mf5** Katapult van 35 m in Oud-Vossemeer Van Lammeren draait door .05 BOUMAN POTTER Kerkepad trekt zaterdag 3500 mensen naar Tholen Thoolse gymnasten in Zürich Het kon minder Medezeggen schapsraden Aardappelveiling Donderdag 15 juli 1982 38e Jaargang no. 36 HH I Duitse StaalwalseriJ neemt Smerdieks bedrijf over Van Lammeren staalsysteembouw b.v. te SintMaartensdijk is overgenomen door een duitse staalwalserij en zet zijn activitei ten na de vakantie met tien mensen voort. Vier al ontslagen medewerkers kunnen mogelijk na verloop van tijd terugkomen. Onverwacht 3/VON ING INR ICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Na de t.v.-uitzending van zaterdag en het radioprogramma van maandag, gaan er zaterdag 17 en 24 juli naar verwachting 3500 mensen op Kerkepad naar Tholen en Oud-Vossemeer. Daar van komen er zo'n 1000 met openbaar vervoer, wat extra drukte zal geven in de bussen. Ook de parkeerruimte rond de N.H.Kerken in Tholen en Oud-Vossemeer zal wel ontoerei kend zijn voor zoveel gasten. Gasthuiskapel LidVfereniging Goud-en Zilversmeden Een groep van 23 gymnasten uit Oud-Vossemeer en Sint-An naland en drie begeleiders zetten deze week hun beste beentje voor tijdens de Gymnaestrada in het Zwitserse Zürich. Temid den van 15.000 deelnemers uit alle werelddelen voert de Thoolse afvaardiging een vrije oefening uit, zoals die destijds ook was te zien tijdens de Paraolympics te Arnhem. Er tegenaan ÉËNDRAC drachtbode Postbus 5 ^697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 16.50 per halfjaar. Per jaar 3 2per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer. In het vakantie-hoogseizoen lijkt het of er niets meer te doen zou zijn dan ge nieten van zon, rust en de ontspanning van maandenlange beslommeringen. Het kan dan voor de helft van de Ne derlandse bevolking het geval zijn, ter wijl nog een ander, ook al niet gering deel (er is al sprake van twaalf procent) tot werkloosheid gedoemd is. Er blijft echter toch altijd nog een be hoorlijk percentage dat onder hoge temperaturen de handen uit de mouwen blijft steken. Dat geldt zowel pendelaars als telers van de vroege aardappelen. Daarvoor is het nu zo ongeveer half oogst. Immers, in deze weken zijn al heel wat hectaren van de uitstekende vroege Doré's gerooid. Het begon wat aarze lend in de junimaand met wat onder plastic was geteeld, maar al gauw voig- den de kwaliteitsaardappelen uit de volle grond. Tot een volwaardig kwali- teitsprodukt werkte het weer dit seizoen aardig mee. Toch op zijn tijd het regen buitje en veel zon. Het werden goudg lanzende piepers en welk gerenom meerd hotel kan het zich veroorloven, de gasten geen Alvanto's voor te zetten. De tijd dat de akkers onaangeraakt blij ven, is maar heel kort. Tussen zaaien en poten van de laatste hectaren en het rooien van de eerste vroege zitten maar enkele weken. Zo kan men nu al weer heel wat landerijen als het ware braak zien liggen. Weliswaar zijn de kleur schakeringen door de andere produkten zoals maïs, bieten, uien en zelfs een aar dige bloemzaadvariatie nog groot, maar het begin van de sloop is toch al zicht baar. Tot dusver mag noch over groei, noch over prijs" worden gemurmureerd. Wel iswaar is het echte boerenjaar nog lang niet op de helft, maar tot dusver mag zelfs de boer niet klagen. Met de ther mometer zo hoog als de laatste dagen, kunnen de bieten dan wel eens slap hangen, ze hebben toch al een stevige groei doorgemaakt en