Inbraken opgelost Trekker-trek trekpleister van goede Thoolse Dagen broekBEü In 1981 rukte ambulancedienst 309 keer uit en vervoerde 299 personen BOUMAN POTTER Pas op de plaats Koninklijk brons voor David Oostdijk Zaterdag braderie in Stavenisse <4<5"i Donderdag 1 juli 1982 38e Jaargang no. 34 De trekker-trekwedstrijden hebben zaterdagmiddag 1700 be talende bezoekers naar het Pluimpot-terrein in Scherpenisse getrokken. Voorzitter M.C.J.Kosten sprak dan ook van succes volle Thoolse Dagen met veel belangstelling en geslaagde evenementen. Alleen het begin was nat, maar dat was toch niet de reden om de sterrenslag volgend jaar van het programma te schrappen. Het bestuur zoekt naar iets nieuws om de Thoolse Dagen regelmatig een injectie te geven. Politiehonden Natte sterrenslag en zonnige fokveedag op Pluimpotterrein Zilveren voorzitter Veertig jaar op boerderij Oud Leguit te Oud- Vossemeer "Veertig jaar met de korte schrepel, dat is geen kleinigheid. Ik spreek uit ervaring, want ik heb ook pijn in m'n rug gehad en bij warm weer was je er kapot van", zei loco-burgemeester CJ.Moerland donderdagavond in de Vossenkuil te Oud-Vos- semeer, waar hij de zeventigjarige David Leendert Oostdijk een koninklijke onderscheiding opspeldde. "Het spijt me, dat 't een bronzen is, maar de regels zijn nu eenmaal zo. Wanneer u ambtenaar was geweest, had ik u een gouden medaille kunnen uitreiken en die had ik u graag gegund, maar het is niet anders", zei dhr.Moerland. Iid\fereniging Goud-en Zilversmeden Vakbekwaam paardeknecht DEZE WEEK Rode Kruis Tholen kreeg bestuurlijke impuls A/VONINGINRICHTING 4L--I li Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6 50 per halfjaar. Per jaar 32.— per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0 80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer De eerste juli, die vandaag zijn intrede doet is niet alleen het begin van een zo mermaand bij uitstek, maar doet ook meteen menigeen een pas op de plaats maken. Dat i een militaire uitdrukking. Menig jongere die het goede van de dienstplicht genoot - de pacifisten ten spijt weet dat dit commando een zeker rustpunt inhield. Dat rustpunt gaat zich rond deze datum voor menigeen vol trekken. Daarbij denken we dan aller eerst aan de jongeren, niet alleen omdat ze de toekomst moeten verzekeren, maar ook omdat het voor hen een pak van het hart zal zijn, dat de examens en de rapporten zo goed als gepasseerd zijn, dan wel deze week hun beslag krijgen. Met de diploma-uitreiking bij de L.T.S. is het voor de Thoolse scholen gebeurd. Ook in de bestuurlijke, ambachtelijke en middenstandssector wordt het uurwerk enigermate vertraagd. De recreant do mineert vanaf de eerste juli tot over zo'n week of zes. Ondertussen hebben nijvere lieden al vast aangekondigd, dat er na de vakan tie toch weer wat te wachten staat. Hoop doet leven. De afgelopen jaren leerden trouwens, dat hoe meer welvaart er voor het individu ontstaat, hoe meer aan het welzijn moet worden gedokterd. In dat opzicht wordt het ook een zo dicht bos, dat men de bomen in die doolhof niet meer kan onderscheiden. Het enige, maar niet zo geringe voordeel is, dat er na de rust weer volop voorlichtingswerk staat te wachten. In dat opzicht was er in ons vorig num mer al sprake van een welzijnsraad, die er de komende maanden moet komen. De welzijnscommissie is nog lang niet aan een jubileum toe, maar er is nog veel meer werk aan die welzijnswinkel, zodat er een welzijnsraad met drie