k<rl'^rC Warm muziekfestival jn Sint Philipsland BROEKÜÜÜ BOUMAN POTTER GROTE OUD-VOSSEMEERSE KERMIS Zaterdag manifestatie van Veilig Verkeer St.Annaland OGB Flipland 7% omhoog DEZE WEEK Donderdag 10 juni 1982 38e jaargang no. 31 Borden aan de straatlantaarns naken al duidelijk, dat Veilig Verkeer Sint-Annaland het 25-jarig bestaan zaterdag niet onopgemerkt voorbij laat gaan. Het bestuur spreekt zelfs van een grootse manifestatie met medewerking van het Mobiel In formatie Centrum, brandweer, politie, EHBO, rijscholen, wa terstaat, enz. Vanaf half twaalf zaterdagmorgen kan men aan de Ring in Sint-Annaland terecht. Vrijdag 11 en zaterdag 12 juni Tijdens deze dagen treden voor u op in café 'de Hoop': The Happy Stars café Hof van Holland: de Apollo's bar-disco-dancing d'Ouwe Vos: The Blue Nights Tot ziens en vee! plezier tijdens deze dagen. Concordia tachtig jaar met veel animo voor taptoe Het leken vrijdagmiddag wel 150 in plaats van 37 leerlingen, die in Anna Jacobapolder hun enthousiasme bezongen over het leggen van de eerste steen voor hun •nieuwe School met de Bijbel in Steintjeskreek. De kinderen ontwikkelden zowel op de bouwplaats als in Ons Dorpshuis een zodanig krachtig stemge luid, dat dit feestelijk gebeuren aan nienand in de Polder onopgemerkt voorbijging. Daden Ronner 10 jaar Concours nodig Dorp zonder muziek als krentenbrood zonder krenten. Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Respectabel WONING IN RICHT Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Armaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 16.50 per halfjaar. Per jaar ƒ32.— per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer. "««O», De koninklijke fanfare Accelerando verleent dan medewerking aan de fees telijke opening van de manifestatie door burgemeester E.Baerends, oud-burge meester W.Baas en eveneens oud-bur- gemee.ster, maar met name oprichter van de VVN-afdeling, J.van den Bos. Veilig Verkeer presenteert vannorgen al het nieuwe Mobiel Informatie Centrum aan het gemeentebestuur van Tholen, waarbij tevens voorlichting wordt gege ven over snelheden in woonwijken on der het motto '50 km in een woonwijk is te snel'. Een verkeersonveilige stand en het Mo biel Informatie Centrum is zaterdag ook in St.Annaland te zien met boviendien diverse demonstraties, o.a. met diverse voertuigen van de politie, Wegenwacht ANWB, Michelin banden, caravan sta bilisatoren, reflecterende materialen en mogelijk ook de slipschool Rob Slote- maker en Volvo. Tijdens de manifestatie kan men aan een quiz meedoen, waar mee men kans naakt op een van de vele prijzen, die door de middenstand be schikbaar zijn gesteld. 's Avonds wordt het jubileum feestelijk afgesloten in het Dorpshuis, waar vier ploegen tijdens een spannende quiz uit maken, wie de meeste kennis bezit op het gebied van verkeersveiligheid. Advertentie IM De tachtigjarige muziekvereniging Concordia te Sint-Philipsiand, zaterdagmiddag feestelijk in 't zonnetje met op de achtergrond de Rozeboom. Bovenste rij v.l.n.r. voorzitter Wim Quak, Robert Lupker, Lauw Moerland (secreta ris), Sam Feleus, Jan Everaers, penningmeester Dim Verkerke, Bram den Braber en rie Verkerke. Tweede rij v.l.n.r. Connie Everaers, Lonneke Everaers, Elly Everaers, Jeannette Everaers, Kees Verkerke Dzn. Kees Verkerke Azn., Jeanine Oskam, Annelies Moer land en Corrie den Braber. Derde rij v.l.n.r. dirigent C. Rombouts, vaandeldrager Han Qui t, Stoffel Huyens met de grote trom van de drumband, Corina Stoutjesdijk, Annette de Raat, Elise de Raat, Corina de Haan, Diane