Thools voedseltransport toch op weg naar Polen BOUMAN POTTER BROEKHUI Don/centrum Rien Janvier Laatste nieuws Geen gif bij Kaay Tholen 'Er is niets behalve azijn' Uien 30 cent EenDansschod kies je met zorg d eze Week Abonnement [bi [2 O Stofvormige ver on treiniging ook op Tholen! Verpleeghuis 95 bedden op Tholen Aanmelden voor nieuwe danslessen vanaf Maandag 28 december iedere avond aan de zaal van 7 tot 9 uur. Donderdag 17 december 1981 38e jaargang no. 6 Verschijning rond de jaarwisseling Het kerstnummer verschijnt woensdag 23 december; liopij binnen dinsdagmorgen 22 december, 12.00 uur. Het oudejaarsnummer komt op woensdag 30 december; kopij binnen dinsdag 29 december, 12.00 uur. Bijna 100.000 gulden levensmiddelen en meer dan tien mille aan geld Uitgezwaaid door een tiental Tholerraren is pastoor A. v.d. Brule met Els Deurloo en mevr. Schoonen dinsdagavond om kwart over tien vanaf de markt in Tholen naar Polen vertrok ken. De vrachtauto met aanhangwagen van Schot Transport zo uin de loop van woensdag volgen met de 25 ton levensmid delen (geschatte waarde bijna 100.000 gulden), die de inwoners van zes Thoolse woonkernen zaterdag bijeen hadden gebracht. De pakketten uit Sint-Annaland vertrokken dinsdagmiddag om half vier in twee trucks met opleggers vanuit Bergen op Zoom, 's avonds in een personenauto gevolgd door de fam. van Soelen. Daarmee kwam een eind aan de onzekerheid die zon dag was ontstaan door het afkondigen van de staat van beleg in Polen en het overnemen van de macht door het leger. Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Uitbreiding van Scot Transport Myolo Toale Towe Grandioos Dansen is plezier voor twee bij Antwerpsestraat 35 - 4611 AB Bergen op Zoom Tel. (01640) 3 50 10 junioren van 8 t/m 10 jaar beginners vanaf 14 jaar echtparen en twens disco dansen Albert Heijn in Sint-Philipsland Eeodrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07. Bankrekening 30 30 05 556. Abonnement ƒ15,50 per halfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50 per jaar. Losse nummers 0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,29 plus btwper mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw. Op rekening 7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. De vrachtwagencombinatie van Schot transport uit Tholen is gisterenmiddag - woensdag 16 december - om twaalf uur vanuit Gilze naar Polen vertrokken. Vanmorgen - donderdag - hoopte chauf feur Vreijsen de Oost-duitse grens over te zijn. De grensovergang naar Polen is vanavond gepland. Als het mogelijk is, neemt dhr. Vreijsen voor de grens nog contact op met Tholen. Vrijdag zou de vrachtauto in Radomsko - de plaats van bestemming - moeten aankomen. Pastoor v.d. Brule was gisterenmorgen om half twaalf in Hannover en zette zijn reis na een telefoontje met het thuisfront voort. De eerste Nederlandse chauffeurs zijn dinsdag teruggekeerd in Schijndel. Ze meldden dat er veel militairen in de straten in Polen te zien zijn, maar de pakketten werden goed verdeeld. "Er zijn geen stoffen gevondenjdie weg genomen moeten worden. Daarom kont er geen verdere actie. Het werk aan de straat, wat gestopt was, wordt vervolgd." Burgemeester E.Baerends deed die ple zierige nededeling voor de bewoners van de bejaardenwoningen aan de Kaay in Tholen maandagmiddag in de gemeen teraad. Hij baseerde zijn uitspraken op een mondeling verslag van de Provin ciale Waterstaat, dat het onderzoek naar eventuele bodemverontreiniging op het terrein van de