Ijsbaan met modem materiaal schoonmaken Om bezuinigingsoverwegingen ontslag voor acht werknemers Z.P.M. In 40 jaar nog geen kwartier absent Crisis twee De bres: misplaatst wantrouwen van b. en w. PARKET-UITVERKOOP BOUMAN POTTER TT Snelheids en verlichtingscontrole Thoolse Betonindustrie heeft nog werk Donderaag 21 januari 1982 38e jaargang no. 11 Het ging er even heet toe. Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden Rechtstreeks van de groothandel. Minimale afname 30 m2. 480 m2 eiken A mozaïek 750 m2 eiken B mozaïek 1100 m2 eiken C mozaïek 130 m2 lamellen A 1500 m 22 mm eiken stroken Lamellen leggen per meter9. Bezoek uitsluitend na telefonische afspraak. Vraag naar de dichtstbijzijnde vestiging. Roosendaal, tel. 01650-42036 b.g.g. 55890 b.g.g. 01651-2241. Vandaag gesprek met bonden Draai het andersom. WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet 40-jarig ambtsjubileum 'meester' Bijl uit Sint Maartensdijk Bijzonder onderwijs Vervolg op pag. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Siot-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39.50 per jaar Losse nummers ƒ0,80 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0.31 plus btw. p'ermm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7 00 contant Inclusief btw. op rekening 8.00 Hoofdredacteur G. Heijboer. Met amper, maar waarschijnlijk /log net deze week voor de bouwwereld het als het ware welkome wintrse vorstverlet, zal de werkelijkheid toch snel terugke ren. Een werkelijkheid die moeilijk rooskleurig kan worden genoemd. Dat niet alleen in deze sector. Bijna een half miljoen werklozen is niet niks. Integen deel, het riekt naar de omstandigheden in de dertiger jaren. Immers, al zijn er tussen die dertiger en de huidige tachti ger jaren wel een paar economische in- zinkingkjes voorgekomen, van een echte crisis, ook niet de oliemalaise, kon wor den gesproken. Van een echte crisis was wel sprake in de dertiger jaren. De overleveringen bevestigen dat indien men het zelf niet beleefde. Zijn we dan al opnieuw in dit stadium aangeland. De ondervinder van toen zal dat heftig ont kennen, want de armoede openbaarde zich in die dertiger jaren over zoveel ge ledingen van de maatschappij, dat èr maar een heel klein percentage over bleef. die het toen gul had. Ja, misschien dat kleine percentage nog gul in verge lijking met de in zoveel groter getale heersende armoe, maar gul, nee, dat was toen voor maar heel weinigen wegge legd. Zover zijn we gelukkig dus nog (lang?) niet. Maar tekenen wijzen er toch op, dat we economisch dieper wegzinken. Het nog verdienend aantal wordt geringer naarmate het werklozen aantal stijgt. Wanneer wordt de limiet overschreden, wanneer breekt het al wat slappe koord. Eerste tendenzen zijn er, die toch dat dertiger beeld oproepen. Zo bijvoor beeld deze week in de Thoolse raad, toen werd gepleit om een deel van het overschot 1980 niet te gaan reserveren in de nog vrij grote gemeentelijke potten maar de mogelijkheden na te gaan of er van dat overschot direct te investeren valt voor werkgelegenheid op korte ter mijn. Een verzoek dat werd gedaan weliswaar nog lang niet in een situatie als zich in de dertiger jaren voordeed, maar het klonk ons toch als een bekende alarmschei in de oren. Wie immers raadsverslagen uit de dertiger jaren na pluist, ontdekt dat zich dergelijke signa len bij de vleet hebben voorgedaan. Verlaging van uitgaven hier en terug brengen van lonen daar en vele pogin gen om gelden vrij te krijgen voor de werkloosheidsbestrijding. Het ging toen heel moeizaam want van weinig valt niet zoveel te maken. Het is de vraag of het nu zoveel minder moeizaam zal gaan, als het er werkelijk op aankomt. Als het er inderdaad op aankomt