Open universiteit 2 minuten! Sinterklaas heeft nog veel Thoolse klanten Hommel deed wel mee als hoofdaannemer kabel t.v. Jan Overeenkam. Gs vragen ƒ1,6 miljoen subsidie voor projecten openlucht recreatie Rectificatie Werkloosheid Financiën Economische zaken KAA BEE PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 6 mei 1982 Gedeputeerde staten hebben de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gevraagd subsidie te geven voor openluchtre creatie-projecten die verspreid over de provincie tot stand moeten ko men. Boulevards Vlissingen Fietspad Cadzand-IMieuw- vliet Parkeerterreinen >W-Z-Vlaanderen jf Wandelpaden in duinen Parkeerterreinen Tholen COMMISSIES Trailerhelling Scherpenisse Strandbewakingspost Nieuwvliet Fietspad Groede Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351 toestel 249. 7000 aansluitingen Nog aantal wensen bij verenigingen Overdekt zwembad Centrale schietaccommoda- In de bescheidenheid... VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD STEMMEN VAN LEZERS Dodenherdenking ABDIJ IEUWS Maandag heeft de commissaris van de koningin het rapport "Zicht op het stu diecentrum open universiteit Zeeland"' gekregen. De commissie voorbereiding studiecentrum open universiteit Zee land heeft het rapport gemaakt. Het is de bedoeling, dat Zeeland een vestiging van de open universiteit on derbrengt in de Zeeuwse bibliotheek - de combinatie van de openbare biblio theek Middelburg en de provinciale bi bliotheek, ook in Middelburg. Dit wordt dan een van de in totaal 24 regionale studiecentra die over het land verspreid worden opgericht. De open universiteit richt zich op hoger onderwijs, maar er buiten vallen be roeps- en lerarenopleidingen, omdat die al bij bestaande instituten zijn onderge bracht. Ook onderzoek, zoals dat bij de universiteiten en hoge scholen wordt gedaan, maakt van de open universiteit geen onderdeel uit. De lessen zijn schriftelijk en worden ondersteund met studiebegeleiding en audio-visuele middelen, zoals video. In eerste instan tie zal de open universiteit zich richten pp een beperkt aantal studieprogram ma's, waaronder toegepaste wiskunde en informatica; natuur- en scheikunde en biologie; Nederlandse taal en ge schiedenis en psychologie^pedagogie en andragogie. In tweede instantie wordt gedacht aan Nederlands recht, economie en sociaal-culturele weten schappen. Wat de al voor handen zijnde Zeeuwse opleidingen betreft, wordt geen con currentie verwacht voor de zeevaart school, de school voor fysiotherapie en de pedagogische academies. De andere instituten voor hoger beroepsonderwijs hebben gedeeltelijk dezelfde oplei dingsmogelijkheden als de open uni versiteit krijgt. In welke mate concur rentie zal optreden valt niet te voorzien. Bij een goede verdeling van opleidingen kunnen de instituten met middelbare opleidingen, zoals de nutsacademie Rotterdam die in Zeeland actief is, naast de open universiteit bestaan. Beide in stellingen kunnen op elkaar aansluiten zonder elkaar te beconcurreren. In totaal worden voor de open universi teit tussen de 20.000 en 30.000 stu denten verwacht, waarvan zich er on geveer 250 in Zeeland zullen aanmel den. Om toegelaten te worden geldt al leen de eis, dat een student 1 8 jaar moet zijn. Diploma's worden niet gevraagd en verwacht wordt, dat de open universiteit niet te maken krijgt met de numerus clausus (vooraf bepaald maximum aan tal studenten per studierichting). Het laat zich aanzien, dat de wet open universiteit in de loop van volgend jaar wordt aangenomen en per 1 augustus 1 984 van kracht wordt. Het is daarom zaak met de