THOLENDERWIJS Oon/eenlrum Rien Janvier y Taakverdeling B en W Tholen informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAG 23 AUGUSTUS INFORMATIE-AVOND OPSTAPKURSUS EN M.A.V.O. VERKIEZING TWEEDE KAMER KURSUS BESTUURSKADER ALGEMENE BASIS OPLEIDING HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING BESCHIKKING HINDERWET: KENNISGEVING BEKENDMAKING ONTWERP BESCHIKKING AANMELDEN voor nieuwe EenDansschooL kies je met zog. HET GELUK KOMTJ [met de jaren Donderdag 19 augustus 1982 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUREN B EN W MAA ND A G GEEN SPREEKUUR WONINGSTICHTING INSCHRIJFFORMULIER Vervolg van pag. 1 Dansen is plezier voor twee bij Antwerpsestraat 35 - 4611 AB Bergen op Zoom Tel. (01640) 3 50 10 danslessen vanaf maandag 16 augustus iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur. junioren van 8 t/m 10 jaar i scholieren vanaf 14 jaar i echtparen en twens i disco dansen Bedrijfsleven Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Op maandag 6 september a s. gaat in ieder geval op Tholen de Ma vo-opleiding van start (vakken Nederlands en Engels). Voor wat betreft de Opstapkursus die het afgelopen jaar 32 kursisten telde, kunnen we (nog) wat minder positief zijn. Reden hiervan is het feit dat zich op dit moment nog niet voldoende kandidaten hebben aangemeld Maandag 23 augustus is dan ook uw laatste kans om u voor de kursus aan te melden. Wilt u weten wat de verschillende kursussen inhouden, dan bent u op maandag 23 augustus, aanvang 1 9.30 uur, van harte welkom op het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Direktie en docenten van het West-brabants Avondcollege zijn dan aanwezig om naast een alge mene uiteenzetting over het hoe en wat van de beide kursussen, antwoord te geven op al uw vragen in dat verband. Ten aanzien van de Opstapkursus alvast dit! Wat is dat eigenlijk: een Opstapkursus? Een Opstapkursus is een vorm van onderwijs aan volwassenen, die vooraf gaat aan een Mavo-opleiding. Dat wil niet zeggen dat iedereen die de opstapkursus volgt verder wil studeren. Ook zij die hun alge mene ontwikkeling willen opvijzelen kunnen de opstapkursus volgen. De praktijk van het onderwijs aan volwassenen heeft geleerd dat voor een aantal cursisten het weer naar school gaan grotere problemen oplevert dan men in eerste instantie gedacht (verwacht) had. Met het volgen van een opstapkursus kunnen die problemen worden opgelost. Waaruit bestaat de opstapkurus? Gedurende de kursus krijgen de kursisten les in de volgende vakken: Nederlands, Engels, Handelskennis/rekenen, Maatschappijleer. In die lessen zal veel aandacht besteed worden aan de volgende zaken: a. Wat weet ik nog van wat ik vroeger geleerd heb? b. Wat kan ik met deze kennis doen? c. Hoe moet ik verder leren? d. Wat weet ik van de gang van zaken in de tegenwoordige maat schappij en/of wereld? Ben je verplicht vier vakken te volgen? Bij de opstapkursus volgt de kursist(e) 4 vakken en krijgt hij/zij 2 avonden per week les. Er zijn misschien kursisten voor wie 2 avonden per week weer naar school gaan om een of andere reden niet mogelijk is. Inschrijven voor maar 2 vakken is mogelijk (één lesavond), maar het is beter - gezien de doelstelling van de kursus beide lesavonden (dus 4 vakken) te volgen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het kollege van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 23 augustus a s. in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends houdt zijn spreekuur van 1 1.00 tot 1 2.00 uur. Eveneens van 11.00 tot 12.00 uur worden de spreekuren ge houden van de wethouders C.J. Moerland, L.J. Koopman en J. Ver- sluijs. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spre ken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 215. Het spreekuur van het bestuur van de Stichting "Beter Wonen" komt a s. in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk en wel van 10.30 tot 12.00 uur. maandag te vervallen. Het eerstvolgende spreekuur van de woningstichting De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. voor aanvragen om woonruimte vindt nu plaats op maandag 30 augustus a s. De verkiezing voor de Tweede Kamer op woensdag, 8 septem ber 1 982 zal van 's morgens 8 tot 's avonds 7 uur worden gehouden in dezelfde lokalen waar men eerder dit jaar terecht kon voor de Provinciale Staten- en Gemeenteraadsverkiezing. Tholen: Stembur. 1Gasthuiskapel, Kerkstr. 1 5 Stembur. 2: Bejaardentehuis "Ten Anker", Ten Ankerweg 32 Stembur. 3: Handenarbeidlokaal Openb. Mavoschool, Mo- lenvlietsedijk 1 Stembur. 4: N.H. Ver. gebouw "De Wingerd", Nieuwepad 1 Poortvliet: Stembur. 1 3: Dorpshuis "t Ouwe Raed'uusLangestr. 1 6 Scherpenisse: Stembur. 5: Dorpshuis Hollandhuis, Laban Deurloostr. 28 St.-Maartensdijk: Stembur. 6: Bejaardentehuis "St.-Maartenshof", Bloe- menlaan 2 Stembur. 7: N.H. Ver. gebouw "Calvijn", Markt 1 2 Stembur. 8: Voormalige kleuterschool, Radda Barnenstr. 9 Stavenisse: Stembur. 14: Dorpshuis, Poststraat 32 St.-Annaland: Stembur. 9: Bejaardentehuis "De Schutse", F M. Boog- aardweg 1 0 Stembur. 10: Dorpshuis, Kloosterstraat 13 Oud-Vossemeer: Stembur. 11Dorpshuis "De Vossenkuil", Raadhuisstr. 7 Stembur. 12: Wijkgebouw v/h Groene Kruis, Raadhuisstr. 1 De onderstreepte stembureaus zijn voorzien van een speciale ingang voor invalidenwagens. Invaliden die persoonlijk hun stemrecht willen uitoefenen en worden opgeroepen voor een ander bureau, doen er verstandig aan om tijdig, dit wil zeggen vóór of op 25 augustus, schriftelijk te vragen elders te stem men. Zij krijgen dan de bevoegdheid om op elk willekeurig stembureau, waar ook in Nederland, aan de stemming deel te nemen. Aanvraagformulieren zijn op het gemeentehuis en op alle PTT-kantoren, buiten Sint-Maartensdijk, verkrijgbaar. Na 25 augustus wordt de aanvraagprocedure moeilijker. Men moet zich dan persoonlijk op het gemeentehuis te St.-Maar tensdijk aanmelden, uiterlijk op vrijdag 3 september. Daarnaast is er natuurlijk voor iedereen gelegenheid om bij volmacht te stemmen. Wil men iemand machtigen die voor een ander bureau wordt opgeroepen, dan moet een en ander wel schriftelijk vóór of op 25 augustus worden gevraagd. Ook deze formulieren zijn op het gemeentehuis en de PTT-kantoren ver krijgbaar. Tot op de dag van de stemming kan men nog iemand machti gen die voor hetzelfde bureau is opgeroepen. Daarvoor behoeft alleen een rubriek op de oproepkaart ingevuld te worden en ondertekend door de volmachtgever en de gemachtigde. Sint-Maartensdijk, 1 9 augustus 1982 De burgemeester van Tholen. In samenwerking met de gemeente Tholen organiseert de Zeeuwse Sportraad in dit najaar een kursus Bestuurskader. Het doel van deze kursus is om bij de deelemers het inzicht te bevorderen en hun een betere houding en vaardigheid te laten verwerven bij het funktioneren van en in de sportvereniging. De kursus is niet alleen bestemd voor 'nieuwe bestuurders', maar ook voor diegenen die reeds langer een vereniging besturen of daarin taken vervullen. Onderwerpen zoals goede struktuur vereniging, meer jarenplanning, kaderwet Specifiek Welzijn, algemene ledenvergadering, sponsors, verzekeringen, kantinebeheer, kontributie enzovoort, zullen, indien gewenst aan de orde kunnen komen. Daarna is het zeker zinvol om van elkaar te kunnen leren, eens verder te kijken dan in de eigen keuken. De kursus duurt maar een paar weken (6 a 8 avonden) en kost slechts ƒ30,-. De deelnemers moeten 1 8 jaar of ouder zijn. De kursus wordt gehou den op de woensdagavond en zal begin oktober van start gaan. Een volgende kursus die de Zeeuwse Sportraad in samenwerking met de gemeente Tholen organiseert is de Algemene Basis Opleiding. De eerste stap die gezet moet worden op de opleidingsladder voor vrij willig kader in de sport is de A.B.O.