en misschien is het bijna zover, dan 'kan toch ook van overheidswege nog heel wat worden gedaan om 'althans zoveel mogelijk werk in eigen gebied te hou den. Dan moet het echter wel zover ko men ais dat in de dertiger jaren het geval was, dat men zich twee keer bedenkt, eer de cent over de brug ging, want die was men kwijt. Inderdaad gaat men er dan omgekeerd ook zo over denken, maar zeker in een tijd van soberheid - daar praten we trouwens nog helemaal niet over - telt elke gulden, voorheen elke cent, mee. Telt ook elke arbeidsplaats Het kan bijna nergens anders dan in Nederland als het om de schaatssport gaat. Jawel, in noordelijke landen zijn er heel wat meer mogelijkheden om de schaats onder te binden, maar de temperaturen zijn er gewoonlijk te laag om er een nationale volkssport van te maken, zoals in Nederland het geval kan zijn. Dat kon al tot tweemaal toe in dit winterseizoen. De eerste maal december '81, de tweede maal nog geen maand later in het pasbegonnen jaar. Bij duizenden zijn de schaatsen ondergegaan. De twee weken in dit winterseizoen betekent de zekerheid, dat er komende winters (bij voldoende vorst) weer nieuwe generaties zijn aangetreden om die volkssport te continueren. Dichterbij huis blijvend is in onze contreien ook volop geprofiteerd. Het begon al met de Kerstvakantie met voor de scholieren extra mogelijkheden. Het vervolgde afgelopen week, zodat alle in aanmerking komende banen, van de Sint Philipslandse Tramput tot de Thoolse Veste heel wat ijssporters te zien gaven. Men mag gerust van oordeel zijn, dat IJsclubsecretarissen deze vorstperiode als zeldzaam kunnen onderstrepen, want het komt niet zo vaak voor, dat banen dichtvriezen als nu gebeurde, dat men kon schaatsen met zon en bij temperaturen, dat het truitje al voldoende was. Windstil, geen sneeuw, geen mist, geen oosterse priem en toch prima ijs. Zelfs zoveel genot gaat niet zonder perikelen. Een pols, een lichte hersenschudding, een verzwikte enkel, een zere knie, ze zijn niet uitgebleven, maar het gezonde van dit bewegen, het gezellige van de groep domineerde. IJsclubbestuurders waren zeer aktief. Vaak kreeg men veel medewerking van leden. Soms was het mis, zoals de Pluimpotijsclub vorig week meemaakte. Bij menige ijsvereniging stroomden de leden toe. Daardoor kon wat extra's worden geïnvesteerd, hetzij door het beschikbaar stellen van prijzen, hetzij door noodzakelijk baan-schoonmaakmateriaal. Dat was bijvoorbeeld het geval bij de IJsclub Scherpenisse, die voor het schoonmaken van de baan moderne apparatuur aanschafte. Daarom op dit plaatje bestuurslid C. Duijnhouwer, die met een snelheid van 10 tot 15 km per uur de Pluimpotbaan kan vegen, wat dan ook niet meer dan een uurtje vergt. Men ontving vorige week ook zo'n 356 _'j., gulden per dag, terwijl het ledental tot een 800 werd opgetrokken, waarbij zelfs liefhebbers uit Rotterdam, of Goes en Brabant zich aanmeldden. Overigens zei Kees Duijnhouwers, dat hij maandagochtend met een paar bestuurders wel had kunnen grienen, toen ze zagen, wat er door onbevoegden - want de baan was niet open - zaterdagavond en zondag aan het to goede ijs was vernield. Men was er met brommers opgereden, had diepe voren getrokken en op het toen nog betrekkelijk zwakke ijs zaterdagavond brede scheuren veroorzaakt. Het kostte heel wat inspanning en tijd om die groeven en scheuren te dichten, maar het lukte dank zij het vriezen 's nachts. Daardoor kon ook de Pluimpot-liefhebber nog profiteren, zoals dat op alle andere Thoolse ijsbanen en in Sint Philipsland maandag voor een week meteen het geval was en op de Veste in Tholen vanaf donderdag. Het was me inderdaad het schaatsweekje wel. Het ontbreken van het rechtskundig advies bij de alleen