Versluijs krijgt economische zaken Rehoboth kleuterschool MÊÈÈÊtÊÈÊÊÊÈË en wordt ook non loco-buroemeester BROEKHUI li <1 BOUMAN POTTER Wisseling Eerste schooldag was even wennen Nieuwkomer Van Schetsen sport, financiën, woningbouw, personeels- en sociale zaken Duizenden bijen vergiftigd Honderd jaar openbaar lager onderwijs Tholen <1 Ti -^rt Donderdag )9 augustus 38e jaargang no. 41 Forumavond in Tholen 2e kamerverkiezingen Werkgelegenheid haven voor Tholen behouden De strijd om de portefeuille economische zaken in het nieuwe Thoolse college van burgemeester en wethouders lijkt te wor den beslist in het voordeel van CDA-wethouder J.Versluijs. SGP, CDA, VVD en RPF/GPV lieten blijken, dat Versluijs zijn goede contacten in deze sector moest behouden. De wens van de nieuwe PvdA-wethouder P.van Schetsen om de belangen Volksgezondheid nieuw voor Koopman van bedrijfsleven en middenstand te behartigen, kan kan dan niet in vervulling gaan. PvdA-woordvoerder J.de Bres noemde de taakverdeling wat zwaarte betreft 'te weinig evenredig'. Hij pleitte voor een heroverweging van het totale pakket en achtte de portefeuille van Versluijs met onderwijs, welzijn, economi sche zaken en het loco-burgemeesterschap 'veel te zwaar'. "Er moet iets afvallen", aldus De Bres. Loco-burgemeester Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden Sport apart Staatssecretaris Doorgetrokken streep op Thoolse brug DEZE WEEK Zaterdag zomermarkt op Markt Poortvliet WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar ƒ32 per post 39 50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 Hoofdredakteur G. Heijboèr Zij die eens of nu aan militaire dienstp licht waren onderworpen, weten welk een belangrijk gebeuren de wisseling van de wacht was. Men moest daar maar een paar uur midwinter op een koude vlakte hebben gestaan met het geweer aan de voet, nu en dan enkele passen links en rechts van het wachthokje. Dat bood weliswaar enige bescherming, maar het werd slechts bij regen opge zocht. Wisseling van de wacht kan in een augustusmaand dan wat mindea tem- peratuurgevoelig zijn, het betekent dan toch ook het opkomen van nieuwe mensen en de aflossing van hen die het nummer hebben volbracht. Augustus is in onze tijd bij uitstek een periode dat de wacht wordt gewisseld. Deze week be gon dat bij het onderwijs. De nieuwe lichtingen kwamen op, de vorige waren al afgelost. Het bracht in gezinnen en bij leerkrachten toch ook weer enige span ning, met name als de eerste kleuter het schoolpad moest betreden. Na een vierjarige raadsperiode is er ook een wisseling van de wacht bij de ge meentebesturen. Soms treden dezelfde 'soldaten' aan zoals in St. Philipsland, hoewel daar toch wel een wijziging in de stemmenverhoudingen plaatsvond. Veelmeer dan een nuanceverschil wordt het dan echter niet. De nieuwe lichting ontbreekt, de geroutineerden vervolgen. Zoiets is echter meer uitzondering dan regel. In het overgrote deel van de Ne derlandse gemeenten zijn er wel gaan den en voor het eerst komenden. Ook in de gemeente Tholen. De veelal oud-ge- dienden nemen afscheid, jongeren staan te trappelen. Binnen drie weken kunnen ze worden ingescheept. De drie vertrek kende gemeentebestuurders hebben een onderscheidene staat van dienst. Acht. dertien of de vijfentwintig jaar zelfs ver overschreden. Ook in de functievervul ling was er onderscheid. Dat wensen we op dit moment niet te accentueren. Veel meer een gelijkwaardige erkentelijkheid betuigen. Inderdaad, ze hebben het zelf gewild en er werd zelfs in meerdere of mindere mate vergoeding voor ver strekt. De Thoolse uitdrukking, dat je het jezelf aandoet, is ook hier niet mis plaatst. Maar toch is het gemeentebe stuurder zijn een zich tegelijkertijd blootstellen aan de nodige kritiek. Nie mand die het bij iedereen goed doet. Afgezien nog van politieke voorkeur. Daarom mag een gemeenschap ook in genomen zijn met het feit dat er telkens weer mensen voor gevonden kunnen worden. Het 'erebaantje' van weleer is al lang verleden tijd. Kortom, we mogen deze week best het petje eens afnemen voor hen, die