CDA: overschot schoolzwemmen naar afschrijving herbestrating Pleidooi voor betere bibliotheek Flipland Meerderheid S.G.R tegen twee nieuwe personeelsleden. P.V.A.B. voor Welzijn Jeugd en vermindering kapitaalslasten Ds.A.van der Meer verbonden aan Oud Geref.Gem. Sint-Philipsland AIjarig Donderdag 26 november 1981 EENDRACHTBODE 15 Tijdens hoorzitting welzijnscommissie De bibliotheek in Sint-Philipsland moet een betere accommo datie krijgen en een afwisselender boekenbestand. Maandag avond werd dat nog eens onderstreept in de welzijnscommissie de daadwerkelijke uitvoering van maar die gedachten moet van de gemeenteraad komen. Mager 'Uit'-werkgroep Schoolzwemmen Kleuterschool Goede verstaander Bibliotheek Vestiging Overschotten Vervolg op pag. Riolering Begroting 1982 St. Philipsland 'Gedrongen door last Gods om verschrikkingen mee te delen' Ds.A.van der Meer uit Rijssen is vrijdag verbonden met de Oud Gereformeerde Gemeente in Sint-Philipsland. Het kerkge bouw in de Achterstraat was met 850 mensen tot de laatste plaats bezet. In het verenigingsgebouw waren er nog tal van luisteraars en ook de kerk van de Gereformeerde Gemeente in de Voorstraat was nog met een luidspreker verbonden. Ouder ling P.Hoek hield de nieuwe predikant voor, niet achterom maar vooruit te zien. Duidelijk werd, dat het erg veel moeite, zeSgen WemensenuGodsonmts- had gekost verbreken. voor ds.v.d.Meer om de banden met Rijssen te Vrije gunst Zoete plicht Kwistig strooien Licht en lamp n de Oud Gereformeerde Gemeente Voor de beer Goede positie Mortuarium Geen merkbare bezuinigingen toegepast. Het CDA wil de eventuele besparingen op de gasaanleg in de buitengebieden (4500 gulden) en het schoolzwemmen (7910 gulden) gebruiken voor extra af schrijvingen ten bate van de herbestra ting. Fractievoorzitter J. de Jager zag ook nog niet zo sterk de noodzaak in van de aanstelling van een nieuwe medewer ker voor de buitendienst Hij pleitte voor heroverweging van het vestigingsbeleid in Anna Jacobapolder gezien de stagne rende woningbouw. De eerste vraag van raadslid de Jager was. of b en w nog reeële bezuinigingen in de begroting 1982 hadden opgeno men. "Het CDA heeft namelijk de in druk, dat de belastingverhoging met niet meer dan 4% eerder te danken is aan rekeningsoverschotten van voorgaande jaren, dan aan bezuinigingen. Reke ningsoverschotten, bestaande uit belas tinggelden van de inworiers van de jaren 79/81 Over 1980 spreekt het college nog niet en ik zou wel willen weten, hoe groot dit overschot is. Er is al jaren onnodig ruim begroot. Het fïnancieelen investeringsbeleid dient niet gemaakt te worden door rekenin goverschotten, maar door de begroting met daaraan gekoppeld het belastingni veau. Voor 1982 is de begroting wat realistischer opgesteld met wat minder onnodige ruimte, zonder dat er overi gens merkbare bezuinigingen zijn toe gepast, hoewel die er wel zouden kun nen zijn. Het college heeft alles gedaan om de gasaansluitingen van de onren dabele gebieden rond te krijgen. Des ondanks is de animo zeer gering. Wan- Dhr.J.de Kok, secretaris van de motor en automobielclub MAC en cjverdag welzijnsambtenaar bij de gemeente Tholen, had uitgebreid ingespeeld op de inspraakmogelijkheid bij het vooront- werp-welzijnsplan, de subsidieverorde ning en het programma van activiteiten in zijn woonplaats. Over het bibliotheekwerk liet hij weten: "Persoonlijk betreur ik nog steeds ten zeerste het raadsbesluit om af te zien van de stichting van een bibliotheek onder auspiciën van de provinciale bibliotheek centrale (PBC). Hierdoor heeft men een kans voorbij laten gaan om een goed geoutilleerde bibliotheek, die ik toch als basisvoorziening beschouw, in onze ge meente te vestigen. In een dergelijke bi bliotheek zou naast ontspannende lite ratuur ook studiemateriaal, naslagwerk, e.d. aanwezig zijn onder beheer van een professionele kracht. Zonder iets te wil len afdingen op de kwaliteit van het vrijwilligerswerk moet toch geconsta teerd worden dat er nu een voorziening is die vrij eenzijdig - qua boekenbestand - gericht is. Het gevolg is, dat onze scholieren van de middelbare scholen zijn aangewezen