"EEN SCHEEPJE IN DE HAVEN LAG, GEVULD MET EIGENHEIMERS..." Alfabetiseringscursus goed, maar zuiniger opzet nodig HEIJBOER VRIENS ARGENTA B0LIER GA JE TROUWEN?? Hotel- café- restaurant DE RAM VAN 'T HOF ALUMINIUM 01660-4140 voor aluminium ramen, Vraag deuren en winkelpuien^^'^ijs fêb J. Niemantsverdriet Bouwmaterialen b.v. PAK EVEN ZAKBOEKJE ALLES VOOR ELKE SCHOOL Autorijschool Swift heijstraten b.v. kantoorcentrum 8 EENDRACHTBODE Donderdag 5 augustus 1982 Welzijnscommissie: 2000 gulden per leerling te overdadig De Thoolse welzijnscommissie gaat wel accoord met een cursus voor analfabeten, maar de opzet moet veel zuiniger dan het Zeeuws steunpunt voor volwasseneneducatie van plan was. De gemeente zou hoogstens 4400 tot 5000 gulden subsidie moeten geven in plaats van de gevraagde 8800 gulden, waarbij het Zeeuös steunpunt dan nog van gratis lesruimte was uitgegaan. Heel vaag AUTOBEDRIJF Twijfels Wankele basis Minderheden 2 cc "S -2 w> g, E Kantoorboekhandel Ring 66, Sint Annaland Inderdaad... alles voor elke school. Prijsbewust uw rijbewijs halen? De eerste 5 lessen sterke reductie Tel. 01662-2761 Alles voor uw tekenkamer: BIEFFE-ZUCOR-ROTRING- NESTLER-STABILO ETC.ETC. Feest dan bij ons dan krijgt u gratis van ons de bruidswagen voor de rit naar het stadhuis en voor de foto's. Hotel-Café-Restaurant HOF VAN HOLLAND Kaay 1,4691 EE Tholen Tel. 01660-2590* TE KOOP: Golf diesel GLD1980 Golf diesel1 979 Golf diesel1 978 Peugeot 304 diesel1978 Mercedes 200 diesel1975-1 980 Renault R4 GTL1981 Renault R5 automaat1 979 50 gebruikte auto's in voorraad. Inruil - garantie - financiering Autobedrijf Molenstraat 17-19 - Poortvliet Tel. 01662-2680 of 2572 door Han Dekker In de laatste helft der vorige eeuw raakte Kees van der Klooster, 'n Sint Annalandse schipper, op een kwade dag zijn linkerarm kwijt, en gezien er aan de overige een "goeie hand van schrijven" zat, probeerde hij toen verder z'n kost te verdienen als.... schoolmeester. In 'n huisje aan de Molendijk (A 199) gaf hij op zijn manier jaren lang les in rekenen, lezen en schrijven, en mede wellicht uit so ciale bewogenheid, waren het vooral de schippers, die, wanneer de scheepjes ter haven ingevroren lagen, hun, "schoolrijp" kroost ge durende zo'n winter naar hun in- verzorgde de peilboot van 't waterschap en deed ook wel een 'n karweitje aan de haven Vlijtig helpt hij hier bij 't ver schepen der aardappels, die Obe- lix-sterke, met ons kinderleven zo verbonden ome Bram! valide, oud-varensbuurman Kees stuurden, waarbij het "school geld" grotendeels in natura vol daan werd: een zak aardappels, kachelhout, spek, kolen, 'n paar eieren.... Ook aan de educatie onzer in '73 geboren ome Bram werd daar rond 1880 enkele winters "gewerkt", uiteraard van meet af aan met vaste spijze... Hij maakte er som men met behulp van "paereböö- nen" en lege "kruukel'uusjes", leerde op 'n leitje "spek'aeken" (S- en) en "ootjes" schrijven en trachtte woordjes te spellen uit 'n VOOR HART EN HUIS-almanak van "De Vriend van Oud en Jong"... Leesbaar schrijven was 't moeilijkst. Dat liet begrijpelijk wel eens te wensen over. "Óm 'n brief van vaoder te kunne lezen," zei eens een zoon dezer oudoom, "dan most je professor weze in aol de wetenschappen van de waereld, in dan gieng 't na ma' net..." 