Vosmeers dorpshuis wordt verbeterd Aardappelprijs vast bij grote aanvoer Trekker-trek op Thoolse Dagen Veel te hard in de Grindweg OPTIEK-SPECIAALZAAK V.O.UIATERIflG-KIPmULOER I Auto(2500 gulden) verbeurd verklaard en 725 gulden boete van kantonrechter Veel werk in monding van Oosterschelde Hogere subsidie dialectonderzoek Donderdag 24 juni 1982 X EENDRACHTBODE 9 Programma: MEDEDELING VAN HET POSTKANTOOR In verband met de vakantie zal het postagentschap te Poortvliet aan de Markt 23 in de periode van 28 juni tot en met 16 juli a.s. op maandag tot en met vrijdag uitsluitend van 13.30 tot 15.00 uur geopend zijn. Tribunes Vossenkuil hebben nooit voldaan Uniformiteit onmogelijk. stroommeting leuke dagtocht Nog nooit voldaan "Ik wil mijn auto terug", zei de dienstplichtig militair F.van E. uit Sint-Maartensdijk, nadat hij met gebogen hoofd voor het Thoolse kantongerecht de eis van de officier van justitie had aangehoord. "Is dat alles? Interesseert de hechtenis u niet? Waarom is die auto zo belangrijk?", wilde kantonrechter mr.W.F.van Solinge weten. "Ik heb al m'n geld erin gestoken en had de wilskracht niet om de auto te laten staan. Dan had de agent na de eerste aanhouding de sleutel maar moeten afne men", zei Van E. "Dus eigenlijk had de agent hier terecht moeten staan", merkte de kantonrechter sarcastisch op. Smerdiekenaar reed drie keer onverzekerd en zonder rijbewijs 60 zwartkijkers Tweede woning Jonge klare Radar heilig Parkeerfout Vogels DONDERDAG 24 juni 1982 14.00 uur Bejaardenmiddag met Rien de Jonge (bekend van Zeeuws Plat) 20.00 uur Talentenjacht VRIJDAG 25 juni 1982 9£ 9.30 uur Opening door voor zitter M.C.J. Kosten 10.00 uur Rundvee- en schapen keuring 13.30 uur Kampioenskeuringen rundvee en schapen. Demonstratie bestgaand rijpaard en pony Stokkenrace en stoelendans met pony's Demonstratie schapendrijven met Border Colly 20.30 uur AVRO'S TOPPOP ZATERDAG 26 juni 1982 13.00 uur Trekkertrekwedstrijd Tijdens de pauze is er een poli tiehondendemonstratie 14.30 uur Kinderprogramma bestaande uit: poppenkast, goo chelen en songfestival 16.00 uur Jeugdtrekkertrek 18.00 uur Rally, start bij veiling Scherpenisse 20.00 uur Slotavond in de tent met medewerking van de BOZ band en LES BENSON acroba ten 22.00 uur Uitslag rally en trek king verloting Advertentie I.M. De gisteren begonnen Thoolse Dagen worden zaterdagmiddag vanaf 1 uur opgeluisterd door trekker-trekwedstrij- den. Niet zo spectaculair als vorig jaar met nationale cracks, maar wel met zelf gebouwde tractoren van eigen bodem. Bijvoorbeeld de Old Stars(links) van Piet Koopman uit St.Maartensdijk, de Simon Gieke(midden) van Theo v.d.Klooster en Marien Heijboer uit Een snelheidscontrole met de foto-ra- dar-auto van de verkeerspolitie leverde op de Grindweg in Tholen niet minder dan 58 overtreders op. Later beperkte het aantal snelle rijders zich in de Stoofstraat te Poortvliet tot 2. Bij een andere controle op de Grindweg volgde 1 bekeuring, maar in St. Philipsland kregen 4 automobilisten een proces verbaal voor een grote overtreding van de maximum snelheid. Negen chauf feurs konden 't met een betaling van een boete afwerken. De politie speurde ook weer eens naar het afsluiten van auto's, want voorko men is beter dan genezen. Het onder zoek wees uit, dat er 1 op de 6 auto's niet afgesloten was. De betrokkene kreeg een sticker op de ruit om te helpen voortaan diefstal te voorkomen. Bij hoge temperaturen