voormalige gasfabriek had geleid. Een officieel rapport zal nog volgen, maar aannemingsbedrijf A.C. van der Werf uit Scherpenisse zal de Kaay-bewoners nu eindelijk van de modder- en waterpoel kunnen verlossen als de weersomstandigheden tenninste aanleg van een straat mogelijk maken. Ook op het eiland Tholen zijn de gevol gen van de 'omringende' industriege bieden (Moerdijk, Antwerpen en Sloe- gebied) duidelijk merkbaar. Het insti tuut voor milieuhygiëne en gezond heidstechniek van TNO heeft een ver slag uitgebracht van het onderzoek naar de stofvormige verontreininging van de buitenlucht in Zeeland in de periode 10 juli 1980 tot en met 30 juni 1981. De hoeveelheid fluoride-neerslag op ons eiland (per m2) lag tussen 0,5 en 0,1 milligram. In Nieuwdorp en Sas van Gent werd de meeste fluorideneerslag gemeten: 0,6 en 0,5 milligram. Het laagste gemiddelde lag met 0,1 milli gram in Veere. Daar werd trouwens wel de grootste hoeveelheid chloride per vierkante meter gemeten: 28,9 milli gram. De andere meetpunten, waaroner het eiland Tholen, gaven waarden tus sen 12 en 18 milligram. In Sas van Gent werd de meeste opge loste stof gemeten: 110,8 milligram per m2. Ook in Nieuwdorp en Veere werd meer dan 100 milligram geconstateerd. Op Tholen ging het daarentegen om 64,4 milligram per m2. Luikse bollen De gemiddelden uit deze meetperiode is bijna gelijk aan die van voorgaande ja ren. De hoeveelheden fluoride, fosfaat en sulfaat komen op sommige meet punten overeen met de hoeveelheden die in sterk geïndustrialiseerde gebieden worden gemeten. De metingen werden gedaan met neerslagvangers en Luikse bollen (aluminium bollen, die ongeveer 1.75 m. boven de grond staan). De meetpunten zijn in Nieuwdbrp, Borsse- le, Vlissingen, Veere, Terneuzen, Sluis kil, Sas van Gent en Tholen. Zaterdagavond tegen zes uur klonk in de hallen van Schot Transport in Tholen nog het 'Hiep, hiep, hoera," toen de laatste pallet met levensmiddelen door de heftruck bij de aanhangwagen werd gezet. De organisatoren waren opge lucht dat de Polenactie op Tholen zo succesvol was afgesloten. "Zondag zaten we echter in zak en as toen we het nieuws uit Polen hoorden", zei mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven. Maandag pleitte pastoor A. v.d. Brule op de Poolse ambassade in Den Haag tevergeef om een vergunning voor de vrachtwagen. Dat kon toen pas gebeu ren omdat het juiste gewicht bekend In de oude lagere school aan de School straat te Scherpenisse werd zaterdag hard gewerkt on de levensmiddelen uit de door de inwoners meegegeven dozen en tassen te sorteren. "Het is erg dat het moest gebeuren, maar het was ouderwets gezellig", zei dhr.A.Beeke, die eerst het buitengebied St.Maartensdijk voor zijn rekening nam en later alle dozen in zijn schoon gemaakte veewagen naar de hal len van Schot in Tholen bracht. Het buitengebied van Scherpenisse werd door dhr.E.Hage voor zijn rekening ge nomen. Mevr.Hage-Janssens was de hele week met verschillende helpsters al in de weer geweest om 300 paar schoenen te poet sen. Zaterdag kwamen er daar nog eens 150 paar bij en daarmee was het nog niet klaar. Toen alles al weg was, kwam schoenmaker C.v.d.Gouwe nog met een lading schoeisel, dat door dhr.C.v.d.Werf nog met zijn personenauto naar Tholen werd gebracht. "Het is buitengewoon vlot verlopen. De medewerking was pri ma", aldus mevr.Hage in Scherpenisse, waar ook nog de lading van drie busjes van Hommel uit St.Maartensdijk gesor teerd werd. 