zich die kortere of zoveel langere tijd hebben willen inzetten. Er komt de kans voor die langer zat, straks nog een keer de pet af te nemen. Wisseling van de wacht. Daarom bij voorbaat vanuit de gemeenschap ook een riem onder het hart voor de nieuwe lichting. Ze mogen gewaarschuwd zijn, dat ook zij meer dan tevoren bloot lig gen voor kritiek. Ze gaan immers in veel meer opzichten aan de openbare weg timmeren. Niet iedereen zal hem of haar de goede vakman vinden. In dat opzicht mogen ze zich alvast schrap zetten, maar anderzijds mogen ze toch ook de zeker heid koesteren, dat de kiezers hen met vertrouwen tegemoet willen treden. Daarom kunnen we bij voorbaat allen in september een goede start toewensen. De wacht is afgelost. In Meulvliet te Tholen wordt er maan dagavond 30 augustus om acht uur een politiek forum gehouden met het oog op de tweede kamerverkiezingen op woensdag 8 september. Ook vorig jaar gebeurde dat bij de kamerverkiezingen. Organisator drs. R.A. Renes betreurt 't echter, dat de PvdA en D'66 nu niet meedoen. Voor de SGP komt H.C. Ba- rendregt uit Barendrecht, lid van de Provinciale staten van Zuid-Holland en lid van de Rijnmondraad. Hij sprak eerder dit jaar in Poortvliet voor de SGP. De PSP stuurt het Tilburgse ka merlid W.J. Willems, de RPF kamer kandidaat mr. >H. Veelen uit Amster dam, fiscaal specialist en bestuurslid van de RPF. Voor de VVD komt oud-frac tievoorzitter mr. J.G. Rietkerk uit Was senaar, nu tweede op de kandidatenlijst. Het CDA doet ook mee, maar de kan didaat is nog niet bekend. De Thoolse werknemers van het Rot terdamse havenbedrijf Muller Thomson kunnen weer opgelucht ademhalen. Een recente reorganisatie kostte namelijk geen Thoolse banen. Enkele busjes met werknemers uit Noord-Brabant zijn met een ladingpakket naar een ander bedrijf overgegaan, terwijl velen gebruik maakten van een vervroegde uittre dingsregeling. Maandagavond vond de tweede ronde van de Thoolse wethoudersbesprekin gen plaats, nadat eerder al overeen stemming was bereikt over het bezetten van de drie wethouderszetels door SGP, PvdA en CDA. De drie kandidaten Koopman, Van Schetsen en Versluijs hadden een oriënterend gesprek ge voerd en hun wensen op tafel 9elegd, waarna een voorlopige overeenstem ming was bereikt over de taakverdeling. Alleen economische zaken was nog opengelaten voor nader overleg. De vijf fracties in de nieuwe Thoolse raad kon den maandagavond hun oordeel geven over het voorstel. Ook burgemeester Baerends, die op verzoek van de lijst trekker van de grootste partij(Koop- man-SGP) de bijeenkomst leidde, en gemeentesecretaris Benou, die notu leerde, waren aanwezig. De burgemeester noemde het positief dat iedereen mocht meedenken. "Geen enkele 'lastpost' of welke andere bena ming men soms aan raadsleden geeft, wordt erbuiten gelaten. Niemand moet achteraf horen hoe 't met de verdeling van de wethouderszetels is gegaan, zoals elders gebeurt", zei dhr. Baerends. Na een aantal opmerkingen over de no tulen van de eerste bespreking, met na me door de VVD, begon het touwtrek ken over economische zaken. Dat was het enige open punt na de voorlopige overeenstemming van de kandidaat wethouders. De voorgestelde taakver deling was: Burgemeester: openbare orde, veilig heid, verkeer, voorlichting, ruimtelijke ordening en verpleeg- en verzorgingste- huizen(hij krijgt deze laatste taak, die door de scheidende PvdA-wethouder Moerland werd behartigd, erbij en raakt economische zaken, recreatie en toeris me kwijt aan Versluijs). J.Versluijs(CDA): loco-burgemeester, onderwijs, welzijnszaken met uitzonde ring van sport, maatschappelijke zorg en hulpverlening, economische za- ken(nieuw is het loco-burgemeester- schap, dat door Moerland werd bekleed en economische zaken en toerisme, hoewel Versluijs wel middenstandsza ken had en als voorzitter.van de com missie bedrijfsleven al veel op dit terrein deed). L.J.Koopman(SGP): openbare werken, milieuzaken, grondzaken en en volks gezondheid met uitzondering van ver- pleeg- en verzorgingstehuizenjdit laatste is nieuw - wordt nu door Moerland ge