Blij met gemeentehuis, maar bieb te klein en peuters horen er niet VWT DACHT U VAN 1% EXTRA? NU 91% RENTE EN MAAR 2JAAR VAST? 5,5 ton voor afgraven besmette grond BOUMAN POTTER T.B.I. failliet maar 'de Thoolse' gaat door LL Pi ij XT TT "F- BROEKini BONDSSPAARBANK Geen koopavond gemeentehuis Nu TONGSCHAR C Wat zegt u? Ja, ik wii! Bergs bedrijf in Sint-Maartensdijk GRIJP UW KANS NOG 2 DAGEN! Schel Qin, L("S V Donderdag 24 juni 1982 38e jaargang no. 33 Na de loftuigingen van bur gemeester Baerends over de restauratie van het kostelijke gemeentehuis in het lieve dorpje Scherpenisse, keken de gasten toch wel even vreemd, toen de voorzitter van de be heerscommissie duidelijk maakte, dat er eigenlijk niet veel van deugde. De biblio theek had ze graag wat groter gezien omdat die in z'n flexa- biliteit wordt belemmerd en de peuterspeelzaal hoorde er eigenlijk helemaal niet in thuis. Die is van de ene naar de andere noodoplossing ge dirigeerd, zei mevr. P. Hage- Jansens. Dat de bibliotheek te klein was, lieten ook voorzitter R. Weijler en mevr. Duine- Geuze weten. Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden Vervolg op pag. 7 De Thoolse Beton Industrie (TBI) is gisteren failliet verklaard, maar de werkgelegenheid blijft behouden door oprichting van de nieuwe vennootschap Betonindustrie 'De Thoolse' b.v. Bij het bedrijf in St. Maartensdijk werken 46 mensen. Lees de advertentie op pagina. 6 Gas- en visfabriek boosdoeners ===WOINIIINIGINRICHTI NG s—4 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet MAATJESHARING Thoolse Vishandel DÉZE WÉ ÉK Laatste restanten tegen elk aannemelijk bod. Vrijdag 25 juni om 17.00 uur sluiten wij onze vestiging Sint-Maartensdijk wegens verplaatsing naar ons bestaand bedrijf te Roosendaal. Wij danken u voor het vertrouwen, wat wij gedurende vijf jaar in ruime mate hebben genoten. Vanuit Roosendaal blijven wij u graag bezoeken. Belt u gerust en wij komen. Tot ziens! V/DV^tNDEN Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32.— per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer. Kritische geluiden in Scherpenisse bij opening gerestaureerd nonument Toch waren er mensen die net volle teugen genoten, zoals jonkheer ir.L.L.M.van Nispen tot Sevenaer, di recteur restauratiezaken van de rijks dienst voor de Monumentenzorg. Ook voor burgemeester was 't donderdag een feest, dat door de de aanwezigheid van de jonkheer extra luister werd bijgezet. "Een kostbaar monument in de oudste woonkern van het eiland Tholen is be houden. 't Gaat niet alleen om een uiterlijk ornament, maar om een ge bouw van historische waarde dat een functie heeft gekregen met huisvesting van de peuterspeelzaal, de bibliotheek en niet te vergeten het Cloveniersgilde van 1594. Het gemeentebestuur hoopt, dat dit een aanzet is voor verdere sane ring van de dorpskern. Geen kaalslag, maar behoud van de karakteristiek staat voorop. Onlangs heeft het ministerie van volkshuisvesting nog zes ton subsi die toegezegd om de leefbaarheid van Scherpenisse te versterken en elementen weg te nemen die niet in de gave struc tuur passen. In 2 a 3 jaar willen we dat beleid gestalte geven", zei de burge meester, die hoopte dat iedereen op deze feestelijke dag blij en voldaan naar huis zou gaan. Het uit 1595 daterende gemeentehuis te Scherpenisse is donderdagmiddag offi cieel geopend na een grondige restaura tie. Maria van Nassau, een dochter van Willen van Oranje en Anna van Buren, als zaakwaarneemster van Philips Wil lem van Oranje