Belasting Rechtbank halveert gevangenisstraffen BOUMAN POTTER Twee zwaar gewonden op Thoolse brug Deze week extra bij Albert Heijn, Twee keer bevallen binnen 14 dagen 99 wmmtmm 'iCI-kCs Groot licht bij mist Uien 33 cent u. - 3 Dijkgraaf: meer dames in het waterschap goede ontwikkeling )x MOI Achterstraat 52 St. Philipsland T elefoonnummers 2 april 4 cijfers Donderdag 1 april 1982 38e jaargang no. 21 - ;i De arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft bij de uit spraak in de visfraude de door de officier van justitie gevraagde gevangenisstraffen gehalveerd door ze voor een deel - als stok achter de deur - voorwaardelijk te maken. Ook de geldboete voor de hoofdverdachten werd met 25 mille verlaagd, terwijl het bedrag voor het Thools echtpaar werd gehalveerd. Bij alle anderen nam de rechtbank de geldboete van de officier over. Stroopwafelactie Woord en Daad yVQIM ING INRICHT NG iü. 1 Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Steunfraude en alcohol Twee zwaar gewonden waren vrijdagavond het gevolg van een' frontale botsing op de Thoolse brug. Ze verkeren niet in le vensgevaar, maar de politie had de slachtoffers dinsdag in het ziekenhuis Lievensberg nog niet kunnen horen. JONGE GOUDSE KAAS MAGERE RUNDERLAPPEN WIT OF BRUINBROOD APPELMOES 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. "Een nieuwe hoofdingelande voor de huishoudelijke vervui lers: wie kan dat beter doen dan u? We hebben nu de derde dame in ons waterschap en dat is een goede ontwikkeling. Ik ben er erg verheugd over, want de andere twee danes functio neren bijzonder goed". Dijkgraaf I.C.Hage bleek donderdag avond in het Holland Huis te Scherpenisse een tevreden man. Natte vingerwerk Oosterschelde Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden XP 5 v ""^Svertenfi^LvT Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 16.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39.50 p per jaar Losse nummers ƒ0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0.31 plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8.00 Hoofdredacteur G. Heijboer. De welvaartsperiode heeft naast vele andere goede dingen ook meegebracht, dat elke school en schier ook iedere ve reniging tot een eigen clubblad kwam. Het was allemaal heel eenvoudig, want op de scholen was er een schrijf- en stencilmachine, inbrandapparaat of soms zelfs een offsetmachine of een co- pieerapparaat aanwezig, dan wel er was een goed gesettelde onderneming, die er geen rel van hoefde te maken als een werknemer-verenigingsbestuurder bij tijd en wijle gebruik maakte van Het kon niet op. Toch was het alles niet kosteloos voor de verenigingen en daar om werd de weg van de minste weer stand gekozen. Een advertentie van de zo bekende meelevende, klantbeluste buurtwinkelier. Hij of zij mag vriende lijk meedoen met het sponsoren van zijn tennisclub, voetbalvereniging, kleuter of lagere school. Zijn muziekvereniging die jubileert en zijn zangkoor dat hoge con coursogen gooit. Een reclamebord op het voetbalveld, een advertentie in het programma van de zilveren schietvereniging, laat staan een prijsje voor de Rode Kruisloop of een liefda dige bijdrage aan de bejaardensoos. De sneeuwbal bleef alsmaar rollen en mijn concurrent doet 't ook. Bovendien moet er toch een bepaald budget zijn voor de klanten binding. Nou ja, een uitzonde ring dat een clubbestuurder toch de prijsjes voor de verloting elders ging kopen, want hij had een makro-pasje kunnen bemachtigen en je mag je eigen vereniging toch niet tekort doen. Dan is opeens die gulle tijd voorbij. Met