Je Maintaindrai Populieren voor de bijl Sluis in Oesterdam blijft omstreden Kleuterschool bij de Schalm en de chr.Rehobothschool Bijna 600 werklozen BROEKHUI Herten in de vrieskou 4i-l BOUMAN POTTER Nieuw bedrijf met noorderzon uit St.Annaland Donderdag 14 januari 1982 38e jaargang no. 10 Thools pilsje ƒ1,35 Beroepsschippers en pleziervaarders willen meer Ook binnen de Thoolse geledingen is geen eenstemmigheid over de sluis in de Oesterdam. Provinciale politici als Nieuw- kerk (CDA) en Venekam (PvdA) hebben vrede met een kleine jachtensluis van 4 xh x 30 meter, maar gemeentebestuurder J.L. van Gorsel (VVD) sprak van een 'teleurstellende ontwikkeling voor Tholen'. Met name ook beroepsschipper M. Boomsluiter uit Stavenisse kon het maar moeilijk verkroppen, dat plezier vaarders door de sluis mogen en broodschippers op de noord zuid route moeten omvaren. Watersporter J. van 't Hof (bes tuurslid van de W.S.V. de Kogge uit Tholen) wilde de jachten sluis graag 1 meter breder. De Thoolse gemeenteraad behandelt maandagmiddag een voorstel om een principebesluit te nemen tot stichting van een openbare kleuterschool in Stavenisse. De bestaande chr.Van der Lek-de Clercq kleuterschool wordt opgeheven. Het ge bouw, dat eigendom is van de gemeente, gaat over naar de Rehobothschool aan de Pilootweg, die dan een eigen chr.kleu- terschool kan verwezenlijken. Per 1 augustus a.s. kan alles in gaan indien het ministerie van onderwijs de nodige toestem mingen verleend. "Deze sanering kan niet doorgaan als er veel kosten aan verbonden zijn. Daarom kan een leidster niet met wachtgeld gaan. Dit moet budgetair neutraal verlopen", aldus wethouder C.J.Moerland, voorzitter van de Van der Lek-de Clerq kleuterschool. II Scholenkoppel Leidster Bezuiniging Alternatieven De werkloosheid op Tholen en Sint-Philipsland is tot on gekende hoogte gestegen. Eind december waren er 455 mannen(waarvan 225 in de bouw) zonder werk en 131 vrouwen. Daartegenover stonden slechts 3 aanvragen. Een maand eerder waren er 346 mannen werkloos, zodat er een stijging van 100 wer kloze mannen viel te consta teren. In januari wordt daarin nog geen verbetering ver wacht. Iid\fereniging Goud-en Zilversmeden SINT PHILIPSLAND D EZE WE EK Autowrakken, discotheken, crossers, hotelregisters „WON ING IN RICHT Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet V ,o Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 6.50 per halfjaar. Per jaar 32 per post 39.50 per jaar Losse nummers ƒ0.80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0.3T plus btw. per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7.00 contant Inclusief btw. op rekening 8.00 Hoofdredacteur G. Heijboer. Met zijn allen zijn we toch al een paar jaar bezig elkaar de economische ellen de aan te praten, terwijl in die periode nog maar voor weinigen, veel aan de hand was. Weliswaar met verschillen want die blijven er altijd in de wereld, welk regiem men ook zou verkiezen maar in wezen toch die paar jaar nog luxe. De een met zijn tweede woning, de ander met twee auto's voor de deur, de derde met zijn dagelijkse frikandel, de vierde met zijn wintersportvakantie, maar luxe was er vrijwel nog voor iedereen. Ook de werkeloze kon zich er nog door heen slaan, al was dat voor éém kost winner heel wat moeilijker dan voor ge zinnen met meerdere inkomens. Daar mee wordt niet het welzijn vereenzel vigd, want het dagelijks doelloos moeten doorbrengen op een leeftijd dat men nog bruist van activiteit of in elk geval nog plezier heeft in het werk, lijkt ons een veel groter euvel dan al zoveel luxe te moeten inleveren. Nederland kon zich in 1981 nog overeind houden in de stroom, die wij dan recessie noemen. Met inderdaad bijna vijftig procent meer faillissementen dan in de'goeie ouwe tijd', met een schrikbarende stij ging van de werkeloosheid, met terug lopende koopkracht en een toegenomen nationale schuld. Maar van armoedige ellende was nog nergens sprake. Wel heel wat