Afwachtende houding subsidie binnenmanege 'Gag' teistert lachspieren Hoe elitair is tennis en voetbal? Stadsherstel nieuwe lijn Groene nota's Elke woensdagavond Thoolse zwemmogelijkheden in Gageldonk Laatste pijler Oosterschelde Uien 22 cent KAA BEE I Donderdag 26 november 1981 EENDRACHTBODE 13 Wethouder Moerland: nog veel vragen en twijfels Zwak argument VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Geen uitzondering 60 deniers panty Verkeerscontrole Tsjechische mime-spelers in Poortvliet Van 8 tot 80 jaar Sinds 1972 Donkere wolken Tennisles Huur omhoog Vier secties Haestinge EEN PRAKTISCH CADEAU???? MAILLOTS modekleuren Speciaalzaak in kousen, sokken, panty's, maillots. Schoolquiz Rabobanken groot Thools succes Het gemeentebestuur neemt een af wachtende houding aan ten aanzien van eventuele subsidiering van een binnen manege bij Oud-Vossemeer. Dat bleek donderdagavond 19 november in de commissie sportzaken. De gemeentebe stuurders pleitten voor uitstel en toon den min of meer grote reserves, terwijl de sportvertegenwoordigers vonden, dat de ruitersport net zoals andere sportvereni gingen gesubsidieerd moet worden. Be gin volgend jaar wordt deze zaak op nieuw besproken. Voor de vergadering maakte dhr.J.O.ten Cate, bestuurslid van de Eendrachtrui- ters, gebruik van het spreekrecht om de belangen van de ruitersport te bepleiten. "Paardesport is een volkssport en geen elitesport meer wat het vroeger geweest zou zijn. Iedereen doe' eraan mee. Op Tholen 125-150 mensen, waarbij alle schakeringen van de Thoolse samenle ving in ruime mate vertegenwoordigd zijn. De rijvereniging is explosief ge groeid. Er is een enorme doorstroming van ponyruiters. Dat is een van de rede nen waarom Wilna van Engelen met de rijschool begonnen is. Er zijn twee in- structrices en de contributie is opge trokken tot 200 gulden per jaar. Het prestapeil blijft echter achter bij wat wenselijk zou zijn en daarom is een ac commodatie nodig, waarbij we niet neer afhankelijk zijn van het weer. Dan kan er ook in de winter getraind worden, want zonder oefening kom je nergens. Training is de basis van een prestatie. De manege wordt een sober gebouw, zon- Tijdens een buitengewone algemene le denvergadering op donderdag 19-11 in Café van Zanten die slecht werd bezocht is de vereniging tot bevordering van Stadsherstel Tholen in de bestaande vorm, terziele gegaan. Tijdens deze le denvergadering die bijeen werd geroe pen is het werkgebied van de vereniging namelijk uitgebreid over het gehele ei land Tholen, met als doelstelling de be hartiging van de leefbaarheid alsmede het behoud van de historische waarden van alle kernen en van het landschap vaq het eiland. In de zaal waren diverse aktiviteiten van de verenigin te zien, foto's en tekeningen van de reconstructie van het Visperk. En de trots van de vereniging een bronzen kanon uit 1614 van de Zeeuwse Admi raliteit. Nadat er een affuit (onderstel) is ge maakt zal dit kanon bij de havenmond worden geplaatst. Dhr. W. Heijbroek opende als voorzitter de vergadering en na enkele medede lingen was er de bespreking van de uit breiding van het werkgebied. Hierover moest de vergadering zijn goedkeuring uitspreken. Een opmerking van een der aanwezigen was of de vereniging zich zou kunnen ontwikkelen tot een heem kundig genootschap, waarin dus alle as-' pecten van de historie aan bod komen. Het antwoord luidde dat men hieraan nog niet dacht, omdat de vereniging thans naar handen vol heeft aan de uit breiding over heel Tholen. Tevens moet men volgens het bestuur oppassen dat men andere verenigingen en stichtingen welke op het eiland