zijn bromfietsers nogal eens geneigd het maar zonder helm te doen. Dat is echter winter noch zomer toegestaam em daarom kreeg een Thools meisje een boete. Politie en ge meentewerken controleerden de vuilni sophaaldienst. Bij herhaling wordt toch hier en daar nog gepoogd, zonder of met opzet, een andere plastic zak dan die van de gemeente, te gebruiken voor het meegeven van huisvuil. Zo'n zak blijft dan staan met het gevolg vervuiling door bijtende poezen of honden. Dat zal ook de bedoeling niet zijn van die bewoners. Verder dient tuinafval dat qua afmetin gen niet in de plastic zak kan, behoorlijk opgebonden te zijn en niet zomaar los op straat gelegd te worden. juiste bouw. Met name de tribunes heb ben nog nooit voldaan, stelde de SGP woordvoerder vast. Hij vond het overi gens opmerkelijk dat er voor die zaal vergadering alleen maar offerte bij de stukken lag van een firma uit België. Principieel was zijn fractie tegen elke toneelvoorziening, maar hier speelt bovendien de financiële consequentie ook nog een flink woordje mee en daar om zal zijn fractie met dit onderdeel van het voorstel niet instemmen. Wel met de keukenverbetering, enz. Bij de beantwoording van de door de fracties over dit onderwerp gestelde vragen zei wethouder J. Versluijs dat het verbeteringsplan 'De Vossenkuil' aan de beheerscommissie is voorgelegd, die op haar beurt zich toch wel zal hebben verstaan met de beheerder. De gemeen te zal nog wel met de beheerder over leggen ten aanzien van het apparatuur gebruik. Er zijn uiteraard ervaringen met dorpshuizen in eigen beheer en waarvan zoals te Poortvliet, Scherpenis se, Sint Annaland en Poortvliet de ex ploitatie is verpacht. Daaraan wordt voorshands ook niet getornd. Er is geen uniformiteit mogelijk, omdat overeind blijft staan, dat het ene dorpshuis veel meer onderhoud vergt dan het andere. Daarom wordt het naar alle redelijkheid per dorpshuis afgewogen. Als er echter meer in komt als het basispakket, dan moet daarvoor ook worden betaald, want dan kan de beheerder ook meer inkomsten verwachten en dan kunnen uitgaven niet alleen maar ten koste van de gemeente komen, terwijl de meerdere De komende maanden staat er in de monding van de Oosterschelde weer heel wat te gebeuren. De beproevingen van diverse werkschepen en werkonderdelen bij de bouw van de Stormvloedkering Provinciale Staten van Zeeland buigen zich tijdens de vergadering van 17 sep tember over een hoger subsidieverzoek van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek voor 1982. Voorgesteld wordt het subsidie voor 1982 te verhogen met 2.000,- tot ten hoogste 4.500,- en deze verhoging ten laste te brengen van het cultuurfonds. GS doen dit voorstel, nadat dé Zeeuwse Curturele Raad een positief advies had uitgebracht. Daarin omschrijft men de vereniging als één die bijzonder nuttige en zinvolle werkzaamheden verricht: 'Dankzij deze werkzaamheden worden de dialecten in Zeeland systematisch in kaart gebracht en - voor zover mogelijk - behouden voor het nageslacht. Mede door het bestaan van deze vereniging en andere organisaties hoeft het provin ciaal bestuur zich weinig zorgen te ma ken over een beleid met betrekking tot de gewestelijke cultuur. Elders is dit wel anders. Met andere woorden: wanneer de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialec tonderzoek niet zou bestaan, zou zij moeten worden opgericht', aldus de Zeeuwse Culturele Raad. Men is tevens