't Is de "Hencor" van de op 20 aug. 1877 geboren Hein van Oeveren die hier wordt geladen (of gevuld) met eigenheimers. Een schipper op z'n scheepje dat, als zovele, eenmaal in de haven lag.... Nu heeft die zoon vast wel wat overdreven toen, want voor ons als kleuter was hij jaren later de beste en gezelligste Mickey Mouse- voorlezer die we ooit hebben ge kend! Zelfs tot ver in de huidige eeuw, zal 't met het onderwijs aan schip perskinderen nog altijd behelpen zijn. In de crisis- en bezettingsjaren zaten ze wisselend, ongeregeld en doorgaans slechts voor enkele we ken ook bij ons in de klas, onze varende gastleerlingen, bij wie een zeker tekort aan schoolkennis door "bereidheid" scheen gecompen seerd te worden.... Vooral de schippers in spé waren weinig eenkennig, en als 't met de les wel eens minder goed vlotte, krenkte dit nimmer hun zelfvertrouwen! Het liefst waren we met hen sa men aan boord, daar waren ze in hun element, de vele achternicht jes en -neefjes, kleinkinders van ome Bram en anderen, dan nog varende oudooms en -tantes, en door z'n mensen en bijzonderhe den had ieder schip voor ons een eigen betekenis. Corry was de jongste van de "Cor nelia". Ze was een leeftijdsge nootje met wie we sigarebandjes en Tielse Flipjes (filmstroken) ruilden. In de roef had ze alle ver schenen boekjes van Bruintje Beer en in 't ruim een schommel waarop je, als je gêed op gang was, met je tenen de luiken kon raken. Op de "Vertrouwen" was zoon Jan de jongste. Daar speelden we in 't vooronder met een mahoniehou ten koffergrammofoon. Op 'n blikken, naast de slinger liggend naaldendoosje stond "His Masters Voice" en uit een amper te vertil len voorraad 78-toerenplaten ko zen we bovenal "Loeloe", een kind dat aan de voordeur 's avonds de tijd vergeet bij 't afacheid nemen van d'r vrijer... Gesteund door saxofoonklanken klonk via de soundbox vaders stem dan over redend uit het bovenraam: "Loe loe, kom nou naar boven! Loeloe, kom nou naar bed," met achter dat "Loeloe" telkens twee vinnige tik- de mensen daar, de vele vrachtschepen..." Keurig in rijen vond je ze als meisjes in een schoolbank: "Pieternella" bij "Cornelia", "Maria" bij "Adriana", "Jacoba" bij "Sijanja" en "Abrami- na" bij 'n uit Stavenisse afkomstige "Tannetje".... Moeder helpt vader bij 't varen en vader helpt moeder bij 't aardap pels schrabben: de teamgeest van 'n schippersgezin! jes (tegen de ruit)... Plezierig plaatjes draaiend konden we toen maar moeilijk bevroeden hoe over 'n klein jaar, in de meidagen van '40, dit binnenvaartscheepje te Breskens mede in brand geschoten zal worden en derhalve later door wijlen L.W. de Bree nog zal wor den gememoreerd in diens "Zee land 1940 - 1945" (blz. 187)... In de bij 't schip horende roeiboot leerde Bram van de "Hoop op Welvaart" ons "frikken". Met het hanteren van zo'n wrikriem was 't in principe als met een dorsvlegel: vasthouden en tevens... niét vast houden! Een kwestie van feeling dus. Op de duur lukte 't warempel een beetje, alleen, als we vaart hadden vergaten we wel eens te sturen, en als de koers dan hersteld was lagen we ineens soms stil om dat we vergaten te wrikken... Vasthouden en tegelijk door je handen laten