-kursus. Zoals uit de naam Alge mene Basis Opleiding al min of meer blijkt is de opleiding: niet gebonden aan een bepaalde tak van sport; - gericht op aspekten die in alle vormen van leiding geven in alle takken van sport voorkomen; - een noodzakelijke ondergrond voor elke trainer- of rekreatiesport- leidersopleiding. Een A.B.O. duurt 30 uren verdeeld over wekelijkse bijeenkomsten van 2 V2 uur. De kosten bedragen 37,50 per persoon. Het kursusboek dat moet worden aangeschaft kost ongeveer 12,50. Het ligt in de bedoeling dat de kursus op Tholen in september nog van start gaat op een avond en op een plaats die in goed overleg met de kursisten wordt bepaald. Wenst u over de kursus Bestuurskader dan wel over de A.B.O-oplei ding nog nadere informatie, belt u dan even naar het buro sportzaken van de gemeente Tholen, 01 666-2955, toestel 222. U kunt zich vanaf heden aanmelden voor de beide kursussen met gebruikmaking van het onderstaande inschrijfformulier. Burgemeester en wethouders van Tholen, maken gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen, onder oplegging van voorwaarden om gevaar, schade of hinder te ondervangen op 1 2 augustus 1 982 vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van een aanvraag van: A.M. Wielaard B.V., Wouthoekweg 5 te Sint-Maartensdijk voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een agrarisch loonbedrijf gelegen aan de Wouthoekweg 5 te Sint-Maartensdijk. De beschikking en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 20 augustus 1 982 gedurende een maand OP DE SEKRETARIE VAN DE GEMEENTE Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 9.00 uur tot 1 2 .00 en van 14.00 uur tot 1 6 .00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek. Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne staat gedurende een maand na de datum van de tervi- sielegging beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht. d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28 eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepa lingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepsschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Konin gin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Sint-Maartensdijk, 1 9 augustus 1 982. Burgemeester en wethouders van Tholen. Burgemeester en wethouders van Tholen, maken gelet op artikel 24, tvyeede lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat zij voornemens zijn om op de aanvraag ingevolge de Hinderwet van: J.A. Oudesluijs, Hogeweg 55 te Sint-Maartensdijk voor het oprichten, in werking hebben en in werking brengen van een landbouw- en veeteeltbedrijf gelegen aan de Hogeweg 55 te Sint-Maartensdijk, gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. De ontwerp-beschikking alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 20 augustus 1 982 gedurende een termijn van veertien dagen ter inzage op de secretarie van de ge meente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 1 6.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 uur tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maartensdijk. Vanaf 18 juni 1982 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde beschikking liggen bovengenoemde aanvragen en andere ter zake zijnde stukken elke werkdag ter inzage van 09.00 tot 1 2.00 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen gedurende de hierboven genoemde termijn van veertien dagen, gemotiveerde bezwaren in brengen naaraanleiding van de ontwerp-beschikking. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Sint-Maartensdijk, 19 augustus 1982 Burgemeester en wethouders van Tholen Naam en voorletters adres en woonplaats postcode geboortedatum geboorteplaats geslacht mnl/vrl. beroep lid van de vereniging tak van de sport funktie in de vereniging Inschrijving voor de kursus ^Algemene Basis Oplei ding (aankruisen voor welke kursus de inschrijving van toepassing is) I I Bestuurskader Hij/Zij is in het bezit van de volgende diploma's op het gebied van de sport en de lichamelijke opvoeding. Voorkeursavond: maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag Datum Handtekening wethouder moet in principe bereid zijn om alle taken op zich te nemen, maar het ene heeft meer voorkeur dan het andere. Financiën ligt me wel, daar ko men alle touwtjes samen. Ik ben ook gelukkig met de ruil volkshuisves ting/volksgezondheid met Koopman. Ten aanzien van het welzijn heb ik be grip voor het vele werk dat daaraan vastzit, zodat ik de sportzaken zal be hartigen. Mijn voorkeur is gebaseerd op verwezenlijking van een bepaald beleid. Wat onderwijs betreft, ben ik er voor honderd procent van overtuigd, dat Versluijs dat moet blijven doen. Dat is in ons aller belang, ja van de totale Thoolse gemeenschap. Dat zouden Koopman noch ik kunnen evenaren. Ten aanzien van openbare werken heeft Koopman al geruimte tijd ervaring, dus dat moet je zo laten", vond Van Schetsen. Versluijs bevestigde, heel duidelijk een voorkeur voor onderwijs te hebben. "Ik heb me ingeleefd in deze sector met o.a. het experiment funderend onderwijs, tot in de onderwijscommissie van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten toe. Ik wil dit beleid graag voortzetten. Koopman bracht naar voren, voorkeur te hebben voor openbare werken en on roerende zaken, al is dat technisch wel eens moeilijk. "Milieuzaken zijn na het vertrek van burgemeester Van Boeijen bij mij gekomen en dat is zo gebleven, maar je kunt er nooit veel goeds mee doen. Aangezien ik praktisch nooit bui ten de gemeente kom voor bestuursza ken, wilde ik er wel een taak op dit ge bied bij. Een burgemeester zei onlangs nog tegen Moerland: Koopman, doet die eigenlijk wat, want die zie je eigen lijk nooit. Daarom wil ik meer contacten met andere gemeentebestuurders en dat kan via de portefeuille volksgezond- heid(algemene gezondheidszorg, schoolartsendienst, ambulancevervoer, vleeskeuringsdienst en jeugdtandver- zorging)", aldus Koopman. De beleids vraag van de VVD wees hij af. "Dat komt later, het is geen programcollege", zei de SGP-voorman. De burgemeester liet weten, een voor keur voor Financiën te hebben geuit, maar hij had zich al gauw bij de wens van Van Schetsen neergelegd die taak te behartigen. Het beleid ten aanzien van de ruimtelijke ordening wilde hij graag voortzetten. "Ook de volksgezondheid spreekt me aan gezien mijn voorzitter schap van Vrederust/de Viersprong. Toen Koopman volkshuisvesting aan Van Schetsen overgaf, kreeg de eerste volksgezondheid, maar zelf ga ik de verpleeg- en verzorgingstehuizen be handelen. Het is mooi als je van twee kanten kunt meesturen. We moeten ook wakker zijn ten aanzien van de touw trekkerij rond de verpleeghuizen. Ik ben blij, dat ik daadwerkelijk aan een stuk bestuurlijk werk mag meedoen. Dat is lang niet overal zo. We werken niet als solist, maar als collegiaal bestuur. Ik heb het volste vertrouwen in de wethouders om in goede harmonie samen te werken. Ik ben happy met mijn taken en kan me daarin uitleven", zei de burgemeester op een vraag van De Bres. Voor economische zaken bleven er twee gegadigden over. "Voortkomend uit het bedrijfsleven en de zorgen van die sector en de middenstand