van mening dat de kosten van de vereniging gezien de omvang en het belang van de activiteiten binnen de perken blijven. inkomsten in een andere zak verdwij nen. Inmiddels is er de ervaring van een jaar 'Meulvliet' en daarvan kan straks wor den geprofiteerd bij de nieuwe situaties in Stavenisse en Sint Annaland. De wethouder meende dat de tribunes in de Vossenkuil in zijn huidige vorm niet zijn te handhaven. Het destijds ge kozen systeem bleek inderdaad niet erg gelukkig te zijn en het materiaal was niet up to date, maar we hebben allemaal wel eens tegenvallers en dat is hier ook het geval, aldus wethouder Versluijs. De heer van Gorsel vond toch de be heersvormen op een rijtje te moeten zetten, nu straks die voor Stavenisse en Sint Annaland voor de deur staan. Daarbij zullen dan ook de kantines van de sportvelden betrokken moeten wor den en de verhouding daarvan tot de horeca. Dat moet in goede banen wor den geleid. Hij voegde er nog aan toe, hoe de tribunebouw in De Vossenkuil destijds de sluitpost vormde. Wethouder Versluijs zei ierop, dat men kantine-ex ploitatie niet op een rijtje kan zetten, omdat de gemeente die niet in beheer heeft. Het beheer van de dorpshuizen wordt wel al zo,n 1 Vi jaar nauwlettend gevolgd, maar het blijft een feit, dat daarvoor geen uniforme regeling kan worden getroffen, vanwege de al eerder genoemde verschillen. De voorzitter verzekerde dat in de be- grotingsbrief 1983 een en ander nog wel aandacht zal krijgen, o.m. de exploitatie kantines en de horeca. Behoudens de al gemaakte beperking door de SGP werd vervolgens door de raad het voorstel verbetering Vossenkuil goedgekeurd. komen in een beslissende en zichtbare fase. De tweede transportrol ten bate van de funderingsmatten is nagenoeg gereed. De tewaterlating staat op het program ma voor 8 of 9 juli. Het daarvoor bes temde afzinkbare ponton is momenteel ingezet in Argentinië en zal binnenkort naar de Oosterschelde. Vandaag is de eerste dag van vaar- en manoeuvreer- proeven voor het hefschip 'Ostrea' met een pijler. De vaarproef duurt een week. Intussen is ook gestart met de bouw van een proef-funderingsmat met een lengte van 100 meter. De mat zal begin juli worden afgerold op de proeflocatie ten oosten van de werkhaven 'Roompot'. Een tweede mat met de originele lengte van 200 m. zal na de bouwvakvakantie naast de eerste worden afgerold. In een later stadium zal hier een proefplaatsing van een pijler plaatsvinden. Tijdens de bouwvakvakantie zal evenals vorige jaren een uitgebreide stroomme ting plaatsvinden in de drie stroomgeu- len. De betonbouw en aansluitende stgrte- bedden van de Roompotsluis zijn ge reed. Deze week is begonnen met het volpompen van de bouwput. Het door- baggeren van de ringdijk van de bouw put start direct na de bouwvakvakantie. Er zal dan tevens worden begonnen met het grondwerk en de bouw van het cen trale dienstengebouw voor de storm vloedkering. Morgen, vrijdag 25 juni, arriveert de D08 I, een ponton dat te- gelmatten produceert en plaatst, in de Oosterschelde. Het bezoekersaantal van de in aanhouw zijnde stormvloedkering is dit jaar in vergelijking met dezelfde periode in 1981 sterk gestegen. Men telde dit jaar maar liefst 65.000 bezoekers, wat ten opzichte van 1981 een verdubbeling be tekent. Sinds kort rijdt er ieder half uur in plaats van om de drie kwartier een bus naar het informatiecentrum. optlcl«n-optoiwtrtn o.v-contact l«n//p«cloll/t