op de bibliotheken in andere gemeenten. Onder verwijzing naar het provinciale bibliotheekplan, waarin onze gemeente als een witte vlek wordt aangeduid, zou ik het op prijs stellen dat het welzijnsplan zich uitsprak voor de vestiging van een adequate bi bliotheekvoorziening onder auspiciën van de PBC. In dit verband wijs ik u er op, dat in onze regio functioneert de stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tholen en Sint-Philipsland, die nu uiteraard nog alleen actiefis in de gemeente Tholen", aldus Jaap de Kok. Burgemeester T.A.Vogel bracht naar voren, dat de gemeenteraad destijds in alle wijsheid en openheid een democra tische beslissing had genomen om niet met de PBC in zee te gaan. "De raad maakt het beleid en je mag toch ver wachten dat de beslissing weloverwogen is geweest. Ik houd er niet van daar snel op terug te komen. Ik wil geen zig zag beleid. Als er nieuwe omstandigheden zijn, dan moet je een besluit kunnen heroverwegen, maar ik voel er niets voor, dat b en w nu het beleid gaan ver anderen. Daar is de raad mans genoeg voor. Via de PBC zou het wel mogelijk kunnen, zijn ten aanzien van het boe kenbestand een bredere basis te krijgen met behoud van onze principiële punten en binnen de financiële mogelijkheden. De bibliotheek draait nu voortreffelijk, maar de voorziening is wel mager. Het voorziet in een behoefte, maar niet in alle behoeften", zei de burgemeester. Mevr.K.Verhees-Bakker erkende, dat het boekenbestand nu voornamelijk uit streekromans bestaat. Zij signaleerde de behoefte aan andere lectuur, o.a. stu dieboeken. Dhr.C.van Strien liet weten, dat bijna heel Flipland al opgekocht was voor huisvestiging van de bibliotheek, maar er is nog steeds geen eigen gebouw. Ook hij meende dat er wel behoefte aan is, ook ten aanzien van uitbreiding van het boekenbestand, Dhr.A.B.Verwijs Azn wilde zo gauw mogelijk een andere accommodatie dan de kleine zaal van de Wimpel met een leeshoek en naslagwerken. "We moeten het wel in eigen hand houden en ons niet overleveren aan de PBC. Er wordt over een witte vlek gesproken, maar in de meeste gevallen is dat nog niet zo slecht. Wit is een schone kleur. En wat de stu dieboeken betreft, op de rijksscholenge meenschap waren die allemaal te leen, van Reinaert de Vos tot Merijntje Gij zen", aldus dhr.Verwijs. Het vierde commissielid M.van den Berg was niet aanwezig, evennin als zijn plaatsver vanger M.C.Duine. Als het aan dhr.de Kok en de burge meester ligt, komt er een werkgroep 'Uit in St.Philipsland' die culturele evene menten organiseert. Dhr.de Kok pleitte voor tentoonstellingen in de Wimpel(l per jaar) om de inwoners metbeeldende kunst te laten kennismaken. Ook vond hij het een goede zaak als er iets aan zogenaamde podiumkunsten gedaan zou worden. Dat was koren op de molen van de burgeneester: "Er is veel rijkdom in de cultuur en daar doen we hier te weinig aan. Toch kan dat op heel wat goede manieren die voor alle Fliplan- ders acceptabel zijn. Een plaatselijke werkgroep zou op verantwoorde wijze iets kunnen organiseren en dhr.De Kok doet een goede gooi naar het lidmaat schap van die werkgroep", zei de bur gemeester. De Kok pleitte verder voor opname van het streekmuseum de Meestoof in de welzijnsplanning, de opstapcursus van het West-Brabants Avondcollege op Tholen en ondersteuning van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming(ZIKV) Op het gebied van de bejaardenzorg pleitte De Kok voor steun aan de vesti ging van een verpleeghuis op Tholen, waarmee de burgemeester het evenals de commissie eens was. Alleen het voorstel van De Kok om ge varieerde speelterreintjes - aangepast aan de leeftijd - aan te leggen, kreeg geen applaus. De burgemeester had er weinig verwachtingen van gezien het huidige gebruik van de speelterreintjes. Bij de Vêlkerakstraat is 't een troep. B en W gaan daar wat aan doen. Ook een van de aanwezige dames op de publieke tri bune meende dat de kinderen liever in een slooppand spelen dan op een ge meentelijk speelterrein. Dhr.F.Jelderda van de bond van ge handicapten en arbeidsongeschikten ANIB pleitte voor een vertegenwoordi ger van zijn afdeling