Salzburgers in Zeeland Verkiezingsprogramma P.v.d.A. Tholen Uien 30 cent Z BELAND IN DE PEN Provincie wil positie tech nologische dienst verstevigen Hoger onderwijs Oosterschelde IN BEROEP Donderdag 4 februari 1982 Op de provinciale griffie, de gemeentehuizen en de kantoren van de waterschappen ligt tot en met 1 6 februari een voorstel ter inzage tot wijziging van de verordening kwaliteitsbeheer oppervlaktewateren. Meer eenheid gewenst Versteviging technologi sche dienst COMMISSI ES Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351 toestel 249. Nieuw realisne Werkgelegenheid Thoolse P.v.d.A. vertrouwt Den Uyl VERGUNNING M T CHEMICALS AANVRAAG HOECHST SGP-statenkring herkoos bestuurders Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw beiörger. V ABDIJ 1 EÜWS "Den 9de Maart 1733 was de dag waarop de Salzburgers met hunnen achttien schapen in de Nieuwe Haven bij Breskens binnenliepen. Nadat de hoofden der gezinnen, in den morgen van den 10den, door den Burgemeester Bogaert met eene lange, voor hen onverstaanbare rede aan den oever wa ren verwelkomd geworden, verlieten de Ballingen hunnen bedompte vaartui gen, om in de vrije lucht weder eene ruime ademhaling te kunnen genieten; en de deelneming, waarmede zij in deze oogenblikken door de inwoners werden bejegend, boezemden hun goede ge dachten in van het land, waar zij hunne verde dagen meenten te zullen door brengen". Een ruime ademhaling, in dubbel op zicht, na een lange tocht in bekrompen ruimten en de ruimte om hen eigen, Lutherse, godsdienst te mogen beleven. In de "Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen" (nr. 10 1981) wordt door de Heemkundige kring aldaar en de Stichting bestudering geschiedenis Salzburger emigranten Nederland het handschrift uitgegeven van J.C. Schultz Jacobi (1806-1865): Nederland en de Evangelische Salzbur gers. Schultz was van 1830 tot 1832 Luthers hulppredikant te Leeuwarden, vervolgens predikant te Culemborg, Zutphen en Rotterdam. Tijdens zijn Cu- lemborgse tijd begon hij met naspeu ringen naar het verleden van de Luther- sekerk. De Salzburgers Lutheranen zijn van tijd tot tijd door de aartsbisschoppen vervolgd. Toen in 1727 Leopold An ton Elcutherius, graaf von Firmian, de aartsbisschopsstoel beklom, brak een nieuwe periode van vervolging aan. Met behulp van een groep Jezuïeten werden de protestanten opgespoord. "Hunnen verblijven werden door zocht, hunne bergplaatsen hunne weinige boeken, tot zelfs de gewijde bladdren, geroofd, verscheurd en-ver brand; zware boeten hun opgelegd; vervloekingen van de door hen om helsde leer hun opgelegd; zijzelven uit de armen van vrouw en kinderen naar akelige kerkerholen gesleurd, en eindelijk, met terughouding van hun- fSj ra X.i nüin luudcm /aü'.t'uri^tlrbfnUml ij-mftcrtuil faiaf fcmVatt'r r noch ruft-» trirt Uit«rtttc6 ÏTtitSjctt i|tautiü getjn£rihibet jtrrïuffrbm. (fmüfiunfi ütwttU üttt neütt~7j(u$<nn>tt§trt Sara Wimersfelder, gevlucht vanuit Salzburg naarZeeuwsch-Vlaanderen ne bezittingen, uit den lande geban nen". Er was veel politiek overleg nodig om een deel van de vluchtelingen in Neder land op te nemen. Het Vrije van Sluis wilde in zijn gebied 1 500 mensen on derbrengen. Later verminderde men dit aantal tot de helft. Alle namen van de Salzburgers die in Zeeland arriveerden zijn bekend. Hoewel de Salzburgers in Zeeuwsch- Vlaanderen een goed onthaal vonden ("De oorzaak hunner verdrijving be woog de harten der inwoners, vooral degenen die tengevolge de herroeping van het Edict van Nantes uit hun vader land geweken waren en hier een toe vluchtsoord hadden gevonden") toch stierven heel wat emigranten van heim wee en Zeeuwse koortsen. Verder ver trok een deel en vestigde zich in Frank furt aan de Main. In 1764 telde de Evangelisch-Lutherse gemeente te Groede (de Zaltsburgse gemeente), kin deren meegerekend, 206 personen. De namen Kaimel (Koimel) Wimmersfelder (Womelsfelder) herkent men thans nog. De roep van de Nederlanden als toe vluchtsoord voor ballingen gold nog sterk in de 18e eeuw. Zeeland kende zijn Hugenoten, die zich in veel gro tere getale vestigden dan de Salzbur gers. Schultz Jacobi schrijft over de teleur gestelde verwachtingen van de Salz burgers in het land van Cadzand. "Wat kon hen daar boeien? Waar zij, in stede van onder eenen helderen hemel te leven, een groot deel des jaars in nevelachtige luchten om doolden? Waar de voormalige vrolijke gemoedsstemming in somberheid en knagend heimwee overging?" Niet voor niets staat op een van de ge denkpenningen: "Op God vertrou wen is de veiligste toevlucht". Gedeputeerde staten stellen provin ciale staten voor de positie van de Technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen tijdelijk te versterken. Deze dienst krijgt dan ten opzichte van de waterschappen meer bevoegdheden op het technisch- wetenschappelijke en chemische vlak van de bestrijding van de waterver ontreiniging. Om duidelijk te kunnen maken wat er aan de hand is, is het nodig eerst een duik te nemen in de historie van de Zeeuwse waterzuivering. De Wet verontreiniging oppervlaktewa teren schrijft voor dat de provincies ver antwoordelijk zijn voor het zuiveren van het binnenwater in Nederland. Dat be tekent onder andere dat er grote zuive ringsinstallaties moeten worden aange legd en pijpleidingen en dat via vergun ningen het lozen van afvalwater onder controle wordt gebracht. Principe van de wet is: de vervuiler be taalt. Dat betekent dat iedereen die af valwater produceert daarvoor de porte- monnaie moet trekken. Enhoe meer men vervuilt, des te meer men betaalt. Dat geldt van de kleine vervuilers (de huishoudens, waarvoor een gemiddelde is vastgesteld) tot de grote, bijvoorbeeld fabrieken. De hoogte van de zuiveringsheffing in een provincie of streek hangt samen met de omvang van de "zuiverings- technische werken" die nodig zijn om het afvalwater te verwerken en te reinigen. De provincie kan zelf bepalen hoe men de waterzuivering wil organise ren. Er zijn provincies die de zaak in eigen beheer hebben gehouden. Ook zijn er provicnies die de water zuivering hebben opgedragen aan de waterschappen. Dit laatste is ook in Zeeland het geval. In 1973 besloten provinciale staten hiertoe. Achteraf blijkt niet iedereen even tevreden te zijn over de indertijd gemaakte keuze. Vandaar dat de provincie een studie heeft laten verrichten over de "be- Organisatie waterzuivering stuurlijke organisasatie van het wa terkwaliteitsbeheer". De hoofdconclusie van het enige tijd geleden verschenen rapport over het waterkwaliteitsbeheer is dat het nodig is te komen tot een aanmerkelijke con centratie van de waterschappen. Er komt dan meer eenheid in aanpak (nu zijn er zeven waterschappen) en het valt te verwachten dat de grote verschillen in zuiveringsheffing tussen de diverse wa terschappen grotendeels zullen verdwij nen. Gedeputeerde staten hebben al een voorkeur uitgesproken voor de vorming van drie waterschappen in Zeeland. Niet vergeten mag echter worden dat de waterschappen ook andere taken heb ben, de traditionele taken van verdedi ging tegen de zee en de afvoer van pol derwater. Het is de vraag of vanuit dit gezichtspunt óók tot concentratie moet worden overgegaan. Deze kant van de kwestie zal nu verder - samen met de waterschappen - worden bestudeerd. Ondertussen vinden gs wel dat er toch iets moet worden gedaan om zoveel mogelijk tot een gelijke aanpak te ko men van de waterzuivering in Zeeland. Daarom stelt men nu aan de staten voor de Technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen een steviger positie te geven. Deze Technologische dienst is een ad viesinstantie die de waterschappen zelf hebben moeten oprichten toen zij van de provincie de waterzuiveringstaak kregen toebedeeld. De verstevigde positie van de Tech nologische