JANNES VAN DE LUYSTER Wegvak Oesterdam vooruitgeschoven DRIE- IN-ÉÉN PUZZEL Veel problemen in augustus Bij verhuizing een praktische f ototip voor u Donderdag 10 december 1981 EENDRACHTBODE 15 WEDVLUCHTEN a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. Autowrakkenplan VIJFTIEN PRIJZEN VOOR DE JEUGD O Luisteren helpt lil i 1 (Dit artikel van dhr. J. A. Klompe uit Anna Jacobapolder verscheen in het Zeeuws Tijdschrift. Hij heeft ook een boekje geschreven over de geschie denis van Anna Jacobapolder en is verder vice-voorzitter van het streek museum de Meestoot). Jannes van de Luyster, geboren in 1789 te Hoofdplaat en overleden in 1862 in Zeeland, staat Michigan in de U.S.A., wordt beschouwd als de stichter van het Amerikaanse dorp, met de naam van on ze provincie. Hij was een telg uit een Fliplands ge slacht dat waarschijnlijk kort na de twee de bedijking in 1645 vanuit Biezelinge zich daar gevestigd had. De geslachts naam was oorspronkelijk Eggebeen, maar in Flipland werd dit spoedig van de Luyster, naar de kreek van die naam. De familie zal dus in eerste aanleg op een boerderij aan de Luyster gewoond heb ben. Uit gevonden gegevens blijkt dat dit de Hollands Hoeve geweest is. Ruim een halve eeuw neemt het geslacht een be langrijke plaats in op het eiland, maar dan verdwijnt de naam. De laatst ver melde is een Willem, die na zijn eerste vrouw op Flipland verloren te hebben omstreeks 1735 verhuist naar Schoon- dijke. Hij is dan een vQorvader van Jan nes waar het hier om gaat. (zie bijge voegde stamreeks aan het eind van dit artikel). Jannes dan werd in 1789 te Cadzand ge boren en trouwde met Dina Naeye uit Biervliet. Hij begon als landbouwer op pachtland onder Cadzand, maar reeds in 1817 kocht hij onder Borssele een bedrijf van ruim 137 gemet voor 34.585,59 waarvan de koopacte in de familie geble ven is. Op deze hoeve boerde hij dertig jaar, waarna hij ze voor 66.000,- ver kocht en naar Amerika emigreerde. Godsdienstige redenen waren de aanlei ding voor zijn vertrek. Hij was een zeer godsdienstig man. Zo was hij reeds een jaar na zijn komst in Borssele ouderling der Hervormde of Staatskerk. 1) Godsdienstvrijheid en afscheiding Onze bijzonder actieve 6^n stimulerende Koning-Koopman Willem I heeft aan het einde van zijn, toch wel dienende leven, vele telerustellingen moeten ervaren. Zo ook op godsdienstig gebied. Hij, die bij de troonsaanvaarding de godsdienst vrijheid hoog in zijn vaandel had staan, ervoer het als een bittere teleurstelling dat in België de machtige Katholieke Fa lanx haar machtsmiddelen had gebruikt om hem daar zijn troon te doen verlie zen. Deze gebeurtenis heeft grote in vloed gehad op de Hervormde Kerk in ons land. In deze kerk waren rechtzinnige stromin gen, die door de Synode en de vorst niet gewaardeerd werden en deze groepen werden moeilijkheden in de weg gelegd, hetgeen betekende een aantasting van de godsdienstvrijheid. Zoals dwang maatregelen altijd tegenacties uit lokken Was dat ook ditmaal het geval en zo ont stonden er op vel# plaatsen in feite ver boden rechtszinnige groepen. Tegelijk met dit proces bereikte ook de economi sche inzinking uit die tijd haar diepte punt en deze twee oorzaken tesamen zijn aanleiding geworden tot grootscheepse emigratie naar Amerika. Voor de gelovi gen werd dominee A. C. van Raalte, de stichter van Holland, de grote voortrek ker. Velen zullen de geschiedenis wel kennen, zij is heel goed te volgen in P. J. Risseeuw's roman: Landverhuizers. 