'Dit overtreft alle verwachtingen' zei een in Bergen op Zoom wo nende Pool zaterdagmiddag in de hallen van Schot Transport in Tholen bij het laden van de vrachtwagencombinatie met le vensmiddelen vqor Radomsko. Zelf afkomstig uit die stad had hij vernomen, dat men de hele dag in de rij staat om bij winkels, die door de staat bevoorraad worden, wat te pakken te krijgen. 'Er is niets behalve azijn'. In de 35.000 inwoners tellende stad Radomsko werken veel mensen in de hout en meubelindustrie en bij een ca- rosseriefabriek waar heftrucks en vrachtwagens worden gemaakt. In de omgeving is veel landbouw, voornamelijk uitgeoefend door kleine boeren. Een 85% van de landbouw rond Radomsko is nog in particuliere handen. De Poolse staat kan niet voldoende voedsel in het buitenland kopen wegens de grote schulden en rentelast. In de hallen van Schot Transport in was er een hele drukte met aan- en af- dhr.A.Schot, organisator pastoor Tholen kwamen zaterdag alle levens- voer. De vrachtwagen werd tot de nok tot A.v.d.Brule en dhr.L.Geluk. middelen van de Polen-actie binnen. Het geladen met op de voorgrond v.l.n.r. diende te zijn van de zaterdagavond ge laden combinatie, waaraan maandag ochtend nog 1200 kg melkpoeder werd toegevoegd. De Thoolse pastoor was op de ambassade in gezelschap Van mensen uit Bergen op Zoom, Bussum en Gel derland. maar de consul liet weten, niets te kunnen doen omdat de grenzen ge sloten waren. "Heb een paar dagen ge duld", zei de consul, maar gelukkig hoefde men niet zo lang op de vereiste vergunningen te wachten. Dinsdagmiddag verzegelde de Neder landse douane in Tholen de vrachtwa gencombinatie van Schot, waarna chauffeur Karei Vreijsen uit Dongen naar de vestiging van Schot Transport in Advertentie 1M Sint Annaland: dinsdag 15 december: uien maat 40 opwaarts, klasse 2 NL 30,50. Aanvoer 78 ton. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 23,-. Aanvoer 40 ton. Sint Maartensdijk: dinsdag 15 Decem ber: uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 30,50. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Tel. CTI670 -33 85 Adri C Broekhuiseen begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Het transportbedrijf Schot in Tholen heeft met de overname van twee onder nemingen nu zestig vrachtenwagen- combinatiefc op de weg. "We groeien nog steeds en komen elke dag nog auto's tekort", zegt dhr.A.Schot. Eerst werd hij voor honderd procent ei genaar van Knevel Transport in Epe. die met vijf personeelsleden onder de eigen naam blijft doorwerken. Sinds 1 oktober is Van der Mout en Landheer uit De Lier ook eigendom van Schot. Het tien personeelsleden tellende bedrijf is ge specialiseerd in het vervoer van zeecon tainers, een sector waar toekomst in zit. De vestigingen in Epe en De Lier dienen voor Schot Transport als steunpunten voor retourvrachten. Het Thoolse bedrijf, dat ook een vesti ging in Gilze heeft, beschikte zelf al over 28 combinaties in het zogenaamde wild vervoer op o.a. de Benelux, Duitslajid en Denemarken en 24 vrachtauto's met aanhangwagen die de winkels van Jac Hermans Prijsslag bevoorraden. "Uit zeer betrouwbare bron heb ik ver nomen, dat minister Gardeniers van volksgezondheid positief staat ten op zichte van de bouw van een verpleeghuis van 95 bedden op Tholen. Dat is een leuke ontwikkeling voor dit gebied", zei burgemeester E.Baerends maandag middag in de Thoolse gemeenteraad. "Zo'n verpleeghuis is normaal veel te klein, maar het wordt aan een 'moeder', -een grotere inrichting, verbonden. De