Koninklijk zilver voor PTT-vrouw M.Bastiaanse Mini-expo Smerdiekse bedrijven Fl BOUMAN POTTER D'66 KOMT IN DE RAAD! broekmïïh Tholen heeft z 'n viskeperk in ere hersteld, zegt het voort Kennis Donderdag 6 mei 1982 38e Jaargang no. 26 L.Overbeeke beste bevelvoerder hij brandweerwedstrijd De enige streekbewoner die met de lintjesregen ter gelegenheid van Koninginnedag werd bedacht,was mevr.M.K.Bastiaanse uit Stavenisse. De hulpvaardige PTT-kantoorhoudster kreeg voor haar bijna 45-jarige dienstverlening de erenedaille in zil ver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Oud-Scherpenissenaar ridder Hartelijk Oud-Tholenaar Verkerke geridderd Dodenherdenking indrukwekkend Iid\ereniging Goud-en Zilversmeden Ondanks de sombere wolken en de regendruppels was 't op Koninginnedag toch een vreugdevol ogenblik, toen het viske perk in Tholen officieel in ere werd hersteld. Vele belangstel lenden genoten toen dhr.P.A.Boot bij afslag probeerde schar, schol, wijting en kabeljauw aan de nan of vrouw te brengen. Dat moest eigenlijk vaker gebeuren, zo'n stukje levendigheid aan de Thoolse Kaay. Historische plaats Grootse opdracht Bijna tien mille voor Woord en Daad De stroopwafelactie ten bate van de stichting reformatori sche hulpactie Woord en Daad is op Tholen en St.Phi lipsland een groot succes ge worden. Er werd voor f 9991,79 verkocht, wat een netto resultaat van f 4799,49 opleverde. Controle rechts houden Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet i<r Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39.50 per jaar. Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 u. Advertentieprijs ƒ0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening ƒ8.00 Hoofdredakteur G. Heijboer. Het klinkt nogal negatief voor jongeren in een examenweek om het bijbelboek Spreuken te citeren met 'wetenschap vermeerdert smart'. Toch zal koning Salomo heel wat gestudeerd hebben in zijn jeugd. Dat is toch immers de beste periode en dit is dan werkelijk bedoeld als troost voor de zovele honderden in ons land, die het deze week zwaar te verduren kregen. Persoonlijk vinden we de eerste mei-week een volkomen ver keerde periode om examen te moeten doen. Er gaat een nationale feestdag aan vooraf en er zijn vervolgens 4 en 5 mei herdenkingsdagen die ouderen - voor zover ze nog leven - in de ban nemen, terwijl jongeren er zich nauwelijks iets van aan kunnen trekken. Hun toekomst eist uitgerekend in die dagen zoveel van hen, dat ze bij dat misschien nog belan grijkere niet stil kunnen staan. Trou wens heel die onderwijsplanning lijkt ons zo opgehitst tot een te beperkte pe riode, dat zowel leerkrachten als leer lingen er een syndroom aan over kun nen houden. Kan dat niet wat wijzer gespreid worden. Moet dat inderdaad zo geperst in een leerling. Een leerling met z'n vakantieperioden, met zijn toch te voren bepaalde stof, met zijn in wezen tekort aan uren. De computertijd lijkt in dit opzicht weinig te hebben bijgedragen aan een juiste spreiding. Dat alles neemt niet weg, dat kennis in welke maat schappij en in welke maatschappijvorm dan ook, belangrijk is. Daarmee mogen ook de jongeren die het er bij de exa mens van deze week niet zo best of al leen maar naar hun gevoel minder goed afbrachten, zich best troosten. Ze zullen er in hun leven toch best wat positiefs aan overhouden. Dat lijkt dan allemaal niet te rijmen met de hiervoor geciteerde bijbelspreuk en toch is dat het geval. Die spreukendichter wilde slechts aantonen, dat naarmate men meer kennis vergaart, men ook wat sneller kan ontdekken, dat er nog groter tekortkomingen zijn. Daarom, wie deze week glansrijk slaag de voor zijn examentest, zal in de toe komst te meer erkennen, dat hij nog zo veel in het leven moet leren. Dat is nu maar net de bedoeling van het kennis vermeerderen. De doelstelling, dat men nog zoveel tekort komt. Na een voorbereiding van bijna 1!6 jaar komt D'66 binnenkort in de ge meenteraad van het eiland Tholen. Omdat het belangrijk is te weten wat zo'n jonge partij van plan is, wordt op 10 mei in café Smerdiek het ver kiezingsprogramma gepresenteerd. Kiezers