Subsidie internaatswerk Nota over natuurbescherming Fluor-rapport Brandweer kost 14.5 mille meer Een aquariumvereniging op Tholen? Heddy Lester verhinderd IN BEHOEP Gedeputeerde staten publiceren beleidsvisie PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 11 februari 1982 "De zorg voor natuur en landschap is een zaak die elke burger aangaat; het beleid is erop gericht de'Zeeuwse bevolking hier zoveel mogelijk bij te betrekken". Hoofddoelstel I i ng Maatregelen Streekplannen en land schapsstructuurplannen Optimaal beheer Aankoop natuurgebieden Deltawateren Onderzoek Subsidiebedragen Nog behandelen in staten COMMISSIES Stuurgroep werkloosheid Economie Financiën Milieuraad Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351 toestel 249. VERGUNNINGEN DOW CHEMICAL Donderdag 25 februari informatie in Meulvliet STEMMEN VAN LEZERS Gemeenteraad in vrijheid gekozen ABDIJ ETTWS Op 1 januari is er een nieuwe rijkssubsi dieregeling in werking getreden voor het vormingswerk in intemaatsverband. Er zijn in Zeeland drie instellingen waar op deze regeling van toepassing is: He- denesse, het Zilveren Schor en het Van Eeghenhuis. De staatssecretaris van CRM vindt dat er nu een regeling uit de bus is gekomen die een democratischer en doelmatiger welzijnsbeleid tot gevolg heeft. Tot voor kort werd subsidie gegeven in het exploitatietekort van de internaten. Het rijk stelde daarvoor de "subsidiabe le lasten"' van de instellingen vast. Met andere woorden: men (het rijk) bepaal de welke uitgaven wel en niet voor sub sidie in aanmerking kwamen. De pro vincie sloot zich hierbij aan en gaf acht procent subsidie op de door het rijk subsidiabel geachte lasten. Het rijk heeft nu dit standpunt verlaten. Men kijkt nu niet meer naar het exploi tatietekort, maar het uitgangspunt voor Volgens een rapport dat kortgeleden is gepubliceerd hebben de jongste metin gen naar fluor in de Zeeuwse buiten lucht geen grote verschillen te zien ge geven in vergelijking met de resultaten van vorige jaren. Het rapport is samengesteld door het instituut voor milieuhygiëne en gezond heidstechniek van TNO, dat in opdracht van de provincie en de Zeeuwse ge meenten al tien jaar bezig is met het doen van metingen naar de kwaliteit van de buitenlucht. Eenmaal is in de periode tussen 1 okto ber 1980 en 30 september '81 een piekwaarde gemeten van 2,9 miljoenste gram fluor per kubieke meter buiten lucht. Dat was in Sas van Gent. Dat was de enige maal dat het 24- uursgemiddelde dat de gezondheids raad heeft vastgesteld, werd overschre den. Alle andere metingen bleven be neden de door deze raad opgestelde subsidiëring wordt nu gevormd door de activiteiten die de instituten ontplooien. Het rijk zegt dus: "Als u dit en dit op uw programma zet, is dat mij zoveel waard". Hiermee is de koppeling tussen provincie- en rijks-subsidie komen te vervallen. Gs delen de staten mee nog te studeren op een andere vorm van subsidiëring. Op basis van de bijdrage die in 1 980 werd verstrekt stellen zij de staten voor het Zilveren Schor 120.000,te geven, Hedenesse 140.000,— en het Van Eeghenhuis 120.000,— De tweede kamer uit gedeputeerde sta ten behandelt dinsdag 1 6 februari om 10.00 uur het beroep van de heer Ka- rabacak uit Terneuzen. De heer Karaba- cak heeft van zijn vergunning, die hij had voor zijn restaurantbedrijf al sinds een jaar geen gebruik meer gemaakt en daardoor is die vergunning vervallen. Burgemeester en wethouders van Ter- neuzen weigeren hem een vernieuwde vergunning té verlenen en hiertegen komt hij in beroep. Dezelfde dag, maar dan om 10.15 uur wordt het beroep behandelt van de heer R. Hollemans, eveneens uit Terneuzen. Hij is het niet eens met de beslissing van burgemeester en wethouders van Ter neuzen om hem een vergunning voor het exploiteren van een cafébedrijf te weigeren. Verder komen er dinsdag 1 6 februari nog drie zaken op grond van de alge mene bijstandswet aan de orde. De zit tingen worden gehouden om 10.30 uur, 1 1.00 uur en 1 1.30 uur. Er zijn beslissingen in het geding van respec tievelijk de gemeente Reimerswaal, Middelburg en Hontenisse. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Dit valt te lezen in de zojuist verschenen nota natuur en landschapsbescherming van gedeputeerde staten. Deze nota ontvouwt het beleid dat de provincie op dit terrein wil gaan voeren. Gs wijzen er wel op dat de nota een "sectoraal karakter heeft". Met andere woorden: er is alleen gekeken naar de belangen van natuur en landschap. Geen rekening is gehouden met andere belan gen, bijvoorbeeld de economische ont wikkeling en de uitbreiding van steden en dorpen. Deze belangen zullen steeds aan elkaar worden getoetst als daar aanleiding toe is door verantwoordelijke bestuursorga nen. De nota maakt wel duidelijk wat de provincie in beginsel wil. Er wordt nu meer eenheid gebracht in het beleid. De hoofddoelstelling van de nota is: het handhaven van het karakter en het be vorderen van de kwaliteit van natuur en landschap in de gehele provincie. Gs willen zoveel mogelijk zeldzame en bijzondere elementen van natuur en landschap veilig stellen. Ook streeft men naar het tot stand brengen van een aantrekkelijk en gevarieerd landschap dat harmonieert met de natuurlijke en historisch gegroeide situatie. Om de hiervoor geschetste ideeën tot werkelijkheid te laten worden zijn maat regelen nodig. Gedeputeerde staten vatten die als volgt samen. Planologische maatregelen ter be scherming van natuur en landschap en het tegengaan van onherroepe lijke ingrepen. Het bevorderen van een goed beheer van het landschap, zoveel mogelijk in samenhang met het agrarisch, waterstaatkundig, recreatief en/of sociaal-cultureel gebruik; Het zonodig bevorderen van de aan koop van natuurterreinen; Het treffen van aanvullende maatre gelen, bijvoorbeeld speciale inrich tingsplannen. In de streekplannen geeft het provin ciaal bestuur richtlijnen voor de be scherming van natuur en landschap. Als het nodig is, zullen als nadere uitwer king landschapsstructuurplannen wor den opgesteld, waarbij wordt uitgegaan van de karakteristieke eigenschappen van het landschap in elke streek. Streekplannen en landschapsstructuur plannen dienen als richtlijn voor de ge meentelijke bestemmingsplannen. Daarin moeten de bepalingen komen die het landschap daadwerkelijk be schermen. Met de regering en justitie zal worden overlegd om te komen tot verbetering van de controle op en dwang tot het naleven van de voor schriften. Als van een beheerder of gebruiker van natuurterreinen niet kan of mag worden verwacht dat hij voor een optimaal be heer kan zorgen, dan zal de provincie streven naar het benutten van de mo gelijkheden die er op rijksniveau zijn Gedacht wordt in ent verband aan be heers- en onderhoudsovereenkomsten. Verder steunt het provinciaal bestuur de oprichting van een landschapsverzor- gingsdienst, ook in financieel opzicht. Als het vanuit een.oogpunt van goede bescherming en goed beheer nodig is zal de provincie de aankoop van na tuurgebieden door een naturbescher- mingsinstantie stimuleren. Men betaalt dan 50% van de prijs als de aankoop geschiedt door de Vereniging tot be houd van natuurmonumenten in Ne derland of door de Stichting het Zeeuw se Landschap. Ook geeft de provincie een subsidie van 50% in de beheers kosten die door het Zeeuwse landschap worden gemaakt. De provincie wil voorrang geven aan de aankoop van de waardevolste en kwets baarste gebieden, zoals inlagen, karre- velden, kreken en welen en waardevolle graslanden. Het provinciaal bestuur zal de totstand koming bevorderen van beheers- en in richtingsplannen voor de Deltawateren en de buitendijkse gronden. De land schapsverordening en de beplantings verordening blijven van kracht. Ook over deze zaak komt er overleg met de gemeenten en justitie over een betere controle en naleving van de voorschrif ten. Verder zal de provincie bij haar milieu- en waterstaatsbeleid steeds de belan gen van natuur en landschap betrekken. Het provinciaal bestuur acht het van groot belang dat zijn beleid stoelt op wetenschappelijk