gaan. Ja zeker! De bleinen logen er later niet om. Zo waren er achteronders waar we (Honig) vliegtuigjes plakten, roe ven waar we raadsels overschre ven en stuurhutten waar op een citer "Merck toch hoe sterck" en "Voorwaarts, Christenstrijders" werd getokkeld, afgewisseld met 'n spelletje domino of "Mens erger je niet! In gedachten zien we die oude ha ven weer voor ons, de mensen daar de bespannen wagens en karren, de vele vrachtschepen.... Wonder lijk, hoe in een wereld die reeds te wankelen stond, zo'n dorpsbeeld schier onaantastbaar leek! Alles scheen vastigheid en ver trouwen te ademen, ook en vooral onze solied geklede schippers, die, wanneer ze niet pruimden, als rechtgeaarde "kleine luyden" kleine sigaartjes rookten, waardig en met mate uiteraard, 't Waren uitnemende aardappelschippers, aardappelkenners en.... (gebak ken) aardappeleters. Daar stonden die van Van Gogh bij op dieet! Ach ja. 't Was de tijd waarin we liever een cent kregen dan een dubbeltje, want die cent mocht je versnoepen, maar dat dubbeltje moest de spaarpot in.... Vanzelfsprekend waren 's zondags de schepen in ruste. Hoe lagen ze tijdens de mooie, vooroorlogse zo mers dan te glimmen van proper heid. Naast de grote verf- en teerbeurt die de meeste kort tevoren (op "d'Oage Zaete") nog gekregen hadden, was dit het resultaat van 'n zaterdagse "poetscampagne" waarbij de oudere schipperszoons zich gewoonlijk niet onbetuigd lieten! Het vele koper blinkt er als goud. Ter voorkoming van "vuile plek ken" krijgen (jeugdige) bezoekers van uit het gangboord reeds te ho ren waar niét op gestaan en niét aan gepakt mag worden Op zo een zondag is het dat we tegen 't middageten, met 'n boekje onder de arm, voorzichtig uit een ..die vertrouwde dorpskaai onzer kinderjaren. stuurhut naar buiten stappen. We moeten over een rij van zes sche pen en ook nu weer verbaast het ons hoe praktisch en veilig die loopplankverbindingen zijn. Vei lingkistjes heffen hoogteverschil len op en haast overal ligt een baaltje voor 't voeten vegen.... In de roef van een wa groter schip wordt op 'n harmonium gespeeld. Ze zin gen er bij uit Johannes de Heer en op alle schepen die we passeren ruiken we "zoutevis mee peetjes".. 't Is laag water. De schepen liggen op de "zaete". Als we van het aan de kant liggende schip de plank gaan beklimmen naar de wal, giet daar over de reling juist een vrouw de aardappels af. We zien het dampende vocht op de sliklaag neerpatsen, bijna op 'n grote krab die er ijlings vandoor gaat. Je "hoort" dat (Zeeuwse) beest in 't voorbijgaan nog brommen: "Niks gêên verstand, die lui dae'boven. Ze moste d'r eige schaeme...." Even later hebben we de haven achter ons, die vertrouwde dorps- kaai onzer kinderjaren, waar ook deze week dan menig schip zal worden gevuld met eigenhei mers Al lopend bladeren we bij 't gemêênt'uus" in het te leen gekre gen, van 'n Amsterdamse zon dagsschool afkomstige boek. "Wout, de Scheepsjongen" heet het, van W.G. van de Hulst, en bij wijze van ex-libris staat voorin met potlood geschreven: "Dit boek behoort aan mij, Zo lang ik heb het leven, Abraham is mijn naam, Al bij den doop gegeven. Van den Boogaart is mijn Van, Al van mijns vaders stam, Sint-Annaland de plaats, Waar ik ter wereld