Tholen/St.Philips- land in de adviesconmissie voor het welzijnsbeleid in St.Philipsland. Dit om ■knelpunten te signaleren en mogelijke voorzieningen aan te geven. B en W gaan het voorontwerp-welzijns- plan, het programma van activiteiten en de subsidieverordening na alle adviezen nu klaar maken om het aan de gemeen teraad voor te leggen. Dhr.van Strien kondigde nog aan, zijn functie als commissielid te willen neer leggen. "Ik ben in m'n zeventigste jaar en dan is het tijd voor de rustbanken", zei de bejaarden Anna Jacobiaan, zoals burgemeester Vogel een inwoner van Anna Jacobapolder noemt. J. de Jager CDA Anna Jacobapolder neer dit niet door zou gaan, zou er 4500 gulden vrijkomen voor andere investe ringen. Over de nieuwe chr. school in Anna Ja cobapolder schrijven b en w: 'Indien de bouw op dezelfde wijze wordt uigevoerd als de nieuw cholen in St. Philipsland, betekent dit eveneens een forse claim op de jaarlijkse uitgaven'. Het woord 'in dien' komt bij mij over, als zou het nog niet vaststaan dat de school in A.J.P. op de zelfde manier wordt uitgevoerd. Of jnoeten we dit als een hint voor het schoolbestuur beschouwen om toch maar wat minder duur te bouwen dan in Sint Philipsland? Er is een raadsuit- spraak, dat alle drie scholen op dezelfde wijze zouden worden uitgevoerd. Ik vind daarom dat het hele citaat niet in de begrotingsbrief had moeten staan, want het komt voor de bevolking van A.J.P. wat vreemd over. Onderwijsvoorzieningen mogen geld kosten en ze moeten goed zijn, maar ze moeten wel betaalbaar blijven. De on derwijsuitgaven zullen ook met twee nieuwe kleuterscholen een steeds grote re last zijn voor onze financiële bewe gingsvrijheid. Op de post schoolzwemmen kan echter bezuinigd worden door de kinderen van de o.l.s. de Luijster en de leerlingen van de chr. school Anna Jacobapolder geza menlijk te laten rijden. Dat zou 4000 gulden besparen. Voorheen werd het lesgeld door de ouders betaald, maar volgens de begroting gaat de gemeente dat doen. Deze beleidswijziging had in de begrotingsbrief moeten staan. Ik ben het hiermee niet eens, zodat dit nog een 3910 gulden besparing zou opleveren. Totaal dus 7910 gulden. Dankzij de activiteiten van de ouders van de kleuterschool in Anna Jacoba polder in samenwerking met het schoolbestuur in A.J.P., de besturenraad van deze school en ook de persoonlijke inzet van een CDA-kamerlid, heeft de dependance van de kleuterschool in A.J.P. opnieuw voor I jaar vergunning gekregen. Het CDA is erg blij, dat deze wezenlijke onderwijsfunctie in A.J.P. voorlopig gehandhaafd kan blijven. Hopelijk totdat de integratie een feit is. Ik hoop dat het nieuwe stichtingsbe stuur, waaronder de dependance nu valt. open wil staan voor de bijzondere positie die de dependance vervult", zei de Jager. Hij ging akkoord met een nieuwe me dewerking voor de secretarie. "B en w zullen echter met goede argumenten moeten komen en met een goed finan cieel onderbouwd voorstel voor de bui tendienst-medewerker, want hiervan zie ik de noodzaak nog niet zo sterk in. Ten aanzien van de werkgelegenheid onder schrijf ik het verhaal van b en w. Een goed bedrijfsterrein moet er zijn. De electriciteit is echter veel duurder dan in Brabant, wat conconcurentievervalsend is. Kunnen b en w dat onderzoeken? Ten aanzien van de herbestrating zijn b en w na twee jaar toch een goed ver staander gebleken. Drie keer is ook scheepsrecht. Pas nadat ik twee jaar lang gepleit heb, dat herbestrating opgeno men moet worden in de gewone dienst en niet op de kapitaaldienst wegens het sneeuwbaleffect van de kapitaalslasten, heeft het college deze visie overgeno men. Ik ben blij, dat b en w na twee jaar 'studie' op de dwalingen huns weegs zijn teruggekeerd. Overigens heb ik het idee, dat b en w de beleidswijziging niet con sequent toepassen. De herbestrating 1982 is immers opnieuw opgenomen bij de kapitaaldienst. Ik kan dit niet rijmen, zodat ik nadere uitleg van het college verwacht. Het nieuwe systeem zal op den duur al leen maar financieel voordeel voor de inwoners opleveren. Wanneer ik nu voorstel om de besparingen op de ga saanleg en het schoolzwemmen (totaal 12.410 