Onroerend goed belasting blijft gelijk, wel een hertaxatie in het begrotingsjaar -JiT. m Qü BOUMAN POTTER Provinciaal bestuur tilt zwaar aan werkloosheid BROEKIE Oon/eentrum Rien Janvier Rel op Sint Annalands Havenplein. "De Kogge 25 augustus op televisie Tien mille voor bodemonder zoek 'Tuttelhoekje' Kietelen Politie onder hoogspanning AANMELDEN voor nieuwe danslessen vanaf maandag 16 augustus iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur. Eten Dansschool, kies je met zorg. Donderdag 12 augustus 1982 38e jaargang no. 40 Thoolse bezuiniging, want onderhoudstraten 2 ton minder in 1983. „WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Genoeg personeel. Aanvragen woonruimte. Nog ruimte. Hulpverleningsovereenkomst Oosterschelde Buurthuis voor A.J. Polder De Prins Hendrikpolder Arbeidskrachten in de landbouw mzMwwm EET NU TONG! SLIP-TONG THOOLSE VISHANDEL SCHOT Iid\fereniging Goud-en Zilversmeden Dansen is plezier voor twee bij Antwerpsestraat 35 - 4611 AB Bergen op Zoom Tel. (01640) 3 50 10 junioren van 8 t/m 10 jaar scholieren vanaf 14 jaar i echtparen en twens i disco dansen Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sirit-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer. Het kan best zijn, dat de mop van Wim Kan hier al eens eerder te berde kwam. Alia dan. Hij had het net over een pro- testaktie van ambtenaren in Den Haag. Normaliter rijdt de politie voorop om baan te maken voor de protesterenden. Volgens Wim kan dat niet wanneer ambtenaren protesteren. Dan moet de politie van achter opduwen om ze tijdig om 3 uur binnen te doen zijn. Wim Kan weet altijd wel te relativeren, want hij bedoelt het nooit zo als het lijkt. Echter, voor een aantal administratieve medewerkers van de gemeente Tholen moest de politie in galop voor lopen om ze in hun begrotingswedijver te kunnen bijbenen. Nog een week eerder dan vo rig recordjaar lag de begrotingsbrief op de perstafel. Mogelijk een uur vroeger dan bij de raadsleden, want daardoor kon de publicatie nog in de dagbladen van maandag. Maar daar willen we af blijven, want de apostul Paulus zei het al dat de lichamelijke oefening van weinig nut was. Hij kon zelf niet sporten. Toch haalde ook hij de marathon als voor beeld. Van het Oosterse beeld terug naar het Thoolse, mag het ambtenarenteam van de Thoolse secretarie in dit opzicht best eens worden gekieteld. Niet dat het voor ons persoonlijk noodzakelijk is om nog een dag eerder dan een provinciale be groting uit te komen, maar dat er hard aan gewerkt is om het record te halen staat buiten kijf. Van komaf hebben we een zwak voor degenen die zich met hart en ziel inzetten. Wel in dat opzicht laat het Thoolse re sultaat geen twijfel over. Terwijl half Nederland zich liet bruinen, zwoegden Thoolse ambtenaren verwoed aan die marathon en behaalden de eindzege. Dat moet dan evengoed een keer wor den gezegd, dan dat er tien maanden lang over lanterfanten wordt gefluisterd. Dat kietelen komt dus die ambtenaren volledig toe. Hoe staat het echter met het verantwoordelijk college voor de inhoud van de begrotingsbrief Ook dat is geen punt. Die kietelen zich zelf. Anders kun je ook nooit lachen. Het scheidende college, waarvoor op zich groot respect is, laat in 1982, maar dat is bedoeld voor 1983 uitkomen, dat het de voornaamste belasting en dat is die voor onroerend goed, niet zal ver hogen. Het andere wel. Reinigingsrech ten met 10 procenten als de raad instemt de rest van 4 procent. Maar de onroe rend goed belasting niet. Daarvoor re kent men op taxateurs, die voornemens zijn