Afvloeiing van Thoolse koopkracht aanfluiting BOUMAN POTTER Konijnenziekte eist veel slachtoffers JAPONNEN Albert Heijn naar Tholen DEZE WEEK Derde maal verkocht Mosterd "Als de bewoners in Dalempolder nu klagen dat er geen winkel meer is, is dat het resultaat van hun handelwijze, want ze heb ben de supermarkt altijd in de steek gelaten. Vooral in Tholen is de afvloeiing van koopkracht een aanfluiting. Vijftig procent van de bevolking gaat naar Bergen op Zoom, Steenbergen en Halsteren en vergeet de eigen ondernemers". Gemeente strak 2-3-4 SEPTEMBER JAPONNEN... 79.- en 59.- BL0USES35.- LANGE ROKKEN50.- ALLEEN BLAUWSTRAAT 52 STEENBERGEN Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden Ploegen PEL-GARNALEN SLIPTONG THOOLSE VISHANDEL A. J. SCHOT EN ZN. Donderdag 2 september 33e jaargang no. 43 Myxomatose, ook wel kopziekte of 'de konijnenziekte' ge noemd, heeft kinderen al veel verdriet en volwassenen al veel schade berokkend. "Er is totaal niets aan te doen wanneer de konijnen door het sterke virus aangetast zijn", zegt dierenarts A.Rinses uit Scherpenisse. Alleen enten biedt 6 maanden bescherming, maar dan mag er geen sprake zijn van besmet ting, anders leidt 't toch tot teleurstellingen. Aantasting kop Trekker-trek De nieuwe Thoolse ploegkampioen, Matthé van Tilbeurgh uit Oud-Vosse- meer, die voor het eerst uitkwam bij de rondgaande ploegen, na vorige jaren met de wentelploegen al successen te hebben behaald. Rechts de enige vrouwelijke deelnemer bij de trekker-trekwedstrij- den, Jannie Stoutjesdijk-van Putte uit Tholen, die zegevierde bij de 3.2 ton standaardklasse. gebeuren, want landelijk zitten 40— Dat zegt dhr. J. Tielen van Vegegrossier Albada Jelgersma naar aanleiding van de sluiting van de Vege supermarkt in Tholen. "We vinden het diep treurig en uitermate pijnlijk dat dit moest gebeu ren. De exploitant heeft met scherpe aanbiedingen van alles geprobeerd, maar de kostenkolom is te ver gestegen. Ik heb medelijden met de mensen die in de regen naar de stadskern moeten om boodschappen, maar in heel Nederland is de afvloeiing van koopkracht nérgens zo hoog als op het eiland Tholen. Dat is wel gebleken uit het distributie-plano logisch onderzoek van het Centraal. In-, stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). De mensen rekenen echter niet hun benzine, de autokosten, het kopje koffie en het pilsje, dat ze erbij nemen wanneer ze over de brug boodschappen doen", aldus dhr. Tielen. Volgens hem heeft het gemeentebestuur zich destijds 'zeer strak en onsportief opgesteld. "De grond was veel te duur voor het consumenten-draagvlak. In 1979 hebben we met exploitant Jansen en b en w rond de tafel gezeten om een betere ontsluiting te krijgen voor de su permarkt. Je kon alleen via de Kotter- straat heen en terug, maar we wilden de zaak meer openbreken, voor heel Da lempolder. 't Ging niet door. Er is ook een gesprek met dhr. Quist (de toenma lige exploitant van de mikromarkt) en b en w geweest om niet verder uit te brei den. In Tholen zijn er nog bakkers, sla gers en srv-wagens en de gevestigde middenstand heeft al te weinig omzet om te kunnen investeren. De voorzie ningen op Tholen in de non-food sector (duurzame goederen) zijn uiterst slecht. Er is niet voldoende aanbod en dan trekken de consumenten weg. Er zijn steeds meer kernen waar het winkelbes tand vermindert. Er gaan gekke dingen 60% van de ondernemers in de rode cij fers. De loonkosten, de energiekosten (in Zeeland is dat naar verhouding al veel duurder dan in Brabant) en de rente zijn te hoog. Voor een opvolger zit er alleen muziek in, als de bevolking zich realiseert waar men mee bezig is", aldus dhr. Tielen. Hij zei volop in onderhan deling te zijn over de verkoop van de Vege superqta'kt in Dalempolder, waarvoor