Expositie 'Rondom Reimerswaal 10 jarig bestaan 'Meestoof' bij Gereformeerde kerk Poortvliet officieel in gebruik Kleine, maar waardevolle muntenvondst Scherpenisse BOUMAN POTTER Op moed 1.7 miljoen voor weg naar Philipsdam Werkbezoek G.S. aan Waterschap XC Onderscheiding voor Molenaar J. Rijstenbil ll Ji Winkels gedupeerd door inbraken Uien 36 cent Donderdag 4 maart 1982 38e Jaargang no. 17 "Het is wel een kleine, maar toch een belangrijke vondst, waar we vreselijk blij mee zijn". Dat zegt drs. Jh.W. Jacobi van het Koninklijk Kabinet van Munten, Penningen en gesneden Stenen uit Den Haag naar aanleiding van de vondst van dertig gouden munten bij Scherpenisse. Er is een gouden schild bij uit 1338, de oudste munt die ooit op het eiland Tholen gevonden is. Sint Annalands museum heeft al rijke historie Het streekmuseum van Tholen en Sint Philipsland, 'de Mees toof te Sint Annaland, bestaat in 1982 tien jaar. Een jubileum, dat op geschiedkundige wijze wordt gevierd.Tussen 31 mei en 4 september kan men er terecht voor de tentoonstelling 'Rondom Reimerswaal'. Het streekmuseum, dat in het kroonjaar 300 leden telt, heeft reeds 20.000 bezoekers over de vloer gehad, die stuk voor stuk ongeveer 1500 voorwerpen konden bezichtigen. Met een aantal van ruim 2600 was 1981 een rima bezoekersjaar. 't Was roeien met de riemen.. Internationale samenwerking "Ontmoetingskerk" resultaat van doorzettingsvermogen gemeente-leden Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Heel zeldzaam. «_WOININ GIIM RI c HTÏNG- Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet DEZE WEEK Aan de abonnees Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het entge nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39 50 per jaar Losse nummers ƒ0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0.3TpTus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden .7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8.00 Hoofdredacteur G. Heijboer Niet uitgesloten, dat na de ondervinding van veel hoge druk in februari, in de begonnen lentemaand de depressies el kaar zo snel opvolgen, dat het landwerk niet de start krijgt die normaliter het ge val is. Toch zal in de agrarische sector het vergaderbestel weer gas terug ne men, want de bouwplannen zijn klaar, de kunstmest ligt al voor een groot deel verspreid met de geringste mogelijkheid op een fatsoenlijke bouw- of zaaivoor, komt het voorjaarswerk van de grond. Daarvoor is het in maart weliswaar nog niet te laat, zeker niet, maar het begin is er dan gewoonlijk wel. Het afnemend agrarisch voorlichtend en organisato risch gebeuren, biedt de mogelijkheid enerzijds nog even terug te blikken, an derzijds het oog op dat nieuwe zaai- en pootjaaf te richten. Van vele categoriën, waarvoor 1981 toch niet al te best afsloot, denk maar aan industrie en het bedrijfleven in het al gemeen, kwam de landbouwsector er afgelopen jaar zeker niet het slechtste af. Dat is menig seizoen voor 1980 begon, wel anders geweest. De landbouw heeft heel wat jaren de welvaartstrend niet kunnen bijbenen, hetzij dat in EEG- verband de vaste prijzen achterblijven, hetzij dat de vrije markt ook al geen extra uitje bracht. Dat openbaarde zich uiteraard ook in de zo op zich jaarlijks noodzakelijke investeringen. De (land- bouwjmachinehandel raakte sinds 1974 ook in de knel. En behalve die sector zijn er nogal wat randverschijnselen die in een agrarisch gebied dan ook geen reden geven om naar huis te schrijven. Het jaar 1981 en de aardappelmarkt tot dusver, heeft echter die landbouw toch weer enig soelaas gebracht. Wie het slechte niet verbloemt, mag niet verzui men het goede te noemen. Weliswaar kan niet generaliserend gesproken wor den van een goed, laat staan een uitste kend landbouwjaar, maar het meren deel is er toch niet slecht afgekomen. Dat is wel eens erger geweest. Vandaar dat ook de investeringen opleven. De