de huizen veel hoger aan te slaan, dan ze in de gemeente te boek staan. Zou dat het geval zijn, dan zal menig burger een toch weer volgend begro tingsjaar met het lood in de schoenen staan. Het oude college van b en w is zich in de begrotingsbrief 1983 bezig zichzelf te kietelen. Wat we dit jaar ogenschijnlijk toegeven, halen we een volgende keer wel in. Ja, dan zit het nieuwe college wel met de brokken. Immers, volgens alle econo mische weerberichten in deze standvas tige zomer zal er in toenemende maten moeten worden ingeleverd. Zou dat werkelijk het geval zijn, dan zal ook de belastingvrager moeten inleveren. Hoe is dat te rijmen met een hertaxatie van panden, waardoor verschuivingen in negatieve zin openbaar worden. Dat wil heel begrijpelijk zeggen: meer onroe rend goed belasting betalen. Wie zichzelf niet kietelt.... Wim Kan heeft toch weer eens gelijk... een traag begrip van bestuurlijk beleid vergt duwen van achteren. Anders zijn ze om 5 uur niet op de koffie bij moeder de vrouw. Voor de vierde en ook voor de laatste keer zullen in het begrotingsjaar 1983 van de gemeente Tholen de reinigings rechten met 10 procent worden ver hoogd. Die afspraak is in 1979 gemaakt en met de 40 procent stijging in die 4 jaar is de gemeente toch dichter gekomen bij een kostendekkend peil, al zal zo'n ge meenschapsvoorziening altijd wel wat gemeenschapsgeld vergen, maar in dat opzicht is het ook niet de enige voorzie ning, die uit de gemeenschappelijke pot put. Andere tariefsverhogingen zullen zich volgens de ministeriële trend tot 4 procent beperken. Een uitzondering hierop maakt het college in zijn begro tingstarief voor de onroerend goed be lasting. Die wordt in 1983 niet verhoogd. Daarbij zit er echter wel in zoverre een addertje onder het gras, dat het voorne men bestaat om de onroerende goederen, dus de huizen, schuren, garages e.d. in 1983 te laten hertaxeren. Daarbij ver wacht het college blijkbaar een hogere taxatie, al toont de realiteit dat de ver koopwaarde van huizen sterk is gedaald. B en w schrijven althans: Deze hertaxa tie zal naar verwacht mag worden tot verschuivingen aanleiding geven. Om degenen, die als gevolg van deze ver schuivingen meer zullen moeten gaan betalen ook niet nog eens te belasten met een stijging van de totaalopbrengst wil len wij voor 1983 een verhoging van de opbrengst achterwege laten. Met het voor de hand liggend feit. dat er ook in Tholenderwijs deze week uitvoe rige aandacht aan het zo tijdig versche nen Thoolse jaarstuk wordt besteed maakt enigermate overleg gewenst om niet te veel in doublures te vervallen. Daarom ook hier maar een enkel tipje van de begrotingssluier opgelicht, zodat het met Tholenderwijs erbij toch bijna een volledige bruidsjapon wordt. 'De gemeentewet wil', zo begint het col lege, 'dat een maal per vier jaar de ge meentebegroting wordt aangeboden door het oude college van b en w aan de aftredende gemeenteraad, terwijl de be handeling van het stuk daarna moet Zaterdagavond deed zich omstreeks 9 uur op het Havenplein te Sint Annaland een rel voor, waarbij zelfs een mes te voorschijn kwam. Het was de 16 jarige J. van B. uit Den Haag, die al enige tijd met vakantie in Sint Annaland was en ook de avond tevoren al min of meer slaags was geraakt met een aantal jongeren uit het dorp, die zaterdagavond bij opnieuw ontstane verwikkelin gen een mes trok en zich belaagd door velen niet bepaald doortastend in de richting van de 17 jarige M. van P. stak. Laatstgenoemde was de voorste van de groep die op de jeugdige Hagenaar afkwam. De punt van