c,ïl L.Deurloo te Scherpenisse kreeg koninklijk zilver d BOUMAN POTTER Injectie van twee miljoen gulden voor industrieterrein Flipland BROEKIE Een nieuw vervolgverhaal Donderdag 29 juli 1982 38e jaargang no. 38 Meer Bouwvak-zorg Zaterdag braderie in Sint-Annaland Oud-voorzitter vereniging onroerend goed landarbeiders. Laurens Deurloo van Schuttershof 2 te Scherpenisse begreep maandagavond even voor acht uur pas dat er wat bijzonders gaande was, toen burgemeester E.Baerends met ambtsketen en al de woning van zijn dochter Schuttershof 5 binnenstapte, waar de 79ste verjaardag van vader zou worden gevierd. Wel iswaar was hem door zijn dochter op het hart gebonden wat meer in pontificaal te verschijnen dat hij op zijn leeftijd, zelfs al ben je dan jarig, voornemens was te doen, maar verder had hij geen moment gedacht aan en verwacht dat hem die avond een koninklijke onderscheiding ten deel zou vallen. Toch werd het een zilveren medaille, behorend bij de Orde van Oranje Nas sau, die burgemeester E. Baerends de heer Deurloo opspeldde. De reden was een ruim 40 jarig bestuurslidmaatschap van de vereniging met een lange naam, maar die in elk geval het verkrijgen van een stukje land voor landarbeiders ten doel had. Daarvoor had Deurloo zich 40 jaar volop beijverd in zijn woonplaats Scherpenisse. ^„VVpIMINGINRICHTIIMG Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet XlverientkTnT""""" De industrieterreinen St.Philipsland en St.Maartensdijk zijn door g.s. van Zeeland uitgekozen om met extra rijksgeld te worden verbeterd. In St.Philipsland gaat het om een recon structie en de ontsluiting, wat 2.046.000 gulden vergt en in St.Maartensdijk dient de bergingscapaciteit van de riolering aangepast te worden, wat 1.250.000 gulden kost. De keuze is gemaakt op basis van een advies van een door g.s. ingestelde ambtelijke werkgroep. Voor 15 december moet het geld zijn benut. d eze week Veilingberichten St.Maartensdijk Iid\ereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 16.50 per halfjaar. Per jaar 32.— per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8 00 Hoofdredakteur G. Heijboer. Zelfs met een vaak plezieriger vakantie in eigen land hebben de bouwvakkers het voor de zoveelste keer - en dat is dan gemiddeld zeer positief - niet slecht ge troffen. Menigeen die heel wat meer - op zich toch ook dure - kilometers offerde, is er niet beter afgekomen. Misschien wel met (nog) meer zon, maar de hitte kan ook ondraaglijk zijn of de dorst zo groot, het eten niet watje noemt, kortom meer narigheden dan de zon-voordelen kunnen goedmaken. Zoals elk jaar weer, neemt dan ook menig verre reiziger zich voor om het voortaan dichter bij huis te houden. Wanneer het eenmaal echter zover is, wordt voor de verleiding be zweken. Voor velen, zeker in onze con treien, is de finale van de vakantie aan gebroken. Door een uitgekiende sprei ding kan tegenwoordig wat minder massaal worden vergeleken dan voor heen, maar maandagmorgen staan er toch weer heel wat bouwvakkers wat sikkeneurig klaar om een nieuwe start te maken. Vele jaren sinds mei 1945 vormde dat geen probleem, want er was werk in overvloed. Er mag de simpele vaststelling aan worden gekoppeld, dat dankzij die werkgelegenheid de schijn bare sikkeneurigheid groter was. Wie geen werk heeft, is daarom sikkeneurig, maar niet wegens het werk. Vakantie is eigenlijk ook alleen maar plezierig om dat er voor de rest van het jaar volop te doen valt. Anno 1982 is het na de bouwvak-va- kantie heel wat minder rooskleurig dan de 35 voorafgaande jaren. Vooral is dat het geval in de letterlijke bouwwereld, want nog altijd zitten de huizen in 't slop. Nieuw is nauwelijks te betalen en voor oud betaalt men zelfs nu soms nog te veel. Ook de wegen- en waterbouw sector zal bij de nieuwe start niet staan juichen over de mogelijkheden. In dat opzicht mag onze regio overigens nog niet klagen. Vooral dankzij gemeente lijke extraatjes (overschotten uit vooraf gaande begrotingsjaren) kreeg menig eilandelijk aannemer van rioleringen, bestratingen, enz. er een opdracht bij. Dat is voor menig bedrijf voldoende om 1982 vrij behoorlijk te kunnen uitzingen. Op het industrieterrein in St. Philipsland en te St. Maartensdijk moet er nog voor vele duizenden bestraat en gerioleerd worden. De meevallers bij de gemeente Tholen, die dan voor een deel weliswaar door de burgers zelf zijn opgebracht, dragen vrucht door bestendiging van de werk gelegenheid. Daarmee is dan niet zoveel nieuws onder de zon, want een halve eeuw geleden moesten Tholen en Oud- Vossemeer ook betalen om de verbin ding tussen die twee gemeenten te ver beteren en tegelijkertijd de werkloos heid te verminderen. De verbinding was toen in feit een polderweg. Minder rooskleurig staan de woning bouwers ervoor. De vraag naar nieuw bouw is minimaal,van herstel is in deze sector vrijwel geen sprake. Daarom zijn er na deze vrij zonnige vakantie in de bouwsector meer zorgen dan er in vele jaren zijn geweest. Het grote vraagteken is, of het herstel voor menigeen nog bij tijds komt. Daarom temeer mogen de genen die maandag met nog wel werk aan de winkel, hamer en troffel met blijmoedigheid hanteren. Zelfs al is er hier en daar een vakantiekater aanwe zig. Sint-Annaland houdt zaterdag zijn tra ditionele braderie op het einde van de bouwvakvakantie. De middenstandsve reniging Activa heeft zeventien deelne mers en daarnaast zorgen nog negen verenigingen voor attracties. Variatie genoeg dus in de Voorstraat, die van half twee tot 's avonds half negen weer ge zellig druk zal zijn. Om drie uur treedt de St.Annalandse popgroep Gollywogs op bij het Haven- plain en 's avonds om acht uur zorg strooit de koninklijke fanfare Accele rando meer vertrouwde klanken rond. Om half negen is de finale van de Thoolse kampioenschappen trouwtrek- ken aan de haven. Gezien de grote ani mo worden er zaterdagmorgen om half twaalf voorrondes gehouden in twee poules van vijf ploegen. Vijf teams tre den 's avonds in het strijdperk tijdens de finale. De ploeg van café Smits uit Sta- venisse verdedigt als winnaar 1981 de titel. Andere deelnemers zijn: café Ha venzicht, Cent Goedegebuure, bar l'Es- perance, Han Koese, Bram Rijnberg, Piet Fase, brandweer St.Annaland, brandweer St.Maartensdijk en camping Stavenisse. Meer informatie over de braderie St.Annaland vindt u op de speciale pa gina in deze krant. voorheen. De percelen die de stichting uitgaf varieerden tussen de 80 en 100 roeden en de gelukkige bezitter ervan was in zijn schik ,als hij voor het eerst de opbrengst ervan (veèlal uit aardappel teelt) aan moeder de vrouw kon over handigen. Wat kun je dan met weinig ook nog gelukkig zijn. Alleen duurt het niet zo lang, omdat je van de opbrengst gewoonlijk wat gaatjes moest dichten. De heer Deurloo heeft zijn loopbaan niet op de boerderij afgesloten, want waren er in de jaren 1920 honderden mee, want ze vonden dat vader dat best had verdiend. Dat vond eveneens de vereniging in Scherpenisse, waarvan Deurloo zo lang bestuurder was. Bij monde van de heer A.Schipper werd die erkentelijkheid vertolkt. Hij dankte de oud-voorzitter voor de getoonde inzet en feliciteerde ook de familie met het ko ninklijk zilver, terwijl hij het gemeente bestuur, evenals de secretaresse van de burgemeester erkentelijk was voor de inzet tot verkrijging van die onderschei ding. De heer Deurloo herhaalde dat hij Al vanaf 12 februari 1941 had hij zitting in het bestuur en sinds 15 januari 1960 werd het zelfs een voorzitterschap. Deze functie heeft hij pas in maart van dit jaar neergelegd, want als je tegen de tachtig loopt is het dan toch welletjes. In Scher penisse werd de vereniging op 2 decem ber 1920 opgericht en ze telt nog altijd 35 leden. Rond de twintiger jaren zat er voor de landarbeider niet veel anders op dan lange werkdagen maken en weinig verdienen. Dat was ook de