Hrw 'Bimdend figuur'trekt C.D.A.-kar M. Diike Statenkandidaat S.G.P Honderdjarige in St.Philipsland EH1 i BOUMANl POTTER BROEKHUI Wel lawaai, maar f geen baldadige jaarwisseling Maar 1 P.v.d.A meer op Tholen Ook Flipland gul voor Polen Nieuwjaars recepties Donderdag 7 januari 1982 38e Jaargang no. 9 E.Ph. N ieuwkerk uit Poortvliet lijsttrek ker statenverkiezingen Meer mensen dan anders stapten zaterdag tijdens de nieuw jaarsontvangst in de Middelburgse abdij naar het Poortvlietse statenlid IE. Ph. Nieuwkerk. Gedeputeerden, hoge ambtenaren en collega's wisten de de lijsttrekker van de grootste partij in Zeeland 'bij de komende statenverkiezingen wel te vinden. Nieuwker k vond 't wel leuk. "Je invloed neemt toe. Je bent een deur waair men door moet om wat te breiken", zegt de CDA- lijsttrekke :r. A Heen Boissevain niet op verkiesbare plaats 4000 gulden schade na inbraak sporthal Brand-onderzoek In de fuik Dingena den Braber-Quist kreeg commissaris op bezoek Dingerta den Braber-Quist uit de Mosselkreekstraat in St.Phi- lipslan d heeft maandag onder grote belangstelling haar hon- derdst e verjaardag gevierd. De commissaris der koninging in Zeeland, dr.C.Boertien, en zijn echtgenote kwamen Fliplands oudst'e met burgemeester en mevr.Vogel feliciteren. Koningin Beatrnx had een brief gestuurd: "Van harte gefeliciteerd met deze 'bijzondere dag en de beste wensen". _VV OIMIIMGIIMRICHTI NG Molenstraat tel. 01 662-445 Poortvliet Tweeling Zeer verrassend Initiatieven Lid\ë reniging Goud- en Zilversmeden Mogelijkheden Eendrachtbode Postbus ij, 4697 ZG Sint-AnnalariJ Telefoon 01665-27523Telex 54520'.-' 0^ de streeK tholan opgehomên de entieblad Het enige nieuwsblad vi en Sint-Philipsland, waarl Thoolse Courant en het Ad' Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ16,50 per halfjaar, pef jiai1 ƒ32, Per post ƒ39,50 per jaar. Losse nummers ƒ0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16>0$ uur. Advertentieprijs ƒ0,31 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. De jaarwisseling op Tholen en Sint- Philipsland is weliswaar niet zonder la waai verlopen, maar van baldadigheid was geen sprake. Van bezuinigingen bij de aankoop van vuurwerk was nog wei nig te merken. De indruk was wel, dat er meer sier- dan klapvuurwerk werd af gestoken. Dat neemt niet w eg dat hon den en katten en ook nog wel wat andere huisdieren het enige uren kwaad hadden rond de jaarwisseling. De politie hield tijdens de kerkdiensten extra toezicht rond de kerken. In Poortvliet en Scherpenisse was het vrij luidruchtig, maar behalve de knal len was er geen overlast voor anderen. In St. Maartensdijk werd het sireneruitje een paar keer ingedrukt, maar daarvoor nam de politie maatregelen. Vanuit Stavenisse, waar de bandenbrand enke le jaren problemen meebracht, werden geen vervelende zaken gemeld. In Oud-Vossemeer was er wat verlaat vuurwerk, zodat er rond 2 januari ko- zijnschade ontstond bij J.V. in de Raad huisstraat. Een ontploffing blakerde het houtwerk. Een paar jongens werden door de politie gehoord, waarna de schade via de ouders werd geregeld. E.Ph.Nieuwkerk uit Poortvliet, de lijst trekker van de grootste politieke partij in Zeeland bij de statenverkiezingen op 24 maart, het Christen Democratisch Appel (CDA). In de zomer nisschieri ook nog achter de collegetafel in de Middelburg se statenzaal? Het SGP-raadslid M. Dijke uit Scherpenisse staat vijfde op de voorlopige kandida tenlijst voor de Statenverkiezingen. Aangezien de SGP momenteel vier zetels