daan - terwijl Koopman volkshuisves ting overdroeg aan Van Schetsen). P.van Schetsen(Pvda): financiën, sociale zaken, personeels- en interne zaken, volkshuisvestiging en bouwnijverheid, sportzakenjdit zijn de taken van zijn partijgenoot Moerland behalve het lo co-burgemeesterschap, volksgezond heid en jeugdzaken, terwijl de PvdA als nieuw onderdeel volkshuisvesting en bouwnijverheid krijgt). Hoewel de SGP als grootste partij voor het loco-burgemeesterschap in aanmer king kwam, kreeg Versluijs deze taak. "We hadden wel graag gezien dat Koopman dit had gedaan en er ook wel op aangedrongen, maar hij ambieert dit niet zo. We hebben respect voor de om standigheden dat hij 't liever niet doet. Ook Van Schetsen zit er niet om te springen, zodat we accoord gaan met Versluijs", zei SGP-woordvoérder Th. Aarnoudse. Koopman liet weten al in 1974, toen de SGP ook de grootste was, gezegd te hebben, dat de fractie hem meer een plezier deed met een grotere portefeuille dan met het loco-burgemeesterschap. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Aan C. aroeknuis en Zoon, een Degrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM "Moerland deed het toen ook al zoveel jaar in Stavenisse eb sinds 1971 in Tho len. Bovendien zijn er principiële dingen die bezwaren kunnen opleveren. Als lo co-burgemeester verricht je persoonlijke daden en ik laat een collega-wethouder niet tekenen(een dans- of muziekver- gunning bijvoorbeeld-red.) als ik zelf principiële bezwaren heb. Verder moet ik 't even voorzichtig aandoen en ook de burgemeester kan gezien z'n gezondheid uitvallen, wat ik overigens niet hoop. Voorts ben ik geen liefhebber van lintjes doorknippen. Ik werk liever, al is dat ook wel werken", zei Koopman. De vraag van P.van Belzen(RPF/GPV) waarom het loco-burgemeesterschap niet naar de grootste fractie ging, was daarmee beantwoord. Hij vroeg zich ook af, of deze taak niet een soort slui merende functie was. Dat bleek niet zo te zijn en Van Schetsen maakte duide lijk, waarom de PvdA als op één na grootste partij dan niet het loco-burge meesterschap opeiste. "Het is voor ieder begrijpelijk, dat een nieuwbakken wet houder daarvoor niet de eerst aangewe zene is. Iemand met ervaring is beter", Teleurstelling en ontzetting was er bij de twee Sint Annalandse imkers Joh.Goe- degebuure van de Langeweg en Jaap van Popering van de Bierensstraat, toen ze vorige week tot de ontdekking kwa men, dat er duizenden van hun bijen vergiftigd waren. Van de inhoud van 17 korven bij J.C.Goedegebuure en van de 7 bij Van Popering zijn er maar weinig in leven gebleven, in elk geval maar een zo ge ring aantal, dat de 24 kassen wel als af geschreven moeten worden beschouwd. De imkers alarmeerden de algemene inspectiedienst, die plaatselijk en ver volgens op het laboratorium een onder zoek instelden. De speurtocht is nog in volle gang, maar het is nu wel zeker dat er iemand met zwaar vergif op open bloemen heeft gespoten, wat verboden is. Ondertussen is het nog niet eenvou dig na te gaan, waar het precies vandaan kwam. Opnieuw een les hoe voorzichtig met bestrijdingsmiddelen moet worden omgegaan. aldus Van Schetsen. Zo werd Versluijs loco. Het scheiden van de sport van de wel- zijnsportefeuille wierp vragen op bij PvdA, VVD en RPF/GPV. "Tegen mijn uitdrukkelijke wens in, is de ambtenaar sportzaken destijds onder het bureau welzijn gebracht. Het is een onlogische consequentie om de sport nu buiten de portefeuille welzijn te houden", zei De Bres, die vond, dat bepaalde uitzonde ringen het zicht op de gehele takenver- deling moeilijk maakten. Versluijs liet weten, dat de sport met name door de representatie teveel hooi op zijn vork zou zijn. "Het welzijn en onderwijs vergen al veel met o.a. oude ravonden en als je daarnaast nog de sportrepresentatie moet doen, zou dat een heleboel zijn", aldus Versluijs. "Je moet de voorzitter van de sportraad die representatie laten doen, zoals ook in andere gemeenten gebeurt", zei VVD- raadslid J. v.d.Heuvel. Hij verzette zich vierkant tegen een tweehoofdige leiding van de nieuwe welzijnsraad, waar