voor de raad ter inzage liggende stukken, zat het PvdA lid J. de Bres maandagmiddag niet lekker. Hij wees er op bij een eerdere kwestie ook te hebben geadviseerd aan het college om zich in een vroeger stadium van juridische bijstand te verzekeren. Dat blijkt ook hoognodig te zijn geweest in het geval van landbouwer D.J. van Gorsel die met de gemeente gaat rechten over pachtland. Als zo'n rechtskundig advies bij de stukken ligt, kan de raad wat gemakkelijker al of niet besluiten om over te gaan tot een rechtsgeding. In de hierop volgende discussie voorna melijk tussen de raadsvoorzitter en het raadslid De Bres liep de temperatuur in de toch al warme raadszaal nogal op, want enerzijds vond de heer de Bres het ontbreken van dat juridisch advies min of meer een misplaatst wantrouwen van het college in de raad. De raadsvoorzitter wees er op, dat de rechtskundige juist dringend had ge vraagd om dat niet bij de stukken te leggen. Hij vond dat zijn overwegingen op een andere tafel thuishoren. De Bres: de raad bepaalt toch of al of niet een rechtsgeding moet worden ge voerd, dan wil het ook graag tevoren weten of daarbij kans van slagen is. Hoewel dat in feite overbodig is, zou men boven het rechtskundig advies kunnen zetten, dat het vertrouwelijk is. De voorzitter: indêrdaad spreekt de raad zich uit over het voeren van een rechtsgeding, maar voor een rechtskun dige is het toch wel moeilijk de papieren al op tafel te leggen, als hij al zover zou zijn en ik denk niet dat dit ooit het geval is. De Bres: ik zie het als een misplaatst vertrouwen aan de raad. De Voorzitter: maar hier kun je toch niet in het open baar over gaan praten. De Bres: natuurlijk niet en dat hoeft ook helemaal niet, maar de raad wil toch wel de mogelijkheden nagaan. Het V.V.D. raadslid M. van Damme heeft wel enig begrip voor het standpunt van de heer de Bres in het algemeen, maar dit geval (pachter van Gorsel in Buitenzorg), is voor hem duidelijk. Hier gaat het er niet om of de gemeente al of niet zal rechten, maar de andere partij doet het. De ge meente poogt zich via de juridisch advi seur te verweren Voor de V.V.D. fractie zou het door de Bres geponeerde nog eerder noodzakelijk zijn. want we heb ben geen lid in het dagelijks bestuur, zoals de fractie van de Bres. Hij kan het met de voorzitter eens zijn, dat het toch wat moeilijkheden zou kunnen oproe pen om nu al het rechtskundig advies ter tafel te brengen. Voor de Bres blijft dat echter onbegrij Dat hoeft elkaar geen misere aanpraten te zijn. Of moderner uitgedrukt, doem denken, nee, dat mag alleen realiteit zijn. Ook in een tijd met zoveel meer mogelijkheden dan vroeger, met zoveel meer knappe economen, is een half miljoen werklozen niet niks. Tenslotte moeten ook die mensen eten. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670 - 33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Wie in deze depressietijd het economisch hoofd boven water kan houden, levert al een behoorlijke prestatie. Dat is het geval in de landbouw, bij middenstand, zeker ook bij industrie, laat staan bij een bouw-industrie. Als er het laatste jaar immers ooit iets in elkaar zakte, dan was het wel de woningbouw en daarmee niet in het minst de toeleveringsbedrijven, zoals steen- en betonfabrieken. Die terugslag betekent tege lijkertijd een verhevigde concurrentie. Die concurrentie betekent op alle kleintjes moeten letten. Voor de Thoolse Beton Industrie betekende dat een reorganisatie, die 8 man minder op de loonlijst brengt en daardoor het evenwicht tussen kosten en baten enigermate moet herstellen. Want werk hebben en verlies lijden houdt niet zo lang stand. Advertentie IM per m2 van 38.— nu22.50 van 29.nu19.^- van 24.nu15.— compleet met keiharde laklaag van 75.