argu sogen wordt gevolgd dat de concurrentie wordt bevoordeeld, dat men een dertig procent korting incasseert bij een rijks- inkoopbureau, waaraan nota bene de zelfde ondernemer zijn zuurverdiende inkomsten aan belasting offert. De gulle tijd is dan opeens voorbij. De onderne mer krabbelt eens achter z'n oor en zegt moeizaam of moeilijk, dat hij moet gaan beperken. Tenzij de vereniging, het in stituut, het overheidsapparaat hem of haar toch de baten kan bezorgen. Dan moet het nog maar. De plaatselijke on dernemer ervaart een belasting, die hij of zij niet meer kan verantwoorden tegenover de baten die daaruit zouden moeten voortvloeien, maar die er niet meer uitkomen. Een stapje terug dus. Ook voor hen, die tot dusver als het ware onbeperkt vriendelijk parasiteerden. Opeens blijkt het een te zware belasting te zijn. Naast verlaging boete hoofdverdachten met 25 mille De meervoudige kamer van de recht bank, die vrijdagmiddag om twaalf uur uitspraak deed, bestond uit president mr.G.H.Nomes, mr.H.C. Every en jhr.mr.G.C.D. Rutgers van Rozenburg. De laatste verving mr.Niessen, die aan vankelijk ook in deze zaak recht zou spreken. De rechtbank liet weten, alle begrip te hebben voor het feit, dat de verdachten hard werkende vissers wa ren. Daarom werden kortere vrijheids straffen opgelegd, die men eventueel in belang van het bedrijf in het weekeinde zou kunnen uitzitten. De rechtbank achtte de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen. Van de zeven Tholenaren kreeg J.C.S. 40.000 gulden boete of bij niet-betaling vier maanden hechtenis en een gevan- genisstraf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, met aftrek van voorarrest van acht dagen. Tegen hem was 65.000 gulden boete geeist, alsmede vier maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Zijn vader AJ.S. kreeg alleen een boete van 40.000 gulden of bij niet-betaling vier maanden vervangende hechtenis. De officier had 65.000 gulden boete en drie maanden voorwaardelijke gevan genisstraf gevraagd. Ten aanzien van W.S., D.S. en Job S. nam de rechtbank de door de officier geeiste geldboete volledig over: W. 24.000 gulden of bij niet-betaling twee manden hechtenis, D. 12.000 gulden of 1 maand en Job 9000 gulden-of 1 maand vervangende hechtenis bij niet-betaling. Tegen alle drie was ook 1 maand on voorwaardelijke gevangenisstraf geeist, Het recordboek bewijst, dat er heel wat vreemde dingen gebeuren in de wereld, maar twee keer binnen veertien dagen een bevalling meemaken, is er nog niet opgetekend. Toch is dat zeer recent een feit, al mag de lezer dan uitgerekend vandaag -l april I982gewaarschuwd worden, dat hij er heel onschuldig, maar wel stevig in kan lopen. In dit geval zijn er echter getuigen. Die liegen er niet om, dat op 9 maart een tweeling werd gebo ren, waarna uitgerekend veertien dagen later een tweede bevalling plaatsvond. 'Getuige is dierenarts Magnus, die zoiets nimmer tevoren meemaakte in zijn praktijk. Getuige is ook Jan Boudeling, eigenaar van 300 schapen, maar ook daar is nooit eerder een tweede beval ling binnen veertien dagen voorgeko men. Waar dan wel? Bij Voshol, de ei genaar van 'de Druiventros' in SintPhi- lipsland. Iedereen houdt het waar schijnlijk nog steeds op die l aprilmop. Wij noemen echter man schaap. Op 9 maart kwam de tweeling ter wereld bij een schaap, waarvan dhr.Voshol, eige naar is. Dat was niks bijzonders, want er zijn ook al drie - en zelfs vierlingen on der die makke beestjes gesignaleerd. Het Van 5 t/m 10 april houdt de stichting reformatorische hulpactie Woord en Daad weer