heer van Scherpenisse, schonk destijds 1000 gulden voor de bouw en stond toe, dat de dorpsaccijns op wijn en bier werd verdubbeld en later nog een keer werd verhoogd. Bijna 400 jaar later vergde de restauratie 500.000 gul den en in plaats van rechthuis en later gemeentehuis doet het monument nu dienst als bibliotheek, peuterspeelzaal en vergader-/feestzaal. Hij hield zijn gasten echter voor, dat er nog meer zorgenkinderen waren als de Juwelier horloger opticiën (Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM boerderijen Reygersburgh te St.Maar tensdijk en de Laatste Stuiver te Tholen, molen de Nijverheid te St.Maartensdijk of de Zwarte Schuur te Poortvliet. "Dat deze zorgenkinderen allemans kinderen mogen worden, zodat deze dag een aanzet geeft tot meerdere restauraties. Dan biedt deze opening perspectieven. De nuchterheid gebiedt echter te zeg gen, dat er nog veel te doen is, terwijl het slecht staat met 's rijks financien. De Ark en de Laatste Stuiver in Tholen staan evenwel bijna op inzakken, aan de toren in Stavenisse moet er wat gebeuren en aan de molens in St.Maartensdijk. We moeten een nieuw beleid gaan maken "Alle medewerkers prijzen zich geluk kig, dat blijkbaar afnemers van de T.B.I. zoveel vertrouwen in de directie en de medewerkers hebben gesteld, dat zij het voortzetten van de uit de boedel ge kochte activiteiten mogelijk willen ma ken en hiervoor aanzienlijke financiële risico's willen lopen. Voor de afnemers is het van groot belang, dat 'de Thoolse' een ongestoord bedrijfsverloop garan deert omdat daardoor de aflevering van produkten geen stagnatie zal ondervin den. Een onderbreking, die voor afne mers grote bedrijfsschaden ten gevolge zou kunnen hebben. De financiële in breng van de afnemers is dusdanig, dat het mogelijk wordt enige investeringen te doen, die zowel de rentabiliteit van de activiteiten als de kwaliteit van de pro- duktên positief zullen beïnvloeden. Daarmee zullen ze ook de levensvat baarheid van de nieuwe vennootschap verstevigen. Met alle begrip voor de problemen die samenhangen met het faillissement van de T.B.I., moet men verheugd zijn over deze ontwikkeling omdat hierdoor de werkgelegenheid praktisch geheel blijft gehandhaafd", aldus een verklaring van 'De Thoolsë'. De T.B.I. te St. Maartensdijk kampt al enkele jaren met grote problemen, die ontstaan zijn in het midden van de ze ventiger jaren. Een in het vooruitzicht gestelde financiering van een uitbrei ding ging niet door, waarna inmiddels aangegane leveringsverplichtingen enorme verliezen veroorzaakten. Een helpende hand, toegestoken door het Ministerie van Economische Zaken bleek, mede onder invloed van de steeds verslechterende marktsituatie, niet krachtig genoeg om de onderneming blijvend in een betere positie te brengen. Gedurende de steunperiode verleende kredieten werden door de geleden ex ploitatieverliezen op een zodanige ma nier afgebroken, de noodzakelijke in vesteringen nitK^Volledig konden wor den uitgevoerd. De gewenste verbete ring van de bedrijfsvoering kon zo niet tot stand komen. Dit leidde tot surseance van betaling, waarin door alle betrokkenen werd ge zocht naar partijen die financieel krachtig genoeg waren om voortzetting van de betonfabriek te garanderen. In 1 geval leidde dit tot een situatie, waarin bijna overeenstemming werd bereikt. Uiteindelijk werden deze onderhande lingen toch afgebroken omdat er geen duidelijkheid bleek te bestaan over de toekomst van de onderneming en de bedrijfsleiding. De