het mes raakte de buik van van P., maar de wond was zo miniem, dat dokter Noteboom met een pleister kon volstaan. Wel had dit gebeuren de agressie van Sint Annalandse jongeren doen toenemen, dat er voor de Hagenaar een niet denkbeeldig gevaar ontstond. Toegesnelde ouderen poogden erger te voorkomen en de Hagenaar vluchtte café 'De Hoop' binnen, waar de deur op slot ging en de politie werd gealarmeerd. Ondertussen was de groep jongeren en ouderen op het Havenplein tot zeker dik 200 mensen uitgegroeid. Daaronder menige heethoofdige jongeren, die zelfs de politie poogden te beletten om de Hagenaar mee te nemen. Dat lukte toch en de knaap bracht wat overstuur de nacht door op het politiebureau om vervolgens naar huis af te reizen. Van de eigenlijke oorzaak is de politie nog niet zeker, al lijkt het een complex van factoren te zijn geweest, met enerzijds mogelijk een wat uitdagende houding van de Hagenaar in voorafgaande dagen, mogelijk ook aan een omgaan met een meisje, wat anderen niet beviel, maar in elk geval ook een behoorlijke portie onverdraagzaam heid van jongelui. Het leek min of meer op een soort massa-hysterie van een aantal jongeren en dat is een kwalijke zaak, zoals het ook een zeer kwalijke zaak is, als men een mes gaat meenemen wanneer men een avondje 'uit' wil gaan. Uiteraard wordt zoiets ook door een rechter zeer ernstig aangerekend, evenals het recht in eigen hand willen nemen, zoals menig jongere zaterdagavond voornemens was te doen. Een slechte beurt. .Advertentie 1M 59 Een vrouwelijke havenmeester blijkt inderdaad een primeur te zijn. Naast de aandacht die er ook door de regionale pers aan werd geschonken, is er zelfs bij de tele visie interesse. Daarom zal de NOS met zijn team dat zorg draagt voor het al vele jaren be kende programma 'Van gewest tot gewest' morgen en zaterdag filmopnamen maken van de Thoolse Eendracht en omgeving, van de watersportvereniging "de Kogge" en uiteraard van de vrouwelijke havenmeester. Het is de vierde maal dat deze NOS-rubriek aandacht schenkt aan een Thools gebeuren. In 1974 werd een 20-minuten lang pro gramma gemaakt van een toen dertigjarige Eendrachtbode en de makers daarvan, een paar jaar geleden kreeg de restauratie van het Smidsklokje te Oud-Vosse- meer een aantal gewest-minuten, vorig jaar kwam de inwijding van het carillon van de Maartenskerk te Sint Maartensdijk aan bod en nu is dat het geval voor/de vrou welijke havenmeester en het Eendrachtgebeuren. Iedereen kan het zien op woensdagavond 25 avgustus tussen de klok van zeven en acht uur. plaats vinden door de nieuwe optredend raad en het nieuwe b en w. Het college klaagt vervolgens dat het ontbreken van ministeriële basisgege vens vooral in een tijd van bezuinigin gen extra problemen oplevert om met een een verantwoorde begroting aan te kunnen komen. Daarom is er van een zeer zuinige opzet sprake. Liever mee vallers dan een tegenvaller. Er moet nu vrij drastisch op de reserves worden ingeteerd en dan nog moet het aantal uit te voeren kapitaalswerken worden beperkt. Zo is voor onderhoud straten 195.000,— minder uitgetrok ken dan was voorgedragen en voor de havens een halve ton. In hoeverre zich deze trend over het geheel doorzet kon in het korte bestek nog niet worden uit gemaakt. Wel is zeker dat het Thools college het opnieuw tot een sluitende begroting heeft weten te brengen. Terwijl bijvoorbeeld in de onderwijs sector weer dik 7 ton uit de gemeentekas moet worden bijgespijkerd, al heet het dan, dat het rijk onderwijskosten inte graal vergoedt. De liquiditeitspositie van de