betrokken gemeenten in West-Brabant, Tholen en SintPhilipsland hebben een eensluidend standpunt ingenomen met een klein verpleeghuis in Tholen en een tweede in Steenbergen. Of dat onder het Algeneen Burger Gasthuis of de Stich ting Rust- en Verpleeghuizen Zeeland valt, laat ik nog in het midden", zei de burgemeester. Momenteel heeft Ten Anker in Tholen een tijdelijke vergun ning voor een kleine ziekenboeg, maar het ziet er nu naar uit, dat er een per manente voorziening komt. Op welke ternijn is nog niet bekend. Gilze reed om van daaruit gisteren - woensdag - te vertrekken. SamenDe twee opleggers van tran sportbedrijf de Graauw uit Bergen op Zoom met o.a. de levensmiddelen uit Sint-Annaland vertrokken dinsdagmid dag half vier uit Bergen op Zoom met 2070 dozen van elk 35 artikelen, zodat de mensen in Kostrzyn elk ongeveer eenzelfde sortering levenmiddelen krij gen. Er gingen ook nog 80 zakken met kleding, 1000 paar schoenen, medicij nen en melkpoeder mee, totaal voor bijna twee ton aan waarde. 's Avonds vertrokken de initiatiefne mers, de fam. van Soelen, in een perso nenauto, Afgesproken was, dat zij in een wegrestaurant bij het West-Quitse Han nover op pastoor v.d. Brule zouden wachten om samen de Oost-Duitse en Poolse grens over te gaan. De bestem mingen zijn wel verschillend: de Thool se zending levensmiddelen gaat naar Radamsko, 480 km. van de Poolse grens. De stad ligt ten zuidwesten van Lodz en de hoofdstad Warschau. De St. Anna- landse zending gaat naar Kostrzyn, slechts 40 km van de grens. Volgens pastoor v.d. Brule vergt de 480 km in Polen gezien de wegen en de weersgesteldheid (sneeuw) tien uur. Ondanks de gespannen situatie wilde chauffeur Vreijsen de lading perse zelf naar Radomsko brengen, want bij over laden aan de grens heb je geen garantie dat het voedsel op z'n bestemming ko..t. -"We willen hei perse -.lit de zwarte han del houden", aldus mevr. Deurloo. Daarom ondernamen dinsdagavond ook de drie Tholenaren de reis, die doo de machtsgreep van de militairen toch meer onzekerheid met zich meebrengt dan voor die gebeurtenissen. Zaterdagmorgen was er nog volop en thousiasme, toen de busjes van aanne mingsbedrijf Hommel en de vrachtwa gens van Hemi, Bouman Potter en Bee- ke, dozen en tassen met levensmiddelen ophaalden in Tholen, Poortvlier en Scherpenisse, St. Maartensdijk en Oud- Vossemeer,. De medewerking was groot. Slechts een enkeling deed niet mee, noch in natura, noch in geld. De blikken groenten (o.a. capucijners) soepen, vleeswaren en babyvoeding kwamen als broodjes vanaf tien uur binnen,. St. Maartensdijk had drie busjes vol, waarvan er drie in de oude school te Scherpenisse gesorteerd werden en er 1 rechtstreeks naar de hallen van Schot in Tholen ging. Dqar heerste enorme be drijvigheid. Uit de draagbare radio's klonk "Annie, mag ik m'n tassie maar weer terug", maar dat sloeg beslist niet op de dozen en tassen die uitgeladen werden. Na het commando 'lossen' van, coorinator J. Mabelis was het busje of de vrachtwagen in een mum van tijd leeg, waarna vaardige handen van leerlingen van de Oesterschelp, de mavo, de natio nale reserve, 27 mc'ers en andere vrij willigers de artikelen sorteerden en ver pakten: koffie, bij koffie, tandpasta bij tandpasta. Op de dozen zag men 'Myole Toale To we" staan. Pools voor zeep en 'proszek do zebow': waspoeder. Mevr. Vroegop uit de Kerkstraat in Tholen had een hele week al levens middelen gesorteerd van de dozen die Vervolg op pag. }3 Weer geslaagde Polen-actie 