Oesterschelp Tholen schreeuwt om gymzaal Huisvesting LTS niet toereikend Goede band tussen kerk, gezin, school van groot belang Hondeninstructie Werkloosheid bouwvakkers verdubbeld Donderdag 26 november 1981 EENDRACHTBODE De Oesterschelp in Tholen heeft dringend behoefte aan een gymzaal. Dat werd maandagavond op speelse wijze duidelijk gemaakt voor een groot aantal ZLM-bestuurders onder wie algemeen voorzitter Doeleman en kringvoorzitter M.C.J.Kos ten. De Thoolse lhno-school heeft wel toestemming gekregen voor de bouw van een theorielokaal, een praktijklokaal voor de derde afstudeerrichting kantoor/winkelpraktijk, een biblio theek en een kamer voor de adjunct-directeur. De bouw begint in de zomervakantie. Ouderavond 20 jaar. Beroepsvoorbereiding Noodzakelijk Directeur Meloen tijdens ouderavond: Ds. C. den Boer spreekt overBevindelijke Prediking OVERWEGING Aanslagen op het chr. onderwijs Fiets(oorlogs)pad Film en verkiezing I Wel toestemming voor twee lokalen en bibliotheek Directrice mevr.J.Provoost was wel blij met de inwilliging van die wensen, maar de teleurstelling over het schrappen van de nieuwe gymzaal lag zwaar op de maag. Gymleraar Niemantsverdriet beeldde de schrijnende toestand maan dagavond treffend uit door de storm te trotseren en buiten op het plein belicht door schijnwerpers te 'demonstreren', terwijl de ZLM-bestuurders in 't donker vanuit de bestaande gymzaal toekeken. Deze ruimte doet ook dienst als over blijflokaal, want de meesten van de 220 leerlingen komen van buiten Tholen en eten 's middags op school hun boter hammen op. Ook bij ouderavonden, de kerstmaaltijd en andere gezamenlijke activiteiten doet de gymzaal dienst en dat zogenaamd multifunctioneel ge bruik is niet ideaal. "We hopen op een echte gymzaal op het tegelplein achter de huidige gym- ruimte", zei adjunct-directeur J. Hoek van Dijke ter begeleiding van de dia's over de Oesterschelp, die de ZLM-be stuurders te zien kregen. Mevr.Provoost hoopte op deze manier een stuk informatie te geven over de ZLM-school, wat nog werd gevolgd door een rondgang in de school en ge sprekken met leraren en leraressen. "Er wordt op de Oesterschelp veel aandacht besteed aan leerlingenbegeleiding en aan beroepskeuze. Het is ook prettig dat veel leerlingen kiezen voor verdere stu die. In het kader van het experiment funderend onderwijs (FORT) zijn er contacten met net het basisonderwijs ten aanzien van taal en rekenen. Voor de drie brugklassen is er een mentorensys teem. Het contact Aet het gezin is daarbij ook een zeer goede zaak, want als de basis goed is, kan er pas met succes een leerproces volgen", zei mevr.Provoost. Ze was blij de ZLM als gast te hebben omdat meestal alleen bekend is, datje er je auto kunt verzekeren. "Verder is de ZLM een duister geheel, maar we hopen een beter inzicht te krijgen in het groter geheel", aldus de directrice. Algemeen voorzitter Doeleman gaf dat met het voorstellen van vertegenwoor digers van het secretariaat uit Goes, de accountantsunie ZLM, het taxatiebu reau Gropatax, de verzekeringsafdeling OVM, de sociaal-economische voor lichtingsdienst en de plattelandsjonge renorganisatie. "Is het nog wel een taak v,an de ZLM om je op onderwijsgebied te bewegen", zo stelde dhr.Doeleman. "De leden ne men er wel eens afstand van omdat het niet direct meer een landbouwbelang is. Het is helemaal algemeen onderwijs ge worden. Geen zuivere belangenbeharti ging meer van de landbouw, maar nog wel ontwikk'eling van het platteland. Daaraan willen we met onze scholen een bijdrage blijven leveren", zei algeneen voorzitter Doeleman. Met zijn medewerkers van de verschil lende ZLMdiensten maakte hij maan dagavond zijn jaarlijkse rondgang langs de kring Tholen/St.Philipsland. Behalve het kringbestuur waren ook alle ZLM- afdelingen van Tholen en St.Philipsland vertegenwoordigd met vrijwel de voltal lige besturen. Op dinsdag 17 november hield de Oes terschelp ouderavond. De voorzitter van de oudercommissie, dhr.P.W.Jansen, betreurde het dat zo weinig mensen aanwezig waren. Er was immers