethouder Moerland is wel eens door de ambtenarenberg bedolven, waardoor het ene besluit veel sneller tot stand kwam dan het andere, maar er zijn vaak zoveel bijkomstigheden, die binnenska mers wel meespelen, maar waarvan de buitenwacht geen weet heeft en ook geen weet kan hebben. Dat de kritiek wel begrijpelijk is, maar in wezen alle grond mist. Een bestuurder, zo is ook de ervaring van wethouder Moerland, moet haast evenveel (ver)zwijgen als spreken. De in 1918 te Stavenisse geboren Kees Moerland viel na zijn lagere schooltijd bepaald niet op een keurig gespreid bedje in economisch zicht. De dertiger jaren waren niet mis om sociale mis standen te kunnen signaleren. Uit een volle portemonnee is het gemakkelijker praten dan uit een lege. Landarbeid, Moerland weet er alles van. Karig loon. Moerland weet er alles van. In wezen leed ieder armoe in vergelijking met de ze tijd, maar juist daarom waren de ver schillen schrijnender. In 1948 was er toch al wat meer licht in het gezin Moerland, want Kees kwam bij de Crisis Controle Dienst en vervolgens bij de Kon.Ned.Heide Mij. Een vaste baan le verde vast en een langzamerhand toch ook stijgend salaris op. De welvaart nam toe, de tegenstellingen verminderen, daardoor ook wel enigermate de strijd vaardigheid. Moerland zou het een^onjuist verwijt vinden, als hem wordt voorgehouden, dat hij geen echte "rooie" was en is. Al leen zal hij volmondig toegeven geen extremistisch rooie te zijn geweest en ook nooit zal worden. Al was hij in 1948 lid geworden van de Bond, het mee besturen van een gemeente is niet door hem gezocht. Daartoe werd hij in 1954 wel opgezocht door partijgenoten. Raadslid A.van 't Veer bijvoorbeeld (inmiddels overleden). Voor de ramp boterde het niet erg in de Stavenisse ge meenteraad. Partijen hadden vaak one nigheid. Moerland kwam in 1954 in de raad. Op een paar stemmen na haalde zijn partij drie zetels. De groei zat er dus wel in. De toen 36-jarige gemeentebes tuurder werd meteen wethouder. Vanaf die tijd is de inzet voor de gemeenschap bij Moerland een tweede natuur. In het plaaselijk - geleidelijk aan ook in het regionale - en zelfs in het gewestelijk organisatorisch of verenigingsleven,tot de agenda jaren achtereen meer dan was volgeboekt en er nauwelijks tijd over bleef om er eens een weekje uit te bre ken. Soms wel eens te veel van het goe de, zal ook mevr. Moerland wel hebben verzucht. Van Moerland is er al een 25- jarig jubileum est als gemeentebestuur der en toen is al veel van zijn hiervoor ook terloops aangetipt werk genoemd. Die lange reeks wordt hier niet her haald. Moerland in ijsclub, Moerland in Groene Kruis, Moerland in woning bouw stichting, Moerland in PvdA, Moerland bij opening sportvelden, Moerland bij eerste palen dorpshuizen, Moerland bij muziekfestijnen. Moer landzelfs naast toen nog prinses Bea trix. 28 jaar lang stukken lezen, rappor ten doorworstelen, beleid verdedigen, belastingverhogingen voorstellen, op treden als locoburgemeester, of dan weer presentatie hier dan weer daar. Als daar een punt achter wordt gezet, valt in zelfstandig Stavenisse en de tijd na de gemeen teiijke herindeling, toen het barstte van de zorgen. Niettemin ook de voldoe ning, zoals in het eerste geval, toen men het op Stavenisse gedaan kreeg dat het wederopbouwplan voor 95 V2 door Het Rijk werd gesubsidieerd en er uit de ge- meentepot voor de bijna complete ver nieuwing van het dorp maar 4 'A in de kosteó moest worden bijgedragen. Daarvoor moest dan wel worden gek nokt. Geknokt moest er eveneeens na de herindeling. In financie^ opzicht een volgens Moerland evengrote zege