werkgroe pen moet komen. In deze uitgave kan met ook lezen, dat er komend najaar een (coördinerend col lege van vrouwenverenigingen) vrou wenraad moet komen. Wie zich ook maar in het minst durft te verzetten tegen de noodzaak van een welzijns- of vrouwegedoodnraad is al meteen verfd als zwartkijker. Dat coördineren is im mers noodzakelijk om een vuist te kun nen maken. Met name een vuist tegen over de overheid. Niemand vraagt zich daarbij af, of er voldoende kader is of alle personele punten ingevuld kunnen worden. Veelal is het een belasting van degenen die zich al te zwaar belasten. Er mogen veel Nederlandse moppen over België de ronde doen, ersom valt het niet zo gemakkelijk te overtreffen, dat wanneer er in ons goede vaderland drie burgers bij elkaar komen, er een vereni ging zal ontstaan, kader nodig is en fi nanciën op tafel moeten komen. Reke ning houden met de noodzaak, met in vulling, met de bestendiging daarvan hoor je nauwelijks. Het mag deze eerste juli niet al te som ber zijn, maar het aantrekken van kader wordt als het ware met de dag moei lijker. De noodzaak van die organen is niet zo gemakkelijk aan te vechten. Vast staat wel, dat het best met minder ook goed kan zijn. Een welzijns- en een vrouwenraad, het mag allemaal wel wat ons betreft. Maar vol- en vasthouden en mensen niet overlasten, spreekt toch ook een woordje mee. Onze tijd is er in elk geval een van moeilijkheden verschui ven. Wie straks leeft, zal weer moeten zorgen. Dat is overigens niet onze poli tiek, ons beleid. Onze voorkeur gaat eerder uit naar beperking van het uit de grond stampen van de organisaties, commissies, raden. Gelukkig dat er minstens zes weken een pas op de plaats gemaakt kan worden. Wat dat betreft mag het gerust twee maanden worden. Met de aanhouding van de belg J.M.J. van L. zijn op Tholen verschillende in braken opgelost. Het ging voornamelijk om het binnendringen van tweede wo ningen zoals aan de Schoondorpseweg, Hartogweg, enz., maar ook om een in braak in kleuterschool De Merel te Tholen. De man, die in Essen werd ge boren maar geen vaste woon- of ver blijfplaats had, leefde van wat hij aan eten of geld kon bemachtigen. Kort ge leden was hij uit de Belgische gevange nis vrijgekomen, waar hij eveneens voor inbraken enkele weken had moeten doorbrengen. Bij het verhoor kwamen ook nog andere feiten boven tafel, zoals een inbraak in de gebouwen van rijkswaterstaat te Halsteren en het stelen van vier fietsen, waarvan 2 in België en 2 in Tholen. De Thoolse politie heeft de Belg de grens overgezet. ren zittend op de landbouwwagens of staand langs het parcours goed konden volgen. Er waren totaal 56 deelnemers. De winnaars zullen hun krachten op 28 augustus a.s. aan de Langeweg tussen Tholen en Oud-Vossemeer weer meten bij het kampioenschap van Zuid-West Nederland en Belgie. Dankzij de pauze bij de trekker-trek- wedstrijd kreeg de demonstratie van politiehonden grote belangstelling. Een interessant gebeuren, dat door de toe lichting bij de verschillende oefeningen iedereen boeide. Uitschieters waren toen een vrouw met een kinderwagen het parcours kwam opgereden. Haar handtasje werd door een in asbestpak gestoken 'boef gestolen. Als een razen de kwam de goed getrainde politiehond op de dief af, die op zeer hardhandige wijze werd besprongen. Alle woede en energie leken zich samen te ballen in het woedende dier. die de boosdoener grommend bewaakte. Weinig minder spectaculair was de aanval op de boef, die poogde