problemen zijn nu toch opgelost door een groep afnemers, die het financieel mogelijk maakte de activiteiten uit de boedel te kopen en deze in de nieuwe vennootschap 'De Thoolse' voortzetten, aldus de verkla ring van het bedrijf. c <L> -o Om elk mogelijk risico te vermijden, dat er in de toekomst toch nog bezwaren zouden worden gemaakt, dat de weg over het voormalig terrein van de gasfabriek zonder meer is aangelegd, heeft de Thoolse raad maandagavond besloten om 5,5 ton op tafel te leggen, om de grond daar tot een diepte van 2 meter af te graven en af te voeren. Dat in de hoop dat het maar om een voorfinanciering gaat en het rijk dat geld weer in de gemeentekas stort. De raadsvoorzitter, burgemeester E.Baerends maakte bij behan deling van dit voorstel gebruik van de gelegenheid een korte verklaring af te leggen, hoe het kwam dat sommige media zich verrast toonden over burgemeesterlijke uit spraken. Overigens hebben de nu te maken kosten hem en ook de raad behoorlijk verrast. Advertentie 1M In zijn verklaring herinnerde burge meester Baerends er aan, hoe hij na het voorlopig onderzoek en de daarvan ontvangen resultaten had meegedeeld, dat de uitkomst meeviel. Alleen zou op een paar punten ingegrepen moeten worden. Daar waren de normen, die ten aanzien van de veiligheid bovendien nog een grote positieve marge hebben, overschreden. We meenden dus met zuivering van een paar gedeelten te kunnen volstaan. Het was ons toen evenwel niet bekend, dat wanneer die norm op een paar punten wordt over schreden de wet rijksoverheid wenst dat dan het geheel wordt gesaneerd. Nu is zelfs dat hier niet mogelijk, omdat een gedeelte van het terrein onder het dij- klichaam doorloopt. Om praktische re denen gaat men daar dan ook niet af graven, temeer omdat nergens acuut gevaar voor de v 'ksgezondheid aanwe zig is. De grootste kosten moeten hier voor het onderzoek worden gemaakt, een kleiner deel voor de sanering, maar zo wilde de voorzitter wel bekennen, die kosten hebben toch ook het college nog verrast. Het is zelfs nu nog niet uitgeslo ten dat de kwaliteit van de wel gevonden Cyanide niet schadelijk beoordeeld wordt. Als college willen we echter geen enkel risico nemen en daarom is er dit voorstel om het weggedeelte te gaan af graven tot een diepte van 2 meter. In de ontstane sleüf worden 3 horizontale drains gelegd om in de toekomst even tueel verontreinigd grondwater af te kunnen voeren. De uitkomende veron treinigde grond wordt voorlopig afge voerd naar het Tuttelhoekje en daar verpakt in een folie-sandwich construc tie opgeslagen. Behandeling van veron treinigd grondwater vindt later plaats bij een definitieve echter ook nog beperkte sanering voor het gehele gebied. Het ministerie gaat akkoord met de huidige beperkte sanering (alleen weggedeelte) en zal 90 procent van de kosten vergoe den. De al naar het Tuttelhoekje ver voerde 30 ton teer en grond uit een oude teerput aan de Kaaij kan naar de afval verwerking Rijnmond worden gebracht. Tenslotte zal het provinciaal bestuur in het kader van het bodemsaneringspro gramma 1982 een aantal projecten voor subsidiering voordragen aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, waaronder de partiele sanering van het weggedeelte Tholen en het instellen van een saneringsonderzoek voor het gehele gebied. Geen bedreiging, toch sanering. Het V.V.D. raadslid J.van den Heuvel kon er toch niet zo goed wijs uit. De burgemeester zegt dat er geen sprake is van bedreiging voor de volksgezond