2) Nu terug naar Jannes van de Luyster. Ook hij voelde zich aangetrokken tot de rechtsen. In zijn gemeente is hij de initia tiefnemer tot het oprichten van een afge scheiden gemeente en in 1837 zien we zijn naam bij de nieuwe kerkeraad. In het algemeen behoren niet de bemiddelden tot de nieuwe kerk. Johannes is dat wel. Dit zal er zeker ook nog toe hebben bijge dragen dat hij een man wordt waar te gen opgezien wordt, niet alleen in zijn eigen gemeente, maar in heel onze pro vincie. Ja op den duur is hij bekend in het gehele land. Toentertijd werd het de gelovigen buiten de Staatskerk buitengewoon moeilijk gemaakt om samen te komen. Men deed dit via een oud Napoleontisch besluit waarbij samenscholingen van meer dan negentien personen verboden waren. Kort weergegeven vermeld zijn dagboek o.a.: Den 21 Juni 1840. C. van der Meulen, Dominee te Middelharnis bij mij, Jannes v.d. Luyster in de schuur op Zondag ge predikt met mooi weer en wel duizend mensen, verdeeld over drie diensten. Voor de armen is 68,- gegeven. Even wel door Dirk Wisse, smitsbaas en bur gemeester proces-verbaal getekend. Den 20 Juli met mijn broeder diacon Jan Steketee voor de Rechtbank in Goes ge weest. De eis luidt voor de dominee, Jan Steketee en voor mezelf ieder honderd gulden boete en dit alles zonder dat de misdaad behoorlijk bewezen is. De uit spraak van het vonnis wordt uitgesteld tot 15 Augustus, maar luidt dan conform de eis met daarboven nog zes gulden kosten. In September volgt de verant woording van dit bedrag en blijkt dat hijzelf 116,~ voor zijn rekening neemt, de familie Steketee, vader met zoons 127,- en de rest wordt betaald door de families Karelse en Smallegange. Nu volgt woordelijk een stuk uit 's mans dagboek. De Heere spreekt uit zyn woord, Psalm 77-15, eerste deel. Gy zyt die God die wonderen doet. Dat woord wonderlyk aan my, Jannes van de Luyster, ouder ling van de afgescheiden gemeente Borssele en aan myn vrouw Dina Naeye en onze zeven kinderen en zes kleinkin deren. Willem v.d. Luyster, onze oudste zoon, is geboren op de Hoofdplaat in het land van Cadzand de overige zes kinders zyn te Borssele geboren. Door een by- zondere voorzieninge regeeringe God's zyn wy met ons ene kind Willem verhuist naar de gemeente Borssele, Eiland Goes, en daar dertig jaar op een schoon bebouwde hofstede van 137 gemeten gewoond en den Heere in voorspoed en tegenspoed ontmoet, evenwel in veel eere en staat geweest in de gemeente, ja in heel het land. Maar nadat het Neder lands volk algemeen, en de overheid Dy- zohder, des Heeren wetten en inzettin gen verlaten hebben, zoo zond Hij de oordeelen van een drukkinge des Lands en eene drukkende duurte van alle le vensmiddelen, zoodat niemand in den burgelyken stand met vrouw en kinde ren meer bestaan kon, zoodat er velen tot de Heere uit ellende beginnen te roe pen, en de Heere begint het geroép te hooren tot verlossing. Ik heb die wondere wegen Gods in het openbaren van die weg naar Noord Amerika opgemerkt. Emigreren In deze gedachtengang besluit Jannes van de Luyster dan bij de jaarwisseling van 1846 op 47 om de grote stap te doen. Zijn voornemen om te emigreren heeft grote invloed op zijn omgeving en velen willen onzer zijn leiding meereizen. Be halve zijn vrouw staan ook al zijn kinde ren achter zijn besluit. Zijn oudste zoon is getrouwd met Maatje Daane en heeft ook reeds kinderen. Zijn oudste dochter is getrouwd met Jan den Herder. Zij heeft vier kinderen, twee van haarzelf en twee van Jan die weduwnaar was, toen ze met hem trouwde. De tweede zoon, Jan, was op studie voor dominee in Arn hem waar de nieuwe leer onderwezen werd door de heer van Veenhuizen en de dominees van Raalte en Brummelkamp. Aangezien de eerste twee emigreerden viel er voor Jan niet,veel te