gele genheid om over schoolzaken te praten. Eerst in kleine groepen, waarna de hoofdzaken door de oudercommis^ie konden worden meegenomen in het be lang van alle leerlingen. Na het verslag van de ouderavond van 17 februari, vertelde directrice me vr.J. Provoost over de activiteiten naast de lessen. Klas 3 had de beroepenmani- festatie bezocht, klas 4 een voorlich tingsavond. Mevr.Provoost wees ook op het mentorensysteem in de brugklassen. De mentor geeft een extra stukje bege leiding naast de persoonsgerichte aan dacht in de lessen. De nieuwe leerlingen hebben de eerste dagen aan een kennis makingsproject meegedaan. Dit om el kaar en de school snel en op een aardige manier te leren kennen. Na dezq basis kon er de tweede week gewerkt 'worden en gezien de reacties voelden de leerlin gen zich al min of meer 'thuis'. Behalve aan het FORT doet de Oester schelp ook mee aan het provinciaal proefproject voortgezet onderwijs. Met begeleiding vanuit het ministerie en de provincie wordt bekeken, hoe het hui dige onderwijsaanbod behouden kan blijven gelet op een dalend leerlinge naantal in de toekomst. De oudercommissieleden mevr.W.J.van Ast-Bazen uit St.Maartensdijk, me vr. A.Vroegop-de Haan uit St.Annaland en mevr.A.van Tiggele-Geuze uit Poortvliet waren aftredend.Zes ouders hadden zich kandidaat gesteld, wat zeer op prijs werd gesteld. Gekozen werden de dames Hage-Heijboer uit St.Anna land, Weggemans uit St.Maartensdijk en Lisseveld uit Poortvliet. De schei dende oudercommissieleden werden dankgebracht met de overhandiging van een attentie. In kleine groepen gingen de ouders uiteen om te praten over schoolse zaken. Hierbij kwam o.a. het busvervoer v&n de leerlingen en het overblijven tussen de middag op school ter sprake. Tenslotte werd de diaserie vertoond over de Oes terschelp, zoals die maandagavond ook door de ZLM-bestuurders werd beke ken. Schooldecaan Hettema: goede basis voor doorleren en werken "De publieke opinie doet geen recht aan de kwaliteiten van het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs zos dat op de Oes terschelp wordt gegeven. Dat is de me ning van de meeste oud-leerlingen". Schooldecaan T. Hettema van de Oes terschelp in Tholen concludeert dat na negen gesprekken met oud-leerlingen. Hij vindt dat het L.H.N.O. onderge waardeerd wordt. De gebundelde negen vraaggesprekken bood directrice Mevr. J. Provoost maandagavond aan in aanwezigheid van een groot aantal ZLM-besuurders van Tholen en St. Philipsland. Alge meen ZLM-voorzitter Doeleman kreeg een exemplaar, kringvoorzitter M.C.J. Kosten, dhr. P.W. Jansen als voorzitter van de oudercommissie en mevr. C. Stoutjesdijk-Engelvaart als presidente van de beheerscommissie. Er waren ook vyt-Van de negen oud-teerlingên aan wezig. Ze kregen evenals dhr. Hettema een klein versierd oesterschelpje. Mevr. Provoost bracht naar voren, dat de vraaggesprekken een heel goed beeld geven van wat je met L.H.N.O. kunt doen. "Het onderwijs op de Oester schelp sluit goed aan bij de vervolgop leidingen", aldus de directrice. Schooldecaan Hettema had dertien oud-leerlingen uitgezocht die na de Oesterschelp gingen werken, studeren of in de verzorgende sector een baan von den. Ze moesten bovendien kunnen praten. "Van de dertien bleken er negen bereid aan de vraaggesprekken mee te doen. Een echte doorsnee van de schoolbevolking wil ik 't niet noemen. De stille leerlingen zijn er niet bij. Toch geeft het boekje een reeel beeld wat er met LHNO-leerlingen gebeurt en wat voor mogelijkheden er met deze oplei ding zijn. Dat je bij een voortgezette opleiding langer en harder moet leren dan iemand van de mavo-havo, weten we allemaal. Maar als je wilt, kom je er. De vraaggesprekken tonen aan. dat er een grote variatie aan beroepen is geko zen. We willen dan ook wel eens af van het etiket spinazie-academie", zegt dhr. Hettema. Hij concludeert uit de interviews dat de oud-leerlingen de vier jaar Oesterschelp een fijne schooltijd vonden wegens de eigen stijl van het LHNO met beroeps voorbereidend, theoretisch en praktisch