Teelt consumptie-aardappelen vergt goed pootgoed, grondstructuur en bemesting Belevenis Nelly Breker in Nicaragua Rijkswaterstaat heroverweegt chemische distelbestrijding Herdenking M. de Ruyter Jubileumactie Van der Ham Thoolse bermen aantrekkelijk Naastenliefde rSNV Donderdag 26 november 1981 EENDRACHTBODE 17 Stikstofbemesting in fasen De kippenmest wordt duur. De ziekte en het plastiek Weg met het afval. Schril contrast Lange termijn Frustrerend TAALPRAATJE Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een- drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezprger. Op Tholen geen AAW/WAO'ers tussen 15 en 19 jaar STEMMEN VAN LEZERS Hallo jongens en meisjes m Na een slikkerige slotfase is de landbouw van de praktijk overgestapt naar de theorie. De vereniging van bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint Philipsland heeft haar eerste voorlichtingsavond achter de rug. De aardappel, die in dit diepe najaar hier en daar nog uit modderpoelen moest worden gepeuterd, vormde de hoofdschotel. Het toetje bestond uit bestrijding van de phytophtora. Het "bestek" werd gesymboliseerd door de heren ir. C.D. van Loon uit Lelystad en bedrijfsvoorlichter L.N. Bax uit Tholen. Bij de soep vooraf hanteerde voorzitter M. Ph. van der Weele de lepel. Wel komstwoorden voor allen, maar inzon derheid voor de gasten, totaal 50 be langstellenden of belanghebbenden. 1981 was een niet gemakkelijk land bouwjaar, vond de bedrijfsvoorlich tingsvoorzitter. Slechts augustus en sep tember waren redelijk tot goede oogst maanden, maar een heel lange periode was het veel te nat en weinig zon. De weersomstandigheden vergden in elk geval extra kosten, de kwaliteiten zeer verschillend naar gelang men tijdig of niet tij dig kon oogsten, c.q. rooien. Be roerder is dat de meeste reserves zijn uitgeput. Gezien de huidige wintertarwe inzaai zal een oogst van 10 ton niet een voudig zijn. De groeiperiode is nu al in gekort. Dat blijft nooit zonder gevolgen. Het natte weer bevorderde evenmin de uienkwaliteit, maar van de verschillende produkten waren de kilo-opbrengsten in het algemeen niet slecht. In deze regio door het vele nat wel een laag suikerge halte bij de bieten. Bovendien wordt men als teler van dit produkt nog ge straft met een gevoelige geldboete (c- suiker) Daartegenover staat, dat ander half uur vliegen hiervandaan de mensen in de rij staan voor het pakje suiker. De heer Van der Weele attendeerde vervolgens op de 5 januari 82 te houden studiedag over de bietenteelt, maar op deze avond is het de aardappel, naast broodgraan en rijst nog steeds een be langrijk wereldvolksvoedsel,gekookt, gebakken, puré, gefrituurd of chips. Eer die chips worden genuttigd moet er no gal wat gebeuren. Goede ontwatering van de grond, voldoende kali fosfor en stikstof en na de oogst het ventileren en bewaren. Wat daartussen niet allemaal kan plaatsvinden hoort men deze avond. Over plantgoed en Ridomil, of regen en bespuitingen, over beperkt beschadigd rooien en bewaren, het komt allemaal uit de aardappelmaaltijd van deze avond, zo besloot voorzitter Van der Weele zijn inleiding. Eerste inleider ir. Van Loon begon het aardappelverhaal met de basis van de teelt, het pootgoed. Daarvoor is de N.A.K.. keuring ook in klassen en maten inhaerent verschillende prijzen en kwa liteiten. Maar bij alles zijn de N.A.K. normen niet meer dan minimum nor men en voor betere kwaliteiten dan het minimum zal men meer moeten betalen. De bevestigde label geeft in elk geval e re basis voor de kwaliteit van dit 1 Wat uitvoeriger stond de P.A.G.V. me dewerker stil bij de stikstofbemesting. Da arover is een voortdurende zorg om dat de giften van jaar tot jaar hoger worden, met name voor de teelt van het Bintje. De weersomstandigheden zijn uiteraard van grote invloed. Men ligt nu eenmaal buiten. Grote hoeveelheden regen, zoals dit jaar veroorzaken veel slemping en dan ontstaat zuurstof gebrek, terwijl de stikstof vervliegt. Het intensiveren van de aardappelteelt heeft eveneens gevol gen voor stikstofbewerking. Tegen woordig is de veelal gebruikte rijenfrees nadelig voor slemping. Door die hoge stikstofgiften ontstaat zoutschade, z dat het toch wel aanbeveling verdient de stikstofgift