voorbereidingen in de pro vincie verder te gaan, vindt de commis sie in haar rapport. De conclusie luidt dan ook, dat een regionaal studiecen trum van buitengewoon belang is voor Zeeland. De provincie kent nu geen we tenschappelijk onderwijs en het hoger beroeps onderwijs is weliswaar verte- genvyoordigd, maar niet in alle facetten. Algemene voorwaarden voor de projec ten zijn, dat het moet gaan om voorzie ningen voor dagrecreatie met een groot gebruik en dat het geld dat er mee is gemoeid in verhouding staat tot het ge bruik. Tenslotte hebben projecten die al op papier staan voorrang boven die waarvoor alles nog moet gebeuren. De volgorde waarin de projecten zijn genoemd geeft ook de belangrijkheid van de voorzieningen aan om voor de rijksbijdrage in aanmerking te komen, aldus gs. Nadat de boulevards in Vlissingen zijn aangepast aan de Delta-veiligheid wil het gemeentebestuur de recreatieve functie van die boulevards vergroten. Bij de subsidieaanvraag gaat het om de boulevards Bankert en Evertsen; boulevard De Ruyter valt er buiten, omdat de werken hier al zijn uitge voerd. In totaal gaat het om ƒ553.700,—, onder te verdelen in ƒ69.000,— voor een houten omloop buitenom de Gevangentoren, een loopsteiger bij het Roeiershoofd van ƒ99.000,om ook bij hoog water de weg onderlangs de boulevard (de glooiing) begaanbaar te houden en ƒ385.700,voor beide boulevards. Dit bedrag is bedoeld voor de inrich ting als wandelgebied met terrassen en zitbanken. In afwachting van de beslissing van de staatssecretaris vragen gs of het gemeentebestuur van Vlissingen de werkzaamheden al kan uitvoeren. Het waterschap Het Vrije van Sluis wil een fietspad aanleggen langs de kust weg Cadzand-Nieuwvliet. Het fietspad past in het traject Vlamingpolder en Zwartepolder, terwijl het ook van belang is om het strand en de campings te be reiken. Met de aanleg van het pad is ƒ88.500,— gemoeid. Het gemeentebestuur van Oostburg Openlucht recreatie heeft plannen voor de aanleg van par keerterreinen in de Tienhonderdpolder bij Cadzand-bad en bij Nieuwvliet-bad- west. De terreinen zijn voor strandbe- zoekers. Allebei de terreinen kosten on geveer ƒ60.000, Gs zullen het ge meentebestuur vragen bij de aanleg aandacht te geven aan de inpassing in de landelijke omgeving. In de Walcherse duinen zijn de wandel paden erg in trek. De gemeenten Valke- nisse en Westkapelle willen enkele puinpaden verharden, zodat zij beter begaanbaar worden - ook voor bijvoor beeld rolstoelgebruikers. De verhar- dingskosten worden begroot op ƒ210.500,-; ƒ135.000,- voor Val- kenisse en ƒ75.000,— voor Westka pelle. De gemeenten zullen de werken gezamenlijk uitvoeren. Met het water schap Walcheren moeten afspraken worden gemaakt omdat dit schap de beheerder is van de duinen. Voor de dijkrecreatie in Tholen wil het gemeentebestuur parkeerterreintjes aanleggen aan de Dijkweg (20 auto's), de Scheldseweg (30 auto's) en de Pi- lootweg (20 auto's). De stuurgroep Oosterschelde heeft laten weten, dat de voorzieningen niet in strijd zijn met het beleidsplan voor de Oosterschelde, mits aantasting van de slikken van de Dorts- man wordt voorkomen. Gs vinden, dat bij de Dijkweg ook een dijkovergang moet worden gemaakt. De voorzienin gen kosten gezamenlijk 1 56.000,—. Maandag 10 mei, 10.00 uur, vergadert de provinciale stuurgroep werkloos heid. Welke punten besproken worden, De sportvisserij wordt gediend met vergroting en verbetering van de trai lerhelling en het parkeerterrein bij Gorishoek, Scherpenisse. Als voor waarde stellen gs dat helling en par keerterrein voor iedereen toeganke lijk zijn en niet