zich per fiets uit de voeten te maken. De leden van de Schaerepe Bliek oogstten veel applaus. Even dreig de de demonstratie zoals vorig jaar in het water te vallen, naar de regen bleekf beperkt tot een licht buitje. In de tent werd de jeugdtrekker-trek- wedstrijd gehouden, waarvoor met na me leeftijdgenoten van de inzenders grote belangstelling hadden. De jonge ren hebben heel wat weken aan de bouw van hun vernuftige trekker besteed om die zodanig wedstrijdklaar te maken, dat er mogelijkheden waren voor een prijs. Dankzij een toelichting bleek het ook voor de ouderen, die zich wat achter in de tent moesten opstellen, nog aardig te volgen. Kees Fase uit Poortvliet, P.Zwikker uit Scherpenisse en Mariet v.d.Slikke uit Poortvliet waren de win naars in de drie klassen. Het amusementsprogramma met de BOZ-band(met organist Nouwens uit Tholen) en de fantastische capriolen van de fiets-acrobaten les Benson, trok za terdagavond nog 500 bezoekers naar de feesttent. Bij de trekking van de verlo ting bleek Thoolse Dagen-secretaresse mevr.M.H.Bax-van Sprang uit Tholen de vierdaagse mini-cruise naar Zweden De kosten van zo'n trekker-trekwed- strijd gaan naar de tien mille toe, maar gezien de belangstelling bleek dat meer dan verantwoord. Bij de landelijke wedstrijden ter gelegenheid van het ju bileum van de Thoolse Dagen waren er vorig jaar 2000 bezoekers, maar de kos ten waren toen gigantisch. Dat tekort is nu goed gemaakt. Het weer hield zich lang goed, maar rond vijf uur viel er zaterdagmiddag toch een regenbui. Toen waren de trekkers al aan de finale toe, waarbij de Thoolse chauffeurs grote successen boekten. Op 1 klasse na kwa men alle winnaars van eigen bodem. C.Moeliker uit Tholen was de beste in de standaardklasse 2.2 ton, Th.den En- gelsnan uit Poortvliet bleek met een volle baan onverslaanbaar in de stan daardklasse 3.2 ton. P.v.d.Schee uit Sta- venisse toonde zich de sterkste bij de 4.2 tonners. M.Duijzer uit St.Annaland was nummer 1 bij de 5.6 ton, A. Neele uit St.Philipsland bij de 6.8 ton. In de zelfbouwklasse succes voor M.Heijboer uit Poortvliet net Simon Gieke bij de 2.2 ton en Th.v.d.Klooster uit St.Annaland met dezelfde trekker bij de 3.2 ton. Alleen bij de 4.2 ton ging de titel naar de 'buitenlander' A.Vorstens omdat P.C.Koopman uit St.Maartens dijk na een volle baan in de barrage twee seconden langer nodig had. Dat was een peuleschilletje vergeleken bij de teleurstelling voor Kees de Rijke, Matthe van Tilbeurgh en Koos Deurloo. Vrijdagavond hadden ze hun zelfge bouwde tractor 'Blue Danger' gedoopt en met succes drie keer op het Pluim- potterrein geprobeerd. Bij de eerste wedstrijdrit op zaterdagmorgen sloeg echter het noodlot toe. De drijfstang brak en het motorblok scheurde. Verd wenen waren ineens de illusies op een goede klassering en ook de bemanning van de Simon Gieke had er veel spijt van, dat men de krachten niet kon meten met de Blue Danger. Volgend jaar beter, 't Was overigens niet de enige tegenslag, want evenals Kees de Rijke kreeg ook P.Musschen uit Kallo een pechprijs omdat zijn wiel er na een volle baan afbrak. Opvallend genoeg betroffen dit allebei Fordsons. Jaap Hage Czn. uit St.Maartensdijk voorzag de wedstrijden van commentaar, zodat de talrijke toe schouwers het toch spectaculaire gebeu- De leidster van de gemeenteploeg, raadslid mevr. J.M.Deurloo-van Broekhoven, in jubelstemming na het behalen van de eerste prijs bij de sterrenslag. Ze wordt toegeklapt door Thoolse