heid, maar toch moet sanering plaats vinden. Hij informeerde of het bedrijf dat destijds de grond besmette niet als nog kan wérden aangepakt en wilde ook weten of de bewoners van de Kaaij-om- geving over het resultaat van het onder zoek zijn geïnformeerd. C.D.A. woord voerder W.C.van Kempen vond de rap porten die ter inzage hebben gelegen vrij duidelijk. Er zijn een paar plekjes waar de norm is overschreden. Toch achtte hij Raadslid M. van Damme informeerde enige tijd geleden naar de mogelijkheid van avondopenstelling van het gemeen tehuis te Sint Maartensdijk. Hij sprak van een stuk service aan de burger, maar slaagde er niet in om met overtuigende argumenten op tafel te komen. Dat blijkt uit het antwoord van b en w, die er naar streven dat de dienstverle ning aan het publiek in alle kernen ge lijk is: 'De P.T.T.-kantoren sluiten, op een en kele uitzondering na, om half zes, terwijl op de secretarie, afdeling bevolking, in de regel tot kwart over vijf iemand aan wezig is. Geen der P.T.T.-kantoren kent een avondopenstelling. In de huidige praktijk is de behoefte aan avondopen stelling van de secretarie niet aanwezig. Voor de enkele gevallen waarin iemand die overdag verhinderd is, zich per soonlijk moet aanmelden, zijn oplossin gen aanwezig,'aldus b en w. Uit een oogpunt van beveiliging van zowel personeel als legeskas acht het college het noodzakelijk dat 3 perso neelsleden aanwezig zouden zijn: een beh2ndeldend ambtenaar, een kassier en een gemeentebode. Het loonkoste naspect daarvan, afgewogen tegen de te ontvangen gemeentelije leges(wat toch al een verliespost voor de gemeenten is), het ontbreken van een duidelijk aanwe zige behoefte en het feit dat ook de P.T.T.-kantoren in de avonduren geslo ten zijn, ziet het college als redenen voor het niet openstellen op de koopavond. Wielermiss Calista Uijtöewilligen hul digt de winnaar van de 34e ronde van Oud-Vossemeer, amateur Henk van Weers uit Den Haag. Hij had twee keer van fiets verwisseld en door de regen veel afgezien. (Foto Wim Fase Pzn.) het goed dat nu maatregelen worden getroffen voordat de weg wordt aange legd. Uiteraard is in deze situatie een gemeenteraad volledig afhankelijk van hetgeen deskundigen te berde brengen. De C.D.A. wenst echter de gewenste maatregelen niet uit de weg te gaan, zo verzekerde de heer van Kempen. S.G.P. raadslid C.A.Rijnberg was blij dat er geen acuut gevaar blijkt te zijn. Dat moet ook voor de bewoners een hele geruststelling zijn, evenals voor de stichting die de bejaardenhuizen daar heeft gebouwd. Hij wil adviseren het wegtraject zo snel mogelijk klaar te ma ken, ook al omdat deze ontsluiting dienstbaar is aan het verkeerscirculatie plan, aangezien er thans nogal wat ver- keersklachten komen, vooral vanuit de Hoogstraat. De heer J.L.van Gorsel (V.V.D.) vroeg of de voorzitter op de vorige raadsvergadering nog niet wist, wat hij nu meedeelde. De burgemeester herhaalde dat nu toch gesaneerd moet worden, omdat de nullijn wordt nages treefd voor het geheel gebied. Hij zag niet zitten om het bedrijf vanuit die tijd nog aan te kunnen pakken. In de eerste plaats is het maar voor een klein ge deelte aan de visfabriek toe te schrijven en de gasfabriek was een gemeentelijke aangelegenheid. Voorts antwoordde hij dat aan de bewoners geen antwoord van het onderzoek is toegestuurd. Het zou voor menigeen ook moeilijk zijn om dat te kunnen vertalen. Wel heeft er 1 in woner naar gevraagd en die werd volle dig op de hoogte gebracht. Een gesprek zal