dat geldt in feite voor alle produkten. Een geslaagd economisch voorproefje hebben de telers van vroege aardappe len intussen al mogen smaken, want met de huidige kilo's en de tot dusver ge maakt prijs kon het slechter. Kortom het boerenjaar mag er tot dusver best zijn en zelfs in een nabije toekomst valt er in dat opzicht alleen maar koffiedik waar te nemen. Ook op agrarisch gebied zijn er economische veranderingen van dag tot dag mogelijk. Zolang er echter geen re den is tot pessimisme hoeft men er ook niet op vooruit te lopen. De vakantiezon schijnt volop. Ledigheid is des duivels oorkussen, moeten vroeger de schoolmeesters gezegd hebben. Tijdens de vakantie is er inderdaad van alles mogelijk, maar men kan 't ook vindingrijk noemen om een katapult van 35 meter lang te maken, zoals in Oud-Vossemeer gebeurde. Oude autobanden zorgden voor voldoende grondstof en met wat geduid ontstond er bij stukjes en beetjes een vervaarlijk schiettuig. In de praktijk werden drie kleinere katapulten gebruikt en toen de politie die in beslag nam, vertelde een van de jongens dat hij thuis nog een exenplaar van 35 m had liggen. De Oud-Vossemeer politieman Van der Scheer kon zijn ogen niet geloven en pakte op het politiebureau in Tholen met zijn collega's Bosman en Van der Wielen de centimeter om het record in de politie-annalen te kunnen vastleggen. In mei kondigde directeur P.C.M. van Lammeren de sluiting van het construc tiebedrijf aan omdat er geen werk meer was. Vanaf de ambachtsschool begon hij op zestienjarige leeftijd met de onder neming, die zich specialiseerde in stalen spanten voor loodsen. In 1963/64 werd het bedrijf aan de Halsterseweg tussen Halsteren en Bergen op Zoom verplaatst naar het industrieterrein te Sint-Maar tensdijk. Op zijn hoogtepunt waren er dertig personeelsleden, wat dit jaar tot veertien was gedaald. Alle pogingen ten spijt, zag dhr. van Lammeren de toe komst zeer somber in, mede gezien de algemene teruggang in de bouwwereld. Er kwamen pnvoldoende opdrachten om het bedrijf gezond te houden. Over name was de enige oplossing, maar daarvoor zag dhr. van Lammeren ook weinig kansen gezien de moeilijke eco nomische situatie. Toch kwam er verrassend genoeg nog een gegadigde. Het organisatie-advies bureau J. en A. de Bruyn uit Rotterdam benaderde van Lammeren met de me dedeling, dat er een liefhebber voor het Smerdiekse constructiebedrijf was. Tij- Advertentie 1M In het t.v.-programma was de uit de 14e eeuw daterende Grote of O.L.Vrouwe- kerk te Tholen te zien, nu in gebruik bij de hervornde gemeente. De stevige, ge deeltelijk in steen overwelfde Brabantse kruisbasiliek, die als enige in Zeeland voorzien is van luchtbogen, is in de bloeiperiode van Tholen door de familie Keldermans gebouwd. De twee onder- zijn 16e eeuwse librije te danken heeft. In deze aanbouw aan de oostkant van het zuidertransept bewaarden de ka nunniken hun boeken. In Tholen behoort ook de Gasthuiskapel tot de Kerkepad-monunenten. Dit uit 1453 daterende gebouw is in 1974 fraai gerestaureerd. Ook het in 1460 gebouw de stadhuis met de hardstenen gevel in gotische stijl behoort tot de trots van Tholen. Hoogstwaarschijnlijk hebben de toennalige autoriteiten tijdens de grootste bloeiperiode twee leden van de familie Keldermans benaderd om vorm te geven aan hun burgerlijke trots. De Kerkepad-gangers gaan vervolgens naar Oud-Vossemeer, waar de her vormde kerk dateert uit 1595. Om de toren