voor Tholen als eertijds de herverkaveling voor de boeren is geweest. Hij maakt daarbij niet het verschil dat de herver kaveling een voor iedereen gelijkgerich te verbetering was, terwijl een herinde ling van gemeenten op centralisatie is gericht. Maar hij weet die financiële ze gen met feiten te staven, want als er te voren maar rijksvergoeding was voor is kunnen komen. Men was binnenska mers al een eind op weg om het in Haestinge overdekt te krijgen, maar ui- eindelijk vond men een derde open zwembad in de hoek Stavenisse-Sint Annaland-Oud-Vossemeer toch een be tere zaak. Alleen moet voorshands wor den afgewacht of dit financieel nog een haalbare zaak is. Afgaande op deze zomer vindt wethou der Moerland dat er veel meer moge lijkheden zouden moeten zijn zoals het veel te kleine strandje bij Gorishoek de zwemmers biedt. Tegenwoordig kan iedereen zwemmen en de buitenaccom modaties zijn het meest aantrekkelijk, maar je moet wel een strandje hebben en voor de jeugd geen uitzonderlijk ge vaarlijke stromingen. Bij totale afslui ting van de Oosterschelde had die mo gelijkheid er wel meer ingezeten, maar ook nu zouden er bijvoorbeeld te Stave nisse en Sint Annaland strandjes moeten zijn. Wie weet? Toen er volledige werk gelegenheid was, ging het besturen ook veel meer van een leien dakje. De mooiste tijd. Als er nu echter niet snel verandering komt in de economische si tuatie, vreest wethouder Moerland dat niet alleen veel moeilijker nieuwe voor zieningen te realiseren zijn, maar dat van sommige bestaande de exploitatie lasten ook niet eenvoudig zijn op te brengen. Maar dat geldt eveneens voor de sociale voorzieningen. Een wer kloosheidsuitkering blijft tot 2 jaar be perkt, daarna wordt het de zgn. bij standswet. De vrees is niet ongerijmd, dat straks zuinige mensen, die nog wat spaarcentjes hebben het eerst zullen moeten opmaken, terwijl dat nu niet het geval is. Wethouder Moerland is de laatste om te ontkennen dat de talrijke sportvoorzie- ningen de gemeente geen schep geld zou kosten. Er is echter in dat opzicht de laatste jaren zoveel tot stand gekomen, dat het in het algemeen zo wel even kan. Je kunt uiteraard wel de wens koesteren op een overdekte ijsbaan, maar dan weet je tegelijk dat zoiets met een bevolking van nog geen 19.000 in wezen onbes taanbaar is. Niettemin is het geweldig wat er door de verenigingen gebeurt om de jeugd op te vangen. Van de allereer ste voetbalvereniging die tot stand kwam tot de jongste ruitersport toe. Met daartussendoor dan tennis, gymnastiek club, volleybal, korfbal, scouting en ga zo maar door. Als dat aantal jongeren, wat nu vele uren tijdens het weekend door die verenigingen wordt opgevan gen eens op die gemeenschap zou wor den losgelaten, zonder de verenigings binding, zou je wat anders zien. Moge lijk dat dan pas iedereen zou beamen, dat die voorzieningen toch het geld waard zijn. In dat opzicht had wethou der Moerland in zijn hart eigenlijk oök de manege nog wel willen zien, want toen hij bij het laatste interne concours eens langs boerderij Van Engelen reed ontdekte hij pas goed, wat ook daar wordt opgevangen. Maar het is wel al lemaal wat moeilijker geworden. Van daar herhaalt Moerland dat zijn beste tijd was die met volledige werkgelegen heid, want dan kan er ook veel gebeu ren. Er gebeurde heel wat in 28 bes tuurlijke jaren van wethouder Moer land. Inderdaad zal het voor hem vreemd zijn als er straks iets gebeurt op Tholen dat uit de krant te moeten lezen, zonder er zelf over mee te hebben be- 1 slist. Ondertussen mag hij zich verze kerd weten van de erkentelijkheid van die gemeenschap, waarvoor