voldoende goede kandidaten waren. Dhr. Tielen had ook voor de Ve ge supermarkt in St. Maartensdijk se rieuze gegadigden, maar zelf weer be ginnen, eventueel met een andere for mule, behoorde ook nog tot de moge lijkheden. "Dan moetje echter 10-15 van het gehele eiland als klant hebben", aldus dhr. Tielen. Derde maal Wethouder Moerland (afscheid) zou meer strandjes willen zien Welvaartsrecessie en atoombe wapening hoofdmoten op verkie zingsbijeenkomst Maarten Moerland opgewekt 100 jaar Meester de Heer 65 jaar in school Albert Heijn naar Dalempolder Vege noemt afvloeiing Thoolse koopkracht een aanfluiting Braderie en boerendag liepen als een trein Konijnenziekte eist veel slacht offers Anib verbolgen over politieke partijen Mavo op kennismaking Tweede zege Thijs Fase DE WAGEN LOOPT NAAR HIJ GESMEERD WORDT Dit nummpr bestaat uit 14 pagi na's. van 498.- voor125.- van 398.- voor100.- van 298.- voor75.— Advertentie I.M. Advertentie l.M. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670 - 63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Dankzij ideale weersomstandigheden is de eerste Boerendag op Tholen zaterdag een groot succes geworden. De ploeg- en trekker-trekwedstrijden lokten 1800 be talende bezoekers naar het uitgestrekte stoppelveld van landbouwer Friderichs aan de Langeweg tussen Tholen en OudVossemeer. Het is niet uitgesloten dat dit een jaarlijks evenement wordt, maar dan moet er voldoende mankracht zijn voor de organisatie en een geschikt terrein. Thoolse Dagen-voorzitter M.C.J.Kosten en PJZ-voorzitter Peter Priem waren over deze eerste Boerendag in elk geval vol lof. De Thoolse ploegkampioen- schappen worden al vele jaren georga niseerd, maar daar omheen was nu meer op touw gezet om het programma voor een groter publiek aantrekkëlijk te ma ken. Dat lukte'volop met drie koud- bloedpaarden van dhr.A.L.C.Brooi- jmans, die al ploegend veel aandacht kregen. Er werd druk gefotografeerd en gefilmd om dit nostalgisch tafereel vast te leggen. Dhr. Brooijmans doet vrijdag en zaterdag a.s. mee aan de Nationale te Den Bosch, de tweejaarlijkse manifes tatie van de Koninklijke Vereniging het Nederlandsche Trekpaard. Met drie hengsten en een vierspan dingt hij naar de hoogste eer, zoals Brooijmans die al bereikte met Bart van Wijngaarden en drie vierspannen. Het beslaan van paarden en het dorsen met een oude dorsmachine, hekelma chine en dorsvlegels waren ook trek pleisters, want in de sterk gemechani seerde landbouw van vandaag, vinden ze geen praktische toepassing meer. De trekkers domineerden, maar bij het ploegen Ajn de bestuurder en de ploeg Albert Heijn vestigt zich in de twee we ken geleden gesloten VéGé supermarkt aan de Kotterstraat in Tholen. Na een verbouwing gaat de enige winkel in Da lempolder medio oktober open. Dinsdagmorgen werd de overname beklonken tussen VéGé-grossier Albada Jelgersma uit Breda en bakker A.P.v.d, Est uit Sint-Philipsland, die in zijn woonplaats al een vestiging van Albert Heijn exploiteert. Gezien zijn beroep is 't dan ook niet verwonderlijk, dat er een ambachtelijke bakkerij in de Thoolse vestiging komt. De ambachtelijke slage rij komt echter niet terug. Dhr.v.d.Est denkt 6 a 7 personeelsleden nodig te hebben. De activiteiten van dhr.v.d. Est in de levensmiddelenbranche hebben zich de laatste jaren stormachtig uitgebreid. Sa men met twee collega's exploiteerde hij eerst de bakkerscombinatie Door Een dracht Sterk(DES) - bekend o.a. door dt speculaas - met een levensmiddelen winkel in de Voorstraat te Sint-Philips- land. Daar werd de ruimte te krap, waarna aan de Achterstraat een grote supermarkt werd gebouwd onder de naam Attent. Eind januari slaagde dhr.v.d.Est erin om dat te veranderen in Albert Heijn. Tholen wordt zijn tweede vestiging. Per pond (500 gr.)3.00 Hele kilo5.25 Per kilo10.75 Ruime sortering verse en gebakken vis zowel op standplaatsen als in winkel. Tel. 2540 Advertentie IM Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32.