in fasen te verdelen. Vervol gens behandelde ir. Van Loon het gron donderzoek. Bij de zo velerlei factoren die de structuur kunnen beïnvloeden, ontstaat de eeste zekerheid na gronda- nalyse. N iet alleen voor de aardappelteelt, maar in elk geval daar ook zeker voor krijgt men door groenbemesting een dankbaar resultaat. Nog beter is de kippenmest, maar dat wordt zo langzamerhand toch wel een duur zaakje. De inleider meen de bij het onderdeel kwaliteitsaspecten, dat er meer vraag komt naar de grotere knollen, omdat het verwerkte product toch steeds groter vormen aanneemt (frites, chips, enz.) De "lekkere gekookte aardappel" neemt nog maar een be scheiden consumptieplaatsje in. Ir. van Van der Ham Optiek in Bergen op Zoom bestond de 1 le van de 1 le op de kop af 20 jaar. In de week van 17 t/m 21 november werd dat gevierd. Voor jong en oud was er een veilig-verkeerstest en een kleurwedstrijd, die ook in het teken van veilig verkeer stond. Veilig Verkeer heeft, aldus Van der Ham, met 'goed zien' net zoveel te maken als 'gezien worden'. Vele Tholenaars denken met tranen in hun ogen aai» Van der Ham en zijn col lega's. De laatste tijd zijn de contactlen zen namelijk in opmars. Van der Ham opende zijn zaak in 1961 in de Stationsstraat, waar hij beschikte over een kamertje van vier bij vier. Het winkeltje groeide uit tot een moderne winkel, met op de bovenverdieping nog eens twee goed uitgeruste oogmeetka- mers. Dhr.v.d.Ham was de eerste oog- meetkundig opticien in Bergen op Zoom. Loon ging vervolgens wat dieper in op het sturen in de richting van de groter knollenteelt door o.m. een grotere plantbreedte (ruimer poten). Uiteraard kwam ook het voorkiemen aan de orde, waarvoor de boer niet meer zo in is, maar wat nog wel steeds vruchten af werpt. Toch was zijn advies om het stengelaantal niet te ver te verlagen, ter wijl voorkiemen de voorkeur houdt met wat risico's door voorjaarskou. Bescha diging van de knol bij het rooien bete kent een toenemende uitval en het laat ste onderdeel in het onderwerp van ir. van Loon was het kiemremmiddel. Over de poedervorm komen toch nogal eens klachten en het leek de inleider zeer waarschijnlijk dat er over enkele jaren geen poeder meer mag worden gebruikt. Een week of drie na het binnenbrengen van de aardappel is toepassing van het kiemremmiddel al gewenst. Vloeibare middelen kunnen daarbij goede resul taten geven. Tweede inleider L.N. Bax veronderstel de, dat aardappelziekte even lang be staat als de aardappel zelf. In elk geval al 150 jaar geleden. Dit voorjaar ging het op bepaalde punten op Tholen hard met de pytophthora-aantasting. Hij deed uit de doeken, op welke wijze die ziekte zich verspreidt. Het overwaaien kan wel tot boven de 10 kilometer uitkomen. De ziekte overwintert en komt elk jaar te rug, maar bijkomende omstandigheden (vochtige warmte) bevorderen de ziekte. Bij veel dauw worden de zieke zaadjes 's nachts gevormd en naarmate het over dag lang nat blijft, breidt het zich uit. De vele neerslag dit jaar, op Tholen heel wat meer dan bijvoorbeeld in het noor den van het land, heeft tot de sterke uit breiding van de ziekte bijgedragen. Wat kan dit nu voor 1982 betekenen? Dat is moeilijk voorspelbaar omdat het weer voor dat seizoen nog onbekend is. Wel moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat de besmettingsgraad wat hoger kan liggen dan vorige jaren. Of het werkelijk schade zal doen, is nog niet te benaderen. Algemene regel is om te spuiten als het blad elkaar raakt of zoveel eerder als een waarschuwing komt. Na de phytophtora aantasting behandelde de heer Bax ook nog de teelt onder plastiek in vogelvlucht. 