Gehannes vergeten Werkgelegenheid TBI volledig gehandhaafd H El J Ul BOUMAN POTTER Fliplandse broers 50 keer bloed Deze week extra bij Albert Heijn, _J(VON ING IN RICHT 4 tl yn -yF Waar zijn de bankrovers? BROEKSQÜ Braderie Oud-Vossemeer Rondom Reimerswaal ATTENTIE! DROGISTERIJ ARTIKELEN Dienstregeling en mobilofoons BBA D'66 DAAGT DE PARTIJEN UIT! Bisamratten Concert Leger des Heils Vrederust 11 Achterstraat 52 St. Philipsland Woensdag 19 mei 1982 38e jaargang no. 28 Directeur Rijnberg: kwaliteit betonvloeren hield ons overeind "De werkgelegenheid blijft volledig gehandhaafd, de zaak is rond. Vijf van de grootste klanten steunen onze fabriek finan cieel en hebben voor 3 a 4 jaar opdrachten toegezegd". Direc teur H.G.A.Rijnberg van de Thoolse Beton Industrie te St.Maartensdijk gaf die mededeling veel voldoening na maan denlange strijd voor behoud van zijn bedrijf, dat werk biedt aan 46 mensen. De personeelsleden waren opgelucht toen ze maandagmiddag dat heugelijke bericht kregen. Aan de onze kerheid was een einde gekomen. Miljoenen Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Opdrachten Kwaaie taal De broers L. en M. den Engelsman hebben vrijdagavond uit handen van de ere-voorzitter van het Zeeuwse Rode Kruis, dr.C.Boertien, een Landsteiner onderscheiding gekregen voor vijftig keer bloed geven. Dat gebeurde tijdens de jaarlijkse bijeenkomst in de Wimpel te Sint-Philipsland, waar de kleinste Zeeuwse gemeente het provinciale ereteken weer ontving voor de hoogste collecte-opbrengst. Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden F- Dhr.J.Meyll uit Poortvliet was tevreden over de bisamratten- vangst in april: 20 op Tholen en 3 op St.Philipsland. 1 mei Vanaf heden ook in onze zaak verkrijgbaar. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 16.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer. Wanneer na acht maanden touwtrekken een regering het bijltje erbij neergooit, is dat niet bevorderlijk om opgewekt naar een stembus te gaan. Zelfs al gaat het nu "maar" om of "niets minder" dan ge meenteraadsverkiezingen. Politiek wordt immers door de burger veelal van de zo nuchtere kant benaderd, dat men vaststelt, dat een niet gering aantal voorname, intellectuele groep vrouwen en mannen een vorstelijk salaris op het boekje bijschrijven, maar de zaak toch in de soep laat draaien. Soep die toch al zo dun was, dat er van voeding nauwe lijks meer sprake is. Moet het dan zo verwonderlijk zijn, dat er op 26 maart zoveel thuisblijvers waren? Integendeel, zou men op een acht maanden durend gehannes van de regering teveel acht geven, dan zou het zelfs zo kunnen zijn, dat zelfs de meest principiële stemmers het voor gezien houden en daarmee zou 2 juni dan toch wel een uiterst slechte beurt maken. Het is immers niet alleen van linkse kant sterk benadrukt, maar het riekt ook naar de werkelijkheid, dat het de 26ste maart vooral linkse thuisblijvers zijn geweest. Daarin kan men dan als andere, zoge naamde winnende partijen behagen scheppen - en ook in de politiek geldt het recht van de sterkste - helemaal be vredigen kan het nooit, althans geen democratische bevrediging geven. Gelukkig daarom maar dat er voor het gemeentelijk gebeuren nog wat andere factoren meespelen. Die hebben welis waar een wat minder politieke onder grond, maar daarom behoeven ze niet bij het vuile wasgoed gedeponeerd te worden. Bij nieuwe gemeenteraden gaat het om veel meer bekenden, ook om meer directe verwachtingen. Men is voor of tegen zondagsport. Daarmee worden meteen lijnen aangegeven. Men is voor of tegen een zuinig beleid. Ook dat komt terug in partijen en personen. Men wenst rust of een ondernemersim puls en ook dat gaat weer