— per post 39 50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ7.00 contant 'Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 i Hoofdredakteur G. Heijboer. Die uitroep op een gewoonlijk door een notaris geleide verkoping lijkt dit jaar ook te gaan gelden door de stembus. Eenmaalvoor provinciale staten, an dermaalvoor de gemeenteraad, der de maalvoor de tweede kamer. Voor 1982 zijn de verkiezingen des wel ver kocht. Het vergt van de kiezer echter wel een derde gang naar de stembus en dat is wat veel van het democratische goede. Het lijkt er ook wat op, dat de kiezers de vakantieperiode nog nauwelijks te boven zijn. Bovendien weten ze ook niet zo best, hoe ze het hebben. Immers, hoe de kiezer zich ook keert of wendt, hce de gekozene ook die of deze oplossing aandraagt, het blijft misère. Met CDA'ers of VVD'ers, PvdA'ers of D'66- ers, de werkloosheid tiert ondanks wat en wie steeds weliger. Dat alles na een jaar of dertig van onbezorgde toename van de welvaartsstaat. Zo'n wel, wel vaart, dat velen meenden een crisistijd nooit meer te zullen beleven. Maar die is er bijna van de ene op de andere dag. Een niet zo hoog percentage Nederlan ders verwijten landgenoten doemden kers te zijn op economisch gebied, maar ze verwachten zelf wel elk moment een atoomraket. Een veel groter percentage verzakt langzamerhand naar economi sche zorgen en ziet zijdelings wel atoomgevaren, maar vreest eerder dat de boterham opdroogt. Stemmenvan- gers komen soms tot belachelijke expe rimenten, maar in dat opzicht dienen we de hand in eigen boezem te steken, wand de media maken dat belachelijke moge lijk. Nuchter resumerend zal komende woensdag toch weer enigermate bepa lend kunnen zijn, hoe het verder zal gaan. Dat er iemand in slaagt op korte termijn de oplossing te brengen, zal geen weldenkende kiezer geloven. Vooral niet omdat welvaart ook rotte plekken doet ontstaan. Bij ondernemers die via afschuwelijke, wettelijke b.v.'s miljar den aan de gemeenschap konden ont trekken. Bij uitkeringtrekkers, die para siteren op de grote belasting- en pre mieafdrachten van degenen die zich uitsloven. Een toenemende groepering tenslotte die vindt alleen maar rechten te hebben en plichten aan anderen toebe deeld. Dit alles moet dan democratisch worden opgelost. Nog een laatste po ging. Ga ook voor de derde keer in 1982 stemmen. Kwaadwilligen of degenen die graag andermans nest bevuilen, zullen ge neigd zijn na het lezen van onderstaande te concluderen, dat er nog iemand die zoveel verdiensten had, hier een trap'na krijgt. Niets is dan minder waar en dat kan bovendien blijken uit een ander ar tikel in dit nummer. Niettemin is het enthousiasme St. Annaland bij het slaan van de eerste paal voor de sportzaal en het nieuwe dorpshuis niet Onverdeeld. Daarvoor is er teveel aan voorafgegaan en daarvoor is ook het geduld van onderwijs en ve renigingsleven te zwaar op de proef gesteld. Geheel exact val het allemaal niet op een rijtje te zetten, maar feit is wel, dat de toenmalige burgemeester van Boeijen al een vijftal jaren geleden tijdens de viering van 500 jaar St. An naland suggereerde tot stichting van een complex sportzaal-dorpshuis-biblio theek. Zelfs de groep jeugdigen vond een beperktere aanpak al veelbelovend. De plaatselijke gymnastiekvereniging maakte een glanzende periode door en dat verstoutte het bestuur tot de vraag stelling of een voor het onderwijs al lang noodzakelijk gymlokaal niet wat uitge breider tot stand zou kunnen komen om een bepaald gymgebeuren binnen eigen veste te kunnen