Meer lucht voor Korte Vest BROEKÜEÜ Rijkspolitie Vossemeerder (29) omgekomen bij ongeval BOUMAN POTTER Standbeeld voor de vrouw Alarmnummer Een diamanten bruidspaar in Sint Annaland Slechts 1 straatmaker gevraagd Visperk en kanon van Huis en Heem IqM -L^f Donderdag 29 april 1982 38e jaargang no. 25 Dodenherdenking Tholen met Natres Iid\fereniging Goud-en Zilversmeden Vanavond koopavond, koninginnedag gesloten De 29-jarige vrachtwagenchauffeur L.Vroegop uit Oud-Vosse- meer is zondagavond even na zes uur op de Hogeweg tussen Poortvliet en zijn woonplaats om het leven gekomen. Er waren geen getuigen van dit eenzijdige verkeersongeluk. Vroegop reed met zijn personenauto vanuit Poortvliet richting Oud- Vossemeer In een bocht naar links ter hoogte van de Moerdijk ging het volgens een later door de Bredase verkeersgroep in gesteld onderzoek, mis. Het slachtoffer moet toen rechtdoor zijn gereden of de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt. Blij kens de sporen heeft hij nog willen corrigeren, maar de auto raakte in de berm terecht en kwam tegen een boom tot stilstand. Volgens een verklaring van zijn dorpsgenoot H., die vrijwel onmiddelijk na het ongeluk ter plaatse was, had Vroegop nog een lichte polsslag. De gealarmeerde dokter de Looze kon ech ter alleen nog maar de dood constateren. De politie, die snel ter plaatse was, begon met een eerste onderzoek, gevolgd door dat van de verkeersgroep Breda, die een technisch onder zoek in stelde. Het stoffelijk overschot werd naar de aula in Tholen overgebracht. De auto was vernield. =VVpiMII9G IN RICHT NG Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. "Per jaar 32 per post 39.50 per jaar Losse nummers ƒ0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden .7.00 contant Inclusief btw op rekening 8.00 Hoofdredacteur G. Heijboer. Er is bij uitgeverij Kok in Kampen en kele jaren geleden een boek verschenen onder de titel 'Sta een ogenblik stil Daarin worden alle monumenten die in ons land zijn verrezen als gevolg van de bezettingsjaren 1940-1945, getoond en beschreven. De belangstelling voor het boek schijnt toen niet bijzonder groot te zijn geweest, want het met talrijke foto's geïllustreerde standaardwerk ligt al voor een sterk verlaagde prijs 22,50) in de boekhandel. Weliswaar wordt ook in dit boek met zuiver feitelijke gegevens niet geheel voorbijgegaan aan de vrouw in die oorlogstijd,, maar het waren inder daad veel meer mannen en jongens, die slachtoffer werden van welke oorlogs handeling dan ook. Er verschenen heel wat boeken over wat de vrouw in het verzet heeft gedaan. Het meest gevaarlijke werk was bijvoorbeeld het overbrengen van berichten, het koe- riersterswerk. Veel minder echter komt daaruit de huisvrouw naar voren, die juist in de meest benarde periode - de hongerwinter 1944/45 - toonde waartoe ze in staat was. 'Vlak voor zonsopgang is de nacht het donkerst", het is een zeer oude zegswij ze, die steeds weer bewezen heeft een diepe waarheid in te houden. Nederland heeft dit in de laatste oorlogswinter aan den lijve ondervonden. Mannen, vrou wen en kinderen die op straat het be wustzijn verloren als gevolg van de honger. Plundering van kolen- en le vensmiddelenwagens, Afval straat, het waren in de hongerwinter normale beelden. In een hongerperiode drukt de grootste zorg op de vrouwen. Zij zijn het die zor gen voor het welzijn van het gezin. In onze tijd wordt dat door een aantal mensen wat onbenullig gevonden. Een baan voor man en vrouw, zelfs in een tijd dat werkloosheid ten hemel gaat schreien, wordt ideaal geacht en discri mineert niet. Wees ervan verzekerd, dat in die hongerwinter de Nederlandse vrouwen voor een schier onmenselijke taak stonden. De wetenschap