THOLENDERWIJS "De Kaardebol" informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAG 30 NOVEMBER: VERGADERING KOMMISSIE BEDRIJFSLEVEN UITGEBREIDE OPENINGSTIJDEN WINKELS IN VERBAND MET KOMENDE FEESTDAGEN HINDERWET: OPENBARE KENNISGEVING VERZOEKEN OM VERGUNNING OFFICIËLE PUBLIKATIES OVERDENKING Een pelgrimsreis PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 26 november 1981 EENDRACHTBODE H00FDLEID(ST)ER JONG BOUWKUNDIG TEKENAAR SPREEKUREN B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Onder voorzitterschap van wethouder J. Versluijs komt aanstaande maandag de kommissie voor het bedrijfsleven om half acht in verga dering bijeen op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De kommissie vergadert in het openbaar. U bent dus van harte wel kom om de vergadering bij te wonen. Vooraf kunt u gebruik maken van het spreekrecht. Op de agenda staan de navolgende punten: Advisering over nieuwe Winkelsluitingsverordening; De winkelsluitingsverordening van de gemeente Tholen, door de raad vastgesteld op 14 augustus 1978, had een beperkte geldig heidsduur en wel tot uiterlijk 1 november 1981. Het is derhalve zaak een nieuwe verordening vast te stellen die overigens gelijk is aan de vQrige. Advisering wijziging Algemene Politieverordening (stand plaatsvergunningen); Vanuit de gevestigde middenstand zijn de laatste jaren herhaalde lijk klachten gekomen over het uitgiftebeleid van standplaatsen op de openbare weg voor de verkoop van goederen. Het gemeente bestuur wenst in deze ordenend te gaan optreden. Opgrond van de huidige regels in de A P V. kan geen standplaatsvergunning wor den geweigerd. In het hoofdstuk "Economische Aangelegenhe den" wordt thans voorgesteld bepalingen op te nemen in de sfeer van "bescherming van een gemeentelijk belang, te weten het be houd van de leefbaarheid in de kernen (kleine) van de gemeente Tholen, waardoor vergunningen kunnen worden geweigerd, zodat verzwakking van de gevestigde winkelbedrijven kan worden tegengegaan. Bespreking concept-beleidsplan Oosterschelde; Op basis van de vorig jaar gehouden inspraakrondes heeft de Stuurgroep Oosterschelde een ontwerpbeleidsplan samengesteld m.b.t. de inrichtingen van de Oosterschelde. H ierin wordt de vraag besproken in hoeverre er ruimte ^bestaat voor uitbreiding van de rekreatieve funktie van het gebied. Voor Tholen betekent dit in hoofdzaak een bevriezing van de hui dige situatie. Een bescheiden uitbreiding van de jachthaven Sta- venisse is mogelijk, terwijl de uitgangspunten van de nota ver- blijfsrekreatie in het plan zijn meegenomen. Dé jachthavennotitie van de gemeente Tholen is op belangrijke onderdelen (geen nieu we jachhaven Gorishoek, geen uitbreiding jachthaven Sint-Anna- land en geen extra akkommodatie voor passanten) niet overgeno men. Het gemeentebestuur heeft bij het provinciaal bestuur zijn bezwaren tegen deze gang van zaken kenbaar gemaakt. Thans wordt het standpunt van de kommissie bedrijfsleven gevraagd. Ter kennisname uitspraak Raad van State vestiging C.N.C.; De voorzitter van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State heeft uitspraak gedaan op het verzoek van enkele oe- zwaarden de verleende hinderwetsvergunning van het college van burgemeester en wethouders te schorsep. Het verzoek is afgewe zen. Het vonnis is thans ontvangen en ligt voor de kommissie ter inzage. Bedrijventerrein Veilingweg Sint-Annaland; Zoals bekend is bestAt behoefte aan een nieuw bedrijventerrein voor de kern Sint-Annaland. Gekozen is voor het terrein aan de Veilingweg. Dit is thans uitgewerkt in de vorm van een ontwerp- bestemmingsplan. De vooroverlegprocedure op grond van de Wet op de Ruimtelijke Ordening is onlangs gestart. De kommissie wordt thans geïnformeerd over de uitgangspunten van dit ontwerp-be- stemmingsplan, zoals