gulden) voor extra afschrijving van de herbestrating te benutten, levert dat bij de volgende begroting direct vruchten op en niet straks pas bij even tuele rekeningsoverschotten. zei de Jager. Over de geplande groenvoorziening was hij niet enthousiast gezien verschillende perikelen. Eventuele verfraaiing moet in verhouding staan tot de kosten. Ook brengt uitbreiding meer werk mee voor de buitendienst. Wat de huisvesting van gemeentewerk betrof, wilde de CDA- spreker weten of b en w de mogelijkhe den onderzocht hadden om geschikte gebouwen op het industrieterrein te ko pen. "in St. Philipsland hadden we een eigen bibliotheekgebouw met een brede keuze aan boeken voor weinig geld kunnen hebben, als we van de geboden moge lijkheden gebruik hadden gemaakt", zo vervolgde de Jager. "B en w komen nu met voorstellen, maar de post onvoor zien mag hierdoor niet helemaal worden opgeslokt. Kan in overleg met de pro vincie bekeken worden of de bestaande bibliotheek tiiet uitgebreid kan worden zodat we niet meer als witte vlek aange merkt hoeven te worden? Als we onder het provinciaal bibliotheekplan vallen, komen we ook voor een e bijdrage in aanmerking", zei de Jager. Over de riolering zei de CDA-woord- voerder dat het zorgenkind tot een reus met reuze problemen uitgroeit. Hij wil de meer informatie over de plannen. De Jager was ook benieuwd naar een visie om de leegstand tegen te gaan. "Zal deze problematiek geen invloed moeten hebben op de verdere uitbreidingsplan nen door bijvoorbeeld goedkopere so ciale woningen te bouwen.? Vinden b en w ook niet dat in het licht van deze pro blematiek het vestigingsbeleid herover wogen of verruimd moet worden? Met name voor Anna Jacobapolder om een bepaald voorzieningenpeil te kunnen handhaven". Het CDA had evenals de SGP bezwaren om de 20.000 gulden uit de post on voorzien 1981 nu al voor het gemeente huis te bestemmen. "We weten nog he lemaal niet wat deze plannen gaan kos ten en waar het allemaal over gaat". De Jager informeerde verder naar de buurtbus en het rampenplan voor het Schelde-Rijnkanaal. Hij pleitte er ten slotte voor om, als uitbreiding van de Rozeboom niet mogelijk is, samen met Tholen te blijven aandringen op uit breiding en handhaving van de be staande bejaardenvoorzieningen. Tien mille meer voor riolering, twee mille voor geluidsinstallatie begraafplaats. SGP St.Philipsland Te ruime begrote posten leveren 44.000 gulden op i/ De P.V.A.B. wil 10.000 gulden beschik baar stellen voor het Welzijn van de jeugd en 100.000 in plaats van 52.000 gulden extra afschrijven op de kapitaal slasten te verminderen. Daarentegen wil men voor verbetering van het gemeente huis m„ar 10 in plaats van 20.000 gulden uittrekken. Fractievoorzitter C. Den Braber plaatste ook een vraagteken bij de noodzaak van de belastingverhoging. "De PVAB vindt, dat wij als overheid (eindelijk eens) serieus moeten bijdra gen aar. het woongenot. Het wonen in St. Philipsland heeft voor-en nadelen. Het ontbreken van werkgelegenheid is een nadeel, maar het is duidelijk dat wij daar uitsluitend op de langere termijn met veel inspanning wat aan kunnen doen. Laten we nu de voordelen eens aanscherpen, wat met veel minder fi nanciële inspanning best mogelijk is. De enige inspanning die daarvoor feitelijk nodig is, is het verstand bieden aan de wil van enige leden van de SGP. Onze jeugd verdient het om te genieten van wat hier moet kunnen: schoon water om te zwemmen, een fijn strandje om te zonnen en te spelen, ruimte te over voor zaken als crossbaan en wat nog meer. Een voetbalvereniging met maar liefst 129 leden, enz. Het afsluiten van een beschikbare voorziening aan de haven (de boothelling) met een slagboom is onzinnig en volslagen onnodig. Open stelling gedurende zes dagen van de week is een normale zaak", aldus den Braber. Hij liet weten, dat de PVAB een verant woord beleid noodzakelijk vindt en be reid is offers te brengen. Op welzijnsbeleid uitte den Braber wensen om het leefklimaat voor 'onze bevolking' te verbeteren: het egaliseren van de ijsbaan en het aanbrengen van verlichting, speelde achter de wimpel, schoolzwemmen, voetbalveld/kantine, crossbaantje, groenvoorzieningen/ban