nog plaatsvinden met de stichting bouw bejaardenwoningen Nu gaat het er evenwel om dat de weg klaar moet komen en daartoe willen we geen enkel risico nemen. Het is echter inderdaad een goede zaak, zoals ook raadslid Rijnberg stelde, dat er geen acuut gevaar in zit. De heer Rijnberg informeerde nog of het vervoer van het afval naar Rijn mond nog extra financiële gevolgen heeft. De voorzitter antwoordde dat het bedrag daarvan al in deze begroting zit. De heer W.L.Bijl (C.D.A.) informeerde of de teerhoeveelheid niet ter plaatse (op het Tuttelhoekje) vernietigd kan wor den. De voorzitter antwoordde dat er verschillende systemen voor zijn, waarin ook een stuk ontwikkeling zit. Gezien de hoeveelheid is vervoer voor Tholen de meest geschikte weg. Zonder hoofde lijke stemming werd het voorstel ver- .volgens goedgekeurd en daarmee ook de 5,5 ton beschikbaar gesteld. per kg. slechts wi Nieuwe vangst 1982 Advertentie IM Mensen geen pionnen op schaak bord, vindt Dijkgraaf Hage 0 Pas in 1985 eengezinshuizen in' St. Philipsland 0 Bergs bedrijf naar St. Maartens dijk. 0 Vaders de lusten en zoons de las ten van Thoolse gas- en visfabriek 0 Uitbreiding welzijn met raad en werkgroepen 0 Tribunes in de Vossenkuil worden veranderd 0 Camping Stavenisse krijgt hecta re extra 0 Er is nog geen overdekte schiet baan in Scherpenisse 0 Mooie restauratie in Scherpenis se, maar bibliotheek te klein 0 Auto verbeurd verklaard door kantonrechter 0 Ziekenhuis Lievensberg weer be langrijk uitgebreid 0 Thoolse dagen gingen van start 0 Nieuwe kansen voor Thools voortgezet onderwijs 0 Nap Hage pakt 3e plaats in natte ronde van Oud— Vossemeer 0 WIE VEEL ZEGT, HEEFT VEEL TE VERANTWOORDEN 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. In het verleden kan het tijdens de cursus taalgebruik voor ambtenaren zijn voor gekomen dat er boven de trouwzaal in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk werd gelopen' aldus een antwoord van het b en w naar aanleiding van een vraag van raadslid Van Damme over lawaai hinder binnen het tijdens trouwplech tigheden. Er wordt door de gemeente naar gestreefd dat euvel zoveel mogelijk te voorkomen. Volgens b en w kan het bij slecht weer zijn voorgekomen, dat een trouwstoet de hal naast de trouwzaal binnenkwam, terwijl de eerste trouw partij nog aan de gang was. Nu de amb tenaar van de burgerlijke stand de tijds ruimte tussen de trouwpartijen met een kwartier heeft verlengd van een half uur tot 45 minuten, kan het niet meer voor komen dat twee trouwstoeten tegelijk in het gemeentehuis aanwezig zijn. Het aluminiumbedrijf Simba b.v. uit Bergen op Zoom gaat 1 juli met zes mensen aan 't werk in het voormalige gebouw van M.C.I. aan de Schakelweg te St. Maartensdijk. Na het faillissement van M.C.I. stond het gebouw al geruime tijd leeg, maar sinds een aantal weken is er weer bedrijvigheid waarneembaar. Er werden voorbereidingen getroffen voor de verhuizing van het aan de Marconi- laan in Bergen op Zoom gevestigde be drijf (glashandel, akoestische plafonds). Simba richt zich op de montage en as semblage van aluminium producten. Belangrijke drijfveer daarbij is de ver vaardiging van aluminium kozijnen en puien. De heringebruikname van het naast Westinghouse gelegen gebouw betekent weer meer leven en werk op het Smerdiekse industrieterrein. n: is-saai kshsii co ihi "n3 n rate* Haven 10 Tel. 01666-3288 Wilhelminastraat 8b SINT MAARTENSDIJK ROOSENDAAL Tel. 01650-51235 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1