onderzoek. Voor zo ver het gaat om zuiver provinciale zaken vindt dit onderzoek plaats bij de provin ciale planologische dienst en de provin ciale waterstaat. Men wil de resultaten van onderzoekin gen zoveel mogelijk publiceren. Voor de bescherming van natuur en landschap wordt voor de komende jaren een bedrag van jaarlijks 1,3 miljoen beschikbaar gesteld Hieruit worden betaald het subsidie voor de provinciale consulent natuur- en milieu-educatie en voor het beheer van natuur en land schap (landschapsverzorgingsdienst, het Zeeuwse landschap etc.). In totaal gaat dit om een bedrag van 633.000,- Er is dan (in 1 982) nog 667.000,— over voor het aankopen van natuurge bieden. Van dit bedrag zal maximaal 450.000,— mogen worden besteed voor aankopen in de Verseke Moer. Voor het resterende bedrag van ruim twee ton kunnen andere aankopen wor den gesubsidieerd, vooral van de Ver eniging tot behoud van natuurmonu menten. Het is de bedoeling dat de nota natuur- en landschapsbescherming op 26 maart a s. zal worden behandeld in provinciale staten. Als die er mee akkoord gaan is het beleid van de provincie op dit stuk van zaken voor de komende jaren vast gelegd. De afgelopen maanden hebben allerlei instanties en belanghebbenden de kans gehad te reageren op de be leidsvisie van gs. In de thans gepubli ceerde versie is hiermee op een aantal punten regeling gehouden. Maandag 15 februari vergadert de stuurgroep werkloosheid om 10.00 uur. Er wordt o.a. gesproken over de nota "Meer werk voor jongerenDeze nota is afkomstig van de werkende jeugd CNV. Dezelfde dag om 16.00 uur is het de beurt aan de commissie voor economi sche aangelegenheden. Aan de orde komen de agenda's voor de vergaderin gen van de raden van bestuur van de havenschappen Vlissingen en Terneu zen. Vrijdag 19 februari om 9.30 uur komt de commissie voor de financiën bijeen De agendapunten voor deze vergade ring worden volgende week bekend ge maakt. De milieuraad vergadert ook op 1 9 fe bruari en wel om 10.00 uur. Aan de orde komen o.a. de jaarverslagen van 1977 tot en met 1981 over het func tioneren van de milieuraad, de evaluatie van de Wet algëmene bepalingen mi lieuhygiëne en de temporisering van zuiveringstechnische werken. De vergaderingen worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, met uitzondering van die van de milieuraad, die plaats vindt in de statenzaal. Abdij 11, Middelburg. Bovendien hebben de commissies voor economische zaken en financiën een half uur spreekrecht voor het publiek. PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAGEN EVow Chemical (Nederland) B.V. te Terneuzen heeft bij hen op 16 juli 1981 ingediend:- I. een aanvraag om vergunning ingevolge de Wet inzake de luchtverontreini ging voor het uitbreiden van een chemisch/petrochemisch fabriekscomplex door het installeren van een 2" ammoniakleiding vanaf de bestaande ammo- niakopslagta'nk's D-110 A/B naar de Ethyleen- fabriek-1 en Ethyleen-fa- briek-2. II. aanvragen om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging voor het uitbreiden van een chemisch/petrochemisch fabriekscomplex door het uitbreiden van de Saranfabriek 60. die bestaat uit een produktie-eenheid voor Saran ^-F poeder, met een Saran ^-latex pro- duktie-eenheid. De inrichting is gelegen aan de Herbert H. Dowweg te Terneuzen, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, respectievelijk (I) sektie A, no. 535 en 569 en (II) sektie A, no. 535 VERGUNNINGEN Na het volgen van de vereiste procedures hebben Gedeputeerde Staten besloten: de gevraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen of te beperken. De aanvragen, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage en wel van 11 februari 1982 tot en met 10 maart 1982 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Terneuzen, op werkdagen van 9-12 en van 13.30 tot 16.30 en iedere donderdagavond van 19 tot 22 uur (inzage donderdagavond op werkdagen bellen 01150-17980 toestel 123); in de provinciale bibliotheek, Abdij 9, Middelburg op werkdagen van 