het feit dat er op dit terrein geen plaats is voor grote en zware industriëen, grote lawaaimakers etc. Schetsplan "Onder de Molen" (Oud-Vossemeer); Eveneens bestaat de behoefte aan een nieuw bedrijventerrein voor de kern Oud-Vossemeer. Onderzocht is welke terreinen zich daar voor lenen. Een terrein aan de Molenweg heeft een duidelijke voorkeur. Voor dit terrein is een schetsplan gemaakt dat nu aan de kommissie wordt voorgelegd. Bespreking doelstellingen en uitgangspunten verkeerscircula tieplan Tholen; Ruim een jaar geleden is in de kommissie ruimtelijke ordening stilgestaan bij de wat stroeve verkeersafwikkeling in de stadskern Tholen. De behoefte is uitgesproken om in een samenhangend verband te beoordelen of en in hoeverre dat verkeersbeeld zou kunnen worden verbeterd. Het kollege heeft toen besloten een zogeheten verkeerscirculatieplan te laten samenstellen. Daarvoor zijn thans de nodige inventarisaties en onderzoeken verricht. De uitslag hiervan geeft een basis voor de samenstelling van een dergelijk plan. De bedoeling is dat de samenstelling in samen spraak met een aantal organisaties in de stadskern Tholen (b.v. middenstand, Veilig Verkeer Nederland, belangengroepen) ge schiedt. Het overleg hierover zal op korte termijn starten. Het ge meentebestuur acht het gewenst dat in de tussentijd de gemeen telijke kommissies bedrijfsleven en ruimtelijke ordening hun visie geven over de doelstellingen en uitgangspunten van het plan. Kroonuitspraak bestemmingsplan "Buitengebied" Tholen; De Kroon heeft het bestemmingsplan "Buitengebied" van de ge meente Tholen goedgekeurd. Op een tweetal onderdelen is even wel goedkeuring onthouden; de overwegingen die tot dit Konink lijk Besluit hebben geleid zijn vervat in een stuk dat voor de kom missie ter visie ligt. De konsekwenties van dit besluit zijn reeds uitvoerig in deze rubriek aan de orde geweest bij de toelichting op de vergadering van de kommissie ruimtelijke ordening van sep tember jongstleden. Nieuw bestemmingsplan "Kom" Scherpenisse; In het kader van de behandeling van het distributie planologisch- onderzoek Tholen heeft de gemeenteraad een nieuwe struktuur ontwikkeld voor het te voeren middenstandsbeleid. Basis om hier aan gestalte te geven is een bestemmingsplan. Het bestemmings plan "Kom" Scherpenisse moet in verband hiermede gewijzigd worden, hetgeen nu aan de kommissie wordt voorgelegd. In verband met de komende feestdagen mogen de winkels langer geopend zijn dan normaal het geval is. Voor de goede gang van zaken vermelden wij onderstaand de gewij zigde openingstijden. De wekelijkse koopavonden zijn eveneens in dit schema opgenomen. SINTERKLAAS maandag 30 november van 5.00 tot 21.00 uur dinsdag 1 december van 5.00 tot 21.00 uur woensdag 2 december van 5.00 tot 21.00 uur donderdag 3 december van 5.00 tot 21.00 uur vrijdag 4 december van 5.00 tot 21.00 uur zaterdag 5 december van 5.00 tot 1 7.00 uur KERSTDAGEN maandag 21 december van 5.00 tot 21.00 uur dinsdag 22 december van 5.00 tot 21.00 uur woensdag 23 december van 5.00 tot 21.00 uur donderdag 24 december van 5.00 tot 1 8.00 uur JAARWISSELING maandag 28 december van 5.00 tot 1 8.00 uur dinsdag 29 december van 5.00 tot 1 8.00 uur woensdag 30 december van 5.00 tot 1 8.00 uur, donderdag 31 december van 5.00 tot 1 8.00 uur In deze week wordt geen koopavond gehouden. Zaterdag 2 januari van 5.00 tot 1 7.00 uur. Voor de niet in dit overzicht opgenomen dagen gelden in de betref fende periode uiteraard de normale openingstijden. Burgemeester en wethouders van Tholen maken, gelet op artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat op ver schillende data gelegen tussen 20 en 28 oktober 1981 bij hen aan vragen voor vergunningen ingevolge de Hinderwet zijn ingekomen van respektievelijk: 1. I.P. Goedegebuure, Langeweg 