Etage op de Rozeboom 31 BOUMAN POTTER Rijkspolitie Deze week extra bij Albert Heijn, Pottenbakkerij naar Sint-Philipsland 965 lopers bezorgden colonne Rode Kruis 2192 gulden Functie waardering Trouwzaal rumoerig Bemoedigend Alarmnummer Achterstraat 52 St. Philipsland Donderdag 22 april 1982 38e jaargang no. 24 IH H Meer huizen en meer verzorging nodig voor Fliplandse bejaarden Er zijn plannen om op de Rozeboom te St.Philipsland een derde etage bejaardenwoningen te bouwen en in de oude lagere school te Anna Jacobapolder woongelegenheid te scheppen voor ouderen. Dat bleek tijdens het bezoek van de commissaris der koningin in Zeeland, dr.C. Boertien, aan St.Philipsland. Het gemeentebestuur pleitte ook voor meer verzorging, zoals in de Vossemeren en de Schutse, waardoor de Fliplandse bejaarden langer in eigen gemeente kunnen blijven. Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Offers JONGE GOUDSE KAAS g qa WIT OF BRUINBROOD-i 7ft HALFVOLLE MELK i nn HOLLANDSE AARDBEIEN j r;1 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In de toekomst nogelijk 15-25 arbeidsplaatsen Het gemeentebestuur van St.Philipsland is erin geslaagd om een aardewerkfabriekje uit Driebruggen naar het industrieter rein te halen. Burgemeester Vogel was verheugd die medede ling te kunnen doen aan de conmissaris van de koningin in Zeeland bij zijn bezoek aan St.Philipsland, woensdagmiddag 14 april. Volgens de burgemeester kan het bedrijf in de toekomst groeien naar 15-25 arbeidsplaatsen. Hobby Voorzichtig DEZE WE EK Eendrachtbode-wisselprijs definitief voor o.l.s. Scherpenisse De Thoolse Rode Kruiscolonne kan dankzij de deelname van 965 jongens en neisjes, mannen en vrouwen aan de vijfde Rode Kruisloop, voor 2192 gulden aan nieuw materiaal aanschaffen. Burgemeester E.Baerends, tevens voorzitter van het Thoolse Eode Kruis, bracht het organisatiecomité en de deelnemers hulde omdat de prestatieloop in vijf jaar zo'n succes is gewor den. "HET BAEKEN" Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden ÉËNORAC Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39 50 per jaar Losse nummers ƒ0,80 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0.3 T plus btw. per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8.00 Hoofdredacteur G. Heijboer. Afgezien dan van een niet zo verheffen de CDA-ruzie, waarbij men zichzelf de das kan omdoen, zijn er in dit nummer heel wat positieve regels geplaatst over de kleinste Zeeuwse gemeente. St. Phi- lipsland. Niet alleen wegens het bezoek van de Commissaris der Koningin maar ook dat. Onze gevatte gouverneur brengt met zijn bezoek gewoonlijk fleur, windt er geen doekjes om wat wel en niet mogelijk is. maar zal ondertussen zeker niet vergeten, dat er vanuit zo'n kleine gemeente ook gerechtvaardigde wensen zijn. Positief ook niet alleen omdat voor het eerst iij de geschiedenis van St. Phi- lipsland de 2300ste inwoner - inderdaad een jongen - werd binnengehaald. Maar ook positief, omdat er berichten kwa men over een nieuwe bedrijfsvestiging. Daardoor kunnen lang niet alle werklo zen. noch de pendelaars, voortaan in ei gen gemeente werk vinden, maar een kinderhand is gauw gevuld. Je mag al blij zijn. dat er iets komt in deze tijd van bedrijfssluitingen. De aanzet is positief. Tenslotte was er de opening van nieuwe bedrijfsgebouwen voor een jubilerend bouwbedrijf. Dat mag wel zo ongeveer als een nationaal unicum worden gezien, want juist in die sector is het meer ma laise dan ontwikkeling. Daarom eens bemoedigende berichten van het Fli- plandse industrieterrein. Niet iedereen voelt het al aan den lijve, maar volgens de economische resultaten van de laatste maanden, zijn we van de welvaartsstaat overgestapt naar de ver- soberingsstaat. Een naar men ons van alle kanten wil voorhouden, inlevering door iedereen. Dat openbaart zich in derdaad voor degenen die geen werk (meer) hebben en daardoor een zeker percentage inkomsten derven. Dat openbaart zich eveneens bij instellingen, die van overheidssubsidies afhankelijk zijn. zoals het welzijnsorgaan. Het is ook zichtbaar in talrijke bedrijven, niet in het minst bij de bouwsector. Uitgerekend in zo'n periode moet een Thoolse