dienst komt tot uiting doordat deze dienst nu adviezen aan de waterschappen gaat uitbrengen Dinsdag 9 februari om 1 0.00 uur ver gadert de afdeling hoger onderwijs van de Provinciale onderwijsraad. De ver gadering is openbaar, maar heeft geen spreekrecht. Plaats van handeling: pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Bij het ter perse gaan van deze rubriek waren nog geen agendapunten bekend. Vrijdag 12 februari om 14.00 uur komt de Stuurgroep Oosterschelde bijeen in de Statenzaal, Abdij 11 Middelburg. De vergadering is open baar. De procedure rond het beleidsplan voor de Oosterschelde is inmiddels zo ver gevorderd dat op deze vergadering alle leden (ministeries, gemeerïten, waterschappen en provincie) wordt Dinsdag 9 februari om 10.00 uur be handelt de derde kamer uit gedeputeer de staten het beroep van de heren G. Huiskes en J.P.M. Reijerse uit Goes. Zij hebben aan burgemeester en wethou ders van Reimerswaal ontheffing ge vraagd van het verbod om buiten het aangewezen woonwagencentrum een standplaats te hebben. B en W hebben dit verzoek geweigerd. De zitting is openbaar en wordt gehou den in het provinciehuis, Sint Pieter straat 42, Middelburg. over de waterzuivering, waarvan niet mag worden afgeweken. Zoals gezegd gaat het alleen om de technische, technisch-wetenschap- pelijke en chemische kant van de zaak. Het voorstel van gedeputeerde sta ten wordt behandeld in de vergade ring van provinciale staten van 26 maart a.s. Tot en met 16 februari kunnen bezwaren tegen het voorstel worden ingediend bij provinciale sta- gevraagd zich uit te spreken over het plan. Naar aanleiding van de binnengekomen reacties heeft het dagelijks bestuur van de stuurgroep enkele beleidswijzigin gen voorgesteld. Zo kunnen in en om de haven van Burghsluis 30 tot 50 passantenplaatsen voor jachten en enkele ligplaatsen voor grote sportvisboten worden gereali seerd, alsmede een horecavestiging en (in beperkte mate) verblijfsrecreatie. Ook in de Schelphoek bestaat geen be zwaar tegen eenvoudige voorzieningen voor enkele passantenplaatsen. Bij Flaauwers kunnen - volgens het dage lijks bestuur de voorzieningen voor het te water laten van bootjes worden ver beterd. In de haven van Stavenisse is uitbrei ding mogelijk met ca. 50 ligplaatsen; ook in Sint-Annaland is uitbreiding toelaatbaar. Voor beide plaatsen geldt echter dal uitbreiding van de havencomplexen niet is toegestaan. Voor het damvak Geul (midden-ge deelte van de toekomstige pijlerdam in de Oosterschelde-monding) wil het dagelijks bestuur een inrichtingsplan laten opstellen. Vervolg van pag. 1 had de ervaring, dat bij de benoeming van een sociaal-cultureel werkster, het advies van de commissie jeugd- en jon gerenwerk door b en w was opgevolgd. Eenzelfde geluid liet H.Nieuwenhuis uit Tholen horen ten aanzien van de be noeming van de beheerder van Meul- vliet. De voordracht van de beheers commissie was opgevolgd. De Bres meende, dat de beste mensen benoemd moesten worden, maar hij vond wel. dat de achterstand bij PvdA- benoemingen weggewerkt diende te worden. Van Schetsen zei verbaasd te zijn dat hieraan zo zwaar getild werd. "Het lijkt erop, of er alleen SGP- en CDA-ambte- naren worden benoemd. Ook van ons zijn er toch verschillenden geplaatst", aldus de fractievoorzitter. Hij meende, dat de leden een oordeel velden zonder eigenlijk weinig over de benoemingen te weten, want dit is volledig een zaak van b en w. Ambtenaar J.Kloet uit St.Maartensdijk was het daarmee eens: "Je moet eerst eens navragen hoe 't werkelijk is, want onze eigen öethouder beheert de porte feuille personeelszaken en je verloo chent hem min of meer met uitspraken als vanavond", zei Kloet. Op voorstel van De Bres werd er toch een zin aan het ontwerp-verkiezings- program toegevoegd: "Wij verlangen een duidelijk inzicht in het door het college te voeren benoemingsbeleid". Wethouder C.J.Moerland, die