studeren en zo trok hij ook mee. De andere kinderen waren nog jonger en gingen vanzelf mee. De geschiedenis vermeldt dat het besluit van Jannes van de Luyster, de rijke boer uit Borssele om naar Amerika te emigre ren een schok gaf door geheel Zeeland, ja door het ganse vaderland. De voornemens werden met spoed in daden omgezet. Bezittingen werden van de hand gedaan en de reis geregeld. Uit Borssele waren 77 gegadigden, waarvan velen op kosten van van de Luyster mee gingen. Verder waren er uit het Goesche land en velen uit het land van Axel en Cadzand. Totaal precies drie honderd personen, waaronder ouden van dagen, weduwen, zwangere vrouwen en vele kinderen. De overtocht zou gemaakt worden met drie zeilschepen, waarvan er twee vanuit Antwerpen vertrokken. Eén onder leiding van Jannes zelf en één onder Jan Steketee. Het derde vertrok onder leiding van Johannes Kaboord met aan boord dominee van der Meulen, vanuit Hellevoetsluis. In blind vertrou wen, zonder enig idee wat men te wach ten kon staan vertrok men. Achteraf bezien is het voor velen, ja wel haast voor allen een groot drama gewor den. Overtocht en vestiging De overtocht over de oceaan vergde reeds vele slachtoffers. Voor de rede van Vlissingen gepasseerd was, waren reeds de eerste kinderen gestorven en deze vonden hun zeemansgraf op de Noord zee. De reis van New-York naar Michi gan, waar dominee van Raalte hen op wachtte telde ook nog z'n slachtoffers en toen begon pas het ware leed. Toen de emigranten eindelijk voet aan wal zet ten, want ze arriveerden via de Grote Meren, kwamen ze in een volslagen wil dernis. Een eindje stroomopwaarts van een riviertje, de Blackriver, had ds van Raalte een stukje bos laten kappen en een blokhut gebouwd. Deze nederzet ting kreeg de wijdse naam van Holland. Van de Luyster trok verder het bos in om een plaats voor de zijnen te zoeken. En kele kilometers verder vond hij wat naar zijn gading. Als Zeeeuwse boer zocht hij laag gelegen grond met water er bij. Wat hoger gelegen zanderige grond stond hem niet aan. Deze keuze heeft in eerste aanleg veel slachtoffers gevraagd daar de malaria, cholera en andere ziektes hier zeer hard toesloegen, omdat ze in dit vochtige klimaat zeer gedijden. Johannes kocht hier 1680 acres voor 5.000,- en dit werd de basis voor Zee land. Met dit land heeft hij velen aan een eigen stukje grond geholpen. Trouwens uit zijn rekenboek bleek dat hij ook met geld verwonderlijk velen hielp. Het land moest met de bijl en de spade opge schoond worden. Men zal begrijpen dat daarvan, met de heersende ziekten, niet al te veel terecht kwam. Verder was er haast geen eten. Wat meel en bonen konden in Grand-Rapids, een veertig ki lometer verwijderd, voor te veel geld verkregen worden. Hoe de toestand was kan het beste gememoreerd worden door de woorden van dominee van Raal te te herhalen die deze sprak bij het vijf entwintigjarig bestaan van de nederzet ting: "In het laatste gedeelte van de eerste zomer stegen onze beproevingen ten hoogste toppunt daar de gehele neder zetting één ziekbed werd en er zeer ve len, ofschoon er op de algemene kosten geneesheren ingeroepen waren, stier ven, vooral aan goede behuizing was ge brek maar ook wel toegemaakte en pas sende spijzen ontbraken. De toestand was hartbrekend en ontmoedigend en vorderde tegenover het gevoelige van 's mensen natuur een pijnlijk geweld. Nim- mers was ik nader bij het zinken, dan toen ik bij die opeengepakte loodsen tus sen een mengeling van huiselijke bezig heden, ziek zijn, sterven en doden toe- schikken zag. Geen wonder dat men in dat hete uur van beproeving sporen van wanhopige