gepaard met de keuze van deze of die. Men vergt van een gemeentebestuur meer of minder en dat gaat dan automatisch gepaard met meer of minder in de buidel tasten. Op nieuw een keuze. Men wil vrijheid of bescherming en dat loopt dan toch weer uit op bepaalde uitersten. Hou de. mid denstand vast of laat de concurrentie maar vrij spel, al is het tenslotte afbraak van het consumentenbelang. Men wil zoveel mogelijk voorzieningen of die beperken omdat men er altijd geldelijk voor moet opdraaien en weer is er de politieke keuze. Op 2 juni - dat is al dichtbij - wordt een keuze gevraagd. Waarvoor is in grote lijnen hierboven al aangegeven. Daar om is dat toch wel belangrijk. Vergeet het Haagse politiek gehannes dan maar omdat men veel dichterbij wel een niet geringe invloed heeft met die ene stem. Er is voor 2 juni een half procent Ne derlanders kandidaat voor de gemeen teraad. Dat moet een voldoende keuze zijn, want het zijn niet minder dan 59.650 vaderlanders. Tholen en St. Phi- lipsland is ten aanzien van de kandida tenlijsten gespaard gebleven voor wat zich wel voordoet in het zo naburige Bergen op Zoom, waaraan men dan als zoveel grotere stad misschien graag een voorbeeld neemt. Maar wat te denken van een ingediende gemeenteraadslijst die zich 'snuffelpartij' noemt. Dan lijkt het negatieve van het eerste deel van dit commentaar te domineren. Daarover hoeft Tholen en St. Philipsland zich geen zorgen te maken. Het kan allemaal nog serieus worden genomen. Doe het dan ook. De kandidaten zijn het waard. Nu, op 2 juni en ook daarna. Het lot van de TBI hing in maart aan een zijden draad, toen de bewindvoerder het faillissement wilde aanvragen nadat uitstel van betaling volgens hem geen verbeteringen had gebracht. De Mid delburgse rechtbank gaf directeur Rijn berg echter na zijn pleidooi nog een kans om het bedrijf te redden en dat lukte wonderwel. Volgens ingewijden kont het zelden voor, dat na uitstel van beta ling een faillissement voorkomen kan worden. De nieuwe fabrieksdirecteur R.J.Kats uit Hoogerheide, vier maanden in dienst van de TBI, schrijft dat zonder neer toe aan het doorzettingsvermogen en de kwaliteiten van dhr.Rijnberg. Na de bespreking in M iddelburg weerstond hij nog vijf faillissementsaanvragen door met de betrokkenen te praten en leveranciers ook af en toe wat te betalen. Elke vrijdag was het weer een krachttoer om geld van de bank los te peuteren voor de salarissen, maar 't lukte steeds op 't nippertje. Ook aan de inning van openstaande vorderingen moest heel wat getrokken worden. "Het is ontzet tend moeilijk geweest. We hebben veel noeten praten en ook veel tegenslag ge had, maar tenslotte is het opgelost. We hebben de beste vloeren in Nederland en die kwaliteit van ons produkt en de betrouwbaarheid vormden een steun om het bedrijf overeind te houden", al dus dhr. Rijnberg. De oplossing werd vrijdag bereikt tij dens een bespreking in Utrecht met vijf aannemingsbedrijven, die goed zijn voor tweederde van het orderpakket van de TBI. Zij steken een half miljoen gul den risicodragend kapitaal in een nieu we B.V., die per 1 juni a.s. wordt opge richt: "Handelsmaatschappij en beto- nindustrie de Thoolse". De vijf krijgen ook aandelen in het bedrijf en hebben dhr.Van Neerbosch, die de Smerdiekse onderneming al jaren begeleidt namens het ministerie van economische zaken, benoemd als gedelegeerd commissaris. Dhr.Rijnberg, die de meerderheid van de aandelen krijgt en privé ook geld in de nieuwe BV moet stoppen, wordt commercieel directeur, belast met de in- en verkoop. Dhr. Kats wordt fabrieks directeur, belast met de dagelijkse pro- duktie en de planning. Met de schuldeisers is een regeling ge troffen. Het ministerie