Ds.L.Wüllschleger verlaat na vier jaar ook 'Philadelphia' S.G.P. wijst R.P.F. af Casembrootschool St Annaland Thools kampioen Schooldammen BOUMAN POTTER xr BROEKIE 60-jarig bruidspaar in Smerdiek Z.PM. X7 Geen aula in Poortvliet 77 nieuwe donors Uien 28 cent P.J. Koopman halve eeuw organisatieman Donderdag 18 februari 1982 38e Jaargang no. 15 Ds.Jansen uit Tholen nieuwe voorzitter De meerderheid van de Thoolse gemeenteraad vindt, dat er in Poortvliet geen aula op de begraafplaats kan komen, maar dit moet de commissie welzijn voor ouderen wel duidelijker ge maakt worden dan b en w van plan waren. Redelijk Ds.Jansen nieuwe voorzitter 'Er is uitzicht!' Tandartsen Wouters-Vos Hoogstraat 15, Tholen, tel: 01660-2699 I Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Genoegen Iid\fereniging Goud-en Zilversmeden XL Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 16.50 per halfjaar Per jaar 32 per post 39.50 per jaar Losse nummers ƒ0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0.3~Tplus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8.00 Hoofdredacteur G. Heijboer Dhr. D.C. Duynhouwer en mevr. A. Duynhouwer-van den Hoek hebben maandag in hun woning aan de Oost singel te St. Maartensdijk hun zestigjarig huwelijksfeest gevierd in aanwezigheid van hun zoon en dochter, vijf kleinkin deren, 1 achterkleinkind en verdere fa milie. Duynhouwer is een Scherpenissenaar. De nu 81-jarige werd in de Bakkerstraat geboren (ruim acht pond). Hij is nog flink en vitaal en kan blijven vertellen over vroeger, want Duynhouwer heeft als boerenknecht heel wat van het eiland Tholen gezien. Hij kon voor 7,50 per week gaan helpen bij een dijkaanleg in St. Philipsland, maar hij voelde meer voor de landbouw. Bij boer J. Mol in de Noordpolder verdiende je 's winters elf gulden en in de zomer zestien gulden per week. De handen van Duynhouwer stonden niet verkeerd, wart hij deed van alles. In het gehele eiland zaaide hij vlas, hij hielp bij de molenaar en ging met paarden en koeien om. Met zeven paar den tegelijk in je eentje naar Scherpe- nisse, dat was nog eens een krachttoer, herinnert Duynhouwer zich nog. "Samenwerking van de R.P.F. met de S.G.P. zal niet tot binding, maar tot versnippering van de christelijke poli tiek leiden". De secretaris van de Thoolse S.G.P., A. Aarnoutse, zei dat vrijdagavond op de jaarvergadering in St.Annaland. Hij deelde mee, dat de R.P.F. enige samenwerking wilde, waarover wel een goed, maar geen vruchtbaar gesprek volgde. De S.G.P. heeft de R.P.F. afgeraden met een eigen lijst uit te komen, aldus secretaris Aar noutse. De Thoolse statenkandidaat voor de R.P.F., P. van Belzen, noemde de reactie van de S.P.g. teleurstellend. "In de hele provincie zijn er gesprekken van de R.P.F. met de S.G.P. en we wil den op, Tholen niet achterblijven. We doen samen met het G.P.V. aan de sta tenverkiezing mee, waarbij we een hori zontale lijstverbinding met de S.P.G. hebben; We maken een tamelijk sterke groei door en daarom zijn er prognoses voor twee zetels. Er is ook reden tot op timisme. Voor de Thoolse raadsverkie zingen hebben we wel plannen, maar de leden hebben nog geen beslissing geno men", aldus dhr.van Belzen. Mevr. Duynhouwer is een Smerdiekse van geboorte. Ook voor haar was het aanpakken. Behalve landwerk een grote was doen voor 1,25 of schoonmaken. "We hebben altijd schappelijk gewerkt en gezonde jaren gehad", aldus de 82- jarige, die het nu kalm aan moet doen. Ze sneed vroeger als de beste gerst en tarwe en rooide aardappelen. Na hun huwelijk woonden ze eerst in de Noordpolder, later aan de Tweede Dijk bij M. v.d. Vaate, vervolgens in de Vijf Zinnen, toen weer twintig jaar aan de Tweede Dijk en intussen al weer