onverschilligheid zag veld winnen. Maar God gaf verandering. Dé zieken werden gezond, het najaar was allerliefst en de winter buitengewoon zacht en zo konden de herstelden weer aan de arbeid." Ds van der Meulen begroef twee van zijn kinderen tegelijk in een hevige sneeuw storm. Van hem wordt verteld dat toen de doodgraver het grafje nog wat wilde ophogen, de oude dominee hem toe voegde: "Laat maat begaan, Wisseker- ke, God zal ze wel vinden." Met vallen en opstaan is de kolonie tot ontwikkeling gekomen en van de Luys ter heeft hierbij gedaan wat in zijn ver mogen lag. Zijn fortuin is hierbij geheel weggeslonken. Ook op moreel en geestelijk terrein heeft hij gedaan naar zijn vermogen en hij gaf leiding zolang hij daartoe in staat was. Oorsprong en relatie tot St. Philipsland Daar ik van Flipland geen veldboeken heb kunnen vinden heb ik me terzake gebaseerd op een kaart van Hattinga uit 1744 en gevonden verpachtingen van dijkettingen, ook uit vroeger jaren. Zelf heb ik vijf kavels ingetekend, waarvan de eerste A toebedeeld zou zijn aan Jacob Jacobsen met anderen tesamen met de Vrouwe van Maasdam en familie. De laatsten zullen de boerderij genummerd één aan de Luyster gebouwd hebben. Deze kreeg de naam Gemene Hoeve wat op gemeenschappelijk bezit wijst. Van dit bezit is een kaartje uit 1653 en hierop staan elf eigenaren vermeld met een ge zamenlijk bezit van 175 gemet. Later kreeg deze boerderij de naam Hollands- Hoeve, wat dan weer terug wijst naar de Hollandse familie. De andere boerderij in deze kavel zal door Jacobs gebouwd zijn. Het Oude Ba ken genoemd. Kavel B was van Jacob van Baarlant, Heer van Dirkslancf Kavel C was toebedeeld aan Gerart van der Nisse. Kavel D werd een gemeenschappelijk bezit van Joncker Dirck van de Werve, Heer van Westkerke (bij het oude Scher- penisse) met dijkgraaf Johan Liens en Marcus van Dijcke. Beide laatsten ook uit Westkerke. Tenslotte kavel E. Hierin verkreeg Com mandeur Aert van Serooskerke 130 ge met waarop de boerderij nummer twee aan de Luyster werd gebouwd. Deze ver kreeg later de naam Hoge Bomen. Voor de rest kwam deze kavel aan President Johan de Knuyt tesamen met de rent meester van de geestelijke goederen te Tholen. Volgens' de huwelijksregisters trouwde in 1665 een Marinus Knuyt uit Biezelinge met Maatje Jans. Dit bracht mij op de gedachte dat dit een familielid van Jo han de Knuyt zou zijn die misschien op dit Fliplandse bezit geboerd heeft. Het wegvak van de Oesterdam zal in verband met de beperkte financiële middelen later dan gepland worden Postduivententoonstelling 'de Zwaluw', Sint Maartensdijk 28 november 1981. Klasse 1 Oude Doffers: 1L.Lindhout, 2, 4 en 6. J.Guequière. 3. P.Potappel(Stavenisse), 5 en E.V. C.Andriesse, Z.E.V. D. de Wilde. Klasse 2 Jarige Doffers: 1, Z.E.V. beste doffer J.Guequière. 2. P.Bijl, 3. L.Riedijk, 4 en E.V. P.Potappel(Stavenisse), 5. L.Lindhout. Klasse 3 Jarige Doffers: 1. P.Bijl, 2 en 11. L.Lindhout, 3, 4, 6 en 8. J.Guequière, 5 en E.V. A.Zwagemaker, 7 en Z.E.V. J.Moerland (Stavenisse), 9, 10 en 12. P. van Beveren. Klasse 4Oude Duivinnen: 1Beste duivin, 3,4 en Z.E.V. J.Guequière, 2. P.Bijl, 5. L.Lind hout, 6. A. van de Ree, E.V. A.Scherpenisse. Klasse 5 Jarige Duivinnen: 1, 2, 3 en E.V. J.Guequière, Z.E.V. A.Bijl. Klasse 6 Jonge Duivinnen: 1, 6, 9. J.Gue quière, 2. A. van de Ree, 3. C.Andriesse, 4, 11 en E.V. A.Bijl, 5. M.Oostdijk, 7. A. van Gor- sel, 8. A.Scherpenisse, 10. L.Riedijk, Z.E.V. A.Zwagemaker. Klasse 7 Late Doffers: 1. P. Bijl, Z.E.V.A. van Gorsel, E.V. M.Oostdijk. Klasse 8: 1. P.Potappel (Stavenisse), Z.E.V. L. van de Berge, E.V. comb. Van Beveren. Tentoonstelling 'de Trouwe Duif, 28 novem ber 1981. Oude Doffers: 1. L.Soomers, 2. P.Laban, 3. A.Gebraad, 4 en 10. M.Moeliker, 5. Jac. van Dijke. 