rijksoverheid voldoende bekend. Men poogde mid dels een Landarbeiderswet wat verlich ting te brengen. Burgemeester Baerends herinnerde daar maandagavond ook aan tijdens een voor de koninklijke on derscheiding werd uitgereikt. Die wet maakte het mogelijk dat landarbeiders via een bepaalde gemeente steun dan wel financiële faciliteiten kregen, zodat het mogelijk werd gemaakt een per ceeltje land te huren. Voornaamste doel ervan was toch de landarbeidersarmoe- de wat te verlichten, want veel meer dan een tientje werd voor een langdurige werkweek niet gebeurd. Naarmate het gezin kinderrijk was, werd de armoede groter. Een tweede overweging om de arbeider dit soelaas te bieden was de liefde voor de agrarische cultuur wat te vergroten en in de derde plaats meende de wetgever dat de eigenwaarde van een toen toch op vrij laag niveau opererende arbeider wat zou kunnen worden ver groot en dus tegelijkertijd het zelfver trouwen vermeerderd. Bij elkaar is de vereniging, toen nog een stichting, zeker niet uit weelde geboren. Nu gaat het veel meer de hobbiïstische kant uit dan bij het ontstaan van de stichting. Het duurde even sinds het eind van een vorig feuilleton, waarvan de auteur iemand uit eigen streek was. We moesten nu wat verder zoeken. We vonden enerzijds een actueel verhaal, dat toch ander zijds onder de noemer familiero mans gerangschikt kan worden. Daarvoor zijn onder de lezers van het vervolgverhaal nog de meeste gegadigden. De schrijver is in vergelijking met Henk van Hees- wijk of Maartje Zeldenrijk wat minder bekend, maar J.Smit heeft met zijn niet zo lange ver haal 'Het geluk komt met de ja ren' toch wel een onderwerp, dat in het alledaagse mogelijk is. Het actuele is, dat de hoofdrolspeler aanvankelijk een werkloze jon gere is. Na een opleiding voor bankwerker verovert hij enige tijd een baan totdat de fabriek failliet gaat. Vele pogingen om ander werk te krijgen, mislukken en zijn kom-af belemmert ook om van alles en nog wat aan te pakken, zoals bijvoorbeeld 'kroegknecht', waarvoor hij wel de kans krijgt. Dat komt'er toch van, maar het woord kroeg krijgt dan voor de voormalige werkloze een betere betekenis. Toch zullen de ongeveer twintig afleveringen van het verhaal niet steeds over rozen gaan. Dat het geluk toch met de jaren kan komen, wordt de positieve uitkomst van het verhaal, waarmee we vele abon nees gezellige uurtjes wensen. Ook in Scherpenisse werden koppen bij elkaar gestoken om dit nuttig streven te realiseren: Veelal was het het gemeen tebestuur zelf dat zich percelen wist te verwerven om dat vervolgens de stich ting beschikbaar te stellen. De gemeente was geldschieter en de stichting betaalde een lage rente en aflossing. Inmiddels is het te Scherpenisse echter al zover, dat het bezit van 2 hectare op een 3000.— na is afgelost. De vereniging staat er dus in feite goed voor, maar nog altijd waarborgen de statuten dat geen winst mag worden gemaakt en dat de bezit tingen ook niet mogen worden verkocht, maar ten goede komen aan. ja tegen woordig dan alleen nog maar aan hen, die in een moestuin hun plezier vinden. De andere Thoolse gemeenten hadden destijd ook zo'n stichting, maar thans is er alleen nog maar het bestaan daarvan in Scherpenisse en Poortvliet, waarvan de laatste nog 13 mille moet aflossen bij de gemeente, terwijl er in Oud-Vosse- meer nog een drietal leden het vereni gingsrestant overeind schijnen te hou den. Daar ging het overigens niet alleen om een stukje land, maar was de doel stelling destijds nog breder, omdat op die perceeltjes ook een woning gebouwd kon worden tegen soortgelijke financiële faciliteiten, al moest men wel in het bezit zijn van 300,— beschrijvingsgeld. De Hikkeweg is er nog een levende getuige van. Terug echter naar Scherpenisse en naar de oud-voorzitter van die vereniging ten nutte van de landarbeiders, de heer Deurloo. Burgemeester Baerends bek lemtoonde, dat de doelstelling van toen thans