hij dan vrijdag de laatste officiële daad verricht met het slaan van de eerste paal voor de Sint Annalandse sportzaal, terwijl de zelfde avond omgekeerd de gemeen schap van Tholen in Haestinge afscheid kan nemen van de dan oud-wethouder C.J. Moerland uit Stavenisse. Wethouder C.J.Moerland heeft in zijn lange bestuursloopbaan heel wat mensen ontmoet, onder wie in 1972 de toenmali ge prinses en nu koningin Beatrix tijdens haar bezoek aan het eiland Tholen. Deze opname is gemaakt in het stadhuis. te denken dat het lijkt ofje in een andere wereld stapt. De zwaarste bestuursperioden voor wethouder Moerland waren die na de ramp 1953, toen op de bres voor zijn zo zwaar getroffen geboorteplaats, het nog bepaalde gronden, werd het na de he rindeling over de totale massa vergoed, hetzelfde gold historische kernen, het zelfde gold voor 18.000 inplaats van voor maar bijv. 3000 inwoners die er gens van rijksgelden konden profiteren. Toen er na die herindeling nog andere financiële meevallers en rijksverhogin gen kwamen, zat de gemeente financieel gebakken en konden er meer voorzie ningen tot stand komen dan zelfs de rijkste kernen - en dat waren er niet veel op Tholen - tevoren ooit mogelijk was. Jammer vindt wethouder Moerland, dat het niet meer tot een overdekt zwembad Roermond 28-8-1982, Reisduif Scherpenisse. 291 duiven los 830 uur w.wind, afst. 133 tot 143 km. Ie pr. 10-28-53 116130 m, laatste pr. 11— 07-53 874,44 m. Mevr. Scherpenisse 1 -15-29-35-45-49-67- 68-93-97. L. de K. Koolaard 2-3-18-26-95. P. Potappel 4-10-13-19- 22-30-51 -61-62-65-76. J. Moerland 5-11-12-14-17-24-31-32- 34- 41-50-55-58-59-74-82. Iz. Moerland 6-16-21-43-47-, A. Gebraad 7-53-56-63-69- 80-83-85. A. Hage 8-89. H Smits 9-75— 77-92. A. Scherpenisse 23-25-38-39-94. G. Lindhout 20-28- 36-60 73. P Suurland 27- 42-71-72-79-84. G. van Leeuwen 33- 44-91 W. Moerland 37. A. Moerland 40. P. Beve lander 46— 66-78. J. op den Brouw 48-81. A. Riedijk 52-54-57-90. M. Goudzwaard 64. W. Potappel 70 D. Menheere 86-87. R. Moer land 88. D. Uijl 96. Roermond 28-8-1982, Trouwe duif Tholen 207 duiven los 830 uur w.wind, afst. 128 km. Ie pr. 10-21-33 1151,28 m. Laatste pr. 10-51-15 908,76 m. P. Laban 1-33-50. J. v. Dijke (Kr) 2-3-9-17-19-2 L. v.d. Hoofd 4-31-34-42-44-49. W. Theunisse Zn. 6-8-10-11- 27-28-51. L. v.d. Klein (S) 5-13-30-35. A. Korsman 7-15-23-37. C. van Luijk 12-28. J.M. v. Dijke 14-21-, C. Moeliker 16-20- 40. L. v.d. Klein Jz. 18-29. L. Soomers 22-45. J. Deurloo 24-41-43. L. Hage 26-36-52. M. Moeliker 32. M. v. Haaften 47. C. v.d. Berge 48. Advertentie IM 4 St. Annaland, dinsdag 31 augustus: Dore I 23, apart 15, Gloria 15-19, Eigenhei mer 21-23, Kriel 25, Bintje 14-20, Bon ken I 20-24, II 15, apart 11, Drielingen 10-11, Kriel 62-71, aanvoer 165 ton. St. Maartensdijk, dinsdag 31 augustus: Bintje I 18.30-18.60, II 16.30-16.50, Bonken 18.70. Kriel 71.90, Eigenheimer I 24.60-25.00, II 20.00. Gloria 17.60- 18.60, Dore 15.00. Kriel 78.00, aanvoer 42 ton. "Jullie kunnen blijven zitten, maar 't is twaalf uur en m'n soep staat boven. Ik ga eten". Maarten Moerland hield zich ook op zijn honderdste verjaardag aan de tijd, ondanks dat het gezellig praten was met mevr. Boertien en Mevr. Baerendse, dinsdagvoormiddag in de recreatiezaal van het bejaardencentrum De Schutse te St. Annaland. In gezelschap van wet houder Versluijs kwamen zij de krasse St. Annalander feliciteren met zijn eeuwfeest. Mevr. Boertien had een fles meegebracht, terwijl het gemeentebes tuur al een grote fruitmand had laten bezorgen. De vlag hing in top bij de Schutse gezien de bijzondere verjaardag van