'A van het totale aardappelareaal is immers be stemd voor de vroege aardappel. Door teelt onder plastiek is er nog volop een mogelijkheid voor een tweede teelt aan wezig (bijvoorbeeld spruiten), Plastiek dekken moet niet veel later meer dan 15 april gebeuren en ook hierbij is voor kiemen nog steeds een zwak punt. Het wordt te weinig gedaan. Voor de vroege aardappel zeker niet te veel stikstof. Wie extra vroeg wil rooien, kan met 150 kg. volstaan. Als de temperatuur naar de 20 graden gaat stijgen, moet de plastiek er af, zo besloot de heer Bax zijn praatje. Inleiders hadden aangetoond, dat ziek tehaarden opslag van afval aardappelen zijn, zodat dit onderdeel bij de discussie nogal aandacht kreeg. Verder zou men het waarschuwingsbericht graag op bij voorbeeld een veilingbandje zien opge nomen. Zo mogelijk de eerste waar schuwing zelfs schriftelijk ontvangen. Aangenomen werd de suggestie om vanuit deze vergadering een brief te richten aan het landbouwschap om te attenderen op het nemen van maatrege len tegen de afvalhopen van aardappe len. Kritiek was er voorts op het snelle verloop van de bestrijdingsmiddelen, terwijl ook nog vragen loskwamen over slemping en vervlieging van de stikstof. Vanuit het oogpunt van milieuvriende lijk beheer is het volgens Provinciale Waterstaat gewenst de verpachte ber men op Tholen in beheer bij de provin- cie te brengen. De daaruit voortvloeien de kosten worden, wanneer daartoe concrete stappen worden gezet, ten laste gebracht van de provinciale begroting 1981. en bedragen nog geen 20 mille. Het gaat om verpachte bermen met een gezamelijke oppervlakte van 3.37.76 ha. Hiervan is 1.76.72 ha. voor 6 jaar ver pacht, 0.89.00 ha. voor 3 jaar en 0.72.04 ha. tot wederopzegging Het minder maaien van de sloten en ta-' luds op Tholen en Schouwen-Duiveland heeft vragen opgeroepen i.v.m. de daar geldende schouwbepalingen. Een en ander is .vermeld in de Notitie over de invoering van het milieuvrien delijk wegbermbeheer. vervolg van pag. iC De salarispost van het gemeenteperso- neel is met 92.797 gulden of 10.26% ver hoogd. Dat komt ons nogal hoog voor, temeer daar deze post al in de begroting 1981 werd opgevoerd met 19.6%. Wij stellen voor, de post met 7 in plaats van 10.26% te verhogen en de vrijkomende 29.500 gulden toevoegen aan de post onvoorzien. Ten tweede wordt voor het school zwemmen 15.910 gulden geraamd, ter wijl de werkelijk te verwachten kosten slechts 4 a 5000 gulden zijn. Wijs tellen voor 10.910 gulden toe te voegen aan de post onvoorzien. Ten derde de herbestrating oprit Sta tionsstraat richting Oostdijk. Is het technisch mogelijk en verantwoord om alleen de keerwand te vervangen en twee meter bestrating aan dezelfde kant? Zo ja, dan komt ook hier 4000 gulden vrij. Met de door b en w al ge raamde post onvoorzien van 58.189 gul den betekent dat totaal 102.599 gulden. Daarbij komen de overschotten van 1979 (80 mille) en 1981 (72 mille), zodat er in 1982 totaal 254.599 gulden te be steden valt. Wat ons betreft, is meer be leid mogelijk dan b. en w. veronderstel len. De belastingverhoging van 4 en' 7% zou 15.669 gulden opleveren. De bijdrage aan de post onvoorzien is gemiddeld 6,90 per inwoner. Niet duidelijk is waarom de post onvoorzien door middel van belastingverhoging op dit niveau gebracht moet worden. De 58.189 gul den staat in schril contrast met de over schotten in 1979 (80 mille) en 1981 (72 mille). Temeer daar in deze jaren de post onvoorzien respectievelijk 23.340 en 20.538 bedroeg en in 1981 al een be lastingverhoging van 5% werd doorge voerd. De vraag rijst of deze belasting verhoging werkelijk nodig is. Om een nader standpunt te kunnen bepalen, zouden wij van b. en w. gaarne in grote lijnen vernemen uit, welke posten de overschotten zijn ontstaan. B. en w. hebben vier prioriteiten: ver betering bedrijfsterrein, riolering, uit breiding ambtenarenkorps en extra af schrijvingen. In principe kunnen wij ons hierin wel vinden. Het aantrekken van werkgelegenheid is een essentiele taak van de overheid. In St. Philipsland is de noodzaak tot pendelen een sociaal pro bleem aan het worden. Dat er, om dit probleem niet te vergroten een oplossing gezocht moet worden in de vorm van een goed industrieterrein, is duidelijk," aldus den Braber. Hij wees er verder op, dat de beperkte begrotingsruimte mede veroorzaakt wordt door te grote kapitaalslasten. "Te' gemakkelijk hebben wij in het verleden geld geleend, vooral ten behoeve van bestrating, e.d. versneld afschrijven be tekent wat pijn nu, maar het is nodig voor de langere termijn. Dat de ambtenarenstaf aangepast moet worden aan de eisen die wij burgers aan hen stellen, is ook duidelijk. Uitbreiding van de staf moet echter wel gebeuren op basis van een langere termijn planning na een onderzoek van de