en hun kranten, maar na tuurlijk ook de andere partijen, zul len dan het gezicht leren kennen van D'66 op Tholen. Maandag in Smer diek. Advertentie IM Met 202 punten toonde L.Overbeeke uit St.Annaland zich de beste bevelvoerder bij de regionale brandweerwedstrijden, die zaterdag in Hoogerheide zijn ge houden. Het korps St.Annaland werd met 569 punten vierde in de le klas, waardoor men overgaat naar de gewes telijke wedstrijden op 5 juni. Het is voor het eerst, dat een brandweerkorps uit onze streek zover komt. Rucphen won met 580 p., terwijl St.Philipsland twaalfde was met 502 p. Er namen totaal dertien korpsen aan de wedstrijd deel, waarbij Halsteren net 499 p de rij sloot. De opdracht voor de negen brandweer lieden, vanwie er vier perslucht hadden, omvatte het redden van mensen en het blussen van een brand. Eerder al had Tholen meegedaan aan de wedstrijden in de tweede klas. Men werd twaalfde van de vijftien deelnemers. St.Maartensdijk kon geen negen man op de been brengen, terwijl Stavenisse evenals vorige jaren niet meedeed. het gemeentebestuur, 's Avonds en vrij dag kwamen de collega's op bezoek om te feliciteren met de koninklijke onder scheiding. "Het zal wel raar wezen als ik in no vember moet stoppen, want ik doe m'n werk nog graag. Je moet echter ook dankbaar zijn als je in goede gezondheid mag ophouden", aldus mevr.Bastiaanse. Stavenisse behoudt in elk geval zijn postkantoor, want de vacature voor een opvolger(ster) is al opengesteld. De 80-jarige oud-Scherpenissenaar M.C.Oudesluijs werd in zijn woonplaats Delft bij bevordering Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Meester Oudesluijs, nog steeds Tholenaar in hart en nieren, leidde twee levens. Vijftien jaar geleden kreeg hij koninklijk goud bij zijn af scheid als onderwijzer. Dhr.Oudesluijs begon toen aan een bestuurlijke loop baan in de gezondheidszorg, waar hij volgend jaar een punt hoopt achter te zetten. Voorzitter van de Delftse kraamzorg en wijkverpleging, provin ciaal bestuurslid van het kruiswerk en voorzitter van twee landelijke internaten "'t Is mooi, maar het is wel 't sluitstuk", zegt mevr.Bastiaanse in haar met vele bloemen gevulde woning aan de dr.Bernhardistraat. In juli is ze 45 jaar in dienst van de PTT en in november neemt ze afscheid wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Het jubileum viert ze dan ook maar niet, want anders zou ze dit jaar drie keer in 't zonnetje worden gezet. Mevr.Bastiaanse toog donderdag met haar broer naar de Schouwburg te Mid delburg, waar het PTT-district aan de vooravond van Koninginnedag zoals gebruikelijk aan trouwe medewerkers uit Zeeland en West-Brabant hulde bracht. "Zolang de mensheid bestaat, is er behoefte geweest aan blijken van goed- of afkeuring, van afwijzing of bij val. Het maakt een wezenlijk deel uit van de ontwikkeling van mensen. Ook ons staatsbedrijf heeft er behoefte aan om kenbaar te maken, wie van ons zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het realiseren van onze doelstellingen: een goede serviceverlening aan het pu bliek", zei directeur J.L. de Wild van het postdistrict Middelburg. Hij wees erop, dat ieder van de onder scheidenen op haar of eigen wijze had bijgedragen aan de hoge kwaliteit van de PTT-dienstverlening, zodat de on derscheiding onafhankelijk van het rangniveau bij gelijke inzet gelijk zou moeten zijn. "Ondanks alle goede be doelingen, is geen enkele regering er echter in geslaagd, die doelstelling te realiseren. Niettemin wil ik er de nadruk opleggen dat, van welk metaal ook de onderscheiding is vervaardigd, de waar dering van bedrijfszijde gelijk is", aldus dhr.de Wild. Hoewel mevr.Bastiaanse wel aanvoelde dat er iets ging gebeuren, was ze toch zenuwachtig. "We waren met zo'n tachtig mensen bij elkaar en ik had nooit gedacht nog eens een koninklijke on derscheiding te krijgen. Dat pakt je geestelijk toch wel aan", zei de PTT- kantoorhoudster uit Stavenisse, die als eerste naar voren werd geroepen. Dhr.de Wild herinnerde eraan, hoe hij een week geleden nog het kantoor van mevr.Bastiaanse bezocht. "U had er geen vermoeden