0 Thoolse raad over wapenwedloop 0 Nog wel 50 huizen bouwen, maar dan voorzichtig aan 0 Problemen met Sluis Oesterdam 0 Kleedaccommodatie voor tennis banen Oud-Vossemeer 0 Opzichter v.d. Schaaf nam af scheid 0 Zilveren lerares in de Oester schelp 0 Werklozencijfer loopt naar de 500 0 Uitbreiding Schot transport 0 Kaay Tholen niet giftig 0 CRM bezuinigingen dumpen het welzijnsprogramma 1982 niet 0 Kans op Thools verpleeghuis 0 Verlaging grondprijs Buitenzorg Soelaas of niet? 0 Prijzen eendrachtbode-Sinter- klaas 0 Dit weekend eerder op de schaats dan op het sportveld 0 Morgen laatste dag voor uw nieuwjaarswens IN HET OORDELEN OVER ANDEREN DOET DE MENS ONVRUCHTBAAR WERK, ZEI THOMAS A. KEMPIS TE RECHT 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. A is gevolg van flinke kostenstijgingen van het papier, het zetten en drukken - waar mee al dit tweede halfjaar geconfronteerd werden - wordt het abonnement met toe stemming van het ministerie van econo mische zaken verhoogd. Overigens be perken wij ons tot vier cent per week, zo dat de toegestane stijging niet volledig doorgevoerd wordt. De bezorgabonnees gaan in 1982 voor een heel jaar 32 gulden betalen, terwijl een halfjaarlijks abonnement op f 16,50 komt. £en jaarbetaling is dus voordeliger. Postabonnees gaan per jaar f 39,50 be talen. Voor betaling per bank en giro kan men de bezorger om speciale groene of blauwe kaart vragen. Die automatische betaling is heel gemakkelijk en u blijft baas over uw eigen geld. Bij fouten volgt onherroe pelijk terugstorting. Wij nemen graag aan dat abonnees die al een machtiging tot automatische over schrijving hebben verstrekt, ermee ac- coord gaan dat bij de eerstvolgende beta ling de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Albert Heijn - .'s lands grootste en goedkoopste kruidenier" - vestigt zich 28 januari in de Attent supermarkt aan de Achterstraat te SintPhilipsland. Het is nog maar een halfjaar geleden dat bakkerij DES met de A en O winkel uit het kleine pand aan de Voorstraat ver huisde naar de royale Attent supermarkt aan de Achterstraat, waarvoor cafe 't Hoekje werd gesloopt. Vanwaar die snelle veranderingen? Eigenaar A.v.d.Est: "Qua omzet ben ik zeer te vreden. want als enige warme bakker in Sint-Philipsland krijg ik alleen al daar om massa's mensen binnen. Toch bevalt het me niet, dat veel mensen niet meer levensmiddelen meenemen. Ik ben wel realistisch genoeg om de reden daarvan te begrijpen: we zijn net als alle dergelijke dorpszaken, doodgewoon te duur. Gesprekken met m'n leveranciers leverde niets op, zodat we andere wegen gingen zoeken. Albert Heijn stond echter niet te trappelen om in Flipland met zijn 2100 inwoners een vestiging te beginnen. Tegen de achter grond van de neergaande conjunctuur en de benzinekosten, waardoor het duur wordt om de auto te pakken om elders te gaan winkelen, sprak Albert Heijn het toch wel aan, dat de voorzieningen naar de mensen toe verlegd moesten worden. Ik tekende een contract en vanaf 28 ja nuari komen alle artikelen van Albert Heijn. Op het brood en banket na, want daarvoor blijf ik volledig zelfstandig ondernemer. Voor Albert Heijn is deze soort van samenwerking een experi ment", aldus dhr.v.d.Est. Hij hoopt met een scherpe prijsstelling, een uitgekiend assortiment en vluggere bediening een groter deel van de le vensmiddelenmarkt te veroveren. De winkel ondergaat daarvoor een totale gedaanteverwisseling.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1