kennende, zou ik die portefeuille graag behartigen, maar ik heb geen enkele kritische opmerking ten aanzien van het gevoerde beleid", liet Van Schetsen weten. Van Gorsel: 'Tk praat niet over per soonlijke deskundigheid, maar ik ga op de beleidstoer en dan herinner ik me een uitspraak van Van Schetsen, dat de her verkaveling geen zegen was voor de Thoolse landbouw. Hoe denkt hij over zoet water, een tuinbouwcentrum bij St.Annaland, C.N.C. en middenstands zaken? Wat is zijn visie daarop?". Van Schetsen: "Van Gorsel heeft een verrekt goed geheugen, want het was vijf jaar geleden dat burgemeester Van Boeijen me over de herverkaveling een vraag stelde, maar dat was in een dis cussie over milieu en landschap. Ik hebt nooit gezegd dat 't economisch geen ze gen was. Bedrijfsleven, landbouw, mid denstand hebben het verrekte moeilijk en daarvoor is een beleid nodig dat ons aller beleid is. In ons programma is aan al die sectoren ruim aandacht besteed en ik vind 't de moeite waard, dat een so cialist ook die taken behartigt", aldus Van Schetsen. De Bres vond, dat Van Gorsel sugge reerde, dat Van Schetsen de CNC-be- slissing, waarmee de grootst mogelijke meerderheid van de PvdA-fractie ac- coord ging, als 't ware niét goed zou uit voeren. Hij had geen bezwaren tegen het economisch beleid van Versluijs, maar volgens De Bres zou 't allemaal teveel van het goede zijn. "Hij heeft in vier jaar bewezen wat die waard is en zijn werk naar beste geweten gedaan, maar de welzij nstaak is sterk verzwaard en met economische zaken erbij wordt dat een verdraaid zware belasting", aldus De Bres. Versluijs zei vier jaar goede relaties op gebouwd te hebben bij bedrijfsleven en middenstand, mede door bedrijfsbezoe ken."Dat contact werd over en weer als goed ervaren. Er is een nota werkgele genheid in wording en daarmee zou ik dolgraag willen doorgaan. In perso neelszaken! Van Schetsen) zit werkgele genheid evenals in openbare wer- ken(Koopman) en daarom mijn wens voor economische zaken", aldus Ver sluijs. CDA-fractievoorzitter W.C.van Kem pen noemde een stuk continuïteit in het beleid, zowel voor het secretarieperso- neel, maar zeer zeker ook naar buiten, van groot belang. "Er moeten wel drin gende redenen zijn om de contacten en het vertrouwen te verbreken. Dat doe je niet zo gauw", aldus Van Kempen. "Gezien de bestaande contacten en het gevoerde beleid zijn we schuchter om veranderingen aan te brengen", zei Aarnoudse. Hij had vernomen, dat 't ook door het bedrijfsleven gewaardeerd wordt. "Zonder tekort te doen aan Van Schetsen, is het verstandig om economi sche zaken bij Versluijs te laten", aldus de SGP-fractievoorzitter. Ook Van Bel- zen sprak zijn voorkeur uit voor Ver sluijs op economische zaken. Van Schetsen vond, dat VVD en zijn eigen PvdA zich nog niet duidelijk uit gesproken hadden. Hoewel Vart Dam me noch De Bres uitdrukkelijk de naam Versluijs of Van Schetsen genoemd hadden, meenden ze helder te zijn ge weest. Van Belzen stelde voor milieu bij eco nomische zaken onder te brengen. On danks de tegenstrijdige belangen zou men daarmee het beste gediend kunnen zijn, dacht het nieuwe raadslid. Van Schetsen en Van Damme vonden dat een voortrefgelijke opmerking, maar de burgemeester wees erop, dat het ver band Van milieu met openbare werken veel nauwer was. Als voorbeeld noemde hij de vuilverwerking. Van Gorsel voelde Koopman nog aan de tand ten aanzien van de volksge zondheid. "Uw zakelijke instelling op het gebied van onroerende zaken is ge voegelijk bekend, maar ziet u bij de (preventieve)gezondheidszorg geen problemen rijzen?", wilde de liberaal weten. Koopman dacht van niet. "Ik zit straks bij instellingen van gezondheidszorg als vertegenwoordiger van de raad, het ge