Hulde voor Veilig Verkeer HE BOUMAN POTTER Pauselijk lintje voor Lina Deurloo BROEK MD grote wielerronde van Oud Vossemeer Scholen moeten vol blijven Vrijwilligers O, _L 5,6 ton voor gif-affaire Oude school Scherpenisse XL )X Flipland/ Tholen helpt Nicaragua Inhaalverbod Thoolse brug <5 Donderdag 17 juni 1982 38e Jaargang no. 32 "Belangeloos vrijwilligerswerk is ook bij Veilig Verkeer Ne derland een onvoorstelbaar belangrijke zaak. Daarom onze erkentelijkheid voor hen, die zich 25 jaar als bestuurder van de VVN-afdeling St.Annaland voor onze organisatie hebben in gezet". Dhr.W.Palm, hoofd regionale organisatie van VVN, zei dat zaterdagmorgen in het dorpshuis te St.Annaland bij de viering van het zilveren jubileum. Met een manifestatie aan de Ring, waaraan ook brandweer, politie, ANWB, EHBO en pro vinciale waterstaat meewerkten, ging dat 25-jarig bestaan be slist niet ongemerkt voorbij. Burgerzin Fatale seconde Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden Na de huldiging ter gelegenheid van haar 65e verjaardag, een maand geleden, stond mevr.L.Deurloo zaterdagavond tijdens de Eucharistieviering in de Thoolse r.k.kerk opnieuw in 't middelpunt. De pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia viel haar ten deel als kroon op haar werk bij het zangkoor Pius X, de Charitas, de Zonnebloem, de bejaardensoos, de Anbo en de plattelandsvrouwen. Anna Jacobapolder houdt kleuterschool Zaterdag 1 9 juni Tijdens deze dag spelen voor u in café Hof van Holland: Anita en de Edger Boys café De Hoop: The Happy Stars bar-disco-dancing d'Ouwe Vos: The Blue Nights Aanvang 1 9.00 uur. Gratis entree. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer Soms kan het voor een school precies gaan als bij gemeenteraadsverkiezingen. Het kan op 1 leerling aankomen dat een leerkracht kan worden behouden of het veld moet ruimen. Getallen zorgen in onze samenleving dus altijd wel voor de nodige concurrentie. Dat is in het be drijfsleven zo, dat zie je zelfs bij ban kinstellingen die nationaal onder de zelfde noemer thuishoren en dat is bij een kleiner leerlingenaanbod ook in het onderwijs aan de orde. Dit terugdraai end naar de oertijd, kan eenvoudigweg gesteld worden, dat ieder vecht voor het eigen hachje. Het onderwijs staat deze week nogal in het middelpunt. Niet alleen wegens een nieuwe reeks geslaagden, o.a. van de Oesterschelp., maar ook wegens het 100-jarig bestaan van de Rijksscholen gemeenschap in Bergen op Zoom. Een eeuw lang was immers de HBS ook voor Tholen en St. Philipsland een mogelijk heid voor het volgen van Middelbaar Onderwijs. Als zich op alle fronten van de maat schappij in versneld tempo veranderin gen voordoen, dan laat dat ook het leven tussen en rondom de schoolmuren niet onberoerd. Integendeel, juist daar moet de ontwik keling meer dan waar ook worden ge volgd en bijgebeend. In het jubileum boekje wordt gemeld, dat men eertijds zelfs toestemming van de minister nodig had om als meisje tot de Bergse HBS te worden toegelaten. Nu zijn er nog nau welijks jongensen meisjesscholen over gebleven. Daarentegen is het aantal scholengemeenschappen met verschil lende onderwijsvormen onder 1 dak, snel vermeerderd. Vooral in het voort gezet onderwijs is ook de mentaliteit van de leerlingen drastisch veranderd. De verhouding tussen leerkrachten en leer lingen is sterk gedemocratiseerd. De docenten hebben een stuk afstand tus sen zichzelf en de leerlingen prijs gege ven. De leiding van een school zit even min nog in de 'Ivoren Toren' van weleer. Daarnaast is er veel meer contact tussen ouders en schoolleiding via oudercom missies en-binnenkort krijgen we mede zeggenschapsraden. Men praat mee over het wel en wee van een school en dat heeft zijn goede kanten. In de eerste plaats mag die ontwikkeling worden toegejuicht omdat veel meer jongeren naar school gaan dan vroeger en daar gemiddeld ook veel langer