van econonische zaken, scheldt 1.4 miljoen gulden kwijt dat als achtergestelde lening en werkge- legenheidskrediet was verstrekt. Het rijk trekt zich op termijn volledig terug uit de TBI. Met de bedrijfsvereniging GAK is ook een regeling getroffen voor sanering van de schuld, terwijl de bank ook ac- coord is gegaan net de nieuwe opzet. De zogenaamde 1 gulden stichting, die in verband met de financiële medewerking van het rijk was gevormd, verdwijnt. De vijf aannemingsbedrijven komen 2 a De BBA-bussen worden met ingang van zondaq 23 mei uitgerust met mobilo foons, waardoor tevens gesleuteld is aan de dienstregeling, die vanaf diezelfde dag ook weer een ander karakter krijgt. De landelijke invoering van het mobi lofoonnet op de bussen heeft een ver nummering noodzakelijk gemaakt. In de meeste gevallen bestaat die wijziging slechts uit de toevoeging van het cijfer 1 voor het huidige lijnnummer. Een voor beeld: lijn 17 wordt vanaf 23 mei lijn 117. .Welke veranderingen zijn er opge treden? De lijndienst( 108) Bergen op Zoom-Sint Maartensdijk/Sint Philipsland gaat er op achteruit. In de zomervakantieperio de van 5 juli tot en met 13 augüstus zul len de tussenritten naar Sint Annaland en Stavenisse niet worden gereden. De vorig jaar ingestelde verbinding Tho- len-St.Philipsland verheugt zich in een toenemende belangstelling. Daar tegen over staat dat op de lijndienst Putte- Bergen op Zoom-Stavenisse een midda grit tussen Bergen op Zoom en Stave nisse is toegevoegd. Precies hetzelfde geldt voor het traject Bergen op Zoom- Steenbergen-Anna Jacobapolder. D'66 daagt alle Thoolse partijen uit: maakt een keuze uit de vele goede punten in het D'66 programma om die dan samen waar te maken. D'66 kiest voor oplossingen die onze (klein)kinderen zullen waarderen. Zij kiest voor echte inspraak, milieube scherming, veel aandacht voor kin deren en jongeren, onderwijs, deeltijd arbeid, iedereen gelijke rechtsposi tie, openheid en eerst voor de voet ganger, de fiets en de bus, dan pas voor de auto. Inl.: bel 01660-3480 of 01666-3185. Advertentie I.M. 3 keer per jaar bijeen om de situatie bij de TBI te bespreken. Naast economisch adviseur Van Neerbosch gaat ook een bedrijfsbureau de TBI begeleiden. De oude onderneming - volgende week wordt bekeken of het tenslotte wel of geen faillissenent wordt als enkele le veranciers geen genoegen nemen met betalingsvoorstellen - heeft nog voor 2 Vi miljoen gulden aan opdrachten. Per 1 juni krijgt de nieuwe BV er voor 4 mil joen aan orders bij. Volgens directeur Rijnberg bestellen de vijf aannemings bedrijven 6 a 7 miljoen per jaar, terwijl ze voor hun financiële inbreng alleen bij winst van de TBI een vergoeding krij gen. Rijnberg zelf krijgt door het terug treden van econische zaken meer stem recht en behoudt de meerderheid van de aandelen. Veertien dagen geleden vernam het personeel al dat het de goede kant op ging, maar vrijdag ging de kogel pas door de kerk. Maandag a.s. worden de vakbonden officieel op de hoogte ge steld van de nieuwe situatie. Het streven is om het personeelsbestand van 46 op 52 te brengen, waarbij er in de huidige opzet wel kleine functiewijzigingen ko men. De nieuwe bedrijfshal wordt ook voor de winter dicht gemaakt en krijgt ver warming. Verder komt er een nieuwe stortnachine, wat de produktie zal be vorderen. Volgens dhr. Kats zal er mede gezien het verloop en ziekteverzuim in het verleden meer op verbetering van de werkomstandigheden gelet worden. Voorheen was het allemaal produktie, produktie, waardoor belangrijke zaken als planning en organisatie in de knel kwamen. Dhr.Kats meent, dat menigeen het hoofd al in de schoot had geworpen na de bijna hopeloze situatie waarin