ken, strandje en aanpassing van de ha ven voor bootjes. De PVAB wijdde veel aandacht aan de financien. "Een gezond financieel be leid houdt meer in dan het op peil hou den van de post onvoorzien en door conservatief begroten, overschotten scheppen. Juist in deze tijd is gezond financieel beleid het stellen van de juiste prioriteiten voor de langere termijn. Wij zullen moeten kiezen en wel zo, dat ook op lange termijn nog wat te kiezen valt. Wij hebben de indruk, dat b. en w. dit hebben ingezien en duidelijk prioritei ten heeft gesteld. De besteedbare middelen, het geld waarvan de besteding nog niet is be paald door eerder aangegane verplich tingen, bedragen slechts circa acht pro cent van de totale begroting. Wil je be leid voeren, dan dient de omvang van de besteedbare middelen zorgvuldig be waakt te worden. Te ruim begroten, onttrekt in feite middelen aan een plan matige besteding. De meerderheid van de S.G.P.-fractie wil een beroep op derden doen om pieken in het werk op de gemeentesecretarie en bij de buitendienst op te lossen. Ben W die nen dit alternatief te overwegen en hun voorstel om twee nieuwe personeelsleden aan te trekken aan te houden of terug te nemen. "Wellicht komt er na de grens wijziging het Schelde- Rijnkanaal (een deel van Brabant komt bij Flipland) meer financiële ruimte", zei S.G.P.fractie- voorzitter L. den Engelsman. De S.G.P. jieeft veel waardering voor het gemeentepersoneel. "Niets is ze te veel. We gunnen ze dan ook zeker wat verlichting, want de boog kan niet altijd gespannen zijn. Het voorstel van B en W om twee medewerkers aan te trekken, is echter niet voldoende onderbouwd. Het vertoont ook geen samenhang met de buitendienst. We moeten ons wel reali- zeren dat twee extra medewerkers een zwaar beslag leggen op onze toekomsti ge begroting. Niemand zal ontkennen dat, wil een gemeentelijke overheid goed werk leveren, daarvoor goed en voldoende personeel aanwezig moet zijn. Juist in deze tijd vinden wij echter, dat bij pieken hulpkrachten van buiten moeten worden ingeschakeld. Dat ge beurde een aantal jaren geleden ook bij het samenstellen van de rekeningen. De vernieuwing van Nederlandse gemeen ten heeft een heel goed apparaat waar tal van adviezen gevraagd kunnen wor den. Vaste aanstelling van twee ambte naren is een blijvende zaak met een jaarlijks terugkerende salarispost", al dus den Engelsman. Een tweede afwijking van de B en W voorstellen betreft de riolering. "Allerlei (nood)oplossingen zijn er bedacht om van de grote overlast voor een deel van de bevolking af te komen. Helaas zijn wij nog niet veel verder gekomen. Als B en W naar de financiële hulp van het rijk verwijzen, betekent dat afwachten tot we een ons wegen. Als gemeentebestuur zullen we ook wat moeten doen. Daar om gaan we accoord met een reserve vorming, maar bovendien stellen we voor nog eens 10.000 gulden uit het fonds dorpsuitleg voor de riolering te bestemmen gezien de urgentie van deze De gemeenteraad van St. Phi lipsland is gisgisteren, woensdag 25 november, met de behande ling van de gemeentebegroting begonnen. De fractievoorzitters hielden hun algemene beschou wingen. Voor de staatkundig ge reformeerde partij (SGP) L. den Engelsman, voor het christen de mocratisch appel (CDA) J. de Jager en voor de partij voor alge mene belangen (p vab) C. den Braber. Vrijdagavond 27 november a.s. wordt de begrotingsbehandeling voortgezet met de antwoorden van b en w en de reacties van de raad. het oosten een groot gemis, maar u blijft binnen ons kerkverband. U was ge dwongen, gestuurd en gedreven naar St.Philipsland. Het was uw zoete plicht om hier de mensen te waarschuwen en te wijzen op het dierbaar geloof. U bent aangewezen om in onze classis de plaats van ds. Joh.v.d.Poel in te nemen. Ook voor u zal de grote Koning straks wel- alle opzichten een gezegende tijd toe", zei de burgemeester. "Dat we samen de hulp van de Heere mogen verwachten", zei ds.v.d.Meer. Ouderling P.v.d.Welle van de Gerefor meerde Gemeente sprak mede namens de Hervormde Gemeente en de Gere formeerde Kerk. "Het is een erg bijzon dere en gedenkwaardige