broekBEü Bankoverval Stavenisse Buit 68.000 gulden Gouden FNV-bestuurder A.J.Slager PI Ui BOUMAN POTTER Bouw dorpshuis/sportzaal St.Annaland kan beginnen 'Je komt er wel overheen' Uien 46 cent Het zevende wiel D'66 KOMT MET PROGRAMMA Volgende week woensdagavond Ui u Uï]Mc< C \hb(2 Donderdag 13 mei 1982 38e Jaargang no. 27 Eerste koninklijke onderscheiding voor een Thoolse veehouder "We zijn er als mede-bestuursleden en collega's trots op, dat iemand uit onze gelederen die hoge eer te beurt is gevallen, want je bent de eerste veehouder in ons gebied die een ko ninklijke onderscheiding heeft gekregen". Voorzitter J.J.van der Slikke van de Vereniging Veehouderij Belangen(VVB) Tholen en St.Philipsland zei dat maandagavond in Tolrust te Poortvliet. Ook burgemeester E. Baerends was er bijzonder mee ingenomen, dat hij de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud mocht opspelden bij dhr.G.A.de Hond uit Tholen, die de veehouderij in tal van functies diende. Voor de bouwvakaübouwvakvakantie hoopt het gemeentebes tuur nog de eerste paal te slaan voor de bouw van de sportzaal met dorpshuis op de voormalige ijsbaan te SintAnnaland. De Raad van State heeft vrijdag een schorsingsverzoek van zeven tien omwonenden afgewezen, waarmee de weg voor de bouw is vrijgemaakt. Behalve dit snelrecht loopt er nog een normaal Kroonberoep, maar volgens het gemeentebestuur kan dat na deze uitspraak ook geen roet meer in 't eten gooien. Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden Welbestede tijd Vertrouwen Overtroefd Vrouw door twee mannen bedreigd Twee mannen hebben de 20-jarige Coby Elenbaas-van Tiggele uit Poortvliet woensdagmorgen gedwongen enkele tientallen duizenden guldens mee te geven uit de kluis van de Rabobank in Stavenisse. Ze werd daarna opgesloten in de kluis, waar ze even later door bankbeheerder Rien Koppenhol uit Scherpenisse uit bevrijd werd. Wie inlichtingen kan geven die kunnen leiden tot aanhouding van de daders, wordt verzocht de Thoolse politie te bellen: 01660-3750. Kozijn vernield DEZC WEEK Twintig jaar geleden trok dhr.A.J.Slager zich terug als pen ningmeester van de voedingsbond FNV. Hij kreeg een elek trisch klokje en een schemerlamp, maar Joh.Joppe en C.Ti- chem haalden hem over om terug te komen. "Ze waren lid van de bond van Toon en omdat hij een zwak had voor de afdeling, bleef hij", zei voorzitter M.Poot vrijdagavond in Tolrust te Poortvliet. Dankzij die beslissing kon dhr.Slager uit Scherpe nisse worden gehuldigd wegens zijn vijftigjarig lidmaatschap van de FNV. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32.— per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer In de nationale en in mindere mate de provinciale politiek is er wel meeleven en feker een kritische beoordeling, maar het blijft toch wat verder van huis dan wat zo dichtbij in de gemeente plaats vindt. Geen wonder daarom dat zich geleidelijk aan intensieve aandacht richt op 2 juni. Dan immers is er de keuze voor hen, die iedereen van huis uit als het ware als z'n buurman beschouwt. Niettemin raakt ook iedereen datgene wat zich verderaf moet afspelen. Zo is er dezer dagen de crisissfeer in Den Haag en de Poortvlietse formateur van het Zeeuwse 'kabinet' staat ook al voor grote problemen. Zelf geeft hij bij nader in zien de voorkeur aan zijn verpakkings bedrijf boven een g.s.-zetel en waar schijnlijk is de Thoolse werkgelegenheid daar mee bij gebaat. Bovendien is hij er zelf gelukkiger mee. Gedeputeerde zijn, is ook niet alles. Het overleg over de vorming van een dagelijks bestuur van de provincie zit muurvast. Met veel thuisblijvers is er in maart toch een keuze gedaan, maar de verkiezingsuit slag wordt niet altijd als norm gehan teerd. In welke bochten zal men zich wringen om er het beste uit te halen? Een extra, zevende g.s.