het we gens ziekte van de burgemeester extra druk had, was zelf niet aanwezig op de ledenvergadering. De bespreking van het dertien pagina's tellende ontwerp-verkiezingsprogram vergde drie uur. Boissevain sprak van een omvangrijk document, maar hij had geen woord gelezen over ruimtelijke or dening, openbare werken en financien. "Op die terreinen heeft de gemeente juist een eigen verantwoordelijkheid, zodat het absoluut noodzakelijk is dat hierover iets in het program komt. Za ken die de gemeenteraad niet kan be slissen, moeten we weglaten. lit het vo rige verkiezingsprogram hebben we dingen beloofd die we niet waar kunnen maken en dat is vervelend", zei de oud voorzitter, die over 'elke punt en komna' wilde praten. Voorzitter mevr.M. v.d.Reijdt vond dat te ver gaan. Zij wilde 't tot de onderwerpen, de hoofdzaken beperkt houden. "De leden moeten ook een soort vertrouwen hebben, dat de werkgroep aan de hand van de discussie, het programma definitief samenstelt", zei vice-voorzitter Moerland. Met het programma gaat de PvdA de Thoolse verkiezingsstrijd in en het zal de komende vief jaar ook een leidraad zijn_ voor het handelen Vah de raadsfractie. "Socialistische gemeentepolitiek bete kent opkomen voor de kansarme groe pen. Dit verkiezingsprogram geeft - hoe kan het ook anders - de hoogste priori teit aan het behoud en scheppen van arbeidsplaatsen. De werkloosheid is het grootste probleem van de jaren tachtig. In de afweging van keuzes die de PvdA de komende vier jaar moet maken, zul len eerst die zaken voorrang krijgen die ten goede komen aan de laagste inko mensgroepen en kansarmen. Daarnaast zullen uitgaven die het totaal van de bevolking ten goede komen een hogere prioriteit krijgen dan uitgaven aan be paalde delen van de bevolking en aan groenen. Dezelfde afweging wordt ook gemaakt in het tarievenbeleid: beper king van de verhogingen van de tarieven waarmee het gros van de bevolking te maken heeft en hogere en kostendek kende bijdragen van individuele groe pen die profiteren van de speciaal voor hun gemaakte gemeentelijke voorzie ningen. De PvdA geeft haar vertegen woordigers in de nieuwe gemeenteraad de opdracht mee, de gemeentefmancien zodanig te verdelen, dat aan de priori teiten ook daadwerkelijk inhoud kan worden gegeven. Dat vraagt uiteraard onontkoombare offers in de overige sectoren. Zelfs nieuwe wensen, die in dit verkiezingsprogram staan en die niet onder prioteitenlijst vallen, lopen daar door kans op de langere baan te moeten worden geschoven. Onze vertegenwoor digers in de gemeenteraad staan de ko mende vier jaar voor de zware taak, dit verkiezingsprogramma gestalte te geven en te beoordelen, naar eer en geweten, wat wel en wat niet haalbaar is". Deze laatste zin vonden sommigen overbodig, maar eindredacteur Rood- enburg wilde die met name voor het kiezerspubliek handhaven als een nder- strep ing van het 'nieuwe realisme' in de PvdA. De stemmen staakten bij 14-14, zodat de werkgroep en het bestuur de knoop doorhakken of de zin wel of niet in het verkiezingsprogran komt. Uitgebreide discussie ontstond er over het woord 'hoogste' in het verband van prioriteit aan het behoud en scheppen van arbeidsplaatsen. Dhr.en mevr.Bois sevain vonden een superlatief niet op z'n plaats. "Arbeidsplaatsen hebben niet altijd de hoogste prioriteit, want milieu, welzijn, cultuur en kunst mogen niet verwaarloosd worden". FNV-bestuur- der D.C.Kaashoek uit St.Maartensdijk maakte daar ernstig bezwaar tegen: "Al dat spul bij elkaar maakt niets uit als je werkloos bent. Wat is er in Nederland nu belangrijker dan behoud en het scheppen van arbeidsplaatsen. Dat heeft toch de hoogste prioriteit!". Mevr.Delahaye uit Scherpenisse: "Dan stelt u werk nog boven kwesties van leven eri dood". Kdashoëk: "Een werkloze is al Half dood". V "Ik vertrouw Joop den Uyl dat we er niet onderuit kunnen". Staten lid drs.E.C.Boissevain