meentebestuur van Tholen. Ik moet daar geen eigen principe gaan vertol ken", zei de SGP-wethouder. Na twee uur praten, waren de kaarten geschud. De drie kandidaat-wethouders en de burgemeester maken na deze dis cussie uit, wie economische zaken krijgt en of er nog met.portefeuilles geschoven wordt. Formeel verdeelt het college zelf de taken, zonder dat de raad daarover beslissingsbevoegdheid heeft. Officieel moeten op dinsdagavond 7 september de wethouders nog gekozen worden en dan wordt mogelijk ook duidelijk, hoe de definitieve portefeuilleverdeling is. Twee weken waren intussen verlopen en dag op dag was Geert er op uitgetogen van de ene fabriek naar de andere in de hoop ergens ge plaatst te kunnen worden, maar iedere avond keerde hij naar huis terug zonder resultaat. Hoewel zijn moeder hem goed opving, waren er thuis meerdere malen heftige tonelen voorgevallen, doordat zijn vader die al jaren in de w.a.o. was, zich mateloos geirriteerd opstelde. De laatste tijd was Geert te moedeloos om zich te weer te stellen en liet hij de verwijten zonder meer over zich heengaan. Zo volgden de dagen elkaar op. Er waren dagen dat hij lusteloos in de stad liep, of verveeld rondhing met andere vrienden die in hetzelfde schuitje zaten. Vaak dacht hij nog aan Blonde Nel en haar cafeetje. Hij had er thuis nooit over verteld, dat hield hij voor zichzelf. Nog steeds was hij met zichzelf in tweestrijd. Vaak liep hij ook langs de kanaalkant en keek naar het laden en lossen der schepen en het gebeurde bij zo'n gelegenheid, dat een der arbeiders door een verkeerde manoeuvre een kist op zijn voet kreeg. De nan die met het toezicht belast was sprak erover, nadat de patient naar het ziekenhuis was gebracht, om in het tegenoverliggende uitzendbureau een nieuwe kracht tev vragen. "Mijnheer," trok Geert de stoute schoenen aan, "ik ben werkloos en wil graag wat verdienen. Kan ik de opengevallen plaats niet innemen?" De man monsterde hen van boven tot onder en kwam blijkbaar tot de veronderstelling dat deze. stevige jongeman wel in staat was om het zware werk te verrichten. "In orde", zei hij, "ga maar aan boord en draai aan de lier". "He, Wim," dit tot de man die nu dit werk verrichtte, "kom jij van boord, dan kan deze man jouw werk overnemen, maar pas op dat jij geen kist op je poten laat vallen!" Zo kreeg Geert werk voor een paar dagen en draaide zo verwoed aan de lier de kisten uit het ruim, dat de voorman hem scheldend toeriep wat kalmer aan te doen. De schipper van de motorboot waarop Geert zo plotseling was tewerk gesteld kwan eens kijken hoever het werk vorderde en maakte een praatje met hem. "Ja," zei de schipper, "er moet voortgemaakt worden, want ik moet vanavond nog stukgoed inladen en als het kan moet ik vannacht nog afvaren". "Kunt u bijgeval geen dekknecht gebruiken?" vroeg Geert, eigenlijk meer gekscherend dan hij meende. De man haalde de schouders op:'Tk heb eigenlijk een vaste knecht, maar hij is momenteel in dienst. De vblgende week komt hij weer terug". Met welgevallen zag de schipper de soepele beweging waarmee de jongen het zware werk verrichtte. Hij zoog bedachtzaam aan zijn sigaar. "Voor een paar reizen zou ik je wel willen nemen. Heb je al eens gevaren?" Geert grijnsde. "Jawel" zei hij, "enkele weken geleden nog op de boot tussen Texel en Den Helder en vroeger wel eens met een roeibootje op het kanaal, maar anders niet". "Nou ja, dat leert wel, als je maar niet zeeziek wordt. Kom vanavond om een uur of negen maar aan boordje krijgt vijftig gulden per dag buiten de kost. Zorg voor stevige kleren, want het werk is zwaar er vuil. We vertrekken vannacht naar Texel". Van schrik liet Geert de lier haast los. "Naar Texel?" De schipper keek hem even verwonderd aan over deze uitroep. "Ja, ik heb een lading stukgoed en vandaar moet ik naar Kampen. Je zei toch immers datje laatst op Texel bent geweest?" "Oké", zei hij, "ik ga mee." "Mooi, zorg ervoor datje om negen uur aan boord bent." Met deze woorden stapte de schipper aan wal en was snel tussen de mensen verdwenen. Thuis mopperde zijn vader over de late thuiskomst: "Dat loopt de hele dag te lanterfanten en kan niet eens op tijd voor het eten zijn!" Geert haalde zijn schouders op. 