Reijngoudt, Ageeth Smit, Lucien v.d. Burg, Kees Verkerke met de grote trom van de fanfare, Bram Vroegop, en Leen Vroegop. Op de voorgrond v.l.n.r. Adrie Quak, Gerrit Voshol, Pete v.d. Gouwe, Ria Quak, Carmen Feleus, Digna Moerland en tamboer maitre Krijn van Driel. De bovenzaal van hotel "De Druiventros" was zaterdagmiddag niet het enige bloed hete plekje in Sint Philipsland. Het deed voor die andere weinig onder, toen de voorzitter van de tachtigjarige muziekvereniging "Concordia" te Sint Philipsland, de heer W. Quak een welkomstwoord richtte tot de genodigden. Dat waren uiteraard de leden zelf, maar ook burgemeester T.A. Vogel, wethouder A. Kosten en het raadslid A. Kornaat namens het gemeentebestuur. Dat waren de heer W.L. Bijl namens de Ned. Muziekfederatie en de heer M. van Damme namens de Thoolse Bond. Daarnaast verenigingsbestuurders van de muziekkorpsen uit Tholen, Sint Maartensdijk, Sint Annaland en Oud-Vossemeer. Zonder de leden was het geen 80 jaar Concordia geworden, zo ging voorzitter Quak nog wat dieper op de historie van "Concordia" in. De bron daartoe was gemakkelijk te vinden in het ook 80-ja- rig notulenboek. Wat een durf was er 80 Schoolhoofd Ronner en onderwijzeres mevr.De Kok hadden met de leerlingen spandoeken en erebogen gemaakt, zo dat 't een sfeervolle plechtigheid was. Vanaf de huidige school ging 't in op tocht naar Steintjeskreek, waar burge meester en mevrouw Vogel onder de erebogen doorgingen, voordat onder 't oog van vele ouders de burgemeester de eerste steen met specie innetselde. Voor 16 oktober zullen de kinderen hun nieuwe school in gebruik kunnen ne men. Er komen twee leslokalen, een ge meenschapsruimte, een handenarbeid- lokaal, een personeelskamer, een maga zijn en toiletten. De tien zesde klassers maken dat niet meer mee, wel de drie nieuwe leerlingen, zodat de School met de Bijbel in Anna Jacobapolder dan dertig kinderen gaat tellen: twaalf in de onderbouw en achttien in de boven bouw. De prognoses wijzen uit, dat het leerlingenaantal de komende jaren rond de dertig schommelt. Bij 23 valt men terug op 1 onderwijskracht en vandaar dat de kinderen uit luide borst zongen: lang zal ze leven in de Polder. Voorzitter I.G.de Jager noemde 't een groot genoegen, deze officiële eerste steenlegging te kunnen bijwonen. Hij filosofeerde wat over de betekenis van zo'n eerste steen(een stuk ontspanning in de keten van bouwarbeid of de naam van degene die de steen legt), naar be langrijker vond hij de daad op zich. Daarom had hij met plezier de formali teit die de burgemeester uitvoerde, ga degeslagen. De voorzitter noemde 't een eervolle zaak voor dhr.Vogel, want het bestuur had met hen een bijzonder goe de en constructieve samenwerking ge had. "Financieel baart u de scholen bouw wel veel zorgen, maar toch is 't niet in u opgekomen om de bouw van de derde lagere school in onze gemeente, stiefmoederlijk te behandelen", zei dhr.De Jager. "Het wordt net zo'n mooie school als de twee in St. Philipsland, al moet de be lasting ervoor verhoogd worden. De raad heeft dat zo gewild. Anna Jacoba polder, ja de gehele gemeenschap kan ik met deze nieuwe school feliciteren. In 't bijzonder de kinderen", zei de burge meester, die eraan herinnderde, dat hij zaterdag juist een jaar geleden zijn eer ste bezoek aan Anna Jacobapolder bracht. Hij was blij, dat de voortreffelijke bou wers ver voor waren op hun schema, zodat in oktober al de school in gebruik kan worden genomen. Architect Klap bracht mede namens aannemer Peters zijn felicitaties over en dankte de burgemeester