gaf daar mee de algemene opvatting van de Thoolse Pvd A-leden weer over de beperking van het ziektegeld tot tachtig procent. De PvdA-afdeling Noord-Beve land had om steun gevraagd voor een motie, waarin beperking van de ziektegelden werd afgewezen. Het verzoek werd voor kennisge ving aangenonen. Men wilde 'de partijgenoten in de Tweede Ka mer niet voor de voeten lopen', zoals Boissevain het uitdrukte. Zijn collega-statenlid H.Vene- kamp benadrukte, dat de korting op het ziektegeld geen voorstel van Den Uyl was zoals volgens hem de kranten deden voorko men. "Het is een voorstel van de regering, maar als premier Van Agt met vakantie is of last heeft van z'n blindedarm, is Den Uyl de man die naar buiten treedt", aldus Venekamp woensdagavond in Meulvliet. Mevr.Van Elsacker-Brandt vond 'hoog ste prioriteit' niet juist, want dan zou je een 'stinkfabriek die aan tien man werk biedt' moeten toestaan. Het Thoolse statenlid H. Venekamp was het daarmee eens: "Met de hoogste prioriteit schuifje alles ter zijde. Behoud en het scheppen van arbeidsplaatsen moeten niet ten koste van alles gaan. 'Een hoge priori teit' in plaats van 'de hoogste prioriteit' is voldoende", aldus Venekamp, waar mee een grote meerderheid het eens was. De zin 'werkloosheid is geen onoverko melijke ramp' achtte men tegenstrijdig met het voorgaande, zodat die geschrapt werd. Daarvoor in de plaats kwam: "Werkloosheid is het produkt van onze samenleving, waarin de machtsverhou dingen ongelijk zijn verdeeld. Die sa menleving is te veranderen". Volgens het program moet de gemeente 1 centrale functionaris aanwijzen die bewust contacten legt met bestaande en nieuwe bedrijven, die ondernemers wegwijs kan maken in de mogelijkheden die de geneente biedt, die afweet van de vergunningen-problematiek en die knelpunten uit de weg kan ruimen. Bij het aantrekken van bedrijven moet de gemeente zich voornamelijk richten op die kleine en middelgrote ondernemin gen die vooral de werklozen in ons ge bied aan een baan kunnen helpen. Veelal zal het daarom gaan om bedrij ven die weinig-geschoolde Werknemers nodig hebben, aldus hét PvdA-pfogfdm. baariH staan ook hóofdsttikkeri óver IE ZUL AND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne de volgende vergunningen bekend. AANVRAAG M &T Chemicals B.V. te Vlissingen heeft bij hen op 29 juli 1981 een aanvraag om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor het uitbreiden van de bestaande inrichting met een tank met een inhoud van 50 m3 voor de opslag van tertiair dodecylmercaptaan/tertiair do de canthiol. De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, no. 519. TER INZAGE Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunning te verlenen onder voorschriften tot het voorkomen van gevaar, schade of hinder voorde omgeving en tot het voorkomen of beperken van luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en de overige stukken liggen voor een ieder ter inzage, en wel van 4 februari 1982 tot 4 maart 1982 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; in de provinciale bibliotheek, Abdij 9, Middelburg, op werkdagen van 9-21 uur; in de openbare bibliotheek, Spuistraat 22, Vlissingen en in de openbare bibliotheek, Oostkant 1, Terneuzen, op maandag van 14-20, dinsdag t/m donderdag van 10-12 en van 14-16 en vrijdag van 14-20 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8, Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEROEP Vanaf 4 februari 1982 tot 4 maart 1982 kan tegen voornoemde vergunningen beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken advi seurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid, onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht, of door enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 4 maart 1982 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft op 24 december 1981 bij hen een aanvraag ingediend om vergunningen