9-21 uur; in de openbare bibliotheek. Spuistraat 22, Vlissingen en in de openbare bibliotheek. Oostkant 1, Terneuzen op maandag van 14-20, dinsdag t/m donderdag van 10-12 en van 14-16 en vrijdag van 14-20 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8, Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEROEP Vanaf 11 februari 1982 tot en met 10 maart 1982 kan tegen de vergunningen beroep worden ingesteld bij de Kroon door: De aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22 lid 2 of 28, lid 1 onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht, of door enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afde ling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 12513 AA 's-Gravenhage. De vergunningen worden op 11 maart 1982 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. Middelburg, 10 februari 1982. Het samengaan van de brandweerre gio's Bergen op Zoom en Roosendaal kost Tholen 14.492.47 meer. De brandmeldingen worden via 0011 nu nog doorgegeven aan Bergen op Zoom .maar de alarmcentrale Roosendaal neemt in de toekomst alle meldingen voor z'n rekening, zoals dat nu al voor St. Philipsland gebeurt. De datum van ingebruikname is afhankelijk van de le vering en plaatsing van de verbindings- apparatuur. De netto kosten van de al armcentrale Roosendaal worden ge raamd op 132.160 gulden, waarvan 52.397 gulden ten laste van de regio Bergen op Zoom komt. Tevens is de huur van de stallingsruimte voor de wa terwagen te St. Annaland geraamd. De bijdrage per inwoner stijgt met 0.689 cent of 12.472 gulden tot 2,29 per in woner of totaal 42.692,47, Aangezien er 20.200 gulden begroot was, moet er nog 14.492,47 bijkomen. Ja, U leest het goed. Een aantal enthou siaste aquariumvrienden is druk bezig om te proberen op het eiland Tholen een aquariumvereniging op te richten. Als aquariumhouder op Tholen voel je toch wel het gemis van een "eigen" vereni ging. Een vereniging, waar je elkaar kent- en waar je weet wat je met elkaar bent en waarvoor je staat. Misschien hebt U al enige jaren zo'n bak met visjes in Uw kamer staan en mis schien zou U daarvan wel eens wat meer willen weten. Welnu, in een vereniging is de kans om wat te leren van deze prachtige hobby heel wat groter, dan wanneer je zo te hooi en te gras eens iets aan de weet komt. En een goede, actieve vereniging kan daaraan veel doen, o.a. door het houden van lezingen, al dan niet versierd met dia's. Een actieve aquariumvereniging biedt natuurlijk nog veel meer. In de eerste plaats is het vrij logisch, dat een vereniging zich aansluit bij de overkoepelende bond, de NBAT, Nederlandse Bond Aqua Terra. Dat heeft zo zijn voordelen. Elke maand wordt er een schitterend maandblad uitgegeven, nl. Het Aquarium. Daarin staan vele lezenswaardige en leerzame artikelen. Onderling kan men ook zijn ervaringen uitwisselen over alle moge lijke onderwerpen, zoals verwarming, visse- en plantensoorten, welke het best gedijen en welke niet, over de inrichting, de achterwanden en de bodem, enz., enz. Als je dan merkt, dat die kennis, die je aan het vergaren bent, resulteert in een mooier en beter verantwoord inge richte bak, dan is het kijken daarnaar nog meer voldoening gevend. Want, als je zo voor je bak zit te kijken, te genieten van al het moois, dat er geschapen is, dan mag je gerust dankbaar zijn voor het feit, datje dit allemaal kan en mag doen. En als je dan geconfronteerd wordt met bv. een ziekte in de bak en je hebt net toevallig daarover iets gelezen of ge hoord. dan is het mogelijk om iets aan de kwaal te doen en dan ben je ook daar weer dankbaar voor. Wilt U inderdaad wat meer weten? Uw hobby intenser beleven? Dan bent u welkom op don derdag 25 februari a.s. 