niet meer en dat letterlijk bedoeld broodnodig is. In de twintiger jaren was dat zeker wel het geval. Deurloo kon er over meepraten. Hij was de lagere school jaren nog niet te boven, toen hij al, zoals dat heette "de boer op moest". Hij kwam terecht op de boerderij die eens toebehoorde aan de familie Steen- dijk, later aan de familie Hage. Met percelen tot de punt van de Mallandse dijk toe en dat betekende dan wel een uur lopen. Nou ja, de periode is de ou deren voldoende bekend. Vroeg uit de veren, niet bepaald lichte arbeid, een lange dag. Een karig loon, maar nie mand wist beter. Toch veroverde Deur loo zich op 18 jarige leeftijd een rijwiel. De fiets kostte 3,50. Een paar jaar la ter werd het toch een nieuwe van han delaar Duine voor 35,— Het werden heel wat jaren op de boerderij en be grijpelijk toonde Deurloo zich geinte- Het koninklijk zilver van dhr.L.Deurloo uit Scherpenisse wordt bewonderd door zijn dochter. *t Was dubbel feest, want dhr. Deurloo vierde ook zijn 79ste ver jaardag. resseerd voor wat do».stichting voor ogen had, onroerend goed voor landarbei ders. Dat stukje "eigen" land gaf je toch het gevoel wat meer mans te zijn dan landarbeiders op Tholen. na de oorlog en de komst van de mechanisatie liep dat ook met honderden terug. De laatste 12 jaar werd het pendelen naar de Rot terdamse havens, waarvan hij thans nog een plezierig pensioentje bij de AOW overhoudt. Daar bovenop dan maan dagavond ook nog het koninklijk zilver. De familie was er eveneens reuze blij er niets van had geweten en dat klopte natuurlijk, maar dankte eveneens de burgemeester voor diens bemiddeling en de bestuurders van zijn vereniging, die de eerste aanzet gaven. Het bleef in Schuttershof 5 nog geruime tijd gezellig met daarbij heel wat herinneringen aan de oude tijd, die niet op alle onderdelen even goed was, terwijl de vergelijking met het heden toch ook een medaille is met twee kanten. Van ouderen kunnen we nog altijd heel wat leren. Het ministerie van economische zaken heeft Zeeland 5.9 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor zogenaamde in frastructuurprojecten. Dit betreft met name wegen. St.Philipsland krijgt uit de subsidiepot 560.000 gulden, St.Maar tensdijk 500.000 gulden. Tijdens het bezoek van de commissaris der koningin aan St.Philipsland werd al een warm pleidooi gehouden voor fi nanciële steun van de provincie voor verbetering van het industrieterrein. Het Fliplandse bedrijventerrein voldoet niet aan de huidige eisen. De kosten kunnen De familie Hage had na de overwinning in Poortvliet al een feestje achter de rug, terwijl men gezien de successen van Bella en Keetie ook wel wat gewend is. Toch was er grote vreugde over de vierde overwinning van Nap in dit seizoen, want 't gebeurde in St. Maartensdijk zelf. Vader Toon Hage is trots op zijn zoon Nap, terwijl Keetie met haar zoon toekijkt. Nog meer bouwvak-zorg In 1984 verpleeghuis Tholen? Kerkepad tweede zaterdag wat minder, maar geheel was goed De Meestoof had op twee zater dagen 500 bezoekers Warm onthaal voor Arnold uit Indonesië in Flipland Bacterievuur moet ook in onze regio worden bestreden Een honderdjarig orgel in de Smalstad Koninklijk zilver voor wat eens uit nood nodig was Via de indicatiecommissie naar het bejaardentehuis Nog donkere wolken boven cam ping De Striene Zaterdag braderie in St. Annaland naast de Krabbenfoor Een zwemtocht van 3 km. Lof op Tholen in vier talen Nap Hage triomfeerde in thuis wedstrijd Zelfs weer een nieuw vervolgver haal De Eendrachtbode brengt ook in vakantietijd altijd wat lezens waardigs MET NIEUWE MOED AAN HET WERK, WANT WIE AL TIJD ANDERMANS VOET SPOREN DRUKT, ZAL ZEL DEN IEMAND INHALEN Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's. niet bestreden worden uit de opbrengst van nog enkele te verkopen percelen in- dustriegrond. Eén van de gebreken die aan het terrein kleven, is de aansluiting op de provinciale weg(te smal). Gezien