problemen, want als er zoveel faillissementen zijn, betekent het wel, dat er nog vele tientallen anderen in moeilijkheden verkeren. Problemen müet in het minst bij de grote bedrijven. Neem er de levensmid delensector maar eens bij. Duidelijk is vooral in deze maand van 1982 hoe groot ook daar de problemen zijn. Zo groot kan het bedrijf overigens niet zijn maar een kruidenier blijft wel een krui denier. Zoals een regering een regering blijft. Met deze regering moeten en wil len we het doen, want ontdekt is wel, dat welk ander alternatief ook, de proble men niet oplost. Men zit allemaal voor datzelfde dieptepunt. Te meer omdat iedere sector of groep meteen hoog van de toren blaast als een overheid van oordeel is, dat men voor een toekomsti ge gezondmaking daar eens een sneetje met het mes moet geven. Niet omdat het daardoor voor zo'n categorie meteen hopeloos zou zijn, maar omdat het toch uit de lengte of uit de breedte zal moeten komen. Alleen wil de lengte dat het uit de breedte gehaald wordt en de breedte wil, dat die lengte er maar voor op moet draaien. Dan kom je wel een stuk ver der. lemamd of een aantal zal toch eens ergens de knoop moeten doorhakken, anders zal het onherroepelijk sukkelen blijven. Bij dat dan weliswaar niet zq rooskleurige, komt er nog een stevig wintertje overheen, die ook al hier en daar aan de gemeenschapskassen zal knagen, terwijl het toch ook al hout worm dreigt te worden. Daarom moet geen ellende worden aangepraat, maar zou het inderdaad best eens zo kunnen zijn, dat het aan praten voorbij is en 1982 meer werke lijkheid te zien geeft. Die werkelijkheid zal er niet om liegen. Die zal het niet eenvoudig maken de oranjespreuk tot de eigene te maken: Je Maintaindrai, Ik zal handhaven. Met dat spiegelbeeld zijn er ook nog verkiezingen voor Staten en Gemeente raden. Op zichzelf een heel normale zaak, elke vier jaar. Maar temidden van zoveel andere problemen kunnen ook die verkiezingen wel eens harder over komen danAanneer alles van een leien dakje gaat. Ouderen kunnen zich nog maar al te goed herinneren, wlke zware politieke gevechten in de crisisjaren werden geleverd. Daarom zal het ook voor de politieke partijen moeilijker kunnen zijn om 'Je Maintaindrai' in de praktijk te brengen, want als eenmaal een sneeuwbal aan het rollen is, krijgt ze afmetingen om vam te rillen. Rillen kan men deze week, zij het dan voornamelijk door het grote energieverbruik. Dertig Tholenaren van de Horeca-afde- ling hebben dinsdag 5 januari de Hore- cabeurs in de Amsterdamse Rai bezocht. 'Er was weinig nieuws onder de zon, maar aanbiedingen waren toch mooi meegenomen. Er werd o.a. gesproken over de accijnsverh oging,. Een vat bier is twee gulden duurder geworden. Een pilsje kost nu in de meeste cafe's en bars op Tholen 1,35. Na het Rai-gebeuren werd de service van de collega's in de Amsterdamse binnenstad op de proef gesteld. Met name op het Rembrandt- plein en het Spui. Om 1 uur vertrok de bus richting Tholen. Drie bestuursleden spreken woensdag a.s., bijgestaand door dhr. Touw van de Nederlanse Horeca- yereniging, met burgemeester E. Bae- rends over de kantines en verlenging van d^muzigkvergunnig De resultaten van dat overleg "komen in een ledenverga dering op tafel. Van de ongeveer 700 bomen die eens een fraaie omlijsting gaven aan de Oude Zeedijk bij Sint-Annaland en omgeving, is opnieuw een stuk gerooid. Vorig jaar sneuvelde al een derde deel en nu is de tweede liquidatiefase in volle gang. De 235 populieren die het dichtst bij de dorpskom staan, zullen in verband met een ziekte aan de zaagmachine ten offer vallen. De derde fase, bij de boerderij van Anth. de Wilde, komt volgend jaar pas aan bod. Vorige keer en ook nu zullen direct nieuwe boompjes worden geplant, maar voor de laatste fase is dat afhankelijk van de aanleg van een fietspad. Dat stopt nu vanaf Oud-Vossemeer komend, in de bocht bij de boerderij van J.C. Kooijman, afslag Kleine Dijk. Uiteraard gaat men geen