Afscheid dirigent Gijzen na tien jaar 'Euterpe' Marinus Geuze 1 ste lijsttrekker D'66 SE BOUMAN POTTER Kamervragen over chr. kleuterschool Flipland Volop herten P.v.d.A. wil meer greep op benoeningsbeleid b en w BROEKSEH Z.PM. k Problemen in CDA Flipland ParM uitverkoop rechtstreeks ven groothendel. Verwarring des geestes Donderdag 4 februari 1982 38e jaargang no. 13 Weinig bisamratten A. van Os uit Wouw nieuwe dirigent van de Smerdiekse 'meziek' Marinus Geuze uit Poortvliet is de eerste lijsttrekker van D'66 voor de Thoolse raadsverkiezingen. Bij de vaststelling van de definitieve kandidatenlijst werd hij unaniem gekozen en vol gens voorzitter Ted van den Bergh komt de jonge landbouwer van de 'Zandhoeve' ook werkelijk in de gemeenteraad. "Reke nen op twee zetels zou overdreven zijn, maar we zouden er niet gek van opkijken. Velen hebben immers tegen hun zin een andere partij moeten kiezen, maar met de deelname van D'66 is dat voorbij", zegt v.d. Bergh. Informatie Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Stijlvol slot Ere-leden ook van de partij! Toneel en dansen De Zeeuwse CDA-leden in de Tweede Kamer, drs.H.Eversdijk uit Heinkenszand en drs.M.Beinema uit Middelburg, hebben staatssecretaris Hermes van onderwijs en wetenschappen schriftelijke vragen gesteld over de christelijke kleuterschool in Sint-Philipsland en dan met name over de dependance in Anna Jacobapolder. WEEK 0 Teveel CDA- en SGP-ambtenaren bij gemeente Tholen "Je moet eigenlijk lid van het CDA zijn om ambtenaar bij de gemeente Tholen te kunnen worden. Daarom moet het benoe mingsbeleid van b en w opengebroken worden". Het Thoolse statenlid drs.E.C.Boissevain zei dat woensdagavond in Meul- vliet tijdens een algemene ledenvergadering van de Partij van de Arbeid. "Sommigen solliciteren zelfs niet eens op een be paalde afdeling gezien de samenstelling van het personeel", wist raadslid J.de Bres te vertellen. Fractievoorzitter P.van Schetsen nam afstand van deze uitspraken. "Je moet voorzich tig zijn om dit zo hard op tafel te leggen, want we hebben geen inzage in de gegevens en onze eigen wethouder beheert de portefeuille personeelszaken aldus Van Schetsen. Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden X Verloochent bezoek uitsluitend na telefonische afspraak Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 16.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39.50 per jaar Losse nummers ƒ0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0.3T plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7-.00 contant Inclusief btw. op rekening 8.00 Hoofdredacteur G. Heijboer. Nationale beroering wegens een ont werp anti-discrimintatiewet, plaatselijke onrust door lange broeken van kleuters. Hele krantenpagina's worden gevuld met redactionele commentaren, dan wel met reacties van lezers. Dat temidden van een toenemende gevoeligheid van economische recessie, die sinds de der tiger jaren zijn weerga niet kent. Daar door zijn ook de politieke wolken don ker en de beroering daarvan is even groot als bij die nationale en plaatselijke stormen in een glas water. Maar wel een teken des tijds. De tijd van beroering. Toch zal ieder op zijn terrein moeten vasthouden aan de vier voornaamste vrijheden van een democratie - :vrijheid van godsdienst, vrijheid van onderwijs, vrijheid van vakbeweging, vrijheid voor de media. De verwarring des geestes poogt alle vier aan te tasten. Wie die grote vier echter vasthoudt, zal tot een veelzijdige erkenning