alleen voor leden van de gebruikersvereniging "botenhel- ling Gorishoek" en bezoekers van Recreatieterrein de Pluumpot bv. De stuurgroep Oosterschelde stelt op haar beurt, dat Ket natuurgebied de Pluimpot en de platen en slikken moeten worden ontzien. Over de kos ten, die geraamd zijn op ƒ265.500, volgt nog overleg tussen de gemeente Tholen en de provincie; gs vinden het bedrag te hoog. Net als op andere stranden langs de westkust van Zeeuwsch-Vlaanderen wil de gemeente Oostburg op het strand bij Nieuwvliet-bad-west een strandbewa kingspost. Het gaat om een druk be zocht strand. De gemeente zal zelf ƒ54.400,— betalen voor de aansluit kosten van licht en water; voor subsi diëring wordt voorgedragen ƒ95.600,-. Tussen de kom van Groede en Groede- bad wil het gemeentebestuur van Oost burg een fietspad aanleggen, dat via het hertenkamp zal lopen. Het pad krijgt een lengte van 2 kilometer en het kost ƒ700.000,—. Hoe het traject precies wordt is nog niet bekend; gs willen hierover nog overleg voeren met het gemeentebestuur, omdat de aanvanke lijke plannen uitgaan van doorsnijding van een natuurgebied. Alle subsidieverzoeken samen belo pen een bedrag van ruim ƒ1,6 mil joen; zij zijn gebaseerd op een advies van de provinciale raad voor de re- was bij de samenstelling van dit artikel nog niet bekend. Om vier uur 's middags, ook op maan dag 10 mei, vergadert de statencom missie voor de financiën over de fiets verbinding tussen Ellemeet en Scharen- dijke. In aansluiting daarop is er een ge combineerde vergadering van de commissies voor financiën en econo mische zaken. Aan de orde komen de jaarverslagen 1981 van de nv Water maatschappij Zuid-West-Nederland en de nv Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij. Ook wordt besproken het "reserve-suppletiesysteem", wat staat voor de tweede regelzaal voor de kerncentrale in Borssele. Dit systeem treedt in werking als het gangbare uitvalt; het wordt gemaakt buiten het nucleaire deel van de centrale, opdat die centrale onder alle omstandighe den bedienbaar blijft. De vergaderingen zijn in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De commissie voor de financiën en de gecombineerde commissie finan ciën/economische zaken beginnen met spreekrecht voor het publiek. Door de kleine agenda van de commissie finan ciën moet er rekening mee worden ge houden, dat met de gecombineerde vergadering vrij vlug daarna wordt be gonnen. In het artikel "energiebesparing in nieuwbouw" in Abdijnieuws van vorige week, staat vermeld, dat 13 mei een discussiemiddag wordt gehouden over energiebesparing. Inmiddels heeft het Centrum voor Energiebesparing Zee land de bijeenkomst uitgesteld tot sep tember. Te zijner tijd zullen datum en plaats van samenkomst bekend worden gemaakt. "Erg triest, maar ik was in de war met een ander bedrijf. Hommel verricht al onderhoudswerk voor ons en was ook als hoofdaannemer uitgenodigd. Alleen was hij te duur". Directiewoordvoerder De Goede van Casema zei dat desge vraagd nadat uit reacties op zijn verkla ring van vorige week was gebleken, dat het Oud-Vossemeerse aannemingsbe drijf wel degelijk als hoofdaannemer meegedongen had naar de aanleg van kabeltelevisie op Tholen: een karwei van dik twee miljoen gulden. Directeur C.A.Hommel was weinig ge lukkig met die eerste mededeling van Gasema. "Die informatie was niet fair en rechtvaardig, want ik had normaal als hoofdaannemer ingeschreven. De offer te heb ik persoonlijk in Den Haag bij Casema-directeur Deelman afgegeven. Bij nieuwe straten en herbestratingen leggen we momenteel de kabel t.v. al aan voor Casema. Dat is