BOUMAN POTTER Weelderige armoede Dertig mille voor steun minderheden Poortvlietse Stoofstraat nog fout met snelheid HHi Zaterdag a.s. worden er nog meer mensen verwacht S Donderdag 22 juli 1982 38e jaargang no. 37 De 19-jarige Karei Hugo Kuivenhoven uit St.Maartensdijk is zondagmiddag na een aanval van epilepsie in de haven van St.Annaland verdronken. Hij viel van een motorboot in het water, terwijl er in de directe omgeving niemand was om snel doelmatige hulp te bieden. Kerkepad heeu zaterdag rond de 3000 mensen in Tholen en Oud-Vossemeer gebracht. "Het was echt een mooie dag, ook voor de medewerkers", zei ouderling A.P.Douw uit Oud-Vos- semeer. "De Zeeuwse bolussen waren niet aan te slepen. In Oud-Vossemeer waren de bakkers al uitverkocht en toen heb ben we er in Tholen en St.Maartensdijk nog bijgehaald", aldus dhr.Douw. "Wie eenmaal aan Kerkepad begint, heeft de smaak te pakken", zegt president-kerkvoogd P.J. Drooger uit Tholen. De ervaring van de NCRV is, dat 't de tweede zaterdag nog drukker is. Levendigheid Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Babbelaars Zeer gemotiveerd Duikers Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden DEZE WEEK Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 16.50 per halfjaar. Per jaar ƒ32.— per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer. Het is niet de meest geschikte periode om wat pessimistische geluiden te laten horen. De vraag is zelfs, of pessimisme wel ooit goed is. Jan en alleman houden ons voor dat de neergaande tijd voelbaar wordt. Grote krantenkoppen en uitvoe rige artikelen van de meest vooraan staande economen doen ons weten, dat de armoede zijn kop weer opsteekt in het tot voor kort zo welvarende Neder land. Armoede is een begrip dat in lang niet voorkwam in het vaderlands woor denboek. Maar nu moeten honderddui zenden rondkomen van een bijstand suitkering. Deze realiteit wordt nog vaak doemdenken genoemd. Inderdaad lijkt die economische zorg vooral deze weken in schrille tegenstelling met datgene wal er nog uit de vakantiebeurs vloeit van vele tien-, zo geen honderdduizenden. Op zichzelf nog een douceurtje voor tientallen ondernemers in de vakan tieoorden en voor de horeca, de fris- drank-, bier- en ijsfabrieken. Ook in dat opzicht een goede zomer. De vraag wordt daarbij toch nijpender of het niet meer dan tevoren een tijdelijk schone glans is, die maar drie weken kan duren. Zal de werkgelijkheid straks inderdaad harder aankomen, dan zelfs die doem denkers vrezen? Het zijn immers niet alleen bijstandtrekkers die dan al zoge naamd balanceren op de rand van een menswaardig bestaan, maar ook andere categorieën zullen flink moeten knijpen. Als bijvoorbeeld de regeringsplannen doorgang vinden, dan staat er ook bij het onderwijs zo het een en ander te gebeuren. De enige troost voor de nog wel werk hebbende leraren en leraressen is, dat er tot dusver maar heel weinig bezuinigingsplannen werkelijk door gang vonden. Er zijn trouwens groepen in de samenleving die de salaristempe ring of teruggang bij het onderwijs niet zo erg vinden. Die zitten dan ook waar schijnlijk in een andere werkkring. In derdaad heeft het onderwijs al zo'n der tig jaar op rozen gezeten. We moeten immers teruggaan naar de dertiger jaren om te weten wat het betekent dat sala rissen van onderwijzend personeel terug moesten. Ook toen een periode van economische druk en geweldige wer kloosheid. Beide gegevens worden op nieuw actueel genoemd. Het is na zoveel jaren toch wel even wennen om de