Veiling St.Maartensdiik ligt O] pegapei BOUMAN POTTER BROEKflll Vele honderden volgden het Thools kampioenschap touwtrekken te Sint Annaland Toen....was er nog maar één ii - TT Zaterdag braderie in Sint Philipsland Veilingberichten DEZE WÉÉK Juli leverde veel bisamratten Donderdag 5 augustus 1982 38e jaargang no. 39 Met in 1981 toch bedrijfswinst van 31 mille Het lijkt veel mooier dan het is, zei maandagavond de Sint Maartensdijkse veilingvoorzitter J.L.M.Geluk in de broeierige cafézaal Van Houdt tijdens de 48e jaarvergadering. Het batig saldo van 1981 met zo'n dikke 30 mille is immers niet het gevolg van een hogere productenaanvoer door de leden, maar uitslui tend toe te schrijven aan wat Dacomex b.v. betaalde voor sor teer- en droogloon van uien. Nu kan het weliswaar maar uit de lengte of uit de breedte komen, maar Dacomex kan toch ook niet de basis zijn van een veiling-voortbestaan. Bovendien zou er voor dat bedrijf dan zoveel aan nieuwe apparatuur geïnves teerd moeten worden, dat men daar toch ook geen gat in ziet. Niet voor niks stond als punt negen op deze agenda: bespreking eventuele liquidatie der vereniging. Twee medewerkers in de V.U.T. Drie moeilijke mogelijkheden _J0/OIVIINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Bestuurslid herdacht Voorzitter niet herkiesbaar Geen echt cadeau Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden 7) 17 A.J. SCHOT ZN. Bram Rijnberg won Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 16.50 per halfjaar. Per jaar 32.— per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ7.00 contant Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer. Er bleef wat melancholieks achter als een moeder haar zo intens luisterende kleuter het verhaal vertelde van de tien kleine nikkertjes, waarvan er tenslotte niet één meer overbleef. Geen mens, zelfs de kleinste niet, trapt nu eenmaal graag in de onvermijdelijke verganke lijkheid. Toch kwam het moederverhaal bovendrijven in een bloedhete cafézaal, waar deze week een veilingvergadering werd gehouden. Met als punt 9 van de agenda: bespreking liquidatie. Het is nog niet zover in de Smalstad, maar de vereniging balanceert toch heel duide lijk op het slappe koord. Het nikkertjes- verhaal herinnerde ons aan de Veiling glorietijd, met name in de na-oorlogse jaren. Er was de veiling Tholen, waarop zich de telers van Oud-Vossemeer rich ten. Er was de veiling Sint Annaland, waar de grootste kern aanwezig was van de categorie kleine boeren. Er was de veiling Stavenisse, waar laatst genoemde in maar weinig mindere mate het geval was. Er was de veiling Sint Maartens dijk, die met heel wat grote boeren ook nog al wat omland had. Er was de vei ling Scherpenisse, die dan wat toevalli gerwijze althans in dit veilingstramien haar gouden en dus halve eeuwbestaan gaat vieren. En daar was Poortvliet dat zich zowel op Tholen als Sint Annaland richtte. Vijf goed lopende veilingen, die volop aan de behoefte bleken te voldoen en de agrarische sector uitstekende diensten konden bewijzen. De tijden veranderen, verzuchtte maandagavond Sint Maartensdijks veilingvoorzitter Geluk. Die veranderde tijden hrachten in de loop van de zeventiger en tachtiger jaren met zich mee, dat evenals menig middenstander ook menig Thoolse vei ling het hoofd in een moede schoot moest leggen. Thans resteren er nog twee, waarvan Sint Annaland pas gele den via een mechanische reorganisatie poogt aan het langste eind te trekken, maar niemand weet hoe dichtbij het langste eind al is, terwijl maandagavond de