raad een beslissing nemen over functie-waardering van 155 medewer kers. wat honderdduizend gulden meer salariskosten vergt. Functie-herwaardering is de laatste tijd nogal in bij organisaties of instellingen die uit een algemenere pot kunnen put ten dan de werknemer of kleine onder nemer. Bij banken, semi-overheidsin- stellingen en bij gemeenten hoor je ero ver. Tholen loopt zeker niet voorop. Volgens de functiewaardering moet de juiste man op de juiste plaats zitten en financieel gewaardeerd worden naar mate zijn capaciteiten. Niet in de eerste plaats aan de hand van zijn diploma's of titels. Een handige jongen of een pittig meisje kan bijvoorbeeld een betere ba- lie-medewerker(ster) zijn dan een stun telige meester in de rechten op dezelfde plaats. Er waren maandagavond in de Thoolse raad nog wel vraagtekens. Als we na gaan. hoe destijds het ambtelijk gebeu ren na de herindeling tot een oplossing kwam, kan er best vertrouwen bestaan dat er geen onjuist- of onbillijkheden voorkwamen. Maar de fracties bleven om de hete brij heendraaien. De indruk ontstond, dat ambtenaren een tweede, als het geen eerste is, macht vormen. Financieel springt de gemeente er twee jaar uit omdat het rijk meer betaalt dan de herwaardering kost, maar volgende jaren moet er geld bij. Bovendien zijn ook rijksgelden gemeenschapsgelden. Niemand mocht erop achteruitgaan en daarmee was de functiewaardering de tweede sprong vooruit na de niet onbe langrijke verbetering bij de herindeling, toen de ambtenaren van gemeenten met pakweg 2000 naar 17.000 inwoners gin gen. Zouden de medewerkers van het ge meentebestuur voor de herindeling en nu weer voor deze functiewaardering misschien ondergewaardeerd zijn? Niet uitgesloten, zoals de mannen van de vuilnisophaaldienst ook tussentijds een extra verhoging kregen wegens hun vuil en onaangenaam, zwaar werk. Maar in een periode waarin voor menigeen de versoberingsstaat zijn intrede deed. komt een operatie als de functiewaar dering wel vreemd over. De redelijkheid die er best kan inzitten, kwam niet boven tafel. De raadsfracties bleven met 2 juni voor de boeg veelal in algemeen heden steken, maar er zijn meer dan 155 kiezers. Ook over ambtenarenzaken moet men een overtuigende beslissing kunnen ne men na afweging van voor en tegens en het oplossen van vragen. Die bleven er nu teveel over. Mevr. Boertien-Velema de echtgenote van de commissaris van de koningin in Zeeland, kreeg bij haar bezoek aan de Rozeboom in St.Philipsland bonbons van de bewoners. Rechts mevr.G.M.v.d.Beek-Jeroense, de directrice van het bejaardencentrum. De commissaris en zijn echtgenote trof fen het woensdagmiddag 14 april bui tengewoon in St.Philipsland. want 't was een stralende dag. Mevr.Boertien. bes tuurslid van de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland(SVRZ) die de Ro zeboom exploiteert, bezocht met de da mes Vogel. Walpot en Kosten eerst de Rozeboom. waarin 24 bejaarden zelf standig gehuisvest zijn in twee bouwla gen. Er is een recreatiezaal waarin nen gezamenlijk koffie en thee kan drinken, kan biljarten of zomaar gezellig praten. Ook 8 bejaardenwoningen zijn eigen dom van de SVRZ. zodat het totaal om 43 mensen gaat. Mevr.G.M.v.d.Beek-Jeroense. die sa men met haar dochter mevr.C.J.van Kolthoorn-v.d.Beek de in februari tien jarige Rozeboom beheert, hield een warm pleidooi voor behoud en uitbrei ding van deze voorziening. Ze kookt voor vier mensen warm eten. maar de anderen(echtparen en alleenwonenden) zorgen allemaal voor zichzelf. Mevr.Boertien herinnerde zich de Ro zeboom nog wel van haar eerste bezoek, ruim zes jaar geleden. Er was toen nog een mooi koortje. De paarse pannelap pen die ze cadeau kreeg, gebruikt ze in haar Middelburgse woning nog steeds. Namens de bewoners bood de 83-jarige mevr.D.LindhoutRidderhof. die als enige nog van het eerste uur in de Ro zeboom verblijft, een doosje bonbons Volgens raadslid M. van Damme is de trouwzaal in St. Maartensdijk erg ru moerig. Hij had vernomen, dat een paar dat in de echt verbonden wordt, nogal wat hinder ondervindt van een tweede bruidsstoet die dan in de hal op zijn beurt wacht. Er wordt luid gesproken en dat is storend voor de