heeft, is hij eerste reserve. Na het vertrek van burgemeester G. van den Berg uit St. Philipsland was wethouder L.J. Koopman uit St. Maartensdijk de hoogst geplaatste kandidaat van Tholen en St. Philipsland. Hij stond in 1978 zesde en was ook aan de beurt om dhr. v.d. Berg op te volgen, maar hij bedankte om gezondheidsredenen. zijn ook kandidaat, maar hun definitie ve plaats is nog niet bekend. Dijke stond Na SGP-lijstaanvoerder R. van Omme ren uit Zierikzee, de huidige gedepu teerde, staat Dijke als eerste streekkan- didaat op de vijfde plaats. Wethouder L. Walpot uit St. Philipsland, alsmede ds. J.G. van Loon en schoolhoofd A.B Goedhart, beiden uit St. Maartensdijk, De P.v.d.A. werkt aan de vorming van 1 afdeling op Tholen, wat het samengaan betekent van de afdelingen Tholen (Tholen, Oud-Vossemeer, St. Anna- land) en St. Maartensdijk (Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stave nisse). Na de verkiezingen krijgt dat of ficieel zijn beslag, maar vanaf nu vinden er al gezamenlijke bestuurs- en leden vergaderingen plaats. Organisatorisch vergt het echter nogal wat om alles rond te krijgen en Staten- en raadsverkiezin gen eisen de eerste aandacht op. De afdeling Tholen vergaderde in het oudejaar nog in St. Annaland. Drs. E.C. Boissevain trok zich terug als bestuurslid en werd opgevolgd door mevr. J.v.d. Donker uit Tholen. Bij de afdeling St. Maartensdijk lag de fusie altijd wat moeilijker. Dat bleek ook tijdens de laatste vergadering in Scherpenisse. De oudere leden, die indertijd al lid waren van de S.D.A.P., hadden het er niet ge makkelijk mee, maar uiteindelijk kreeg het fusievoorstel van het bestuur toch algemene instemming. De raadsleden P. van Schetsen, J. de Bres en L. Kloet legden verantwoording af, terwijl ook het verslag van secretaris P. Delahaye over de gewestelijke verga dering de nodige aandacht kreeg. Het bestuur (I.C. Moerland uit St. Anna land, J. Kloet uit St. Maartensdijk, HJ. Vermaas uit Stavenisse en P. Delahaye uit Scherpenisse) werkte voor het laatst in deze opstelling. W. op den Brouw uit St. Maartensdijk en P. van Schetsen uit St. Annaland zullen de Thoolse PvdA vertegenwoor digen op het buitengewone congres van de PvdA, zaterdag 13 februari. Een inbraak in de sporthal Meulvliet te Tholen brengt een vierduizend gulden schade met zich mee. Er is een geldbe drag ontvreemd, maar er zijn ook fikse vernieulingen aangebracht. Meulvliet moest het in de nacht van za terdag op zondag weer eens ontgelden, Beheerder C.A. Luijsterburg, had het pand zaterdagavond omstreeks half twaalf verlaten en toen hij zondagmor gen Om half tien terugkeerde, ontdekte hij dat de ruit van de deur aan de hoofdingang kapot was. Depolitie werd gewaarschuwd en toen bleek dat ook de wandkluis was vernield. Dat kon niet met een.schroevendraaier gebeurd zijn. De zich'in de kluis bevindende geldkist werd teruggevonden in de bosjes bij het tennisveld aan de; Zoekweg. Het onderzoek leerde, dat het duidelijk om geld te doen is geweest, maar om dat te bemachtigen waren ook andere deu ren verniekL Daarom is de schade niet gering. ■- r i u De recherche van de, Thoolse rijkspolitie en de technische recherche te Middel burg stelden een oiiderzpek In. De minst geringste aanwijzing is welkom. in 1978 dertiende, zodat hij een forse sprong heeft gemaakt. Van de zittende Thoolse statenleden is iedereen, behalve drs. E.C. Boissevain uit Tholen, op een verkiesbare plaats gezet. Dhr. H. Venekamp uit Tholen daalde bij de PvdA wel van de derde