dhr. Moerland. Familie, bewoners en perso neel waren in de recreatiezaal bijeen, waar directrice Zr. Kerkhoff de jarige allereerst feliciteerde. Dhr. Moerland, die 's nachts goed had geslapen. liet het allemaal rustig op zich afkomen. Voor zitter Drooger noemde het ook een uni cum, dat iemand op zijn honderdste verjaardag nog zo kras was. Hij hoopte dat dhr. Moerland nog gespaard mocht blijven en bood namens het bestuur een taart en bloemen aan. Het personeel sprak in dichtvorm een felicitatie uit en overhandigde een plant en een mand met cognac en noten. Voorzitter Mos selman bood namens de bewonerscom missie ook een fles aan plus bonbons. Dhr. Van Gastel had een ingelijste foto voor de jarige en concierge Burgers nog een bloemstuk. Om twaalf uur deden de bewoners zich tegoed aan het feestme- nu, bestaande uit tomatensoep, kippe- schnitzel, snijbonen, appelmoes en ijs met vruchten en slagroom. 's Middags kwamen er nog verschillende mensen van buiten de Schutse felicite ren, onder wie oud-burgemeester Baas. Er was ook een omvangrijke stapel post binnengekomen. Dhr. Moerland was 's avonds moe van de drukke dag, maar wie zou dat niet zijn na zoveel felicita ties. Zeker op je honderdste verjaardag. In het artikel over dhr. Moerland in de E.B. van 26 augustus is door een storing op de zetterij helaas een gedeelte weg gevallen. De lezers zullen gemerkt heb ben, dal het verband zoek was, toen de tekst plotseling van de militaire keuring naar de kerktelefoon sprong. Daarom volgt hierbij de vorige week weggevallen teks Dienstplicht was er gelukkig in het gezin Moerland voor Maarten niet bij. Als je in die tijd werk had en ook maar wat kon verdienen, wilde moeder je liever thuis houden. Als er geen werk was, kon dienstplicht een uitkomst zijn, want dan wasje in elk geval uit de kost. Maarten had werk en zei tegen moeder op de lotingsdag, dat hij nummer 13 wel zou trekken, dus een ongeluksgetal. Het werd echter nummer 31. maar bij de keuring werd hij lichamelijk toch niet voldoende geacht om soldaat te zijn. Een troost voor ook thans afgekeurden, je kunt er 100 mee worden. Het nageslacht van de honderdjarige is in deze moderne tijd minder groot, dan het voorgeslacht. Voor de volksgezond- heidsstatistieken zou men kunnen ver melden met een "sterk" geslacht van doen te hebben, want menige Moerland bereikte een hoge leeftijd, zoals de zus ters Maatje en Koos (in de tachtig), evenals de op 96 jarige leeftijd overleden broer Jacob, die toen ook al enkele jaren bewoner van De Schutse was. Uit de 2 zoons kwamen 3 klein, 9 achterklein en 1 achter-achterkleinkind. Op 88 jarige leeftijd, de dag na nieuw jaar kwam het echtpaar Moerland-Den Haan in het bejaardenhuis "De Schut se" terecht. Het moest wel, want zoiets doe je alleen maar als het thuis echt niet meer kan. Bijna 3 van het thans 12 jarig verblijf van Maarten Moerland in het tehuis was hij nog samen met zijn vrouw. Ze hadden een kamer op de eerste ver dieping bij de ingang en het was daar. levendig, want we zagen alles in- en uit komen. Na het overlijden van zijn vrouw werd het een kamertje achterin de gang op de tweede verdieping. Met goede buren, verzekert Moerland, maar op m'n 99ste was ik toch nog meer mans om met de gemeenschap op te trekken. Er komt hardhorendheid. Er is toch wel een stok bij nodig om een kuiertje te maken, maar voor een honderdjarige is er eigenlijk niet te klagen, vindt Moer land zelf dan toch zeker ook. De hard horendheid is nog niet zo erg, dat hij niet elke zondag 2 maal yan de kerktelefoon zou kunnen profiteren om de preken van ds. Geuze of zijn collega's te volgen. Dat "volgen" kost hem verstandelijk geen moeite en dat is ook een zegen als je zo'n hoge leeftijd hebt bereikt. Maak er niet een te lang verhaal van, is dan toch de waarschuwing tegenover een verslaggever, die hij ook van kindsaf zag opgroeien, want tenslotte zo grapt hij, ga ik nog steeds met de "knapzak". Moer land bedoelt daarmee het aluminium doosje, waarin 's avonds de boterham men worden bezorgd. Nog vitaal genoeg om wat je als veel jongere ietwat wan trouwig aankijkt of dat nu zo moet in een bejaardentehuis, maar wat hij rela tiveert met "de knapzak". Oud worden is mooi. oud wezen valt niet mee". Het eerbiedig opkijken naar meesters en juffen is voorbij, evenals het gevoel van "vlinders in je buik". Niettemin is het toch een hele stap wanneer je van je vertrouwde lagere school overstapt naar een of andere middelbare school met allerlei vreemde gezichten, zowel bij medeleerlingen als bij de leraren, of do centen zoals ze dan plotseling heten. De eerste paar dagen, bpeken halen, rooster halen, fiets en schooltas uitproberen, kortom veel nieuwe zaken. Op de ge meentelijke M.A.V.O. stapten op 16-8 zo'n 23 brugklassers de school binnen. Jongens vol branie en wat verlegen meisjes, die al die nieuwe indrukken moeten verwerken. Gelukkig is het per soneel van de school tegenwoordig 100%, soms wel 200% bereid hierin te gemoet te komen. Vandaar dat in het kader van de gewenning op woensdag 18 augustus in Meulvliet een sport- en spelmiddag gehouden werd tussen de nieuwe leerlingen en de docenten. Leu ke manieren om elkaar zo te leren ken nen, zie je meteen wie hard kan lopen en wie er niet-ècht sportief is. Deze kennis making zette zich in de daarop volgende week voort. 's-Morgens om 8 uur vertrok toen het hele stel, tesamen met mevr. G.van Elsacker-Brand, de klasselerares van de brugklas en dhr. H.Venekamp, schooldecaan, op de fiets naar Nieuw- Haamstede. Mevr. R.van Brakel zorgde voor alle bagage, en fungeerde ook zo'n beetje als "bezemwagen". Via Zijpe, na een buitje en nogal wat wind onderweg, was er een pauze in de "Heerenkeet", waar de lunchpakketten en de soep uit- Omdat er vele Zeeuwse problemen zijn, die landelijk (ook) van belang zijn. En: omdat er in Den Haag over vele Zeeuwse zaken wordt beslist. Bijvoorbeeld: de Oosterschelde-problematiek; de beveiliging tegen het water; de Westerschelde-problematiek: (door) vaart van gevaarlijke stof fen, de V.O.W.; het milieu, ook grens-overschrijdend; de industrialisatie en werkgelegenheid; recreatie; kerncentrales; enz. enz. Aan U de keuze om op 8 september a.s. te stemmen op een kandidaat uit Zeeland. Lijst 3 heeft iemand uit Zeeland op nummer 14 staan: Mr. A.J. te Veldhuis, uit Middelburg Advertentie I.M. stekend smaakten. Doel van de reis was "De Schouwse Boer", een combinatie van jeugdherberg en groepshotel, waar de Mavo-leerlingen ondergebracht wer den in kamers voor 5 of 6, met daarbij de instructies, niet roken en niet teveel la waai maken. Dit laatste brak soms wei eens op, vooral omdat er ook nog andere groepen waren en de Thoolse jeugd, natuurlijk oneerlijk, de schuld kreeg als het soms wat rumoerig was. Enkele Duitse gasten zorgden voor wat plage rijtjes, door deuren af te sluiten, maar een Tholenaar zit niet voor een gat ge vangen, al is hij of zij dan nog maar brugklasser. Maandagmiddag werd me teen flink gebruik gemaakt van de strandfaciliteiten zwemmen in de hoge golven en voetballen in het zand. Neem daarbij de strandwandeling, met verd walen en de gefietste 50 km., dan be grijpt iedereen dat 's maandagsavonds vermoeidheid wel parten speelde. Com mentaar van de jeugd op het