6. Joh.Deurloo, 7 en 9. W.Beurkens en zn„ 8. P.Noordijke, 11. L. de Kwak Koolaard, Z.E.V. A.Korsman, E.V. J.Walpot. Jarige Doffers: 1. J.Verwijs, 2. L.Soomers, 3. C.Uijl, 4, 5, 7 en E.V. M.Moeliker, 8. Joh.Deurloo, 6. S.A.M.Vermaas/Verwijs, Z.E.V. W.Beurkens en zn. Jarige Duivinnen: 1. P.Laban, 2. J.Kegge, 3. C. van Luijk, 4. J.Walpot, 5. L.Soomers, 6. Jan Quist, Z.E.V. M.Moeliker, E.V. A.Kors man. Oude Duivinnen: 1. Jan Quist, 3. M.J.Laban, 4. M.Moeliker, 5. L. de Kwak Koolaard, Z.E.V. W.Beurkens en zn., E.V. C.Moeliker. Jonge Doffers: I. H.Smits, 2. P.Laban, 3. Joh.Deurloo. 4. J.Kegge, 5 en 13. W.Theu- nisse en zn., 6 en 11. C. van Luijk, 7. M.Moe liker, 8. A.Korsman. 9. C.Moeliker, 10. M.J.Laban. 12. C.Uijl, 14. Jac. van Dijke, 15. L.Soomers, 16. A.Gebraad, Z.E.V. C.Laban, E.V. J.M. van Dijke. Jonge Duivinnen: 1. P.Laban, 2, 4 en 8. A.Korsman, 3. J.Kegge, 5 en 7. W.Theunisse en zn. 6. C.Moeliker, 9. M.Moeliker, 10 en II Jac. van Dijke, Z.E.V. J.Walpot, E.V. J.C.Verwijs. Late Duivinnen: 1. K.Lisseveld, 2. S.M.Quist, Z.E.V. P.Noordijke, E.V. W.Theunisse en zn. Late Doffers: 1. M.Meijer en zn., 2. J.Walpot, Z.E.V. K.Lisseveld, E.V. J.Kegge. De mooiste duif op de tentoonstelling was van L.Soom- aangelegd. De (ca. 12,5 mlijoen) zullen waarschijnlijk niet voor 1985 worden uitgegeven. Dit blijkt uit de behandeling van de nota 'Urgentieschema Wegen projecten 1981' door de provinciale commissie Waterstaat' Dhr. ,De Jager (CDA) merkte net scne- ma aan als een koersbepaling, dat met een grote mate van flexibiliteit moet worden gehanteerd. Daarbij moet aan het aspect van de verkeersveiligheid en het openhouden van mogelijkheden, in dien dat nodig mocht blijken, ruime aandacht zal moeten worden besteed. Alles wat er over het schema wordt ge zegd, dient volgens De Jager als voorlo pig te worden beschouwd. Bij de koers bepaling voor de komende jaren zijn duidelijke factoren overwogen. De vraag is, welke factor weegt het zwaarst. Dhr. J.Roodenburg (PvdA) vroeg zich af of bezuinigd kon worden op het cultive ren van de schorren bij de Philipsdam. Ir.. W. de Beijl achtte dit niet mogelijk, omdat er al een procedure is gestart m.b.t. de vaststelling van het tracé van de Philipsdam. Men wil tevens com penseren voor de landbouw. Een voorstel tot 'afslanking' van de Oesterdam-wegen werd verworpen. Van de geplande secundaire weg zou dan een tertiaire weg gemaakt moeten worden, terwijl in het verleden is gebleken, dat een deze weinig minder kost dan een secundaire weg. De voorzitter wenste hier niet meer op terug te komen. Dhr. De Schipper (D'66) pleitte er voor, dat de wqrken met betrekking tot de Oes terdam vanwege de grote financiële be lasting worden geblokkeerd i.v.m. de reserves, die in zijn fractie bestaan tegen de aanleg van wegen over en naar de Oesterdam. De voorzitter wees hem op de contactuele verplichtingen aan het Rijk' waarop De Schipper opmerkte of men niet onder deze" pTichtingen uit kan.Dhr. De Beijl betoogde dat het ont zettend moeilijk zou zijn om zoiets te doen en dat de aanleg van de wegen toch al op de lange baan is geschoven. Deze zaak is onherroepelijk. Na een vrij uitvoerige discussie concludeerde de voorzitter, dat de commissie in grote lij nen met het schema kan instemmen, echter met dien verstande, dat bij de uitvoering de nodige flexibiliteit zal worden toegepast. (Dit artikel van de uit Poortvliet af komstige ir. M. A. Geuze - voorzitter van het streekmuseum de Meestoof - verscheen in het