Dagen-voorzitter M.C.J.Kosten(rechts), die toe was aan zijn zilveren jubileum, en de leider van de stedenspelploeg, dhr.C.G.van den Hoek(links). Volgend jaar geen sterrenslag meer, want het bestuur wil het programma verfrissen, al vielen er woensdagavond nog teveel druppels van het goede. gewonnen te hebben. Een mooie belo ning voor het vele voorbereidend werk van inmiddels als vele Thoolse Dagen. Nog lang niet zoveel echter als voorzitter M.C.J. Kosten, die al 25 jaar leiding geeft aan de Thoolse Dagen. Hij werd woensdagavond in 't zonnetje gezet door vioi-voorzitter J.van de Heuvel. Hij w"s erop, dat de Thoolse Dagen in 't algemeen weinig zon hebben, want de voorzitter had bij d weergoden helaas geen inspraak. Dat bleek ook op deze natte openingsavond. Dhr.v.d.Heuvel noemde 't niet niks om 25 jaar de voorzittershamer van de Thoolse Dagen te hanteren. "Je stimu lerende leiding heeft de leden tot grote daden geinpireerd en er zijn steeds nieuwe ideeen geboren. Je had heel wat vaardigheden en de activiteiten zijn niet beperkt tot het agrarisch gebeuren. De Thoolse Dagen zijn uitgegroeid tot wat dit meerdaags evenement tot op heden is geworden. Daarnaast verleenden we medewerking aan de viering van Tholen 600 jaar stad, de brugfeesten, het 850- jarig bestaan van Scherpenisse, enz. Bestuurlijk kunnen we ons mannetje staan dankzij een goede voorzitter, die steeds veel enthousiasme toont. We prijzen ons gelukkig, onder jouw leiding aan dit groots gebeuren te kunnen.mee werken", aldus de vice-voorzitter. Hij overhandigde dhr.Kosten een speciaal Juwelier horloger opticiën (Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Niettemin was dhr.Oostdijk er blij nee en 't bleek een grote verrassing te zijn. Veertig jaar werkte hij op het land bouwbedrijf van de fam.Boonman bij Botshoofd. "Als je zelf niet bent wegge gaan en de werkgever geen motief heeft om je te ontslaan, dan heb je het wel en wee van het boerenleven in al zijn gele dingen meegemaakt, 't Was hard wer ken, zeker vroeger, toen't erop aank wam met handwerk", aldus wethouder Moerland. Hij wees erop, hoe dhr.Oost dijk alle ontwikkelingen had meege maakt van de paarden naar de tractoren, De zeventigjarige David Leendert Oost dijk uit Oud Vossemeer met zijn ereme daille in brons verbonden aan de orde van Oranja Nassau en het eregetuigschrift van de ZLM. Veertig jaar werkt hij al bij de fam.Boonman op de hoeve Oud Le guit, waar hij nog steeds allerlei klusjes opknapt. Ook voor mevr.Oostdijk was het donderdagavond een feestelijke bij eenkomst. alsmede de grote uitstoot van personeel uit de landbouw. Vroeger had een boer wel tien vaste mensen in dienst, nu is Oostdijk nog de enige. "Een mensen leven heb je je krachten gegeven. De laatste jaren ging 't wel minder gemak kelijk, zodat je ook geen volle dagen meer werkte, maar veertig jaar is ook geen kleinigheid", zei dhr.Moerland, die de jubilaris graag feliciteerde met zijn koninklijke onderscheiding. Dhr.M.J.Boonman bracht de koningin namens David de dank over voor de onderscheiding, evenals allen die aan de voordracht hadden meegewerkt. Hij had lang naar deze avond uitgezien. "Toen je op 30-jarige leeftijd van 't Speeluus van Van Westen naar de boerderij van mijn vader kwam, kon je niet vermoe den, dat je veertig jaar zou blijven. Er waren veel eendagsvliegen, maar David bleef. Je betrok in mei 1942 de dienst woning in 't weitje, maar in 1944 be landde je door de inundatie via Nieuw- Vossemeer op de