o.n.v.c. Steenbergsestraat 20-22, tel. 01640 - 3 42 28, Bergen op Zoom j Advertentie LM. Poortvliet en de nog naamloze trekker van Kees de Rijke, Matthe van Til- beurgh en Koos Deurloo uit Tholen met op de achtergrond de Stille Kracht van Piet Fase, waarop ook organisator L.N.Bax uit Tholen staat. De drie zelf gebouwde tractoren komen in een aparte wedstrijd uit tegen acht eigen bouwsels uit Zeeuws-Vlaanderen. In Waterlandkerkje werden de Old Stars en Simon Gieke in hun klasse eerste, zodat er wat van de Tholenaren ver wacht wordt. De trekker van De Rijke was toen nog niet klaar. Die deed met de andere twee wel mee aan een show in Wouw. Vrijdagmiddag krijgen de echte paarde- krachten de ruime op het Pluimpotter- rein te Scherpenisse met demonstraties van het bestgaand rijpaard en pony, stokkenrace en stoelendans met pony's. Men kan niet alleen kijken, maar ook zelf meedoen, want de deelname is niet beperkt tot leden van de Eendrachtrui- ters. Iedereen kan meedoen. Opgave bij Linie v.d.Werf, Molenstraat 17, Scher penisse, tel.01666-2795. Hoeveel de verbeteringen van het dorpshuis 'De Vossenkuil' te Oud-Vossemeer volgens de raming zal gaan kosten, is maandagavond in de Thoolse raadsvergadering niet op tafel gekomen, maar het moeten wel vele duizenden guldens zijn. Een nieuwe keuken en daarvoor nieuwe uitgebreider apparatuur, een nieuw platform met vaste stoelen voor het publiek in plaats van de huidige tribunes, die volgens SGP woord voerder Th. Aarnoudse nooit hebben voldaan. Een nieuwe opbergruimte, het zal heus wel in de papieren lopen, maar de raad was het er unaniem over eens, dat die verbeteringen, gezien ook het intensief gebruik, nodig zijn. De SGP fractie verklaarde zich wel tegen de platformverbetering voor het publiek, omdat het niet wenst mee te werken aan toneelaccommodatie, maar voor wat de nieuwe keuken enz. betreft was ook deze fractie het eens met het b en w voorstel. De heer J. de Bres (PvdA) zei als eerste geen moeite te hebben met het voorstel, maar waarschuwde er voor wat de ex ploitatievorm betreft niet te grote ver schillen te maken met de andere dorps huizen. Ook de C.D.A. woordvoerder W.C. van Kampen zou voor de exploi tatie van de dorpshuizen zoveel moge lijk een uniform beheer voorstaan, ook voor wat de huur en verhuur betreft, zoals straks in 'De Vossenkuil' voor wat de nieuwe keukenapparatuur betreft. De V.V.D. woordvoerder J.L. van Gor sel - zijn collega M. van Damme was wegens vakantie verhinderd - consta teerde dat het voorstel in twee hoofdza ken uiteenvalt. Het ene is de verbetering van de keuken en opbergruimte, het andere onderdeel is de tribune-aangele genheid. Voor het geheel is een flink bedrag nodig, zo had de heer van Gorsel geconstateerd, maar in de keuken is er gezien het veelvuldig gebruik een vrij armoedige voorziening en de tribunes zijn te krap. Daarvoor werd bij de bouw destijds onvoldoende in de beurs getast. Hij informeerde of er ten aanzien van de keukeninrichting toch voldoende over leg gepleegd was met hen, die daarvan het meest gebruik moeten maken. Als dat niet het geval Was, zou hij b en w willen adviseren dat alsnog te doen. Verder vroeg hij zich af of het wel zo gelukkig is dat de gemeente de keuke napparatuur koopt en die dan verhuurd. Hij zou eveneens alle beheersvormen van de Thoolse dorpshuizen op een rijtje willen zetten en dan kijken wat het meest gewenst wordt geacht. Met name ook nu er