meest sombere vooruitzichten open baar werden voor bestendiging van de veiling in de Smalstad. Het geheel is in wezen betreurenswaar dig. Vooral in een agrarisch gebied dat Tholen nog altijd is. Vele jaren door bleken de wat kleinere landbouwonder nemingen meer belang te hebben bij een collectieve prijsstelling dan dit bij gro tere, wat minder conjunctuurgevoelige boeren het geval was. De vraag rijst nog wel altijd of ze het minder ver hadden gebracht mét dan nu zónder die veiling. Persoonlijk zetten we daar een groot vraagteken bij, want een economisch fundament is altijd geweest, en nog, dat eendracht macht kan maken. Het is er niet uitgekomen. Van de ene afvallige kwam de andere. De vrije handel - en we zijn er geen tegenstander van - kon er garen bij spinnen. Of het echter de totale economische bestendigheid ten goede is gekomen, is voor ons zeer twijfelachtig. Veilingen hebben enorm goede resulta ten voor velen in onze regio weten te boeken Zelfs al zijn dan tijden veran derd, daarmee is een goed fundament nog niet meteen waardeloos. Dit alles moet doen betreuren, dat er opnieuw een veiling op apegapen ligt. De door velen toch wel ongewilde afbraak is al in een zover stadium, dat er nog nauwelijks hoop rest. Van de tien kleine nikkertjes, van de vijf Thoolse veilingen is er dap straks nog maar één. Hoe lang nog? m Begrijpelijk is zo'n agendapunt dan ook meteen het heetste hangijzer van de vergadering. Alleen werd dat niet hele maal vertolkt in een grote ledenbelang stelling, want van de nu nog 131 leden waren inclusief het bestuur maar een 30 stemgerechtigden van de partij. Er wer den nu en dan wel eens harde noten gekraakt rond dit agendapunt, wat on vriendelijke uitdrukkingen gebezigd, soms zelfs onredelijke verwijten ge maakt, maar de voorzitter kon een stootje hebben, omdat hij al in zijn ope ningswoord had gesteld, dat het deze avond dan niet direct om besluiten ging, maar dat het ook niet niks is om te moeten gaan spreken over liqiudatie. Er viel van deze ledenvergadering ook niet zoveel opbeurends te vermelden ondanks de 'paar centen' die men over- boerde. Want dat zijn het eigenlijk maar in vergelijking met hetgeen hernieuwd zou moeten worden. Ondanks ook nog het positieve feit dat het bestuur toch nog kon worden aangevuld met een paar nieuwkomers. Maar daar was toch ook de vrij hard aankomende mededeling van de voorzitter, dat de administrateur, dhr.A.L.Kampman, gebruik wil maken van de C.A.O.-mogelijkheid tot ver vroegde uittreding. Datzelfde gold voor dhr.M.Poot. De laatste dan per 1 no vember, de eerste per 1 januari aan staande. Daarvoor moet dan wel 116.000,- op tafel komen, want tevoren is hiervoor niet gereserveerd. Ook dat lag de leden zwaar op de maag. Toen de voorzitter dat nare punt van liquidatie aan de orde moest stellen, er kende hij dat het bij de leden hard zou overkomen, maar wel is de grote vraag of men zo door kan gaan. Daarop was het bestuursantwoord toch wel negatief. Alleen rijst daarbij onmiddellijk de vraag: Wat dan? Er was met Dacomex (directeur M. van Damme) gesproken, waarvan het ene lid dan wel wil bewe ren, dat die firma van de Veiling profi teert, maar waarvan boekhoudkundig het bewijs op Tholen ligt, dat de veiling Het zag er met name voor de verenigin gen aanvankelijk wat somber uit, toen het er op leek, dat men van midden standszijde verstek zou laten gaan om dit jaar öot de traditonele braderie te komen. Niet alleen burgemeester Vogel vond het spijtig dat er in Sint Philipsland geen zomerevenement zou zijn, maar