houden. Niemand kon vermoeden, dat die eigenlijk bescheiden wens de knuppel in het Thools voorzie- ningenhok smeet. Een goedwillend man van sportzaken had wel enige twijfels bij de geuite wens van het gymbestuur, maar nam het toch onbevooroordeeld mee naar de totale beleidsbepalers. De ambtelijke molen draaide er gretig in. Gevolg: geen zelfstandige beleidsbe slissing, ondanks een berg geld, maar heel neutraal werd een deskundig advies noodzakelijk geacht. De Zeeuwse sport raad werd ingeschakeld. Tussendoor liet de voorzitter van de dorpsgemeenschap op een hoorzitting weten, dat desnoods een ton op tafel zou worden gelegd. Wat heeft een ambtelijke molen daarmee te maken. Advies: Sporthal Tholen, verder niets. Dat ging zelfs bestuurders te ver. Tussentijds kon worden versierd dat in een hand-om-draai de sportzaal Haes- tinge kon worden vergroot, dat inder daad e sporthal er als machtige Thoolse vooerziening kwam, maar dat de al ver streken jaren werden verlengd omdat bezwaarschriften werden ingediend tegen een voorziening, die als allereerste was aangekaart, maar nu als laatste wordt gerealiseerd. Beschuldigingen? Aan wie? Alleen een nuchtere conclu dering, die de huidige werkelijkheid van een St. Annalandse sportzaal maakt als mosterd na de maaltijd voor hen, die er eens zo enthousiast voor waren. Maar er is ook weer een toekomstige generatie. Daar komt de mosterd tijdig voor op tafel, dus is zo'n gemeenschap dan toch weer verheugd dat het er eindelijk van is gekomen. Wie zoet is, krijgt niet altijd tijdig de mosterd. "Niet duur hoor: een Suske en Wiske voor maar zestig cent!", zo prees een jongen op de Botermarkt zaterdagmor gen zijn waren aan. De kinderbraderie in Tholen mocht zich in een grote deelna me verheugen, terwijl de jeugdige verko pers op hun beurt weer veel belangstel ling kregen. De opbrengst werd soms di rect verzilverd bij de bakker, want het geld moet blijven rollen. "Geen klaagzang, ondanks alle moei lijkheden", zei ook burgemeester Bae- rends vrijdagmiddag bij de opening van de braderie. "Juist in deze tijd is het goed om actief te blijven, want als de bewoners minder in hun portemonnee krijgen, merken ook de winkeliers dat". Graag 1982 Advertentie IM verkocht hij dan ook bij opbod een plant ten bate van Huis en Heem, want bloe men fleuren mensen op. Bestuurslid De Bruin van de middenstandsvereniging en secretaris Renes van Stadsactiviteiten boden tegen elkaar op. Voor zestig gul den kon dhr.de Bruin zijn vrouw een mooie plant schenken. moeilijk omdat de afwijkingen duidelijk zichtbaar zijn, met name aan de kop. De oogleden zwellen en veretteren, waar door blindheid optreedt. Neus en oren worden aangetast, waardoor de adem haling wordt bemoeilijkt. Dat is te mer ken aan het zagen en snurken. Ook de geslachtsorganen worden bij myxoma tose aangetast. De dieren vermageren en meestal leidt de ziekte tot de dood. Dhr.Rinses kreeg er heel wat telefoont jes over, want het kwam wel aan 't hart wanneer het lievelingskonijn van een kind of de tentoonstellingstopper van een volwassene 'besmet was. Afmaken was het enige middel en de destructor van de vleeskeuringsdienst haalde al een paar tonnen met dode konijnen op bij de Thoolse dierenarts. Een enkeling heeft 40-100 konijnen en de besmette dieren worden dan apart gezet. De hokken worden met formal- hyde ontsmet, waarna men een paar maanden geen konijnen mag houden. Bestrijding van de insecten is ook mo gelijk, maar volgens dhr.Rinses levert dat een matig resultaat op. Inenten is de enige bescherming(voor zes maanden), maar dan mag het nest niet besmet zijn. Als er een periode geen haard is geweest, wordt dat enten al gauw uit 't oog ver loren. zodat een uitbraak van myxoma tose zoals nu veel slachtoffers eist. Dhr.Rinses kwam