verstrekte voedsel, dat volgens deskundigen prima was, wordt met een figuurlijk korreltje zout genomen. Wel is het logisch dat gezellig met z'n allen aan een tafel leu ker is dan in allemaal groepjes Het zelfbedieningssysteem zorgde ervoor dat niemand iets te kort kwam. Mis schien dan wat slaap, maar zelfs daar kon mevr. van Elsacker niets aan doen. Dhr. J.v.d.Donker, de directeur bracht zijn nieuwe pupillen tussendoor nog een bezoek Uiteraard leer je elkaar op een slaapzaal veel beter kennen dan in de schoolbanken, en als je een hele dag met elkaar optrekt weet je snel genoeg bij wie je je het beste thuisvoelt. Daarom heten dergelijke reizen ook "kennisma- kingsdagen" en geen schoolkampen. Over school wordt nauwelijks gespro ken, dat komt later wel. Maar de taktiek van de docenten bestaat hierin dat men de kinderen door elkaar b.v. te laten in terviewen of spelletjes laten doen, van een andere, en meestal de echte kant ziet. Dinsdags werd de Boswachterij van Westenschouwen met een bezoek ve reerd. Na een praatje vooral in de ruimte van Staatsbosbeheer aldaar, trok de boswachter met zijn aandachtig gehoor de paden op en wist allerlei interessante zaken over bomen, mossen en insecten te vertelle aan de jeugd, die nu natuur lijk niet moet denken dat alle biologie lessen zo uitgevoerd worden. De bouw aan de Oosterscheldedam werd natuur lijk niet overgeslagen en het werkbezoek aan de Neeltje Jans, met informatiecen trum en de uitleg bij de rondrit in de bus, werd aandachtig bekeken en beluisterd, 's Avonds rond de gezellig brandende openhaard, want het weer viel helaas tegen, werden er op speelse wijze vragen over de diverse excursies gesteld en dan blijkt meteen al wie is geïnteresseerd en wie geeft goed verslag van iets. De nachtwandeling kwam helaas te verval len, maar allerlei spelletjes en gauw even "Dallas" kijken op de t.v. (dat deden natuurlijk de meisjes!) maakten dit weer wel goed. Woensdagochtend moest iedereen zijn eigen lunchpakket verzor gen. Goede leer, want thuis wordt het meestal gedaan als je de reis naar Tho len moet beginnen. Vanuit de klas ko men namelijk een aantal van buiten Tholen, éen meisje zelfs uit Stavenisse, maar die pakt de bus. Dus alles werd woensdags ingeladen in de auto van mevr. R.van Brakel en daar begon de tocht weer. Toen blijkt er een snelheids record te zijn gebroken, zegt men. Te Zierikzee werd de St.Lievens Monster toren de zg. Dikke Toren bezocht. On dertussen was men helemaal gewend aan elkaar en als een hechte klas arri veerde het gezelschap bij de school te rug. Maar toen donderdags gewoon naar school en huiswerk maken, maar ook een heleboel met elkaar kletsen over de leuke kennismakingsdagen. Want d reactie van sommige ouders, "moet dat nu meteen al in het begin van het schooljaar zo'n reis" is gezien het onbe kende ervan begrijpelijk. Uit de verha len van de jeugd leert men echter dat het een positieve start is en ook diegenen die misschien niet zoveel thuis vertellen, genoten. Hun band met de, een week geleden nog onbekende docenten, kan niet meer stuk. En jongens en meisjes, voor jullie het weten gaat er weer een nieuwe groep de school binnen. Dan zijn jullie Brugklas af. Maar tot dan, veel 01670-63417 Steenbergen folie lasapparaat v.a49.