ook de jaarlijks deelnemende vereni gingen, die het braderie-extraatje maar node kunnen missen om het financiële hoofd boven water te houden. Met weer wat extra inzet van slagerij Bosman, die zich als tevoren met de organisatie wilde bemoeien en de volle steun kreeg van gemeente en verenigingsbestuurders lukte het alsnog. Wel wat later op het jaar dan de gewoonte is, maar er is nog volop vakantietijd en er zijn nog vele toeristen in de regio. Daarom kan bij gunstige weersomstandigheden en die waren er al vele dagen in deze zomer, de Fliplandse Voorstraat weer gezellig zijn. Een goede deelname is verzekerd, zij het dat het niet tot eigen gemeente beperkt kon blijven. Daar zijn zelfs nog winke liers die wel met aanbiedingen komen, maar geen stand op de Voorstraat inne men. Uiteraard doet zoiets wat afbreuk aan noodzakelijk gezamenlijk optrek ken om er met een niet zo groot aantal winkeliers nog wat van te kunnen ma ken. Vast staat de verenigingen wel pre sent zijn, zoals het Rode Kruis Welfare werk, de dam- en schaakvereniging, de muziek, de badmintonver., Noad en zangkoor Maranatha, de visclub van de EHB, de werkgroep natuur en De Flip pers, de jeugdbrandweer en tennisver eniging in oprichting. De attrakties zijn verder uitgebreid, want in navolging van de Sint Annalandse braderie-opzet is er ook hier voor het eerst touwtrekken met een finale om ongeveer half zeven. Mo gelijkheden zijn voorts een rondrit met de paardenkoets, terwijl zelfs een draai orgel herinneringen aan vroeger zal presenteren. Naast een stoelematter, die dit oude ambacht laat zien ook een por tretschilder, die nog niet zo lang snelte kenaar is, maar op dat terrein als een ster omhoog is geschoten. De 57-jarige Maurice Vanstaen uit Santpoort ver staat zijn vak uitstekend. Binnen 3 kwartier is er een prachtig portret voor 35,— klaar als zoon of dochter die tijd willen poseren. Ook dat zal behoren tot de vele attrakties, die er zaterdag zijn op de Sint Philipslandse Voorstraat tussen 10.00 en 21.00 uur. Voor speciale aan biedingen verwijzen we nog naar de ex tra advertentiepagina in dit nummer. ^AdvertentieTJ^"" zich daardoor tot dusver zo ongeveer heeft kunnen handhaven. Anders zou men nog veel eerder in moeilijkheden zijn geraakt. Er is immers rond Sint Maartensdijk lang niet meer de teelt van vroege aardappelen dan een dikke 10 jaar geleden, terwijl latere aardappelte lers helemaal van het veilingfront zijn verdwenen en voor de uienveilplicht heel wat onderduikers zijn gesignaleerd. Kortom, de productenaanvoer loopt vrij behoorlijk terug, het ledental zakte van 141 naar 131 en er is in wezen alleen nog een te kleine groep vroege aardappelte lers die overblijft, die nog wel belangrijk zakelijke belangen heeft, maar waar voor eenvoudig weg niet dat apparaat in stand kan worden gehouden. De besprekingen met Dacomex hadden wel als resultaat dat er van die zijde de bereidheid was om op dezelfde voet verder te gaan, maar dat er aan een eventuele provisiekostenstijging ook beslist niet meer inzat. Een onmogelijk heid vooral door door de verouderde staart- en sorteerapparatuur. Overigens is het niet zo kinderachtig dat dit bedrijf er via het veilingpersoneel in Sint Maartensdijk zo'n 12,5 miljoen kilo uien doordraait. Dit laatste niet in de letter lijke (tomanten)zin van het woord, maar als sorteer- en droogverwerking De voorzitter moest dan ook toegeven, dat het langzamerhand een puur Van Damme-aangelegenheid is op de Sint Maartensdijkse veiling. Administrateur Kampman zag niet zoveel méér zitten dan drie mogelijkheden voor deze vei ling: a. dit jaar nog doorgaan, hoogstens rondkomen, maar dan volgend jaar wel 88.000,- meer moeten opbrengen voor de V.U.T.