een stroopwafelactie op het eiland Tholen. De opbrengst is voor de aarikoop van voedsel ten behoeve van de jeugd in Haiti, waar door gebrek aan eten 50% kindersterfte is. Met de aan koop van stoopwafels kan men de nood helpen lenigen. De onlangs afgesloten actie van leerlin gen van de chr.basisscholen op Tholen en Sint-Philipsland, bracht het mooie bedrag van f 8646,25 op. Ook dit geld werd besteed aan voedselaankopen voor Haitiaanse kinderen. is niet voor niets lente. Als echter de zelfde moeder van de tweelingen na veertien dagen nog een derde loot aan de stam toevoegt, is dat een unicum. Dat gebeurde echt bij het schaap van dhr.Voshol. Op 23 maart was er een derde dochter. Vraag 't de eigenaar, ga het desnoods zelf na. Voshol zit nu wel met een probleem, want de uitzonder lijke moeder weigert de eerste twee lammetjes voldoende van voedsel te voorzien. Haar uitzonderlijke zorg con centreert zich op de derde telg uit dit roemrijk schapengeslacht. De tweeling wordt nu door de familie Voshol met de fles grootgebracht. Wie het nog steeds op een l aprilmop houdt, moet zelf maar eens gaan kijken in de Druiventros. Dat is niet voor niks een horecabedrijf. De politie wihde op 25 maart controle uitoefenen op het nemen van bochten, maar de dichte mist verstoorde die plannen. De opdracht wijzigde in ver- lichtingscontrole. Dat kostte negen bes tuurders een bekeuring. Zij werden aan de hand van hun kenteken genoteerd omdat ze met stadslicht reden in plaats van groot licht of dat er een defect was of dat men helemaal geen verlichting voerde. Dat alles is bij een dichte mist levensgevaarlijk. Sint Annaland: - dinsdag 30 maart. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 32,90 - 33,10. Aanvoer 34 ton. maar daar maakte de rechtbank vier weken van, waarvan twee voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Voor Jan S. kwan de rechtbank op de helft van de gevraagde boete: 6 in plaats van 12.000 gulden of 1 maand vervan gende hechtenis bij niet-betaling. Dat zelfde gebeurde bij z'n vrouw L.van den B.: 1500 in plaats van 3000 gulden of vijftien dagen hechtenis. Tegen beiden had de officier 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf geeist, maar ook dat vond de rechtbank niet terecht. Bij de vissers uit Vlissingen en Arne- muiden deed de rechtbank niets van de gevraagde geldboetes af. Ze liepen uiteen van 6000 gulden voor J.M. tot 40.000 gulden voor W. van B.. Er wer den tien privé personen en drie bedrij ven aangesproken. Tegen alle tien, op J.M. na, was ook 1 maand onvoorwaar delijke gevangenisstraf geeist uitge zonderd L.de N.sr.. Gezien diens leeftijd had de officier voorwaardelijke gevan genisstraf gevraagd, maar dat nam de rechtbank niet over. De acht anderen kregen vier weken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naar aanleiding van het verslag van de rechtsuitting in de E.B. van 18 maart, zij hersteld, dat de omzet bij de fa.Jan S. waarover BTW was verzwegen geen 140.000 gulden was, maar 104.000 gul den. Over 1980 had men zelf de boek houding nog rechtgetrokken met ver melding van 22 mille contante verko pen, terwijl de EIOD tot 23 mille kwam. In de E.B. van 18 maart waren die be dragen omgewisseld. Ten aanzien van het verhoor van de twee hoofdverdachten in Bergen op Zoom was er geen vroegere medewerker van mr.Vreijling uit de zaak verwijderd, maar een raadsman van een ander ad vocatenkantoor. Dit leidde tot een ern stig onderzoek, tot aan de minister van justitie toe. De Middelburgse politierechter veroor deelde C.W.G. uit Tholen tot 1000 gul den boete