onderwijs. "De negen oud-leerlingen zijn tevreden met de mogelijkheden na het LHNO. De opleiding sluit goed aan bij vervolgopleidingen en het geeft een goede basis voor doorleren en werken", aldus dhr. Hettema. Aanleiding voor de vraaggesprekken was het feit, dat de Oesterschelp twintig jaar in het gebouw aan de Simon Lind- houtstraat is gevestigd. De docenten wilden wel eens weten, welke loopbaan er was weggelegd voor de leerlingen. Volgens mevr. Provoost heeft de LHNO door de jaren heen de bedoeling gehad om leerlingen de kans te geven zich zo goed mogelijk te ontplooien en daarbij vaardigheden te ontwikkelen die een goede start kunnen geven in de maat schappij. "Met alle ontwikkelingen in de nabije toekomst dient dit aspect niet uit het oog te worden verloren. Het is een basis waarop kan worden verder ge gaan", aldus de directrice. De Oesterschelp telt nu 220 leerlingen onder wie 3 jongens. Al in 1936 waren er zogenaamde ambulante landbouwhuis- houdcursussen In februari 1939 werden twee lokalen van de school met de Bij bel, die,voor het landbouwhuishoudon- derwijs waren verbouwd, officieel in gebruik gesteld door de directeur-gene raal van onderwijs. Voor de inventaris was 2282,87 beschikbaar. Het ministerie had laten weten, dat het gebouw: zonder overbodige luxe moest worden inge richt. Na de oorlog werd in september 1945 met 33 leerlingen begonnen, maar in 1949 liep dat terug tot 27. Er waren toen 18 avondcursisten. De volgende jaren steeg het aantal leer lingen snel. Barakken en een timmer manswerkplaats brachten tijdelijk uit komst, maar de nieuwbouw was in aan tocht. Het onderwijs verschilde duidelijk ten opzichte van nu. Praktische vakken zoals huishoudelijk werk, naaldvakken, land- en tuinbouw, zorg voor de voeding kregen een duidelijk accent. De theo rievakken moesten ondersteunend zijn. Deze primaire opleiding duurde na de lagere school twee jaar. Men kon ook nog een derde jaar volgen, de zoge naamde assistentenklas. Om ervaring op te doen liepen de meisjes 1 morgen per week in een gezin stage. Beide opleidin gen werden afgesloten met een getuig schrift. In de assistentenopleiding kende men een richting hh(huishoudvakken) en n(naaldvak ken). Later de theoreti- sche(t) en praktische (p) richting. Na de mammoetwet in 1968 en het" LBO/LAVO besluit in 1973 is het on derwijs vierjarig geworden. Qua inhoud en doelstelling heeft het weinig meer gemeen met de vroegere opzet. Er wordt veel meer aandacht besteed aan alge mene vorming. De praktijkvakken zijn mede een middel daartoe. Voor het LHNO gaat er vanaf het schooljaar 1982/1983 het een en ander veranderen. De keuze voor de afstu deerrichting wordt gemaakt na klas 2 en in de 3e en 4e klassen wordt meer het accent gelegd op de beroepsvoorberei dende vakken. Volgens schooldecaan Hettema zal men zich tot in lengte van dagen moeten blijven bezinnen op de invulling en doelstelling van het in beweging zijnde onderwijs. "Dat alles met ee zaak voor ogen: de leerling een zo goed mogelijke start meegeven in de beroepenwereld. In een zo snel veranderende maatschappij geen eenvoudige zaak", vindt de schooldecaan van de Oesterschelp in Tholen. De komende maanden worden de negen vraaggesprekken met de oud-leerlingen van de Oesterschelp in de Eendrachtbo- de gepubliceerd. Directeur A.M.eloen van de Lagere Technische School te Sint Maartensdijk pleitte vorige week donderdag voor uit breiding van de school. Dat deed hij tij dens de ouderavond, waar de 170 in de kantine geplaatste stoelen bijna allemaal bezet waren. De school telt dit seizoen 358 leerlingen en 35 personeelsleden, de kinderen krij gen zelfs les in de kantine en de kelder, waaruit blijkt dat de school uit zijn (stofjjas is gegroeid. Het gebouw is dus niet toereikend en directeur Meloen zal dan ook bij minister Van Kemenade aankloppen en hem vragen of hij zijn hand nog eens een keer over zijn hart wil halen voor extra ruimte. Als oorzaken van de groei noemde dhr.Meloen de deelname aan het Fun derend Onderwijs Regio Tholen, waar door er meer taakeenheden