straks nieuwe dorpshuizen zijn in Stavenisse en Sint Annaland. Ook had hij nog wel vragen rond het beheer. Hij vindt al iemand die zijn best doet voor een goede dorpshuisexploitatie daaraan ook wel een boterham mag verdienen. Met de «verwijdering van de huidige tribunes kon de V.V.D. instem men. Daarvoor in de plaats komt dan een platform met vaste stoelen. Als men de dorpshuisbezetting wil handhaven dan dienen de tribunes te verdwijnen. De SGP woordvoerder Th. Aarnoudse achtte het een bekend gegeven, dat de keuken in de Vossenkuil niet meer vol doet en dat er ook een goede bergruimte ontbreekt. Zijn fractie heeft in dit op zicht dan ook volop begrip voor de wensen van de beheerscommissie. Eveneens kon hij instemmen met een verhoogde huurprijs voor de nieuwe apparatuur en zou evenals de andere fracties graag een uniforme regeling zien voor de dorpshuisexploitatie. Dat er evenwel in 'De Vossenkuil' zeven jaar na de stichting daarvan al zoveel moet ve randeren is een gevolg van een destijds De nieuwe veilingmeester David Hage Pzn. is met kopers, telers en personeel sleden van de veiling Sint-Annaland be nieuwd, wat de Doré's bij het begin van het seizoen 1982/83 opbrengen. De eer ste klap was meer dan een daalder waard met 1,63. Met een aanvoer van maar liefst 115 ton, mede dankzij de groeizame regen van zaterdag, haalde de Alvantho dinsdag nog net een gulden met 1,02. Veiling St. Annaland dinsdag 22 juni: dore gewone 0.65-1.02, Drielingen 30-36, Kriel 0-95-1.00, aanvoer 115 ton. Woensdag 23 juni steeg de prijs weer bij een nog iets grotere aanvoer van 120 ton. Na de regenval waren er wel afwijkende partijen: Dore gewone 0.95-1.08, afwij kend 50-75, Drielingen 28-30, Kriel 1.00-1.09. Tussendoor waren telers, ko pers en personeelsleden dinsdagavond in een vol dorpshuis bijeen om afscheid te nemen van de grote veiling-drie, namelijk directeur A.J. Duijzer, administrateur L.P. Goedegebuure en chef aan- en af voer G. Hage. Vele goede woorden, fraaie cadeau's en gezelligheid werden gecombineerd maar daarover volgende week meer in woord en beeld. Op 1 september van het vorig jaar was Van E. voor de eerste keer in zijn woonplaats aangehouden. In de Molen straat reed hij zonder rijbewijs, onver zekerd en met een verboden hoorn. De auto stond in een stalling bij een boer, waarna de wagen gespoten werd, van een cassetterecorder werd voorzien, e.d. "Ik kon er niet meer afblijven", vertelde de soldaat, die 1 februari vorig jaar met rijlessen was begonnen, maar pas sinds 18 januari van dit jaar zijn rijbewijs heeft. Op 24 oktober 1981 volgde de tweede aanhouding op de Schakelweg en op 30 oktober in de Tulpstraat, allemaal in St.Maartensdijk. "Toen de auto van 2500 gulden in beslag werd genomen, werd er gejammerd en gepiept. Wat be zielt u eigenlijk", vroeg de kantonrech ter. De op de publieke tribune aanwezige moeder van de verdachte merkte op, dat zij haar zoon eigenlijk tot het verboden autorijden geprest had. "Het is verkeerd, maar mijn vader in Rotterdam had be zoek nodig en ikzelf heb een slechte ge zondheid. Bovendien moet ik van een RWW-uitkering rond komen", zei me vr. Van E. De officier van justitie had begrip voor die problemen, maar hij vond niet dat die op anderen afgewenteld mochten worden. "Het is volstrekt onjuist wat u gedaan hebt, want u was niet in staat om te rijden en dat is geweldig gevaarlijk. U moet duidelijk voelen, dat u de regels volledig aan