naar de negende plaats. H ij stond in 1978 na de gedeputeerden W. Don en mr. J.P. Boersma (dit keer is de volgorde net an dersom) en werd fractievoorzitter. Die taak kon hij echter niet met zijn werk combineren, zodat mevr. C.C. van Zan- ten-Leysen fractieleidster werd. Dhr. Boissevain ging een plaatsje vooruit van naar 17, maar aangezien de PvdA nu 16 zetels bezet, kan hij alleen bij verkie zingswinst of tussentijds vertrek zijn statenzetel weer innemen. Bij de VVD (nu 8 zetels) is L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse herkiesbaar. Hij is wel een plaatsje gedaald. Van 4 naar 5. Bij het CDA is het onlangs geïnstalleer de nieuwe statenlid Mr. J.A. de Boe uit Poortvliet herkiesbaar met een 14e plaats, gezien het huidige zetelaantal van 17. D'66 heeft in tegenstelling tot vier jaar geleden ook kandidaten van Tholen en St. Philipsland. Deze partij heeft nu twee zetels (mevr. J.L.A. Boogerd- Quaak en drs. C. de Schipper), ma^r gezien de groei bij eerdere verkiezingen, worden er meer democrat ische verte genwoordigers in de sta tenzaal ver wacht. Echter geen zeven waar J. v.d. Reijdt uit Tholen staat. Twaalfde is M. Geuze uit Poortvliet, die 'daarmee in de politieke voetsporen van zijn vader ir. M.A. Geuze treedt. Alleen niet bij het CDA, maar bij D.66. Tv.d. Bergh uit Tholen is 19e, C. IJzerman uit St. Phi lipsland 21e. DatlMbtj BRILYP'P/smederij' op de hoek van de Visstraat In Tholen om een aangestoken vuur ging, kon nauwe lijks twijfel lijden. In het kader van het onderzoek hield de politie de ex-vriend van de eigenaresse aan. dhr. S. Hij werd verhoord, terwijl ook bij anderen om opheldering werd gevraagd. Het ge rechtelijk laboratorium is ook nog met de brand bezig, maar het resultaat van dat onderzoek is nog niet bekend. Daarom blijft de onzekerheid nog over heersen. "Kun je dat combineren met je zaak en moetje nu ir t Middelburg gaan wonen", kreeg Nieuw kerk te horen van inwoners van Poortvli et, toen ze over zijn verkie zing tot lijstë tanvoerder hoorden. De di recteur van de contractverpakkingsin- dustrie Bu delpack blijft Poortvliet trouw, al zal hij minder op zijn kantoor te vinden zij n. "Het is een vrij forse op gave. Avond I aan avond in de provincie op verkiezin gstournee vergt een niet ge ringe inzet. Bovendien moet je telkens wat nieuws verzinnen. Ik begin echter met frisse m oed en het zal best boeiend wezen", zegi t Nieuwkerk. Het 55-jarig ,e statenlid had zich voorge nomen om na twaalf jaar provinciaal bestuurder te zijn geweest, aan zijn laatste perio de van vier jaar te beginnen. "Mogelijk w wdt dat vijfjaar in verband met een groi idwetswijziging, maar dan is het mooi ge weest" Nieuwkerk had ech ter niet dur ven dromen dat hij als lijst trekker afscheid zou nemen. In 1978 stond hij c >p de zevende plaats. Het Wie dinsdagavond in Sint-Philipsland een deur opende, zag tien tegen 1, een of meer dozen in de gang gereed staan. Dozen met levensmiddelen voor Polen. Het was de ophaalavond van.de jeugd brandweer, negen man sterk. Aangevuld met een paar vrijwilligers van de grote brandweer en de brandweerwagen wer den de inwoners van Sint-Philipsland en Anna-Jacobapolder huis-aan-huis be zocht. Evenals op Tholen was het resul taat verrassend 20.000 kubieke meter aan voedsel en nog eens 2000 gulden in de vorm van geld om daarvoor voedsel te kopen. De inwoners waren tevoren via een fol der ingelicht en er werd niet aan geslo ten deuren geklopt. De Fliplandse har ten gingen wijd open voor de hongeren de