zijn, en de grotere belangstelling voor de mechani sche technieken en motorvoertuigen techniek. En dat vergt ruimte. In zijn openingswoord noemde de voor zitter van de oudercommissie, dhr.J.K.Elenbaas uit Poortvliet, de keus voor het lager technisch onderwijs een goede keus. "Een goede vakman blijft noodzakelijk zijn! Voor het goed functioneren van bedrijven is het van groot belang dat vakgerichte mensen beschikbaar zijn." Na de slogan 'Een vak leren, juist in deze tijd', gaf dhr.Elenbaas het woord aan secretaris M.P.Mosselman uit Sint An- naland. Hij kondigde de bouw aan van een le- rarenkamer en een bibliotheek. Daar naast memoreerde hij de druk bezochte open dag, de viering van het 25-jarig jubileum van de school en de geslaagde jubileumweek van de leerlingen. Zoals gebruikelijk werd het aantal geslaagde en niet-geslaagde aantal leerlingen te berde gebracht en als afsluiting van het jaarverslag concludeerde dhr.Mossel- man dat de school een succesvol jaar achter de rug had. Naast zijn pleidooi voor' een grotere school ging directeur Meloen in op allerlei andere aspecten van de schooi. Dit jaar werd gestart met een zoge naamd stimuleringsproject. Kinderen die een bepaalde achterstand hebben, worden na de les door de leraren extra geholpen om toch de studie goed bij te kunnen benen. Het hoofdstuk 'Verkeer' nam een bij zondere plaats in in het betoog van dhr.Meloen: "Er is een redelijk vervoer op het eiland. De laatste jaren is dat verbeterd. Het rooster is aan de busregeling aangepast en er wofden pasjes ingevoerd voor het 'geldig' te laat komen en het vroeger uit de les weggaan naar de bus. Het is wel Herdenkingsdienst 60 jaar schoolvereniging Een goede band tussen gezin, kerk en school is van groot belang. Dat zei ds. M.D. Geuze, hervormd predikant te Sint Annaland tijdens de herdenkingsdienst die werd gehouden in verband met het 60 jarig bestaan van de schoolvereniging 'Stichting scholen met de Bijbel'. In zijn welkomstwoord feliciteerde de hervormd predikant bestuur, personeel en leerlingen met dit jubileum en wenste de vereniging Gods zegen toe. Hij richt te zich voorts met een bijzonder wel komstwoord tot de predikant van de ge- ref. gemeente ds. A. Moerkerken uil Nieuw-Beijerland. tot afgevaardigden van de geref. gemeente, tot de luisteraars uit eigen woonplaats of van de omge ving. Ds. Geuze wenste allen een geze gende avond toe. Er was goede belang stelling voor deze interkerkelijke dienst, waarbij alleen de galerijen oribezet bleven, maar de kerk beneden vol was. Na gebed las Ds. Geuze 2 Koningen 1:1-8 en hand. 4:18-31. Voor de domi nee het thema behandelde: "Waarom een school met de Bijbel" werd'gezon- gen ps. 75:1 en 4 als danklied bij dit jubileum: 'U alleen, u loven wij'. Ds. Geuze vond dat men bij een her- Ambtdragersvergadering van de Ring Tholen Donderdag na dankdag werd de tradi tionele vergadering van kerkeraden en kerkvoogdijen in de Ring Tholen ge houden. Naar aanleiding van vragen in een vorige vergadering was als gast uit genodigd Ds. C. den Boer uit Wouden berg. Hij sprak over"Bevindelijke pre diking". In zijn inleidend woord wees de spreker op de actualiteit van het onderwerp:e- nerzijds is er de vraag of er vandaag nog wel bevindelijke prediking is, anderzijds ontmoeten we een soort bevindelijkheid dat het bij nader inzien toch niet is. Vandaar-de vraag: Wat is bevindelijke prediking? Allereerst merkte de spreker op, dat het woord "prediking" alléén al voldoende zou zijn. Wij hebben het Woord Gods te prediken en ander niets. Gemakkelijk kan het misverstand ontstaan dat "be vindelijk" iets méér is dan "Bijbels". Het bevindelijke komt uit het Bijbelse op. Onze opdracht is: predikt in Mijn naam bekering en vergeving der zonden. Pre diking is dus geen uitvinding van men sen maar het uitdrukkelijk bevel van de Meester. Wee ons, als we dat niet doen. Een prediker is een heraut die vóór de Koning uitgaat en Zijn komst aankon digt. Hij is géén verslaggever die een aantal feiten op een rij zet, óok geen brievenbesteller die een brief bestelt