omdat die al vele steentjes had aangedragen. Dhr.Klap onderstreepte dat met de aanbieding van een troffel met inscrip tie. Voorzitter De Jager bood mevr.Vo- gel bloemen aan. Behalve de eerste steen, bleek er vrijdag nog een bijzonderheid te zijn, want pre cies tien jaar geleden kwam dhr.Ronner als onderwijzer naar Anna Jacobapol der. Die mededeling van de voorzitter, lokte langdurig applaus uit. Ook het bestuur was bijzonder gelukkig met dit jubileum, liet dhr.De Jager weten. "Toen u kwam, kon u niet vermoeden, dat u tien jaar zou blijven. U was echter een goed onderwijzer en een aimabel mens, die je met een lampje moet zoe ken. Met mevr.De Kok vormde u een uitstekend schoolteam, erg verdraag zaam. Dat aspect is jammer genoeg spaarzamelijk aan 't worden. Ten aan zien van de kleuterschool(lange broeken affaire) hebben we negatieve publiciteit meegemaakt, omgekeerd aan de grootte van ons klein dorp. Dat betreuren wij. We hopen dat ons schoolhoofd na deze tien jaar nog een periode blijft", zei dhr.De Jager. Als uitdrukking van de grote erkentelijkheid van het bestuur, bood hij dhr.Ronner een bloemstukje aan. Het schoolhoofd was blij met de hart verwarmende woorden, maar vond de nieuwbouw toch het belangrijkste. "Na vijf jaar de eerste steen, dat is een hele belevenis. Ik ga elke dag bij de bouw kijken, want ik wil er niets van missen. Ik heb er dan ook al heel wat geleerd. We zullen nooit vergeten, wat er in 1982 gebeurd is. Dat ik na m'n benoeming tenminste vijf jaar zou blijven, stond vast. Dat was een voorwaarde voor de vrijstelling van mi litaire dienstplicht. Vijf jaar geleden kreeg ik de kans on hoofd te worden en nu blijf ik, want 't wordt een geweldige school", zei dhr.Ronner. jaar geleden in Sint Philipsland. zo meende de huidige-"Concordia" voor zitter, om toen een muziekvereniging op te richten. Misschien niet zo zeer omdat het ook toen en nu maar een klein dorp is, maar wel veel moed om te zorgen dat er een 3000,- op tafel komt voor de aankoop van nog niet eens allemaal nieuwe instrumenten. Dat gebeurde via renteloze leningen van 20,- en 25,-, want in die tijd was drie mille een for midabel bedrag. De heer Quak wilde met die warmte de aanwezigen het lang Concordia-verhaal met zijn talrijke hoogte-, maar evenvele dieptepunten, onthouden, maar achtte het wel op zijn plaats vanaf de eerste pioniers al die bestuurders, instructeurs en leden dank te brengen, die "Concor dia" toch die 80 jaar staande hielden. Hij meende dat het voor een muziekvereni ging beslist noodzakelijk is om nu en dan naar een concours te gaan. Dat prikkelt tot betere prestaties en komt ook het repetitiebezoek ten goede. Er is overleg met dirigent Rombouts om het komend jaar toch te gaan proberen. De heer Quak herinnerde er nog aan hoe het korps in 1961 voor het eerst unifor men had en in 1970 kwam er een tam boerkorps. Moge Concordia nog tot in lengte van jaren blijven bestaan en dat er zowel van de zijde der leden als die van de gemeenschap ook een blijvende belangstelling zal zijn waar te nemen. Burgemeester Vogel wilde de 80-jarige namens het gemeentebestuur graag feli citeren. Hij wees er op, hoe zijn vrouw en hij inwoners die 80 jaar worden ook altijd bezoeken en dat zijn er nog al wat. Daaronder zijn er nog levenslustig en levensblij. Zo is het ook met "Concor dia", mede door het aantal jongeren, dat muziekliefhebberij heeft. Bij de eerste kennismaking van de burgemeester met zijn nieuwe gemeente, vorig jaar om deze tijd stond als verrassing "Concor dia" ons bij De Wimpel op te wachten. Dan