KANTONRECHTER VEROORDEELDE EHBO STAVENISSE TOT ZEEUWS KAMPIOEN Arie Bout vist met TH 5 oud kanon op Strijd om zetels in mede zeggenschapsraad scholen? Schilderij Jacob Cats Rijkspolitie BROEKMÏH d il BOUMAN POTTER Dichter bij elkaar Alarmnummer UKiM^ Donderdag 8 april 1982 38e jaargang no. 22 ILi'HG Op 23 mei voor de derde keer naar landelijke wedstrijden "Het is een hele eer om aan de landelijke kampioenschappen mee te doen, wantje hoort bij de besten van Nederland". De voorzitter van de EHBO-vereniging Stavenisse, mevr.De Jong- Geluk, reageerde vrijdagavond enthousiast op het behalen van de derde Zeeuwse titel door haar ploeg. Met vier punten voor sprong op Kamperland werd evenals in 1979 en 1981 het Zeeuws kampioenschap veroverd. Wanneer Aartje Eerland-de Ruiter, Adrie Scherpenisse-Eerland en Lianne Dorst op 22 mei met evenveel inzicht en deskundigheid.de gewonden behande len als in Meulvliet, kunnen ze ook op het nationale ere-podium komen. Prikkelen Arie Bout wist niet wat hem overkwam, toen hij in de nacht van woensdag op donderdag aan 't roer stond, terwijl zijn drie mede-bemanningsleden van de TH 5 sliepen. Het vissersschip bleef gewoon zitten, zo'n zwaar voorwerp was er in de netten terecht gekomen. Het bleek een kanon te zijn. Enthousiasme Kleuterschool-geluid moet evengoed doorklinken als lagere school De bezetting van de zetels in de medezeggenschapsraad (mzr) en evenredige vertegenwoordiging van kleuter- en lager on derwijs was het discussiepunt in het Holland Huis te Scherpe- nisse. Dinsdagavond organiseerde de Algemene Bond van On derwijzend Personeel (ABOP) en de Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO) daar een informatiebijeenkomst over de 1 februari in werking getreden wet, die de scholen verplicht een medezeggenschapsraad in het leven te roepen. Er waren hon derd belangstellenden: leerkrachten van kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs en oudercommissieleden van het gehele Thoolse Openbaar Onderwijs. Haken en ogen Rompslomp Vervolg op pag. 7 Snelheidscontrole was 67 keer raak Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden „J/VON ING INRICHTING Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39.50 p per jaar Losse nummers ƒ0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0 31 plus btw. per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8.00 Hoofdredacteur G. Heijboer. Er kan dan weliswaar niets nieuws zijn onder de zon, de tijden wisselen wel. Daartoe behoren dan ook economische hoogte- en dieptepunten. Wie allanger Abraham zag, zoals dat heet, kan over de niet geringe verschillen meepraten. Meepraten over beruchte dertiger jaren, toen men zo diep in het economisch slop zat, dat er verschrikkelijk grote tegen stellingen ontstonden. In onze omgeving waren de tegenstellingen er vooral tus sen landarbeider en de - zoals dat heette - grote boer. De kloof tussen ambtena ren met het toen niet grote, maar wel vaste inkomen en de kleine ondernemer was schier evengroot. De tijd, om het in een wat sociaal jargon uit te drukken, dat de kapitalist het voor het zeggen had en de werknemer, zeker in de landbouw, krepeerde. Er kwam toch weer een andere tijd, al was er een tweede wereldoorlog met ongekende verschrikkingen voor nodig. De naoorlogse tijd gaf de kentering, waarin weliswaar het kapitaal nog kapi taal bleef, maar men werd veel meer af hankelijk van de bereidheid van de ar beidskracht. Niet ongerijmd, hoewel niet altijd even verstandig, profiteerde de werknemer nu op zijn beurt van de verkregen machtspositie. De eisen van de vakbonden gingen er vrijwel als een fluitje van een cent door, want produk- tiviteit betekende voor de werkgever evengoed winst als de loonsverhoging voor de werknemer. Het leek niet op te kunmen en de eisen worden zodanig opgeschroefd, dat we ons na een reu sachtige industriële groei uit de (wereld)narkt