dag. want de Heere spreekt als er een predikant de ledige kansel mag vervullen. U hebt de dood en het leven verkondigd. D^t de Heere u mag zegenen opdat u groot van de Koning zou mogen spreken. Dat er J bare zegen toe. God zij met u en de gemeente, die God op wonderlijke wijze aan elkaar verbonden heeft", aldus De bevestiging vond plaats door ds. J.van Prooijen uit Rhé- nen, voormalig predikant te Stavenisse. Zijn tekst was Filippensen 2:29 'Ont vangt hem dan in den Heere, met alle blijdschap en houdt dezulken in waar de'. De belangstellenden konden we gens de middagdienst allemaal in de kerk, ondanks de grote afvaardiging uit Rijssen en Monster, de geboorteplaats van ds.v.d.Meer. 's Avonds was de kerk te klein, toen de nieuwe predikant zijn intrede deed naar aanleiding van 2 Korinthe 5:11 'Wij dan, wetende de schrik des Heeren, be wegen de mensen tot het geloof en zijn Gode openbaar geworden, doch ik hoop ook in uw gewetens geopenbaad te zijn'. De samenzang in deze dienst was uit psalm 79:5, ps 2:6 en 7 en ps 122:3 uit de berijning van Datheen. Ds.v.d.Meer wees er in zijn prediking op. dat de vloekeling Saulus voor God verloren lag. "Alle wetenschap ligt ver foeilijk voor God. Hij is rechtvaardig en ik doemwaardig. Naar recht hebben we de vuurgloed Gods verdiend,*want alles is krom vanaf de bondsbreuk. Daarom gaan we naar de verschrikkingen Gods. Ook als kerk zijn we slapers en weglo pers. We hebben tegen een goeddoend God gezondigd en dat geeft smart. Het is dierbaar het oog op Hem geslagen te hebben, Paulus wist wie de verschrik kingen voor hem had weggedragen door de vrije gunst, die eeuwig Hem bewoog. M'n lieve zielen, ik voel me gedrongen door de last Gods om de verschrikkin gen mee te delen uit een hart van liefde, want uit liefdesdrang heeft God me naar St.Philipsland geleid. Wetende de schrik des Heeren, dien ik u tot geloof te be wegen, want onverzoend is het vreselijk, te vallen in de handen van God. Zowel voor de ouders als hun arm, geliefd zaad geldt het: zo gij z'n stem dan heden hoort, verhardt u niet, maar laat u lei den. Vraag om ontdekkend licht opdat we niet blijven hangen in onszelf, want dat is de dood. Bent u bereid? Zijn wij gevrijwaard zoals Paulus. Dat we die heilige wetenschap uit genade deel achtig mogen worden. De Godzalige ds.van Dijke.Boone 'en Gebraad hebben hier gestaan. Zij juichen nu voor Gods troon, maar hun woorden liggen er nog. Reis met ons mee naar de eeuwigheid. Nog even, maar wee als we geen borg en middelaar hebben. Dan vallen er zware donderslagen. Door U, door U alleen om 't eeuwig welbehagen", zo besloot ds.v.d.Meer zijn intredeprediking. Eerste spreker was ds.E.du Marchie van Voorthuizen uit Leersum namens de classis West. "Mede-reiziger naar de eeuwigheid, dank voor uw waarschu wingen. In zekere zin is uw afscheid in ds.du Marchie van Voorthuizen. Ds.W.Kamp uit Grafhorst wees er als tweede spreker op, dat ds.v.d.Meer op een veld kwam, dat al twintig jaar door ds.Gebraad bearbeid was. "Jeremia moest echter behalve planten ook ui trukken. Afbreken is echter gemakkelijk genoeg. Dit veld is wel door Godzalige mensen bewerkt die ook wel enkele vruchten hebben mogen ervaren van hun arbeid, maar dat de tucht niet gan selijk verworpen worde, naar dat ze mag worden aangenonen. Dat zou een voor recht zijn voor St.Philipsland. Dat het Woord ook niet tot verharding mag lei den, want we gaan op 't einde aan. De tijd wordt rijp om de aarde te richten. De dood kan schielijk vervuld worden en ontvangt Hem dan met blijdschap in de Heere. Dat St.Philipsland hiermee zijn winst nog mag doen", zei ds.Kamp. Burgemeester T.A.Vogel riep ds.v.d.Meer namens het gemeentebe stuur een hartelijk welkom toe. "Beves tiging en intrede zijn gewichtige mo menten voor de gemeente en de predi- t kant. Wetende de schrik des Heeren wilt u mensen bewegen tot geloof. Ik hoop dat u het zaad van het Evangelie kwistig mag strooien. De weg van de overheid en de kerk kruisen elkaar nogal eens. De overheid moet zorg dragen voor vrije Evangelie-verkondiging de kerk dient voor de overheid te bidden. Ik wens u in De nieuwe predikant van de Oud