in Buitenzorg en de Venkelstraat in Tholen gebeurd en in de Poststraat te Stavenisse. We ken nen 't eiland en graven er al jaren. Ons bedrijf heeft een stille hoop gehad de kabel t.v. op Tholen te kunnen aanleg gen. We hebben er naar toegeleefd, maar 't was een kwestie van prijsstelling. Dat is wat anders dan de eerste mede deling, die me wel irriteerde", aldus dhr.Hommel, die al jaren een vertrouwd bedrijf is voor de PTT(die de.meerder heid van de aandelen van Casema be zit), de PZEM en anderen. Hommel heeft nu contact gezocht met Retam, de hoofdaannemer die bij de inschrijving met de laagste prijs uit de bus kwam, om op bepaalde onderdelen samen te werken. Als het Oud-Vosse- meerse bedrijf zelf hoofdaannemer was geworden, had men mensen voor dit karwei moeten aannemen, maar dat zal nu niet gebeuren, aldus dhr.Hommel. Hij heeft er vrede mee, dat een ander bedrijf goedkoper inschrijft, mits dat niet op een ongezonde manier gebeurt. Volgens Casema-woordvoerder De Goede schreven er zes bedrijven in: Re- tam Den Haag, Van den Berg Zwam- merdam, Nettenbouw Amersfoort, Hommel Oud-Vossemeer, Van Eyk Amsterdam en De Ruiter Halfweg. In het bestek staat vermeld, dat aandacht geschonken moet worden aan de plaat selijke werkgelegenheid. In het midden van deze naand begint de aanleg van de kabel t.v. op Tholen, waarbij 140 km gegraven moet worden om 7000 aan sluitingen te maken. Volgens dhr.De Goede mag een onderaannemer alleen ingeschakeld worden met toestemming van de gemeente en Casema. Volgens gemeentesecretaris Benou heeft het gemeentebestuur juist bepleit dat er Thoolse bedrijven bij de aanleg van de kabel t.v. betrokken worden. Casema is echter opdrachtgever na hiervoor de vergunning(concessie) gekregen te heb ben van de gemeenteraad. Casema werkt met een open begroting op kost prijsbasis. Aannemingsbedrijf Hommel is onlangs begonnen met de aanleg van stadsver warming in Bergen op Zoom, waarvoor 2300 m geboord moet worden. De sleu ven bij de woonblokken zijn 60 m lang. Dhr.Hommel spreekt van een uniek project omdat een nieuw procédé wordt toegepast. Het karwei moet begin sep tember klaar zijn. In de maand mei zijn er zoveel gedachten aan bezetting en bevrijding, dat men het nauwelijks kan bijbenen. Om het jongeren duidelijk te maken, hebben hun ouders of misschien al grootouders het meegemaakt, dat er een hongerwinter was. Handel echter tiert welig. Zo leverden een paar dameskousen dertig gulden op. Dat kan dan nu weliswaar niet afschrikken, maar toen was het een kapitaal. Alleen speelde geld in die tijd nauwelijks een rol. Voor een costuum betaalde men grif duizend gulden. Vet, boter,kaas: men was blij voor zestig gulden een kilo te veroveren. Een brood van acht ons kostte in 1943 vier gulden en een kilo suiker vijftien. Koffie vierhonderd gulden per kilo, maar het was er niet. Thee honderd gulden per kilo. Schoenen zonder bon 175 gulden, een borreltje vier gulden, maar niemand nam het. Een fiets duizend gulden, een stukje zeep (werkelijke waarde veertien cent) een rijksdaalder, een sigaar acht gulden enz. We hebben gesaam de gevallenen herdacht - zij, die het hoogste eens gaven met bloemen en kransen - een kleurrijke pracht op de talloze kruisen en graven. We waren bijeen, in gebed en gezang en ook, zoals jaren te voren, heeft 't plechtig gebeier en klokkengeklang ons haar sfeervolle klanken doen horen. We hebben aandacht naar sprekers gehoord, die iets.... over vrijheid vertelden. Over vaderlandsliefde -ofschoon klinkend woord en, de daarvoor gevallene helden. Wij waren weer saam, zo traditie het wil, wij hadden elkander