waarvan hij niet weet wat erin staat. Een prediker is - aldus Johannes de Doper - een bruidswerver. De gezant van de allerhoogste Koning dingt naar de hand van de mensen. De prediker heeft een volmacht: hij kan deuren open- en dichtdoen, zelfs die van het Koninkrijk Gods. Hij is de stem van zijn Meester en onderwerpt de mensen meningen aan het gezag van het Woord Gods. Terwijl de prediker "het bloed van Christus laat druppelen" maakt de Hei lige Geest de levende Heere voor ons transparant. In de prediking wordt de heilige oorlog in de mensenziel gestre den namelijk:met het zwaard van de Geest. In de prediking komen God de Vader, de Zoon en de Heilige Geest aan het Woord: wij prediken niet Christus alléén. Wij prediken óók de Vader en wij prediken óók de Heilige Geest. De Vader in Zijn recht, de Geest in Zijn toepassend werk. Wij spreken niet alléén vanuit het wel behagen Gods. Wij prediken niet vanuit de uitverkiezing Gods naar de mensen toe, maar altijd via Christus naar Gods welbehagen. Wij prediken de Heilige Geest als Aanklager, die overtuigt van zonde, gerechtigheid en oordeel, maar ook als de Advocaat, de Voorspraak. Hoe zit het dan met de orde in de predi king? Wanneer wij de Wet prediken en dan hopen dat de mensen "vanzelf' naar Christus gaan, lopen we het gevaar van "Remonstrantisme". De Wet alléén verhardt. De Wet alléén is niet alge- noegzaam om de mens tot Christus te brengen. De betekenis van de Wet is, dat de mens weer moet worden zoals het eenmaal was in het Paradijs: de Wet is iets geweldigs! Deor de Wet krijgt ons leven weer zin: ze is iets kostelijks! Maar:wat hebben wij daarvan terecht gebracht? Dan komt de vloek van de Wet om de hoek kijken maar: eerst moet de mens die Wet liefkrijgen. Pas wan neer we de Wet liefhebben kan een mens erover in gaan zitten dat we die Wet zo overtreden hebben. Christus is gekomen om God Zijn eer weer te geven. Buiten Hem kan ik dus niet voor gerechtigheid zorgen. Zo is Hij mijn Borg. De Heilige Geest zal mij leren in de praktijk van het leven godzalig te zijn. Het Evangelie is er terwille van de Wet. We worden gerechtvaardiqd opdat we geheiligd zouden worden. Wat is nu "bevinding"? Het woord zelf komt in de Bijbel niet veel voor, de zaak echter des te meer. In Rom.5 vs. 4 bete kent het: beproefd zijn. De mens wéét, wat hij aan zijn God heeft. Bevinding is: het in de smeltkroes gelouterde geloofs leven, beproefd geloof-Dat bevindelijke leven wordt in dé worsteling geboren. God haalt de verbondenheid aan Hem voor die dag door middel van de be proeving: de aanvechtingen van de Sa tan en het ontdekt worden aan onszelf. Bevinding is er daarom niet alleen in de stilte van de eenzaamheid, maar het is ook: ontdekken in het dagelijks leven dat God met mij is. Bevindelijke predi king is naam zeggen wat geloven is en hoe we in de stormen van het leven staande kunnen blijven.Het is:mensen wapenen tegen de beproevingen enz. Ook is het aandringen op zelfbeproe ving. De vragen van het hart en de toeëige- ning van het heil worden erin aan de orde gesteld. Maar ook: hoe maakt zich het geloof waar in de praktijk van het dagelijkse leven? Bevindelijke prediking is nietvertellen wat er in de Bijbel staat en daarna een verhaal vertellen van een man of vrouw die het zus of zo beleefd heeft. Er zijn goede dingen, maar ook dwalingen in de gemeentetheologie. Wij hebben het Woord Gods te prediken en daaraan hebben wij genoeg. Het Woord van God is ja en amen, niet omdat ik het aan mijn ziel ervaren heb, maar omdat het waar is kan ik het aan mijn ziel ervaren. Tenslotte noemde de spreker nog een drietal kenmerken van "bevindelijke prediking" Zij is volgens hem: IRadicaal: ze gaat tot de wortel. Ze laat geen draad gerechtigheid aan ons over. Dit is niet eenvoudig; toch hebben wij ons voor God verdoemelijk te stellen. Dit noemen we "afbrekend" of: "ont dekkend". Ds. den Boer waarschuwde er in dit verband voor, dat een preek nog niet afbrekend of ontdekkend is als we het woordje zonde maar vaak genoeg noemen. We moeten zeggen wat zonde