en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken, zoals de officier van justitie ook had geeist. G. ontving een uitkering wegens arbeids ongeschiktheid en had de inkomsten uit laswerk verzwegen. S.P.B. uit Sint-Philipsland zat met een alcoholpronillage van 2.44 onder Hal steren nog achter het stuur. Bovendien was zijn auto niet verzekerd en was kentekenbewijs deel III niet in orde. Verder had B. z'n zoon mishandeld. De politierechter kwam voor al die feiten tot een gevangenisstraf van zes weken waarvan vier voorwaardelijk, een boete van 200 gulden, ontzegging van de rij bevoegdheid voor 1 jaar en verbeurd verklaring van de auto. De officier had meer gevangenisstraf(zes weken waar van drie voorwaardelijk) en een hogere geldboete(300 gulden) geeist. De zwaar gewonde J.van B.uit Bergen op Zoom wordt door ambulancepersoneel naar Lievensberg gebracht, nadat de brandweer hem uit zijn vernielde auto had bevrijd. Het ongeluk gebeurde omstreeks zeven uur. J.van B. kwam vanaf Halsteren on der het viaduct door, via de oprit naar de Thoolse brug gereden. Nog voor de brug ging hij inhalen, terwijl vanaf Tholen twee auto's naderden. Een botsing was onvermijdelijk. In hoeverre Van B. be kend was met de plaatselijke situatie of dat hij door de vangrail met de lang zaam verkeersweg vermoedde dat het on een vier- in plaats van tweebaans weg ging, kon de politie nog niet zeggen. Een jaar geleden vond ongeveer eenzelfde ongeluk plaats, waarbij dhr.C.I.L.Zan- dijk zwaar werd gewond. Vrijdagavond waren er geen Tholenaren bij betrok ken. Volgens de Halsterse politie, die het onderzoek leidde, komt Van B. waar schijnlijk uit Bergen op Zoom, maar ge zien verschillende verblijfsadressen was dat nog niet helemaal zeker. De uit Tholen komende auto werd bestuurd door de Belg E.D, uit EL urne. Deze liep evenals Van B. fracturen op. De Belg kon al gauw uit het autowrak worden bevrijd, maar voor Van B. moest de De zwaar beschadigde auto van de Belg E.D. uit Deurne, die vanuit de richting Tholen kwam. brandweer er aan te pas komen. Hier voor was het korps Sint-Annaland gea larmeerd en een hulpverleningsvoertuig uit Bergen op Zoom. De ambulance van het Thoolse Rode Kruis was met een Bergse ziekenwagen present om de twee gewonden naar Lievensberg te brengen. Aangezien de auto van de Belg door de botsing werd teruggeworpen, werd dit voertuig nog door de ook vanuit de richting Tholen komende, achter hem rijdende K.K. uit Kruiningen geraakt. Deze auto had drie inzittenden, die geen Advertentie IM~ Vacuum verpakt £5 O Q kiloD.ï/O 500 gr. 7.48 4 O QO 1000 grI Oi^O gratis gesneden H 800 grI U literblik Tijdens de koopavond serveren wij gratis koffie met gebak van 18.00 tot 20.30 uur. ®l letsel hadden. Het voertuig werd ook licht beschadigd. Door de ravage was het verkeer ander half uur gestremd. Wegens het drukke vrijdagavondverkeer ontstond er een lange file, maar de politie zorgde voor een omleiding via de langzaanverkeers- weg over de brug. De Thoolse politie waarschuwde automobilisten daarvoor aan de Zeeuwse kant, de Halsterse aan Brabantse zijde. Een groot aantal men sen kwam naar het ongeluk kijken. Naar aanleiding van dit tweede ernstige ongeval op de Thoolse brug heeft de CD A-fractie in de Thoolse gemeente raad b en w schriftelijke vragen gesteld. Het college wordt verzocht, stappen te nemen bij de wegbeheerder(rijkswater staat) en verdere bevoegde instanties, dat de verkeerssituatie op dit punt wordt verbeterd. Dit om het aantal ongevallen en bijna-ongevallen terug te dringen, aldus de CDAfractie. De auto van J.van B., die richting Thoolse brug reed maar nu omgekeerd staat. Door in te halen, veroorzaakte de ze bestuurder vrpi ."