anderen. De gor dijnen bieden daarvoor onvoldoende bescherming. Raadslid mevr. Deurloo had dezelfde ervaringen als ambtenaar van de bur gerlijke stand. Ze herinnerde zich, dat de bode de tweede bruidsstoet wel eens drie keer tot stilte heeft moeten manen. De burgemeester had ze er tijdens de nieuwjaarsreceptie ook over ingelicht, maar dhr. Baerends zei die bijeenkomst hadden geschud te hebben in plaats van aantekeningen gemaakt. Niettemin vond hij, dat de zaak verbeterd moest worden, zodat de Thoolse bruidsparen in alle rust hun ja-woord kunnen geven. IMIIM GIN RIC H TH\TG" Advertentie IM" aan. ledereen kreeg bij het vertrek een hand van mevr.Boertien. maar daarmee was het gesprek over de Rozeboom nog niet ten einde. Tijdens een bespreking met de gemeen teraad. later op de middag, hoorde de commissaris van wethouder A.Kosten, dat St.Philipsland zelfs offers wil bren gen om meer voorzieningen voor de be jaarden te krijgen. Die 'offers' werden vertaald in het afzien van de bouw van woningwetwoningen. "De bejaardenvoorzieningen zijn in St.Philipsland te klein, terwijl er 315 van de 2290 inwoners of 13.75 ouder is dan 65 jaar: 117 mensen van 65-70 jaar, 139 van 70-80 jaar en 59 ouder dan 80 jaar. Daarnaast zitten er nog 31 bejaarden buiten de gemeente zoals in Ten Anker, de Schutse, de Vossemeren en het A.B.G.. De Rozeboom zou uitgebreid noeten worden met meer verzorgings mogelijkheden, want als men wat man keert, moet de man of vrouw naar el ders. Je krijgt dan een losmaking van het echtpaar en dat geeft schrijnende situa-- ties. Daarom willen we als gemeente raad erg pleiten voor meer accommo datie en meer verzorging, zodat we onze bejaarden langer in de eigen woonom geving kunnen houden. Waarom kan dat niet? Waarom zitten bepaalde regels ons dwars? De bevolking wil 't en het gemeentebestuur wil er offers voor brengen. We hopen op de welwillende medewerking van het provinciaal bes tuur. Met de SVRZ zijn we al in onder handeling om een etage op de Roze boom te zetten en meer extra murale zorg te krijgen", zei wethouder Kosten. De commissaris liet weten, dat gedepu teerde R.van Ommeren wel bereid was zich voor deze zaak in te zetten. Hij ad viseerde b en w. dit aan te kaarten bij het ministerie van volkshuisvesting. "Het is een kwestie van goed overleg, want het aantal ouderen in St.Philipsland is in derdaad groter dan het Zeeuwse gemid delde. Gerekend naar anderhalf per soon per huis zouden rr honderd be jaardenwoningen moeten zijn aldus dr.Boertien. Burgemeester T.A.Vogel liet nog weten, dat de SVRZ gunstig ge reageerd heeft op de plannen. Meldkamer district Middelburg. Bel dit nummer in dringende gevallen. Er is altijd een surveillance auto in de buurt. Een geruststellende gedachte. Advertentie IM Vacuum verpakt kiloOivO gratis gesneden 800 grIi/U dagvers literpakI UU Tijdens de koopavond serveren wij gratis koffie met gebak van 18.00 tot 20.30 uur. De jonge pottenbakkerij Prosnan bes taat nog maar goed vier jaar. maar men is in Zuid-Holland(tussen Gouda en Woerden) al uit z'n jasje gegroeid. Toen dhr. E.Prosman een advertentie las, waarin de Rabobank St.Annaland(niet St.Philipsland) het gebouw van een voormalige bouwbedrijf op het Fli plandse industrieterrein aanbood, wer den er contacten met het gemeentebes tuur gelegd. Na verschillende bespre kingen nam de firna Prosman het besluit om het bedrijf in z'n geheel naar St.Phi lipsland te verplaatsen. De zoons G. en W.F.Prosman zijn ook in het bedrijf opgenonen, terwijl er daarnaast nog 1 medewerker is. Het gezin zal zich te zij ner tijd in St.Philipsland De pottenbakkerij van de fam.Prosman is gegroeid uit de hobby van vader Prosman. In zijn vrije tijd draaide hij graag een potje en zijdelings had hij ook contacten met professionele aardewerk fabrikanten. De zoons werden enthou siast en het bedrijf was een feit. Het eerste halfjaar werden de produkten(t- waalf modellen) verkocht aan een groothandel in bloemisterijprodukten. Daarna werd de verkoop in eigen hand genomen en na een jaar waren er al 45 modellen, wat momenteel honderd schomnelt. Prosman maakt in de eerste plaats praktische vazen, kannen, potten en schalen, die natuurlijk