landbouwmachinehandel krijgt in deze tijd weer wat impuls, want er valt voor menige boer inderdaad weer wat te bes teden. Dat is ook nodig om bij te kunnen blijven. Inmiddels was het in onze streek o k 1 biddag. Wat minder beperkt dan vroe ger. toen er op volgde.... voor het gewas, want de verscheidenheid aan beroepen is ook in onze streek belangrijk uitge breid. Toch neemt het gewas nog een zeer belangrijke plaats in. Gezien dan ook de resultaten 1981 kan het voor menig akkerbouwer, tuinder of veehou der wat meer op moed gaan in het snel naderbijkomende zaai- en pootseizoen, dan eerdere jaren het geval was. Een slecht land waar het niemand goed gaat. is een bekend spreekwoord. Het zij de categorie die er dan niet zo slecht af kwam in 1981, van harte gegund. Met meer moed kan straks het voorjaarswerk worden aangevat. Daarmee wordt alvast een voorspoedig resultaat toegewenst. Ondertussen moet iedereen die zich in het verkeer beweegt, komende weken in het bijzonder rekening houden met het uitbreiden van het voorjaarswerk. G.S. van Zeeland vragen van de Pro vinciale Staten 1.680.000 gulden voor aanleg van een weg tussen de Slaakweg en de oude Zeedijk van de Prins Hen drikpolder bij St. Philipsland alsmede het deel van de Westelijke Parallelweg tussen de oude en nieuwe Zeedijk. Het karwei, dat in het tweede kwartaal wordt aanbesteed, dient 1 juli 1983 klaar te zijn. Driejaar geleden trok de provincie 1.5 miljoen uit voor het maken van de plannen en de grondverwerving. Op grond van een overeenkomst met het rijk, is de provincie verplicht de aan sluitende weg naar de Philipsdam te maken, alsmede de hoofdrijbaan op de dam en een fietspad/parallelweg langs de gehele weg. In eerste instantie moet een hoofdrijbaan van 7.5 m en Ooste lijke Parallelweg (bestemd voor door gaand langzaam verkeer en landbouw- ontsluiting) van 4.5 m worden aangelegd Deze komt tussen de Slaakweg en de oude Zeedijk van de Prins Hendrikpol der. Verder is een westelijke Parallelweg (bestemd voor landbouwontsluiting) nodig ter breedte van 3 m tussen de Slaakweg en de Nieuwe Zeedijk van de Prins Hendrikpolder. De kosten zijn 2.83 miljoen gulden. Het aan te leggen weggedeelte is de eer ste tijd alleen nodig voor de bereikbaar heid van de uit te voeren werken tot aanleg van de Philipsdam en te zijner tijd van het sluiscomplex. Gedurende de tijd dat nog geen openbaar verkeer be hoeft te worden toegelaten kan worden volstaan met een vereenvoudigde uit voering. ende deel van de Aanleg van de hoofdrijbaan en het rester westelijke Parallelweg kan worden uitgesteld tot dat de verbinding in 1987 voor het openbaar verkeer wordt opengesteld. Op korte termijn betekent dat een bes paring, zodat 'maar' 1.60 miljoen gulden nodig is. Gouden schild uit 1338 en hele zeldzame dubbele kroon Het streekmuseum voor Tholen en Sint- Philipsland 'de Meestoof werd 8 no vember 1973 in het voormalige gemeen tehuis te St.Annaland officieel geopend door de toenmalige commissaris der ko ningin in Zeeland, mr.J.van Aartsen. Onder een in doopjurk aangeklede pop lag een fraai stukje houtsnijwerk in de vorm van een liggend paard. De com missaris had dit zelf afgestaan voor de toen lopende tentoonstelling. Links dhr. en mevr.Van Aartsen, rechts de voorzit ster van de museumstichting, wijlen me- vr.M.J.Renes-van Geer. In het tiende jaarverslag van 'de Mees toof wil het bestuur een actie aanbeve len om in dit jubileumjaar een extra wervingscampagne voor nieuwe leden te houden. Officieel bestaat het streekmuseum nog geen tien jaar, maar het initiatief daar toe van wijlen mevr.Renes-van Geer, de eerste presidente van 'de Meestoof. stamt wel van 1972. Het oog was destijds gevallen op het lege gemeentehuis van Sint Annaland en door de gemeente Tholen werd dat idee gehonoreerd. Het begin was heel bescheiden. We schrijven het najaar van 1973. 