komen, zal begrip weten op te brengen, zal veel meer po gingen aanwengen tot wat bindt dan tot wat scheiding breng. Niet alleen de ver warring des geestes is een symptoom van deze tijd, ook de polarisatie,de ver scherping van tegenstellingen. Er wor den van alle kanten, van alle zijden sto ten onder de grodel uitgedeeld. Christen en anti-christ lijken samen te werken, met welk een grote kloof ze ook ono verbrugbaar lijken, om die verwarring des geestes te bevorderen. Bij dit alles ontbreekt de meeste van de drie: de liefde voor elkaar, de gemeenschap, het land, de vrede in de wereld, de honge rende anderen, de verdru kten, de zie ken. Verwarring des geestes, het brengt ons allen verder van het pad waarop we dienen te wandelen. Te wandelen in de ootmoed en de dankbaarheid dat nog te kunnen en mogen doen. De winterse omstandigheden hebben een negatieve invloed gehad op de bi- samr tt nyangst in januari. Op het eiland Tholen, werden er 8 gevangen en op St. Philipsland 1. De ratten lieten zich met de vorst niet zien. Anders zouden er dubbele cijfers zijn gehaald, aldus J. "Meijil uit Poortvliet, de ambtenaar fau nabeheer. 'Haestinge' in Sint Maartensdijk stond vrijdagavond in het teken van de jaar lijkse muziekuitvoering van 'Euterpe'. Met een dirigentswisseling kreeg de avond een bijzondere tint. Na tien jaar dirigeren zette dhr.M.A.Gijzen uit Berg en op Zoom een punt achter zijn muzi kale loopbaan en gaf de dirigeerstok over aan dhr. A. van Os uit Wouw. Vanaf half acht was het een bont spek takel in de grote zaal van 'Haestinge': de blauw-zwarte 'Euterpe'-uniformen, de blinkende instrumenten en de sfeervolle verlichting vormden een kleurrijke en tourage voor het afscheid van de 68- jarige Gijzen. Na het dirigeren van zijn laatste nummers, de Saint-,Triphoa- mars van Arthur Ney (samen met de drumband), de fantasie Jolie Meunière Met de aanvaarding van het lijsttrek kerschap bij D'66 treedt Marinus Geu ze, die actief was agrarische jongerenor ganisaties, in de poltieke voetsporen van zijn vader. Ir.M.A. Geuze was bij de herindeling van de gemeente Tholen in 1971 lijsttrekker voor de CHU, wat later CDA werd. Ook was hij lid van de eerste Kamer. Tweede kandidaat van D'66 is A.C.Arts uit St. Maartensdijk, CNV-bestuurslid, lid van de ondernemingsraad van Bruijnzeel in Bergen op Zoom en ou dercommissielid van de Openbare Kleuterschool De Kubus. Derde is J. van der Reydt, leraar Gem.Mavo en op provinciaal en landelijk niveau al lang actief in D'66. Hij is ook kandidaat voor de Statenverkiezingen. Vierde is W.T.A.A.G.M. v.d. Bergh uit Tholen, de afdelingsvoorzitter. Vijfde marineman A.H.van Loon uit Tholen. De enige vrouw, mevr. G.SteketeeBijl uit St.Maartensdijk, is zesde. Haar is de politiek met de paplepel ingegoten, want haar vader W.L.Bijl is CDA- raadslid. Zevende en laatste - D'66 houdt 't bij een volmaakt getal - is Drs. W.Heijbroek uit Tholen, werkzaam bij het instituut voor rationele suikerpro ductie te Bergen opZoom en actief in de C.N.C.