knelpunten. Heel veel aandacht moet worden be steed aan zaken op lange termijn. Wij kunnen ons echter niet permitteren, de voorzieningen ten behoeve van de men sen nu geheel uit het beleid te schrap pen. Ik denk hierbij met name aan de jeugd, die toch al onvoldoende aan hun trekken komen. In dit licht dienen wij ons te bezinnen of een uiterste financiële inspanning ten behoeve van het industrieterrein wel voldoende resultaat zal opleveren. In een tijd van economische achteruitgang is het uiterst moeilijk om (nieuwe) be drijven te interesseren voor een bedrijf sterrein te St. Philipsland. Rijkspremies in Groningen en Limburg zijn veel ho ger. Is het verantwoord om ons zo te con centreren op verbetering en uitbreiding van het bedrijfsterrein en voorbij te gaan aan bestedingen ten behoeve van de jeugd? De PVAB is voorstander van een evenwichtiger besteding van de be schikbare middelen. Wij hebben globaal drie prioriteiten: vermindering kapi taalslasten. industrieterrein en welzijn van de jeugd. Hiervoor willen wij een uiterste inspanning doen", zei den Bra ber. Hij pleitte nog voor betaalbare woon ruimte, twee kleuterscholen en de buurtbus in Anna Jacobapolder, wat de PVAB een uitstekende zaak vond. Naar aanleiding van vragen van het Thoolse PvdA-statenlid dhr.H.Vene- kamp zal Rijkswaterstaat de toepassing van chemische bestrijding van onkruid nader bezien en heroverwegen. Gedeputeerde staten van Zeeland, die over 'de zaak Rammegors' uitleg ge vraagd hadden bij Rijkswaterstaat, kre gen de schuld weerlegd. Half mei kwamen de eerste distels in bloei. Om effectief te zijn, moest de be strijding vóór de bloei plaatsvinden en pas op 20 mei is een gedeelte van de Rammegors (20%) bespoten met MCPA. Het spuiten gebeurde met een vliegtuig, waarbij vooraf banen uitgezet waren in het gebied, voornamelijk langs de randen. De ontheffing van de Distel verordening kwam te laat. In zijn antwoord aan g.s. deelt ir.O.Boom mee, dat de Rijkswaterstaat geen dienst is, die zich in de eerste plaats bezighoudt met het beheer van natuur gebieden. Wel is het beleid van de dienst erop gericht terdege rekeing te houden met natuur, landschaps- en milieuas pecten. Dit beleid is nog voortdurend in ontwikkeling. De Rammegors is één van de gebieden, die tijdens de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal zijn aangelegd voor berging van de uit deze werken vrijkomende specie. Dit depot was van daarvoor van begin af aan bestemd. Het natuurgebied is momenteel het enige gebied dat nog beschikbaar is voor berging van de spe cie die vrijkomt bij toekomstige bagger- werkzaamheden, dat ligt achter de toe komstige compartimenteringsdammen. De Rammegors zal dus nog heel wat jaren dienst doen als bergingsplaats, maar Rijkswaterstaat legt er in het ant woord aan g.s. de nadruk op, dat bij het beheer en gebruik van de berging steeds zoveel met de belangen van natuur en milieu rekening wordt gehouden. Maar uiteindelijk is het zo, aldus ir.Boom, dat het de provincie zelf is, die het bestrijden van distels verplicht stelt, waardoor si tuaties als 'de zaak Rammegors' kunnen ontstaan. Volgend jaar is het 375 jaar geleden dat Vlissingen werd verblijd met de ge boorte van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Woensdag 24 maart 1982 ëal een herdenking en kranslegging worden georganiseerd, respectievelijk in de St.Jacobskerk en bij het standbeeld van de stoere Zeeuw op de Boulevard. De Rotterdamse Marinierskapel zal de Zeeuw met strijdnoten bejubelen, op het programma staan een vlootschouw, een optreden van het Loodsenkoor, toneel voorstellingen en volksfeesten geba seerd op het werk en leven van M.A. de Ruyter en een maritieme expositie. Het gemeentebestuur heeft in principe een toezegging gedaan van een subsidie van 15.500,- en de provincie wil in de vorm van subsidie maximaal 7.500.