blijven. Wie 100 jaar HBS bekijkt, weet dat zo'n op leiding aanvankelijk alleen was wegge legd voor de gegoeden en ook dan zelfs nog spaarzamelijk. Nu dringen de ou ders er veelal op aan, dat hun kinderen zo lang mogelijk naar school gaan. Enerzijds voor een hopelijk betere aan loop naar een werkkring, anderzijds omdat in deze tijd van grote werkloos heid slechts in geringe mate sprake is van plaatingsmogelijkheden. Nu mag anderzijds niet worden verge ten, dat onderwijs heel wat gemeen schapsgeld vergt. Soms moet dan ook en vooral in een tijd van economische te rugval - wat paal en perk worden ges teld. Aan schoolreizen en werkweken mag gerust een positieve waarde worden toegekend, maar als Londen, Parijs of Berlijn nog niet ver genoeg zijn en het moet al Griekenland worden, dan kan dat alles weieens al te kostbaar zijn. Im mers, daarbij kunnen ook ouders onder druk worden gezet. Als anderen mee gaan, waarom ik dan niet. Zo lijkt het er soms wel op, alsof een toenemend aantal scholen met elkaar een concurrenties trijd aangaan om de gunst van leerlin gen of toekomstige leerlingen te ver werven. Immers, scholen moeten vol blijven, ook bij een teruggang van het geboortecijfer. Dat vinden we ook best, maar het kan allemaal niet ten koste van alles. On dertussen mag ook in deze kolom de honderdjarige rijks, na een eeuw nog springlevend, de beste wensen voor de toekomst worden meegegeven. De Thoolse en Fliplandse jeugd heeft een eeuw van de HBS, tegenwoordig de rijks, kunnen en mogen profiteren. Nog niet zo lang geleden was een ver pleegster achter een rolstoel of aan de arm van een bejaarde nog een ver trouwd gezicht. Dat lijkt nu verleden tijd, want het personeel van de bejaar dentehuizen heeft daar practisch geen tijd meer voor. Nergens loopt personeel teveel. De ouderen doen een beroep op hun dorpsgenoten, die ergens nog wel een gaatje weten te vinden! Twee leerlingen van de internationale hostess school in het Belgische Gent, een uit Goes en een uit Hulst, zetten de huldiging van jubilarissen bij de viering van het 25-jarig bestaan van Veilig Verkeer St. Annaland, extra luister bij. Bode Toon van Iwaarden, penningmeester C.J. van Oost en secretaris G. Hage - alle drie al vanaf de oprichting 25 jaar in functie - amuseerden zich best. Onder het spelen van het Wilhelmus door de koninklijke fanfare Acceleran do gingen er ter opening van de mani festatie drie vlaggen onhoog: de Thoolse gemeentevlag door wethouder C.J.Moerland, de nationale driekleur door oudburgemeester W.Baas en de vlag van Veilig Verkeer werd door op richter en oud-burgemeester J.van den Bos gehesen. Van half twaalf tot half zes waren er belangstellenden bij de voertuigen en de stands. Een demonstratie van de brand weer bij het bevrijden van een gewonde uit een auto, trok aan de Brugstraat veel kijkers. Niet minder dan 146 mensen deden mee aan de oogtest en de leden werfcampagne bracht 31 nieuwe VVN- aanhangers. Jeugdige bromfietsers lie ten grif hun tweewieler testen op de rol len van de rijkspolitie om het motorver mogen en het geluid te meten. Ook de EHBO had met de oefenpop niet over belangstelling te klagen. Veel aandacht was er voor de stand van provinciale waterstaat, waarin de verkeersongeluk ken van 1979,1980 en 1981 op een plat tegrond van St.Annaland en van het ge hele eiland Tholen te zien waren, 's Avonds was er een vol dorpshuis,; dat met panelen helemaal in feestelijke ver- keersstemming was gebracht. Regionaal VVN-consulent F.Bal organiseerde een soort Willem Ruisshow met muziek- en verkeersvragen. De quiz tussen vier ploegen was een spannende aangele genheid. Transportbedrijf J.van 't Hof werd tenslotte eerste met 75 punten voor het VVN-team met 70 p, de vrijwillige brandweer met 40 p en aannemingsbe drijf Joh.van Vossen en Zn. met 30 p. Bij de verloting was dhr.B.Keur de geluk kigste: hij won de hoofdprijs van 300 