leert, dat een zieke nog 1700 caloriën per dag no dig heeft, iemand die zittende arbeid verricht 2500 en een handarbeider zo'n 3000 caloriën. Het wordt als een grote bijzonderheid geacht, als men mensen in leven kan houden met 1500 caloriën. In 1945 echter waren er in westelijk Ne derland niet meer dan 500 caloriën per dag per persoon. Theoretisch hadden in die meest zorgvolle periode van de be zettingsjaren de mensen moeten sterven als ratten. Het is echter onvoorstelbaar wat een mens kan doormaken. In elk geval meer dan de wetenschap veron derstelt. Toch stond er in april 1945 in het westen een catastrofe voor de deur. Als de nood op het hoogst is....goddank kwamen er geallieerden en voedsel transporten van het Rode Kruis. Daar aan vooraf gingen voedseltransporten, die men 38 jaar later niet voor mogelijk kan houden: te voet van Rotterdam naar Benthuizen. Doet u het maar eens als trimmer. Mannen konden zich niet meer buiten wagen. De voedselreizen kwa men op de schouders van de ook vaak al uitgemergelde, zeker hongerende moe ders en dochters. Die vrouwen waren veelal nog slechter gevoed dan de zich thuis verbergende mannen en jongens. Ze spaarden het dikwijls uit eigen mond. Toch wordt altijd aangenomen dat de vrouw minder kracht en uithoudings vermogen heeft dan de man. In die pe riode is duidelijk het tegendeel bewezen. Zij ondernamen de wat later terecht hongertochten werden genoemd. Te voet of op een gammel vervoermiddel. Ze zwoegden uren, dagen, langzaam vorderend naar het doel. Op het platte land was nog voedsel en geld speelde geen rol. Voedsel bemachtigen en hopen dat de achtergeblevenen bij terugkeer nog in leveri zouden zijn. Wie kan zich voorstellen, dat het in die tijd soms echt feest kon zijn als moeder of dochter be houden terugkeerde met eten dat juist voldoende was om de bevrijding te ha len. Moed, kracht en uithoudingsver mogen van een vrouw kent dan nauwe lijks grenzen. Het ging niet om emanci patie, maar toen, 38 jaar geleden, toonde de Nederlandse vrouw waartoe ze in staat was en waarschijnlijk nog is. Een standbeeld verdiend. Voor het eerst zullen leden van de Na tionale Reserve(Natres) medewerking verlenen aan de herdenking van de slachtoffers uit de Tweede Wereldoor log. Dinsdagavond 4 mei begint de plechtigheid om 19.40 uur op de Markt in Tholen m.m.v. de koninklijke mu ziekvereniging Concordia o.l.v. P.Steijns en het gereformeerd gemengd koor Canticum o.l.v. Iz.Riedijk. Concordia speelt: Blijf bij mij Heer, een koraal van Bach en een Hollands dankgebed. J.Geuze soleert in 'the last post'. Canti cum zingt: Wilt heden nu treden, Ge lukkig is 't land en Wat de toekomst brengen moge. Er is gelegenheid om bloemen te leggen aan de voet van de vlaggemast. Stadsactiviteiten, die deze herdenking organiseert, zal de bloemen later naar de Canadese begraafplaats bij Bergen op Zoom brengen. Zowel jong als oud zijn dinsdagavond welkom. Wel wordt verzocht, gepaste eerbied te beto nen. Vanaf de haven in Sint-Maartensdijk heeft men voor het eerst het volle zicht op de Kerktoren nu de voormalige woning van mevr. de Koning-van Driel op de hoek Haven/Korte Vest is gesloopt. Voor de woningen aan de Korte Vest en de nieuwbouw aan de Blauwstraat betekent dat meer lucht en licht. De verbinding korte Vest/Haven was gezien de moeilijke bocht erg lastig, maar dankzij de sloop van het hoekpand komt daar verbetering in. Ideaal is de situatie nog wel niet, maar het overzicht wordt ruimer. Het gemeentebestuur heeft met dhr. A. Jasperse grond geruild en voor hem is er momenteel nog een garage met berging in aanbouw. Als dat klaar is, staat reconstructie van de bestrating op het programma De werkloosheid van mannen daalde tijdens de maand maart