werkzaam zijn, niet in de wielen rijdt zoals b.v. het Streekmuseum De Mees- toof. Doelstelling is vooral bij verbou wingen, reconstructies, of restauraties adviserend op te treden. Punt 4 op de agenda vermeldde het wijzigen van de statuten. De vereniging, thans kortweg genoemd Stadsherstel, zal voortaan door het leven gaan als "Huis en Heem Tholen". Over het vignet waarin de ou de ambachtelijke troffel en bijl zullen voorkomen, is men het nog niet hele maal eens. Na voorlezing van de wijzi gingen in statuten van vereniging en stichting werd goedkeuring gevraagd aan de aanwezigen. De secretaris P. Boot had 45 volmachten ontvangen en met 10 stemmen voor en 1 onthouding was de goedkeuring rond. Gevolg hier van was dat het bestuur werd uitgebreid met een lid uit iedere kern van Tholen. Bij acclamatie werden allen die voorge steld werden vanuit het huidige bestuur gekozen: De dames Stoutjesdijk-Engel- vaart uit Stavenisse en mevr. Boogaard- Belie uit. St. Annaland. De heren J.K. Elenbaas uit Poortvliet, L.G.M. Elen- baas uit Scherpenisse, D. van Gurp uit St. Maartensdijk en voorlopig zal als contactpersoon voor Oud Vossemeer dr. de Leeze optreden. Na de pauze ver toonden de heren Boot en Binkhorst een serie dia's over de kern Tholen, met daarbij behorende positieve en negatie ve opmerkingen, betreffende bouwstijl, of verbouwstijl. Kleine aspecten, welke oogstrelend werken voor de liefhebber werden in de loop der jaren soms ver knoeid, maar soms ook naar voren ge haald. Met de diaserie van de gemeente Tholen "Monumenten op Tholen" maakte dhr. Boot met de aanwezigen een uiterst plezierige reis langs alle plaatsen, hoeven, molens, etc. op Tho len. Afgaande op het sussen van deze serie heeft de nieuwe vereniging Huis en Heem Tholen zeker levensvatbaarheid voor het hele eiland. Het ligt in de be doeling dat de vereniging in de toekomst meer aan de weg gaat timmeren dan men tot nu toe deed. Graag worden de genoemde diaseries vertoont vóór ver enigingen en scholen. Hiervoor kan kontakt worden opgenomen met de se cretaris P.A. Bpot. Jan van Beaumont- straat 12. Tholen., tel. 2306. der poespas. We willen vier muren met een dak, geen kantine. Het ministerie van landbouw heeft positief gereageerd om een subsidie van 25.000 gulden be schikbaar te stellen omdat Tholen een witte vlek is. We vragen daarom ook hulp van de gemeente", zei dhr.Ten Cate. Hij liet nog weten, dat de schrik hem om 't hart geslagen was toen hij het ambtelijk gemeentecommentaar op het rapport van de manegestichting had ge lezen, ondanks alle eigen onvolkomen heden die dhr.Ten Cate erkende. Dhr.H.N.F.P?Brooijmans, lid van de commissie sportzaken, bestuursöid van de Eendrachtruiters en voorzitter van de manegestichting, onderstreepte, dat de manege zo goedkoop mogelijk opgezet was met een binnenmaat van 20x40 m en een buitenmaat van 22x50 n. "Het metsel- en grondwerk doen we zelf, daar zijn toezeggingen voor. De plaats in de Hollairepolder is gunstig om zoveel mogelijk belangstellenden aan te trek ken. Behalve van Tholen ook van St.Ph Jipsland, Nieuw-Vossemeer en Steenbergen. De accommodatie is hard nodig, want we kunnen nu maar een half jaar rijden. Dat komt ook de sfeer in de vereniging niet ten goede", zei dhr.Brooijmans. Wethouder C.J.Moerland bracht naar voren, dat b en w er nog niet uit zijn. "We hebben nogal wat vragen en twij fels. Bij de algemene beschouwingen beluisterden we dat ook. Moeten we het niet neer in jeugdsubsidie zoeken zoals de tennisverenigingen ook hebben ge vraagd. De rijvereniging is nogal verwe ven met de rijschool. Iemand die een rijpaard kan kopen, komt