dan zowel Versluijs als Van Schetsen voor zitter zouden zijn. Van Schetsen wierp de vraag op, hoe de raad eigenlijk dacht over die represen tatie: het lossen van een startschot bij een wielerronde en het bezoeken van ouderavonden. De Bres en Van Damme zeiden, dat ook raadsleden best wat aan representatie konden doen wanneer de burgemeester en de wethouders 't te druk hadden. Om je werk goed te kunnen doen, moet je contact houden met het werkveld en daarom moet de portefeuillehouder ook de representatie doen, vond de burge meester. "B en W zijn ook ingehuurd voor representatieve taken. Ze worden ervoor betaald. Een vrijwilliger, een burger als een voorzitter van de sport raad kun je niet blijvend met represen tatie belasten, hoe groot zijn liefhebberij voor deze sector ook is", aldus de bur gemeester. Koopman merkte op, dat Versluijs had voorgesteld om het gehele welzijnspak- ket aan Van Schetsen over te dragen, maar die had daar geen behoefte aan. De PvdA-kandidaat-wethouder beves tigde dat. VVD-raadslid J.L.van Gorsel was nieuwsgierig naar de motivatie van de kandidaat-wethouders ten aanzien van hun portefeuille-wensen. "Wat is de achtergrond om een bepaalde taak in huis te krijgen? Ik neem aan, dat de he ren een visie hebben ten aanzien van het onderwerp dat ze willen. Wat is het be leid dat ze willen gaan voeren?", zei Van Gorsel. Van Damme concludeerde, dat Van Schetsen gezien het lichten van de sport uit de welzijnssector meer de functie van staatssecretaris kreeg. Toch was hij benieuwd naar het woning bouwbeleid van de socialist. Van Schetsen antwoordde, dat de keuze van taken samenhing met de persoon lijke voorkeur en de politieke kleur. "Sociale zaken was niet mijn eerste voorkeur, maar gezien mijn politieke achtergrond is het toch goed om deze portefeuille te doen. Een kandidaat- Vervolg op pag. 5 De nieuwe kleuterschool op Gerefor meerde grondslag van de Rehoboth- school in Stavenisse kwam maandag 1 leerling tekort om met twee leidsters te kunnen beginnen. Er zijn dertig kleuters, maar vermoedelijk kan in januari toch een tweede juf aan het werk. Er hebben zich al vier kinderen opgegeven die in september en oktober jarig zijn. Rijkswaterstaat heeft een doorgetrok ken streep op de Thoolse brug aange bracht om automobilisten erop te wijzen dat inhalen verboden is. Sommigen meenden, misleid door de vanngails tussen de autoweg en de zaamverkeers- weg, dat er twee rijstroken waren en gingen inhalen. Hierdoor ontstonden twee ernstige botsingen, waarbij gewon den vielen. Er is ook een ander type verkeersbord geplaatst met zwarte achtergrond om op tegemoet komend verkeer te wijzen. Er is voor elke richting slechts 1 rijstrook op de Thoolse brug. Dat bord valt in elk geval beter op en hopelijk blijft dat de aandacht trekken. Raadslid W.C. van Kempen noemde het maandagmiddag in de gemeenteraad een kwalijke zaak, dat er toch nog men sen proberen met zijn tweeën te naast elkaar te rijden. Hij had het zelf gecon stateerd rond vijf uur, wanneer iedereen met haast naar huis wil. Burgemeester Baerends hoopte ook dat de borden blijven opvallen, want gewenning kan gevaar opleveren. Hoofdleidster is Nel v.d. Wege uit Ter- neuzen, die pas van de pedagogische academie komt en met haar tweede sol licitatie al succes had. Ze liep stage in Goes, Middelburg en Vlissingen en ge zien die ervaring vond ze 30 kleuters no gal veel. Na een druk halfjaar krijgt ze het waarschijnlijk wat gemakkelijker. Wat accommodatie betreft is ook mej. v.d. Wege ook beter gewend, want in de voormalige Van der Lek de Clercq kleu terschool trof ze oud materiaal aan en een lekkend dak. Het bestuur vergadert vanavond om plannen te bespreken tot verbetering van de situatie. Er zijn twee lokalen en een flinke zand bak buiten, zodat de kleuters wel uit de voeten kunnen. De moeders bekeken maandagmorgen de situatie toen ze hun kind voor de eerste schooldag wegbrach ten. Niemand heeft er gehuild, van de dertig kinderen bezochten er vorig sei zoen al veertien de kleuterschool, zodat er zestien nieuwelingen zijn. Van de