uw laars hebt gelapt. Voor de eerste keer vraag ik 100 gulden voor het, rijbewijs, 200 gulden voor de verze kering en 25 gulden voor de verboden hoorn. Voor de tweede keer 150 gulden voor het rijbewijs en twee weken voor waardelijke hechtenis met een proeftijd van 1 jaar voor de verzekering. Voor de derde keer voor rijbewijs en verzekering verbeurd verklaring van de auto", zei de officier. Die eis kwam hard aan bij Van E."Zou u omdat u thuis in moeilijke omstandig heden verkeerde, iets mogen doen wat anderen streng verboden is? Ik heb geen nedelijden met u. 't Zal u een worst we zen wat er gebeurt, als u maar kunt rij den. Ik neem 't hoogst kwalijk dat u zonder verzekering hebt gereden, want er had wel een ongeluk kunnen gebeu ren", zei de kantonrechter. Van E. wierp tegen, dat er toch niets gebeurd was. "U bent uw auto kwijt. Daarvoor heb ik zelden een duidelijker bewijs gezien dan hier. Hechtenis wil ik u nog niet aan doen, maar dit wordt u toch zwaar aan gerekend", aldus de kantonrechter. Hij nam de eis van de officier over met al leen voor de hechtenis een boete van 250 gulden, zodat het totaal op 725 gulden boete kwam met verbeurd verklaring van de auto en de hoorn. Van E. liet weten, niet in hoger beroep te zullen gaan. Een grootscheepse controle van de dienst luisteren kijkgelden van de PTT leverde op Tholen 60 zwartkijkers op. Daarvan betaalde de helft de boete van 145 gulden, terwijl de andere dertig door het kantongerecht werden gedagvaard. Hiervan verschenen er slechts drie, van wie er twee op hun moeilijke financiële positie wezen. Mevr.L.C.v.d.W. uit Poortvliet had een oud toestelletje op de rommelmarkt gekocht en 'voor de pronk' laten staan. "Ik vond 't zonde van het tientje dat ik ervoor betaalde om de t.v. weg te gooien" zei mevr.v.d.W., die verklaarde alleen van haar AOW rond te moeten komen. "Ik moet u behande len zoals ieder ander, want een omroep- kaart moeten we allemaal hebben", zei de officier van justitie, die 145 gulden boete of 3 dagen hechtenis eiste. "Rijk of arm, oud ofjong, iedereen betaalt de 145 gulden. Ook de t.v.-mensen doen hun best en de programma's komen niet vanzelf bij u in huis. Voor niks gaat de zon op. Dan moet u proberen ontheffing te vragen op het postkantoor" zei de kantonrechter. Dat advies gaf hij ook aan mevr.C.H.J.H. te Tholen. Ze zei geen geld te hebben en ook na een vraag aan de bijstand niets wijzer geworden te zijn. "Het is erg vervelend om te zeggen, dan moet u de t.v. maar opruimen. Dat zeg ik ook als u de belasting voor een auto niet kunt betalen. Misschien is een t.v. wel iets wat iemand mag en moet hebben, maar ik kan toch niet van de 145 gulden afwijken", aldus de officier. "Het zou vreselijk onrechtvaardig zijn om een uitzondering te maken. Iedereen moet zelf z'n maatregelen nemen om de om roepbijdrage te betalen", zei de kanton rechter, die de standaardboete van 145 gulden handhaafde. J.H.G. uit Poortvliet was in september vorig jaar ook betrapt op zwartkijken. "Ik wist helemaal niet dat ik kijkgeld moest betalen", zei G. "Dat is naief, maar welk motief u ook hebt, 't zou u toch niet baten, want u m6et 145 gulden betalen", aldus de officier van justitie. "U denkt slim te zijn, maar ik ben slim mer", zei ook de kantonrechter tot G., die 't bij nader inzien maar op 'nalatig heid' hield. Dat baatte evenmin, want 't bleef 145 gulden. De controle van de PTT op Tholen leverde totaal 8700 gul den op. De Duitser J.W. uit Erkelens had in de Schoolstraat te Oud-Vossemeer van mei tot december 1981 een tweede woning gehad, waarvoor hij op grond van de gebruiksverordening geen ontheffing van b en w had. 