is en wat het betekent: zondaar te zijn voor God. 2) Pastoraal De prediker is herder en leraar, maar ook de kansel. Hij gaat de gangen van God met Zijn kind na zoals we die vinden in het Woord. Hij pro beert het kind van God in zijn aanvech tingen en strijd op het spoor te komen, de hindernissen op te sporen die de mens van Christus afhouden. We moe ten veel over Christus preken én zeggen wat het is in Christus te geloven. Verder moeten we voorzichtig zijn met de "kenmerken": we kunnen met onze kenmerkenprediking de mensen ook wel eens in de war brengen.Bevindelijk preken is: de mensen de rechte vrij moedigheid bijbrengen. 3) Gloedvol: De Heilige Geest moet in de prediking meekomen. We moeten staan in Zijn bezielende kracht. Daar moeten we oms vragen. De Gemeente voelt aan of iemand bezig is te bemid delen tussen God en de Gemeente of slechts een dode weéwijzer is. De ou derlingen en diakenen zijn in dit ver band de Aarons en de Hurs die de han den van Mozes moéen steunen. Zij moeten de prediker omringen met hun gebeden, 's zondags en in de week. Geen mens kan alleen maar geven:een predi ker moet ook ontvangen. Met deze voor alle ambtsdragers toe passelijke woorden sloot Ds. den Boer zijn referaat. Na de pauze werd nog uit voerig op een aantak vragen ingegaan. Al met al mag er met dankbaarheid worden terugzien op deze avond. Namens de predikanten van de Ring Tholen, Ds. Th. W. H. van der Heijden. denking als deze nergens beter over kan denken dan over dit onderwerp. Vele scholen immers zijn christelijk begon nen, mqar als zodanig zijn ze thans niet meer herkenbaar. Verwatering treedt gemakkelijk op. Bezinning op het fun dament blijft dan ook een eis. De eis om dat fundament te bewaken en te bewa ren. Alleen met dat fundament kan men immers stand houden. Een school zon der God en zonder de Bijbel is een school zonder fundament. Dat toonde spreker aan met het verhaal van koning Ahazia. die van twee wallen wilde eten. Hij wilde Israels herstel van de Vliegen god Baal Zebub van Ekron. Dan komt de profeet Elia, die Ahazia op zijn ver keerd handelen wijst door de vraag is het, omdat er geen God in Israël is? Het moet niet van een afgod, maar van God worden verwacht. Neutraliteit bestaat niet. Het is miskenning of erkenning van God. Daarom kan men vanuit het Christelijk geloof niet voor neutraal on derwijs zijn. Maar die christelijke school aanhangen is geen vrijblijvende zaak. Dat moet geen afschuifsysteem worden van laten de onderwijzers het maar op knappen, maar een belijdenis. Zonder klankbord thuis is chr. onderwijs nau welijks mogelijk. Een godsdienstige op voeding is taak van het gezin. Waarom een school met de Bijbel? We kunnen niet nalaten te spreken van hetgeen we gehoord hebben, zeggen Petrus en Jo hannes (Handelingen 4). Ouders en on derwijzers kunnen niet zwijgen over God als dat hun richtsnoer is. Niet uit gewoonte, maar uit overtuiging met een vol getuigen in handel en wandel. God immers kent onze motieven. Een school met de Bijbel gaat terug tot persoonlijke motieven. Zonder geloofsband kan ook die school nutteloos zijn. het is goed om voor Chr. onderwijs te strijden, maar dan wel die strijd om in te gaan door de enge poort, die naar het leven leidt, zo besloot ds. Geuze de toelichting op zijn thema. Daarop werd gezongen uit ps. 25: "Wie heeft lust de heer te vrezen en werd een collecte gehouden voor de bond gereformeerde schoolbegeleiding, die naar later bleek 1642,75 opbracht. De tweede spreker ds. Moerkerken las eerst Hebr. 11:23, waarin over de ge loofskracht wordt verhaald. Het verhaal ook van Mozes, aan de hand waarvan de predikant van de geref, gemeente over bracht op welke wijze aanslagen op het chr. onderwijs worden gepleegd. Ge woonlijk begint dat met het opleggen van lasten, zoals ook farao deed. Farao was immers bang voor een groeiend Is raël. Hij kreeg echter dat volk niet klein. Eerst werd de beurs aangetast, daarna volgde er dwang. Niet openlijk, maar in het geheim. De Egyptische vroedvrou wen kregen opdracht alleen geboren Joodse