werd toen een pseudo-basilikaal schip gebouwd. Later werd hieraan nog het transept en het koortje gezet. Door dat de toren, eenmaal ingekapseld door het hoger uitgevoerde schip en opgeno men in de brede westgevel van dit schip, wat verloren gaat. krijgt het kerkje een wat gesloten karakter. Ruim is evenwel het interieur met zijn eiken tongewelf. In deze kerk staat het Woord centraal. De 17e eeuwse preekstoel met zijn indruk wekkende koperen lezenaar, in 1796 door Joannes Specht vervaardigd, do mineert. Het doophek heeft een plaatsje achter de preekstoel gekregen. Een tekst op de grote koperen kroon vertelt over een schenking van Johannis van Rose- velt, schoolmeester te Scherpenisse, zoon van Piet van Rosevelt, school meester en koster te Oud-Vossemeer. Een andere inscriptie is te lezen op de doopschotel uit 1761, een stopstuk van Middelburgse edelsmeedkunst. De uit 1786 daterende gevel van de fam.Vos met het door dorpssmid J.Ver- kerke ontworpen smidsklokje is een van die kleine monumenten, die de NCRV ook niet wilde missen in de Kerkepad- uitzending. Zowel op 17 als op 24 juli is er om 17.00 uur een oecumenische dienst in de N.H.Kerk te Oud-Vossemeer ter afslui ting van het Kerkepad-programna op Tholen. Voorganger is a.s. zaterdag ds.R.C.van Putten uit Loenen a.d.Vecht en op 24 juli de Oud-Vossemeerse pre dikant ds.Th.W.H.van der Heijden. ste, vlakke geledingen van de toren vor men het oudste deel. Na 1460 werd deze verhoogd met een klokkeverdieping toen een nieuw schip en transept na el kaar werden gebouwd. Is de toren van baksteen, de overige delen van de kerk zijn geheel - met uitzondering van de koorpartij - met Gobertange-steen be kleed. In 1404 wordt de kerk tot kapit telkerk verheven, aan welk feit Tholen Juwelier horloger opticiën (Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! ""AtfvertentïeE^ De meisjes werden zaterdag op het NS- station te Bergen op Zoom uitgezwaaid door hun ouders. Na ruim een jaar spa ren voor de vijfhonderd gulden reis- en verblijfkosten was eindelijk de grote dag aangebroken. Een week Zwitserland stond voor de deur en dat was een aan trekkelijke vakantie-vooruitzicht. De Gymnaestrada, waarvoor een Ne derlander het initiatief nam, wordt om de vier jaar gehouden. Het is geen wed strijd, maar een demonstratie van gym- nastiekploegen uit de gehele wereld. Met 2375 deelnemers is de Nederlandse afvaardiging na Zwitserland de grootste, naar er zijn ook gymnasten uit Koeweit, Japan, Israel, Argentinië, Brazilië, enz. Maandag was de generale repetitie met het oog op de officiële opening van dinsdag, waarbij 155 groepen het Letzi- grundstadion binnenkwamen. De Ne derlandse afvaardiging zorgde voor rood-wit-blauw. Woensdagmorgen volgde het eerste optreden met de gym- nastiekoefening(waaraan de Thoolse groep meewerkte), de stokvlagoefening, de jazzoefening. de huisvrouwengroep en het springnummer van de jon gens/heren. Vanmiddag volgde de tweede uitvoering en mogelijk zit er za terdagochtend nog een extra optreden in. De demonstratie van de Thoolse gymnasten van Spido en WIK, gestoken- in blauwe turnpakjes met een lila band, duurt twintig minuten. Buiten hun ver plichtingen om kunnen de in rode KNGV-trainingsjacks uitgeruste Thole- naren bezienswaardigheden bezoeken. Ze kunnen gratis over openbaar vervoer beschikken en bijvoorbeeld ook gratis van de zwembaden gebruik maken. De deelneners, die minimaal veertien jaar moesten