7 te Sint-Annaland, voor het op richten, in werking brengen en in werking houden van een groen tekwekerij op het perceel kadastraal bekend sektie H, nrs. 380, 381382 en 299, gelegen aan de Langeweg 7 te Sint-Annaland; 2. C.P. Lindhout, Essendijkweg 3 te Poortvliet, voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een landbouw- en veeteeltbedrijf op het perceel kadastraal bekend, sektie L. nr. 97, gelegen aan de Essendijkweg 3 te Poortvliet; 3. J.W. Elenbaas, Oostweg 1 te Sint-Annaland, voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een groentekwekerij op het perceel kadastraal bekend sektie H, nrs. 272, 273 en 274 gelegen aan de Oostweg 1 te Sint-Annaland; 4. M.C. de Grpen, Hogeweg 27 te Poortvliet, voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een landbouw- en veeteeltbedrijf op het perceel kadastraal bekend sektie L, nr. 337 gelegen aan de Hogeweg te Poortvliet; 5. M. Bijl, Lageweg 1 te Poortvliet, voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor het opslaan en verwerken van aardappelen op het perceel kadastraal bekend sektie N, nrs. 435 en 533, gelegen aan de Lageweg 1 te Poortvliet; 6. W.J. van Putte, Stavenisseweg 1 a te Stavenisse, voor het op richten, in werking brengen en in werking houden van een land bouwbedrijf op het perceel kadastraal bekend sektie G, nr. 31 3 aan de Stavenisseweg 3 te Stavenisse; 7. M. Suurland, Molenweg 32 te Scherpenisse, voor het oprichten in werking brengen en in werking houden van een landbouw- en veeteeltbedrijf op het perceel kadastraal bekend sektie E, nr. 11 9, gelegen aan de Molenweg 32 te Scherpenisse; 8 J.L. Stoel, Annavosdijk 3 te Sint-Annaland, voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een land- en tuin bouwbedrijf op het perceel kadastraal bekend sektie E, nr. 309, gelegen aan de Annavosdijk 3 te Sint-Annaland. De aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 27 november 1981 op de sekretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk ter inzage, elke werkdag van 9.00 uur tot 1 2.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur, alsmede elke maandag van 1 7.00 uur tot 20.00 uur in de openbare bibliotheek, Markt 58 te Sint-Maar tensdijk Gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunningen(en) kunnen door een ieder gedurende een maand na de datum van de ter inzagelegging schriftelijk bij ons kollege worden ingebracht. De inge komen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Degene die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwaren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op 14 december 1981 om: 10.00 uur voor de aanvraag bedoeld onder 1, 10.15 uur onder 2, 1 0.30 uur onder 3, 10.45 uur, onder 4, 1 1.00 uur onder 5, 11.15 uur onder 6, 11.30 uur onder 7 en 11.45 uur voor de aanvraag bedoeld onder 8. De openbare~zitting vindt plaats in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk, waarbij tevens de gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachtenwisseling over de aanvraag tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Burgemeester en wethouders vestigen er tenslotte de aandacht op dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp-beschikking in te dienen. Sint-Maartensdijk, 26 november 1981. Burgemeester en wethouders van Tholen. Burgemeester en wethouders van Tholen roepen sollicitanten op voor de funktie van aan de 3-klassige openbare kleuterschool "De Kubus' van Borselestraat 4 te Sint-Maartensdijk Van de kandidaten wordt verwacht: Frank Akte A en B en ervaring in het kleuteronderwijs; - een positieve houding met betrekking tot onderwijsvernieu wing; - bereidheid om in samenwerking met de openbare lagere school de integratiegedachte gestalte te gevèn. Indiensttreding zal geschieden met ingang van 1 februari 1982. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de hoofdleidster mej. F M. van Opstal, tel. 01666-2300 (school) of 01660- 3458 (thuis). Sollicitaties kunnen binnen 10 dagen na verschijning van dit blad gezonden wórden aan burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. n. Op de tekenkamer van de afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling van de gemeente Tholen is plaats voor een Taak: het uitvoeren van voorkomend tekenwerk en het maken van begrotingen. Vereisten: een voltooide M T S.-opleiding, afdeling bouwkun de. Aanstelling: afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring in de rang van leerling tekenaar, schaal 3 of tekenaar B, schaal 43. Salaris minimum 1 769,- en maximum ƒ2642,-. Voorts gelden de bij de gemeente gebruikelijke secundaire ar beidsvoorwaarden Voor huisvesting kan ZQnodig medewerking worden verleend. Inlichtingen: worden desgewenst verstrekt door het hoofd van de afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling, de heer L. Guyt, tel. 01666-2955. (privé 01 660-3773). Sollicitaties binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad richten aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. Bouwen van een sportzaal/gemeenschapscentrum te Sint- Annaland in afwijking van bestemmingsplan De bouw van een sportzaal/gemeenschapscentrum op het perceel kadastraal bekend Sint-Annaland, sektie F, nummer 177, plaatselijk gemerkt Hoenderweg, is in strijd met het ter plaatse'geldende bestemmingsplan "Stoofweg Ingevolge dit bestemmingsplan heeft het onderhavige perceel de bestem ming "rekreatie" met de subbestemming Rv4 1%. Genoemd perceel mag slechts worden gebruikt voor veldsport in samen hang met parkeerplaatsen, beplanting en andere groenvoorzie ningen. Ter plaatse mogen daarnaast slechts niet voor bewo ning bestemde gebouwen en andere bouwwerken ten behoeve van het toegestane gebruik worden opgericht. De bebouwde oppervlakte mag niet meer dan 1% van de totale oppervlakte van het perceel in beslag nemen. De bouw van een sportzaal annex gemeenschapscentrum past niet in de subbestemming "veldsport". Bovendien wordt 11% van het perceel bebouwd. Het plan is wel in overeenstemming met het bij raadsbesluit van 16 maart 1981 vastgestelde en gewijzigde bestemmingsplan "Kom" (Sint-Annaland), zoals dat met ingang van 3 april 1 981 gedurende een maand ter visie heeft gelegen. Dit bestem mingsplan is op 4 juni 1981 ter verkrijging van goedkeuring aan Gedeputeerde Staten van Zeeland toegestuurd. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Wo ningwet, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het bouwen van bedoeld complex. Genoemd kollege heeft verzocht om bij toe passing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, de eigenaars en gebrui kers van de aangrenzende en nabijgelegen percelen van de voorgenomen bouw in kennis te stellen. Tevens moeten wij hen de kans geven om tegen het gebruik maken van de mogelijk heden die genoemde artikelen bieden te ageren. Derhalve stellen wij eenieder in de gelegenheid om van 27 november tot en met 10 december 1981 tegen de voorgeno men bouw bezwaren bij ons kollege in te dienen. Ter uwer oriëntatie ligt een tekening van het te bouwen komplex gedu rende bovengenoemde termijn op de gemeente-sekretarie, af deling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage Burgemeester en wethouders van Tholen. Sint-Maartensdijk, 26 november 1981 Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde n artikel 22, tweede lid van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 27 novem ber 1981 voor een ieder ter gemeente-sekretarie van de ge meente, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk ter inzage liggen de besluiten van de raad der gemeente Tholen van 1 6 november 1981, waarbij wordt verklaard dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. Parksingel te Tholen; b. Tienhoven te Sint-Annaland; c. Bartelmeetweg te Poortvliet; d. Hoenderweg te Sint-Annaland; e. Burg. Bouwensestraat te Scherpenisse; f. Dorpsweg te Oud-Vossemeer. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemde besluiten behorende en als zodanig gewaarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 26 november 1981 De burgemeester voornoemd, E. Baerends. Herziening bestemmingsplan "Kom" (Sint-Annaland) De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat met ingang van 27 november 1981, voor een ieder ter gemeente-sekretarie der gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk ter inzage ligt het besluit van de raad der gemeente Tholen van 16 november j:l. waarbij wordt verklaard dat een herziening wordt voorbereid van het bestem mingsplan "Kom" (Sint-Annaland). De begrenzing van dit ge bied is aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening. Sint-Maartensdijk, 26 november 1981 De burgemeester voornoemd, E. Baerends De eerstvolgende spreekuren van de leden vah het kollege van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 30 november a.s. in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends houdt spreekuur van 1 1.00 tot 1 2.00 uur. De spreekuren van de wethouders L.J. Koopman en J. Versluijs vinden op datzelfde tijdstip plaats, terwijl het spreekuur van wethouder C. Moerland komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 215. Het bestuur van de Stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk voor aan vragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. 'Welgelukzalig is de mens, sterkte in U is in welkerhart de gebaande wegen zijn. Als zij het dal der moerbeibomen door gaan, stellen zij Hem tot een fontein: ook zal de regen hen gans rijkelijk over dekken. Psalm 84 is misschien wel de bekendste en meest geliefde Psalm. De dichter verlangt er naar om in het huis van God te zijn. In de eerste verzen van de Psalm zingt hij daarvan. Hij brandt van ver langen om daar te zijn waar de Heere woont. Om in Mijn dienst te staan. Om Hem te prijzen. Hij is ook jaloers op degenen die daar altijd kunnen zijn. Op hen die in dat huis ook wonen, de pries ters, levieten en tempelzangers. Hij prijst hen gelukkig. Welgelukzalig zijn zij die in Uw huis wonen, zij prijzen U gesta dig. Maar de dichter zelfkan er niet zijn. Misschien bent u die dit leest ook al lange tijd verstoken van de dienst in Gods huis en kunt u niet opgaan naar de kerk en verlangt u ernaar God te ont moeten. Juist nu ziet u misschien wat u moet missen, nu u niet in Zijn huis kunt verkeren. Dat was ook zo bij de dichter. En groot is zijn verlangen om daar te zijn. Hij gaat verder met zijn lied en prijst gelukkig degenen die op reis zijn naar de Godsstad, naar Sion, ja, die als pelgrims optrekken om in de tempel'de Heere te aanbidden. Wij allen, wie wij ook zijn, zijn op reis. Wij maken een reis door het leven. Wij willen die reis mis schien wel eens onderbreken, maar dat is onmogelijk. Ons leven gaat verder naar het uiteindelijke doel. Belangrijk is echter hoe wij die reis maken. Hoe gaan of zijn wij op reis? De dichter noemt hen gelukzalig wier sterkte in God, de Heere is, in wier hart de gebaande wegen zijn. Alleen zij zijn gelukzalig die niet in ei gen kracht gaan, maar hun oog gericht houden op de Heere, van Hem hulp en bijstand verwachten. Wat hebben we telkens nodig om daarop gewezen te worden. Wij gaan graag in eigen kracht door het leven. We bewandelen onze eigen gekozen paden. We moeten het echter telkens weer leren dat het dood lopende wegen zijn, dat we daarmee nooit tot het werkelijke levensdoel ko men. Maar de Heere wil ons op onze weg ook stilzetten. Hij laat het telkens zien dat we daarmee de verkeerde kant opgaan. Hij