van, dat u voor een onderscheiding in aanmerking zou ko men. Het feit echter, dat u mij atten deerde op een krante-artikel over de dienstuitvoering op 5 mei bewees, dat u zich nauw bij de zaak betrokken voelt. Dat blijkt ook wel uit uw staat van dienst. Behoudens de onderbreking van maart 1944 tot juli 1945 bent u steeds werkzaam geweest in Stavenisse. Eerst als telefoniste en sinds 1946 als kan toorhoudster. Voor de mensen op het dorp bent u gewoon de PTT. U staat altijd voor ze klaar. Ook voor de PTT- ers die op vervanging of op bezoek ko men, bent u hartelijk en gastvrij. De sa menwerking met de plaatselijke bestel ler is voortreffelijk. Het doet mij dan ook erg veel genoegen, u de versierselen uit te kunnen reiken in de vorm van een zilveren medaille verbonden aan de or de van Oranje Nassau", zei dhr.de Wild. Hij prees haar volle inzet en noemde haar werk voor de PTT zeer goed. Ook buiten de kantooruren helpt ze nog mensen voor bijzondere geldzaken. Verschillende PTT-stafmensen uit Bergen op Zoom, onder wie oud-direc teur J.C.Haverhoek, waren getuige van de plechtigheid, die met een koud buffet werd beëindigd. Dhr.K. Wouters uit Zoutelande sprak namens de gedeco reerden een dankwoord. Bij haar thuiskomst moest mevr.Bas tiaanse al gauw de deur openen om bloemen in ontvangst te nemen, o.a. van voor de opleiding van kraamverzorg sters in De Bilt en Rijssen. De burge- neester van Delft speldde hem de Rid derorde op als erkenning voor zijn werk. De oud-Tholenaar L.J.Verkerke, die sinds 1948 in Goes woont, werd even eens Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zijn vrouw viel de eer te beurt, de versierselen op te spelden. De onder scheiding kwam als blijk van waardering voor de manier waarop dhr.Verkerke zich als belastingambtenaar had ingezet. Het hoofd personeelszaken van de be lastingdirectie Breda, mr.W.D.Sonne- veldt, bracht het lintje mee naar Goes, maar liet het opspelden over aan me vr. Verkerke omdat hij meende, dat het ook aan haar te danken was. De 62- jarige Verkerke kwam in 1948 bij de belastingdienst en maakt nu als hoofd commies, belast met de inkomstenbe lasting, gebruik van de VUT-regeling. Hij werd geschetst als een uitblinker met grote kennis van zaken, die tactvol met de belastingplichtingen wist om te gaan. Op Tholen was hij tijdens de bezet tingsjaren plaatsvervangend directeur van het distributiekantoor, hij nam deel aan het verzet en werd vervolgens na een korte Nederlandse periode als oorlogs vrijwilliger Indieganger. Geboren op het Oudeland zullen Verkerke ongetwijfeld ook uit Tholen nog felicitaties bereiken met deze koninklijke onderscheiding. Mevr.Bastiaanse uit Stavenisse, de Koninginnedag een lintje kreeg: de ere- PTT-kantoorhoudster, was de enige medaille in zilver, verbonden aan de Orde streekbewoner die ter gelegenheid van van Oranje Nassau. Onder grote belangstelling zijn dins dagavond op de markt in Tholen de do den herdacht die sinds 10 mei 1940 zijn gevallen. Het was een zeer sobere, maar wel indrukwekkende plechtigheid, die na voorlichting op de scholen ook door de jeugd met eerbied werd gevolgd. De twee minuten stilte werden even ver stoord door een formatie van zes vlieg tuigen, die blijkbaar elders whren inge schakeld bij een herdenking. Vier leden van het korps nationale re serve betrokken vanaf half acht de wacht bij de vlag, die halfstok hing. De Koninklijke Muziekvereniging Concor dia verleende medewerking, terwijl Canticum op de kiosk enkele liederen zong. De last post werd uitgevoerd door J. Geuze. Burgemeester Baerends en mevr. Bae- rends legden de eerste bloemen bij de vlaggemast, gevolgd door de voorzitster van activiteiten, Mevr. van Loon, wet houder Versluijs en diverse inwoners. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C. Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! nBvertentie IM Huis en Heem, de vereniging tot behoud van de historische kernen en het land schap van Tholen, zorgde ervoor, dat er op de hoek Visstraat/Kaay acht hard stenen palen en ijzerwerk terugkwam. Vorig jaar werden de geroestte, ijzeren palen verwijderd, maar sinds 1462 is er al sprake van een vismarkt. De hardstenen palen, gemaakt bij steenhouwerij De Kort in Bergen op Zoom, vergden met het ijzerwerk en de plaatsing duizend gulden per stuk, dus totaal 8000 gulden. Huis en Heem deed daarvoor met succes een beroep op de financiële medewerking van de Bonds spaarbank, de Rabobank, de aanne mingsbedrijven De Korte(Tholen), Lig- tendag(St.Philipsland) en Uijtdewilli- gen(Oud-Vossemeer), de gezamenlijke wegenbouwaannemers op Tholen en constructiebedrijf Van den Hoven uit Tholen. Vrijdagmiddag werd het viskeperk, zoals dat in de Thoolse volksmond het beste bekend is, overgedragen aan het gemeentebestuur. Gatze de Moed uit Stavenisse, voor deze gelegenheid tot stadsomroeper benoemd, riep de inwo ners op naar de Kaay te komen: "He denmiddag om half drie wordt het vis- perk onthuld door burgemeester Bae rends. Dan is er goeie en lekkere vis te koop, emnertje meebrengen. Zegt het voort!". De voorzitter van Huis en Heem, drs.W.Heijbroek, hield de belangstel lenden voor, dat het visperk een histori sche plaats was. In vogelvlucht behan delde hij de geschiedenis van de visnarkt sinds 1462 met o.a. de ruzie met de Bergse vissers, die door de baljuw wer den verjaagd. Alleen Thoolse vissers mochten zich op de nabij gelegen vis gronden bevinden. Het deed voorzitter Heijbroek goed, dat de oude situatie bij het viskeperk was hersteld. Hij hoopte, dat ook het uitzicht(de verbrande Sme derij) nog zou verbeteren, waarna de voorzitter de akte van overdracht voor las: "Heden, den dertigsten april van het jaar onzes Heren 1982, heeft de vereni ging tot behoud van de historische ker nen en het landschap van Tholen(Huis en Heem) het, door de gemeenschappe lijke inspanning van een aantal ingeze tenen, in oude staat teruggebrachte vis perk, voorheen in gebruik als plaats voor visafslag en dat thans niet alleen als monument ter herinnering aan een bloeiende visserij en vishandel dienst doet, maar naar wij verwachten in de toekomst tevens zal bijdragen tot een grotere aantrekkingskracht van Tholen voor ingezetenen en passanten, waarbij de vruchten van den schone Ooster- schelde een belangrijke rol blijven spe len, overgedragen aan den edelachtbare heer Evert Baerends, burgemeester van Tholen, hoogste vertegenwoordiger van het eilandelijk gezag, bewaakt door ambtenaren, wethouders en raadsleden, alleenheerser over de Schaapskooi, an- bachtsheer van schorren en slikken, be schermheer van Vrederust, enz., enz., onder voorwaarde dat heenschutterige Huis en Hemers worden bijgestaan of bijgestuurd in hun maniakaal streven kreupele bouwsels weer op te krikken en dezelfden niet, na het verkrijgen van de liftsluis, zo snel mógelijk geschut wor den, aldus opgemaakt door Huis en Heem Tholen, mede namens de schen kers", aldus voorzitter Heijbroek. Burgemeester Baerends nam de oor konde in ontvangst en hees de Thoolse vlag, waarmee het viskeperk officieel werd onthuld. In zijn toespraak wees hij op de rivaliteit tussen Thoolse en Bergse vissers in het verleden, waarbij de Bra banders hier visten. "Nu zijn de rollen omgekeerd. Veel Tholenaren gaan in Bergen 'vissen'. Ze menen, dat de 'vis' daar beter is, maar de geschiedenis heeft geleerd, dat dit niet zo is", aldus dhr.Baerends. mmmmmmmmmm mmmmmmr». Visafslager P.A.Boot, secretaris van Huis en Heem, boekt z'it eerste succes met de verkoop van een kilo schol, op Koninginnedag tijdens de opening van het viskeperk. Rechts de tijdelijke stads omroeper Gatze de Moed uit Stavenisse. Hij wilde met dit viskeperk de Zeeuwse vismijn niet naar de loef steken. "Zo bescheiden zijn we wel, naar toch is er blijdschap omdat een stukje historie is hersteld dat terugdenkt aan de groei en bloei van de visserij. Huis en Heem kunnen we daarvoor hartelijk danken. Sinds 1979 hebt u zich voor deze zaken ingezet, na het gemeentebestuur eerst lastig gemaakt te hebben. U hebt nensen geactiveerd en voor de voeten gelopen om iets van de historie te doen herleven en onze kinderen geschiedenis te leren. Huis en Heem heeft een grootse op dracht op zijn schouders genomen en het