't Was een slepende zaak geworden met veel corresponden tie. "W. heeft alle kans gehad om de zaak recht te zetten, waarbij hij de ge meente wel eens om de tuin heeft geleid. Dan zou z'n vader in 't huis komen, dan weer een ander. Nu is de maat vol", zei de officier van justitie, die 300 gulden boete waarvan 200 gulden voorwaarde lijk vroeg met een proeftijd van 1 jaar als ernstige waarschijnlijk wanneer W. zou doorgaan met het gebruik van het huis als tweede woning. De Duitser noemde 't onrechtvaardig dat alleen hij gepakt werd, terwijl andere landgenoten in Stavenisse wel een tweede woning mochten hebben. Hij had het huis niet kunnen benutten zoals hij eerst gedacht had, maar van de gemeente mocht er niemand ingeschreven worden die geen werk had. De kantonrechter zei dat W. zijn huis maar moest verkopen wanneer hij geen ontheffing van de gemeente kreeg. De ziekte van de dochter en de vader van W. noemde hij geen reden om af te wijken van de eis van de officier, inclusief de stok achter de deur. Tijdens de ijspret in januari had A.J.S. uit Scherpenisse een keetje bij de Pluimpot gezet om de schaatsers o.a. van patates frites te voorzien. Hij had van de gemeente ook vergunning voor bier, maar bij een controle vond de politie jonge klare. Eerst een aangebroken fles, waarna de politieman vroeg of er nog meer was. Neen, zei S., maar er werd toch nog een hele fles jenever ontdekt. "Ik geef m'n fout ruiterlijk toe, maar 't was niet voor de verkoop, 't Was steen koud en de jonge was voor eigen ge bruik", zei S. De officier van justitie gaf toe, dat 't onder zulke omstandigheden wel lekker was, naar S. was toch fout en daarom eiste hij 100 gulden bóete met verbeurverklaring van de jenever en te ruggave van 44 flesjes bier. S. noemde die eis wel pittig. Hij had z'n goede wil getoond door op verzoek van het ijs- club-bestuur met de verkoop van bier te stoppen. De kantonrechter zei, dat de lol voor de horeca in de sterke drank zit en daarom is 't verleidelijk om te schenken. U loopt dan wel de kans, dat u geen vergunning meer krijgt, aldus mr.Van Solinge, die de straf op 100 gulden hield. De jonge klare blijft bij de justitie, het bier gaat terug. C.K. uit Sint-Maartensdijk had op 22 februari op de Poortvlietsedijk volgens de politieradar 99 km gereden, naar hij zelf had op zijn teller 80 km gezien. De auto was nog slechts lè jaar oud, zodat de teller nog goed was, wat volgens K. getuigen ook konden bevestigen. Hij gaf toe, voor de radarcontrole wel harder gereden te hebben dan 80 km. "De ap paratuur vergist zich niet", zei de officier van justitie, die 70 gulden boete eiste. De kantonrechter liet weten, dat bij hem nog nooit iemand het tegenbewijs tegen elektronische snelheidsmeting had gele verd. "Er zijn geen gegronde redenen om aan de radar te twijfelen, want u hebt geen klinkende tegenbewijzen. Ik vind de elektronica betrekkelijk heilig en uw beweringen niet waterdicht", al dus de kantonrechter, die er een tientje bij deed en de straf op 80 gulden be paalde. C.H.A.G. uit St.Maartensdijk had voor dat bedrag een schikking gehad omdat hij op de Eendrachtsweg in Tholen op een bromfiets zonder trapper had gere den. Dat vervoermiddel was juridisch toen een