-mensen. Dat zal in 4 jaar tijd neerkomen op 4 ton. Alleen daarom al zag hij als het ware een onmogelijkheid in verder gaan. b. liquideren van de veiling, wat door wachtgeld, c.q. W.W.-regelingen toch ook minstens een ton gaat kosten, maar in elk geval 3 ton minder dan oplossing a. c. Dacomex koopt de veiling(gebouwen) en men springt er zo ongeveer uit. Vanuit de zaal werd nog een vierde mo gelijkheid aangedragen, te weten over name door een particulier, die de mo gelijkheid overlaat van aan- en afvoer van de vroege aardappelen. De reacties bleven niet uit, maar echte oplossingen kon men het bestuur toch ook niet voorleggen. Dan zou dat bestuur die wellicht ook hebben gevonden. Kritiek was er op de V.U.T.-regeling, maar het is een C.A.O.-recht. Kritiek was er zoals dat ook elders is voorgekomen op een te grote vaste staf van veilingmensen, maar daardoor kon er toch ook nog wat via Dacomex in het veilinglaadje komen. Kritiek was er omdat niet veel eerder voor de V.U.T.-regeling was gereser veerd, maar het bestuur was eerlijk ge noeg te bekennen, dat daarvoor nooit voldoende geld was en dan hadden de leden dat toch ook moeten betalen via een hogere provisie met gevolg dat ze dan ook waren weggelopen. Hoewel een enkele aarzelende stem, dat men nu meteen wel spijkers met koppen kon slaan in de liquidatierichting, was een overgrote meerderheid er voor om een deskundig rapport van het Centraal Bu reau van Veilingen op tafel te krijgen. Zo mogelijk binnen de korte termijn van een maand. Daarna de zaak opnieuw bespreken. Voorzitter Geluk hield het daarop na de vrij uitvoerige discussie met talrijke meningen, maar waarbij niemand meer positiefs had kunnen aandragen dan de wat negatieve stem ming van het bestuur deed. De vergadering was begonnen met de herdenking van het overleden bestuurs lid Adr.Polderman. Niet zoveel jaren had hij zitting, maar het was wel een goeie, zo verwoordde dhr.Geluk. Bovendien een goed mens en daarom is de veiling hem veel dank verschuldigd. Er werden ter nagedachtenis enkele ogenblikken stilte in acht genomen. De voorzitter wees vervolgens op een toch weer beduidende vermindering van het ledental en het logiscn gevolg daar van is een verminderde aanvoer van landbouwproducten. Hij kon het soms eens zijn met de grootste pessimisten, dat het zo niet verder door kan gaan. Weliswaar heeft het bestuur zelf nog geen beslissing genomen om een voor stel tot liquidatie te doen, maar het staat wel ter bespreking op de agenda. Op zichzelf al een veeg teken. Zoiets is overigens niet op één avond op de los sen, verzekerde dhr.Geluk de aanwezi gen. Er zullen deskundigen voor moeten worden opgeroepen, want zelfs aan li quidatie zit meer vast dan men in een eerste oogopslag vermoeden kan. Hij wees er voorts op bij de mededeling dat twee medewerkers V.U.T. vragen hoe dhr.A.L.Kampman al 35 jaar aan de veiling is verbonden en dhr.Poot 22 jaar. Balans, verlies en winstrekening 1981, gepresenteerd door de administrateur, leverde niet veel discussie op. Het ba lanstotaal beliep ƒ336.991,75. Bij de verlies- en winstrekening was er met een totaal van baten en lasten een voordelig saldo van ƒ31.197,58. De algemene re serve is nu weer gestegen tot 60.884,66. Als echter 70% van de vaste krachten nu en te zijner tijd gebruik gaat maken van de V.U.T. moet er nu al 116.000,be- schikbaar zijn. De