on- derwijssalarispot te gaan verlagen. Vele jaren gingen er na de tweede wereld oorlog voorbij dat salarissen in het on derwijs en elders alleen maar werden verhoogd. Schier meer dan welke ande re (ambtenaren) categorie kregen men sen bij het onderwijs een flink dou ceurtje. Geen wonder dat een algemene indruk bestaat, dat er van de leraarsala rissen best wat afkan. Dat lijkt ons ook wel zo in het teken, sterker nog in een tijd van noodzaak tot bezuiniging. Toch moet er wel bij worden bedacht, dat het onderwijs veel zwaarder is belast dan vroeger. Met loon naar werken, als toch een van de beste economische grondsla gen, zal het onderwijs er niet zo slecht afkomen. Geld alleen kan arbeid niet verzoeten, want er kan wel eens teveel werk zijn en dan gaat men er zelfs met een beste salariëring toch onder door. Het grote probleem in onze maatschap pij is dan ook de werkenden niet al te zwaar (met werk) te belasten, want me nig leraar zou er graag enkele salaris- procenten voor over hebben, als de da gelijks, vrij langdurige arbeid minder problemen zou meebrengen. Maar juist dat weegschaaltje is moeilijk in even wicht te brengen. Niet alleen bij het on derwijs, maar voor de totale werkende maatschappij. De lasten zijn soms zwaarder dan de lusten. Misschien met uitzondering van deze topvakantiewe- ken, met veel meer zon dan gemiddeld het geval is. Op vier punten controleerde de politie de snelheid, waarbij bleek, dat de Stoofstraat in Poortvliet nog steeds het meest aanleiding geeft tot snelheidso vertredingen. Ondanks het feit dat er ook klachten waren gekomen van be woners van de Stoofdijk te Stavenisse werd bij een controle op dertig auto's geen enkele overschrijding van de 50 km geconstateerd. Dat was ook niet zo bij de twintig gecontroleerde voertuigen in de Poststraat te Stavenisse. De twaalf auto bestuurders die te Sint-Philipsland op het radarscherm verschenen, bleken evenmin harder te rijden dan was toe gestaan. Van de 344 in de Poortvlietse Stoofstraat rijdende automobilisten en motoren lagen er 37 te hoog, zodat zij op de foto kwamen. mui Charles Kuivenhoven, een hele goede zwemmer, zou samen met zijn vriend Ruud van Lammeren gaan waterskieën. Terwijl hij de speedboot aan het kleine steiger achter de Cavetho gereed maak te, dronk Ruud thuis in de Lagune nog even koffie. Hij zag hoe Charles zijn handen in het water stak om zijn polsen nat te maken, over zijn hele lichaam be gon te beven en in 't water viel. Het was zondagmiddag omstreeks 1 uur hoog water, zodat er wel 4 tot 5 meter water stond. De fam.Van Lammeren sloeg alarm, terwijl Ruud om de havenkom naar het kleine steiger liep, dat door een poortje Grote belangstelling ook in de N.H.Kerk te OudVossemeer, waar ouderling A.P.Douw grote interesse ondervond voor de gerestaureerde statenbijbels. Kerkepad gaf veel drukte in Tholen en Oud-Vossemeer Kerkepad is niet alleen voor belangstel lenden van ver, maar ook de inwoners van Tholen en St.Philipsland zijn wel kom. Een aantal streekbewoners ging afgelopen zaterdag al over de drempels van gebouwen, die men al Vanaf de ge boorte kent, maar nog nooit van binnen heeft gezien. Wie tot een ander kerkge nootschap behoort of elders op het ei land woont, komt er zomaar niet toe om de kerk in Tholen of Oud-Vossemeer binnen te stappen, maar tijdens Kerke pad is daarvoor volop gelegenheid. Za terdag a.s. is er vanaf tien tot vijf uur volop gelegenheid om de eigen monu menten te hekijken. De vakantietijd en de goede weersom standigheden waren voor velen