Polen en de gaven waren mild. De jeugdbrahdweer mag een extra schou derklopje hebben voor hun inspannin gen op deze avond. Het voedsel wordt in combinatie met de inzameling in Steenbergen zo mogelijk naar Poznan (560.000 inwoners) ge bracht om daar vooral de kindertehui zen van een voedselpakket te voorzien. Te zijner tijd zullen we daarover nog wel iets vernemen om het u te melden. "Ik word ui tgetrokken", zei de honderd jarige mevir. Dingena den Braber-Quist uit de Mc isselkreekstraat in Sint-Phi lipsland, tc «en ze maandagmiddag aan het flitslicht merkte dat ze op de foto ging. De commissaris der koningin in Zeeland, dr.C.Boertien, feliciteert haar, terwijl dochter Jacc >ba aanschreeuwt dat de commissaris met burgemeester T.A.Vo- gel(rechts met ambtsketen) op bezoek waren. elke dag. Ze is 22 jaar baakster geweest en heeft nog nooit geen ^okter gehad. Mevr.den Braber hield altijd van drukte om haar heen. Het geneentebestuur had voor een grote fruitmand gezorgd, terwijl mevr.Boer den met een bloem bakje kwam. Vorige week dacht de familie dat me- vr.De n Braber de honderd niet zou ha len oi.ndat ze onverwacht erg ziek werd. Er mi oest 's nachts zelfs gewaakt worden, maar de krasse inwoonster knapte weer op en maandagochtend, -middag en -avo hd nam ze de felicitaties in ont- van gst. Wegens doof- en blindheid(ne- vr.cllen Braber kan al elf jaar niet meer zien) ging het echter veel langs haar heen. De honderdjarige breit nog wel mmm* Advertentie IM De honderdjarige was tot anderhalfjaar geleden met haar zuster Clazina Reijn- goudt-Quist de oudste tweeling van Ne derland. De weduwe van J.Reijngoudt overleed 15 juni 1980 op de leeftijd van 98 jaar en 5 maanden. De eeuwlinge, op 4 januari 1882 gebo ren in Sint-Philipsland, was gehuwd met Abr.den Braber, die 12 augustus 1953 overleed. Haar oudste zoon heet ook Abr.den Braber (78). Hij was maandag middag met zijn vrouw aanwezig, even als de 70-jarige dochter Rika met haar man C.Verhagen, de 66-jarige dochter Jacoba met haar man A.v.d.Est en de e.veneens 66-jarige tweelingbroer van Jacoba, Maarten. De echtgenote van de in 1971 loverleden zoon C.den Bra- ber(64) wj is voor deze bijzondere gele genheid ui it Rotterdam gekomen. De derde generatie bestaat uit Abr.den Braber-de Jong, L.den Braber-Neele, C.den Br aber-Breeman, R.Blokland- Verhage, F.den Braber-Verhage, A.Kosten- v.d.Est en M.Doekemeijer- den Brabe ;r. Er is ook nog een vierde generatie: W. Hoek-den Braber met drie kinderen :n L.Hage-den Braber met 1 kind. Dingena dien Braber-Quist is na Mietje Burgers, J anna den Braber-Noorthoek en mevr. Wagemaker(verblijft in de Vossemere :n) de vierde honderdjarige in Sint-Philip island. Allemaal vrouwen. Ook de op een na oudste inwoonster van SintPhilip sland is een vrouw: me- vr.L.Faass e-Westbroek uit de School straat, die op 9 oktober 1890 is geboren. CDA-bestuur plaatste hem nu als vijfde op de advieslijst, maar de 31 afdelingen in Zeeland schoven hem als eerste CHUler naar voren, wat een tweede plaats op de CDA-lijst zou opleveren. ARP-man C. Balkenende uit Kapelle, die het fractievoorzitterschap in de Zeeuwse staten van drs. H. Eversdijk enkele maanden geleden had overgeno men, stond op de advieslijst als nummer 1, maar verschillende kiesverenigingen hadden daartegen bezwaar. Er waren nog een viertal kandidaten onder wie G.J. de Jager uit Wemeldinge (oud raadslid in St. Philipsland) en J.B. Ven- tevogel uit Vlissingen. Op een zaterdagavond in december werd Nieuwkerk telefonisch