- verlenen. Dhr.Venekamp, die als eerste de Distel verordening aan de kaak stelde, bleek tijdens een vergadering van de staten commissie voor het Milieu niet tevreden te zijn met de beantwoording door g.s. van zijn vragen m.b.t. bespuitingen van de Rammegors. Hij noemde de ant woorden erg frustrerend, omdat een aantal daarin opgenomen opmerkingen niet waar zouden zijn: tijdens de be spuitingen waren er geen distels in bloei - de planten waren nauwelijks in de knop - en niet 20%, maar 75% van het gebied is bespoten. Daarnaast is het bij hem erg onplezierig overgekomen dat heel Rammegors als een speciedepöt is aangemerkt, terwijl het in feite slechts om een zeer beperkt gebied gaat. In eep volgende vergadering wordt één en an der waarschijnlijk toegelicht door dhr.Vos van Rijkswaterstaat. Voor de akkerdistelproblematiek is een landelijke regeling in voorbereiding. Deze regeling zal worden neergelegd in een Besluit Bestrijding Akkerdistel op grond van de Planteziektenwet. Naar verwachting zal het besluit volgend jaar van kracht worden. Een modewoord, dat tegenwoordig dik wijls wordt gebruikt, is belevenis. Het is eigenlijk een germanisme, omdat bele venis onder invloed van het Duitse Er- lebnis is gevormd. Het Woordenboek der Nederlandse Taal (W.N.T.) ver meldt belevenis niet. De Woordenlijst wel, evenals Van Dale. Daaruit blijkt dat het een nieuw woord is, dat zo vaak in de spreektaal voorkomt, dat het niet meer als fout wordt aangemerkt. Betere woorden zijn: ondervinding, ervaring, lotgeval, avontuur. 'Het was een hele belevenis voor hem' betekent een aangrijpende ervaring. 'Zij vertelde in geuren en kleuren over haar belevenissen in de vakantie'; avonturen, lotgevallen, ervaringen. Wel kent onze taal de woorden lafenis van laven, begrafenis van begraven, er fenis van erven. Belevenis is naar de vorm ook afwijkend. Naar analogie van bovenstaande woorden zou belefenis in aanmerking komen. In tegenstelling tot Sint Philipsland - dat 1 uitkeringsgerechtigde tussen 15 en 19 jaar kent - heeft Tholen geen uitke ringsgerechtigden in deze categorie m.b.t. de Algemene Arbeidsongeschikt heids Wet en de Wet op de Arbeids On geschiktheid. In totaal kent Tholen een bevolking van 11.231 personen. Sint Philipsland beschikt over 1.386 perso nen tussen 15 en 64 jaar. Op Tholen genieten 534 mannen en 104 vrouwen een AAW/WAO-uitkering, op Sint Philipsland respectievelijk 90 en 11. Tholen kan mooi vergeleken worden met de gemeente Reimerswaal. Er wo nen ongeveer 60 mensen meer bij onze 'zuiderburen', maar aan het aantal WAO/AAW'ers zou je dat niet zeggen. Enkele vergelijkingen: 30-34 jaar Tho len 50, Reimerswaal 30, 45-49 jaar resp. 77-47, 50-54 jaar resp. 98-74, 55-59 jaar resp. 112-93 en 60-64 jaar 151-116. Kwa inwonertal kan Sint Philipsland worden vergeleken met ^liddenschou- wen, waar respectievelijk 1.386 en 1.540 inwoners zijn. Tot de leeftijdsgroep van 40-44 gaat het aardig gelijk op, daarna spant Sint Philipsland met kleine ver schillen de kroon. Tholen en Sint Philipsland scoren over het Zeeuws gemiddelde gezien nogal hoog. Door een enorme uitslaande brand Werd in enkele minuten in Sint Annaland het totale huis verwoest van de familie Goedegebuure-Van den Berg. Door kordaat optreden van de brandweerlie den kon het leven gespaard worden van een baby van 3 maanden die nog boven in de wieg lag. Vele herinneringen gin gen door die brand toch verloren, erzijn toch altijd dingen waar je aan gehecht bent. Ook de trouwfoto's en zulke din gen kunnen niet met geld betaald wor den. En toen stond ze daar, aan de ene kant blij dat er niemand was omgeko men, maar aan de andere kant verdrietig omdat alles in vlammen was opgegaan. En dit mag echt eens met nadruk gezegd worden, de mensen van de brandweer en de bewoners van Sint Annaland hebben echt laten zien wat het woord naastenliefde inhoudt. EÏ werd spon taan door de bevolking gegeven en dat vind ik toch best een pluim waard voor de mensen die zich inzetten om hulp te bieden aan mensen die door die brand waren getroffen. Naastenliefde is ver te zoeken in deze maatschappij, de mensen leven niet met elkaar, maar leven langs elkaar. Naastenliefde heeft zich omge wenteld in afgunst, in jaloersheid, in terreur, in criminaliteit, elkaar belaste ren, elkaar beschimpen, enz. De over heid laat Nederland hoogtij vieren in hun gestelde besluiten. Porno mag openlijk vertoond worden, abortus mag toegepast worden, insematie wordt toe gepast bij feministen, euthanasie. Waar gaan wij heen met die 'naastenliefde', waar begint het leven, waar is de dood? Moeten mensen beslissen