aanlei ding om op Kerkepad te gaan naar Wouw Halsteren, Tholen en Oud-Vos- semeer. De trouwe Kerkepad-gangers - dat aantal neemt nog steeds toe - ver zuimen nooit. De eerste bezoekers in de Grote Kerk te Tholen kwamen uit Maastricht. Om zes uur waren ze al in de trein gestapt. Zo waren er nog talrijke Kerkepad-gangers uit Groningen, Kampen, Alkmaar, Dinxperlo, Leeu warden, Den Haag, Arnhem, Lelystad, Brussel, Amsterdam, Vlaardingen, Eindhoven, Breda en dichterbij huis uit West-Brabant en overig Zeeland. "Dit geeft weer eens een stukje leven digheid. Met Kerkepad krijg je heel wat mens en op 't eiland", zei kerkvoogd J.P.M.van der Male uit Tholen, die met zijn collega's een hele dag stempels zette in de Kerkepadgidsen. De bezoekers waren gek op stempels en op ansicht kaarten van de kerkgebouwen. Velen hadden ook zelf een fototoestel meege nomen. Er werd druk gefotografeerd. Een echtpaar uit Kampen had dankzij Kerkepad al heel wat van Nederland gezien."Je hebt immers een doel, want zonder Kerkepad waren we niet naar Tholen gekomen." Een man uit Zwolle ondersceef dat. "De kerk is het middel punt, maar dan ga ik 't stadje in. Ik ben veelzijdig georiënteerd en wil veel van _J/VONINGINRICHTÏ NG LL, 1 lit Advertentie 1M de omgeving zien. Jammer dat de toren van de Grote Kerk niet open is, want dan had je een prachtig uitzicht", zei de Zwollenaar. Een andere Kerkepadganger meende dat er op deze route teveel gereisd moest worden. "Ik doe 't nu voor het derde jaar, maar ik vrees dat Kerkepad op de ze manier volgende keer aan z'n laatste uitgave bezig is", waarna hij samen met zijn vrouw en kinderen nog geruime tijd in Tholen te zien was, met veel interesse de monumenten aan de hand van de gids bekijkend. Leden van de hervormde dameskrans in Tholen hebben een hele week al Zeeuwse babbelaars gebakken om voor zaterdag weer voldoende voorraad te hebben. Tijdens de eerste Kerkepad- bezoekdag gingen ze allemaal op. Ook gingen er massa's kaarten weg. Ook voor de foto's, lepeltjes, handwerken, tegelt jes, e.d. was er animo. Verder werd er voor het eerst een speciaal uitgegeven boekje over de geschiedenis van de Grote Kerk, geïllustreerd met foto's, verkocht. De stichting tot behoud van Nederlandse orgels had voor informa tiemateriaal gezorgd, terwijl ook dhr.P.A.Boot en mevr. Blaas van Huis en Heem met boekjes en folders aan dacht vroegen voor behoud van monu mentale en karakteristieke gebouwen. De organisten mevr.Hage-v.d. Velde en de heren Griep, Droogers en Pannekoek zorgden voor regelmatige orgelbespe lingen. De bezoekers konden alle ruim ten bewonderen, ook het grote koor, dat voor veel Tholenaren nieuw zal zijn omdat men dit tijdens de kerkdiensten nooit te zien krijgt. Alleen de leden van het enkele maanden geleden opgerichte zangkoor zien het koor elke week, want daar repeteren ze. Er is o.a. een grote wandschildering uit 1755, voorstellende Mozes met de Wetstafels en in tekst psalm 122. Het avondmaalsstel en het doopvont was veilig opgeborgen. Gezien diefstal len op twee voorgaande Kerkepad-rou- tes had de NCRV afgeraden om kost bare, gemakkelijk mee te nemen voor werpen zonder vitrine te laten zien. Ook de foto's van de mummies waren er niet, zij het, dat ze in het boekje over de Grote Kerk stonden. Bij de restauratie in 1947/48 zijn er 21 mummies gevonden, waarvan 14 vrij gave. Bij onderzoek in het anotomisch laboratorium in Leiden bleek dat de mummies ontstaan waren door een verdrogingsproces. De gestor venen waren niet gebalsemd. Na de res tauratie