kwam." Nog vrij bescheiden weliswaar, blijkt toch reeds in de jaren dertig de vrachtauto mede betrokken te zijn bij 't aardappelgebeuren De expansie van de verbrandingsmotor, tijdelijk door malaise en wereldoorlog, zal in de toekomst grote veranderingen brengen.... De welzijnscommissie stelde woensdag avond 21 juli als eis, dat er minstens 10 cursisten moeten zijn, de deelnemers een kleine bijdrage betalen, er huur voor een lesruimte betaald wordt en flink bezuinigd wordt op de personeelskos ten. Het rijk betaalt 1000 gulden per cursist en de commissie vond het te ver gaan om daar als gemeente nog eens 1000 gulden bij te leggen. Het Zeeuws steunpunt was voor 10 cur sisten uitgegaan van een beroepskracht voor 8 uur per week(3 uur voorberei ding, 3 uur directe begeleiding van de cursisten, 2 uur coördinatie en organi satie), wat inclusief sociale lasten 12.000 gulden zou vergen. De commissie bracht dat terug tot 9000 gulden. Verder was er voor 4 vrijwilligers, die 40 weken 4 uur hun diensten zouden verlenen, 7,50 per uur onkostenvergoeding of 4800 gulden geraamd. De commissie hal veerde dat, want totaal vijf begeleiders voor tien cursisten vond men teveel van het goede. De grootste bezwaren kwamen van commissielid P.van Belzen (jeugdwerk, maar in september in functie als raadslid voor RPF/GPV). "Ik gun die mensen hun alfabetiseringscursus best, maar het stuk van het Zeeuws steunpunt is heel vaag en daarom heb ik er moeite mee. Het is gebaseerd op een studie van Hamming van de katholieke universiteit in Nijmegen, maar dat ging over bui tenlanders. Waar blijven we als we deze suhsidiëring voor mensen die volgens het Zeeuws steunpunt buiten hun schuld geen scholing hebben ontvangen, gaan doorvoeren voor de opstapcursus. Ze ramen gratis lesruimte en geen school geld. Een hele kleine financiële bijdrage is toch gerechtvaardigd. Bovendien moeten we eerst het minimum aantal van 10 cursisten bij elkaar hebben", al dus Van Belzen, die meende, dat de analfabeten gezien de leerplicht toch onderwijs hebben gehad. Longeweg 16-18 SCHERPENISSE 01666-2629 Van Belzen dacht ook, dat het Zeeuws steunpunt met het meedoen van het Thools onderwijs aan stimuleringspro jecten het funderend onderwijs(FORT) bedoelde, maar wethouder J.Versluijs ontzenuwde dat. De lopende stimule ringsprojecten, waarvoor extra onder wijzers op verschillende lagere scholen werken, zijn gebaseerd op het heroep en de opleiding van de ouders der leerlin gen. De wethouder zei zelf ook bedenkingen te hebben tegen de begroting van het Zeeuws steunpunt. "Met gratis les ruimte gaan we niet accoord, maar via subsidie komt dat toch weer ten laste van de gemeente. Ook cursusgeld is al leszins gerechtvaardigd, want analfa beet zijn, zegt niets over de financiële positie. Bovendien betalen ook de Ma rokkanen voor de cursus Nederlands lesgeld. In andere delen van Zeeland wordt alleen met vrijwilligers gewerkt, dus zonder beroepskracht, wat finan cieel ook verschil uitmaakt. Ik heb ook m'n twijfels of er op Tholen 1-4% analfabeten zijn, zoals het Zeeuws steunpunt als grove schatting noemt. Vier procent is 760 Tholenaren en één procent 190, dat is nog veel. De mJ.k.