nieuwe boompjes planten in de wetenschap dat ze enkele maanden later weer gerooid moeten worden voor het aanbrengen van een zandbed voor het fietspad. Mogelijk blijft een deel van de Oude Zeedijk daarom wat langer kaal. Kaal is het overigens nu al voor een groot deel, want dergelijke grote populieren vellen als op de Oude Zeedijk, betekent dat er veel fraais van de dijk is verdwenen. Nood breekt ook hier wet, maar de vertrouwde entree van St. Annaland is verleden tijd. Die opmerkingen werden dinsdagavond in het gemeentehuis te St. Maartensdijk allemaal aangehoord door ir.C. Koom- an, hoofd van de deltadienst afdeling waterbouwkundige werken Oost van Rijkswaterstaat, te Bergen op Zoom. Hij had eerst in woord en beeld informatie verstrekt over de Oester- en Philipsdam en alsmede de werking in de monding van de Oosterschelde. Daarna was er discussie onder leiding van burgemees ter E. Baerends. Hij liet na half elf we ten, de Thoolse belangen te zullen be pleiten voordat de pap gestort is. De commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad zal zich binnen zeer korte termijn in de zaak verdiepen Van der Lek-de Clerq kleuterschool in Stavenisse wordt opgeheven Bij de begrotingsbehandeling in oktober kwam naar voren dat er plannen waren om in Stavenisse en St.Annaland een openbare kleuterschool te stichten. "De plannen waren toen nog erg vaag en de manier waarop die verwezenlijkt kon den worden, was nog niet geheel duide lijk", schrijven b en w nu in een voorstel aan de gemeenteraad. "Thans is er een antwoord gekomen op de vraag, op welke manier er een openbare kleuter school in Stavenisse kan komen, zodanig dat de dorpsgemeenschap niet in beroe ring behoeft te worden gebracht", aldus het college. "Vanuit het bestuur van de Van der Lek-de Clercq kleuterschool is het ini tiatief ontstaan om te proberen hun school op te delen in een openbare en een bijzondere kleuterschool. Het voor naamste motief is het feit, dat de kleu terschool aan een openbarefde Schalm) en een bijzondere(Rehoboth) lagere school kleuters 'levert'. Gezien de op komst zijnde Wet op het Basisonderwijs wordt dis door het schoolbestuur niet als onderwijskundig ideaal gezien. Het is niet mogelijk om bij het ingaan van de Wet op het Basisonderwijs van de ene op de andere dag een 'basisschool' te zijn. Dit is een zaak die moet groeien. Door zowel de kleuter- als de lagere school moet hier naar toe gewerkt worden. De voorbereidingen voor de nieuwe wet vinden nu al plaats door bijvoorbeeld te beginnen met het opmaken van een schoolwerkplan. Dit gebeurt door een zogenaamd 'scholenkoppel': een kleu ter- en lagere school. Voor een kleuter school is het uiteraard erg moeilijk om dit met twee verschillende lagere scho len te doen, terwijl het voor de lagere scholen ook niet ideaal is dat geen schoolwerkplan opgemaakt kan worden met een kleuterschool van eigen rich ting", aldus b en w. Volgens voorzitter Moerland hebben de leden van de Van der Lek-de Clercq kleuterschool ingestemd met de ophef fing. Deze chr.kleuterschool is momen teel de enige kleuterschool in Stavenisse. Qua signatuur is deze echter anders dan de chr.Rehobothschool. Ze staat dichtbij de N.H.Kerk, terwijl de Rehoboth school nauw aan de Oud Geref.Ge-- meente verwant is. Voor de hervormden is deze operatie een opoffering. "Een gedeelte van onze leden klampt zich dan ook vast aan de bepaling in de Wet op het Basisonderwijs, dat er enkele uren per week godsdienstlessen kunnen wor den gegeven", aldus voorzitter Moer land. "Een andere reden om de zaak juist nu aan te kaarten, is de ontslagaanvraag van de hoofdleidster", schrijven b en w in hun voorstel. Mej.K.C.van Prooijen vertrekt wegens huwelijk. De andere leidster is meVr.Den Engelsman uit Tholen. Voorzitter Moerland hoopt, dat zij overgaat naar De Schalm, want wachtgeld zou goedkeuring van het rijk in de weg staan. Volgens b en w zal de aanwezigheid van zowel een openbare als een bijzondere