boerderij Slikkenburg bij Halsteren. Tussen alle beschietingen door haalde je in Kruiningen koeien op die moesten kalven. Wonder boven wonder heb je dat overleefd. Je was een kundig en vlug iemand en aardappel putten maken, kon je als de beste. Bovendien was je een vakbekwaam paardeknecht. In het najaar van 1960, toen mijn vader lang in 't ziekenhuis lag en 't bijzonder nat was, heb je een bewijs van je kunnen met de paarden geleverd. We kunnen je nog prijzen voor je enor me inzet en plichtsbetrachting in die periode. Positief en begripvol heb je de overgang naar de mechanisatie bena derd. Op een gegeven moment werden je rug en je knieen minder soepel, maar je hebt de moed en de wilskracht opge bracht om in beweging te blijven. Stil zitten zou ook niet goed voor je zijn en de situatie is ook ten goede gekeerd. Je bent nog steeds een krachtig figuur, een doordouwer met handwerk. We hebben veel waardering voor je en we kunnen je zeker een pluim op je hoed steken om dat je als echt ochtendmens al die jaren correct op tijd was. In 't weitje heb je samen met Kee ook wel donkere dagen beleefd. Je beslissing om in 1974 naar een mooi, nieuw huis in 't dorp te verhuizen, is goed geweest voor je gezin. Je bleef dankzij je werk en je tuintjes bij Botshoofd toch in je ver trouwde omgeving. Blijf doen waar je zin in hebt en watje kunt. In veertig jaar trouwe dienst heb je heel wat banden voor ons als kinderen opgepompt en nu maak je voor onze kinderen weer een bedje voor de pop. Alle lof voor je inzet en vriendschap. We hopen dat je nog jaren in goede gezondheid met je vrouw en kinderen mag doorbrengen", aldus dhr.Boonman jr., die mevr.Oostdijk een bloemstuk aanbood. Dhr.Boonman sr. overhandigde David een gouden horlo ge met inscriptie. Als afdelingssecretaris bood Boonman jr. nog het ere-getuig- schrift van de Z.L.M. aan. Met familie en bekenden bleef dhr.Oostdijk op uit nodiging van de fam. Boonnan nog ge zellig bijeen in de Vossenkuil. ontworpen herinneringstegèl, terwijl zijn echtgenote bloemen ontving. De koninklijke fanfare Accelerando uit St.Annaland zorgde tegelijk voor een serenade, maar er was nog meer te vie ren. Dankzij de inspanningen van ijs- club-bestuurder C. v.d.Werf konden de twee dames- en twee herentoiletten in gebruik worden genomen. Dat spaarde de Thoolse Dagen 600 gulden huur van een toiletwagen uit al werkte men fi- nancieel wel mee aan de totstandkoming "van deze voorziening. Er is wasgelegen heid en een spiegel dankzij de mede werking van vrijwilligers en materiaal van derden, waaronder de gemeente, die oude steen van sloopwoningen beschik baar stelde. Dankzij de leuke samen werking van ijsclub en Thoolse Dagen kwam naar eigen ontwerp de goede voorziening tot stand. In het najaar wordt er nog een douche bijgebouwd. Voorzitter Kosten overhandigde dhr. en mevr.v.d.Werf bloemen voor hun in spanningen. Na deze blije avond - Accelerando had eerst nog een rondgang in Scherpenisse Vervolg op pag. 9 Pas op de plaats -0 Thoolse dagen deden het vooral op zaterdag prima 0 L.T.S. had sfeervolle diploma-ui treiking 0 Afscheid in St. Annaland van gro te veiling-drie 0 Thoolse ambulance rukte vorig jaar 309 keer uit voor hulpverle ning. 0 Zilveren speld voor scheidende voorzitter Tholense Boys 0 Koninklijk Brons voor landbou wer D.L. Oostdijk 0 Thoolse schutters ëaakten de roos 0 Gemeentelijk team won sterren slag 0 Zaterdag braderie in Stavenisse 0 Eerste getuigschriften Thoolse opstapcursus 0 Leuke