meisjes in leven te laten. In de derde fase is der de openlijke oorlog. Dan zijn er voor de Israëli's geen rechten meer. Het voorbeeld toont aan, dat waakzaamheid geboden is. We kregen gelijkberechtiging van het onderwijs, maar langzaam is men weer doende het om te draaien. Eerst gaat het dan om de portemonnee en dat kan nog overko melijk zijn, maar tenslotte kan men niet meer terug. Het gaat om het zaad van de Kerk. Uiterlijk lijkt het dan nog onge vaarlijk te zijn, maar zoals in Mozes tijd gaan de jongen in de Nijl. Nu zeggen we: geen kinderen meer, een atoomoor log dreigt Een groot gezin wordt als een soort misdaad beschouwt: in Farao's tijd De hondeninstructiegroep Steenbergen hield zondag 22 november het examen 'Hondenopvoeding voor beginners'. Dat gebeurde o.l.v. keurmeester W.Tim mermans. Het examen leverde 9 ge slaagden op: 1. Dhr.E.Reuvers met Ella. Steenbergen 94 puntert, 2. mevr.M.Renes met Chaim, Oud Vossemeer 90 p„ 3. mevr.J.Delwel met Cindy, Sint Philrpslatid 88 p., 4. dhr.J.Renes met Mazal, Oud Vossemeer 87 p., 5. dhr.C.Gabriëls met Valco, Tholen 82 p.. 6. mevr.L.Jochems met Steenbergen, 77 p., 7. dhr.F.Traksel met Arjan, Lepelstraat 76 p., 8. dhr.J.Dellez met Ringo, Steenbergen 73 p., 9. rae- vr.C.Bouman met Satar, 72 p. Met dit examen werd het cursusjaar 80/81 afgesloten, de volgende cursus- reeks begint weer in maart van het vol gendjaar. Eén van de experimenten was dit jaar de zgn. 'Puppycursus' voor hon den vanaf 7 weken. Vanwege het enor me succes zal het zeker in 1982 gepro longeerd worden. was het erg om kinderen te krijgen, dat schijnt nu weer zo te zijn. Maar Mozes werd drie maanden verborgen door het geloof. David kon Goliath verslaan door het geloof. Door het geloof ook mag een chr. school een wijkplaats zijn in de wereld. Probeer het kind maar zo lang mogelijk in het chr. gezin te verbergen. Wees waakzaam en vraagt u zich wel telkens af, wat halen we in huis. Met de moderne communicatiemiddelen. Zijn en blijven we getrouw door het geloof. Door het geloof wejd Mozes gered en dan komt de vergelding des loons. Mo zes werd verborgen omdat het als baby schoon van aangezicht was. Er is geen moeder die haar kind lelijk vindt. Schoon wil zeggen zeer goed, schoon voor God te zijn betekent uiteindelijk het eeuwige leven, zo besloot ds. Moer kerken zijn toelichting, waarna werd gezongen ps. 105 en 3 en 5 en geëindigd werd.met de psalm: 'k Zal gedenken hoe voor dezen, ons de Heer heeft gunst be wezen. Voor de genodigden en besturen was er na afloop van de dienst koffie in het verenigingsgebouw. vên groot belang dat u uw zoon op tijd van huis laat vertrekken." Er is al menig woord over gevallen: het fietspad tussen Sint Maartensdijk en Tholen. Ook directeur Meloen kwam er weer maar eens mee op de proppen. "Ook dit AAR WAS ER WEER EEN BERG NARIGHEID OP HET FIET SPAD. Er gebeuren vervelende onge lukken." Als treffend voorbeeld noemde hij het laatste ongeluk ter hoogte van de Poortvlietse Kadijl^, waarbij een Smer- diekse scholier een stukje van zijn elle boog kwijtraakte. Dat is weer aangezet, maar de jongen heeft er flink wat last van (gehad). "Zeg dus tegen uw kinderen, dat ze zich ook op het fietspad als een heer gedra gen," aldus een verontruste LTS-direc- teur. "Houdt u ook de conditie van de brommers en fietsen in de gaten. Het is handig om het schoolreglement nog eens door te lezen, zodat u kunt zien wat uw zoon allemaal moet en mag. Mis schien begrijpt u dan wel waarom hij het zo moeilijk heeft." Er gebeuren volgens de directeur de laatste tijd vaak vervelende dingen, die het normale lesgeven verstoren. Een oud voorbeeld van een leerling die een leraar van de trap wilde gooien is echt geen sprookje. Dhr.Meloen drong er op aan bij de ouders om hun kinderen een beetje in de gaten te houden. "Als u iets vermoedt, neem dan gerust contact op!" Schooldecaan dhr. De Kerf wierp enke le woorden over zijn taak in de zaal. In het kort komt dat erop neer, dat hij de leerlingen begeleidt bij de beroepskeu ze. Dat begint op de LTS al in de tweede