-zetel behoort tot de moge lijkheden, maar geen enkele partij durf de dat tot nog toe voor te stellen gezien ook de financiële gevolgen. Niet het provinciaal, maar het partijpolitiek be lang zou hierbij voorop staan. Niemand van de gekozenen moet zich liefkozen in de mening, dat er een keuze werd ge daan om alleen maar politiek gezinden aan een baan te helpen. Er moet nooit een ambtenaar worden benoemd omdat de politieke verhouding in zekere pe riode zou zijn verstoord. Maar omdat hij of zij nodig is voor het vele werk. Niet anders is het met een gedeputeerde. Uitgerekend in een tijd, waarin zowat ieder over inlevering (van de ander) praat, zou men zo'n dagelijks bestuur heel kostbaar gaan uitbreiden. Relatief gezien mag het bedrag dan netto mee vallen, het psychologisch effect is des te duurder. Als er een zevende gedepu teerde zou bijkomen ter wille van de politieke vriendschap, kan 'Middelburg' wel gestolen worden. Laat men dat me de incasseren, bij de onderhandelingen of anders maar zien, wat er 2 juni bij de g.s.-stemming in de staten uit de pro vinciale bus komt. In elk geval geen ze vende wiel aan de gewestelijke wagen. Het programma van D'66 voor de komende raadsverkiezingen is er. Het is duidelijke en evenwich tig. Deze voor Tholen nieuwe partij is daarmee een plaats in de raad waardig. Het programma is gebasseerd op het streven naar een betere kwaliteit van democ ratie, milieu, welzijn en onder wijs. Programma's zijn te verkrijgen door te bellen met Ted v.d. Bergh, 01660-3480 of Arie Arts, 01666-3185. Advertentie IM Hoewel de verrassing eraf was - een Brabantse fotograaf had de stommiteit begaan overdag al een foto van hem te maken - bleek de uitreiking van het lintje voor dhr. De Hond toch een on troerend ogenblik. Zijn drie kinderen, die tevoren alle moeite hadden gedaan zich op het parkeerterrein te verbergen toen hun vader wat laat aankwam, wa ren er getuige van. "Ik heb dat al zo dikwijls gezien", zei dhr.De Hond, toen burgemeester Bae rends zijn ambtsketen omdeed. De bur gemeester vond het de moeite waard om even bij De Hond stil te staan, want het gedicht 'hoe genoegelijk rolt het leven van een landman voort' was zeker niet Raad van State stelt 17 omwonenden in 't ongelijk De zeventien bewoners van de Anna van Bourgondiestraat, Hoenderweg en Lan- geweg waren vrijdag bij de AROB- rechter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State vertegenwoordigd door mevr.Streng, die nogmaals een lans brak voor behoud van de rust. Zij vreesde aantasting van de leefbaarheid door geluidshinder van auto's en brom fietsen bij het toekomstige dorpshuis. Het gemeentebestuur, dat door eerdere bezwaren al lang gedwarsboomd was, wilde met een zogenaamde artikel 19 procedure snel werken. Gedeputeerde staten van Zeeland gaven een verklaring van geen bezwaar af op deze art. 19 aanvraag, waarna zeventien omwonen den bij de Raad van State een verzoek tot schorsing indienden. De bouwver gunning zou volgens de zeventien niet mogen worden verleend. Zij hebben daarin ongelijk gekregen van de AROB-rechter. Deze kreeg van bur gemeester E.Baerends en dhr.De Voogd van het provinciaal bestuur te horen, dat er gezien de wet op de geluidhinder van onaanvaardbare overlast geen sprake zal zijn. Bij het kiezen van de bouw plaats was alle zorgvuldigheid in acht genomen, aldus de bestuurders. Na dit 'kort geding' is het nog lopende normale Kroonberoep, dat mogelijk pas over een jaar behandeld zal worden, volgens het gemeentebestuur praktisch ook afgewezen. De gemeenteraad stelde al een krediet voor de bouw beschikbaar en met bouwbedrijf Vaessen uit Vught zijn nu besprekingen gaande over het project, dat een verkleinde uitvoering wordt van Meulvliet in Tholen. Op korte termijn zal de aanbesteding plaatsvinden met inschakeling van Thoolse onderaanne mers voor het metsel-, installatie- en schilderswerk alsmede de stoffering, zoals dat ook bij Meulvliet is gebeurd. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Advertentie IM op hem van toepassing. "Bij u was het zeker niet rustig. Hoe onvoorstelbaar energiek en breed hebt u zich ingezet voor verbetering van de rundveehoude rij op Tholen/St.Philipsland en daar buiten. Uw inzet, betrokkenheid en bekwaamheid was groot. En dat alle maal naast uw eigen bedrijf in 't belang van collega's ja de totale samenleving. Is er in de afgelopen jaren wel iets in de rundveehouderij gebeurd, waaraan u niet meewerkte? Overal is het stempel van De Hond opgezet. U mag terugzien op een mooie, welbes tede tijd. Het is wel niet altijd even ge makkelijk gegaan, want er was ook kri tiek. De dank van de Thoolse/Flipland- se samenleving en de rundveehouderij in 't bijzonder, hebt u echter zeker ver diend. U hebt een staat van dienst om stil van te worden: Secretaris van de Fok- en Controlevere niging van 24 januari 1958 tot 10 mei 1982 en penningmeester van 22 juli 1960 tot 31 december 1962. Bestuurslid van de vereniging Kunstmatige Inseminatie voor rundvee van 22 april 1962 en voor zitter van 9 februari 1969 tot 12 maart 1980. Bestuurslid van de stichting Rundveeverbetering in Zeeland te Goes van 13 novenber 1973 tot 18 november 1979. Bestuurslid van de Hozeebra Fokveedag van 10 januarie 1968 tot 31 december 1974. Bestuurslid van de pro vinciale vereniging van melkcontrole van 27 januari 1960 december en vice- voorzitter van 1 januari 1967 tot 16 ja nuari 1974. Bestuurslid van de stichting Thoolse Dagen van 21 oktober 1966 tot 31 juli 1981. Bestuurslid van de veehou derijcommissie van februari 1958 en voorzitter van oktober 1969 tot 5 juni 1979. Bestuurslid van de veehouderij commissie van de ZLM te Goes van ok tober 1969 tot november 1979. Men is u bijzonder dankbaar voor al uw activiteiten, want u hebt een wezenlijk aandeel gehad in de verbetering van de rundveehouderij op Tholen en St.Phi lipsland", zei de burgemeester, die ver volgens de medaille opspeldde. Voorzitter Van der Slikke feliciteerde dhr.De Hond als eerste nu hij in deze bijzondere bestuursvergadering af scheid nam als secretaris van de Fok- en Controlevereniging (voortaan VVB ge heten), zijn laatste bestuursfunctie. "Tien dagen geleden hebben we je al tot erelid benoemd, maar deze koninklijke onderscheiding mag je ook met trots dragen. Met een nauwgezetheid die je eigen is, heb je de veehouderij in vele functies gediend. Bij het optellen van alle bestuursfuncties kwam ik aan 114 jaar, dus zomaar geen kleinigheid. Bij de Thoolse Dagen was je terrein commissaris, maar dat betekende in de praktijk Gerardje-van-alles. Je bouwde stierenboxen, zette keuringsringen uit, regelde vervoer, enz. In de veehouderij commissie was er een vergadering waar het zweet op je voorhoofd stond, name- Dhr.G.A.de Hond(67) uit Tholen is maandagavond in Tolrust te Poortvliet, waar hij menig uurtje vergaderde, onder scheiden met de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud. Vele jaren heeft hij zich in verschillende bestuursfuncties ingezet voor de vee houderij. Rechts mevr. De Hond, die het werk van haar man mede mogelijk maakte. lijk de omschakeling van melkbus op melktank. Dat was een van de moeilijk ste vergaderingen in je carriere, maar achteraf gezien zijn we blij, dat die be slissing toen genomen is. De melktank is eenvoudig niet meer weg te denken op onze bedrijven. Met al die functies heb je drukke dagen gehad, 's Morgens vergadering in Mid delburg, 's middags in Hoornaar en 's avonds in Tolrust. Tussen die vergade ringen door was je ook nog veehouder op de Lente. We konden op je bouwen in voor- en tegenspoed. Je had in alle verenigingen het vertrouwen van zowel bestuurs- als gewone leden. Met een voudige woorden deed je je zegje, wie er ook tegenover je stond: een bestuurslid, een ingenieur uit Goes of wie dan ook. Je leefde met het wel en wee van al onze leden mee en vertegenwoordigde het bestuur bij blijde en droevige omstan digheden. Na ruggespraak met je dochter Nelly