kleuterschool de onderwijssituatie in Stavenisse in positieve zin beïnvloeden, zeker gezien in het licht van de komende integratie. "Vooral in een kleine kern als Stavenisse vervult de aanwezigheid van zo volledig mogelijke onderwijsvoorzie ningen een bijzondere rol. Voor de kleuters die de openbare kleuterschool zullen gaan bezoeken,bestaat er binnen een aanvaardbare afstand geen andere mogelijkheid om openbaar kleuteron derwijs te volgen. B en W menen dat genoemde argumen ten het stichten van een openbare kleu terschool in Stavenisse rechtvaardigen. Volgens de Kleuteronderwijswet dient het aantal kleuters dat de kleuterschool bij de opening zal bezoeken, minimaal 30 te bedragen in gemeenten met min der dan 25.00Ü inwoners. Volgens de zelfde wet kan echter door de Kroon dit aantal op minimaal 20 gesteld worden. Naar verwachting zullen er per 1 au gustus a.s. 22 kleuters de openbare kleuterschool bezoeken, zodat verlaging van de stichtingsnorm noodzakelijk zal zijn. De financiële gevolgen zullen pas be kend zijn wanneer van het ministerie vernomen wordt in hoeverre verbou- wingskosten voor rijksrekening geno men worden. Dit kan bijvoorbeeld door het stichtingsjaar van het kleuterlokaal op een nadere datum te stellen", aldus b en w in hun voorstel aan de gemeente raad, die maandagmiddag een beslissing neemt. Volgens wethouder van onderwijs J.Versluijs is er bij de bouw van de 8chalm destijds al rekening mee gehou den dat er kleuters gehuisvest worden. Dit lokaal is groter. Het moet echter van isolatie voorzien worden en van een natte hoek. Verder dient de kleuter school een apart pleintje te krijgen. In hoeverre het rijk, dan wel de gemeente die voorzieningen zal betalen, wacht het gemeentebestuur nog af. De plannen voor een openbare kleuter school in St. Annaland, die in oktober tegelijk met die voor Stavenisse bekend werden, zijn nog niet zover. als de nota voor de raad van de water staat klaar is. Na aanleg van de Oesterdam is de Oos terschelde niet meer rechtstreeks be reikbaar voor schepen uit Tholen en Bergen op Zoom. Daarom was er een sluis geprojecteerd. Een liftsluis met een prima zoet/zoutscheidingsysteem om het zoute milieu van de Oosterschelde niet aan te tasten. In de lifbak zouden schepen, tot 1550 ton geschut kunnen worden, maar bij het buiten werking stellen van het systeem, zouden er gro tere schepen de sluis kunnen passeren. Naar Bergen op Zoom gaan er per jaar 800-1000 binnenschepen en 12-15 coas ters. De Noord-Zuid vaart omvat per jaar 35.000 schepen, waarvan er 7 a 9000 'door de liftsluis zouden kunnen. De pleziervaart in de regio omvat een 300 ligplaatsen en daarnaast zijn er nog sportvissersboten en beroepsvissers- schepen. "Men kijkt met argusogen naar de bezuinigingsmogelijkheden en om puur financiële redenen heeft de minis ter besloten tot heroverweging van de liftsluis, die negentig miljoen gulden kost", aldus ir. Kooman. Rijkswaterstaat heeft daarop twee alter natieven ontwikkeld. Ten eerste een grote sluis voor transport dat niet op het Schelde-Rijnkanaal kan (bruggen) met een kleine sluis voor de pleziervaart, dus zonder de binnenvaart. Die moet om varen omdat er geen zoet/zoutschei dingssysteem is. De kosten hiervan zijn 55 miljoen gulden. Het tweede alterna tief kost J0 miljoen en omvat alleen de kleine sluis voqr de pleziervaart. Ver dere alternatieven zijn niet in discussie vervolg op pag. 7 Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670- 33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service ""^dvenenfiel^1 Stavenisse beschikt als enige op Tholen en St. Philipsland over een klein dierenpark. Er zijn herten te vinden, geiten en allerlei pluimvee. Ook in de vrieskou kunnen ze zich wel vinden, want er is altijd beschutting en voor de voedselvoorziening wordt goed gezorgd. Ook inwoners voeren af en toe wat hrood of etensresten, zoals velen in de vorstperiode vogels van kruimels en korstjes voorzien. Bij het kopen van een huis moet