's avonds om 8 vur in "Meulvliet" te Tholen. De toe gang is geheel gratis en deskundige aquarianen zullen U daar graag op weg helpen. In verband met het behalen van een prijs in de Verenigde Staten, vindt aan staande zaterdag in het Smerdiekse 'Haestinge' geen optreden plaats van de zangeres en entertainer Heddy Lester. Een dezer dagen won ze de Pali Mali- prijs en heeft de gelegenheid om langer in de 'States' te verblijven. Maandag 22 februari landt ze op Schiphol. Wanneer een later optreden in de Smalstad staat te gebeuren, is nog niet bekend. Geachte redaktie, Twee weken geleden las ik in een com mentaar in de EB dat de voorkeur van de redactie ook voor gemeenteraadsver kiezingen uitgaat naar wat hij noemde de landelijke kleuren, dat wil zeggen de bekende politieke partijen. Laat ik het daarmee oneens zijn, want juist in de kleinere gemeenten is het gewenst, dat niet-partijpolitiek gerichte mensen een woordje meespreken. Waarom moet het Haags politieke ge harrewar in de "raadszaal" van de ge meente worden voortgezet of onder streept? Deze zomer hebben wij gemeenteraads verkiezingen en ondergetekende hoopt dat er in elke kleine gemeente een mo gelijkheid zal zijn om de stem uit te brengen op zakelijk gerichte personen, die niet aan de leiband menen te moeten lopen van welke landelijke partij dan ook. Voor de provinciale staten is dat wat anders. Daar zou het trouwens voor de enkeling te moeilijk zijn. G.J. Antes Noordstraat 5 Scherpenisse. SINT MAARTENSDIJK vr. 12 febr. Café de Sport 20 u. toerclub 'de Bidon', feestavond vr. 12 febr. 19.15 u. Haestinge bijeen komst 7 chr. basisscholen eil.Th. za. 13 febr. 20 u. Haestinge Heddy Les ter, 'Als niemand het doet' GAAT NIET DOOR! Is nog in de USA. THOLEN za. 20 febr. 19 u. Zoekweg MAC-oriën- tatierit POORTVLIET vr. 12 febr. Tolrust 14 u. kijk/praatmid dag bedrijfsvoorl. di. 16 febr. 19.30 u. 't Ouwe Raed'uus CNV-filmavond. do. 18 febr. 19.30 u. 't Ouwe Raed'uus, NCVB-ledenverg. di. 23 febr. Tolrust 19.30 u. Alg. verg. ver. Bedrij fsvoorl. SCHERPENISSE za. 13 febr. 20 u. Holland Huis, dans avond wo. 17 febr. 19.30 u. de Gouden Leeuw, bedrijfsverzorgingsdienst SINT ANNALAND za. 20 febr. dorpshuis 20 u. dansavond SINT PHILIPSLAND woe. 17 febr. de Wingerd, 19.30 u. ou deravond peuterspeelzaal Turn Turn BERGEN OP ZOOM 19 febr.- 1 mrt. Markiezenhof, Carna valsoptocht 1982. Ontwerptekeningen het van de Vastenavond-optocht in Krabbegat. 13-28 febr. Etcetera, hehalve 22 en 23 fehr. 'Me gooie n'onze nette n'uit'. - Werken van Bergse overleden en nog levende schilders over de (voormalige) visserij van de stad. Open: dagelijks 13.30-17 u. Vr. 13.30-18 u. en 19-21 u. Za. en zo. 13.20-18 u. film film film film ROXY 1: The Postman always rings Twice(2) - 16 jr. met Jack Nicholson en Jessica Lange. Do. na en woe 20 u. vr. 21.15 u, za 18.45 en 21.15 u, zo. 16, 18.45 en 21.15 u. Een Bloedhete Verleidster - 18 jr. vr. en za. 23.30 u. Heksen en Bezemstelen - a.I. za, zo en woe 14 u. ROXY 2: Cannihals - 16 jr. do, ma en woe 20 u, vr. 21 en 23.15 u, za. 18.30, 21 en 23.15 u'zo. 16.15, 18.30 en 21 u. The Way of the Dragon - 12 jr. za en zo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Sabine(2) - 16 jr. In deze film van René van Nie wordt de 15-jarige Sabine(Benthe Forrer) verliefd op haar vader(Rijk de Gooijer). Mike Burstyn en Ben Vereen doen ook mee! Do, di en woe 20 u. vr. 21.30, za. 19 en 21.30 u, zo. 14. 16.30. 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Lady Chatterley's Lover(2) - 16 jr. Met in de hoofdrollen Sylvia Kristel en Nicolas Clay. Do, di. en woe. 20 u, vr. 21.30 u. za. 19 en 21.30 u, zo. 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMAC TUEEL 3: Belle de Joure - 16 jr. do. di en woe. 20 u. vr. 21.30 u. za. 19 en 21.30 u. zo. 14. 16.30. 