hebben we iets gekocht om je conditie op peil te houden en dat bovendien voordelig is voor de portemonnee: een fiets. We wensen je veel fietsgenot tij dens je ritjes over het eiland laügs koet jes en kalfjes. We hopen datje nog vele jaren in goede gezondheid temidden van ons allen terug mag zien op alles watje mede tot stand hebt gebracht voor onze veehouderij" zo besloot voorzitter Van der Slikke. Dhr.de Hond zei overtroefd te zijn door de koninklijke onderscheiding. "In de eerste plaats dank aan God, die me de kracht gaf om al dit werk te doen. Ik heb gedaan wat me opgelegd was en als ik 't over moest doen, deed ik hetzelfde, hoewel 't wel eens teveel was. Dank ook aan de burgemeester, H.M.de Koningin en de mensen die nij voor deze onder scheiding hebben voorgedragen. Ik hoop de medaille nog vele jaren te dra gen. Dank ook aan mijn vrouw en kin deren. Als ik van vergaderingen thuisk wam, zaten ze altijd aan de laatste koe te melken. Mede door die steun kon ik m'n bestuurswerk doen. Dank ook aan Istha voor de goede samenwerking. De tank slag vergeet ik van m'n leven niet, dat was een hele moeilijke vergadering. Dit is echter een hele mooie afsluiting", zei de 67-jarige Gerard de Hond, nu rus tend veehouder in de Garnalenstraat te Tholen. Mevr. Elenbaas uit Poortvliet kwam tegen half negen bij de Rabobank aan de Poststraat in Stavenisse aan om haar dagelijks werk te beginnen. Ze kreeg de schrik van haar leven, toen ze door twee mannen werd opgewacht. Onder be dreiging van vermoedelijk een vuurwa pen werd Coby gedwongen om de kluis te openen, waarna de som geld kon worden gestolen. De politie spreekt van enkele tientallen duizenden guldens. Volgens waarnemend bankdirecteur van Wijst is het gestolen bedrag 'redelijk beperkt'. Een andere bron spreekt van 68.000 gulden. De even later gearriveerde beheerder Koppenhol bevrijdde zijn medewerk ster, waarna hij tussen half negen en kwart voor negen de politie alarmeerde. Bij de Thoolse brug werd contole uitge voerd door o.a. kentekens op te nemen. Het onderzoek van de Thoolse politie, de technische recherche en de districts recherche duurt voort. "We hebben al les, behalve de daders", zei een recher cheur. De daders zijn vermoedelijk 's nachts al het bankgebouw binnengedrongen via de achterkant, dat grenst aan het die renpark bij het bos. Omwonenden aan het bos en de Poststraat hebben totaal niets gemerkt, zowel 's nachts niet als 's morgens. Mevr. Dingemans, bewoon ster van de dienstwoning die aan de Rabobank is gebouwd, heeft 's nachts wel een klap gehoord, maar de politie had daarover nog geen verdere gegege- vens. De daders vernielden een kozijn en kwamen zo het bankgebouw binnen. Uiterlijk was er geen schade te zien om dat de ruiten (dubbel glas) niet waren gebroken. 's Morgens om zes uur was er al verkeer aan het bos toen mensen naar hun werk gingen, maar er was niets vreemds te zien. De politie stelde een buurtonder- Het zevende wiel Zonovergoten Philipsdam trekt 5500 bezoekers Nieuwkerk niet gelukkig met g.s.- zetel Gouden medaille voor energieke G.de Hond Twee diamanten bruidsparen Gouden FNV-bestuurder Slager V Bakker P. Gaakeer stopt na 58 jaar Bouw dorpshuis/sportzaal St. Annaland dichterbij dan ooit. Programma Thoolse dagen rond Het viskeperk in het verleden D'66 wil woningbouwspreiding voor behoud kleine kernen Goed resultaat Smerdiek bij start Eendrachtcup Zaterdag tennis-, badminton- en hondenmanifestatie DE DOMHEID STAAT VOOR AAN OM GEZIEN TE WOR DEN DE SCHRANDERHEID BLIJFT ACHTER OM TE ZIEN Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. "Doe precies wat ik zeg, zei de ene overvaller en dat heb ik ook gedaan. Naderhand besef je pas wat er is gebeurd". Coby Elenbaas-Van Tiggele (20) zei ons dat gister middag, nadat ze van de eerste schrik was bekomen. "Je komt er wel overheen", zo was de al wat montere uitspraak van de bankmedewerkster. 