twaalf jaar aan de Oostsingel. Duynhouwer werkte behalve bij Mol en v.d. Vaate ook bij D. Vermaas, C. de Rijke (Nattenbek), P. Scherpenisse en maar liefst twintig jaar bij Andreas Kloet. Hij kocht ook zelf land om dat te beboeren. De evacuatie in het oorlogs jaar 1944 was een spannende tijd, want Een gouden FNV-speld met robijn was er dinsdagavond voor de 67-jarige P.J. Koopman uit St. Maartensdijk die zijn vijftigjarig lidmaatschap van de voe dingsbond FNV vierde. Voorzitter D.C. Kaashoek, die samen met secretaris penningmeester L. Kloet naar Huize Koopman was gekomen, reikte de on derscheiding uit. "Omdat we trots op je zijn", aldus voorzitter Kaashoek. "Uit pure noodzaak ging ik in de orga nisatie, samen met m'n vader en m'n broer. De juunbaas pleegde 's winters broodroof', aldus dhr. Koopman. "Sindsdien bekleedde hij talloze func ties die de verbetering van de arbeids omstandigheden ten doel hadden. Koopman's rechtvaardigheidsgevoel dreef hem tot die taken. Wegens bezoek van de vakbondsnestor met zijn echtgenote aan dochter Corrie in Zuid Afrika, waar ze tot 30 april blij ven, kon Koopman niet op de FNV- feestavond aanwezig zijn. zodat hij vooraf werd gehuldigd. Volgende week komen we daar nog in woord en beeld nog op terug. Koopman was ook PvdA- raadslid in St. Maartensdijk en stimula tor van de Thoolse bijenhoudersvereni- g'ng- Kant en klaar gelegd met V.E.P.M. garantiecertificaat «q 22 mm stroken eiken massiefI «fi~ per m2. 8 mm mozaiek A-kwaliteit49 per m2. 15 mm lamellen, verhuisbaar, kant en klaar gelegd59.- Verder nog tientallen houtsoorten en modellen tegen groothandelsprijzen. Als u in februari bestelt en dit jaar nog laat leggen, kunt u de laatste termijn in 1 984 betalen. Bij de familie Berrevoets inTholen, tel. 01 660-3355 (u mag ze rustig bellen) plaatsten wij 32 m2 met keiharde laklaag afgewerkt eiken mozaiek voor 1 500.— incl. BTW en leggen. BEZOEK UITSLUITEND NA TELEFONISCHE AFSPRAAK BRUGSTRAAT 1 - ROOSENDAAL, TEL. 01650 - 4 20 36 OF 5 58 90 OF 01651 2241 het echtpaar Duynhouwer hoorde toen negen maanden niets van de kinderen. Nu komen ze regelmatig op bezoek, al wonen ze dan in Rotterdam en Oost- zaan. Dhr. Duynhouwer bezoekt ook graag de bejaardensoos in Haestinge, twee keer per week. Ook daarvan kwa men er felicitaites, fruitmanden, bloe men en andere geschenken ter gelegen heid van dit bijzondere huwelijksjubi leum. De jaarvergadering van de oudervereni ging van geestelijk gehandicapte kinde ren, 'Philadelphia mocht zich maandag avond in het 'Holland Huis' in Scherpe nisse verheugen met een grote belang stelling. Vanwege zijn vertrek naar Den Haag stond het aftreden als voorzitter van ds.L.Wüllschleger centraal op deze bijeenkomst, die toepasselijk en luister rijk werd omlijst door het Hervormd Zangkoor uit Scherpeniss e onder lei ding van J.Wesdorp. De nieuwe voorzit ter van 'Philadelphia' is de eveneens Thoolse predikant ds.Jansen. Na 4 jaar kwam maandagavond dus een eind aan het voorzitterschap van de Thoolse N.H. predikant. Voor 'Phila delphia' een man, die in die periode heel wat tot stand heeft gebracht; hij startte Kerstavonden voor de gehandicapten en bracht daarmee op een unieke en een voudige wijze de boodschap over op de kinderen, hield ontspannende gezinsa vonden en begon met de aangepaste ca techese. Die laatste activiteit werd geleid door mevr.Wüllschleger, "Maar omdat het de bedoeling was, dat mijn vrouw ook meeging naar Den Haag, komt daar een einde aan", aldus ds.Wüllschleger, die zijn gevoel voor humor tijdens de vergadering niet onder stoelen of han- ken stak. Naar aanleiding van het ter sprake ko- Advertentïê l.M'. Alle fracties gingen maandagavond in op de brief van de