aansprakelijkheid van leden blijft 2.500,-. Een lid vond het vreemd, dat het ac countantskantoor geen oordeel over de eöploitatie wilde geven, maar de voor zitter wees erop, dat dit elk jaar weer in het accountantsrapport staat. Een ande re aanwezige was er zeker van dat de leden er in alle gevallen negatief voor zullen moeten opdraaien en dat werd vooral betreurd door de leden, die zich altijd of voornamelijk aan hun veilplicht hebben gehouden. In het verslag van administrateur Kampman over 1981 was er een keurig overzicht per maand over, omzetten. In het verslagjaar 1981 /'82 waren er 746.332 kg. uien en 2.171.375 kg. aardappelen aangevoerd voor een totaalbedrag van 920.637,70. Maar in vergelijking met voorgaande jaren wel een gestage teruggang. De omzettopmaand vati de veiling is toch wel vooral juli en/of augustus. De bestuursverkiezing verliep na het punt liquidatiediscussie beter dan kon worden verwacht. Temeer omdat ook dhr.J.L.M.Geluk(voorzitter) zich na een 23-jarig bestuurslidmaatschap niet meer herbenoemd wilde zien. Dan was er nog de vacature door het overlijden van A.L.Polderman en het enige probleem loze leek de herverkiezing van M.Hoek J.W.zn. Dat gebeurde dan ook prompt, maar met de heren A.Wielaard en J. op den Brouw kwamen er toch ook nog 2 nieuwe bestuursleden bij. In dat opzicht is de zaak toch nog compleet en zal een eerstvolgende bestuursvergadering ook nog wel een voorzitter opleveren. Veel moeilijker bleek de aanvulling van een lid van de commissie van toezicht ofte wel financiële commissie. Tenslotte was er hoorbare opluchting, toen dhr.C.Poot zijn verkiezing positief beantwoordde. Entreegeld^ 10,-), contributie^ 5,-), provisie(7% en 10% voor resp.leden en niet-leden), kisthuur(15 cent), pal- lets( 2,-) en rentevergoeding ledenle- ning(5%) bleven gehandhaafd. Vice-voorzitter J.Nelisse zorgde voor een opgewekter slotaccoord van deze meer in liquidatieteneur bewerkte symphonie. Hij bracht voorzitter Geluk dank voor zijn werk als 23-jarig be stuurslid/voorzitterschap en vertolkte de bestuursovertuiging, dat de schei dende functionaris steeds het goede voor de veiling op het oog had. Met toch ook nog heel wat goede en tenslotte minder goede veilingjaren. Z'n vrouw polsend was het bestuur ervan overtuigd, dat de scheidende voorzitter geen cadeau wen ste, maar het minste wat men kan doen, vond dhr.Nelisse, is toch dank betuigen voor de inzet gedurende al die jaren en dan toch ook maar een VVV-bon. In die dank werd eveneens mevr.Geluk be trokken. De Scheidende voorzitter zei in een slotwoord het werk toch eigenlijk altijd wel graag te hebben gedaan. Vooral in de beginperiode waren er prachtige veilinguitkomsten. De tijden zijn veranderd. Dat kunnen we niet ke ren. Ik hoop dat er voor de veiling Sint Maartensdijk nog toekomst wordt ge vonden met ook nu weer nieuwe be stuurders en wil iedereen, in het bijzon der dhr.Kampman, danken voor de medewerking gedurende al die jaren. Zo nam dhr.Geluk afscheid van de nog steeds doorgaande veiling Sint Maar tensdijk. Sint Annaland dinsdag 3 augustus: Dore 1 35-38, Doré 2 35-36, Aparet 34-35, Gloria 31-36, Premiere 33-34, Eerstelin gen 28-29, Bintje 33-35, Bonken I 35-52, Bonken 2 30-32, Drielingen 11-16, Kriel 1.1.4-1.20 Aanvoer 160 ton. Woensdag 4 augustus: Doré 1 34-36, Doré 2 30,apart 25,-, Gloria 28-35, Premiere 34,- Eerstelingen 31,- Bintje 28-33, Bonken 40-42, Bonken 2 35,-, Drielingen 10-20, Kriel 1.20-11.24, Lek- kerlander 31, Eigenheimer 33,- en aan voer 170 ton. Sint Maartensdijk dinsdag 