Zeeuws Tijdschrift.) Odden m'n de vorige kèèr een aekelig ver- tesseltje, noe óór t'een bitje een vuul praetje. De aanleiding daartoe was een aflevering van de rubriek "Sprekend 'n Westbraban der" van de dialectkundigedr. Jan Stroop in 't Brabants Nieuwsblad.11 Recent han delde hij over de betekenis van de woor den moons en mosgat. Nu ken ik uit mijn geboortedorp 2) zelf de uitdrukkingen moos en monsgat, woor den die ik destijds direct in de eerste druk van 't Zeeuws Woordenboek naspeurde. Het eerste woord moos, de moos is nog niet te vinden, ook niet monsgat. wel mosgat. Het Zeeuws Woordenboek geeft voor mosgat: (lett. morsgat), gat onder in de muur, of onder de drempel van bijkeu ken, schuurhok enz.j waardoor het spoel water naar buiten loopt. Het woord is be kend in Zuid-Beveland, Tholen en St. Phi lipsland en in Zeeuws-Vlaanderen in Oostburg, Lamswaarde en Graauw. Scherpenisse en St. Annaland spreken van moosgat. Aansluitend opvolgend vinden we in 't Zeeuws Woordenboek de jnosgote, zijnde de goot waardoor het vuile huishoudwater wordt wegge spoeld. Dan komt de moskont, hetzelfde als een vuulpoes, Nederlands morspot. Daarop: de mospit, niet te verwarren met de mispit. Het gaat namelijk om een zink put of afvoerput voor vuil huishoudwater en niet om de mestput! In mijn dorp is echter geen sprake van mospit, maar van stienkpit. Het Zeeuws Woordenboek gaat verder met moslse) en dan zijn we van ons chapiter af, want hier hebben we niet meer te maken met vuil, maar met de doodgewone huismus, in ons Zeeuws weer terug te vinden in 't mossegilde en de mosseklemme. Nu terug naar dr. Stroop. Hij is het niet eens met de samenhang van mosgat met morsen, want in West-Brabant spreekt men van mösse en dat sluit de mogelijk heid van afleiding dan uit.3) Bovendien wordt mosgat ook vaak als moosgat uit gesproken en dat zegt Stroop maakt dui delijk dat het hier om een ander woord gaat. Moos is waarschijnlijk de oudste vorm, de oudste betekenis daarvan is die van "modder", "slijk", later uitgebreid met afwaswateren afvalwater. Dat laatste spreekt bij ons weer, omdat wij ook in de stallen monsgaeten kennen, waardoor de vloeibare drek wordt afgevoerd. Ten slotte over de nog onopgehelderde en in 't Zeeuws Woordenboek ontbreken de moos, in West-Brabant moons. Het was vroeger op enigé van de oudste mij bekende boerderijen een heel typisch apart vertrek, kamertje, voorhuis (zijhuis) of bijkeuken (spoelkeuken). Stroop die ook nog zo'n oude West-Bra bantse boerderij heeft gevonden acht het eenvoudige vertrek het best te betitelen als bijkeuken. Hij zegt dat die overigens nauwelijks te vergelijken is met wat wij tegenwoordig onder keukens en bijkeu kens verstaan. Er wordt b.v. niet gekookt. Er is soms een soort gootsteen met een watertoevoer en een eenvoudige stenen goot die uitkomt bij een gat in de muur op vloerhoogte, waar het vuile water door naar buiten kan lopen. Daarom noemde ik het begrip spoelkeuken en de Brabander beaamt dit: het is bij uitstek de plaats waar de vuile vaat afgespoeld werd en dat afvalwater ging door 't moosgat. In dat moosgat stak men bij niet-gebruik een houten vierkante stop (of een baele 4) proppe) om ongedierte (ratten, muizen) buiten te houden. Naar wat ik mij flauw uit mijn jeugd herinner en naar wat ouderen mij verteld hebben, was het een nogal donker vertrek aan de zijkant van het boe- renwoonhuis met een direct van buiten in het vertrek voerende zijdeur. Deze moos was doorgang naar de grote of midden gang, terwijl er tevens een deur was naar het stalgedeelte van de schuur. Dit ver klaart tevens dat er wel een slaapgelegen heid (ev. verhoogde bedstede) voor een inwonende knecht of 'meid' was. Naast de deur was slechts één klein raampje, met misschien soms nog een bovenlicht boven de deur. Vuile klompen en vetle ren werkschoenen en staessen 5) (later ook laarzen) benevens vuil werk- en stal- goed 6) bleven in de moos. Die zullen immers vuul geweest zijn! 1)16 januari 1981 2) Poortvliet 3) Wij zeggen echter wel mosse voor morsen! 