19 en 21.30 u. Nadat hij in de geboorteplaats van Cerielke achter het net heeft gevist, vangt hij ook bot in een naburige grote gemeente, waar de Burgerlijke Stand is ondergebracht. Een jonge klerk lacht hem ontwapend toe als hij ver- geefs zoekt. "Er zijn hier geen gegevens over een Vandolme. Mogelijk dat er nog het een en ander is achtergebleven in de gemeente waar hij is geregis treerd." Met een 'ik hoop het' gaat Pieter naar z'n surveillancewagen terug. Een vervelende geschiedenis. Ze weten er niets vanaf. Gemakzucht? Twee dagen later is hij weer op weg naar het grenscafé. Van de Rijks wacht heeft hij niets gehoord. Dit keer heeft hij geluk. De Rijkswacht komt met belangrijke gegevens. Verpoorte heeft in z'n jonge jaren een stropertje doodgeschoten. Hij is in Nederland herecht. De naam van het ventje was Ep Vandolme. "Vandolme?" zegt Piete^ verhaasd, "Vandolme? Hoe is het mogelijk. Dït is de sleutel van het raadsel!" Pieter slooft zich uit om de Rijkswacht te bedanken. De oplossing is vrijwel zeker. Pieter is erg blij en samen nemen ze nog een pint. In de middaguren belt Pieter naar de kliniek in het noorden. "Zeker, er wordt hier een Vandolme verpleegd." Hij vraagt of Vandolme bezoek mag ontvangen. "Meneer wordt eerste klas verpleegd en hij mag de hele dag worden bezocht." Af en toe zingt Pieter een beetje van blijdschap. Hij moet nog één keer een paar dagen vrij nemen. Op het bureau zullen ze wel denken. Dat interesseert hem trouwens weinig, want hij neemt bijna nooit een vrije dag. Aan het eind van zijn treinreis door het zuiden, ziet hij op tegen het bezoek aan Vandolme. Zo goed in het afnemen van een verhoor is hij nou ook weer niet. Aarzelend gaat hij, na een korte klop, het kamertje binnen. Als hij z'n hand uitsteekt en zich voorstelt, verandert er nau welijks iets aan het gezicht van de man tegenover hem. Dat een moor denaar? Pieter's onzekerheid neemt met de seconde toe. Hoe moet hij deze man nu ondervragen? Een oude ziekelijke man die misschien al weken op bed ligt en nog minder in staat is een geweer te hanteren. Hij vreest dat het allemaal op een vergissing berust. "Woonde u voor u opgenomen werd op 'de Kaardebol'?" Cerielke antwoordt met een klein knikje. "Kent u 'het Liere', een landgoed in Limburg?" "Ik woonde er met mijn vrouw en kind." De antwoorden zijn kort, maar niet onvriendelijk. Pieter twijfelt. Die man is zo ziek. dat hij voor een langdurig verhoor niet in staat is. Of hij moet op een verkeerd spoor zijn. Het is alsof de man tegenover hem het hele gesprek koud laat. "Meneer Vandolme," begint hij opnieuw, "weet u dat op de dag van uw vertrek een noodlottig ongeluk op uw grond heeft plaatsgehad?" "Daar wist ik van, vlak voordat ik m'n woning verliet' gebeurde het door u genoemde ongeluk." "Was het een ongeluk, meneer Vandolme?" Het is plotseling heel stil in het kamertje. Pieter houdt zijn adem in. Het gezicht van Cerielke wordt asgrauw en Pieter is bang dat er iets met de man gaat-gebeuren. Na een paar slikbewegingen brengt Vandolme nauwelijks hoorbaar uit: "Wilt u hierover eerst met hoofdzuster Waldstra praten?" Zachtjes trekt de deur achter zich dicht. Na enig gevraag vindt Pieter hoofdzuster Waldstra bij de administratie. Ze is drukdoende met rap porten. Pieter vermoedt vaag, dat ze bekend is met het drama, dat op 'de Kaardebol' heeft plaatsgevonden. Als hij duidelijk maakt, waarom hij haar wil spreken, gaat ze met Pieter's verzoek akkoord. Het wordt een lang verhaal zonder franje. Het medelijden dat af en toe in zuster Waldstra's stem klinkt, vindt bij Pieter weerklank. Als ze plotseling zwijgt, rekt Pieter z'n vingers, die krampachtig de zilveren pen hebben gehanteerd. "Dus toch," zegt hij zacht. "Wat gaat u doen, meneer? vraagt zuster Waldstra. bezorgd over het lot van haar patiënt. "Allers," zegt Pieter op een verontschuldigende toon. Hij weet niet eens meer of hij zich wel heeft voorgesteld aan deze charmante ver pleegster. "Het recht moet zijn loop hebben, zuster." "Het gaat hier om een stervende man, Allers!" "Anderen mogen niet worden verdacht. Zolang er geen volledige be kentenis is van de schuldige, blijven alle 12 schutters verdacht." "En als meneer Vandolme nu een een schriftelijke bekentenis opstelt of ondertekent', stelt ze hoopvol voor. "Wat dan nog? Ik weet niet hoe zoek Vandolme is. Het gerecht sleept Vandolme echter niet uit de kliniek om recht te spreken. Hoogstens vraagt ze de directie om een beetje toezicht op hem te houden, zonder dat de feiten breeduit bekend worden gemaakt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 7