gingen prijzen. Er kwam een kentering in andere richting. Dat gaat dan wel ten koste van. Het ging en gaar nog ten koste van talrijke onderne mingen die op de fles gingen of zich niet meer staande kunnen houden. Het ging en gaat ook ten koste van een hoeveel heid werkgelegenheid dat het niet mooi meer is. Er is opnieuw de kentering. Een zestig a zeventig sollicitanten voor een kantoorbaan is al geen zeldzaamheid meer. De kentering is er en daardoor is de kloof tussen werkgever en werkne mer toch enigermate overbrugd. Die kloof van de dertiger jaren en eveneens de kloof van de zestig of begin zeventi ger jaren. Ondernemer en medewerker staan dichter bij elkaar wegens de nood voor beiden. Dat bleek ons deze week ook, zij het niet met zoveel woorden uitgedrukt, tijdens de FN V-jaarvergadering. De onherroe pelijkheid van wat enkele tientallen ja ren nog een vanzelfsprekendheid was, maakte plaats voor het inzicht dat er door allen wel wat moet worden ingele verd. wil het niet geheel mislopen. De twee eerder genoemde tegenstellingen (dertiger en zestiger jaren) hebben waarschijnlijk toch geleerd, dat geen enkele werkgever die eerste tijd nog zou terugwillen. Daarvoor is het gezond verstand te groot, want grote tegenstel lingen zijn niet te bestendigen. Ander zijds weten ook werknemers dat de maar raak eisen, het eigen graf openen. Als beide sectoren beseffen dichter bij el kaar te zijn gekomen, is er kans dat er te redden valt. Bij de vele belangstellenden in Meul vliet te Tholen waren vrijdagavond EH- BO-hoofdbestuurslid dr.Gispen, de nieuwe en de oudse huisarts van Stave nisse, E.H.Veldman en P.R.v.d.Elst, en wethouder J.Versluijs namens het ge meentebestuur. Met name Stavenisse had aan supporters geen gebrek nu de ploeg als het ware op eigen bodem de Thoolse titel moest waarmaken en het Zeeuws kampioenschap moest verdedi gen. De lotus-studiekring Noord- en Mid den-Zeeland had voor deze gelegenheid Meulvliet veranderd in een kantonge recht met voorzitter Tj.Heijboer uit St.Annaland met bef en toga als rechter en drie andere lotus-leden als officier van justitie, griffier en verdachte. De laatste had zich zo kwaad gemaakt op de officier, dat hij de aanklager een kaak- fractuur bezorgde. De rechter riep de verdachte tot de orde, maar die werd toen zelf belaagd. Met zijn hamer sloeg de kantonrechter echter de vingertop pen van de verdachte stuk. terwijl hij na een harde klap op z'n voorhoofd ook nog een hoofdwond opliep. Bewusteloos en met hersenletsel bleef de verdachte half op de tafel hangen. De rechter had nog sporen van de nagels van de ver dachte in z'n gezicht terwijl de griffier er als enige vrouw in 't gezelschap zon der kleerscheuren afkwam, zij 't, dat ze wel overstuur was. "Zo'n wedstrijd is eigenlijk een zijpaad je, maar je kunt er de mensen wel mee prikkelen 't zo goed mogelijk te doen", zei de Zeeuwse EHBO-voorzitter dokter J.Geldof uit Driewegen, die tevens voorzitter van de jury was. Voor de vier ploegen(Stavenisse, Wilhelminadorp, Oostkapelle en Kamperland) was 't een lastige oefening omdat men maar op twee in plaats van vier gewonden had gerekend. Overigens kon de griffier in feite buiten beschouwing gelaten wor den, maar met name de verdachte eiste toch veel aandacht op. In een kwartier moesten de gewonden verzorgd zijn. Bij loting mocht Stavenisse de spits af bijten en direct na binnenkomst in de grote zaal van Meulvliet (de ploegen werden in een ander zaaltje vastgehou den totdat ze aan de beurt waren, zodat ze een totaal vreemde situatie aantrof fen) traden de drie EHBO'ers uit Stave nisse doortastend op. Leidster me- vr.Eerland, die evenals vorig jaar van de ploeg deel uitmaakte, zorgde ervoor dat de officier op het podium kwam bij de andere twee slachtoffers, waarna ze het verder aan de griffier overliet om op de officier te passen. De tweede ervaren helpster, mevr.Scherpenisse(zij