't Was een heel vreemde ervaring die woensdagmorgen, toen ze zoals gebruikelijk om half negen de deur opendeed. Toen ze de tussendeur opende en van de wachtkamer in het kantoor kwam, stonden twee mannen met nylonkousen over hun hoofd, haar op te wachten. De een was gewapend met een pistool. Hij beval naar de kluis te openen. Er was slechts 1 man aan 't woord, de ander zei niets. Hij sprak geen zeeuws, maar ook niet echt beschaafd nederlands. Een licht brabants accent. De twee overvallers pakten zelf het geld uit de kluis en sloten het hek, zodat Coby niet geheel opgesloten was achter de zware kluisdeur. Tien minuten later kwam de werkster Nelly Heijboer en toen die haar hoorde roepen, waarschuwde ze de naast de bank wonende mevr. Dingemans, die het Rabobank- kantoor in Sint-Maartensdijk belde. De overvallers hadden de alarminstallatie onklaar gemaakt. Coby had voor de bank geen auto zien staan, zodat de twee daders elders een voertuig geparkeerd moeten hebben. zoek in, er kwam een speurhond aan te pas en er werden foto's gemaakt. Vol gens omwonenden was het de hele woensdagmorgen 'sensatie' in de omge ving van het bankgebouw. Burgemees ter E. Baerends kwam zich ook van de situatie op de hoogte stellen. In verband met Hemelvaartsdag ver schijnt de Eendrachtbode volgende week al op woensdagavond 19 mei. Postabonnees ontvangen de E.B. zater dagochtend. Berichten en advertenties dienen voor dinsdagmiddag vier uur in St.Annaland te zijn. Houdt u daar a.u.b. rekening mee. Voorzitter Poot speldde de onderschei ding op, maar aan de ene kant deed hij dat niet met plezier. Op 22 maart had hij districtsbestuurder P.Kenter al voor dit hoogtepunt uitgenodigd, want Slager was de eerste jubilaris van de afdeling. Kenter noteerde de datum in zijn agen- _J&ONINGINRICHT NG Advertentie Tm" da en zou er zijn, maar vorige week bleek plotseling dat hij naar een feest avond in Noordwelle zou gaan. Voor zitter Poot was er niet over te spreken en de leden nog ninder. Voorgesteld werd om een brief aan het hoofdbestuur te schrijven. "Kenter kont er niet meer in", zei Han Jansen. Aan de andere kant was er toch reden tot vreugde bij voorzitter Poot. Er was in tegenstelling tot de vergaderingen goede belangstelling op deze feestavond. Pen ningmeester/bode Slager was ook voor velen een goede bekende. Hij begon bij z'n vader als bode, toen nog bij de ANAB en bij de voedingsbond FNV heeft hij dezelfde functie nog. Hoewel Slager 't niet altijd eens was met het hoofdbestuur en hij enkele keren op 't punt stond om te bedanken, bleef hij lid. De eerste dertig jaar waren moeilijk ge zien de werkloosheid. Dat is ét nu ook, aldus voorzitter Poot, maar je hoeft niet Penningmeester/bode A.J.Slager uit Scherpenisse kreeg van voorzitter M.Poot een gouden speld wegens zijp vijftigjarig lidmaatschap van de voe dingsbond FNV. Rechts mevr. Slager. meer in de rij te staan om te stempelen. Hij wenste dhr.Slager nog vele goede jaren toe en hoopte nog lang van zijn capaciteiten te mogen genieten. Behalve de gouden speld net robijn kreeg de ju bilaris ook een geschenkbon. Mevr.Sla- ger, die gezien het penningmeesterschap van haar man veel mensen over de vloer kreeg, ontving bloemen. "Ik ben er eigenlijk verlegen mee dat jullie dat allemaal voor me doen, want zoveel heeft 't niet te betekenen", zei de 66-jarige landbouwer uit Scherpenisse. "Vader was penningmeester van de bond en zo kwam je er altijd in. Hoewel ik dikwijls gedacht heb om op te stap pen, ben ik toevallig gebleven", zei de jubilaris, die op de omslag van het boek 'de Landarbeiders' staat, samengesteld door zijn zoon Kees. De eerste dertig jaar werkte dhr.Slager bij vele boeren, maar twintig jaar geleden begon hij als zelfstandig landbouwer, wat hij ook na deze huldiging blijft. Sint Annaland: dinsdag 11 mei. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 46,10. Aanvoer 16 ton. 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1