weet je tenminste meteen, dat je toekomstige gemeente een eigen korps heeft, zei de heer Vogel, die zich een liefhebber van fanfare- en orgelmuziek toonde. Een dorp zonder muziekkorps is als een krentenbrood zonder krenten, vond de burgemeester, die hoopte dat er voldoende moed en kans zou blijven om het hoofd boven water te houden. Hij hoopte ook dat het voor Concordia een geweldige dag zou worden en een nog goede toekomst, waarbij hij ook dirigent Rombouts complimenteerde met de uitstekende leiding. Juwelier horloger opticiën (Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM Na het leggen van de eerste steen voor de nieuwe school met de Bijbel in Anna Jacobapolder door burgemeester Vogel, zorgden de leerlingen voor een feestlied, waarvan ook hun ouders genoten. De stichting Oude Zeeuwse Kerken or ganiseert zaterdag 12 juni een bijeen komst op het eiland Tholen. Na de ontvangst op het gemeentehuis in Sint Maartensdijk, waar enkele woorden worden gesproken door burgemeester Baerends. voorzitter Mr. J. van Aartsen en dhr. M.P. de Bruin(over Tholen, stad en eiland), volgt een bezoek aan de Onze Lieve Vrouwekerk te Tholen. Na een koffietafel in Meulvliet volgt een rondrit over het eiland, waarbij een bezoek wordt gebracht aan de Sint Maartens kerk in de Smalstad en de N.H. kerk van Poortvliet. Een kop koffie in 't Ouwe Raed'uus vormt de afsluiting van een interessante dag. Er worden zaterdag twee bussen met 100 donateurs verwacht. Zeventien daarvan komen van buiten Zeeland. Namens de federatie van muziekvereni ging op Tholen en Sint Philipsland zei voorzitter M. van Damme: niet alle da gen van deze 80-jarige waren even zon nig als deze dag. Des te meer mag er respect zijn, dat men het toch al die jaren wist vol te houden. Het pad ging lang niet altijd over rozen. Soms hebben we voor de benjamin van onze bond ge vreesd dat men het niet staande zou houden. Maar het is die 80 jaar dan toch maar gelukt. In dit verband dacht hij aan de oude Feleus, die dan bij geza menlijke optredens telkens weer kon zeggen: "En daar zijn we dan toch maar weer. Ik hoop dat er nog vele jaren bij komen met steun van leden, met steun van het gemeentebestuur en met die van de inwoners, aldus de heer Van Damme. De voorzitter van de zangvereniging "Crescendo" uit Anna Jacobapolder, de heer A.v.d. Reest, noemde 80 jaar een respectabele leeftijd, want vele mensen halen het niet. Ook talrijke verenigingen gaan eerder ter ziele. Het was spreker maar al te goed bekend, dat ook "Con cordia" het lang niet altijd gemakkelijk had, zoals vrijwel alle verenigingen wel eens in moeilijkheden komen. Het vergt moed en goede wil om verder te gaan en zeker ook de liefhebberij voor de mu ziek. Via een envelop met inhoud wilde het zangkoor haar waardering voor de 80-jarige uiten. Namens de oranjevereniging werd het woord gevoerd door de heer L.C. Vroe gop die benadrukte, dat het vaak in veel groter gemeenten dan Sint Philipsland niet meevalt of zelfs niet gaat om een muziekkorps staande te houden, waar om er te meer waardering mag zijn dat "Concordia" er nog is. Spreker hoopte dat men dan ook nog vaak bij oranje feesten of andere feestelijke gebeurte nissen een beroep op Concordia zou mogen doen en de gemeenschap daar door van de muziek kan profiteren. Ook van de oranjevereniging was er een en velop met inhoud en dat voorbeeld was ook al gesteld door de voorzitter van de federatie, de heer M. van Damme. In zijn slotwoord bracht de heer Quak alle sprekers en aanwezige gasten dank, ook voor de bijdragen aan Concordia