gevonden bij 't graf en het kruis, in een 'broederlijk' stil. Wij saam....honderdtwintig seconden! De commissie Sportzaken behandelt donderdagavond 13 mei onder andere de wensen die nog bij de Thoolse verenigin gen leven ten aanzien van de accommo daties. Een respectabel lijstje van 83 punten, waarover de commissie zich in het gemeentehuis zal buigen. Tennisvereniging Jacoba van Beieren uit Sint Maartensdijk verzoekt om een buitenlamp bij de kantine, een aantal lijnenvegers, die uit de post onderhoud van de begroting 1982 bekostigd kunnen worden, een raam in de blinde gevel van het kleedgebouw en een wijziging in het hekwerk. De Sint Annalandse tennisve reniging heeft om een 'oefenkooi ge vraagd. Inmiddels zijn 'beide partijen' overeengekomen dat de tennisvereni ging de kooi zelf gaat bouwen en dat de gemeente de kooi overneemt tegen be taling van de kosten van het benodigde materiaal. Tennisvereniging Eegedima uit Tholen wenst een 5e tennisbaan en verlichting voor alle banen. Voor een nieuwe baan is niet veel ruimte en de verlichtingswens kan eventueel een al ternatief daarvoor zijn. Voetbalvereniging Vosmeer vraagt om het herstel van een asfaltpad, het door WHS gewenste parkeerterrein wordt in middels aangelegd en Tholense Boys komt op de proppen met zeven wensen: aanleg 3e hoofdveld, verbetering ge meentelijke kleedaccommodatie, aan brengen fietsenstalling, vernieuwing toegangshek, aanbrengen ballenvangers 2e hoofdveld en trainingveld en het bouwen van een bestuurskamer. SPS wil 2 kleedlokalen - de huidige kleedac commodatie voldoet niet meer aan de eisen en is niet meer op groei berekend - een berging voor materiaal, een bes tuurskamer en een berging voor de kantine. Volgens het pre-advies is dat laatste een aangelegenheid voor de ve reniging. Onderwatersportvereniging de Snotdolf uitte de niet geringe wens van de bouw van een overdekt zwembad. De behoef te aan deze voorziening staat neerge schreven in een rappoort van de Zeeuwse Sportraad, dat op het gemeen tehuis 'in de ijskast' ligt. In het pre-ad- vies geeft men op zwemgebied dan eventueel toch de voorkeur nog aan een derde openluchtzwembad. De wensen van watersportvereniging Sint Anna- land, de aanleg van een steiger voor de jeugd en een accommodatie voor plankzeilers, wordt bekeken, zusterve reniging de Kogge uit Tholen wenst een kantoorruimte voor de havenmeester, een verblijfsruimte voor de vereniging en een berging. Intussen is de voormali ge gemeentewerkplaats 'de Waag' in gebruik gegeven, waar zowel de haven meester als de vereniging een onderdak hebben. Postduivenvereöiging de Zwa luw uit Sint Maartensdijk attendeert op de slechte onderhoudstoestand van de accommodatie en volgens het pre-advies komt het onderhoud voor rekening van de Zwaluw. Een crossterrein, een wens van de inmiddels opgeheven motorclub Tikkie Truch, is nog steeds één van de dromen van een deel van de Thoolse jeugd en derhalve zal er volgens het pre-advies toch aandacht aan deze wens besteed moeten worden. De Schietvere nigingen Prinses Juliana uit Scherpenis se en Nederland en Oranje uit Poortvliet dromen van een centrale schietaccom- modatie, terwijl schietvereniging Prinses Beatrix uit Stavenisse beter onderhoud van de voormalige lagere school wil. tieDe centrale schietaccommodatie is nog volop onderwerp van discussie. Ta feltennisvereniging Smash uit Sint An- naland wil een accommodatie met bar en een nieuwe ruimte i.v.m. plaatsge brek. Een nieuwe sportzaal annex ge meenschapscentrum zou de problemen van Smash oplossen. NAKS in Sint Maartensdijk wil een betere materiaal