over leven en dood, gaan wij niet te ver beter te zijn dan God zelf? Ik ben zelf beslist ook niet zo braaf, maar leef toch heel anders, ik laat mij niet meedraaien in deze maat schappij, ik probeer er doorheen te kij ken en nuchter te blijven. Onder mee draaien versta ik overal vandaan blijven wat je leven soms kunnen beïnvloeden. Duizenden zijn verslaafd aan drugs, duizenden zijn verslaafd aan alcohol, maar het is een glijbaan waar je nooit meer tegenkomt. Je gaat recht op je verderf aan7 Naastenliefde is het volgende: je kan met iemand omgaan, stil en oprecht, die als het erop aankomt voor je bidt en voor je vecht. Pas als je iemand hebt die met je lacht en met je grient kun je zeg gen: 'k heb een vriend of vrienden'. Als de mensen meer begrip voor elkaar zouden opbrengen, dan dat er nu haat en nijd is, nou, dan zou het er veel aan genamer uit zien. In Sint Annaland hebben ze getoond hoe gebonden men sen met elkaar kunnen zijn, en dat waardeer ik ten zeerste. Vincent Suurlant, Pr.Hendrikstr. 10 St.Philipsland, 01677-2808 Ik voel de kriebels in mijn buik. Weetje waarom? Het is al weer november. En als het november is dan ligt de boot van Sint Nicolaas weer klaar om vanuit Spanje naar Nederland te varen. De Sint heeft mij gevraagd of ik een brief naar jullie wil sturen om te vertellen dat hij in Tholen aankomen zal. Zaterdagmiddag êm half 3 Zorg er dus voor dat je op tijd bij de haven bent, want de Sint komt natuur lijk met de boot' Maar pas op datje niet in het water valt! Jullie weten wel dat de Sint dol is op tekeningen. Ik hoorde van de meesters en juffen op school dat jullie er nog niet zoveel hebben ingelevêrd. dus maak je vandaag of morgen nog een mooie met viltstift, kleurpotlood of verf, en geef je hem dan aan de juf of de meester? Die zorgen wel dat ze bij mij komen. Voor de mooiste tekening heb ik misschien wel een extraatje. Tot ziens op zaterdag, of aan de haven of op de Markt. En o ja, er is nog een etalage wedstrijd met mooie prijzen. Hiervoor hebben jullie toch formulieren gekregen op school? Sukses, Hoofd-Piet Pedro. Hallo allemaal! Het is al weer september 981 gewor den en ik ben dus wat verlaat met mijn brief, die in principe om de drie maan den zou verschijnen. Het leven is er, na de eerste inwerk- en aanpassingstijd, weer heel wat drukker op geworden. Om met de actuele politieke situatie te beginnen: Nicaragua zit in een enorme economische crisis, wat in heel het leef patroon te merken is. De klap is nu dui delijk merkbaar na de intrekking van de steun door de Verenigde Staten. Bovendien zijn dit jaar de koffie- en ka- toenprijzen laag geweest, zodat er te weinig deviezen het land binnenkonen. Een klein lichtpuntje in het geheel is, dat Nicaragua in verhouding met andere Latijns Amerikaanse landen, zoals Hon duras, Costa Rica en Equador de minste inflatie heeft. Dit is dan hoofdzakelijk te danken aan de internationale steun, maar toch moet er ook bezuinigd wor den. Alle ministeries hebben een deel van hun budget moeten inleveren. Ook de gezondheidszorg, waar ik zelf bij be trokken ben. De minister was een week voor de afkondiging van de noodtoe stand in het ziekenhuis geweest en vroeg nog aan ons, wat er ontbrak. Het eensluidende antwoord was personeel. Dat kunnen we gezien de toestand ech ter wel vergeten. De directeur deelde in de collegezaal mee, wat de maatregelen van de noodtoestand zoal inhouden. Voor ons ziekenhuis viel dat nog wel mee omdat alles nog vrij nieuw is. Voor het eerstvolgende ziekenhuis in de 'buurt'(zo'n 100 km verder!) werd een cheque van 200.000 dollar voor verbe teringen en vernieuwingen ingetrokken. Men kreeg 10.000 dollar om de boel wat op te lappen. Op lager niveau heeft dit ook gevolgen. Zo worden er nu minder - vaak gratis - medicijnen verstrekt, wat voor veel mensen problemen gaat geven omdat ze werkelijk zonder 1 cordobas(de mun teenheid) rondlopen. Ook in verband met de crisis is de zwarte markt van dollars verboden. De koers was 1 dollar voor 30 cordobas en de officiële koers is 10 cordobas. Een groot verschil dus. Nu verkoopt de bank geen dollars meer en dat geeft weer problemen voor mensen die naar het buitenland willen reizen. Nederland geeft behoorlijke steun