motorfiets geworden en daar voor had G. geen rijbewijs. De officier meende, dat G. toch wel wist dat 't niet juist was om zonder trapper te rijden, het verhaal dat hij over zijn bromfiets handelaar vertelde ten spijt. Hij eiste 100 gulden boete. Dat vond G. nogal veel, temeer omdat hij de girokaart van 80 gulden op de bank had gebracht, maar die bleek niet overgemaakt te zijn. De kantonrechter hield daar meer rekening mee dan met de financiële positie van G. Mr.van Solinge stond er versteld van, dat een dienstplichtig militair 600 a 700 gulden schoon per maand krijgt. Hij bepaalde de straf op 50 gulden omdat er zo vreselijk veel geknoeid wordt aan bromfietsen. Toen in november vorig jaar de Kaay in Tholen overhoop lag had M.M.O. in de Brugstraat zijn auto gedeeltelijk bij de gele streep geparkeerd. "Het kon niet anders. Alles stond vol, ik ben moeilijk ter been en 't was nog slecht weer ook. Ik stond slechts anderhalve meter bij de gele streep en daarom vond ik 't on rechtvaardig dat ik een boete kreeg. Bij Hof van Holland en de Amrobank stonden er auto's op het plaveisel en daar zat geen briefje onder de ruitewis- ser. Je kan nergens anders parkeren", aldus O. De officier van justitie wilde die beoor deling toch aan de politie overlaten. "Ik neem aan, dat die naar alle redelijkheid handelt. U hebt blijkbaar pech gehad en anderen geboft, maar die komen ook nog wel aan de beurt. De norm voor fout parkeren is 50 gulden, maar gelet op de omstandigheden, zal ik naar 25 gulden vragen", aldus de officier. "U ziet dat er wel rekening gehouden wordt met de situatie", zei de kanton rechter. "Wanneer u goed ter been was geweest, waren er nog parkeerplaatsen genoeg. We kunnen dit niet volledig door de vingers zien, maar u hoeft er echt niet van wakker te liggen. Er zijn belangrijker dingen op de wereld, maar iedereen mag niet gaan staan waar die zin in heeft", aldus mr.Van Solinge, die met de 25 gulden accoord ging. D.B. uit Tholen kwam er vrijdagmiddag als enige zonder straf af, aangezien de kantonrechter de dagvaarding nietig verklaarde. Volgens het proces-verbaal zou hij op 10 december in zijn volkstuin geprobeerd hebben beschermde vogels te vangen met een stok van vijf meter met lijm eraan. B. verklaarde een die renvriend te zijn, die geen dieren mis handelde, maar ze wel regelmatig weg jaagt. Dat gebeurde op 10 december, zoals er nu ook netten over de groente liggen. B. wilde niet ontkennen nooit vogels te hebben gevangen, maar op 10 december beslist niet. "U moet niet denken dat ik alles geloof. Met lijm aan een stok mussen verjagen, heb ik nog nooit van m'n leven gezien", aldus de kantonrechter. "Dat maakt u mij ook niet wijs. Er is een poging tot vogels vangen ten laste gelegd en daar voor eis ik 100 gulden boete en verbeurd verklaring van de stok", aldus de offi cier. B. volhardde bij zijn ontkenning en liet nog weten, een heel goed gesprek met de vogelmannen te hebben gehad. De zaak kreeg toch een verrassende wending toen de kantonrechter op merkte, dat de poging tot het vangen van beschermde vogels niet omschreven was in de dagvaarding. "Ik moet u laten gaan omdat ik een juridisch verschil van mening heb met de officier, maar ik ben hier volstrekt niet tevreden mee", aldus mr.Van Solinge. De officier van justitie wilde nog niet zeggen, of hij met een betere dagvaarding deze zaak opnieuw zou voorbrengen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 9