4) Jute (gedeelte van een zak) 5) Schaften 6) Werkkleding De uitvoering van de Wet Chemische Afvalstoffen door de Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne is nog slechts ten dele op gang gekomen. Dit is onder meer het gevolg van de problematiek van de niet-verwerkbare chemische afvalstoffen. Wanneer de richtlijnen van dit ministerie inderdaad zullen worden uitgevoerd via het pro vinciale plan voor de verwijdering van autowrakken, dan kan dit volgens het orgaan van de Stichting Woonwagen- werk Midden- en Noord-Zeeland (waaronder ook het Thoolse woonwa genkamp resorteert) zeer ernstige ge volgen hebben voor de werkgelegenheid van de autoslopende woonwagenbewo ners. Op welke wijze de doorstroming van de autowrakken het beste gestimuleerd kan worden, is in Zeeland nog niet uitput tend onderzocht. Dat de autowrakken- verwerking een belangrijke bedrijfstak is. kan niet ontkend worden. Zij levert DE eerste puzzel moet je oplossen door in de rondjes van de jas van de Sint de eerste letter te plaatsen van het voorwerp waaraan het kaartje met dat nummer hangt. Dus je begint met 1 staf, 2 enz. Als je het goed ge daan hebt staat er wat te lezen. DE tweede puzzel vind je in de pakjes. Zoek eerst het pakje met de 1 erop. Daarop staat een naam, maar er staat een fout in. Die foute letter moet je in vullen in de hokjes op de zak. En zo verder tot zeven. DE derde puzzel vind je in de sterren. Tel de punten van de sterren. Schrijf dan eerst de letter van de ster met de meeste punten op, dan die met één punt minder enzovoort. Ook dan vind je weer een woord. De Eendrachtbode-sinterklaas is er weer voor de jeugd. Als de jongens en meis jes tot en met 12 jaar de "drie-in-één- puzzel" goed weten op te lossen, maken ze kans op één van onderstaande 1 5 aardige prijzen. Voor de kleine zusjes of broertjes mag de oudere broer of zus best meehelpen of als het nog enig kind is, zal mama dat ook wel kunnen. De oplossing uitsluitend op een briefkaart (en een kinderpostzegel is heel aardig) naar Eendrachtbode - Postbus 5 - Sint Annaland, waar die uiterlijk 1 5 decem ber binnen moet zijn. Nee, die hele te kening meesturen kan niet op een breif- kaart. Daarom alleen maar het goede antwoord zetten achter 12.; 3.; Ja, dat zijn maar enkele woorden. Ver geet naam en adres en leeftijd niet. Veel plezier yoor vele honderden Eendracht- bode-jongeren. En nu de prijzen: 1Automatische film cassette vieuwer. 2. Een flipperspel. 3. een Ken-pop. 4. een family tennisset 5. een Chinese puzzel spaarpot 6. Een houten dagboekje. 7. een vulpen. 8. een fotoboek "De 32 jaren van Ju liana". 9. een Holly Hobby opbergmap. 10. een Game spel 1 1een Fancy Flower ringbandje Lux. 1 2. een vrolijke spaarpot. 1 3. een computerboek. 14. een Fancy Flower verjaardagska- lendertjes. 