maakte in 1979 ook deel uit van het kampioens team), behandelde de zwaar gewonde verdachte, nadat deze met vereende krachten op de grond was gelegd. De butante Lianne Dorst hield de zenu wachtige kantonrechter zoet en pleister de het steriel gaasje op z'n wang goed af. Ze belde ook de dokter. De leidster controleerde alles en hielp zo nodig een handje. Wilhelminadorp legde de verdachte laat op de grond en liet de kantonrechter aan z'n lot over. Oostkapelle ging wel direct op de zwaar gewonde af. maar de be handeling was niet optimaal. Kamper land deed 't beter en bracht evenals Stavenisse de officier op 't podium. De jury bestond uit dokter Geldof en de EHBO-kader-instructrices mevr.J.H.de Kunder uit Goes en nevr.H.C. Zandee uit Baarland. Zij voorzagen de oefening na afloop van commentaar. Mevr.Zan- dee noemde 't geruststellen van een slachtoffer een heel belangrijk punt. "Daarmee is soms meer te bereiken dan De TH 5 voer in de vroege ochtend van 1 april in de Banjerd voor de kust van Schouwen, tussen Haamstede en West- kapelle in. Aan weerskanten sleepten dei netten over de bodem, op zoek naar tong. Er komt echter heel wat meer in de netten dan alleen vis. Schipper J.C.Bout had ook al verschillende fraaie kruikjes boven water gehaald, maar tot z'n grote spijt was er geen enkele helemaal gaaf. De hals was bij de meeste gebroken. Ook was er al veel hout van vergane schepen opgehaald, maar op 1 april - toen Alva z'n bril verloor - kon 't nieuwe net de vangst maar net houden. "Het scheelde niks of het kanon viel door het net. Gelukkig hadden we pas een nieuw netwerk, want door 't oude zou net zou het zware kanon zo teruggevallen zijn'" aldus schipper Bout. Roerganger Arie Bout maakte zijn col lega's snel wakker, waarna men een uur nodig had om de vangst binnen te halen. Het was ook geen kleinigheid, een ka non van twee meter met een kogel erbij en nog een soort handvat. Vrijdagmor gen werd het kanon in de haven van St.Annaland op de kade gezet, wat al gauw belangstelling trok. De omstan ders werden op een gegeven moment nog verrast toen het flink verroeste ka non nog kon schieten, maar Arie Bout had vuurwerk gebruikt, 't Was tenslotte 1 april. Schipper Bout is ondertussen wel nieuwsgierig naar de waarde van het kanon. Een vissersboot uit Vlissingen haalde wel eens een bronzen kanon op en dat was 23.000 gulden waard. De kruikjes dateren uit 1400, zo had hij al vernonen. Op het kanon staan de letters HP, wat het omgekeerde van Piet Hein zou kunnen zijn. Of het kanon van de Spaanse vloot of van de Verenigde Oostindische Compagnie afkomstig is, valt nog niet te zeggen. "Het behoort tot de vele raadsels", zei archivaris M.P.de Bruin uit Middelburg, die overigens wel meende, dat het kanon een archeolo gisch monument was. Ook ir.J.A.Trimpe Burger kon zonder uitgebreidere gege vens weinig over de herkomst vertellen. De zee is vol geheimen, want de vlakbij de TH 5 varende YE 52 uit Yerseke had een mijn in de netten. Arie Bout(links) en Jan Leijdekkers uit Tholen met hun kanon voor de TH> 5 in de haven van St.Annaland. Rechts de kogel en het handvat. De Zeeuwse EHBO-kampioen Stavenis se aan 't werk bij de provinciale wedstrijd in Meulvliet. 'Kantonrechter' Tj.Heij- boer had 'verdachte C.W.' - eveneens een lid van de lotus-studiekring Noord- en Midden-Zeeland - bewusteloos geslagen. Mevr.Scherpenisse-Eerland ontfermt zich over de 'zwaar gewonde', terwijl leidster mevr.Eerland-de Ruiter aanwij zingen geeft voor de verdere behande ling. In 't midden Lianne Dorst, die in de EHBO-ploeg van Stavenisse debuteerde. met verbanden", aldus de kaderinstruc- trice. Ze vond dat de officier het beste in een lees-schrijfhouding neergezet had kunnen worden. Tegen iemand met een kaakfractuur moet verder niet teveel gepraat worden. Mevr.de Kunder noemde voor behandeling van de ver dachte de stabiele zijligging van groot