gulden, te besteden bij de St.Annaland- se middenstand. Bij het officiële gedeelte 's morgens noemde oprichter en oud-burgemeester J.van den Bos 't geen geringe zaak om 25 jaar staande te blijven. "Vele verenigin gen zijn in de knel geraakt, maar VVN St.Annaland leidt beslist geen kwijnend bestaan. Het begin lag bij politieman Van Engelendorp Hasselaar, die een verkeerstafel maakte. Dat was vooral voor instructie van de jeugd belangrijk. Er werd een voorlopi9 comité gevormd met de onderwijzers Chr.Kalle en C.J. Boot, C.J.van Oost en A.J.Kurvink(- Schaut). P.Moerland, die een rijschool had, werd de eerste actieve voorzitter en in 't bestuur zat ook Van Oost. Er waren 60 leden en nu 130, maar daar komen er met de manifestatie vandaag nog zeker bij. In 25 jaar is er veel burgerzin naar voren getreden en ik hoop, dat u voor de samenleving nog veel mag betekenen in 't belang van de veiligheid van de naas te", aldus dhr. v.d.Bos. Landelijk afgevaardigde Palm noemde 't erg plezierig om een jubilerende afde ling geluk te kunnen wensen. "We kun nen rekenen op velen in den lande, o.a. 2500 VVN-bestuurders die de verkeer sonveiligheid zo klein mogelijk willen houden. Het moment van geluk naar ongeluk is vaak maar 1 fatale seconde en daarom is het VVN-werk heel belang rijk. VVN St.Annaland is opgericht toen het gemotoriseerd verkeer op gang kwam. Met z'n allen zijn we erin geslaagd om het aantal slachtoffers terug te brengen. We moeten tot 1959 teruggaan voor de top van het aantal verkeersdoden. In 1981 waren dat er nog 1807 teveel en 53.600 min of meer ernstig gewonden, 't Is wel aanmerkelijk minder geworden, maar we mogen er niet mee ophouden om dat verder terug te dringen. De be volking is toegenomen, het verkeer is verveertienvoudigd. Een goede samen leving is ondenkbaar zonder verkeer, zodat dit een wetenschappelijke aange legenheid is geworden. Het vrijwilligerswerk kunnen we bij VVN echter niet missen. Daarom zijn we secretaris G.Hage erkentelijk, als mede penningmeester C.J.van Oost en bode Toon van Iwaarden, die al 25 jaar in deze afdeling actief zijn. St.Annaland is trouwens een erg actief dorp met een VVN-afdeling die veel aan verkeers- werk doet. Toch kan 't nog beter, want in Diepenheim is elk gezin lid van VVN", zei dhr.Palm, die de drie jubilarissen een gegraveerde pen met hun naam en het VVN-embleem overhandigde. De jubileumviering werd o.a. bijge woond door de voormalige St.Anna- landse politieman Slot, die nu in Gorssel woont. ==VVOI\IINGINRICHTI NG l .Advertentie IM* De gif-affaire aan de Thoolse Kaay wordt een dure grap voor de Thoolse portemonnee. Onderzoek en afgraving van ongeveer 600 m3 besmette aarde gaat minstens 560.000 gulden kosten. De gemeente neemt daarvan 10% voor zijn rekening(f 56.000 gulden), maar het gaat natuurlijk voor 100% om gemeen schapsgeld. Wethouder Moerland deelde tijdens de vergadering van de commissie financiën vrijdagmiddag mee, dat de financiële consequenties best nog veel groter kun nen zijn: "Als er eenmaal opgeruimd wordt, gebeurt het ook goed. Het gaat niet om een ergere gifsituatie, het kost gewoon meer." De giftige grond gaat in een goed geslo ten folieconstructie naar stortplaats het Tuttelhoekje bij Scherpenisse, waar het tijdelijk wordt opgeslagen. Volgens een woordvoerder van de gemeente komt de besmette aarde niet in contact met de bodem van de stortplaats. Waar de grond voorgoed wordt gedumpt is een zaak van de provincie en het Rijk. Woorden als 'een centrale stortplaats in Zeeland' en 'vuilverbrandingsinstallatie' worden momenteel als eventuele 'op lossingen' genoemd. Ter voorkoming van meerdere onge lukken wil Rijkswaterstaat een inhaal verbod op de Thoolse brug instellen. Dat is b. en w. gebleken na onderzoek bij de beantwoording van vragen van de CDA-fractie in de gemeenteraad. Al op 4 mei vorig jaar vroegen b. en w. bij de minister van Verkeer