'Van Na poleon's tijd tot heden' heette de eerste tentoonstelling, die van 8 november tot en met 1 december van het oliecrisisjaar werd gehouden. Daarbij werd gebruik gemaakt van bruiklenen uit het archief van de gemeente Tholen en van datgene wat dhr.P.Jasperse uit Sint Maartensdijk voor de gemeente had verzameld. Te vens was er één en ander uit particulier bezit en van Franse zijde via 'Maison Descartes' in Amsterdam. De mensen uit de streek kwamen wel, leden r en tevens waren er steeds mee giften en bruiklenen in natura. Het was echter roeien met de riemen die men had: allerlei soorten tafeltjes, soms op de rommelmarkt bemachtigd en diverse soorten kastjes werden in stelling ge bracht. Vitrines en poppen waren er Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben dinsdagmiddag een werkbezoek gebracht aan het waterschap Tholen. Alleen Gedeputeerde W. Don was ver hinderd. De andere provinciebestuur ders wisselden met dijkgraaf I.C. Hage en zijn gezworenen van gedachten over het reilen en zeilen van het Waterschap Tholen. Er bleken geen problemen te zijn, behalve dan het te lang uitblijven van de goedkeuring voor de tweede uit breidingsfase van de rioolwaterzuive ringsinstallatie te St. Maartensdijk. Na de bespreking in het Polderhuis volgde nog een rondrit op Tholen en St. Phi lipsland. o.a. langs de zuiveringsinstal latie St. Maartensdijk. Aan de zeedijk bij het Scheldt te Stavenisse werd nog even een frisse neus gehaald. Het bezoek werd in de Stadsherberg besloten. nauwelijks. Om verder van de grond te komen, verleende de gemeente Tholen subsidie per inwoner. Dat deed ook de gemeente Sint Philipsland. voor wie de vestiging in Sint Annaland erg gunstig uitviel. Wat dat betreft kon het niet centraler! Waar het bestuur van 'de Meestoof op kan bogen: TOO jaar briefkaart'(1974), 'Israels plantenwereld' en 'Paarden'(1975), 'Ja- coba van Beieren en Sint Maartens dijk'! 1976), 'Volks-, kinder- en school- prenten'( 1977), 'De Vossemeeren en hun Ambachtsheerlijkheid'! 1978), 'Zo maar een jaar... 1906' en 'Mergklap- pen'(1979), 'Van Koningin Emma tot Koningin Beatrix(natuurlijk 1980, waaruit blijkt dat een historisch museum de actualiteit niet hoeft te schuwen) en het recente 'Zaaien en Oogsten'(1981). Tussendoor waren er nog kleinere ex posities, waaronder '500 jaar Sint An naland' en '50 jaar Thoolse Brug'. Het museumwerk, met uitzondering van het onderhoud, gebeurt voor 100% op vrijwillige basis. Het bestuur telt leden uit ieder dorp(8) in de regio, terwijl te vens de beide gemeentebesturen verte genwoordigd zijn. Er zijn 3 adviseurs. Bij de jaarvergaderingen in maart isn De gelukkige vindster was mevr. Vroe- gop, die afgelopen zomer bij het rooien van aardappelen de eerste munt vond. Drie weken geleden werd bij het ploe gen - door het natte najaar kon dat niet eerder - de tweede gevonden en toen kwamen al gauw de andere 28 tevoor schijn. "Het is ontzettend als je zo iets vindt. Ik hou veel van ouderwetse din gen, maar hier reken je niet op", aldus Mevr. Vroegop, die een of twee munten wil houden en de rest op de muntenvei ling in Amsterdam verkoopt. Er zijn ook veel scherven van mooie, grijze, kleik- het de gewoonte een spreker uit te no digen. Zo passeerden 'Reimerswaal', 'Het werk van een boerenknecht een eeuw geleden', 'Zout', 'Anna Jacoba- polder', 'Aardewerk', 'Antiek Zilver', Het oude huis in Zeeland' en 'de Goud vondst te Sint Maartensdijk reeds de re vue. De samenwerking met de diverse andere musea, met name in Zeeland(o.a. Mid delburg, Vlissingen en Goes), en het Zeeuwse Documentatiecentrum is uit stekend en dankzij hun bijstand konden exposities worden verruimd. Hetzelfde geldt voor de hulp van het gemeentear chief, leden-particulieren, het museum te Bergen op Zoom en de Heemkundige Kring te Nieuw-Vossemeer. Er zijn zo wel nationale (Openluchtmuseum Arn hem) als internationale contacten(in die gevallen waarin men verneemt dat zich in de Meestoof iets