U - ze ker nu - op een paar dingen goed letten: degelijke bouw, gebruikte materialen, isolatie, gemak van onderhoud, grootte, garage, tuin/terras, praktische luxe: wand- en vloerafw. (bij-)keuken, sani tair, en....altijd goede ligging en gron- doppervlakte. l.v.m. werkkring elders, moeten wij jam- mergenoeg in ons geheel vrijstaand herehnhuis dat aan al deze eisen voldoet verk. Het ligt op één van de mooiste plakjes, blij vend vrij (voor en achter). Bevat: ruime hal, gr. L-woonk., gr. luxe keuk. m. app., gr. bijkeuk. m. aansl.wa- saut., gr. inpand. garage/hobbyvr., 4 slaapk. (3 met wast.), gr. beteg. balkon, voll. inger. badk., veel bergr. Grondopp.: 500 m2 w.v. 60 m2 moest. Hardhout, plav., luxe tegels en sanitair, mog. open haard. De prijs ligt boven 200.000,- k.k., als U ge-nteress. bent en het huis goed heeft gezien, willen we die graag met U bespr. Inlicht. en afspr.: 01677-2463. Advertentie I.M. Je Maintaindrai De omstreden Oesterdam-sluis Schoolraad en beheerscommis sies leveren presentiegeld in. Nu bijna 600 werklozen Nieuw bedrijf met noorderzon uit St. Annaland De oude Zeedijk wordt kaal. Twee basisscholen in Stavenisse Tekort op veerdienst Anna Jaco- bapolder Prachtig ijs, maar vernielingen in Scherpenisse De balansopruimimg draait GEDACHTEN MAKEN GROOT, GEVOELENS SCHENKEN RIJKDOM. Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's Het containerreparatiebedrijf Schilten B.V. is met de noorderzon uit St.Anna land vertrokken. In oktober leken de vooruitzichten nog gunstig toen het be drijf vanuit Schiedam naar de voorma lige werkplaats van Cebeco landbouw mechanisatie aan de Veilingweg kwam. In november had wethouder J. Versluijs met ambtenaar C.Nuyten nog een ges prek met de directie in de St.Annalandse vestiging. Ook toen waren er nog goede perspectieven, want het contract met de Nederlandse Spoorwegen was rond en per jaar zouden er 1100 container in St.Annaland gerepareerd worden. Aan- en afvoer zou via de haven gebeuren. Schilten had daarvoor het terrein tussen de dijk en het gebouw gevraagd en zou naar vijftien personeelsleden kunnen groeien. Zaterdagmiddag stonden de deuren van het gebouw aan de Veilingweg open, de verlichting was nog aan en alle machines waren weg. Directeur Dekker zou eind november zijn aandelen verkocht heb ben aan de Rotterdanmer R.A.C.van Deursen(22) in verband met zijn ge zondheidstoestand. Dit zou inclusief de lopende orderportefeuille gebeurd zijn, zodat er nog niets aan de hand hoefde te zijn. De telefoon van de nieuwe direc teur is afgesneden, zodat verdere gege vens ontbreken ovêr deze trieste ont wikkeling, waardoor Thoolse bedrijven en een voormalige werknemer uit Sta venisse gedupeerd zijn. Met veel (gedwongen) vrije tijd willen technisch bekwamen hobbyisten nog wel eens betaalde karweitjes doen voor de buurman wiens auto defect is. De politie constateerde dat ook, maar op de openbare weg is dat niet toegestaan." Daar mag alleen bij plotselinge,'onver wachte pech gerepareerd worden. Voor wat de bromfietscrossers betreft, wordt de medewerking van de ouders ge vraagd om de levenslustige zoons niet toe te staan op de openbare weg te cros sen. Dan kan een bekeuring en inbe slagname van de tweewieler worden voorkomen. Niemand houdt daar veel plezier aan over. Deze week werden de discotheken ge controleerd voor wat de betreft de ge luidsbegrenzer. Er werden enkele afwij kingen geconstateerd en de gemeente zal voor bijstelling zorgdragen. Om de samenleving wat ordelijk te houden, zijn regels nodig. Een daarvan is het verbod om autowrakken op straat achter te laten. De politie moest optre den bij overtredingen van dit verbod. Ze had het bovendien druk met het contro leren van de hotelregisters al zijn dat er niet zoveel in onze streek. Elke over nachting moet worden geboekt en een afschrift van de namen van de hotelgas ten dient altijd naar de politie te gaan. Advertentie 1M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1