3 augustus: Aminca 32,-, Eigenheimer 39,90, Doré 31,80-35,60, Gloria 32,40-36.10, Bintje 28,60-30,90, Dore Drielingen 13.80, Gloria Drieling 14,-, Eigenheimer drieling 10,10, Gloria Kriel 1.20-1.25, Eigenheimer Kriel 65,-. Woensdag 4 augustus: Aminca 30.50, Eigenheimer 36 tot 37.90, Doré 28 trot 34.20, Gloria 30 tot 34.10, Bintje 28.20-32.60, Dore Drieling 13.70, Gloria Drieling 13.20, Eigenheimer Drieling 1.99, Gloria Kriel 1.25, Eigenheimer Kriel 87.50, Bintje Drieling 11.90, Bintje Kriel 125,50. Aanvoer 61 ton, dinsdag was de aanvoer 42 ton. Juwelier horloger opticien (Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM Rubriek deze week Toen was er nog maar een. Veiling Sint Maartensdijk sprak over liquidatie Alfabetiseringscursus goed, maar zuiniger opzet nodig Thoolse touwtrekkampioen schappen Braderie Sint Philipsland Een Thoolse kandidaat voor Tweede Kamer Vier van de vijf Thoolse partijen in Welzijnsraad Studentes groeven in Fliplands Noordschor Jan Overeenkam zag weer mo lentjes Han Dekker over het schip dat eens in de haven lag Voetbalstart BINNEN EN BUITEN: DIPLOMA'S BRENGEN BIN NEN, MAAR ZONDER PRESTATIES STAAT MEN SPOEDIG WEER BUITEN. Dit nummer bestaat uit 10 pagi na's. ZEEUWSE SUPERMOSSELS per kilo 2.25 VERSE GROENTE GRATIS HOLLANDSE NIEUWE per stuk 2.00 6 voor 1 0.00 THOOLSE VISHANDEL Tel. 01660-2540 Advertentie I.M. Ze zijn er nog wel. de knaagdieren, die berm en dijk kunnen rioleren. Daarvan kan onze regio rattenvanger het bewijs leveren, want in de juli maand werden er 62 bisamratten op Tholen en op Sint- Philipsland gevangen. Dat is niet niks. Na voorronden in de morgenuren was er 's avonds nog een half uur nodig om het kampioenschap touwtrekken als afsluiting van de Sint Annalandse braderie af te werken. Vele honderden konden dat vanaf de natuurlijke tribune aan de dijk bij de haven life volgen, maar een minderheid slaagde er niet in voldoende dichtbij te komen en had ook de pech, dat de geluidsinstallatie het tot tweemaal toe begaf, zodat er in dit opzicht werd gefaald. Jammer, want het enthousiasme van het publiek is van dien aard, dat men zich dat falen niet kan veroorloven. Verder werden het leuke, korte en krachtige wedstrijden, die de spanning van de supporters wel opriepen. Van de 10 ingeschreven teams kwamen er voor de voorronden 7 opdagen, waarvan er vier de finale haalden. Vorig jaar was café Smits uit Stavenisse winnaar en dit team had opnieuw sterke troeven, toen het weer tot de finalisten kwam te behoren. De formatie Bram Rijnberg werd in 1981 tweede. Ook dat team bereikte nu weer de finale, evenals de groepen van W. van Vossen en Cent Goedegebuure. De foto (Brabants Nieuws blad) toont de strijd tussen de groep Cent Goedegebuure - W. van Vossen, die een uiterst spannend verloop had, maar uiteindelijk werd de formatie van Bram Rijnberg kampioen, die de grote wisselbeker in ontvangst kon nemen van de organisatoren Cees van der Weele en Ko Hommel. Nummer 1 dus Bram Rijnberg met J. Verhoef, J. den Engelsman, L. Kloet, Ad Wesdorp en J. Muis. Nummer twee het team Wim van Vossen, 3e café Smits uit Stavenisse, die dus opnieuw ver kwam, 4. Cent Goedege buure, 5. De Brandweer Sint Maartensdijk die voor het eerst van de partij was en daarom de debutantenpluim in ontvangst mag nemen, 6. werd Bar L'Esperance", 7. Brandweer Sint Annaland. De koninklijke fanfare "Accelerando", die eerst de Voor straat had opgevrolijkt "sleepte" de vele honderden mee naar het touw trekevenement.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1