gemeente is echter nog steeds gunstig. Door uitstel van voorgenomen kapitaalswerken na men de reserves toe en die reserve kan thans als financieringsmiddel dienst doen. Maar dat blijft niet duren. Zo zou er in 1983 nog maar ruimte zijn voor nieuwe investeringen tot een bedrag van 1 miljoen gulden. Toch zal met name het verkeerscirculatieplan Tholen komende jaren nog aanzienlijke investeringen vergen. Voor wat verder aan te realise ren kapitaalswerken in 1983 is gepland verwijzen we naar Tholenderwijs. Met de toch ook op de secretarie wat teruglopende werkzaamheden zullen de huidige 84 personen (bezetting) wel voldoende zijn in het begrotingsjaar. Voor de buitendienst zijn er 41 mensen beschikbaar en nog 3 personen uit de sociale werkvoorzieningsregeling. Het aantal verkochte vuilniszaken is met 10.800 in 1981 wel zo ongeveer gestabi liseerd. Voor wat het kantine-gebruik bij de sportvelden betreft is er ongeveer wel overeenstemming met KNVB en het bedrijfschap horeca. De hoofdlijnen daarvan zijn, dat kantines niet beschik baar zijn voor bruiloften of recepties zonder verenigingsbinding en dat op de openstelling van 1 uur voor en 1 uur na gepland wedstrijdgebeuren scherper controle zal worden uitgeoefend. Het moet echter allemaal nog wel worden bekrachtigd. Die was er per 1 april 1982 voor Tholen 138, Poortvliet 7, Scherpenisse 11, Sint- Maartensdijk 44, Stavenisse 2, Sint-An- naland 36, Oud-Vossemeer 25 en voor meerdere kernen 65 aanvragen. In 1981 kwamen er in Tholen 119 huizen klaar, in Poortvliet 7, in Scherpenisse 9, in Sint-Maartensdijk 3, in Stavenisse geen, in Sint-Annaland 27 en in Oud- Vossemeer 15. In aanbouw waren er op 1 januari in Tholen 51, Poortvliet 10, Scherpenisse 12, Sint Maartensdijk 44, Stavenisse 5, Sint Annaland 17 en Oud-Vossemeer 12. Nog eens op 1 januari van dit jaar waren er in Tholen 1994 huizen, in Poortvliet 590, Scherpenisse 509, Sint Maartens dijk 1187, Stavenisse 538, Sint Annaland 1040 en Oud-Vossemeer 805. In totaal is dat 6663. 1981 Bracht Tholen 129 huizen meer en door sloop 118 minder, Poortvliet 13 plus en 4 min, Scherpenisse 15 meer en 9 minder, Sint Maartensdijk 18 meer en 6 minder, Stavenisse 2 om 2, Sint Anna land 41 meer en 26 minder en Oud- Vossemeer 21 meer en 13 minder. In de verschillende bestemmingsplan nen heeft met name Scherpenisse nog een riante bouwgrondvoorraad, in totaal voor zelfs nog 83 huizen, Oud-Vosse meer echter nog maar voor 5. Poortvliet voor 1 en dat is ook niet te veel, Sint Annaland voor nog 32, Sint Maartens dijk voor nog 7, Stavenisse voor 32, Tholen nog 110 nieuwe huizen. Voor wat de ruimte op begraafplaats betreft zal in het begrotingsjaar aan dacht geschonken moeten worden aan die van Stavenisse en Oud-Vossemeer. In 1982 zijn de aula's van Tholen en Sint Maartensdijk uitgebreid, voor 1983 staat die van Sint Annaland op het program ma. Voor wat straatverbetering betreft ver wijzen we opnieuw naar Tholenderwijs. Inclusief laatstgenoemde rubriek en het bovenstaande is de Thoolse begrotings brief hiermee nog lang niet uitputtend behandeld, want in de 82 pagina's staat nog heel wat meer over de financiële positie, over de bevolking, over open bare orde en veiligheid, volksgezond heid. ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, openbare werken, milieu, on derwijs, welzijn, sociale zorg en maat schappelijk werk evenals over economi sche aangelegenheden. Ondanks de 'be zuinigingssporen' die deze begroting duidelijk draagt, meent het college toch nog mogelijkheden te zien van een con structief beleid. I Het Dagelijks Bestuur van onze provin cie meent de hoogste prioriteit te moeten geven aan de bestrijding van de wer kloosheid. Dat brengt het college alt hans naar voren in de begrotingsbrief die zo ongeveer tegelijkertijd met die van de gemeente Tholen op tafel kwam. Het voorstel aan de Staten is dan ook om in dit begrotingsjaar 1 miljoen gulden te reserveren voor het werkgelegenheids- fonds. Belangrijk blijft dan toch nog wel wat er met dit bedrag kan worden gedaan en wat er mee wordt gedaan.. Aangezien er verschillende beleidszaken in de loop van zo'n begrotingsjaar toch wel aan de openbare orde komen, be perken we ons dit maal tot hetgeen er in die begrotingsbrief over onze regio in voorkomt. Van belang voor ons gehele gebied. De Gedeputeerde Staten zeggen er in de begrotingsbrief het volgende van: de voorbereidingen voor de hulpverle ningsovereenkomst voor de Ooster schelde vorderen gestaag. Rijkswater staat heeft inmiddels een model-over eenkomst ontworpen, welke gebaseerd is op de wet rampenplannen en de toe komstige rampenwet. Dit voorstal is thans bij een kerngroep van de werk groep Oosterschelde in studie ter nadere uitwerking. Daarna zal behandeling in de plenaire werkgroep volgen. Er bestaat goede hoop dat een aan de huidige ontwikkeling aangepaste rege ling voor de Oosterschelde ten voor beeld kan dienen voor de reeds be staande overeenkomsten voor de Wes- terschelde en de Schelde-Rijnverbin- ding. Het overleg met de betrokken instanties vergt nogal wat tijd. Wij zullen evenwel naar vermogen trachten de voltooiing van de regeling te bespoedigen, aldus GS. Voor wat de wegen en fietspaden be treft, die volgend jaar aan bod (kunnen) komen en wat eveneens blijkt uit de provinciale begrotingsbrief, werd daar aan reeds elders in dit nummer afzon derlijk aandacht geschonken. Aange vuld mag in dit verband wel worden, dat G.S. komend begrotingsjaar (dus in 1983) toch ook nog wel rekening willen houden met aanleg van een fietspad langs de weg Poortvliet-Sint-Annaland. Begin 1982 hadden b en w van Sint Phi- lipsland de kern Anna Jacoba Polder aangemeld voor een buurtbusproject, maar Gedeputeerde Staten hebben dit niet kunnen honoreren met een voor dracht aan de minister. Eerstens omdat de kern niet meer dan 350 inwoners heeft, tweedens omdat iedere werkdag 4 maal heen, 2 maal terug) nog een ver binding met Sint Philipsland bestaat. In augustus 1981 werd een interprovin ciale werkgroep belast met de voorbe reiding van opheffing en verdeling van het waterschap Prins Hendrikpolder te Sint Philipsland. Hierbij is behalve het bestuur van de Prins Hendrikpolder ook het waterschap Tholen en de Heense Polder betrokken. Dit houdt ook in dat er twee provincies mee van doen heb ben. Na ontvangen inspraakreacties en nu de wettelijke procedure is gevolgd, krijgen de Staten van Zeeland het voor stel het waterschap de Prins Hendrik polder op te heffen en het gebied toe te delen aan de waterschappen Tholen en de Heense polder. Voor wat de afvalstoffen betreft heeft Zeeland drie samenwerkingsgebieden, een daarvan is Noord-Zeeland met Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland. Voor wat het afval van Sint Philipsland betreft werd overeenstem ming bereikt met Tholen, t.w. afvoer naar de stortplaats te Scherpenisse. Al is de daling van het aantal arbeids krachten in de landbouw in Zeeland de laatste jaren minder sterk dan een 20 jaar geleden, toch is de teruggang nog altijd niet tot staan gebracht. Het zijn er toch weer duizend minder dan 8 jaar geleden, want in 1975 waren het er nog 8789 