aan Nicaragua. Er is een programma van hulp over een periode van vijf jaar. Dit jaar was er 36 miljoen gulden beschik baar, waar nog twee 'zachte' leningen van 10 miljoen gulden overheen geko men zijn. Als SVN-werkers hebben we de vertegenwoordiger van de Neder landse regering ontmoet, Ton Schutte, die hier drie jaar komt om de besteding van het geld te begeleiden. Er zijn heel wat projecten waaraan deze hulp ten goede komt: gezondheidszorg, akker bouw en veeteelt tot het uitbaggeren van de haven van Corintho. Dit werk zal, als alles klopt, in november beginnen. De haveningang, die een diepte had van 1 3 meter, is nu dichtgeslibd tot 9 meter. Met behulp van dynamiet en verplaat sing van 650.000 m3 slib wordt de ha veningang uitgediept tot 1 5 meter. Op dit moment komen er soms schepen al hortend en stotend binnen, dus nodig is het wel. Ih de veehouderij wil men de grasteelt verbeteren en de melkproduk- tie verhogen. Zo is Nederland op ver schillende terreinen actief, evenals West Duitsland, dat hier zeer bekend is. Frankrijk begint nu ook met hulp. Via de pers werd hier ook snel bekend, dat Frankrijk een socialistische regering had gekozen. Mexico is ook tot steun. Dit wil niet zeggen dat de olie gratis binnenkomt, want bijna 50% van de exportopbrengst gaat op aan de aankoop van oliepro- dukten. Luxe artikelen zijn hier zeer duur. Een paar voorbeelden: een foto rolletje 30 gulden, cassettebandje 1 8 gulden, grote koelkast 2500 gulden, langspeelplaat 40 gulden. Zo is het vlug uit te rekenen, dat dit alles maar voor een klein deel van de bevolking is weg gelegd. Er zijn mensen die voor 400 gulden per maand werken en daarvan een gezin met een stel kinderen moeten onderhouden. Dit houdt in, dat er bij voorbeeld ook eens een keer een visite in het ziekenhuis afgelegd moet wor den. Wanneer dan een busreis betaald moet worden, eten gedurende 1 of 2 dagen en ook nog medicijnen, dan is de beurs heel snel leeg. Wat betreft de medicijnen hebben wij als Europeanen veel kritiek op het be leid. De zwaarste antibiotica zoals peni- ciline, kanamycine, geatamycine wor den als aspirientjes uitgedeeld. Dat ge beurt niet alleen in het ziekenhuis in' Juigalpa, maar het is een landelijke tendens. In onze ogen wordt hier hele maal geen rekening gehouden met de toekomst, want als dit zo doorgaat, zal er een grote resistentie(weerstand) ont staan tegen de nu gebruikte antibiotica. Een voorbeeld uit de dagelijkse praktijk. Stel dat iemand inderdaad voor het een of ander peniciline nodig heeft. Men schrijft dan bijvoorbeeld zes ampullen voor die gespoten moeten Wanneer men geld heeft, kan men ze alle zes ko pen, maar dan moeten er nog spuiten gekocht worden. Ook moet nog iemand gevonden worden die de injecties toe dient, een buurman bijvoorbeeld. Er is geen enkele controle op. Wie niet ge noeg geld heeft, koopt maar drie am pullen. Na drie spuiten kan men zich beter voelen, maar dat wil niet zeggen dat alles vernietigd is. De infectie kan opnieuw beginnen, maar nu met een kleine verandering: de bacteriën heb ben zich zo aangepast, dat ze resistent zijn. Voor een griepje wordt hier soms lincomycine gegeven en een van de dingen die toch iedere arts behoort te weten is, dat een virus niet op antibioti- constructiever kan worden. Sinds kort ben ik hoofd van het laboratorium ge worden. Dat kan tijdelijk zijn, maar mis schien ook wel blijvend. Het vorige hoofd is nu in Mexico om haar diplona te halen zij direct van omdat/ school als hoofd van het lab werd geplaatst. Ik zie ze nog niet terugkomen, aangezien ze zich er zo op verheugde om weer naar Mexico te gaan. Bovendien is het ook niet zo gemakkelijk om met de mensen in het lab om te gaan. Van de 1 2 men sen zijn er zeker 6 tot S^die het lab in het ca reageert. Voor de verhoging wordt dit echter wel gedaan. Voor mensen die van heel ver(2 tot 3 dagen reizen) komen, is het nog wel te begrijpen. Die hebben namelijk geen tijd om eens even aan te zien en nog terug te komen. Dat moet meteen goed, want misschien komen ze het eerste jaar niet meer terug in de stad. Wat mijn eigen werk betreft: in het halfjaar dat verstreken is heb ik al veel werk verzet, maar iets opbouwends is er hog niet bij. Misschien dat