gemeentebestuur wil u stimuleren, want uw doel is ook de onze. U hebt het goede voorbeeld gegeven en we hopen hier nog eens bijeen te komen. We die nen elkaar zeker in deze tijd tot steun te zijn en in contact met de bevolking te treden om ook het eigen geveltje op te fleuren. Er is een subsidieregeling voor karakteristieke gebouwen. Ook ten aan zien van oude naamgevingen, levensbo men in deuren, e.d. kan er nog veel ge beuren", aldus de burgemeester, die Huis en Heem tenslotte bedankte voor de goede samenwerking. Gekscherend merkte hij nog op: "De acht palen van het visperk zijn grijs, maar dat heeft niets met de kleur van de vis te maken. Voorzitter Heijbroek hoopte de plezie rige samenwerking voort te zetten, wat al direct gebeurde met het eerste bod van de burgemeester op een denkbeel dige partij tong: vijftigduizend gulden. De baten van dit symbolisch bod zouden voor restauratie van Thoolse panden bestemd worden, maar vervolgens was er toch werkelijk sprake van een visaf slag. Huis en Heem-secretaris Boot, ge wapend met een stokje, had al vele ge tallen genoemd, voordat hij voor 't eerst beet had. Voorzitter Heijbroek kon ech ter alle partijtjes inpakken, want alle vis werd verkocht, zij 't niet voor zulke forse prijzen als de burgemeester bood. De meeste kopers waren genodigden, die in cafe de Kroon de zoute smaak bij voor baat wegspoelden. Voorzitter Heijbroek richtte een speciaal dankwoord tot stadsomroeper Gatze de Moed, die een attentie kreeg en daarna in het viskeperk nog eens zijn boodschap uitbelde. Kennis Koninklijk zilver voor een PTT- vriendin in Stavenisse Casema begint half mei met kabel t.v. Nieuwe kansen muziekonderwijs Tholen heeft 'Viskeperk' in ere hersteld Koninginnedag was koud, nat en toch leuk D'66 wil meer inhoud voor com missies PSP wenst geweldloze maat schappij Laatste schooldag al hier en daar Hervormde jeugddag met 300 deelnemers Zaterdag open dag Philipsdam Nog veel wensen van sportvereni gingen Havenplein St.Annaland in dis cussie SPS al gepromoveerd en mis schien BEZETTING EN BEVRIJ DING: "NIETS IS ZO LELIJK ALS HET LIJKT EN NIETS IS ZO MOOI DAT HET ALTIJD KAN BLIJVEN BESTAAN" Dit nummer bestaat uit 18 pagi- De intensieve verkeerscontrole op Tho len werd voortgezet met zaterdag onder St. Maartensdijk een gladde band, een defecte richtingaanwijzer en een boete voor het te ver links houden in een bocht. Op de Oud-Vossemeersedijk en bij Scherpenisse werden 133 auto's on der de loep genomen. Er werden drie waarschuwingen gegeven voor het niet voldoende rechts houden in de bocht. Zes ondernemers uit St.Maartensdijk hebben het initiatief genomen voor een mini-expo in vier woonkernen. "We gaan er fris tegenaan en het zal tot succes leiden", zegt organisator S.Verjaal. Hij meent dat een ondernemer flexibel moet opereren en op verantwoorde wijze moet aanvallen. "Je noet actiever zijn en naar de mensen toegaan. Dat is een uit daging op basis van een bewust beleid om St.Maartensdijk, waar de winkel voorzieningen nog in de volle breedte aanwezig zijn, als centrum naar voren te halen", aldus dhr.Verjaal. In het dorpshuis te St.Annaland vond woensdagavond 28 april de eerste lente show plaats van woninginrichting Van Houte, rijwielhandel Van Houdt, bouwbedrijf Muller-Franke, drogisterij Poot, kunstschilder Ben van Rooy en tv/radio-zaak Verjaal. "We hebben 't erg leuk gevonden, er was aardige be langstelling en er zijn goede contacten gelegd", aldus dhr.Verjaal. De lenteshow komt nog in Stavenisse, Tholen en Poortvliet. Pogingen om de mini-expo ook in OudVossemeer en Scherpenisse te houden, mislukten we gens het niet beschikbaar zijn van de dorpshuizen. De vaste gebruikers kre gen op woensdagavond voorrang. Een verzoek om ook in St.Philipsland te ex poseren, werd door b en w afgewezen ter bescherming van de plaatselijke mid denstand. "Dat vind ik een juist beleid, want een actieve middenstand verdient een zekere mate van bescherming, maar dan moet men wel actief zijn", zegt dhr.Verjaal. _VVON ING IN RICHTING mm—i L ^^^^^^^^Advertenti^M^^™ y

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1