werd een kelder vot^r de mum mies gemaakt. Volgens president-kerkvoogd Drooger had de NCRV gezien het gevaar voor i kinderen ook afgeraden om de toren open te stellen. Hij heeft 1500 handte keningen geteld, maar.minstens de helft van de bezoekers heeft niet getekend, zodat dhr.Drooger op minstens 3000 Kerkepad-gangers uitkomt. Pastoor A.v.d.Brule nam de gelegenheid te baat om ook een kijkje te nemen in de Grote Kerk, terwijl hij zijn eigen r.k.kerk op de Markt - die niet in de Kerkepad-route was opgenomen - ook wagenwijd openstelde. Er was veel be langstelling voor, evenals voor de Gast huiskapel. Dhr.H.J.J.Elenbaas van de hervormde gemeente Immanuël schat zo'n 2500 gasten te hebben gehad. Ook hij heves- tigt, dat lang niet iedereen tekende, maar wel graag een stempel had. "De belangstelling was enorm en de hezoe- kers waren ook zeer gemotiveerd. Het is niet zomaar een uitje, een dagtocht, nee, men gaat erg hewust op Kerkepad. Men is zeer geïnteresseerd, zodat je erg veel kwijt kunt. De vragen op historisch en geestelijk terrein zijn zeer gericht. De meest voorgelegde vraag was, waarom er in Tholen twee hervormde kerken waren. Ook over de wandtapijten en de Franse lelie op de binnenplaats kwamen er veel vragen. Ik heb er echt van geno ten en zie met plezier de tweede Kerke- pad-zaterdag tegemoet", aldus dhr.E- ienbaas. Hij gaat daarvoor nog op zoek naar meer informatie over de wandta pijten. Ook kunnen er volgens hem or ganisatorisch nog verheteringen aange bracht worden door de bezoekers met een kleine voettocht door Tholen te lei den, zoals de Stoof- en de Venkelstraat. "Je hoorde wel, wat een leuk plaatsje toch. maar dan had men verschillende punten nog niet gezien", aldus dhr.E- lenbaas. Vervolg op pag. 5 was afgesloten. Hij kan wel zwemmen, maar niet duiken. Er was ook een roei bootje in de buurt, maar de twee opva renden konden niet goed zwemmen. De in het water gevallen jongen kwam na de aanval van epilepsie(Vallende ziekte) ook niet meer boven, zodat de helpers geen enkele aanwijzing hadden over de juiste plaats. Ze konden de jongen ner gens meer vinden. Volgens de politie zou het voor mensen die direct in het water waren gesprongen, ook moeilijk zijn geweest gezien de diepte en de duisternis onder water ter plaatse. Vele minuten verstreken, waardoor de over levingskansen nihil werden. Na tien mi nuten ging iemand zwemmend op on derzoek uit, waarbij hij zich nog aan z'n benen verwondde, maar ook dat bleek tevergeefs. Ook dreggingspogingen haalden niets uit. Inmiddels was de brandweer van St.Annaland gearriveerd, de politie en dokter E.H.Veldman uit Stavenisse. Het korps St.Annaland heeft twee duikers vanwie er 1 op vakantie was en de ander afwezig, zodat er twee duikers uit Berg en op Zoom werden opgeroepen, die het slachtoffer tenslotte op de hodem van de haven onder de boot vonden. De jongen werd door een auto van be grafenisonderneming Schot uit Tholen naar de aula op de begraafplaats te St.Annaland gebracht, waar dokter A.W.A.de Looze uit Oud-Vossemeer lijkschouwing verrichtte. De politie kon na veel moeite de familie van het slachtoffer bereiken. Ook burgemeester E.Baerends kwam zich van de droevige sitvatie op de hoogte stellen' Met name bij de fam.Van Lammeren heerste ver slagenheid gezien de machteloosheid om daadwerkelijk hulp te verlenen. Charles Kuivenhoven, tussen St.Maar tensdijk en Stavenisse in een weekend woning aan de Poppenoordweg woon achtig, is vandaag in zijn geboorteplaats Rotterdam