wil ook zelf ons toeberei den, om een andere, de enige weg te bewandelen. Hij wil ons hart bereiden om de weg te gaan die Hijzelf heeft ge baand in Jezus Christus Zijn zoon. Dat alleen is de gebaande weg. Hij is Weg, de Waarheid en het Leven. Alleen wan neer ons hart en onze ogen op Hem ge richt is kunnen we voortgaan op de weg ten leven. Dan moet alles wat van ons zelf is opgeruimd worden, de paden geëffend om Zijn wegen te kunnen gaan. Welzalig die zo gaan mogen op de door Hem gebaande wegen. Wier hart uitgaat tot Hem, die verlangen om Hem te ont moeten. Die hun kracht van Hem ver wachten. Dat hebben wij nodig. Dat hadden ook de pelgrims naar Sion no- dig/*Hun >vegen waren niet altijd even gemakkelijk. Nee, zij gingen over heu vels en door dalen. Langs woeste plaat sen en door woestijnen waar het wild- gedierte woonde. De dichter wist dat ook. Hij wist dat ze moeten gaan door het dal der moerbeibomen. Een dor droog dal waar nauwelijks lafenis te vinden is voor de vermoeide reizigers. Maar zei die reizigers, die pelgrims die gaan in Zijn kracht, zij stellen hem tot een fontein. In hem, de Heere, ontvan gen zij kracht om ook deze hindernis te nemen. Om verder te kunnen gaan. Zij zoeken het bij Hem alleem. In die dorre droge wei wordt dan een plaats waar ze met gezang ook mogen gaan. Dan wordt het dal zoals 'het ook vertaald kan wor den. tot een plaats van bronnen' waar het levenswater opwelt. De droogste der dorste plaatsen veranderen in een vruchtbaar land. Lezer, het leven van een pelgrim, wiens hart uitgaat tot de Heere, gaat wel over gebaande wegen, maar dat wil niet altijd zeggen dat dat altijd wegen zijn zonder moeite. Dat zult u zelf misschien ook wel ervaren in uw leven. Als we ouder worden, gaan alle dingen niet meer even gemakkelijk. Vaak kunnen er gebreken komen, of ziekte. Dat zijn dan dingen die onze pelgrimsreis bemoeilijken, die ons mis schien wel moedeloos maken. Zo moe deloos dat we bij de pakken neerzitten en niet meer verder willen gaan. Ja, zelfs Hem uit het oog verliezen die kracht wil schenken. Maar zie dan naar die pel grims uit Psalm 84. Hun wegen zijn evenmim gemakkelijk, maar ze stellen Hem tot een fontein. Daar mogen we u ook op wijzen. Hij is de fontein des le vens. Hij geeft moed en kracht. De Heere maakt dat we de moeitevolle dingen van ons leven kunnen dragen, zo zelfs dat we die moeilijkheden kunnen dragen met blijdschap ziende op hem. Hij wil in die dorre dalen komen met de vruchtbaarmakende regen. Hij wil ze genen en geleiden. Wat een wonder! Waar wij om zouden moeten komen, daar verschijnt Hij reddend. Gans rijkelijk overdekt Hij de pelgrims met Zijn regen. Daarmee wil hij hen laven. Daardoor kunnen zij verder gaan, ver der naar het doel van de reis. Want elke THOLEN vr. 27 nov. Triminstuif Meulvliet 19-21 u. za. 28 nov. zangavond N.H. kerk 19.45 u. za. 28 nov. 19.30 u. Soos Paspartoe SINT MAARTENSDIJK vr. ).9 u. en za. vanaf 14 u. Postduiven- tentoonstelling Haestinge za. 28 nov. 14 u. Intocht Sinterklaas wo. 2 dec. Poppentheater 'Robhetty', Jeugdwerk, v.m. kleuterschool, 16.30 u. POORTVLIET do. 26 nov. 20 u. theatergroep 'Gag', 't Ouwe Raed'uus, avondvullend slap stickprogramma SINT ANNALAND za. 28 nov. 20 u. dansavond dorpshuis wo. 2 t/m za. 5 dec. vogeltentoonstelling, dorpshuis. OUD VOSSEMEER vr. 11 dec. 19.30 u. toneelvoorstelling 'Gieren op 't veijig nest' reis heeft een doel. Zo komen zij in Sion voor God. Reist u mee? Amen. Ds. B. den Butter Stavenisse BERGEN OP ZOOM t/m 29 nov. Gerda Kunst(textiel) en Hans Gilles;.keramiek), Etêetera Hof straat 2a, dagelijks 13.30-17 u., c/ vr. 13.30-18 u. en 19-21 u.. za. en zo. 13.30- 18 u. vr. 27 nov. t/m 14 dec. 