en Water staat om maatregelen voor een veiliger verkeer op de Thoolse brug, maar er is nog geen reactie op die brief ontvangen. De rijkspolitie Halsteren voerde eind maart overleg met Rijkswaterstaat, waarbij verschillende suggesties naar voren kwamen. Bij de Halsterse politie is een afschrift ontvangen van een ef van Rijkswaterstaat aan dhr. Damen in Tholen, die eveneens om maatregelen ten behoeve van de verkeersveiligheid had gevraagd. Daaruit maken b. en w. op, dat het de bedoeling is om een in haalverbod in te stellen. Eind vorig jaar kwam een verklaring van burgemeester Baerends met betrekking tot de ernst van de situatie zo over. De gifaffaire is echter compleet uit de hand gelopen. De gifvondst - vrij hoge gehal ten aan cyaniden, die de aarde en het grondwater hebben verontreinigd, po lycyclische aromaten, oplosmiddelen en veel tri(van de voormalige visverwer- kende fabriek) heeft grote financiële consequenties. Nu staat het al vast dat de gemeente voor 56.000 gulden op moet draaien. De gromd onder de be jaardenwoningen en naast de weg is misschien ook verontreinigd en de vraag is wat er dan gaat gebeuren. De kosten lopen uit de hand, want als men de on langs vastgestelde subsidies voor bode monderzoek in ogenschouw neemt(voor het Tuttelhoekje is 10.000 uitgetrokken), gaat het om zakcenten vergeleken bij de Thoolse gifzaak. Wethouder Moerland meende vrijdag middag na vragen van raadslid Van Damme dat de bereidheid van het Thoolse gemeentebestuur duur betaald moet worden. De bouwcommissie van de Gereformeer de Gemeente in Scherpenisse heeft de gemeente Tholen gevraagd wat de mo gelijkheden zijn voor aankoop/gebruik van het oude schoolgebouw(of een ge deelte ervan) aan de Schoolstraat. Het kerkgenootschap zou het gebouw goed kumnen gebruiken, omdat men uitbreiding van de kerk(naast het schoolgebouw) niet als een luxe be schouwt. De onderhandelingen zijn echter in een pril stadium. Momenteel wordt de oude school gebruikt als (tij delijk) onderkomen van jeugdvereni ging Scarpenesse, die gretig uitziet naar de centrale schietaccommodatie. Naar alle waarschijnlijkheid komt een nieuwe schietaccommodatie in Scherpenisse, waarin dan tegelijkertijd ruimte voor de jeugdvereniging wordt geschapen. De plannen van de Geref.Kerk zullen dan ook pas vaste vormen aannemen als Scarpenesse een nieuw dak boven het hoofd heeft. Juwelier horloger opticien (Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM vr.T.Soomers-Vis, Nellie Oerlemans, mevr.G.Loos-Oerlemans, mevr. M.Boogaard-Oerlemans(totaal drie dochters van dhr.Oerlemans) en me- vr.A.Deurloo-Goorden. Pastoor v.d.Brule speldde ze de medaille met het geel-witte lint op, wat hem goed afging. "Er zijn altijd mensen die zich meer dan anderen onderscheiden en daarom krijg je iets anders", zei de pastoor tot Lina Deurloo. Er klonk applaus op, toen hij meedeelde, dat het om de pauselijke onderscheiding ging, in 1886 ingesteld bij het gouden priesterjubileum van paus Leo XIII. Zo gemakkelijk de zes eeëste lintjes opgespeld werden, zo moeilijk liet de grotere medaille zich vast zetten. De pastoor riep de burge meester te hulp, die er ondanks zijn er varing op dit gebied ook niet in slaagde om de medaille op te spelden. "De paus maakt 't ons wel moeilijk", zei dhr.Bae- rends, maar uiteindelijk bleef 't lintje toch zitten, wat de kerkgangers met ap plaus bezegelden. De koörleden, die er dankzij een corsage van het jeugdkoor al fleurig uitzagen, zagen er nog feeste lijker uit met een bloemstuk van de pa rochieraad, aangeboden door me- vr.M.Kunst, die ook de schriftlezing had verzorgd. De H. Mis werd opgedragen door pastoor v.d.Brule, pastoor J.Rijsloo en broeder Wiro. Na de dienst kwam men in de pastorie nog gezellig bijeen onder 't genot van een kopje koffie. Mevr. Deurloo houdt haar pauselijke onderscheiding angstvallig vast, nadat pastoor v.d. Brule er met behulp