-zaak. Hij was eerder kandidaat voor een zetel in het Waterschap als hoofdingelande voor de waterkwaliteit. Voorzitter v.d.. Bergh was in de eerste instantie kandidaat voor het lijsttrek kerschap, maar o.a. zijn werk bij de schappij Centraal Beheer gooide roet in 't eten. "Er zijn allerlei omstandigheden die een rol hebben gespeeld bij het kie zen van Marinus Geuze als lijsttrekker. Persoonlijke voorkeuren, bereikbaar heid, e.d. de tijd ontbreekt me om het raadslidmaatschap goed te kunnen doen. Ik heb het veel te druk. Het is voor een jonge partij wel lastig opereren als je niet kan putten uit een arsenaal van mensen. Wij hebben geen wortels in maatschappelijke (vakbonden) en ker kelijke groeperingen. Daarom is onze start, moeilijk. We hebben ook een in formatie-achterstand. Zaterdag hebben we ons dan ook door gemeentesecretaris T.C.Benou laten inlichten over het raadslidmaatschap e.d. Het ambtena renkorps is namelijk zeker zo belangrijk als alles wat zich in het bestuur af speelt", aldus de voorzitter. D'66 werkt nog aan een verkiezingsprogramma. "Wel zo kort mogelijk. Een paar zinnige zaken op een rij zetten om praktische keuzen te kunnen doen als er bezuini gingen doorgevoerd moeten worden de decentralisatie van het welzijnsbeleid moet worden uitgewerkt, enz. Op be paalde punten valt er voor ons niks te verbeteren in de gemeenteraad. Met de meeste partijen zullen we 't ook goed kunnen vinden", aldus v.d. Bergh.Zelf sprak hem voorheen öe praktische en zakelijke aanpak van de VVD wel aan. Bepaalde liberale ideeen waren hem ook niet vreemd, maar die keuze was noodgedwongen omdat Tholen nog geen D'66-lijst had. Dat is vanaf 2 juni verleden tijd. woninginrichting i_—-i Advertentie IM Sinds vorige week vrijdag is dhr. A. van Os(links) de nieuwe dirigent van 'Euter pe'. Aan het 10-jarig dirigentschap van dhr.M.A.Gijzen(rechts) kwam daarmee een eind. van R.Champagnac en Mixed Pickles, een moderne selectie van M.Leeman, nam hij enigszins ontroerd afscheid van het Smerdiekse publiek, dat in de vorm van een geweldige opkomst het mooiste afscheidscadeau gaf, en van zijn muzi kale vrienden. "Dit afscheid nemen gaat me toch wel een beetje van het hart. Muziek is altijd mijn grootste hobby geweest. Ik vond het zelf fijn en met muziek maken doe je ook anderen nog een plezier." Met stijl dirigeerde dhr.Gijzen de over gang naar de nieuwe dirigent. Hij gaf 'Euterpe' in handen van dhr. Van Os na tien jaar werken aan een hoger niveau, wat de muziekvereniging ook bereikte. Er waren succesvolle concoursen in Bel gië en door het hele (Neder)land. Uit handen van voorzitter Van Damme ontving dhr. Gijzen een fotoboek met een fotoreportage van tien jaar 'Euterpe' en foto's waaraan vrijdagavond nog druk werd gewerkt. Met dit afscheid als dirigent is ook de wekelijkse verschijning van dhr.Gijzen als vertrouwd figuur in het Smerdiekse dorpsbeeld verdwenen: zijn gang van de bus naar het repetitielokaal, met zijn paraplu, glimmend gepoetste schoenen en hoed, zal men missen. Voor het officiële gedeelte stelde voor zitter M. van Damme de meisjes van het majorettenkorps voor. Het was voor het eerst dat ze als leden van 'Euterpe' meedoen aan de muziekuitvoering. De vorige feestavond hestond dit fleurige onderdeel van de muziekvereniging nog niet. Op 30 april werden ze aan het Smerdiekse puhliek voorgesteld. Ook de nummers onder leiding van di rigent Van Os vielen hij het puhliek in goede aarde. Aan hem is het de zware taak om 'Euterpe' naar een nog hogere klasse te dirigeren. Dhr. Van Os bespeelt zelf de klarinet en tijdens het bal na toonde hij zich tevens een uitstekend 'walser'. Naast de honderden muziekliefhebbers waren ook de ere-leden C.M.ndriesse en J.C.eluk getuige van het 'Euterpe'-spek- takel. Tien jaar geleden werd de plaats van dirigent Geluk ingenomen door dhr.Gijzen. Het was één van de zeldza me avonden met drie 'Euterpe'-dirigen- ten onder één dak. Na afloop van het concert waren er twee zilveren KNF-spelden voor het echtpaar