- leerlingen en de buitenlanders horen daar heel duidelijk niet bij. In Roosen daal hadden zich echter al zeven gega digden van Tholen aangemeld voor een alfabetiseringsproject, dus mag je ver wachten, dat er met werving hier wel degelijk een cursus kan beginnen mei meer dan 10 leerlingen. Als je 10-15 mensen met dit project kunt helpen dooi ze te leren lezen en schrijven, is 't inder daad de moeite waard. Er moeten echter eerst 10 namen van cursisten zijn voor dat de gemeente financiële steun ver leent. Via het Welzijnsorgaan en derge lijke kunnen we voor werving zorgen. Worden de 10 niet gehaald, dan koml deze zaak terug in de commissie of hel bij een kleiner aantal en een goedkopere opzet eventueel toch kan doorgaan", al dus de wethouder. M.Dijke(SGP) wees op de mogelijkheid van provinciale subsidie. Van Belzen bracht naar voren, dat de 1000 gulden per cursist van het rijk het maximum haalbare bedrag is, maar welke voor waarden worden daarbij gesteld? Mevr.N.M.J.Boissevain-van Xiet(PvdA) noemde de opzet met 1 beroepskracht van 8 uur en 4 Vrijwilligers een wankele basis. "Vrijwilligers moeten ontzettend gemotiveerd zijn. Ze haken sneller af en als die wegvallen, zakt het project in el kaar en dat zou erg jammer zijn", zei mevr.Boissevain. Wethouder Versluijs vond vier vrijwilli gers van vier uur naast de partime-be- roepskracht ook overdadig voor tien cursisten. Hij achtte er twee voldoende. J.v.d.Heuvef(VVD) noemde 1000 gul den gemeentesubsidie per cursist vrij hoog. "Laten we de bijdrage halveren en zeggen: doe je best, zie maar hoe je 't daar voor klaarspeelt", zei v.d.Heuvel. W.C.van Kempen(CDA) pleitte toch voor een voorzichtige benadering. "La ten we voor een betere oordeelsvorming gegevens van andere gemeenten opvra gen waar al alfabetiseringsprojecten lo pen", zei Van Kempen. "Het gaat toch ook heel duidelijk om een groep in een achterstandsituatie die je met andere ogen bekijkt", voegde mevr.Boissevain er nog aan toe. Wethouder Versluijs zei nog geen in zicht te hebben, wat verantwoord was, maar 2000 gulden per cursist voor 2 l/i uur per week noemde hij in vergelijking met andere welzijnsvoorzieningen toch erg overdadig. "Als je meer met vrijwil ligers werkt en niet met een beroeps kracht, kan er nog wel wat gesnoeid worden in de begroting. Met name op personeelskosten is er een flinke bezui niging nodig", zei de wethouder. Van Kempen wees mevr.Boissevain er nog op, dat dit verzoek al coulant werd be handeld door van 10 cursisten uit te gaan, terwijl bij alle andere welzijnsza ken 15 deelnemers het minimum is voor subsidiëring. Ten aanzien van het aantrekken van een parttime kracht( 16-20 uur per week) voor het minderhedenbeleid zag raads lid Dijke de noodzaak nog niet direct zitten. "Heeft zo'n man of vrouw wel een nuttige taak en als hij of zij tijdens een inventarisatie zelf moet gaan uitmaken of er wel werk is, dan zal er aan de ob jectiviteit toch wel wat gaan mankeren. Is er met het Welzijnsorgaan overleg gepleegd of die daarvoor (persone- le)ruimte hebben? Volgens de stukken geldt de rijksbijdrage van 30.000 gulden voor twee jaar, maar hoe zit het daar na?", vroeg Dijke zich af. Chef welzijn A.G.v.d.Sande conclu deerde uit perspublicaties, dat het min derhedenbeleid bij de bezuinigingen door het rijk