gecremeerd. (Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon Juwelier horloger opticiën een begrip voor kwaliteit en service! /vSvertentieTM" De 20-jarige Nap Hage uit St.Maar tensdijk wordt gefeliciteerd door voor zitter Rinus Quist van het wielercomité Poortvliet met zijn derde overwinning van dit seizoen, na Achtmaal en Krui- ningen. Rechts rondemiss Titia Broeke- ma. Na een laatste onderdeel van zijn meao-eindexamen kan Nap in de mili taire wielerploeg nog meer ervaring op doen, maar zaterdag eerst nog de ronde van St.Maartensdijk. Weelderige armoede Jongen verdronken na aanval epi lepsie Kerkepad brengt ook a.s. zaterdag nog veel volk naar Tholen Enorm aanbod van werkzoeken den Surinamers en Marokkanen meer bij 't leven betrekken Cursus voor analfabeten voorziet in behoefte Conflicten door recreatie Drie daagse bergse Krabbenfoor Nap Hage fleurt ronde van Poortvliet op met overwinning DAGELIJKS BRENGT DE MENS ZIJN HAAR OP ORDE, WAAROM NIET ZIJN HART? Dit nummer bestaat uit 10 pagina's B en W van Tholen willen een mede werker aantrekken die 16 tot 20 uur per week de belangen van de minderheden op ons eiland gaat behartigen. Het gaat om 87 Marokkanen, 77 Surinamers, 19 Spanjaarden, 11 Turken en 20 woonwa genbewoners. Het rijk stelt hiervoor dit jaar nog 30.000 gulden beschikbaar. De welzijnscommissie heeft zich eerder in positieve zin uitgesproken voor een actief minderhedenbeleid op Tholen. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft ter bestrijding van de bestuurs- kosten dertig mille toegezegd. Hierbij is ontheffing verleend van het ninimu- maantal van 250 omdat het minderhe- denaantal meer dan 1% vaè de Thoolse bevolking bedraagt. Ook de notitie 'uit gangspunten gemeentelijk minderhe denbeleid' had hierop een positieve in vloed. Het voeren van een actief minderhe denbeleid is echter niet mogelijk binnen het bestaande ambtelijk apparaat, aldus b en w. Daarom zou een parttimer - in eerste instantie voor een halfjaar - aan gesteld moeten worden, wil daadwerke lijk inhoud aan het minderhedenbeleid gegeven kunnen worden. De functionaris zou knelpunten die minderheden op Tholen in het dagelijks leven ervaren, dienen te analyseren. Verder contacten dienen te leggen en te onderhouden, hen bij allerlei zaken be trekken en er bijzonder op toezien, dat allerlei voorzieningen openstaan voor minderheden. De welzijnscommissie brengt hierover woensdagavond 28 juli om half acht in het geneentehuis te St.Maartensdijk ad vies uit. De Thoolse deelnemers aan de trekker- trekwedstrijden in Halsteren hebben zaterdag de ereprijzen voor zich op geëist. Bij de specials 2.2 ton werd Rien Heijboer uit Poortvliet met Simon Gie- ke eerste, gevolgd door Piet Koopman uit Sint Maartensdijk met Old Stars op de tweede plaats. De standaardklasse 2.2 ton werd een overwinning voor Kees Moeliker uit Tholen, de 3.2 ton was voor Wim Geluk uit Tholen met C. de Hond uit Oud-Vossemeer op de derde plaats en Petra van der Slikke uit Tholen op de zevende. De zege bij de 3.2 ton specials was voor Theo v.d. Klooster uit St. Annaland met Piet Koopman uit St. Maartensdijk als tweede. Piet van der Slikke uit Tholen kreeg de hoogste eer bij de standaard klasse tot 4.2 ton, zevende werd Jannie Stoutjesdijk uit Tholen. Adrie Joppe uit Scherpenisse domi neerde in de standaardklasse tot 6.8 ton een derde prijs. Op zaterdag 28 augustus zijn er regionale trekker-trekwedstrijden bij dhr. Friderichs aan de Langeweg tussen Tholen en Oud-Vossemeer. w

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1