de TBI half maart verkeerde. "Iedereen zei dat 't afgelopen was, maar Rijnberg heeft de moeilijkheden mede door zijn enorme persoonlijke inzet opgelost. De beton- vloer is ook een vinding van hemzelf en de vijf aannemingsbedrijven wilden hem daarin moreel en financieel steu nen", aldus directeur Kats, die vele jaren zaakvoerder was bij een Belgisch bouw bedrijf. Voor Rijnberg is het nu bereikte accoord ook een persoonlijke overwinning. "Nadat ik in maart de directeur van Kwaaitaal uit Rotterdam had buitenge- gooid, waren er veel verwijten te horen. De vakbonden riepen dat ik alleen voor mezelf in de weer was en niet voor be houd van de werkgelegenheid en mijn bedrijf. Ook anderen hadden nogal wat wantrouwen in me na die ontwikke ling", aldus Bijnberg, die stug zijn eigen weg ging. Achteraf kreeg hij gelijk van de Indus triebond FNV, want in het nummer van 5 mei doet het vakbondsblad ZIN ver slag van minder gezonde situaties bij Kwaaitaal in Rotterdam onder de kop: "Betonbaas spreekt kwaaie taal". Vol gens de FNV wilde Kwaaitaal, die een bouwbedrijf heeft met 100 personeel-, sleden en een betonfabriek met 50 mensen in Rotterdam en Zevenbergen, de Rotterdamse betonafdeling sluiten zonder sociaal plan. "Kwaaitaal heeft de zaak gewoon belazerd. Een voor een werden mensen ontslagen totdat er nog maar 17 van de 80 personeelsleden bij Vormbeton werkten. Intussen speelde hij wel mooi weer in Zeeland waar hij bedrijven ging overnemen. Geld was geen probleem. Meneer hing de royale jongen uit. Maar wel ten koste van zijn eigen personeelsleden", aldus het FNV- blad. Rijnberg is blij, dat hij niet met Kwaai taal in zee is gegaan, want hij vermoedt, dat er dan van zijn betonfabriek in St.Maartensdijk weinig overgebleven zou zijn door concentratie van alle acti viteiten in Zevenbergen. Nu blijft de TBI zelfstandig doordraaien met 46 mensen. Dr.Boertien, de commissaris der konin gin in Zeeland, wees erop, dat St.Phi lipsland de enige Rode Kruisafdeling in de provincie is, waar twee keer per jaar een donoravond wordt gehouden. Het aantal daalde in 1981 wel van 358 naar 325 flessen, maar dat is toch nog steeds een flink aantal, vond dhr.Boertien. Voorzitter dokter H.Menger meende, dat 400 flessen per jaar toch haalbaar moest zijn op 2300 Fliplanders. "Bloed geven, is geen uitdaging meer. Er is een zekere gewenning. Gezien het natuurlijk verloop zou de jeugd ons echter steun moeten verlenen. Daaron wil ik een be roep op de jongeren doen om vanaf achttien jaar bloed te geven, al was het' maar 1 keer per jaar", zei dhr.Menger. Rien Westdorp uit Anna Jacobapolder liet weten, dat het Rode Kruis op hem kon rekenen. "Mijn partij heeft bij de statenverkiezingen wel verloren, maar mijn bloed is rood en goed", zei dhr.Westdorp, die een speldje kreeg voor vijf keer bloed geven. De gebr.L. en M. den Engelsman gaven al vijftig keer een halve liter bloed en dat was een bijzonderheid. Ook vier donors die het Rode Kruis 25 keer van dienst waren geweest, ontvingen een onder scheiding: J.van Strien, W.Verwijs, J.P.van Dijke en M.ten Hove. Op 11 juni a.s. kunnen de Fliplanders weer bloed geven en daarna in decem ber. De gebr. M. en L. den Engelsman uit Sint-Philipsland hadden vijftig keer bloed gegeven en dat vond de Zeeuwse erevoorzitter van het Rode Kruis, dr. C. Boertien, een felicitatie waard. Het is nog een raadsel, waar de twee mannen zijn gebleven die woensdag morgen 12 mei even na half negen met 68.000 gulden uit de voordeur van de Rabobank in Stavenisse kwamen. Er zijn wel verhalen dat er iemand twee mannen met plastic zakken uit de bank heeft zien komen en dat er op het erf van dokter Veldman tegenover de bank, een groene auto zou hebben