zijn, verblijven in scholen. Volgende week zullen ze vast heel wat thuis te vertellen hebben na een week Gymnaestrada te Zürich. Van Spido Oud-Vossemeer waren ver tegenwoordigd: Truus Rijnberg, Mariet Hommel, Jenny Bakema, Karin Heij boer, Anneke Verreijen, Anita Verhees, Nelleke Ridderhof, Monique Timmer mans, Ella Kruf en Sandra van Dijke. Van WIK Sint-Annaland gingen mee: Ria van 't Hof-Schot, Jeanet Burgers, Colette-Petra de Boer, Diana Fase, Co- rine v.d.Broek, Maaike en Marleen Pol derman, Elma en Jolita Schot, Sandra Mosselman, Sarina Smits, Petra de Wil de en Sandra v.d.Sar. Begeleiders waren dhr. en mevr.Smul ders en Theo Rijnberg uit Oud-Vosse- meer. dens de besprekingen werd de naam steeds geheim gehouden, maar vrijdag kwam uit, dat het om een duitse staal walserij ging. Die heeft nog meer poten en dhr. van Lammeren vermoedt dan ook, dat de nieuwe eigenaar er in Sint- Maartensdijk naast de spanten nog wel wat bij zal nemen. De fam. van Lam meren heeft het totale aandelenkapitaal verkocht, maar de scheidende directeur (62) blijft nog wel als technisch adviseur aan 'zijn' constructiebedrijf verbonden. De Lamko spanten in de Halsterseweg verdwijnen, maar dat heeft toch een an dere reden, namelijk de aanleg van een weg naar het bergse industrieterrein bij de Theodorushaven. Vrijdag werden de stukken voor de overname getekend en maandag begon de vakantie onder de nieuwe eigenaar. Het personeel begon dus met een gerust hart aan de 'Urlaub'. "We hebben een moeilijke tijd achter de rug", zegt pro curatiehouder W.P.C. Timmermans uit Oud-Vossemeer. "Nieuwe bazen bete kent nieuwe wetten en'we gaan er kei hard tegenaan om werk te vinden. We zoeken alle relaties op en gaan oude contacten aanhalen. Voor na de vakan tie hebben we ook al opdrachten", aldus dhr. Timmermans. Het organisatieadviesbureau zorgt de eerste tijd nog voor de begeleiding totdat er twee nieuwe directeuren benoemd zijn. Er komt een technisch en een com mercieel directeur. Met deze overname is de werkgelegen heid op Tholen voor tien man behouden en mogelijk krijgt deze positieve ont wikkeling een vervolg met de terug komst van de vier al ontslagen mede werkers. Hopelijk kunnen er in de toe komst nog nieuwe mensen worden aan getrokken. De muziekvereniging Euterpe organi seert in samenwerking met de midden standsvereniging Smalstad woensdag 21 juli een braderie op de markt in Sint- Maartensdijk. Van een uur 's middags tot negen uur 's avonds kan men terecht bij het Rad van Avontuur, de schiettent, oliebollen, bar becue of de rommelmarkt om een doorsnee van de grote verscheidenheid te noemen. Behalve Euterpe verleent ook de sportvereniging Naks zijn mede werking. Nog meer informatie over het aanbod op de braderie vindt u op de speciale pagina St. Maartensdijk in deze krant. Ongetwijfeld wordt het woensdag ge zellig op de Smerdiekse braderie. ÜV--. I .X y'i De 26 leden tellende groep van Spido Oud-Vossemeer en WIK Sint-Annaland voor het station in Bergen op Zoom klaar voor Zwitserse Zürich. vertrek naar de Gymnaestrada in het Groeizaam landbouwjaar Kerkepad trekt mensen Bij Philip Morris 116 man uit de streek Thoolse gymnasten in Zürich In St. hilipsland staat trouwen bovenaan Groter draagvlak V.V.V. Van Lammeren draait toch door Medezeggenschapsraden scholen Aanzienlijke kostenbesparing via agrarische samenwerking Opluistering de Ruyter herden king door St. Annalandse schilder Jan Overeenkam in vakanties