klas. Verder meldde hij dat enkele klas sen naar de Beroepenmanifestatie in Goes waren geweest. De positie van de schoolverlater liet hem ook niet onbe roerd: "De schoolverlater is vaak in het nieuws, maar meestal negatief." In de oudercommissie werden mevr.J.M. van der Male uit Poortvliet en dhr.L.L.Geense uit Sint Philipsland ge kozen. Voorzitter Elenbaas en dhr.W.A.Ligtendag uit Sint Philipsland traden af. Ze hadden er respectievelijk 7 en 4 jaar opzitten in de oudercommissie en werden bedankt met een boekenbon, terwijl er voor hun echtgenotes een bloemetje was. Na de verkiezing stond het Deltaplan centraal. Omdat de leerlingen veel voorlichting krijgen over de Deltawer ken, kregen nu ook de ouders hun por tie. Dhr.Munter, als leraar aan de LTS verbonden, vertoonde en verduidelijkte een diaserie en een film van Rijkswa terstaat, met voornamelijk beelden van de stormvloedkering in de Oosterschel- de en de Philipsdam. Tijdens de rondvraag kwamen de con tacten met de oud-leerlingen en de pro fielverbetering van leerlingenaan de orde. Klokslag tien uur deelde voorzitter Elenbaas 'de laatste mep' met de voor zittershamer uit en bedankte de ouders na een leerzame avond vóór hun komst. De werkloosheid op Tholen en St. Philipsland bedroeg eind oktober 316 mannen en 108 vrouwen: totaal 424 mensen. Eind september was dit 284 mannen en 110 vrouwen. Vorig jaar oktober waren 162 mannen en 89 vrouwen werkloos. Onderstaand overzicht geeft de ontwikkeling van de werkloosheid weer per be roepsgroep in vergelijking met de vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Beroepsgroepen sept. okt. sept. okt. MANNEN 1980 1980 1981 1981 Bouwnijverheid 44 41 70 79 Grondwerken 22 22 43 53 Metaalnijverheid 17 16 38 42 Landbouw 6 6 9 8 Handel - 6 5' 8 9 Niet varend verk. pers. 2 6 8 10 Kantoorpersoneel 16 17 27 25 Los arbeiders 34 34 47 55 Ov. los arbeiders 8 7 16 15 Overige beroepsgroepen 13 8 18 20 Totaal werkloze mannen 168 162 284 316 VROUWEN 4,1% 4'-% 7'-% 7,8% Kledingpersoneel 3 2 3 3 Kapsters 3 3 7 3 Verkoopsters 20 19 28 28 Kantoorpersoneel 28 28 31 30 Sociale en gen. zorg 13 12 13 16 Hulp in de huish. 2 3 6 6 Los arbeidsters 8 8 11 14 Overig los pers. 2 8 4 2 Overige beroepsgroepen 5 16 7 6 Totaal werkloze vrouwen 84 89 i 110 108 Percentage: 12,9% 16,9% 13,7% ,16,6% Bouwnijverheid De werkloosheid in de bouw nam verder toe. Hiertoe behoren o.a. 42 timmerlieden. 11 metselaars. 13 opperlieden en 6 bouwkundigen. Het aanbod van bouwvakkers is in vei^elijkin met vorig jaar verdubbeld' De vraag is vrijwel nihil. Grondwerken Ook in deze sector is sprake van een duidelijke toeneming van het aanbod. Hiertoe behoren 21 grondwerkers, 15 straatmakers, 6 machinisten en 11 overige beroepen. Het aanbod is meer dan verdubbeld ten opzichte van vorig jaar. Metaal Door ontslagen bij bedrijven in Zeeland en Noord-Brabant is het aanbod de laatste maanden drastisch gestegen. In vergelijking met oktober 1980 nam het aanbod toe van 16 tot 42. Voor vaklieden zijn er plaatsingsmogelijkheden aanwezig in de Randstad Holland. Handels- en kantoor/onderw. personeel Het aanbod van vrouwen is bij deze sectoren aanzienlijk te noemen. De plaatsings mogelijkheden voor verkoopsters en kantoorbedienden zijn in de regio zeer gering. Los arbeiders en personeel algemene dienst Bij deze beroepsgroepen staan 35 mannen en 16 vrouwen ingeschreven. Door de afgenomen bedrijvigheid bij diverse bedrijven worden de plaatsingsmogelijkheden voor deze categorie werkzoekenden geringer. Plaats van inwoning Van de 316 mannen zijn er 290 woonachtig op Tholen en 26 te St. Philipsland. Van de 108 werkloze vrouwen is een 12-tal vrouwen afkomstig uit laatstgenoemde gemeente. Jeugdigen beneden de 19 jaar Hiertoe behoren 28 jongens en 33 meisjes. Vraag naar personeel. Op het eind van de maand oktober 1981 was er vraag naar 3 personen. T oekomstverwachtingen Het ligt in de verwachting dat het aanbod m.n. van mannen, mede door seizoensin vloeden nog aanzienlijk zal toenemen. V1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 9