belang. Dokter Geldof concludeerde, dat er in 't algemeen heel behoorlijk ge werkt was. Hij vond wel. dat Stavenisse de officier teveel alleen had gelaten, maar desondanks kwam de Thoolse ploeg als eerste uit de bus. De spanning werd er nog wel even in gehouden. want dokter Geldof noemde eerst de punten voor de leiders, die maximaal 65 p konden vergaren. Kam perland had er 45. Stavenisse 48, Wil helminadorp 50 en Oostkapelle 54. Toen kwam 't erop aan. De ploegen konden 375 punten halen en Wilhelminadorp werd vierde met 250 p. Toen kwan Oostkapelle aan bod met 254 p en ver volgens Kamperland met 270 p. De aanhang van Stavenisse wist toen al hoe laat 't was. Samen mêt Kamperland had men de wisselbeker, beschikbaar gesteld door alle EHBO-afdelingen op Tholen, al twee keer in ontvangst mogen nemen gezien de gravering. Wethouder Versluijs overhandigde de trofee aan mevr.Eerland en feliciteerde ook de andere twee ploegleden. Hij had zich bijzonder geamuseerd in deze sportieve strijd. "Deze zitting bewees, dat er op het kantongerecht nog iets an ders kan gebeuren dan eenvoudige leer plichtzaken. Gelukkig waren er EHBO- ploegen die wisten te handelen", zei de wethouder, die Stavenisse ook bij de landelijke wedstrijden geluk wenste. De supporters kwamen met bloemen en felicitaties. De voorzitter noemde 't erg leuk dat haar vereniging weer zo ver ge komen was. "Er is een prettige sfeer in de ploeg, iedereen komt naar de oefe navonden en natuurlijk het enthousias me van instructeur Piet Snoep en de dokter", zo luidde haar verklaring voor de herhaalde overwinning van Stave nisse. De 49 leden tellende vereniging bestaat negen jaar en heeft nu al acht keer het Thools kampioenschap gewon nen. Daardoor heeft men al heel wat wedstrijdervaring, wat aan de jongeren wordt doorgegeven. Bij de nationale kampioenschappen in 1979 te Winschoten werd een vierde prijs nee naar huis gebracht, vorig jaar uit Leeuwarden een achtste prijs en ge zien de kortere reistijd naar Tilburg, kan er 22 mei misschien een klassering bij de eerste drie inzitten. De EHBO Stavenis se zal zich ongetwijfeld grondig voorbe reiden. De ABOP had het Middelburgse schoolhoofd F. Witte en de gepensio neerde Bevelandse bovenmeester C. Zegers aangetrokken om informatie te geven en met name om vragen te beantwoorden. Tijdens de twee uur du rende bijeenkomst werd er namelijk uitgebreid gediscussieerd over de mzr. Voor 1 augustus moet elke school een voorlopige mzr gevormd hebben, waar na de mzr met bevoegd gezag (gemeen tebestuur bij openbare scholen en schoolbestuur bij bijzondere scholen) aan een reglement gaat werken. Tot 1 mei 1984 - dan krijgt de mzr-wet defini tief rechtskracht - blijven oudercom- GS van Zeeland hebben Provinciale Staten voorgesteld om een schilderij van de schilder Arnold Ravesteyn aan te kopen, waarop de Zeeuwse dichter Ja cob Cats op 83-jarige leeftijd staat afge beeld. Het schilderij moet 25.000,gaan kosten. missies en schoolraden in functie. Tot die tijd bestaat de mzr uit twee leer krachten en twee ouders bij scholen tot 250 leerlingen. De mzr kan adviezen geven over besteding van de geldmid delen,de vakantieregeling, de benoe ming van leerkrachten en eventueel het schoolhoofd, e.d. Volgens dhr. Witte krijgt de mzr veel meer mogelijkheden dan de oudercommissie, als tenminste het reglement daarin voorziet. "Het in stemmingsrecht is een zaak waar het principeel om gedraait. Zegt het bestuur ja tegen instemmingsrecht, dan heeft de mzr alles te zeggen over benoemingen", aldus Witte. Behalve dat winstpunt zag het Middel burgse schoolhoofd ook haken en ogen aan de nieuwe wet. Met name de positie van het schoolleider kan volgens hem moeilijker worden. Zijns inziens mag het schoolhoofd nooit spreekbuis van het bevoegd gezag worden omdat hij anders de belangen van de school niet goed zou kunnen behartigen. Det wet voorziet ook in een