'Tk heb vanmorgen een kar weitje gedaan en wat geld verdiend." Hij ging rustiq aan tafel zitten en schepte de aardappelen op zijn bord. Zijn moeder had de piepers voor hem warm gehouden. Vader Van der Plas had opeens interesse. "Waar heb je gewerkt," vroeg hij enigszins verrast. "Aan de kade", ant woordde zijn zoon, die net een hap eten in zijn mond had. "Nou, nou," smaalde de vader, "mijn zoon heeft gewerkt. Je zult wel erg moe zijn. Moetje niet even naar bed?" "Maar man," vermaande moeder, "hoe kun je nu zo praten. Geert doet toch elke dag zo zijn best om werk te krijgen, waarom doe je toch zo hatelijk?" "Oh ja, ik moet hem zeker eren en prijzen. Zal ik je eens wat zeggen? Jij legt die knul maar in de watten. Dat loopt nu al ik weet niet hoelang te rentenieren, waar ik doodziek van wordt. Zo ben ik niet opgevoed en jij ook niet. Ik ben ongeschikt verklaard, maar als dat niet zo was zou ik allang weer aan de slag zijn, maar die jongelui zijn zo gemakkelijk als wat. Ze krijgen toch wel een uitkering, waarom zou ik me uitsloven? Dat is momenteel de mentaliteit en daar doet dit figuur driftig aan mee! En dan hou jij hem de hand nog boven het hoofd, maar ik ben het goed zat. Spuugzat!" Met een verbleekt gezicht stond Gerrit op. "Goed," zei hij kalm, "ik zal je niet langer ergeren, voordat ik misschien vergeet dat je mijn vader bent kan ik beter de deur uitgaan. Moeder, geef me m'n kleren maar, dan pak ik mijn koffertje. Ik vind wel ergens een kamertje". "Geert, jongen, wat doe je nou. Alsjeblieft blijf hier, vader neent het zo kwaad niet". Huilend pakte ze haar zoon bij de arn. "Moeder, aan u ligt het niet, maar ik kan die sfeer hier niet langer verdragen, het is heus beter dat ik wegga. Maken jullie samen er nog maar iets van." En op deze manier vertrok Geert uit zijn ouderlijk huis, zijn moeder verwijtend aan zijn vader, zijn vader boos zwijgend achterlatend. Die avond om half negen stapte Geert aan boord en een goed uur later verliet de boot Alkmaar. Weemoedig staarde Geert naar de steeds kleiner wordende huizen van de stad.... De volgende morgen bij het aanbreken van de dag liep de 'Goede Verwachting' langzaam de haven van Oudeschild binnen. Op de kade stond een vrachtwagen gereed om de lading over te nemen en verder te dirigeren over het eiland. "Ziezo jong", zei de schipper vergenoegd in zijn handen wrijvend, "dat is vlugger gegaan dan ik verwacht had. Vanmiddag krijgen we een nieuwe vracht en morgenochtend met het vroege getij gaan we naar Kampen. Als we vanavond geladen zijn, kun je voor mijn part het dorp ingaan. Heb je kennissen hier op het eiland?" "Jawel," grijnsde Geert, terwijl hij het zweet van zijn gezicht veegde, "en wat een fijne kennis ook:Nel Aagten, daar ga ik vanavond heen". De schipper keek verbaasd. "Nel Aagten?" vroeg hij, met een uit drukking van niet begrijpen in zijn ogen. "Blonde Nel?" "Precies" antwoordde Geert. "Toe naar, dan trefje 't niet slecht. Familie van je?" Geert lachte. "Nee, zover heb ik het nog niet gebracht!" "Dat kan nog komen", besloot de schipper met een knipoog. "Ze zit er goed bij, jongen. Een flinke zaak, een flinke vrouw en een paar duitjes. Wat wil je nog meer? Hoe ken je haar eigenlijk?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 5