„-avond een frontale botsing. Advertentie IM Mevr.J.A.Snoep-Overbeeke uit Sint- Annaland werd, na onderzoek van haar geloofsbrieven door mevr.Dijkslag en mr.Loof en het afleggen van de belofte, toegelaten als opvolgster van dhr.P.W.Scherpenisse in district I. Ten tweede werd een vrouw als nummer 1 geplaatst op de voordracht voor ge zworene ongebouwde eigendomnen in district III. Mevr.A.F.van Nieuwenhuij- zen-Nelemans uit Poortvliet kreeg 26 van de 27 stemmen, terwijl dhr.J.J. Goense uit Tholen met 27 stemmen op de tweede plaats kwam. Mevr.van Nieuwenhuijzen is zeven jaar hoofdin gelande voor de waterkwaliteit. Ze was wel verbaasd, toen haar mede-hoofdin gelanden de enige vrouw in het district kandidaat wilden stellen om gezworene J.N.van der Slikke op te volgen, die per 1 augustus wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd het waterschap verlaat. Niettenin vond ze't erg fijn. "Als de ko ninklijke binnen is, hoop ik er mijn schouders onder te zetten", zei me- vr.Van Nieuwenhuijzen. De verstevi ging van 't vrouwelijk element werd ge vierd met een extra pauze en hartige hapjes. Bestuurslid Van Gurp en de hoofdingelanden Koopman, Versluijs, Baerends en Brooijmans ontbeerden dat. Voor de gezworenen was er nog meer, want de hoofdingelanden gunden ze vakantietoeslag en verhoging van de reis-, verblijf- en telefoonkostenvergoe ding. Volgens het voorstel dateerde de huidige honorering van 1965. Me vr.Dijkslag bevreemdde dat: in 17 jaar geen aanpassing? "Dat zou een grote misvatting zijn, want de normale, trendmatige verhoging is altijd toege past. Er zijn meerdere taken gekomen (de waterzuivering), maar of dat nu een reden is om het salaris te verhogen, laat ik graag aan g.s. van Zeeland over", zei dijkgraaf Hage. Ir.Geuze, die op een ander niveau als adviseur van g.s. de besprekingen over de nieuwe regeling had bijgewoond, verklaarde, dat er meer uniformiteit in de vergoedingen ge bracht was. Voorheen zat het ene wa terschap wat hoog en 't andere wat laag. De Fliplandse hoofdingelande L.den Oude wees erop, dat gezworenen 15% van de wedde van de dijkgraaf hebben, maar 30% van de onkosten. Hij had ook hier 15% verwacht. Zijn collega M.M.Punt uit Oud-Vossemeer zei zon der gegevens eigenlijk moeilijk te kun nen bepalen of 1500 gulden onkosten vergoeding voldoende was. "Het is natte vingerwerk omdat we erg weinig infor matie hebben. Kan dat niet via normale declaraties gebeuren? 't Is gemakkelijk om te koppelen, maar er wordt tegen woordig veel over ontkoppelen gespro ken", zei Punt. De dijkgraaf zei een weinig bevredigend antwoord te kunnen geven, maar eensdeels zag hij 't als een bescherming van de gezworenen. Ir.Geuze nerkte op, dat declaraties het nodige zouden kosten aan administratie en controle. Er is naar een rechtvaardige verdeling gezocht. Voor wat de 30% on kosten betreft, is uitgegaan van de ver wachting, dat de gezworenen op eigen initiatief op onderzoek uitgaan, aldus ir.Geuze. Hij stelde nog voor om een trendmatige aanpassing van de onkos- tenregeling voor dijkgraven om de twee jaar, uit de regeling te schrappen, wat de algemene vergadering overnam. Aan de wedde van de dijkgraaf ligt het salaris van hoofdambtenaren en de bezig heidsgraad ten grondslag. Er vond een opwaarding van 4.4% plaats. De wedde voor gezworenen bleef op hetzelfde peil, hoewel in andere waterschappen soms een verhoging van 20% werd toegepast. Dat vond men hier niet nodig. De on kostenvergoeding ging