interessant bevindt in verband met de eigen collectie. De uitrusting en de verbetering van het museum zijn in die tien jaar heel wat verf eterd. Er is nog één probleem: in de kelder, die men er goed bij zou kunnen gebruiken, is te vaak wateroverlast. Ook het plantentuintje komt slecht uit de verf. Grotere landbouwstukken zijn nog elders opgeslagen. Eén van de opmerkelijkste aanwinsten van 'de Meestoof is een Zeeuwse kwik barometer uit de 19e eeuw. Ook de ma ritieme kamer is aanzienlijk verfraaid. Kortom, streekmuseum 'de Meestoof aan de Bierensstraat te Sint Annaland is een bezoek meer dan waard! Op vrijdag 5 maart a.s. zal in de Geref. "Ontmoetingskerk" te Poortvliet in een bijzondere dienst het totaal verbouwde en vernieuwde kerkgebouw officieel in Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te! 01670-33 85 Adri C Broekhuiseen begrip voor kwaliteit en service AdvertentielM gebruik worden gesteld. Deze kerk dienst, die zal worden geleid door de heer A.W.W. de Ruiter uit Oostkapelle, be gint om half acht. Hiermee wordt dan tevens een periode van bijna twee en een half jaar bouw -ak- tiviteiten door de gemeente-leden afge sloten. Een fiks karwei, wat veel van hun doorzettingsvermogen heeft gevraagd, is geklaard. Het resultaat: een prachtige kerkzaak met daarnaast vol doende ruimte voor allerlei kerkelijke neven-ak- tiviteiten zoals catechisatie, jeugdwerk, koorrepetitie, gemeente-vergaderingen e.d. Voor al diegenen die het allemaal wel eens van dichtbij willen bekijken heeft de kerkeraad een zgn. "open dag" georga niseerd. Deze is op zaterdag 6 maart van half twee tot vijf uur, zodat iedere be langstellende volop gelegenheid heeft om met het nieuwe kerkcentrum kennis te maken. leurige kruikjes gevonden. Over de vindplaats kunnen nog geen medede lingen worden gedaan. "Nederland wordt bepaald niet over stroomd met deze vondsten. Het zijn kostbare stukken, want de meeste mun ten in ons land dateren uit de 17e en 18e eeuw. Alleen in Zutphen is er jaren ge leden een grote vondst gedaan van ou dere munten zoals die nu bij Scherpe nisse ontdekt zijn", zegt dhr. Jacobi. Hij werd in 1976 ingeschakeld bij de vondst van 308 zilveren munten in de woning van schilder J. Quist aan de Voorstraat te St. Annaland en in 1980 bij de ont dekking door kabellegger J.C. Bijl van 387 gouden munten achter het gemeen tehuis te St. Maartensdijk. Ook nu lig gen de dertig gouden munten uit Scher penisse op het bureau van dhr. Jacobi voor nader onderzoek. Het zijn dunne, ouden munten, onge veer zo groot als een gulden. De kwali teit is over het algemeen goed. Er staan geen portretten op, wel wapenschilden en namen van vorsten. De regeringsja ren van die vorsten is het beste houvast om de oudheid te bepalen, want jaartal len staan er niet op de munten. Er zijn elf gouden kronen uit Frankrijk en tien Brabantse gouden Pieters met het wa pen van de Heilige Petrus. Verder is er nog een frank en een halve nobel. Als muntplaats heeft dhr. Jacobi o.a. 'Oyen' ontdekt. Er is ook een Engelse munt.. Heel zeldzaam noemt de directeur van het penningkabinet een dubbele Kroon van Albert van Beieren uit Henegou wen. "Dat is een heel fraai exemplaar", aldus dhr. Jacobi. Albert van Beieren regeerde van 13°9 tot 1404. Ook een enkele kroon behoort tot de zeldzaam heden van deze muntvondst. Een gou den schild van Willem de Zesde van Holland is de jongste munt: 1410. Over de waarde kan dhr. Jacobi nog weinig zeggen. "Dat zou natte vinger werk zijn, maar waardevol zijn de mun ten in elk geval". De munten uit St. An naland (zilver) dateerden uit 15e en 16e eeuw en de gouden munten uit St. Maartensdijk waren nog jonger: 17e De hoogste opbrengst van een Smer- diekse munt, een zeer fraaie, uiterst zeldzame Gouden Rijder, was op de veiling in Amsterdam 16.000 gulden. De taxatie was 7500 gulden. Voor het zover is met de vondst uit Scherpenisse, zullen er nog