ge schonken en hoopte op een gezellig fes tival. De uniformjasjes gingen grif uit en bij velen ook de stropdas, toen Concordia St. Philipsland, Accelerando St. Anna land, O.V.M. Oud-Vossemeer, Euterpe St. Maartensdijk en Concordia Tholen 's middags aan hun rondgang begonnen. De grootste belangstelling was er aan de Zuiddijk/ Deldensestraat, waar talrijke zwemmers het strandje even verlieten om de muziekkorpsen te bewonderen. Grote belangstelling was er 's avonds voor de taptoe van de gezamenlijke korpsen in de Voorstraat, nadat elke ve reniging eerst zelfstandig enkele num mers ten gehore had gebracht. Er vielen een paar druppels, maar de viering van het tachtigjarig bestaan van Concordia St. Philipsland werd toch zomers beslo ten. Nieuwe school en bejaarden wo ningen in Anna Jacobapolder 0 Belasting 1% extra om hoog in St. Philipsland 0 Wijkcomitee Buitenzorg Tholen gevormd 0 Nog meer deelnemers nodig voor avondmavo en opstapcursus 0 Zomers muziekfestijn 80-jarig Concordia 0 Ziekenhuis Lievensberg breidt uit 0 Elenbaas bekritiseert Nieuwkerk bij g.s.-onderhandeling 0 Mevr. Deurloo en Hans van Gro- sel stemmentrekkers op Tholen. 0 Verwijs en Den Braber genoten voorkeur Fliplanders 0 Hondenliefhebbers vonden elkaar in 'stemmen van lezers'. 0 Jeugdige bakker uit Scherpenisse nationaal kampioen 0 Acties voor veiliger Hoog- en Garnalenstraat in Tholen 0 Eerste zege Thijs Fase 0 DE TAAL IS ALTIJD KOENER DAN DE DAAD 0 Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's. De onroerend goedbelas- ting(OGB) in Sint-Philipsland gaat vermoedelijk met tien pro cent omhoog om o.a. de kosten van de scholenbouw te kunnen betalen. B en W willen hierover de gemeenteraad na de vakantie een principe-uitspraak vragen, anders het provinciaal bestuur tegensputtert om nog goedkeu ringen te verlenen gezien onvol doende financiële dekking. De post onvoorzien is al groten deels opgeslokt door de herbes trating van het industrieterrein, waarmee in de exploitatie-opzet geen rekening gehouden was. Het onderwijs wordt in principe door het rijk betaald, maar vrij wel elke gemeente moet ook in eigen beurs tasten omdat de rijksvergoedingen tekort schie ten. Dat is al bij normaal onder houd en de leermiddelen het ge val, maar zeker ook bij nieuw bouw. Voor St.Philipsland geldt dat in 't bijzonder omdat burge meester Vogel eerder al heeft la ten weten, dat er luxe gebouwd wordt in Flipland. Dat gebeurde destijds bij de o.l.s. de Luijster, de Koningin Julianaschool(waar- voor een nog vrij nieuw gebouw van na de ramp van 1953 werd afgebroken) en Anna Jacobapol der mocht niet achterblijven, want daar zaten de kinderen in een gebouw uit 1862. Het rijk zei 'ho' tegen de vervanging van de Prinses Marijke kleuterschool, die ook van na de ramp dateert, door nieuwbouw. B en W prezen zich vorig jaar ge lukkig, nog geen gebruik te hoe ven maken van de ruimte die aanwezig is in de OGB. De ver hoging was toen 4%, waardoor het tarief per 3000 gulden onroe rend goed voor huurders 3.20 werd en voor eigenaren 4,80. De gemeenteraad van St. Phi lipsland beslist woen sdagavond al over die extra OGB-verhoging van 1%. Dit geldt nog voor 1982, zodat de to tale stijging met de al toegepaste 4% op elf procent komt. Dit ge beurt op uitdrukkelijke wens van het provinciaal bestuur omdat er anders een gat in de begroting zit. De gemeenteraad sprak zich in de december-vergadering al min of meer voor een extra OGB-verho- ging uit wanneer de scholenbouw dat zou vergen. Advertentie IM,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1