'Hommage aan Louis van der Laar', schilderijen en au- dio-visuele presentatie over de schei dende burgemeester van Bergen op Zoom. Markiezenhof, dagelijks behalve maandag; 14-17 u. film film film film ROXY 1: Hurricane a.l. dagelijks 20 u„ vr. 18.45 en 21.15 u„ za. en zo. 16, 18.45 en 21.15 u. Zachte plekjes 18 jr. vr. en za. 23.30. Disnev Cartoon a.l. za., zo. en woe. 14 u. ROXY 2: Hoge Hakken, Echte Liefde(5) 12 jr. Film van Dimitri Frenkel Frank met in de hoofdrollen Monique van de Ven en Rijk de Gooijer. Dagelijks 20 u„ vr. 18.30 en 21 u., za. en zo. 14. 16.15, 18.30 en 21 u. Jailhouse Rock a.l. Leuke muziekfilm met in de hoofdrol Elvis Presley. Een film van ongeveer 25 jaar oud! Een must voor alle Pelvis/Kingfans. Vr. en za. 23:15 u. CINEMACTUEEL 1: The Deer Hun- ter(3) 12 jr. De film die werd bekroond met 5 oscars. Prent over Vietnam van Michael Cimino met in de hoofdrol Robert de Niro, de Amerikaanse acteur die de hoofdrol gaat spelen in een film over het leven van wijlen Joegoslavisch president Tito. Dagelijks 20 u., za. en zo. 16 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Endless Love(2) 12 jr. Een film van Franco Zeffirelli met in de hoofdrollen de jinge actrice Brooke Shields en de niet veel oudere Brooke Martin. Muziek: Diana Ross en Lionel Richie. Dagelijks 20 u„ vr. 19 en 21.30 u., za. en zo. 14. 16.30, 19 en 21.30 u. Twee Vorstinnen en een Vorst(3) 12 jr. Nederlandse film naar het boek van Geert van Oorschot(de broer van Sin terklaas). Hoofdrollen: Linda van Dyck(Eva Lemming, u weet wel!), Eric Clerckx. Kitty Courbois, Jan Decleir(Sil de Strandjutter). Max Croiset en Rijk de Gooijer. Dagelijks 20 u„ vr. 19 en 21.30 u., za. en zo. 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Fella Ester geeft aarzelend toe, maar Cerielke moet haar de volgende dag aansporen om wat kleren te pakken, 's Morgens gaat hij naar het postkantoor en telefoneert met het kantoor van Albert, die daar ge- lu Hcig aanwezig is. Cerielke vertelt in het kort over zijn angst voor Fella Ester en ook dat de dokter hen aanraadde er eens een tijdje uit te gaan. Naar een andere omgeving. Cerielke zelf ziet daar niet zoveel in. Op de terugweg gaat hij nog even langs de dokter, om deze tijd houdt hij zijn spreekuur. Cerielke moet vooral zorgen dat ze kalm blijft en daartoe tabletten inneemt. Cerielke's vader zorgt zoor het vee. Hij heeft daarbij de hulp van een jongen, die in het seizoen ook wel eens helpt bij Cerielke. 's Morgens wandelen ze door de oude stad en het is alsof ze weer opleeft, maar de tweede nacht gaat het opeens mis. Cerielke, wiens lichaam door het jarenlange werk overbelast is geweest, ondervindt plotseling de weerslag van een werkloze dag. Als hij na een urenlang getob eindelijk inslaapt, schrikt hij plotseling wakker. Er is iets in de kamer dat hem zijn adem doet inhouden en tegelijkertijd merkt hij dat Fella Ester niet meer naast hem ligt. "Fella, kind, wat is er," fluistert hij in het donker. Na een diepe zucht niet zover van hem af antwoordt zijn vrouw: "We moeteji naar huis Cerielke, we kunnen het kind toch niet zomaar alleen laten?" Cerielke merkt verschrikt dat het weer helemaal mis is met haar. Als hij het licht aanknipt, ziet hij dat ze reisvaardig voor de deur staat. Voorzichtig alsof ze een kind is, helpt hij haar. Ze moet eerst slapen en morgen gaan ze weer naar huis, dan is het kind niet meer alleen. Als hij naast haar ligt, haar hand stevig in de zijne, kan hij wel gillen van ellende en angst om Fella Ester. Als er wat met haar gebeurt, zal die vent geen dag meer leven. Dan is het zijn leven voor het hare. Fella Ester gaat langzaam achteruit. Dagenlange zwijgzaamheid wordt afgewisseld met uitbarstingen van verdriet. Hij heeft medelijdem met haar en koestert wrok jegens de man die hun zoontje, met of zonder opzet, vermoordde. Die man verwoestte hun levens en Cerielke geeft zich nu voorgoed over aan zijn wraakgevoelens. Als