benaderd door de Zeeuwse CDA-voorzitter Kerk- hoff om zich ook kandidaat te stellen voor het lijstaanvoerderschap. "Ik had nooit een behoefte aan en belangstelling voor de professionele politiek omdat mijn keuze altijd voor het bedrijf was. Toen ik echter ja zei.slóot zich al snel de fuik waarin ik gezwommen was. Maan dag en dinsdag volgde er veel overleg en op de befaamde dinsdagavond in de Prins van Oranje te Goes kreeg het voorstel van het dagelijks en algemeen bestuur unanieme instemming. Binnen vier dagen was de zaak rond", aldus Nieuwkerk. Zijn verkiezing was zeer verrassend. De CDA-bestuursleden in Goes werden eerst al overrompeld door de medede ling dat kandidaat-lijstaanvoerder Bal kenende zich op medisch advies had moeten terugtrekken. Dat gaf al geroe zemoes, maar de verbazing werd nog groter toen de voorzitter meedeelde dat Nieuwkerk de nieuwe kandidaat voor de teerste plaats was. De vergadering werd geschorst om de aanwezigen gelegen heid te geven om met hun afdelingsbes turen te overleggen. "Een gelukkige verrassing was, dat men na de hervatting geen nader overleg meer wenste. De le den wilden deze avond beslissen over het lijsttrekkerschap. Toen de tegen kandidaten, onder wie Ventevogel (ook CHU) als laatste, zich hadden terugge trokken, werd ik de zaal binnen geleid. Ik had geen enkele conditie bedongen, noch vooraf een claim gelegd. Wel had ik laten weten, niet met de steun van 45-50% van de afdelingen de lijst te wil len trekken. Ik wilde met ruime meer derheid gekozen worden", aldus Nieuwkerk. Dat gebeurde ook en tot zijn vreugde was iedereen in de fractie er content mee. Al was het voor Ventevogel wel een teleurstelling. Hoe kon de ster van het zevende CDA- statenlid zo snel stijgen? Tweede keus? Nieuwkerk: "Nee, het CDA heeft een aantal jaren een ongekroonde koning gehad in Eversdijk. Nu hij voor het ka^ merlidmaatschap heeft gekozen, is er een keuze mogelijk uit een groep gelijk- waardigen. Bij weging ben ik gekozen. Gedeputeerde Boersma (de PvdA-lijst- trekker) zei een zaterdag tegen me: daar nemen ze altijd de minst slechte voor. Je moet het vertrouwen van ieder in je partij genieten en voor meerderen ac ceptabel zijn. Bij het CDA diende ie mand de kar te trekken die een bindend figuur is, niet al te sterk geprofileerd. Aan die profielschets voldeed ik, maar het zal een hele toer zijn om de kar in het spoor te houden omdat velen in de fractie zich zullen willen profileren voor het lijsttrekkerschap over vier jaar. Deze functie is niet vrijblijvend, zeker niet bij het CDA als grootste partij in Zeeland en ongetwijfeld zullen we dat blijven. Als CDA-lijstaanvoerder word je automatisch fractievoorzitter en dan moet je na de verkiezingen een aantal initiatieven nemen. Je roept de collega fractievoorzitters bij elkaar voor overleg over de vorming van het college van ge deputeerde staten. De mannetjes, de ta- Juwelier horloger opticiën Grote K erkstraat 5 - Steenbergen Te! 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service T^SvertentunvT Gunstige bevolkingsgroei 1981 0 Óok St. Philipsland gul voor Po len 0 Daar is ook een honderdjarige 0 Nieuwkerk CDA-lijstaanvoerder Zeeland 0 Grote belangstelling studiedag bietenteelt 0 Een jubilerend ouderling 0 Een overleden predikant 0 N ieu wjaarsrecepties 0 Kandidaten statenverkiezing 0 Schuttevaer Stavenisse had nogal wat noten op haar zang 0 Gezanik vluchthaven Tholen, zei Schuttevaer St. Philipsland Vuurwerknacht zonder ernstige baldadigheid 0 Een goed begin