Alie en Izak Lindhout. Voorzitter Van Damme: "Ze hieven de muziek én elkaar 25 jaar trouw!" waar op een spontaan applaus volgde. Izak Lindhout was tijdens zijn militaire dienstperiode als trompetter aan zijn muzikale loopbaan begonnen en leerde in 'Euterpe' zijn vrouw kennen. Na het aankondigen van een optreden van de plaatselijke toneelvereninging A.I.O.S. volgde nog een programma van de drumband en de majorettes. Onder leiding van respectievelijk Anja Men- heere en Lianne Vermeulen werd een bonte show opgevoerd. 'Haestinge' leek even op een verzamelplaats van een Amerikaans legeronderdeel tijdens de oorlog tussen de Noordelijken en de Zuidelijken. Dat kwam voornamelijk door het oorverdovende dreunen van de grote trom. Een beetje hard, maar toch mooi om te zien en te horen. Na het 'Euterpe'-gedeelte werden de ogen gericht op toneelvereniging A.I.O.S., die het blijspel 'Gasten in eigen huis' op de planken hracht. Rudïe Nijs- sen, Gozina Steketee, Lenie van de Ree, Theo Steketee, Corrie Anthonisse, Guus de Kaper, Henri Bungener, Piet Groffen en Harry van de Ree werden vorige week naar aanleiding van het optreden bij--de Thoolse hra '.veer al gerecen seerd. Het was in ieder geval leuk! Het was inmiddels al zaterdag toen het nagestreefde applaus werd geoogst. Na dat het doek gevallen was, gingen leden van de muziekvereniging over tot het trekken van de prijzen van de verloting. Tot diep in de nacht zorgde het Peper buskwartet voor een flinke dosis gezel ligheid. "Is het dé bewindsman bekend, dat de 'Stichting voor kleuter- en lager onder wijs op gereformeerde grondslag' te Sint-Philipsland slechts bereid is op nieuw dispensatie te vragen voor het voortbestaan van de dependance van de kleuterschool te Anna Jacobapolder, in dien de ouders tevoren schriftelijk ver klaren met de volgende regels in te stemmen: a. het dragen van lange broeken door meisjes is op school niet toegestaan b. op school wordt geen medewerking verleend aan het St.Nicolaasfeest c. kerstfeest wordt gevierd volgens door het bestuur op te stellen regels en op een door het bestuur te bepalen plaats? Is de bewindsman'van oordeel dat het hier normaal te stellen regels betreft, met name als het gaat over het dragen van lange broeken door meisjes? Is de bewindsman bereid het schoolbe stuur erop te wijzen, dat de voorwaarde tot het niet dragen van lange broeken door meisjes, zeker indien deze jonge kinderen over vrij grote afstanden door het vlakke polderland naar school moe ten, een oneigenlijke voorwaarde is voor het verkrijgen van toestemming om een dependance te Anna Jacobapolder in stand te houden?", aldus de CDA-ka- merleden Eversdijk en Beinema. Het hertenbestand op Tholen en Sint Philipsland is mogelijk veel groter dan zelfs de meest optimistische natuurlief hebber doet geloven. In de Hollaere- polder bij Oud-Vossemeer is een kudde van maar liefst acht herten gesignaleerd. Naar het schijnt hebben deze hun domicilie in het natuurgebied bij de Krabbenkreekdam tussen Tholen en St. Philipsland. De rust die daar heerst, maakt dit fraai gebied - voor de schaat sliefhebbers een soo t Alma Ata - tot een geliefde verblijfplaats voor vele dieren, met name vogels. Er is ook een Europese Flamingo gezien. Als bijlage is de brief van het schoolbe stuur aan de ouders van de dependance te Anna Jacobapol-der gevoegd: "Wij hebben besloten voor de depen dance opnieuw dispensatie aan te vra gen, mits u als ouders bereid bent on derstaande regels op te volgen en ons dat schriftelijk te verklaren: 1. dragen van lange broeken door meis jes is op school niet tóegestaaa(dit wordt binnenkort in een schoolreglement op genomen) 2. op school wordt geen medewerking verleend aan het st. nicolaasfeest. 