vele maanden voorbij gaan. De grond is eigendom van de fam. Vroegop, dus men hoeft de opbrengst met nie mand te delen. Het bestuur van de vereniging 'de Hol- landsche Molen' heeft het certificaat van verdienste toegekend aan Molenaar J.A. Rijstenbil uit Scherpenisse. Hij werkt sinds 1957 op de molen de Korenbloem aan de Westkerkseweg, dus al 25 jaar. Er wordt nog regelmatig met windkracht gemalen. Dhr. Rijstenbil gaf tevens les aan vrijwillige molenaars op Tholen. De totaal vijf certificaten van verdienste worden zaterdagmorgen tijdens de al gemene vergadering in Krasnapolsky te Amsterdam uitgereikt, maar dhr. Rij stenbil is niet in de gelegenheid daarbij zelf aanwezig te zijn. Eerder kreeg mo lenaar L.A. Verhage uit Poortvliet een dergelijke onderscheiding bij de jubi leumviering van 'de Hollandsche Mo len'. Dit gebeurde in aanwezigheid van Koningin Juliana. Uit het jaarverslag van de vereniging blijkt nog, dat opdracht is gegeven tot herstel van de Korenmolen te Stavenis se. Advertentie Hvf op moed Gedeputeerden haalden frisse Thoolse neus Heeft Ministerie Volksgezond heid bezwaar tegen CNC-vesti- ging Provincie wel accoord met com- posteerbedrijf Bijna 2 miljoen voor weg naar Philipsdam Subsidie voor botenhelling Goris- hoek Inbraken in winkels Stoofweg in St. Annaland kan 170 huizen bergen Zilveren ijsclub Scherpenisse blijft baan verbeteren De Meestoof tien jaar onderweg Muntenvondst bij Scherpenisse Geref. Kerk zaterdag te bezichti gen Onderscheiding voor Molenaar Rijstenbil Patricia Niemantsverdriet en Marien van Prooijen lopen dat het een lust is DE SOEP MAAKT DE SOL DAAT Dit nummer bestaat uit 14 .pagi na's FNV-leden bij Drukkerij Vink/Rota- druk in Axel, waar de Eendrachtbode technisch vervaardigd wordt, hebben de normale verschijning van uw nieuws blad onmogelijk gemaakt door woens dag te staken. Hoewel een aantal mensen wel werkte, trad er dusdanige vertraging op, dat U deze krant op een later tijdstip ontving dan normaal. De Uitgevers Het afgelopen weekeinde waren er na een betrekkelijk rustige periode in dit opzicht, toch weer inbrekers op pad. De eerste melding kwam op vrijdag 26 fe bruari, toen in de schilderswinkel van L.v.d. Hoofd in de OudeOudelandse-' straat te Tholen een geldbedrag uit de toonbak werd gehaald. Van zondag op maandag werden twee inbraken gemeld. Eerst in de Centra winkel in de Kerkstraat te Scherpenisse, waar zondagavond omstreeks kwart voor tien onbekenden hun slag pro beerden te slaan. De gezusters Noom waren al naar bed, maar een van hen hoorde lawaai en ging naar beneden, waar ze gillend het werk van de inbre kers) verstoorde. Die hadden de buit toen al binnen. Men bleek via de achterkant de winkel te zijn binnenge drongen en uit de kassa enkele honder den guldens gestolen te hebben. Ver volgens moest de Mikromarkt aan de Spuistraat te St. Annaland het ontgel den. Eigenaar P. Gunter was omstreeks half tien nog even van zijn naast gelegen huis naar de winkel gegaan, maar toen was er nog niets aan de hand. Maan dagmorgen werd echter een ravage aangetroffen. Men bleek eveneens via de achterkant binnengekomen te zijn door het vernielen van een dichtgetim merd raam. De kassa's werden vörnield en het aanwezige wisselgeld (2200 gul den) werd meegenomen, en de gehele winkel was doorzocht en de daders heb ben de tijd genomen om nog wat te eten en te drinken. Eerst werd de plaatselijke politie ingelicht, die op haar beurt de Thoolse recherche in kennis stelde van de inbraken. Tenslotte kwam ook de technische recherche uit Middelburg nog voor nader onderzoek. Sint Annaland: dinsdag 2 mrt. Uien maarmaat 40 opwaarts klasse 2 NL J" 35,40 - 36,10. Aanvoer 200 ton. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 29,-. Aanvoer 12 ton. Sint Maartensdijk: dinsdag 2 mrt. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 35,40. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1