1 5. Een kinderboek-kalender. Onder de kop 'gespreksbelasting' gingen we nog maar enkele maanden geleden terug in op het jaarverslag 1979 van de Telefonische Hulpdienst. Dit jaar is er harder gewerkt aan het jaarverslag 1980. De opmerkelijkste verschuiving is die betreffende het aantal gesprekken, wat in 1979 in december het hoogst lag, en vorig jaar in augustus zijn top bereikte. Er waren die maand maar liefst 620 te lefoontjes. De Hulpdienst kan ook al leen maar gissen naar de oorzaak van deze top in de vakantiemaand...'slecht weer bijvoorbeeld De minste problemen werden in juli immers een belangrijke bijdrage aan het hergebruik van onderdelen en schroot. Kenmerkend voor Zeeland is het hoge percentage van woonwagenbewoners, dat werkzaam is in de autosloperij en de handel in oude metalen. In onze pro vincie bedraagt dit percentage (naar cij fers van 1979 van het Nederlands Eco nomisch Instituut) 50% tegenover een landelijk percentage van 23%. Het informatieblad van en voor de Zeeuwse woonwagenbewoners, 'Nieuwsbrief, geeft in het november nummer nuttige informatie. Allerlei as pecten komen aan de orde: op Tholen zijn de woonwagenbewoners welkom bij diverse clubs, o.a. via mevr.B.Bayense, tel. 2685 en dhr.P.v.d.Vlies van v.v.Tho- lense Boys, tel. 3203, lees- en schrijfles- sen zijn nog in voorbereiding, misschien komen er in de nabije toekomst naailes sen en met persoonlijke of gezinspro blemen kunnen de wagenbewoners te recht bij de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening, Hoogstraat 12, Tholen. tel, 2350 (dhr.T.P. de Waal en me- vr.N.Nuyten). door de hoorn geseind. Een maand voor de top. Er waren in 1980 maar liefst 1400 stille oproepen. Dat zijn telefoontjes waarbij het nog niet tot een gesprek komt. De kernproblemen waren zoals gewoonlijk weer de eenzaamheid, de huwelijks- en relatieproblemen. Er valt hier weer een sterke stijging te constate ren. De hulpdienst noemt het een teken van de tijd. De toekomst voorziet wat dat betreft in weinig goeds. De lengte van de gesprekken hangt af van het het probleem, maar de gemiddelde duur van een gesprek ligt rond de 35 minuten. Bijna 60% van de bellers bleef niet ano niem. De verhouding mannen-,vrouwen is van 50-50% in 1979 verschoven naar 40-60. Gescheiden mensen zijn sneller geneigd om hun probleem te bespreken dan gehuwden en ongehuwden. Meer dan de helft van de gesprekken werd gevoerd door mensen in de leeftijds groep van 50 tot 64 jaar. Het werk van de hulpverleners bestaat voor het grootste deel uit luisteren, be moedigen en samen praten. Overleggen en bespreken komt op een tweede plaats, verwijzen en adviseren komt het minst voor. Luisteren is een zeer actieve vorm van helpen. Volgens de Hulpdienst ver zuchten de kliënten nogal eens dat mensen nog maar zo weinig echt kunnen of willen luisteren en dat niemand meer tijd heeft voor een ander. De telefoni sche hulpverleners proberen zich dan ook zo goed mogelijk voor te bereiden op de gesprekken en de aan hen voor gelegde problemen. Dat gebeurt d.m.v. groepsavonden en trainingen. Het is en blijft ontzettend belangrijk dat er men sen zijn, die dit werk vrijwillig willen doen. Het werk wordt begeleid door een commissie van deskundigen. kk. 4 ^||Ëks ili! Wens in foto-vorm Wenskaarten zijn er in alle soorten en maten. Ze zijn vaak schitterend uitgevoerd en voorzien van afbeeldin gen van de mooiste kunstwerken. Toch is er één soort wenskaarten, dat door ieder mens het meeste wordt ge waardeerd. Dat zijn de kaarten, die de afzender zélf heeft gemaakt. Een vorm van zo'n zelfgemaakte kerst en nieuwjaarsgroet is de z.g. fotowenskaart. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een foto van bijvoorbeeld de kinderen, van een huisdier ofvan een zelfgemaakte, erg geslaagde natuurfoto. Als u straks ook zo'n per soonlijke wenskaart wilt versturen, stap dan nu met het negatief van zo'n foto naar uw fotohandel. De vakman kan u alles vertellen over de mogelijkheden. De prijs zal u zeker meevallen!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 15