commissie over de bouw van een mortuarium in Poortvliet. "Hoe jammer ook, we moeten er nee op zeggen, want het is ondoenlijk om op Tholen zeven aula's te bouwen. Wel moeten we ervoor zorgen, dat de drie aula's optimaal" zijn, zodat öok in St.Annaland en St.Maartensdijk evenals in Tholen de koeling bekeken moet worden", zei M.van Damme (VVD). Ook PvdA-raadslid J.de Bres vond dat alles z'n beperkingen had, maar met een overzicht van de kosten(ook van een plan voor een voorziening achter het dorpshuis) zou dat meer verteerbaar voor de aanvragers moeten worden overgebracht. W.C.van Kempen(CDA) noemde het ontwerp-antwoord van b en w eveneens aan de magere kant. "Al mondt het ook steeds uit op de financiën, je moet er toch een beter verhaal van maken, want anders komt er na dit tweede verzoek weer een brief van de commissie", aldus Van Kempen. Alleen T.Aarnoudse(SGP) sprak van een alleszins redelijk verzoek. "De gro tere kernen krijgen steeds meer voorzie ningen en voor de kleinere is er geen geld. Wanneer bewoners van kleinere kernen voor het mortuarium en het condoleren naar elders moeten, kost dat tijd en geld. Het is een tere zaak, naar feit is, dat op de kleinere kernen meer kosten drukken. Dit is iets, waar we wat aan kunnen doen, want ik ben 't er niet mee eens, dat het financieel niet kan. Daarom willen we in overweging geven, om een aula voor Poortvliet op de be groting 1983 te zetten en de door b en w voorgestelde brief niet te versturen", zei Aarnoudse. "Je moet reeel zijn, want als je Poortvliet noemt, dien je ook Oud-Vossemeer, Stavenisse en Scherpenisse erbij te be trekken. Gezien de kosten van de huidi ge drie aula's en de extra kredieten die we nog voor de koeling zullen vragen, moeten we niet verder gaan. We hebben nog geen enkel inzicht in de begroting 1983 en daarom zeg ik daarover niets toe. Besturen is soms pijn doen, dat is op meerdere fronten bekend. In de brief aan de commissie zullen we meer gevoel leggen. Misschien kan 't anders gefor- nuleerd worden", aldus de burgemees ter. De Bres pleitte ervoor de zaak in z'n geheel toch nog eens te bekijken nu de koeling voor de drie aula's aan bod komt. De burgemeester wilde de koeling echter helemaal los zien van de even tuele bouw van nieuwe aula's. Vau Damme herhaalde dat 't niet anders kon dan nee zeggen tegen het verzoek. "Welke afstanden zijn er ook niet in stedelijke gebieden, waar je qua tijd veel langer over de tocht naar de aula doet dan hier op Tholen", zei de VVD'er. Aarnoudse erkende, dat niet alles kon, maar er moeten wel prioriteiten gesteld worden wat noodzakelijk is. De burge meester herhaalde dat er nu geen ruimte was. "Je geeft nu allerlei indrukken die je niet kunt waarmaken en dat is niet eerlijk. In het najaar hébben de fracties weer mogelijkheden om de aula bij de begrotingsbehandeling 1983 aan te kaarten", zei de raadsvoorzitter naan- dagavond. men van de aangepaste catechese, werd er door één van de leden gevraagd of de dominee nog een warm woord kon spreken over deze catechesatievorm. Of het ook mogelijk was om dat ene lesuur in de maand uit te breiden. Ds.Wtill- Met 77 nieuwe donors was het Thoolse Rode Kruis donderdagavond in Haes tinge te St. Maartensdijk zeker tevreden over de belangstelling voor de bloed-af- name, Totaal waren er dertien donors meer dan vorig jaar: 346 tegenover 313 op 21 mei 1981. Een 29 tal donors gaf voor de vijfde keer een halve liter bloed. De vorig jaar geregistreerde donors hadden een persoonlijke oproep gekre gen met een formulier waarop thuis een groot aantal gegevens konden worden ingevuld. Dat bevorderde een snellere verwerking in Haestinge, hoewel de rij zodanig lang was, dat men op een gege ven moment