esthetisch wel verantwoord zijn. Er zijn drie kleuren: romig wit. grijs en bruin. In 1980 had t men voor 't eerst een stand op de vak beurs voor bloemisten. Sindsdien zijn er vele contacten gegroeid, zodat het pro- dukt ook naar 't buitenland gaat. Prosman doet alles zelf: het maken van modellen, gipsvormen, glazuren, enz. Daardoor is men flexibel. Het aarde werk is handwerk: de draaimodellen worden gegoten in gipsvormen. De klei is afkomstig uit Engeland, maar om de kwaliteit te verbeteren, worden er zelf nog enkeie produkten aan toegevoegd. Voor het bakken krijgt Prosman de be schikking over een oven van 2700 liter, die elektronisch gestuurd wordt. Het aardewerk wordt gebakken bij zo'n twaalfhonderd graden Celcius. "Waar m'n brood is. daar is m'n vader land". zegt dhr.E.Prosman. "In Drie bruggen zijn we er totaal uitgegroeid. We kunnen ons niet verder ontplooien. Als we niet zou verplaatsen, zou ik teveel nee moeten verkopen. In St.Philipsland is een goed gebouw aanwezig van nog maar een paar jaar oud en er is uitbrei ding mogelijk. Verhuizen kost echter bedstro en daarom is de start in St.Phi lipsland moeilijk. We werken wel hard aan expansie en het is heel goed moge lijk dat onze export naar Duitsland en Belgie uitbreidt, maar we doen 't voor zichtig aa Eén medewerker uit Drie bruggen komt niet over. maar dit jaar zullen we in St.Philipsland toch niet meer dan 1 a 2 man nodig hebben aldus dhr.Prosman. die in het bedrijfsleven is groot gebracht. F unctie-waardering Pottenbakkerij in Sint Philips land kan groeien tot 20 arbeids plaatsen. Nieuwe bedrijfsgebouwen Ligten- dag door commissaris geopend. Gemeentebestuur wil vrij spel voor industrieterreinuitbreiding Scheidende wegen C.D.A. Sint Philipsland P.V.A.B. heeft daar vier nieuwe kandidaten Ook chr. onderwijs kan met mid denschool uit de voeten. Expositie wil Timmermans ook op koninginnedag De Rozeboom wil er nog een eta ge op. Wethouder Moerland heide fun dering dorpshuis in zijn woon plaats. De 2300ste Fliplander. Raadslid de Bres vreest verstar ring personeelsbeleid, na functie classificatie Thoolse Raad akkoord met ver deling batig Saldo 1980 Nieuwe directeur Rabobank Sint Maartensdijk Ko van de Griek won vijfde Rode Kruisloop, Noad is kampioen en Tholense Boys uit degradatie- zorg. DE FILOSOOF HEEFT NET ALS DE HUIZENBEZITTER, ALTIJD WAT TE HERSTEL LEN. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. De Oosterscheldeschool uit Scherpenisse werd voor de derde keer winnaar van een Eendrachtbode-wisselprijs gezien het (percentagegewijs naar het totaal aantal leerlingen) grootste aantal deelnemers aan de vijfde Rode Kruisloop. Burgemeester Baerends reikte de trofee uit. Etage op de Rozeboom: De burgemeester was blij, dat op zo'n zonnige dag als zaterdag, een mooie, sfeervolle acitiviteit in de stadskern van Tholen kon worden gehouden. "Mede door u allen, kan het Rode Kruiswerk op Tholen zo goed georganiseerd worden en kan de colonne hele leuke instru menten kopen", aldus dhr.Baerends. Hij gaf het startschot voor de 1 en 2 km. Ondanks zijn waarschuwing om niet te hard te beginnen om valpartijen te voorkomen, viel er een meisje en moest een Rode Kruishelper met een spuitbus een kniewonde behandelen. Het meisje liep dapper verder en de limonade met het amandelbroodje aan de finish ging er in als koek. Bovendien kreeg iedereen een medaille, een sticker en een oranje prestatiediploma van het comité en de gemeente Tholen. Voor alle groepen was er bovendien een prachtig vaantje. Met 42 deelnemers had de Oosterschel deschool uit Scherpenisse gezien het to taal aantal leerlingen de grootste deel name. Aangezien dat al voor de derde keer was, dankzij de medewerking van het onderwijzend personeel en de ou ders. kwam de Eendrachtbode-wissel prijs nu definitief in de prijzenkast. Vervolg op pag. 11 Met ingang van 22 april 1982 openen wij BISTRO RESTAURETTE Hierbij nodigen wij u uit voor de receptie welke wij houden tussen 19.00 en 22.00 uur. Sint Annaland, Molendijk 6, 01665-3262 Nico Gré Bert Gina Nicole Advertentie I.M. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM r

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1