is het halve werk 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's 6 ;o' ken en de politieke samenstelling komt aan de orde. Er moet een sterk college uit de bus komen, wantje bent beter met sterke en scherpe collega's in het dage lijks bestuur van de provincie dan met mensen die alles slikken. Ook moet er weer een beleidspuntennota konen zoals vier jaar geleden voor het eerst gebeur de", aldus Nieuwkerk. Het CDA heeft momenteel zeventien zetels, waarvan er twee door gedepu teerden bezet worden. A.L. van Gees- bergen komt niet terug en als ook gede puteerde P.G. van de Bosse (59) terug treedt, komen er bij het CDA met het fractievoorzitterschap drie mogelijkhe- den open. "De verkiezingsuitslag is erg belangrijk. Als we op 18 zetels uitko men, kunnen er drie (lichte) gs-zetels voor het CDA zijn, maar daar moeten we voorlopig niet van uitgaan. Een gs- zetel voor me zelf sluit ik vooraf niet uit. Men kan druk op je uitoefenen en zeg gen: gij bent voor ons ingehuurd. Op het ogenblik ben ik zeker van het fractie voorzitterschap en dat is al een erg moeilijke baan voor iemand die dat met zijn dagelijks werk moet combineren. De afstand Poortvliet-Middelburg is al een extra belasting. Het vergt veel meer dan een gewoon statenlidipaatschap, terwijl de honorering hetzelfde is. In de politiek is weinig zeker, behalve het on gewisse. Het lijsttrekkerschap verandert (alles radicaal. Binnenkort moet ik al drie dagen" op spoedcursus in Garderen. waar CDA-lijsttrekkers van alle provin cies door ons wetenschappelijk bureau begeleid worden. Lubbers, fractievoor zitter in de tweede kamer, komt daar met staatssecretaris Hans de Boer. In de staten behandel ik nu economische zaken en de PzEM. Met een toenemen de decentralisatie kan de provincie een eigen regionaal beleid ten aanzien van welzijn en economie gaan voeren. Daarvoor komen ook meer middelerf. De taak van de gedeputeerde economi sche zaken wordt dus belangrijker en dat maakt 't best wel boeiend. Met enig plezier ga ik m'n werk als CDA-lij staanvoerder nu beginnen, maar ik zie er ook wel tegenop, want er blijven niet veel meer vrije avonden en zaterdagen over", aldus Nieuwkerk. Het CQA- Tholen moet uitkijken naar een nieuwe voorzitter. Het gemeentebestuur van Sint-Fmtips- land heeft, zoals het Provinciaal Bestuur dat in Middelburg 's middags deed, za terdagavond de Nieuwjaarsreceptie ge houden. Verenigingsbestuurders, amb tenaren, kerkeraadsleden, de politie, dokter en fnev Menger, Dijkgraaf I.C. Hage en de complete raad met echtge noten was present Om burgemeester en mevr. Vogel alle goeds toe te wensen voor 1982 en zelf ook de beste wensen in ontvangst te ne men. In de kleine raadszaal was het al gauw vol. maar ook voor buurman en burgemeester A.A. Rijstenbil en zijn vrouw was er nog ruimte. Ook de ge meentesecretaris van Vossemeer alsme de direkteur Koelman van het bejaar dentehuis De Vossemeren was aanwe zig. Gezellige contacten waren er maandagmiddag ook in het gemeente huis te St. Maartensdijk, waar het Thoolse college van b en w veel voor spoed werd toegewenst. Niet alle raads leden waren erbij, maar het leeuwe naandeel wel, evenals predikanten, on derwijsgevenden, statenleden, vertegen woordigers van het bedrijfsleven en ab tenaren. Een drukte van belang. Men blijkt het toch plezierig te vinden elkaar zo eens te kunnen dntmoeten. Het over legorgaan industrie Tholen houdt vrij dagavond de Nieuwjaarsontvangst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1982 | | pagina 1