geschillen commissie bij ruzie tussen de mzr en het schoolbestuur. Die commissie bestaat uit drie leden: van elke partij 1 en de derde aangewezen door beide partijen. De ABOP wil een landelijke of in elk geval provinciale geschillencommissie met capabele mensen in plaats van zo'n commissie op gemeentelijk niveau. Witte hekelde artikel 11 van de wet, waarin.volgens hem over twee soorten ouders wordt gesproken. Wie stemrecht voor verkiezing van de mzr zou willen hebben, moet de doelstelling van de school respecteren. Wie dat niet wil, heeft geen stemrecht. Witte haalde een voorbeeld van een chr. school op Noord-Beveland waar dit al toegepast is en sprak over le en 2e rangs burgers. Tracht dat op de openbare scholen te voorkomen, zei het Middelburgse, schoolhoofd. Witte was evenmin enthousiast over de door de vereniging van Nederlandse Gemeenten voorgestelde kiesprocedure voor de mzr. Hij sprak sarcastisch over een soort tweede kamerverkiezing. "Probeer tot enkelvoudige kandidaat stelling te komen, dan ben je een hele boel rompslomp kwijt. Tracht verder vanaf het begin met de gemeente tot overleg te komen over een niet te be perkt mzr-reglement", aldus Witte. Hij adviseerde later zoveel mogelijk ou ders en personeelsleden bij de zaak te betrekken, maar als het op stemming aankomt, komen alleen de mzr-leden aan bod. Over de wet als geheel was het Middel burgse schoolhoofd weinig lovend. Hij sprak van een echte liberale wet van de liberale minister Pais. Een raamwerk dat open ligt om zelf in te vullen. Bij de discussie ging het vooral om de bezetting van de mzr-zetels. De oudercommissie voorzitter van ter Tolne was bang, dat In het paasnummer Dichter tot elkaar q Boomplantdag in Poortvliet Commissaris op werkbezoek in St. Philipsland FNV wil meer doen voor 1399 Thoolse leden Stavenisse weer Zeeuws EHBO- kampioen Wantrouwen kleuteronderwijs bij verkiezing medezeggenschaps raad Inbraken bij Smerdiekse horeca Bundeling van vier Thoolse ber oepsrijscholen Arie Bout viste oud kanon op Eerst alleen maar werkweg naar Philipsdam Volop animo voor modeshow Vosmeer redt le klasserschap Veronica heren II Volleybalkam pioen alwaar zij hem kruisten en met hem Twee anderen, aan elke zijde een en Jezus in 't midden (Joh. 19:18). Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's. Meldkamer district Middelburg. Bel dit nummer in dringende gevallen. Er is altijd een surveillance auto in de buurt. Een geruststellende gedachte. Advertentie IM Niet minder dan 67 overtredingen van de maximum snelheid (50 km) noteerde de politie zaterdagmiddag tussen drie uur en half zes aan de Grindweg in Tholen. Met foto-apparatuur werd 530 passerende voertuigen gecontroleerd en 67 automobilisten zaten tussen de 65 en 87 km. De politie spreekt van een ve rontrustende uitkomst. Gezien dit slechte resultaat wordt de komende we ken in samenwerking met de plaatselijke afdelingen van Veilig Verkeer Neder land extra aandacht aan de maximum snelheid in de bebouwde kom besteed. Op 1 april werd het afsnijden van boch ten bekeken. Van de 28 autobestuurders die over de Oud-Vossemeersedijk reden, werd er 1 bekeurd. Van de 70 gecontro leerde auto's in de bebouwde kom van Poortvliet ging niemand zijn boekje te buiten. Wel twee fietsers, die zich op de rijbaan bevonden in plaats van op het fietspad. Bij de Veerdijkseweg te Scher- penisse werden 25 auto's bekeken, waarvan er 1 geen kentekenplaat aan z'n aanhangwagen had. Het eigen wegge deelte werd echter niet overschreden. Dinsdag werd bij het Stenen Kruis in samenwerking met de rijksverkeersin spectie de naleving van de rijtijdenwet gecontroleerd. Bij grotere en kleinere vrachtwagens vielen er 9 processen-ver- baal. Niet alleen voor de rijtijdenwet (te lang gereden of het ontbreken van het werkmapje), maar ook voor het missen van een kentekenplaat. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1