bij de deur stond. Ter be scherming van de kwaliteit, werd van iedereen eerst een bloedprik genomen, wat vorig jaar voor het eerst gebeurde. Vele vrijwilligers hielpen bij het schud den naast de beroepsmensen van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. De laatste weken was die dienst nogal in de publiciteit na de mededeling, dat men in de Nederlandse bloedbe- hoefte kon voorzien. Al dat geschrijf, hoe negatief soms, stimuleerde blijkbaar het aantal Thoolse donors. Het voordeel van de plaats van afname, wordt steeds duidelijker gezien de stij ging van Smerdiekse donors. Qua inwo nertal komen Poortvliet en Stavenisse nog beter uit de bus. In Tholen was er sprake van een dieptepunt, want het aantal stadsbewoners dat een halve liter bloed gaf aan het Rode Kruis, daalde tot 21. En dat op een bevolkingsaantal van ruim 5700. Het aantal donors per plaats was op 11 februari als volgt met tussen haakjes de resultaten op 21 mei 1981: Tholen 21 (38), Poortvliet 52 (53), Scherpenisse 37 (33), St. Maartensdijk 82 (68), Stavenisse 50 (33) St. Annaland 63 (62), Oud-Vossemeer 38 (23), Bergen op Zoom 1 (1), Sluiskil 1 (1), Bruinisse 1 (1). schleger: "We beschikken over eenvou dig bijbelillustratiemateriaal en mis schien kan het wat uitgebreider. Na lang zoeken hebben we mevr.v.d.Heijden uit Oud Vossemeer, echtgenote van ds.v.d.Heijden, en mevr.Polderman uit Sint Annaland bereid gevonden om het werk van de aangepaste catechese over te nemen." De bestuursverkiezing, die goed was voorbereid en dus weinig problemen opleverde, draaide voornamelijk om het aftreden van ds.Wüllschleger als voor zitter van 'Philadelphia'. Ds.Wüllschleger: "Er is een vacature, omdat ik binnen enkele maanden ver trek. De naam van ds.Jansen, iemand van eigen bodem, Hm in het bestuur al snel gevallen. Hij is onder andere aan gepaste diensten voorgegaan." Het pleidooi voor de nieuwe voorzitter uit Tholen viel goed bij de leden en do nateurs van 'Philadelphia', want met een warm applaus werd ds.Jansen als op volger van ds.Wüllschleger 'binnenge haald'. Ds.Jansen: "Wat ik heb stel ik beschik baar aan de bevolking en samenleving op Tholen!" Ds.Wüllschleger opende de vergadering door het laten zingen van psalm 75, vers 1 'U alleen U loven wij'. Het orgel werd Vervolg op pag. 15 Op dinsdag 23 februari en 2 maart en op donderdag 25 fe bruari en 4 maart vervallen alle spreekuren te Tholen, St. Maar tensdijk en St. Annaland. Op maandag li februari en 1 maart is er spreekuur te St. Anna land van 16.30-17,30 uur. Advertentie l.M. Kandidaten SGP en VVD raads verkiezingen 0 SGP moet terug naar oude paden, zeggen bezwaarden landelijke stichting 0 Voorzichtig standplaatsenbeleid, meent Thoolse raad. 0 Wethouder Koopman over be noeming ambtenaren. 0 P.v.d.A. kritiek 0 Halt voor uitgaven, sport en cul tuur, zegt SGP 0 VVD weigert provinciale dwang welzijnssubsidies 0 Ds. Wullschleger nam afscheid van Philadelphia 0 Teleurstelling over haast schoolsplitsing in St. Annaland. 0 Geen mortuarium in Poortvliet 0 Werkloosheid blijft stijgen 0 Jubilerende bejaardenbond Scherpenisse 0 Camping wil proefproces dorp suitleg 0 Fusie regionale brandweer geen Thoolse winst 0 Zestigjarig bruidspaar in St. Maartensdijk 0 77 nieuwe bloedgevers deed do noraantal stijgen. 0 Casembrootschool St. Annaland kampioen schooldammen. 