ingevolge de Hinderwet voor het uitbrei den en wijzigen van de chemische fabriek met betrekking tot het filtreren van Cottrell-slurry en de tijdelijke opslag van filterkoek. De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlissingên-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nos. 526, 559, 576 en 609. TER INZAGE De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 4 februari 1982 tot 4 maart 1982 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45 - 20.45 uur; in de provinciale bibliotheek, Abdij 9, Middelburg, op werkdagen van 9-21 uur; in de openbare bibliotheek, Spuistraat 22, Vlissingen en in de openbare bibliotheek. Oostkant 1, Terneuzen, op maandag van 14-20, dinsdag t/m donderdag van 10-12 en van 14-16 en vrijdag van 14-20 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8, Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 4 maart 1982, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking, liggen de stukken ter inzage op bovenvermelde plaatsen, en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42,4331 EW Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de aangevraagde vergunningen, en wel tot 4 maart 1982. Tevens kan worden ver zocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot 25 februari 1982 tegen de aanvragen mondeling bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gele genheid gesteld aanwezig te zijn (tel. 01180-27351, tst. 430). Middelburg, 3 februari 1982 sociale zorg en welzijn, sport, onderwijs, volkhuisvesting, milieu en inspraak. Ten aanzien van de woningbouw zei staten lid Boissevain, dat het beleid afgestemd moet worden op de behoeften van de Thoolse bevolking en niet op de over loop zoals volgens hem nu veel gebeurt. Wat de vuilnisophaaldienst betrof, vond raadslid mevr.Boissevain 't een onding, dat de reinigingsrechten in de prijs van de plastic zak verwerkt waren. Dhr.Joosse uit Tholen onderstreepte het belang van een actief en gericht beleid om de relatie bestuur-burgers te verbe teren. Volgens hem is die sinds de ver schijning van het rapport Ten Berge(het oranje Berge(na de enquete met het oranje boekje) achteruit gegaan. Rood- enburg had bezwaar tegen nieuwe com missies die handenvol geld kosten, maar de grote meerderheid vond een (voorlo pige) commissie die een inspraakverof- dening maakt, op z'n plaats, Op een volgende vergadering zullen de ontbrekende stukken over ruimtelijke ordening en financien nog worden be sproken. Voor de raadsverkiezingen moet en er echter eerst nog nieuwe pro vinciale staten worden gekozen. Met het oog daarop spreekt 15 maart gedepu teerde W.Don uit Middelburg met het Thoolse statenlid Venekamp. De eerste is in tegenstelling tot vier jaar geleden geen lijsttrekker omdat er in PvdA-kring bezwaar bestaat tegen zijn PZEM-beleid (kecentrale Borssele). Tijdens de jaarvergadering van de SGP-statenkring Tholen en Sint-Phi- lipsland zijn 21 januari in het vereni gingsgebouw van de Geref. Gemeente te Tholen de aftredende bestuursleden herkozen :P. Kleppe uit St. Philipsland, K. Heijbóer uit St. Anriaiand en M. Dijke uit Scherpenisse. Van de uitsluitend huishoudelijke agen da vallen verder geen bijzonderheden te melden. Ds..J.G. van Loon, Hervormd predikant te St. Maartensdijk en kandi daat voor de Provinciale Staten, sprak een slotwoord naar aanleiding van Mi- cha 6. Het voornemen bestaat, dat de fractie voorzitter in de Zeeuwsë Staten, W.P. Rentier, 18 maart in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet een vérkiezingfctoespraak houdt. Sint Annaland: dinsdag 2 februari. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NLJ 28,50 - 29,50. Aanvoer 105 toü. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 22,30. Aanvoer 50 ton. Sint Maartensdijk: dinsdag 2 februari. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 28,50 - 29,-.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 7