gestaan, maar volgens de politie zijn dat onderdelen van een grote geruchtenstroom. Er zijn wel zeven verschillende automerken en kleuren genoemd van het voertuig waarmee de twee mannen ontsnapt zouden zijn. Er is echter nog geen ken teken bekend, maar nieuwe tips zijn nog van harte welkom. Moeders brachten tussen half negen en kwart voor negen al kinderen naar school, zodat er toch wel iemand de twee mannen en de onbekende auto gezien moet hebben. De politie is er alles aan Juwelier horloger opticiën •Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! 'Advertentie IM gelegen om deze eerste bankoverval in de Thoolse geschiedenis op te lossen. De klap die mevr. Dingemans, die het aan de bank gebouwde huis bewoont, heeft gehoord, viel om vijf uur in de ochtend. Op dat tijdstip moeten de twee mannen de bank aan de achterkant zijn binnen gedrongen. De daar lopende ganzen hebben niet zoveel lawaai gemaakt, dat zij de daders hebben afgeschrikt of de omwonenden hebben gewekt. Die Thoolse politie houdt zich nog aanbe volen voor aanwijzingen die kunnen leiden tot aanhouding van de daders. Politiek gehannes maar vergeten Werkgelegenheid T.B.I. kan blij- PvdA wil confessionele meerder heid voorkomen Zou die partij samen met SGP inderdaad manege blokkeren? Fliplandse broers gaven vijftig keer bloed voor de naaste St. Philipsland blijft het nationale Rode Kruisdorp Kleedlokaal tennisclub Oud-Vos- semeer lag te lang op tekenkamer Smalstads mannenkoor wint Ne derlands koorfestival Culturele activiteiten in St. Phi lipsland Eendrachtcup anders dan anders HEMELVAARTSDAG: AAN DE HEMEL HEEFT NOG NIEMAND HET HOOFD GESTOTEN Dit nummer bestaat uit 16 pagi- Het Stafmuziekkorps van het Leger des Heils geeft op zaterdag 22 mei een con cert op Vrederust. Het gebeuren staat op stapel in gebouw de Sprenge en begint om 19.30 uur. Het korps, dat onder leiding staat van ka pelmeester/brigadier C.N ieuwland, treedt zowel instrumentaal als vocaal op, terwijl er tevens samenzang is. De eerste braderie op het eiland Tholen komt dit jaar weer op naam van Oud- Vossemeer. Maar liefst 34 deelnemers hopen zaterdag 22 mei van 13.30 tot 21.00 uur op goed weer, zodat ze op een grote schare kijkers en kopers kunnen rekenen. De kraampjes zijn te vinden op het marktplein tegenover de N.H. kerk aan de Ring. Muziekvereniging O.V.M. geeft acte de présence met een rad van avontuur en eieren gooien, volleybal vereniging Amigos ontfermt zich over het fiessengooien en 21'en, voetbalver eniging Vosmeer geeft gelegenheid tot enveloppen trekken, de judoka's staan in een schiettent en bij een prikbord, de gymnasten van Spido zijn er met een grabbelton en een spijkerbalk, de dui- venvereniging is van de partij met dui fraden en een sjoelbak, terwijl Vogel vrienden de rij sluit met verrassingseie ren en het raden van de naam van een in klederdracht gehulde pop. Alle deelne mers hopen dat het succes van vorig jaar geprolongeerd zal worden. Zie voor meer informatie over het gevarieerde aanbod op de Oud-Vossemeerse brade rie de speciale pagina in deze E.B. Burgemeester H.Boer van Reimerswaal opent woensdag 26 mei om 20.00 uur de tentoonstelling 'Rondom (Verdronken) Reimerswaal' in streekmuseum de Meestoof. Het publiek kan er een dag later al te recht. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 15.00 tot 17.00 uur. 'Apport', commandeerde burgemeester Baerends bij de opening van het nieuwe trainingsveld van de hondenvereniging D.H.V. te Scherpenisse. Nestor van mevr. de Ruiter uit Tholen (rechts) haalde het apportblok met de sleutel waarna de burgmeester het clubhuis kon openen. Links voorzitter J. Benningshof. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1