Gereformeerde Gemeente St.Philipsland, ds.A.van der Meer, vierde na zijn intrede op vrijdag al stjel z'n verjaardag in zijn nieuwe .gemeente. Dinsdag werd hij 61 jaar. Ds. Van der Meer werd in het Zuid-Hollandse Monster gebo ren. Hij was ouderling in zijn woonplaats en werd twaalf jaar geleden predikant te Oosterland op Schouwen-Duiveland. Hij bleef er acht jaar, waarna een vierjarige periode in Rijssen volgde. St.Philipsland is zijn tweede Zeeuwse gemeente. Ds. Van der Meer heeft zeven kinderen, die allemaal getrouwd zijn. Hij woont met zijn vrouw tijdelijk in een huis aan de Oost- dijk omdat de pastorie in de Voorstraat nog verbouwd moet worden. ■n i nog wonderen zouden mogen gebeuren. Ik hoop ook, dat we niet tegeh, maar voor elkaar mogen zuchten. Dat de kerkmuren zouden wegzakken tot Gods eer", zei ouderling v.d.Welle. Ouderling Lubbes uit Rijssen meende dat er in St. Philipsland blijdschap was. "Wat is het toch een voorrecht dat God Zijn woord achtergelaten heeft. Dat het vruchten mag opleveren,.want het zal nooit ledig weerkeren. Dat het een reuke des levens mag zijn. God is wonderlijk in zijn wegen en daden en ik geloof dat Zijn woord vruchten voortbrengt. U hebt in Rijssen vermaand.gelokt en ge waarschuwd. Wat is een mens toch hard als hij dan nog niet tot geloof komt. Dank voor alles waf u voor de gemeente Rijssen en mijn familie gedaan hebt", zei ouderling Lubbes, die verzocht ds.v.d.Meer ps 121:1 en 4 toe te zingen. "Jullie waren mijn kinderen, maar de Heere heeft de pennen eruit getrokken. Ik hoop niet dat de Heere jullie vergeet, maar St.Philipsland is op me gelegd en Rijssen is van me afgenomen", zei ds.v.d.Meer. Ouderling .Hoek/ noemde het als laat ste spreker een wonderlijk feit, dat de Heere de predikant naar St.Philipsland had overgebracht. "Ds.Gebraad stierf zoals Mozes gestorven is en u moest naar St.Philipsland zoals Jozua naar het zon dige volk werd gestuurd. Dat God u hier mag zegenen en kracht mag geven. De bergen van bezwaren zijn hoog geweest bij u en wij zouden dan ook zeggen: Heere, hoe is 't mogelijk dat u een leraar naar ons stuurt. Ik hoop dat u altijd recht door zee gaat met de kerkeraad. Ploeg recht door. Ds.v.d.Meer zat in Rijssen zo goed en zo fijn. Hij had er zoveel lieve vrienden en kennisen, maar omdat hij God liever had dan Rijssen en de hele wereld, daarom moest hij naar St.Philipsland. Rijssen moest vallen voor de liefde Gods. Wees een zegen voor ons. Dat het woord van God u als een licht moge zijn en een lamp voor de gemeente. Ge meente, draag uw predikant niet op je handen, maar in je hart en in 't gebed opdat hij 't moeilijke pad voorga", aldus ouderling Hoek. die verzocht om ds.v.d.Meer staande ps 134:2 en 3 toe te zingen. De predikant sprak de hoop uit. gezamenop te mogen gaan, waarna de intredienst met de zegenbede werd be sloten. Bij de uitgang waren er nog drie collectes. In de consistorie was er gele genheid om ds.v.d.Meer de hand te drukken,.waarna er in het verenigings gebouw nog koffie met broodjes waren. Het was er overvol. Ouderling Filebert uit Geldermalsen sprak nog een'dank gebed uit. zaak:, zei de S.G.P.-woordvoerder. Hij deed ook het voorstel 2000 gulden beschikbaar te stellen vooreen draagba re geluidsinstallatie op de begraafplaats. "De geluidsoverlast van het verkeer is bij begrafenissen iedere keer weer een probleem. De begraafplaatsen liggen zo dicht bij een vrij druk bereden weg, dat predikanten en sprekers vaak moeilijk of in het geheel niet te verstaan zijn. Hetzelfde geldt voor de begrafenison dernemer als hij wat wil meedelen. Een en ander komt de eerbied die er toch behoort te zijn, niet ten goede. Er is een Paso draagbare geluidsinstal latie via een plaatselijke installateur te kopen (2000 gulen) die op batterijen werkt en dus onafhankelijk en zelfstan dig geplaatst kan worden", zei den En gelsman. Evenals over het personeel is de S.G.P. ook ten aanzien van het jubileumfonds voor het gemeentehuis intern verdeeld. De meerderheid is er geen voorstander van om nu al het restant van de post onvoorzien, terwijl het begrotingsjaar nog niet ten einde is, te reserveren. "Ook vragen wij ons af, of G.S.. van Zeel nd dit wel zullen goedkeuren. Er moet eerst duidelijkheid komen of inderdaad de post onvoorzien zo hoog is als nu wordt verondersteld. Dit is pas te bezien na 30 juni 1982. Mocht dan blijken dat er een behoorlijk overschot is, dan kunnen wij vroegtijdig daaraan een bestemming toekennen. Dan hebben B en W tevens de-tijd om met goed uitgewerkte voor stellen bij de raad te komen", aldus de S.G.P.