op Tholen en St. Philipsland van 487 tot 445. Een daling met 42 mannen. Eind maart 1981 betrof dit 302 werklozen. Nu dus 143 mannen meer werkloos. De werkloosheid van vrouwen daalde van 133 tot 107. Een daling met 26 vrouwen. Eind maart 1981 waren 82 vrouwen werkloos, dus nu 25 vrouwen meer dan een jaar geleden. De vraag naar arbeidskrachten daalde met 1 en omvat een aantal van 1. Eind maart 1981 betrof de vraag een 8-tal personen. In eigen rayon zijn de plaatsingsmogelijk heden dus uiterst gering. De enige straatmaker die gevraagd wordt, moet een echte, degelijke vakman zijn: een straatmaker die nog met de hamer werkt. Mensen die zomaar stenen wegleggen, zijn er voldoende. Onderstaand overzicht geeft een juist inzicht in de ontwikkeling van de werkloosheid per beroepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen febr. maart febr. maart MANNEN 1981 1981 1982 1982 Bouwnijverheid 83 87 134 130 Grondwerken 82 59 93 68 Metaalnijverheid 31 29 52 54 Landbouw 23 22 27 25 Handel 5 6 12 9 Horeca 1 2 6 6 Niet varend verk. personeel 17 16 18 14 Kantoor- en onderw. pers. 13 12 22 21 Los arbeiders 47 50 76 72 Personeel alg. dienst 10 13 20 18 Overige beroepsgroepen 15 6 27 28 Totaal werkloze mannen 327 302 487 445 VROUWEN Kleding 1 1 5 6 Handel 14 21 38 28 Horeca 6 4 6 5 Kantoorbedienden/onderw. pers. 23 22 27 24 Sociale- en gen. zorg 10 10 14 12 Los arbeidsters 9 8 23 19 Personeel alg. dienst 9 9 6 3 Overige beroepsgroepen 6 7 14 10 Totaal werkloze vrouwen 78 82 133 107 Totaal aanvragen 18 8 2 1 Bouwnijverheid De meeste werklozen bevinden zich onder deze beroepsgroep. De daling van het aanbod was nog zeer gering. In vergelijking met vorig jaar maart nu 43 bouwvakkers meer werkloos. Het ligt niet in de verwachting dat in de komende maand het aanbod fors zal dalen. De vraag naar personeel is zeer gering. Water-spoor- en wegenbouw De bedrijvigheid in deze sector nam toe. Verscheidene personen konden weer terug in dienst treden bij hun laatste werkgever. De werkzaamheden bevinden zich hoofdzakelijk buiten eigen rayon. Nu nog iets meer werklozen dan een jaar geleden. De vraag richt zich op 1 straatmaker. Metaalnijverheid De werkloosheid van metaalbewerkers nam nog iets toe. Het aanbod betreft o.m. automonteurs, el. lassers, loodwerkers en electro-monteurs. In vergelijking met vorig jaar maart is het aanbod bijna verdubbeld. Landbouw Het seizoen in de landbouw kwam nog niet op volle gang. Het aanbod onderging dan ook weinig verandering. Ultimo maart 1981 lag het aanbod iets lager. Handels- en kantoorpersoneel Dit omvat een 33 mannen en 52 vrouwen. De plaatsingsmogelijkheden zijn zeer gering. Ten opzichte van vorig jaar maart is het aanbod bij deze beroepsgroepen nog toegenomen. Los arbeiders en personeel algemene dienst. Hiertoe behoren 90 mannen en 22 vrouwen. Door de verminderde bedrijvigheid in de diverse sectoren van het bedrijfsleven zijn de plaatsingsmogelijkheden voor deze categorie werkzoekenden eveneens verminderd. Plaats van inwoning. Van de 445 werkloze mannen is een 41-tal mannen afkomstig uit de gemeente Sint-Philipsland. Van de 107 werkloze vrouwen is een 12-tal vrouwen woonachtig in laatstgenoemde gemeente. Jeugdigen Van de werkloze mannen zijn 29 personen jonger dan 19 jaar. Van de werkloze vrouwen is een 25-tal jonger dan 19 jaar. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C Broekhuis en Zoon, een begrip voor kwaliteit en service! Meldkamer district Middelburg. Bel dit nummer in dringende gevallen. Er is altijd een surveillance auto in de buurt. Een geruststellende gedachte. Advertentie IM De regeling voor winkelsluiting in deze wat bijzondere dagen is dat op 30 april, dus vrijdag, alle winkels gesloten zijn,. Nu koninginnedag op een vrijdag valt is er wettelijk een voorafgaande koop avond (tot maximaal 21.00 uur) op donderdag. Dat is dus vanavond. Het is voor consument zowel als voor onder nemer goed zich aan die regels te hou den. Dan weten beiden waar ze aan toe zijn en valt niemand zich een buil. Advertentie IM Dinsdag 4 mei hoopt het echtpaar J.A. den Engelsman en M. de Wilde het feit te herdenken, dat ze 60 jaar geleden zijn getrouwd. Een nog vrij gezond echtpaar, waarvan de bruidegom zich weliswaar dagelijks moet bedienen van de moder ne hometrainer omdat de bloedvaten in het been niet meer zo veerkrachtig zijn als ze ooit waren, maar waarvan de geest het nog goed doet. Laat staan de licha melijke en geestelijke gezondheid van de diamanten bruid, die nog vanaf 8 uur in haar zo vertrouwde winkel, zij het dan nu van haar schoondochter aanwezig is, om alle service aan de klanten te verle nen, die ze al doet vanaf haar 26ste jaar en in feite nog langer, maar dan toen als hulp van haar moeder. Ze kreeg in de volksmond ook altijd de naam van moeder mee, want in Sint Annaland praat eigenlijk niemand over Martina de Wilde, maar over Martina Buijs. Al meer dan honderd jaar floreert het voor hedendaagse begrippen, wat ouderwetse winkeltje aan de Molendijk. Dat ge woon op basis van de persoonlijke ser vice. De bruidegom, de vooral als oud raadslid bekend staande Jan den En gelsman, kan niet meer zo uit de voeten als hij zou willen, maar de wekelijkse kerkgang is er via autovervoer toch nog wel bij. De heer J.A. den Engelsman werd op 27 januari 1897 te Sint-Maar tensdijk geboren, zijn latere echtgenote te Sint Annaland op 13 oktober 1997. Dinsdag hopen zij de 60 jarige trouwdag in het zo vertrouwde (eens, want nu wo nen ze 2 huizen verder) te vieren. Meer in eigen kring, want men wil het veeleer op een dankbare herinnering houden dan op een luidruchtig feest. De brui degom begon na een kortstondige lagere school al vroeg -is landarbeider, maar veel meer als paardenknecht bij boer Piet Nelisse onder Sint Maartensdijk en wat later bij boerderij P. Hage. Hij ging tot zijn 35ste jaar dagelijks met paarden om om vervolgens wat zelfstandigheid te veroveren met een zich geleidelijk uit breidend akker-eigendom of wat pacht land. De nu diamanten bruidegom wil de vanuit zijn pricipiële overtuiging ook best wat meer doen voor de gemeen schap waarin hij leefde en woonde. Het werd uiteindelijk zelfs een ere-reeks. In 1945 werd hij gekozen in de toen zgn. noodgemeenteraad, maar bij de daarna eerstvolgende verkiezingen bleef hij zit ting houden voor de SGP tot aan de herindeling van juli 1971 toe. Toen kreeg hij uit handen van burgemeester W. Baas die met hem op het bestuurlijk zijspoor kwam, de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Dat gemeenschapswerk bleef niet beperkt tot gemeentebestuurder. 37 jaar was de heer den Engelsman bes tuurslid van de stichting School met de Bijbel, waarvan 17 jaar haar penning meester. Nu al gepensionneerde leer krachten zullen zich, zijn toen maande lijkse uitbetaling ongetwijfeld nog he rinneren. Lid van de dijkraad Suzanna- polder was hij 20 jaar en 18 jaar lang had hij zitting qua zijn raadslidmaatschap in het wezen arm bestuur. Op zeker mo ment stonden er in de huiskamer drie verschillende geldkistjes, omdat hij ook nog plaatselijk penningmeester was van het bijbelgenootschap en van de SGP kiesvereniging. Het gezin Den Engelsman met twee 1945 - 1982 0 Prinses Juliana 73 jaar 0 Verkeersongeluk met dodelijke afloop 0 Een diamanten en een beginnend bruidspaar 0 Nog meetellende Thoolse vissers vloot 0 Slechts 1 straatmaker gevraagd teken aan werklozenwand 0 Kabel t.v. rond bouwvakvakantie van start 0 Nummering kandidatenlijsten 0 SGP St. Philipsland bekritiseert uitblijven onderkomen Gemeen tewerken 0 Dodenherdenking 4 mei 0 Succesvol zangweekend Smal- stads Mannenkoor 0 Nu komt sopraan Wilma v.d. Vorst uit Tholen 0 Hervormde jeugddag met 300 deelnemers 0 Fliplander restaureert orgels 0 WHS 4 kampioen 0 "NOOD" IS HET VOOR WENDSEL VOOR ELKE IN BREUK OP DE MENSELIJKE VRIJHEID, HET ARGUMENT VAN DE TIRANNEN EN HET GELOOF VAN DE SLAVEN. 