— nu 45. 800 m 22 mm massieve stroken zonder laklaag 39.- massief met noesje en keiharde laklaag49.- Alles kan tegen kostprijs worden gelegd onder volledige Z.P.M.-garantie en Consumentenbondvoorwaarden. Advertentie IM Het was ook de directeur en zijn advi seurs van de Thoolse Beton Industrie niet ontgaan, dat om het economisch hoofd boven water te kunnen houden komende tijd nog efficiënter gewerkt zou moeten worden. Als het bij hoog conjunctuur niet zo nauw komt, al moet de zakelijkheid daarvan nog worden betwijfeld, of er op een 60 man een paar meer rondlopen, zódra de concurrentie vormen aanneemt als thans in de bouw wereld en in die van wegenaanleg, enz., ja dan moet iedere onderneming wel al les op haren en snaren zetten om te kunnen blijven draaien en daardoor voor een x aantal mensen werk te heb ben. Inderdaad zijn er bij de Beto nindustrie op Tholen al wat eerder fi nanciële moeilijkheden geweest. Dat bracht o.m. de omvang van het bedrijf met zich mee, de toen beperkte techni sche en ruimte mogelijkheden en een alerte verkooppolitiek. Uiteraard is de Thoolse Betonindustrie niet de enige die vloeren, vloerplaten, geïsoleerde vloeren en bijzondere op drachten uitvoert in ons bedrijvig land je- Het is niet van vandaag of gisteren, maar bij de top van het bedrijf was al langer bekend, dat het in de nabije toekomst tot een efficiënter werkwijze moest komen en dat eventueel een bepaald sterk ver lies gevend onderdeeltje in het totale produktie-apparaat dan maar moest worden afgestoten. Als men tegenwoordig, zoals de T.B.I. ook deed ontslag aanvraagt voor een aantal mensen bij het Gewestelijk Ar beidsbureau, heeft dat onmiddelijk ge-_ volgen. Op zich niet zo'n wonder, want' het is ingrijpend als 8 mensen, mogelijk wat vroeger werd genoemd, kostwin ners, op straat komen te staan. Om te beginnen lijkt het ons vo<j>r een onder nemer ook heel wat aantrekkelijker, dat I er acht meer dan acht minder nodig zijn. De vakbonden komen in de weer en dat is hun goed recht, want men dient de belangen van de leden te behartigen en trouwens ook uit sociaal oogpunt is er bij ontslagen de nodige voorzichtigheid ge wenst. Voor bedrijven is dat niettemin vaak uit de nood geboren en dat open baart zich vooral in de bouwwereld. Vandaag gaan de bonden praten met de Thoolse T.B.I. top. Dit dank zij het ge rechtvaardigd vriendelijk verzoek van een C.N.V. bestuurder. Daartoe is niet nodig ouwe koeien uit de sloot te halen, maar het oog op de toe komst te richten. Dat is de mening van de T.B.I. directie, want nood breekt wetten. Jammer genoeg ook sociale wetten. pelijk, want het komt met op de open bare tafel, maar alleen de raad neemt er in vertrouwen kennis van. Bij wijze van spreken komt dat morgen voor de rech ter en de raad weet er niks van. De voorzitter meent dat de heer de Bres die kwestie toch wat hoog opklopt. Het moet hem bekend zijn, dat zo'n stuk door de voorzitter gewoonlijk wel in de commissie B.A. (besloten) aafi de orde komt. Nu echter wordt de gemeente ge dagvaard en daartegen willen we ons via rechtskundige verweren. De C.D.A. woordvoerder is het daarmee eens. De officiële dagvaarding kan ter inzage liggen, maar het verweer behoeft toch niet perse op papier te staan voor de raad. Zijn fractie kan zich dan ook met het standpunt van het college verenigen. Wethouder L.J. Koopman meent dat het raadslid de Bres te ver gaat om te stellen, dat het college de raad niet zou vertrouwen. Dan zou men het ook kun nen omdraaien en stellen, dat de raad geen voldoende vertrouwen heeft in het college om een juridisch adviseur aan te trekken. De Bres: ik vind dat de raad kennis moet kunnen nemen van het waarom van de rechtskundige om zich te verweren, juist