voor de dijkgraaf met 800 en voor de gezworenen met 400 gulden omhoog. Niemand had daar tenslotte bezwaar tegen. De behandeling van de intentieverkla ring inzake coördinatie van beleid met betrekking tot de Oosterschelde, bleek een formaliteit. Behalve een enkele vraag van ir.Geuze was alleen de dijk graaf aan 't woord met een onderstre ping van het waterschapsbelang: de eindverantwoordelijkheid voor water staatsbelangen dienen bij de water schappen te blijven en niet bij de Stuur groep Oosterschelde. "Onze zorgen Belasting Hangen Thoolse klokken los? Dames in het waterschap Venekamp kreeg meeste voor keurstemmen CDA wil Thoolse bevolking niet bang maken Rechtbank halveert visfraude-ei- sen Twee keer bevallen binnen 14 da gen Uitbreiding camping Stavenisse Lof voor verkeerscirculatieplan VVV blijft actief Mevr.Boelhouwers voorzitter Zeeuwse VAC woningbouw Gezinsbedrijf ijzersterke formule Twee zwaargewonden op gevaar lijke Thoolse brug Zelfwerkzaamheid uit op Tholen? Paal en perk aan volksdansen en bejaardengym EEN GROOT MENS IS DEGE NE, DIE ZIJN KINDERHART NIET VERLIEST Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's. Vrijdag 2 april om tien uur 's avonds worden de driecijferige abonneenum mers van de telefoonnetten Stavenis- se(01663), Poortvliet(01662) en Oud- Vossemeer(01667) gewijzigd in viercij, ferige nummers. Voor de nu bestaande nummers wordt het cijfer twee geplaatst. Gedurende de werkzaamheden is het mogelijk, dat het telefoonverkeer gedu rende korte tijd onderbroken is. Na deze wijziging worden degenen die oude nummers kiezen, nog enige tijd ingelicht door middel van een berichtenauto- maat. daarover zijn wel weggewuifd, maar voorzichtigheid is toch geboden. Onze taken willen we veilig stellen, zodat het waterstaatsbelang een bevoegdheid is, die uitsluitend het waterschap heeft. Het waterschap moet ten allen tijde hierover het laatste woord hebben", zei de dijk graaf. Overigens noemde hij de intentiever klaring 'zeer vrijblijvend.' "Gezien de milieubelangen is de verklaring wel een goede zaak. We willen er dan ook twee jaar, zonder conflictsituaties, mee wer ken en er in de toekomst ook mee door gaan", zei de dijkgraaf. Het standpunt was in nauw overleg met de twee andere waterschappen rond de Oosterschelde bepaald. Bij de rondvraag informeerde hoofdin gelande A.A. van Nieuwenhuijzen uit Anna Jacobapolder nog naar de vorde ringen met de studie naar zoet water. Volgens de dijkgraaf lag er op Tholen een proefgebiedje, maar de uitslag was nog niet bekend. "Ik zou 't bijzonder betreuren als er in 1987 geen zoet water is, maar als er niet meer schot in het onderzoek komt, vrees ik ervoor", zei Hage. Van Nieuwenhuijzen weeS ook nog op slecht functionerende drainage in de Oude Polder bij landbouwer Ph.van den Hoek. Hoewel geen hoofdingelande, kreeg G.L.D.Gaakeer uit Oud-Vossemeer toch gelegenheid om zijn zegje te doen over het waterpeil in 't Stinkgat, dat 30 cm hoger is dan in de poldersloten. Het gevolg is, dat zout in de landerijen dringt en dat vond Gaakeer toch wel jammer. De dijkgraaf kende 't probleem, maar vond 't gevaarlijk om nu al een uitspraak te doen. Hij deelde nog mee, dat telefonisch de goedkeuring was ontvangen voor de tweede uitbreidingsfase van de rioolwa terzuiveringsinstallatie te St.Maartens- dijk. Er zullen spoedig stappen worden genomen voor de aanbesteding. Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. 01670-63385 Adri C Broekhuis Juwelier horloger opticiën een begrip voor kwaliteit en service

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1