van burgemeester Baerends met moeite in geslaagd was het lintje op te spelden. De vreugde was er niet minder om. trouwe plicht zien om wekelijks op maandagavond te repeteren en bij hu welijks- en begrafenisdiensten te zingen: mevr.D.Goorden-van Oorschot, me- "Een leidende figuur in de kerkelijke gemeenschap die met een echt christe lijke inspiratie voortdurende inzet toont op verschillende terreinen", zei pastoor A.v.d.Brule aan het einde van de dienst, die werd bijgewoond door burgemeester en nevrouw Baerends. Werd Sacramentsdag vroeger opgeluis terd met een processie, nu droeg de H.Mis een bijzonder karakter door ze ven onderscheidingen. Behalve de pau selijke decoratie waren er namelijk nog zes lintjes van de Nederlands St.Grego- riusvereniging, waarbij alle r.k.kerkko ren zijn aangesloten. De vereniging be vordert de kerkzang en goede kerkmu ziek en laat de langdurige en trouwe medewerking van koorleden niet onge merkt voorbij gaan. Zo ook in Tholen niet, waar zes dames 't al 25 jaar als hun C. W0UERTS/P. VOS tandartsen Tholen, tel. 01 660-2699 woensdag 23 juni en 30 juni spreekuur Tholken 16.00-17.30 u. i.p.v. 13.30- 1 5.30 uur. woensdag 23 en 30 juni spreekuur St. Maartensdijk vervalt vrijdag 25 juni en 2 juli spreekuur Tholen vervalt. Alle andere spreekuren vinden normaal doorgang. Advertentie IM Scholen moeten vol blijven Anna Jacobapolder houdt kleu terschool Met uitzondering van VVD steun voor zelfde Thools college Gemeentebelang St. Philipsland trekt voorwiel wethouderskeuze Zaterdag vol Bergen op Zoom met ook Thoolse en Fliplandse HBS-reunisten Veel meer aanmeldingen dan schoolverlaters bij de Oester schelp De eerste dore's in St. Annaland 1.63 Centrale schietaccommodatie Tholen geen vanzelfsprekendheid Thoolse dagen staan te wachten Een diamanten bruidspaar Veel animo voor subsidie-voor lichting Kerkbewonderaars in 't Thoolse monumentenrijk Baerends bij Terlouw en Zeeval- king Pauselijk lintje voor Lina Deur loo Een zilveren Veilig Verkeersafde- 'ing VRAAG RAAD AAN JONG EN OUD, MAAR VERTROUW OOK JE EIGEN VERSTAND Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Nelly Breker, de Thoolse analiste die voor de Stichting Nederlandse Vrijwil ligers in een Nicaraguaans ziekenhuis werkt, is een actie begonnen voor acht ziekenhuisbedden in de vrouwenafde ling van 'haar' ziekenhuis in Juigalpa. U kent haar vast nog wel van de serie arti kelen over haar ervaringen in het Mid- denamerikaanse land, die ze schreef voor de Eendrachtbode. Ze rekent op de steun van de Thoolse en Sint Philip- slandse bevolking, die giften kan storten op girorekeningnummer 3417925 en/of bankrekeningnummer 417614179 ten name van Nelly Breker, '8 ziekenhuis bedden', Tholen. Lees haar verhaal op pagina 11. Staatssecretaris A.J. Hermes heeft be sloten, dat Anna Jacobapolder een eigen kleuterschool mag houden. "Wegens zeer bijzondere omstandigheden en de verschillen in levensbeschouwelijke richting zal de bestaande kleuterschool gehandhaafd blijven. Vooruit lopen op de komende integratie van het kleuter en lager onderwijs ligt niet in de bedoe ling. Voorop staat handhaving van de bestaande kleutervoorziening", zei 'een woordvoerder van het ministerie van onderwijs. Hij noemde de beslissing van de staatssecretaris 'vrij uitzonderlijk'. De bestaande dependance van de Prin ses Marijkeschool uit St. Philipsland, die bestuurlijk onder de chr. lagere school van de Oud. Geref. Gem. en Geref. Gem. valt, gaat volgende maand dicht. Het bestuur weigerde namelijk om bij de Minister ontheffing te vragen (het aantal leerlingen is volgens de normen te gering) toen de ouders geen verklaring tekenden ten aanzien van o.a. het dra gen van lange broeken door de meisjes. In augustus kunnen de kleuters in Anna Jacobapolder dichtbij huis toch onder wijs blijven ontvangen in 'Ons Dorps huis'. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1