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. De kleuters van de vander Lek de Clercqschool uit Stavenisse hadden zich woensdagmorgen 21 april met erebogen opgesteld bij het dorpshuis toen hun voormalige hoofdleidster Rina van Prooijen het ja-woord gaf aan Christiaan van der Valk uit Sirjansland. Na de bloemen- en zanghulde werd een plakboek overhandigd met tekeningen en de tekst van de liedjes, zoals 'wel gefeliciteerd'. "Die meneer aan juf Rina's zij, hoorde er als bruidegom ook bij", vonden de kleuters, die er met opzegversjes een mooi feest van maakten. zoons, waarvan de oudste de met name voor de watersporters bekende haven meester Jewannes is en de jongste elke sloot op Tholen kent als mechanisch delver bij het waterschap en voorzitter van de chr. school, ziet vooral in dank baarheid terug op het voorrecht zo lang samen te mogen zijn. Menigeen ter plaatse en in regio zal het diamanten bruidspaar schriftelijke of persoonlijke gelukwensen aanbieden. Dat mag dan ook best via deze kolom. Na het opruimen van papier en andere romnel tijdens de boomplantdag, tim mert Huis en Heem(voorheen Stadsher stel) op Koninginnedag weer praktisch aan de weg met de onthulling van het gerestaureerde visperk op de hoek Vis- straat/Kaay in Tholen. Gezien de fi- nancieel-economische situatie blijft het moeilijk om restauraties van panden te ontwikkelen, zodat het werk van H uis en Heem nog beperkt blijft tot kleine za ken. Niettemin is men blij met de onthulling van het visperk, morgenmiddag om half drie door burgemeester E.Baerends. Enkele banken en aannemers zorgden voor hardstenen palen en het ijzerwerk. Huis en Heem vindt, dat deze giften in natura navolging verdienen. Een tweede zichtbaar resultaat is de door mr.J. Schot geschonken bronzen kanonsloop uit 1614, rijk versierd, met dolfijnen, zeepaardjes en guirlandes. De gemeente stelt materiaal beschikbaar voor de affuit en nu moet er nog een geschikte plaats bij de haven gevonden worden. De vereniging tot behoud van de histo rische kernen en het landschap van Tholen, Huis en Heem, presenteert zich op de komende braderie's op het gehele eiland om met name leden te werven. Er zijn 84 leden en het bestuur ziet er als volgt uit: voorzitter drs.W.Heijbroek, secretaris P.A. Boot, penningmeester J.P.B.Zuurdeeg. vice-voorzitter D.J. Binkhorst en de leden mevr.M.W.Blaas, C.M.van Broekhoven .mevr.J.Zwaan- van Duivendijk en mr.J.Schotallen uit Tholen. J.K.Elenbaas uit Poortvliet, L.A.M.Elenbaas uit Scherpenisse, A.P.M.van Gurp uit St.Maartensdijk, mevr.C.Stoutjesdijk-Engelvaart uit Sta venisse, mevr. M. Boogaard-Bolier uit St.Annaland en A.W.A.de Looze uit Oud-Vossemeer. Adviseur is architect J.Boelhouwers uit Tholen, terwijl de ge meente burgemeester E.Baerends als toehoorder heeft aangewezen. Bes tuurslid Van Broekhoven treedt af en het bestuur wil niet meer voorzien in deze vacature. Architect A.Peetoon uit Leiderdorp zal op uitnodiging van Huis en Heem maandagavond 17 mei om acht uur in het oude gemeentehuis te Scherpenisse spreken over restauraties op Tholen. Hij restaureerde o.a. de Gasthuiskapel, de Tweë Stoven en onlangs het oude ge meentehuis te Scherpenisse. Hij licht z'n praatje met dia's toe en iedere belang stellende is welkom

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1