indeling voetbalcompetitie 82/83 0 ALS DE VROUWEN NIET IJ DEL WAREN ZOUDEN DE MANNEN HET HEN WEL LEREN 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's Zaterdag a.s. is er in Stavenisse een bra derie met dit keer de Belgische boeien- koning John Massis als attractie. Van twee tot vijf uur laat de man met het stalen gebit zien tot welke prestaties hij in staat is. Hij heeft het wereldrecord heffen met de tanden(233 kg - 15 cm van de grond, in 1977 gevestigd te Parijs) op zijn naam staan. In 1980 presteerde hij 't eén opstijgende helicopter tegen te hou den in de David Frost show in het Amerikaanse Hollywood. John Massies staat al vijftien jaar in het Guinnes boek van de record met vijf wereldprestaties. De organisatie van de braderie is in handen van de voetbalvereniging Sta venisse, die het rad van avontuur laat draaien, enveloppen en touwtje laat trekken, een schiettent heeft en een rommelmarkt. Het welfarewerk van het Rode Kruis is ook aanwezig, totaal zijn er 25 standhouders, bij wie men van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds welkom is. Zie voor meer informatie de speciale braderiepagina van Stavenisse. Zonder dat andere Rode Kruisonderdelen te verwaarlozen zijn, want dan kan meteen worden gedacht aan het colonnewerk, aan de donoravond, aan het welfarewerk, aan de jaarlijkse inzameling enz. tikt in financieel opzicht vooral die ambulancedienst stevig in de papieren. Dat ziekenvervoer bracht uit de ziekenfondsvergoeding en uit dat van particulieren een bedrag binnen van 164.356,— en dat is toch wel de grootste post van de in totaal over 1981 ontvangen 205.390,62. Voor de Rode Kruis afdeling Tholen is het werk in het veld ook de laatste jaren zonder al te veel manke menten afgewerkt kunnen worden, maar bestuurlijk zat men de laatste tijd toch wat meer in de knel door onderbezetting. Dat signaal van een nieuwe afdelingsvoorzitter, burgemeester E.Baerends op zijn eerste jaarvergadering in 1981 kaatste terug in het jongste verenigingsjaar. Het bestuur kreeg door het aantrekken van een paar aktieve bestuurders nieuwe impulsen en daarom is er ook op Tholen weer leven in de Rode Kruisbrouwerij. De bevolking is immers altijd wel tot de gewenste steun bereid, maar het duwtje daartoe moet van bovenaf komen. De jaarvergadering telde dinsdagavond 29 juni in 'Meulvliet' te Tholen volgens voorzitter Baerends 50 procent meer belangstelling van de leden dan het vo rig jaar. Hij herinnerde er aan, hoe hij vorig jaar het openingswoord in zoverre wat in mineurstemming bracht dat er Advertentie IM enkele jaren een administratieve achterstand was ontstaan en dat te veel werk op te weinig schouders rustte. Het werk in het veld liet niet zoveel te wen sen over, maar bestuurlijk zat het toen toch minder glad. Een jaar later mag worden geconcludeerd, dat in dat op zicht veel kon worden verbeterd. Eer stens werd met de bereidheid van de heer C'Meertens een financieel deskun dige aangetrokken, die achterstanden inhaalde en door modernisering van contributieinning ook in het contribu tiebedrag uitstekende vooruitgang boekte. Tot die tijd waren secretariaats werkzaamheden alleen verricht door de heer A.v.d.Hoek en ook dat was een veel te zware belasting. Met de bereidheid van de heer W.Andriesse kwam er een nieuwe bestuursimpuls bij en in dit jaar bewees hij al zijn verdiensten door bin nen een week de bestuursbeslissing op Vervolg op pag. 15

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1