omdat daarover de raad moet beslissen. De wethouder Koop man suggereert, dat als de raad het weet, dan komt het openbaar, maar dat wijs ik volstrekt af. Men kan het extra bena drukken als zijnde vertrouwelijk maar het raadslid die dat in de openbaarheid zou brengen, zou zelfs volgens de afge legde eed of belofte strafbaar zijn. Daarmee wordt dan deze wat verhitte discussie maar besloten. Gaan we naar crisis 2? Thools raadslid proefde mis plaatst wantrouwen van college Thoolse Beton Industrie reorga niseert, maar heeft nog werk Een week vol ijspret Werkgelegenheid (uit gemeente kas) stimuleren Burgemeester Sint Philipsland had het over duistere zaken Spreekrecht blijft bij commissie vergaderingen in Tholen Leraar Bijl verzuimde 40 jaar niet Geld maakt niet gelukkig 154 meer mannen werkloos Oprichting 'Laat Leven' De CDA voorman van start RPF ën GPV bundelen krachten Jan Overeenkam't kan vriezen, 't kan dooien Hoe zijn de zaterdag? voetbalvelden voor Veel plaatselijk nieuws en andere variatie WANNEER IEDER AAN AN DEREN VERGAF WAT HIJ VOOR ZICHZELF VERGEEF LIJK VOND, LEEFDEN WIJ IN EEN IDEALE WERELD. Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Op 14 januari werd 's morgens vroeg door de rijkspolitie van de groep Tholen veriichtingscontrole uitgeoefend van het uitgaande verkeer. Dat vond plaats bij de Thoolse brug. Er gaan elke morgen heel wat auto's de brug over, waarvan de inzittenden elders hun werk hebben. De toestahd van hun voertuigen was van dien aard. met name wat de verlichting betreft, dat er een pluim afkan. Slechts 1 overtreding werd onder die velen ge constateerd. Op 15 januari was het met name het zwaar verkeer, dat even móest stoppen bij het Stenen Kruis waarbij het vooral ging om het handhaven en dus ook na komen van de rijtijdenwet. In dit kader moesten 2 bekeuringen worden uitge schreven. Voorts was er snelheidscontrole in sa menwerking met de verkeersgroep te Middelburg, waarbij op 3 punten in to taal 333 voertuigen werden gecontro leerd. Er werden 2 snelheidsovertredin- ,gen in Oud-Vossemeer vastgesteld, 9 in Tholen aan de Grindweg en 1 in Poort vliet in de Stoofweg. Advertentie IM Jubilaris dhr.J.G.Bijl keerde toch steeds weer in Sint Maartensdijk terug. Dhr.J.G.Bijl uit Sint Maartensdijk, on derwijzer aan de Christelijke Mavo te Tholen, vierde vrijdagavond in 'de Win gerd' in Tholen zijn 40-jarig ambstjubi- leum. Het was een besloten bijeenkomst van het dagelijks bestuur, directie en medewerkers van de Christelijke Mavo met naast dhr.Bijl zijn echtgenote en zijn twee kinderen. Het meest opmerkelijke feit in zijn lange onderwijsloopbaan is dat hij in al die jaren nog geen kwartier absent is geweest. Iets voor het Guinness Book of Records? Dhr.Bijl werd gehoren op 18 septemher 1918. Zijn loqphaan hegon in de oorlog. Na zijn kweekschoolperiode in Bergen op Zoom werd hij te werk gesteld op het Smerdiekse gemeentehuis als ambte naar bij de Autobevrachtingsdienst van het departement van Verkeer en Water staat. Daar bleef hjj twee jaar, waarna hij in 1943 op de lagere school in Scher penisse terecht kwam. Na het geven vanonderwijs aan de lage re scholen te Poortvliet. Wemeldinge en Tholen kwam de evacuatie. Tot sep tember '44 verbleef hij in Pijnack^, Er volgde weer een hele reeks van scholen: Kruiningen('45), Stavenisse(begin '46), 10 jaar in de klas op de christelijke la gere school te Kapelle. In Herkingen was hij van 1956 tot '63 hoofd van de christelijke lagere school. In Gouda maakte hij kennis met het l.T.O. Hij gaf er les aan de christelijke technische school van '63 tot '67 en door die kennismaking met het bijzonder on derwijs kwam hij als hoofdonderwijzer

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1