- De 88-jarige meester L.M.de Heer Mark Loos en Erwin van 't Slot. Niet achter drie huidige leerlingen van de minder dan 65 jaar bracht hij als leerling, o.l.s. in Tholen, Martin Thoutenhoofd, Advertentie IM Van de drie blokken van elk vier loka len, die van de Dalemsestraat naar de Doelweg liepen, zijn alleen de voorste vier nog over. "Het is wel jammer dat er acht lokalen afgebroken zijn, want nu is 't een verminkt spul met alleen nog de gevel over. Voor mij mag die ook weg" aldus meester De Heer, die met groot gemak jaartallen en namen van collega's en leerlingen uit z'n mouw schuldt. Het huidige schoolhoofd J.F.Kousemaker is dan ook dikwijls langs geweest om na men te vragen bij de foto's voor het ju bileumboekje. Bijna twee geslachten in Tholen kregen onderwijs van meester De Heer. Op vier maanden na, maakte hij vijftig dienstja ren vol. "Ik heb 't altijd met plezier ge daan, maar op mijn manier zou 't niet meer gaan. De kinderen zijn nu lasti ger", aldus de bejaarde onderwijzer, die tot z'n 82ste jaar actief was in de dui vensport. Drie maanden heeft hij nog in de nieuwe o.l.s. aan de Zoekweg gewerkt, maar die overgang vond meester De Heer hele maal niet zo'n verbetering: "Ik heb nooit het idee gehad, dat ik in de Da lemsestraat in een varkenskot les gaf'. In 1894 werd De Heer in Tholen gebo ren en op zesjarige leeftijd zette hij in 1900 de eerste stappen in de o.l.s. aan de Dalemsestraat, waar dhr.A.Luijendijk hoofdonderwijzer was. Na zeven klassen belandde De Heer in 1908 in de voor bereidende klasse voor de Rijksnor maalschool, waarop hij in 1909 kwam met leerlingen uit Oud-Vossemeer, St. Annaland, Stavenisse en St.Maartens dijk. In de voorbereidende klasse werd er op woensdag en zaterdag les gegeven, op de Rijksnormaalschool op dinsdag, donderdag en zaterdag. De lessen duur den van twaalf uur tot half acht, waarna de kwekelingen van het eiland met de zogenaamde Spetterbus van Hartog uit Scherpenisse naar huis gingen. De leer lingen van de Rijksnormaalschool wer den namelijk Spetters genoemd. Als een kwekeling praktijk moest doen, zeiden de kinderen: 'we krijgen een Spettertje op school'. De lessen werden gegeven door de hoofden van de lagere scholen op Tho len, zoals W.Carels uit Poortvliet, De Lange uit Scherpenisse, Van Rooyen uit St.Maartensdijk, Slager uit St.Anna land, v.d.Ende uit Oud-Vossemeer. Kruuk.uit Stavenisse en P.M.v.d.Broek en L.K.van Dijk uit Tholen. "Hoofdon derwijzer was toen geen vetpot en ze wilden graag een centje bijverdienen". kwekelijk en onderwijzer in de school aan de Dalemsestraat door. vertelt meester De Heer. Hoewel de op leiding wel niet zo goed was, werden er dankzij de aanwezigheid van de Rijks normaalschool in Tholen veel eilandbe woners onderwijzer. Op 1 augustus 1914 slaagde De Heer op de Rijksnormaalschool als onderwijzer. Hij moest dikwijls solliciteren voordat er een baan beschikbaar kwam, maar door bijzondere omstandigheden kon hij aan de slag. Tijdens de mobilisatie in de Eerste Wereldoorlog werd meester En gelvaart namelijk voor de militaire dienst opgeroepen, zodat De Heer een tijdelijke benoeming kreeg. In 1915 werd dat een vaste aanstelling. Collega's waren o.a. meester K.M.Schot en de juffrouws L.de Lange W P.Bal. M.van Stapele en D.J.Poulusse. Op 65-jarige leeftijd ging meester De Heer in 1959 met pensioen, maar dat was van korte duur, want na 1 jaar werd hij gevraagd om terug te komen en dat deed hij met plezier. De Heer nam ook nog drie maanden waar in Poortvliet tijdens de ziekte van mevr.Visser. In de Dalemsestraat was hij twee jaar waar nemend hoofd tojdat dhr.Van Veenen- daal kwam. Op 1 augustus 1965 zette meester De Heer op 71-jarige leeftijd een punt achter zijn onderwijsloopbaan, die bijna 50 jaar had geduurd. Een uni cum is echter, dat hij 65 jaar in de school aan de Dalemsestraat doorbracht, die als 100-jarige in het middelpunt van de belangstelling staat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 9