temming Kringwedstrijd Eendrachtruiters HANEN DIE AL TE VEEL KRAAIEN, WORDEN NIET VET Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's. Eén in Sint Philipsland In de verschillende kernen van het eiland' Tholen en in Sint Philipsland hebben de verkiezingen voor de voorlopige mede zeggenschapsraden de volgende namen opgeleverd: Tholen: Gem.Mavo - namens ouders dhr.C. van de Berghe en leerling Frank van Treijen, namens personeel de heren J. van der Reijdt, H.Vinckers en advise rend lid directeur J. van de Donker. O.k.s. Kleuterlust - ouders dhr.E.E.P.C. van Dongen en mevr.J.M. van de Don- ker-Opgelder en personeel mw.Boot- Ketelaars em mw. De Zwart-De Vis. O.k.s. de "Bijenkorf - ouders mw.Vinc- kers-Suilen en dhr.A. van de Brink en personeel mw.L.L. van Elsacker en mej. M.Hage. O.l.s. Ter Tolne - ouders de heren J. van Weele, W.P. van 't Slot en P.J.Joosse en mw.IJ.E. van de Mark en personeel mw.Verbon-Plaating, mw.Renes-Over- beeke en de heren Van Loenhout en Kousemaker. Sint Philipsland: O.l.s. de Luijster - ou ders de heren J.Vrolijk en A. van Dijke en personeel dhr.J.Plekkenpol en mej.A.Punt. Poortvliet: O.l.s. d'Eevliet - ouders de heren T.Hage en L.Hoek en personeel de heren Kers en Paape. Scherpenisse: O.l.s. de Oosterschelde- school - ouders de heren M.Andriesse en S.C.Muller en personeel dhr.I.C.Moer land en mw.Bakx-Melkert. Stavenisse: O.l.s. de Schalm - ouders de heren J.C. v.d Sanden en M.A. van Prooijen, personeel mej. H. Zagers en dhr. J. de Jong. Adviserend lid: C.G. v.d. Hoek. Oud-Vossemeer: O.l.s. Heenetrecht - ouders de heren J.A. van Gorsel en P.M.Oostdijk en personeel de heren G.T .Bril en adviserend lid J.D.Vroege en mw.M.M. de Hulster. Sint Maartensdijk: L.T.S. - ouders de heren L.L.Geense, J.M.Hartog en D. de Korte en mw.J.M.v.d.Male-Gunter, personeel de heren J.B. te Kulve, C.M.Slootweg, A.J.Vroegrijk, A.J.M.Wijmans en adviserend lid direc teur A.A.Meloen. De openbare lagere- en kleuterscholen van Sint Maartensdijk en Sint Annaland staan vermeld onder plaatselijk nieuws. Op 1 augustus gaan de voorlopige me dezeggenschapsraden van start. Alle definitieve medezeggenschapsraden dienen uiterlijk I februari 1984 te zijn ingesteld. Als norm bij de samenstel- ling(aantal) van de voorlopige mede zeggenschapsraden hanteert men: 2 ou ders en 2 personeelsleden per 250 leer lingen per school, waarbij samenge voegde kleuter- en lagere scholen van zelfsprekend voor 1 tellen en 4 ouders en 4 personeelsleden voor scholen met meer dan 25p leerlingen. De oudercom missies van de scholen blijven tot de in stelling van de definitieve medezeggen schapsraden normaal functioneren. Na de instelling van deze raad bestaat ech ter nog steeds de mogelijkheid een ou derraad in te stellen. Sint-Annaland, dinsdag 13 juli: dore I 44-46 (woensdag 14 juli 40-41), dore II 42 (35), apart 25-41 (24-33), bonken 25 (25), drielingen 22-23 (22-23), kriel 92-102 (95-104), premiere 30-33 (32-35), bonken 60 (50), kriel - (91), gloria 30-44 (28-44), bonken 60-68 (50-65), kriel 100-101 (80), aminda 37-39 (31-32), bonken 60-69 (60-69) (46-62), kriel 22-95 (75-92), aanvoer 330 (385) ton. Sint Maartensdijk, dinsdag 13 juli: dore 1 41.50-43.60 (woensdag 14 juli 31.90-37.20), dore II 39.10(25.70-30.00), drielingen 22 (22), gloria 35.00-39.20 (38.00-40.20), bonken II 34.90 (30), drielingen 27 (-), kriel 96.10 (-). aanvoer 72 (57) ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1