de noodzaak van het aantrekken van bedrijvigheid op het industrieterrein en de financiële aanpassing die de ge meente zich wil getroosten om de aan trekkelijkheid van het industrieterrein te vergroten, achten g.s. een subsidie op z'n plaats. De gemeente heeft een aanvullende hrief geschreVen in verband met een mogelijke bedrijfsvestiging. B en W vragen om een extra bijdrage in verband met de noodzaak tot het opvoeren van het elektriciteitsvermogen voor die nieuwe vestiging) pottenbakkerij Pros man). Hoewel het plaatsen van een nieuwe transformator geen infrastruc tuurwerk is in de strikte zin van het woord, kan de voorwaardenscheppende impuls die er vanuit gaat, niet ontkend worden. Er zullen enige extra arbeids plaatsen worden geschapen. Een nader onderzoek van het Economisch Tech nologisch Instituut(ETI) voor Zeeland wijst dat uit. De hoogte van het voor gestelde suhsidiebedrag is mede bepaald door de aanvullende aanvraag van ge meentewege, aldus g.s. De reconstructie, die 196.000 gulden kost, kan op 100.000 gulden subsidie rekenen. De ontsluiting is een apart onderdeel. In het kader van de reconstructie van de weg via de Slaakdam(aansluiting op de Philipsdam) zal de ontsluiting van het industrieterrein ingrijpend verheterd worden. Het provinciaal plan betreft de werkzaamheden aan de weg op de Slaakdam, het gemeentelijk plan het daarop aansluitende wegvak naar het terrein zelf. De technische voorberei ding is nagenoeg voltooid. De grond- Doré 1 35,— tot 38,— Doré apart 19- tot 32,- Première 25,- - 31,— Gloria 29 -32; Lekkerlander 31,— Bintje 27,— tot 31,— Bonken 59,— tot 61,—Drielingen 18,- - 22,- en Kriel 1,07 - 1,11. Aanvoer 280 ton. Sint Maartensdijk Doré 30,20-/ 35,40; Gloria 29,- - 33,40; Bintje 31,30 - 32,10; Ei genheimers 38,— - 42,30; Arcula 29,709; Gloria Drielingen 20,90; Ei genheimers Drieling 19,90; Gloria Kriel 110,43; Eigenheimer Kriel 73,— Aanvoer 55 ton. verwerving is voor 50% gereed. Het werk (tertiaire weg) is opgenomen in de bes temmingsplannen bedrijfsterrein en buitengebied van de gemeente. Begin 1983 kan met de uitvoering van de werkzaamheden worden begonnen. Met de uitvoering is ongeVeer 1 jaar ge moeid. De geraamde kosten zijn 1.850.000 gulden, waarvoor 460.000 gulden suhsidie wordt verstrekt. Op het industrieterrein St.Maartensdijk dient de bergingscapaciteit van de riole ring aangepast te worden. Het werk is nagenoeg besteksgereed, terwijl de ad ministratieve stand van voorbereiding zodanig is, dat het werk op korte termijn kan worden aangevangen. De bergin gscapaciteit is onvoldoende om meer bedrijven aan te sluiten. De te geringe capaciteit kan daardoor een knelpunt zijn voor de uitgifte van nieuwe terrei nen. Het vergroten van de bergingsca paciteit vermindert de overstortfre- quentie vanuit St.Maartensdijk. G.S. geven de voorkeur aan dit project boven doortrekking van de ontsluitingsweg op het Smerdiekse industrieterrein omdat deze weg moet aansluiten op een pro vinciale weg(de bochtafsnijding bij die renarts Rinses die echter niet op korte termijn zal worden aangelegd. De totale investering bedraagt 1.250.000 gulden, waarvoor een half miljoen gulden sub sidie wordt gegeven. Bij de selectie is gekozen voor projecten in de grond-, water- en wegenbouw. Rekening houdend met de vuistregel van 125.000 gulden per manjaar in deze sector, wordt er met 5.9 miljoen gulden rijkssteun in 1982/83 in Zeeland voor 200 manjaren werk geschapen. Met uit stralingseffecten wordt dat 300 manja ren. G.S. willen met deze keuze een aantal arbeidsplaatsen behouden van een in moeilijkheden verkerende sector van onze regionale economie. Zeeuwse aannemingsbedrijven werken voor 42.9% ten behoeve van gemeenten, 15.24% voor industrie en particulieren en 12.17% voor rijkswaterstaat. Juwelier horloger opticiën (Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! AdvertenfiêlM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1