in juli 1953, toen hij pas op Tholen was, voor het eerst met myxomatose in aanraking. Hij kende de ziekte niet en liet een besmet konijn in Rotterdam onderzoeken, waar de waar heid aan 't licht kwam. Het verhaal gaat, dat een Franse onderzoeker die met myxomatose experimenteerde, de ko nijnenziekte heeft verbreid toen bes mette dieren ontsnapten. Via wilde ko nijnen en hazen kwam de myxomatose België en Nederland binnen. In 1953 was er op Tholen een geweldige uitbraak van de zeldzame ziekte. "Elk jaar komt myxomatose wel voor, maar in zeer geringe mate. Het is erg afhan kelijk van het type zomer, zoals nu, waarbij insecten de ziekte overbrengen. De piek is juli/augustus, maar tijdens een nazomer kan de myxomatose geac tiveerd worden en dan kom je 't in ok tober nog tegen", aldus dierenarts Rin ses. Deze meest gevreesde konijnenziekte komt specifiek bij konijnen en hazen voor. Bij andere dieren is 't tot nu toe niet aangetoond, maar alle knaagdieren komen ervoor in aanmerking, zoals ook de waterkonijnen(bisam- of muskusrat ten). Het vaststellen van myxomatose is niet paardentrio van dhr.A.L.C.Brooi- jmans trok veel bekijks tijdens de eerste Boerendag die de Plattelandsjongercn P.J.Z. in samenwerking met de stichting Thoolse Dagen met veel succes organi seerde. Rustig trokken de paardekrach- ten de voren in het stoppelveld van dhr.Friderichs met de 1 schar wentel- ploeg. nog veel belangrijker. Het komt aan op kwaliteit, inzicht en precisie. Tholen is op ploeggebied natuurlijk verwend door de uitstekende prestaties van Kees de Rijke, die zelfs vier keer aan wereld kampioenschappen meedeed. Nu gaf hij buiten mededinging nog een demon stratie met een hele oude tractor en hij behaalde nog 228.5 punten. De Rijke had zijn opvolgers met raad en daad bijgestaan' om het beste van dit kam pioenschap te maken. Zo ploegde win naar Matthé van Tilbeurgh met mate riaal van de nationaal kampioen, even als Koos Deurloo, die tweede werd. De ze uitslag was volgens verwachting om dat die twee voorgaande jaren de pres taties van De Rijke ook het dichtst be naderden. Alleen kwam Van Tilbeurgh nu voor het eerst bij de rondgaande ploegen uit in plaats van de gemakke lijker te gebruiken wentelploegen. On danks de korte voorbereiding ging 't hem goed af. Zaterdag probeert hij in Wilhelminadorp de Zeeuwse titel te ve roveren met Koos Deurloo en Adri Ge luk en Michel van Oorschot voor de wentelploegen. Er zijn totaal echter 25 Vervolg van pag. 5 kandidaten. Meervoudig Zeeuws- en Nederlands kampioen Kees de Rijke ploegt in Wilhelminadorp met een Ford Dearborn uit 1947. Op het stoppelveld van Friderichs wa ren de omstandigheden voor de Thoolse ploegers ideaal. Jury-voorzitter M. A.de Hond maakte 's avonds in de schuur van de gebr.Goorden de prijzen bekend: 1. Matthé van Tilbeurgh uit Oud-Vosse- meer 239 p 2. Koos Deurloo uit Tholen 230.5 p 3. Ko Brooijmans uit Tholen 205.5 p 4. Adri Geluk uit St.Maartens dijk 204.5 p(wentel) 5.Michel van Oor schot uit Tholen 194 p(wentel) 6. Leen Hage Stavenisse 189.5 p 7. Nemie Smits Stavenisse 163.5 p. Buiten mededinging behaalde Jos Brooijmans met drie paar den en een 1-schar-w^-ntelploeg 206 p. De meeste aandacht ging zaterdagmid dag uit naar de trekker-trekwedstrijden, waarin winnaars van eerdere evene menten om het regionaal kampioen schap streden. Tegenover het wedstrijd terrein aan de Langeweg was een per ceel land ingericht als parkeerterrein, maar dat was ontoereikend om de auto's van het grote aantal toeschouwers een plaatsje te bieden. De voormalige NTTO-crack Klaas Bui tenhuis was niet alleen door zijn om vangrijke gestalte en cowboyhoed een opvallende verschijning. Hij was hele maal uit Meppel gekomen om met de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1