3. kerstfeest wordt gehouden volgens door bestuur op te stellen regels en op een door bestuur te bepalen plaats, het bestuur". Het formulier dat ondertekend kan worden, luidt: "door ondertekening de zes verklaren de ouders vandat ze volledig en zonder voorbehoud de regels door het schoolbestuur opgesteld in de brief van 13 januari 1982, zullen opvol gen. Voor accoord.... Uiterlijk donder dag 21 januari inleveren bij de leidster". Verwarring des geestes 0 PvdA wil greep op benoemingsbe leid ambtenaren Kamervragen over St. Philipsland schoolbeleid Koeien ten onrechte in beslag ge nomen 0 Laat Nederlandse boer niet tor nen aan vrije markt Markusse over kavelruil 0 Thoolse PvdA bouwt (nog) wel op Den Uyl 0 Scheuring in CDA St. Philipsland 0 Marinus Geuze de 'eerste' Thool se democraat Concordia stand St. Philipsland hield Competitievoetbal rolde voor de helft DE ONDERVINDING EEN LITTEKEN NA LAAT Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's. Binnen het CDA in Sint Philipsland zijn opnieuw problemen gerezen. De be stuursleden W. Quak en G.C. Noort- hoek (allebei rechtstreeks CDA-lid) hebben zich terug getrokken. Zij stellen zich niet meer beschikbaar voor de kan didatenlijst van de gemeenteraad. Wethouder A.JCostén heeft zich daarbij aangesloten. Volgens een verklaring voelen de drie zich niet meer thuis in de CDA-afdeling. Ze beraden zich over het eventueel uitkomen met een eigen lijst, bijvoorbeeld gemeentebelang. Voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen was kort aangeboden. "Ik dacht niet dat er problemen waren. Volgende maand hebben we een vergadering met de le- voor, in het verkiezingsprogram op te nemen dat 'de personeelsbezetting een afspiegeling van de bevolking dient te zijn'. Boissevain voelde daar niets voor omdat dit wel eens tegen de PvdA zou kunnen werken: "De meerderheid is confessioneel, van de raad, het college en de ambtenaren". Secretaris P.Delahaye uit Scherpenisse Vervolg op pag. 7 Het benoemingsbeleid kwam ter sprake tijdens de behandeling van het ont- werp-verkiezingsprogram, waaraan een dertien mannen en vrouwen tellende werkgroep sinds september had ge werkt. Onder het hoofdstuk 'gemeentelijke be drijven en diensten' stond o.a.: "De ambtenaren van de gêmeente staan ten dienste van het gemeentebestuur en de bevolking. Van hen wordt bestuurlijke loyaliteit verwacht. In hun arbeid moet de serviceverlening aan de burgers richtsnoer zijn. Anderzijds dient de ge meente als werkgever al haar ambtena ren een menswaardige arbeidsplaats te bieden. Personeelsleden moeten hun werk kunnen beleven als een nuttige bijdrage aan de taak van hun dienston derdeel, gemeente en samenleving. De persoonlijke ontplooiing in het werk moet van laag tot hoog worden bevor derd". Sommigen vonden dit zo vanzelfspre kend - het stond mogelijk ook al in het Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670-33 85 ^Adr^^Bwekhut^^er^egnp^oorJ(waUtei^r^ervic^\ ambtenarenreglement - dat het wegge laten zou kunnen worden. Na stemning werd dit onderdeel gehandhaafd, want in Rotterdam werken ambtenaren met een liberale inslag besluiten van b en w soms niet loyaal uit of tegen. Verder stond er onder dit hoofdstuk: "Alle gemeentelijke functies staan open voor mannen en vrouwen, voor Neder