Fella Ester die middag in de slaapkamer aan het rusten is, gaat hij naar de tuin. Hij graaft het wapen uit de grond bij het wilgenbos. Hij was het eigenlijk helemaal vergeten. Als hij een half uur later de opgedolven karabijn uit het zeil haalt, ziet het wapen er nog nieuw en glanzend uit. Bet zeil vormde een goede bescherming tegen het grondwater. Gewikkeld in hetzelfde zeil bergt hij het wapen in een donker gedeelte van de gangkast. Half februari komt Fella Ester's moeder op bezoek. Ze blijft een paar weken. Fella Ester knapt wat op en interesseert zich nu zelfs voor het bedrijf. Cerielke heeft weer een kleine zorg minder. Het komt zelfs zover, dat Fella Ester in het voorjaar de koeien melkt. Cerielke wordt er vrolijker van. Het lijkt weer als vroeger. Alleen het kind laat een grote leegte achter. Hoe blij was hij niet als Ep tegen hem praatte onder het werk. Ze bepraatten alles met elkaar, Ep kreeg voor alles en nog wat belangstelling en Cerielke vond het leuk om over van alles en nog wat te praten. De weken, die Fella Ester's moeder bij hen zou doorbrengen, verlengen zich bijna tot twee maanden. Cerielke's moeder, die weer helemaal de oude is, komt vaak op Het Liere en hoopt dat haar schoondochter weer gauw de oude wordt. Wanneer het Pasen is, komt Albert met zijn vrouw en twee kinderen een lang weekend naar de boerderij. Cerielke is bijna hele dagen op het land en merkt weinig van de ernstige gesprekken tussen Albert en Fella Ester. De laatste dag gaat Albert naar Cerielke. die ergens op het land zit. Albert begint met opmerkingen over het weer en probeert dichter bjj het onderwerp te komem. "In de gangkast heeft Fella Ester het wapen ontdekt. In de Duitse tijd is er al eens over gesproken, maar de herkomst ervan is ook mij onbe kend. Fella Ester wist dat je het wapen zorgvuldig had begraven. Waarom heb je het nu weer opgeduikeld? Het zal haar heus geem goed doen als ze aan wapens denkt'" zegt Albert. "Nu ze weer beter lijkt, zie ik het dwaze ervan in," bekent Cerielke, "maar er is een tijd geweest dat ik naast Ep ook haar zou verliezen. Jij weet niet half hoe erg het is geweest. Ik heb mezelf toen gezworen dat wanneer haar iets zou overkomen, het gebeurd zou zijn met de moor denaar van Ep." Albert. die de kalme gelijkmatigheid van zijn moeder heeft, kan zich niet voorstellen dat iemand zich zo zou laten gaan. Dat vertelt hij ook aan Cerielke. Dat is volgens hem niet de manier. Er is immers geen oplossing voor. "Je zou het zelf ook kunnen voelen", zegt Cerielke wat stug tegen zijn zwager. Diezelfde avond praat hij er eerlijk en open met Fella Ester over. "je doet het niet Cerielke, ook niet als ik er niet meer ben!" Hevig geschrokken kijkt hij haar aan. "Als je er zo over demt, kun je hier niet meer blijven. Je zult hem nog zo vaakjegenkomën en één keer zou al teveel kunnen zijn. Vergeld geen kwaad met kwaad. Voor een groot deel kon hij er zelfs niets aan doen." Moeizaam haalt Cerielke zijn schouders op. Als ik er niet meer ben.... opnieuw rijpt in hem de angst. Als hij eraan denkt dat Fella Ester niet meer bij hem is, ziet hij alleen een donkere leegte voor zich. De rillingen lopen al over zijn rug. Nog eerder dan hij zou kunnen verwachten, komt het verschrikkelijke in zijn leven. Het voorjaarswerk is ten einde. Op een middag komt hij thuis na het herstel van de afrasteringen. Hij gaat voorlangs en kijkt door het raam of Fella Ester in de voorkamer is. Meestal zwaait ze terug als hij zijn hand opsteekt. Hij ziet haar maar vaag aan de grote tafel zitten, maar twijfelt eraan of ze zijn handzwaai wel ziet. Na wat kleine karweitjes in de schuur gaat hij voor het melken even naar binnen. Opeens is hij bij het binnengaan van dé kamer verstijfdvan schrik I /-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 5