-fractievoorzitter. Ook voor groenvoorzieningen wilde hij nog niet direct uitgaven doen om bomen in voortuinen te plaatsen. "Vul eerst de gaten maar eens waar in het verleden bomen zijn geplant. In de Mosselkreek en Zijpestraat hebben bomen gestaan, maar ze zijn om d e een of andere reden afgezaagd. Vul die gaten eerst maar eens op, dan kunnen we later weer verder zien. In de Zijpestraat zijn er al twee keer bomen geplant", zei den Engels- Ondanks de genoemde afwijkende standpunten, is de S.G.P. blij met het beleid van B en W. "Door een verant woord beleid hebben we nog een goede begrotingspositie. Het is fijn om juist nu te mogen constateren dat wij zonder veel problemen een sluitende begroting heb ben. terwijl er toch de achterliggende jaren zeer veel tot stand is gekomen: de rozeboom, dorpshuizen, onze mooie haven, de scholen.de woningbouw, ook in Anna-Jacobapolder, enz. Het gevoer de beleid heeft tot goede resultaten ge leid en juist nu de economische neer gang zich steeds meer aftekent, moeten we hiermee doorgaan", aldus de S.G.P. Den Engelsman had nog wel tal van vragen waarvoor wordt het vrijko mende deel van de brandweerkazerne gebruikt na concentratie van gemeente werken op het bedrijfsterrein? Hoe is het met de inrichting van het bedrijfster rein? Waarom is men nog niet begonnen met het in cultuur brengen van het droogliggende schor in de Prins- Hen drikpolder? Wanneer wordt plan bui tengebied herzien en in welk stadium verkeert het bestemmingsplan 'bos van klomp'? Wanneer gaat de eerste rit van de buurtbus in Anna-Jacobapolder en biedt dit soelaas voor het zwem-en gy- monderwijs? De S.G.P. wil meer gegevens over de financiële lasten van de scholenbouw. Men spreekt nu van 'eenslag in de lucht'. Om in plan de Luijster woningwetwo ningen te kunnen bouwen wil de S.G^P. het voordelig saldo van plan Noord be nutten. Gepleit wordt voor definitieve aanslui ting bij gemeentewerken Walcheren, hoewel de kosten behoorlijk stijgen, mogelijk door de hinderwetprocedures en de scholenbouw. Den Engelsman wilde weten hoe het met de wet op de geluidshinder zat, want over de horeca- inrichtingen en het dorpshuis zijn regel matig klachten. De S.G.P. verzocht B en W bij het be stuur van de Rozeboom aar> te dringen op verbetering van het mortuarium, het enige in St. Philipsland. Er zijn verschil lende klachten geweest over te hoge temperaturen omdat het mortuarium grenst aan de c.v.-ruimte. Den Engels man pleitte voor regelmatig onderhoud van de haven. Ook baggerwerk omdat vorig jaar een schipper de gemeente aansprakelijk stelde voor schade. De S.G.P. was ook nieuwsgierig hoe B en W de 'grote puinhoop' achter het dorpshuis gaan aanpakken. Voorde bibliotheek had den Engelsman de bestaande Chr. kleuterschool op 't oog als de twee kleuterscholen klaar zouden zijn. Ook zou er een kleutercrè che ondergebracht kunnen worden. De S.G.P, wacht met grote belangstelling het antwoord van B en W op de vraag, hoe het college met herbestrating eens per 12 jaar denkt uit te komen. De Stationsstraat is al veel eerder aan her stel toe. De S.G.P. pleit er nog voor, dat de schitterende flora en fauna van Meer naar de Fliplanders wordt gebracht. Al leen mogen St. Philipsland de economi sche belangen van de land- en tuinbouw niet in het gedrang komen. Het feit, dat den Engelsman in goede gezondheid en in vrede en vrijheid zijn algemene beschouwingen mocht hou den, vervulde hem met dankbaarheid. "Want wie zijn wij en wat is ons huis. Wij doen immers niet anders dan zon digen. persoonlijk en in onze bestuur lijke arbeid. Dat die wetenschap ons eens zou mogen verontmoedigen", zei de S.G.P. fractievoorzitter.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 15