landers en hier gevestigde niet-Neder- landers. ErAvordt naar gestreefd om meer vrouwen,jongeren,migranten en minder validen - dat zijn de meest kwetsbare groepen op de arbeidsmarkt - in dienst te nemen. De eisen die bij de werving en selectie van het personeel worden gesteld, dienen functioneel te zijn en niet hoger dan voor de geboden baan noodzakelijk is. Vacatures worden via open sollicitatie-procedures vervuld. Vriendjespolitiek is onaanvaardbaar". De eindredacteur van het ontwerp-ver- kiezingsprogram, Vrije Volk-journalist J.Roodenburg uit St.Annaland, had het landelijk PvdA-program Weerwerk en het Rotterdamse programma als uit gangspunten genomen. De zin 'vriend jespolitiek is onaanvaardbaar' werd na enige discussie bij meerderheid van stemmen geschrapt. Daarvoor kwam een meer 'parlementaire' formulering van De Bres terug, want de bezwaren tegen het alsmaar benoemen van CDA- en SGP-ambtenaren bij de gemeente Tholen, bleven. Met name de afdeling gemeentewerken werd als een SGP- bolwerk gezien. Vice-voorzitter I.C.Moerland uit St.Annaland stelde den en voor de pers heb ik nu geen commentaar". Die reactie doet heel merkwaardig aan tegen de uitlatingen van bestuurslid Quak: "Ik voel er niks voor om de vuile was buiten te hangen, maar we zijn het niet eens met de procedure die gevolgd wordt bij de voorbereiding van de raadsverkiezingen. Op een gegeven mo ment is de maat vol. Een verzoenings poging zie ik niet zitten, 't Is echt jam mer dat dit gebeurd is, want alle drie zijn we CDA'ers. We beraden ons nu, maar persoonlijk sluit ik me niet aan bij de partij voor algemene belangen (PVAB). Dat is m'n richting niet. We zijn nu dakloos, evenals een deel van CDA- kiezers dat achter ons staat", aldus dhr. Quak. Na de.verkiezingen van vier jaar gele den, toen J. de Jager lijstaanvoerder was en A. Kosten tweede stond, kwamen er moeilijkheden toen Kosten met de SGP in het college ging en de Jager liever Rijstenbil op een wethouderszetel had gezien. De vrede werd toen echter weer getekend. De Jager kreeg in 1978 totaal 169 stem men: 88 in Anna Jacobapolder en 81 in St. Philipsland. Kosten was goed voor totaal 191 stemmen waarvan 49 in Anna Jacobapolder en 142 in St. Philipsland. Het CDA werd in grootte de tweede partij en streefde de PVAB voorbij. Zo wel het CDA als de PVAB kregen een restzetel. Als De Jager en Kosten elk met een eigen lijst uitkomen, is de kans aan wezig dat de SGP een restzetel krijgt. Dinsdag bestelde mevr. Brusselaars te Roosendaal 30 m2 parket A kwaliteit stroken standaard, compleet met plinten en ondervloer. Woensdag us bezorgd. Donderdag is gelegd en betaald. Vandaag mag u de vloer best gaan bekijken, als u eerst even naar de tam. Brus selaars belt 01650-38203. Maak daarna direct een afspraak in de kleinste showroom van ZPM in Neder land,met grote sortering en de lage prijzen. Bel direct voor een afspraak en ook u profiteert van onze uitverkoopprijzen t/m 4 februari Minimum afname 30 m2 200 m2 eiken A mozaïek van 38.— nu22.50 160 m2 eiken B mozaïek van 29.— nu19.00 400 m2 eiken C mozaïek van 24.— nu15.00 90 m2 lammellen A compleet met keiharde laklaag per m2 van 75.— nu45.00 400 m2 22 mm eiken stroken massief met noestje en keiharde laag45.00 Alles kan tegen kostprijs onder volledige ZPM-garantie en onder Consumentenbondvoorwaarden worden gelegd. Lamellen leggen per meter9 BRUGSTRAAT 1 - ROOSENDAAL. TEL. 01650 - 4 20 36 OF 5 58 90 AHvAftAfiiJfliT iv e'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1