bescherming in Haestinge en een betere belijning van het volleybalveld in het zelfde gebouw. De Thoolse gymnas tiekverenigingen Kwiek, SHF, Spido, WIK en WVV en de Poortvlietse badmintonvereniging de Shuttlemep pers hebben niet al te grote wensen, voornamelijk ten aanzien van nieuw materiaal. S.V. l'Esperance slaakt een noodkreet voor de bouw van de nieuwe sportzaal. De diverse 'groeperingen' binnen het sociaal-cultureel-, jeugd- en jongeren werk hebben voornamelijk wensen ten aanzien van ruimtegebrek of een tekort aan materialen. De wens van jeugdve reniging Scarpenesse, de bouw van een eigen accommodatie, springt er tussen deze bescheiden wensen uit. De mu ziekverenigingen Euterpe en Oud Vos- semeer kampen met een slechte acous- tiek in de oefenruimtes. Naast deze specifieke wensen zal door de commissie Sportzaken aandacht worden besteed aan de problematiek van ijsbanen, een carillon, bibliotheken, een manege en de bestemming van de Thoolse oesterputten. ALLE SOORTEN Zuid-Oosfsingel 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM advertentie IM Op dinsdagavond 4 mei is iets gebeurd, wat vele anderen en mij zeer betreurden. Er waren diverse verenigingen bezig met hun trainingen, en teams van de Rabo bank en Goedhart speelden een voet balwedstrijd. Maar er was een vereni ging bij die niet de moeite nam om twee minuten voor acht de stilte in acht te nemen om de slachtoffers te herdenken van de tweede wereldoorlog: de tennis vereniging. De andere verenigingen de den dat wel. Bij de tennisvereniging wa ren toch mensen aan het spelen van wie je gezien hun functie verwacht, dat ze toch even stilstaan bij de slachtoffers uit de tweede wereldoorlog. Het is bij velen zwaar op de maag gevallen, dat dit niet gebeurde bij zo'n vereniging als de ten nis. J,Guiljam Winston Churchillstraat 5 Sint-Maartensdijk THOLEN za. 8 mei: 10-14 u. rommelmarkt. Markt woe. 12 mei: 9.30-11.30 u. koffieoch tend VTC, Meulvl. zaal I en II PvdA-forumavond, 20 u. café van Zan ten, Visstraat za. 15 mei: 19 u. Zoekweg, MAC-auto- oriëntatierit POORTVLIET vr. 7 mei: Tolrust 20 u. feestavond voe dingsbond FNV SINT MAARTENSDIJK ma. 10 mei: bijeenkomst D'66, 20 u. café Smerdiek woe. 12 mei: 19 u. damesvoetbal M'hof-Smerdiek di. 18 mei: 19.30 u. M'hof, jeugdvolks- dansgroep Dodi-Dodi SCHERPENISSE za. 8 mei: 20 u. dansavond. Holland Huis SINT ANNALAND za. 22 mei: 20 u. dansavond Dorpshuis za. 29 mei: 20 u. beatavond PvdA, Golly Wax, dorpshuis BERGEN OP ZOOM 8 mei-28 juni Markiezenhof: 'Verbeelde Werkelijkheid', schilderijen van Ans Mar kus en Jan van den Berg. Open: 8 mei-15 juni van 14.00 tot 17.00 uur, van 16 juni-28 juni: di-vr 10-17 u, za. en zo. 13-17 u. maandag gesloten, behalve 31 mei van 14-17 u. STEENBERGEN zo. 16 mei: N.H. kerk 17 u. 3e jubi leum-orgelconcert Orgelkring BERGEN OP ZOOM film film film film ROXY 1: Das Boot - 12 jr. do, ma, di woe 20 u, vr, za, zo 18.45 21.15 u. Sunny, Heet als de Zon - 18 jr. vr za 23.30 u. In de Klauwen van de Tijger - 12 jr. za 14 zo 14 16.15 u. ROXY 2: Pruimenbloesem(3) - 18 jr. do, ma, di, woe. 20 u, vr 18.30, 21, 23.15 u, za 14, 18.30, 21, 23.15, zo 14, 16.15, 18.30, 21 u. CINEMACTUEEL 1: Stripes(9) - do, ma, di, woe 20 u, vr, za, zo 19 21.30 u. a.l. Frank en Frey(6) - a.l. za woe 14 u, zo 14, 16.30 u. CINEMACTUEEL 2: The Cannonball Run(5) - a.l. do, ma, di, woe. 20 u, vr 19 21.30 u, za 14, 19 21.30 u. zo 14, 16.30, 19 21.30 u, woe. 14 u. CINEMACTUEEL 3; True Confessions - 12 jr. do, ma, di, woe. 20 u, vr 19 21.30 u,za 14, 19 21.30 u, zo 14, 16.30, 19 21.30 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 7