en in 1981 was dat aantal gezakt tot 7708, nog weer 65 minder als een jaar daarvoor. De begrotingsbrief vermeldt begrijpelijk ook, dat de zoetwatervoorziening bij de landbouw volop in de belangstelling staat. Met een hernieuwde aanvraag ruilverkaveling blok Sint Philipsland wilden de bevoegde instanties wachten tot er meer duidelijkheid is gekomen in de gevolgen van de Deltawerken. De hoofdingenieur-directeur voor lan dinrichting, grond- en osbeheer had destijds wel het voorstel gedaan het blok Sint Philpsland op het voor bereidings schema landinrichtingsprojecten 1981 te plaatsen, maar de centrale cultuurtech nische commissie honoreerde dit niet. Sint Philipsland komt volgens het struc tuurschema voor herinrichting of ruil- verkavelint niet in aanmerking. Later kan nog wel eens beoordeeld worden of een integrale aanpak gewenst is. Dan moet o.m. een beter inzicht bestaan in de mogelijkheden van zoetwatervoorzie ning vanuit het Zoommeer. In hef kader van het Bodemsanerings programma 1982(le fase) heeft het pro vinciaal bestuur de gemeentelijke stort plaats 'Tuttelhoek' te Scherpenisse aan gemeld. Voor het uitvoeren van een oriënterend onderzoek vragen b en w de gemeenteraad (maandagmiddag, 14 u.) accoord te gaan met het beschikbaar stellen van 10.000 gulden, zijnde de kos ten van deze operatie. De gemeente betaalt deze eerste zeker heidsmaatregel om te kunnen vaststel len of een gevaarlijke bodemverontrei niging aanwezig is dan wel een gevaar lijke situatie dreigt te ontstaan, en wan neer men eventueel overgaat op een verder onderzoek draait de gemeente op voor 30% van de kosten. Voor het eind van het jaar wordt nog met het karwei begonnen. Zichzelf kietelen Weer naar school Provincie tilt zwaar aan werkge legenheid 0 Thoolse begroting 1982 sluitend 0 Beperking van kapitaalswerken 0 Hertaxatie voor onroerend goed belasting 0 Tien mille voor bodemonderzoek Tuttelhoekje 0 Thoolse raad kan maandag wel- zijnsraad benoemen 0 Wegverbetering in Scherpenisse 0 De Kogge 25 augustus op televisie NAAR SCHOOL: DE GEEST VERRIJKT VAN WAT HIJ OP NEEMT, HET HART VAN WAT HET SCHENKT. Dit nummer bestaat uit 10 pagi na's. 7 in een kilo) 1 f| 7E per kilo, nuI U. D SUPERMOSSELS mosselgroenten gratis, «jf- per kiloc.ZO ZEEUWSE PALING diverse prijzen. per kilo v.aU Ruime sortering verse en gebakken vis en nu ook weer ongepelde garnalen bij Tel. 2540 Advertentie LM. Terwijl het voorafgaande vakantiewe ken met name ook tijdens de weekenden voor de politie betrekkelijk rustig was, al is er met een niet volledige bezetting, want ook bij de groep zijn er in vakan- tietijd met verlof, altijd genoeg werk aan de winkel, het nu afgelopen weekend stond de zaak wat op z'n kop. Men kwam handen en voertuigen te kort om aan de verschillende alarmeringen te kunnen voldoen. Narigheden van vechtpartijen, mishandelingen op ver schillende plaatsen, inbraakjes, echte lijke ruzies of wat niet al waren er als het ware bij de vleet. Zelfs met inschakeling van een paar reservisten bleven er berg en werk, wat bovendien nog een nasleep heeft achter de fmachine voor het ma ken van rapporten. Op het bureau kreeg men de indruk dat langdurige warmte deze en gene te veel was geworden en men daardoor wat kort in de kar stond. Als er zich dan tege lijkertijd ook nog enkele aanrijdingen voordoen of andere beroepen om hulp verlening worden gedaan, moet het ook bij de politie wel een wachtlijst worden. Hopelijk komt men nu weer in rustiger vaarwater terecht. Juwelier horloger opticien (Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1