het nu iets geheel werkelijk niets kan schelen. Al leen de betaaldag is belangrijk. Zo valt het niet mee om eens wat te organise ren. Er is geen animo voor. Bovendien is er veel te weinig personeel om aan de vraag te kunnen voldoen. Hier is het omgekeerd als in Nederland. De arts bepaalt niet hoeveel werk er is. Wij be palen hoeveel patiënten de artsen kun nen sturen. Regelmatig ga ik naar de dagelijkse overdracht van de wacht, waar alle zeventien artsen samen zijn voor een korte bespreking. Elke keer moet ik dan ook zeggen, dat er veel te veel werk bijkomt. We werken met vijf mensen overdag de bepalingen uit. Dit houdt in: hematologie, chemie, bacte riologie, urines en paracitologie. Daar naast is er nog een kleine bloedbank waar altijd bloed tekort is. Mocht ie mand nog meer van het specifieke werk willen weten, dan zal ik daar graag die per op ingaan. Voor iedere afdeling is er slechts 1 laborant en dat is veel te wei nig om aan de vragen van zeventien artsen te beantwoorden. Ook de artsen uit de regio sturen nog mensen voor verder onderzoek naar ons. Het lab fun geert als een soort streeklab en de regio is ontzettend groot. Er is ook een groot gebrek aan labpersoneel. In het gehele land zijn er 105 analisten en zo n 400 laboranten. Dat op een kleine drie mil joen mensen. Over uitbreiding zullen we dus nog maar niet praten. Gelukkig zijn er vijf 'internacionalistas' twee Cuba nen, twee Mexicanen en ikzelf. Wan neer die weggaan, is er zeker geen op volging. De analisten en laboranten zijn er eenvoudig niet. Bovendien zou het niet betaald kunnen worden. De Cubaan en ik worden niet door Nicaragua be taald. Met zoveel werk vliegen de dagen voor bij. 's Avonds heb ik niet veel moed meer om uit te gaan. Het huisje waar ik samen met Nica in woon, begint er nu een beetje op te lijken. Er zijn twee ka mers, opgetrokken van betonblokken met een zinken dak en een soort keu kentje waar niets in is, dus geen aan recht. Het enige wat er staat, is een wa tertank, want alleen 's avonds is er wa ter. De laatste twee maanden hebben we hier met z'n vijven gewoond. Uit Nederland is nog een arts met vrouw en kind aangekomen en die hadden ook geen huis. Na veel hulp hebben ze nu een woning gevonden, want veel is hier niet te vinden. De twee kamers die wij hebben, betekenen een hele rijkdom voor ons. In de woonkamer wordt ook gekookt, maar dat hoef Ik niet te doen. 's Middags is er een werkster die dat zeer graag voor ons wil doen. Zij poetst ook een beetje, kookt en doet de was in de rivier. Nu ga ik nog zo'n ding kopen on de was te doen. Dat kan dan binnen gebeuren, want nu vallen de gaten overal in omdat ze de was op stenen in de rivier gaat schrobben. Zelf doe ik aan huishoudelijk werk niets., maar de werkster doet het met plezier. Soms komt ze zomaar even langs en begint dan de afwas te doen. De werkster(38 jaar) heeft negen kinderen en ze hoopt van harte, dat er geen meer bijkomen. Ze kan zich niet laten steriliseren, want daar is toestemming van de man voor nodig(emancipatie?) en die krijgt ze niet. De werkster is erg arm en in grote dankbaarheid neemt ze alles aan. Zo kwam Helga(de vrouw van de Neder landse arts) met luiers, lakens en kin- derkleertjes aan, waarvan ik haar ook wat gegeven heb. Ze was er dolgelukkig mee, want ze had zelfs geen lap meer voor een kindje van twee jaar. Ik dacht zo bij mezelf: misschien is het wel eens een idee om bijvoorbeeld op het eiland Tholen een inzameling te houden van luiers,kinderkleertjes, e.d. die misschien toch niet meer gebruikt worden. Ook lókens en eenvoudig speelgoed is welkom. Heel veel kinde ren lopen op blote voeten en hebben daardoor grote kans op infectie van pa rasieten. Of er een geldinzameling ge houden zou kunnen worden, weet ik niet. Dat het zeer zeker welkom zou zijn, weet ik heel zeker. De kleuterschool hier heeft vrijwel niets wegens geldgebrek. Dit zijn zo wat gedachten die bij me op kwamen. Misschien is er wel wat van uitvoerbaar. Het zal zeker zeer goed te recht komen Hier wil ik het graag bij laten. Nieuwsgierig wacht ik het ant woord van jullie af. Veel groetjes van Nelly Breker Apartado 2484, Managua, Nicaragua.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 17