0 Bushalte Tholen in de verkie zingsstrijd 0 Jan v.d. Vlies 500 keer binnen de lijnen 0 WIE DE WAARHEID SPREEKT, VERGIST ZICH NIET 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Na een spannende finale tussen de Ca sembrootschool en bekerhouder 'School met de Bijbel' heeft de eerste het Thool se kampioenschap schooldammen ge wonnen. Beide St. Annalandse buren be haalden evenveel wedstrijdpunten (4), maar de O.L.S. had met 17 een bordpunt meer dan de Chr. School (16). Burge meester E. Baerends reikte aan Miranda Schot de wisselbeker uit, terwijl er ook nog damborden, boekjes en vaantjes voor de winnaars waren. Nadat op 3 februari in Tholen en St. Annaland de eerste ronden waren ges peeld, volgde 10 februari in de Regen boog te Tholen de finale. Oorspronke lijk waren er tien scholen, maar de Oos- terscheldeschool uit Scherpenisse viel wegens ziekte af. Ook Ter Tholen Tho len, de de Eevliet Poortvliet, de St. Ant- honiusschool Oud-Vossemeer, de Schalm Stavenisse en de Rieburch St.Maartensdijk haakten af na de eerste ronde. Vier scholen met elk vijf spelers en twee reserves streden bij dit eerste lustrum van de schooldamkampioenschappen om de hoogste eer. Per wedstrijd werd twintig minuten gespeeld. Bij niet beeindigde partijen besliste wedstrijd leider de Rijke. De Regenboog, die eer der de titel al eens veroverde, werd vierde met 2 wedstrijd- en 1512 bord- punten. De School met de Bijbel uit Anna Jacobapolder derde met 2-15, de School met de Bijbel St. Annaland tweede met 4-16 en de Casembroot school uit St.Annaland eerste met 4-17. Dankzij de financiële medewerking van de Rabobanken kon de burgemeester de Sint Annaland: dinsdag 16 februari. Uien maat 40 opwaarts, klasse 2 NL, 28,40-/ 28,50. Aanvoer 130 ton. Sint Maartensdijk: dinsdag 16 februari. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL, 28,40 - 28,50. De Thoolse kampioenen schooldammen van de Casembrootschool uit St. Annaland Marco Scherpenisse, Marco van Driel, William Vroegop en Danny Vroegop. Andre van Poortvliet, Miranda Schot, WOIMIIMGIIMRICHT NG .Advertentie IM prijzen uitreiken. Hij had de kinderen met rooie oortjes achter de damboren gezien, zo spannend was 't. Hij vertelde, dat 2000 jaar voor al gedamd werd. Het is een oude, maar goede sport. Je leert denken en dat is heel belangrijk. Be- vendien is 't een leuke bezigheid om thuis te doen' zei de burgemeester. Hij was blij, dat de scholen niet alleen aan sportdagen meedoen om hard te lopen of ver te springen, maar ook aandacht schenken aan de damsport. Dhr. Bae rends uitte zijn waardering voor de leerkrachten en de leerlingen. De Ca sembrootschool verdedigt binnenkort als Thoolse ambassadeur onze vlag in de provincie. Doe je best, maar als je de eerste prijs niet haalt, hindert dat niet, want het meedoen is al een hele presta tie. En je leert er altijd van, aldus de burgemeester. De voorzitter van de Thoolse damclub de Eendracht. W.A.Boogerd, herinner de met genoegen aan vijf jaar school dammen. Hij kon zich nog herinneren, dat in 1977 om zijn medewerking ge vraagd werd en hij had daar onmidde- lijk positief op gereageerd. "Wat toen op 1 school begon, is nu uitgegroeid tot een toernooi met negen Thoolse en 1 Fli- plandse school. Niemand heeft deze ontwikkeling kunnen voorzien. Sommi ge kinderen blijven ook na schooltijd dammen en dat is voor de damclub een verheugende ontwikkeling. We krijgen er jonge leden bij en als je dan ziet, hoe de jeugddammers zich op provinciaal niveau presenteren, dan is dat iets om trots op te zijn. Het zijn natuurlijk niet allemaal blijvertjes gezien de studie of de keuze van vrijetijdsbesteding. Begrij pelijk doen ook de ouders in het belang van het kind hun zegje. Toch is de dam club heel gelukkig met het schooldam men. Ik hoop, dat deze vorm van ont spanning een blijvende plaats heeft ver worven", aldus voorzitter Boogerd van damclub de Eendracht. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670- 33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service vertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1