kleuters komen er veertien uit Oud-Vos- semeer, St. Annaland, Tholen, Poortvliet en St. Maartensdijk. Die blijven tussen de middag op school eten. Tijdens de pauze van twaalf uur tot half twee krijgt de leidster dan hulp van moeders, zodat er steeds iemand aanwezig is. Op de lagere Rehobothschool te Stave nisse is mej. G. Mulder uit Elspeet als nieuwe leerkracht begonnen. De vacatu re was ontstaan door vertrek van mevr. H. Priem-Roozemond wegens huwelijk. Ze blijft als part-time kracht nog aan de school verbonden. De Rehobothschool heeft vier leerkrachten in volledige dienst. Wisseling van de wacht Honderd jaar O.L.S. Tholen Afscheid 3 gemeentebestuurders B en w van Tholen verdeelde ta ken Gouden veiling Scherpenisse... een taaie Rabobank gaat kantoor Tholen verbeteren Duizenden bijen vergiftigd Zaterdag zomermarkt Poortvliet Nieuw schoolseizoen met drie nieuwe kleuterscholen Zorgen over vernieling speelter rein Forumavond Tweede Kamerver kiezingen Vincent de Kerf jeugdtenniskam- pioen EEN WIJS MAN BEOOR DEELT HET NIEUWE NAAR HET OUDE Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's. In het stadhuis te Tholen stad wordt za terdag 21 augustus het eerste exemplaar van het boekje 'Ter Tolne in woord en beeld' aangeboden aan wethouder Ver- Na een zonnige vakantie was 't maandag niet voor iedereen een vrolijke dag bij het begin van het nieuwe schooljaar. Het was echt weer even wennen, zeker voor de kleuters, die voor het eerst de vertrouwde omgeving van de ouderlijke woning verlieten voor een vreemd geboitw en een onbekende juf. Dat was bp Tholen nu nog voor meer kinderen het geval wegens de ingebruikname van drie nieuwe kleuterscholen: de openbare kleuterschool in Sint-Annaland en de openbare en de christelijke kleuterschool in Stavenisse. Deze kleuter bij De Schalm in Stavenisse had nog niet veel zin in de spelletjes en keek voorlopig de kat uit de boom. sluijs. Tevens wordt dan de tentoonstel ling '100 jaar openbaar lager onderwijs te Tholen' geopend. Het schitterende boekje over Ter Tolne werd geschreven door gemeente-archi varis J.P.B.Zuurdeeg en schoolhoofd J.F.Kousemaker, beiden uit Tholen. De omslag toont de 'Gemeenteschool te Tholen', waarna een veertigtal bladzij den de lezer verrassen op de rijke Thoolse onderwijshistorie. Het begint onder meer met de eerste schoolmeester te Tholen, Dirk van Zand, en eindigt met het F.O.R.T.-experiment, dat nog I O.L.S THQLEÏÏ1 tot volgend jaar duurt. Vervolgens zijn meer dan 100 oude schoolfoto's gepu bliceerd, waarmee het boekje een 'must' voor elke Tholenaar en oud-Tholenaar is. Een opsomming van leerkrachten en hoofdonderwijzers verschaft de lezer de laatste lezenswaardigheden in het leuk uitgevoerde boekje van twee Thoolse 'spitters', de heren Zuurdeeg en Kouse mak er, die in dit boekwerkje heel wat uurtjes hebhen gestoken. Oude en recente schoolfoto's zullen ook niet ontbreken op de tentoonstelling '100 jaar openbaar lager onderwijs te Tholen', die is te bezichtigen van maan dag 23 augustus tot en met zaterdag 4 september *s middags van 14.00 tot 17.00 uur. Tijdens de braderie op vrijdag 26 en zaterdag 27 augustus is de tentoonstel ling tot 21.00 uur geopend. Op zondag is de expositie gesloten. De toegang is vrij. De Poortvlietse middenstandsvereni ging organiseert zaterdag 21 augustus a.s. de traditionele zomermarkt, die een halfuur eerder begint dan voorheen. Van half twee tot half tien kan men op de Markt terecht in de stands van tien plaatselijke ondernemers en vijf van el ders. Ook verschillende verenigingen zorgen voor attracties, want aan het be gin van het seizoen is een financiële ruggesteun zeker welkom. Veilig Ver keer is er, de schietvereniging Neder land en Oranje, enz. Er is ook een rad van avontuur, zodat velen met een prijs naar huis kunnen. Het poppentheater zal om half zeven zeker op de jeugd aantrekkingskracht uitoefenen. Er is nog meer gezelligheid, want de Oud-Vossemeerse blaaskapel zal vrolijke klanken over de Poortvlietse zomermarkt uitstrooien. .Advertentie IKf

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1