ontzien zal worden. Met het Welzijnsorgaan is geen overleg gevoerd, maar deze taak hoort ook bij de gemeente thuis, liet wethouder Versluijs weten. "We zijn enthousiast aan dit werk begonnen met aparte inspraaka vonden voor Surinamers en Marokka nen. Er is een Surinamedag uit voortge komen en een cursus Nederlands voor Marokkanen. Dat zijn toch positieve re sultaten. Dit werk vereist echter toch een specifieke aanpak gezien de problemen met de taal en de positie van mannen en vrouwen. Via de cursus Nederlands ko men vele sociale problemen van de Ma rokkanen op ons bureau. Voor 99% is het dus al zeker, dat er een taak voor de nieuwe functionaris ligt. We benoemen die kracht niet om de centen van het rijk op te maken, maar om minderheden diensten te verlenen en van de voorzie ningen gebruik te laten maken. Boven dien is de stichting buitenlandse werk nemers aan 't afbouwen", zei de wet houder. "Het zou toch wel vreemd zijn, als de 200 buitenlanders op Tholen geen pro blemen hadden", merkte Van Kempen nog op. Van Belzen hracht naar voren, dat in de stukken uitgegaan was van 20 woonwa genbewoners, maar momenteel is er geen enkele in het kamp aan de Oude- landseweg. Wethouder Versluijs ant woordde, dat dit geen directe invloed had. Jaarlijks moet het aantal buiten landers aan het rijk opgegeven worden. Op 1 punt is dat wat moeilijk, namelijk voor Surinamers die de Nederlandse nationaliteit hebben. Voor die groep wordt een schatting van het aantal ge maakt. THOLEN vr. 27 an za. 28 aug.: braderie do. 12 aug: 9 u. reis bejaardensoos Oos terhout SINT PHILIPSLAND za. 7 aug: braderie Voorstraat SINT ANNALAND tm 4 sept. de Meestoof, Streekmuseum 'Rondom Reimerswaal' di tm za 15-17 u. POORTVLIET za. 21 aug: braderie Markt BERGEN OP ZOOM Markiezenhof: 'Hedendaagse Wandta pijten' tot 16 aug. di tm vr 10-17 u, za-zo 13-17 u. Mari Andriessen(beelden) en Gustaaf de Bruyne(schilderijen en gra fiek) tot 22 aug. di tm zo 13.30-17 u. film film film film ROXY 1: Porky's Pikante Pretpark 16 jr, dagelijks 14, 18.45 21.15 u, zo. 14, 16.15, 18.45 21.15 u. Beauty Body 18 jr. vr za 23.30 u. ROXY 2: Roar a.l. dagelijks 14, 18.30 21 u. zo. 14, 16.15, 18.30 21 u. CINEMACTUEEL 1: Tiroler Blondjes op het Liefdespad 16 jr. dagelijks 19 21.30 u. Lucky Luke en de Ballade van de Dal- tons a.l. dagelijks 14 u, zo 14 16.30 u. CINEMACTUEEL 2: De Twee Missio narissen a.l. dagelijks 14, 19 21.30 u, zo. 14, 16.30, 19 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Vice Squad 16 jr, dagelijks 19 2!.30 u. The Love Bug a.l. dagelijks 14 u, zo. 14 16.30 u. 0> o> N O) X» 4> JC O CL. Q) -8 CO o> O) _a> o Maar niet elk schrift is een schrift dat de scholier wil hebben. Daarom zoeken zij en hij de speciaalzaak in het nieuwe schoolseizoen. Met geen overjarige schriften of ringbanden, maar met de nieuwste dessins. Bekijk het dan eerst maar eens bij Slingerweg 25, Bergen op Zoom (Haven Noord) Telefoon (01640) 5 00 00 Steenbergseweg 1 - Tel. 01641 - 2350 en 2351 HALSTEREN PRIMA KEUKEN - RUIME PARKEERPLAATS socooooooeooooea Postbus 52 Tholen (nl 18 uur) Diverse voordelige inniilauto's Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom Tel. 01640-34750

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 8