niet in aan merking voor subsidie was m'n eerste reactie, maar ik weet niet of dat nog geldt. Iemand subsidiëren die les geeft, is ook verschrikkelijk moeilijk. De Een drachtruiters krijgen nu jeugdsubsidie, maar daar is geen enkele verordening voor. Dat moet ook eens geregeld wor den. In het rapport van de manege-' stichting is een post van 20.000 gulden opgenomen voor een beheerder, maar is dat wel nodig? Die moet eraf en dan is er van het exploitatietekort van 24.250 gulden niet veel meer over. De leden dienen zelf voor het beheer van de ma nege te zorgen", zei wethouder Moer land. Dhr.Brooijmans noemde dat een goede suggestie. "Als die 20 mille niet opge bracht kan worden, moet die post eraf. Dan moeten we iets anders doen. In het ambtelijk commentaar van de gemeente heb ik tot m'n verbazing gezien dat er geen advies is van de Zeeuwse Sport raad. Dat is wel een tekortkoming. Het ALLE SOORTEN Zuid-Oostsingcl 43 I cl. 34368 BERGEN OP ZOOM motief daarvoor(geen tijd door gebrek aan personeel) vind ik een verschrikke lijk zwak argument, want waar is de Zeeuwse Sportraad dan voor?", aldus dhr.Brooijmans. Een handicap bij de discussie was, dat mevr.Slootweg(sportieve recreatie) en de heren C.van den Berge (tennis) en J.L.v.d.Linden(korfbal) het rapport van de manegestichting niet hadden gekre gen.Mevr.Deurloo(CDA) had dat wel, maar zij vond de tijd tekort om een ad vies te geven. Ze stelde voor deze zaak terug te nenen voor verder beraad. Me- vr.Boissevain(PvdA) sloot zich daarbij aan. "Ik mis een advies van de hippische sportbond en inzicht in de behoefte aan eenjnanege en de wensen. Ik draag de ruitersport een heel goed hart toe, maar is het geld beschikbaar? Als we dit in- passen in het welzijnsprogramma moé ten al bestaande subsidies in alle rede lijkheid zoveel mogelijk gehandhaafd blijven", zei mevr.Boissevain. De kernvraag voor SG P-raadslid Aar- noudse was het gebruik van de manege op zondag. "Dan heeft het onze steun niet. Bovendien is in vele plaatsen de rentabiliteit slecht. Er is bij die maneges sprake van een noodlijdend bestaan. Dan zijn er'bij mij ook zeer ernstige fi nanciële bezwaren om gemeentelijke steun te geven. Verder vind ik het mul tifunctioneel karakter van de geplande manege erg duister", zei Aarnoudse. VVD-raadslid J.v.d.Heuvel was verhin derd, evenals zijn plaatsvervanger M.van Damme. Dhr.Brooijmans bracht naar voren, dat de manegestichting noch de Eendracht ruiters iets op zondag organiseren. Wel rijden er nu op zondag individueel bij de rijschool van Wilna van Engelen. Ten aanzien van het multifunctioneel ge bruik dacht dhr.Brooijmans aan schiet verenigingen en verenigingen voor het africhten van honden. "Misschien kan de manege dan wel zonder steun van de overheid gebouwd worden", mérkte wethouder Moerland op. Aarnoudse was erkentelijk voor en blij met de toe zegging van Brooijmans ten aanzien van de zondag. "Ik vertrouw erop, dat het zo blijft", aldus het SGP-raadslid. Brooijnans onderstreepte ook nog, dat de ruitersport een volkssport geworden is. "Vroeger waren het allemaal boeren jongens, maar dat is allemaal veranderd. De boeren hebben geen tijd meer". Dhr.Smulders wilde de Eendrachtrui ters net zoals andere sportverenigingen over 1 kam scheren, zodat men voor de manege ook voor subsidie in aanmer- king zou komen. Lessen aan leden van de rijvereniging wilde hij ook wel subsi diëren maar lessen aan niet-leden noerrtde dhr.Smulders conmercieel. Mevr.Slootweg wenste net zoals bij an dere sportverenigingen per lid te subsi diëren. Ook dhr.v.d.Berge wilde in geen enkel opzicht een uitzondering maken. Toch gaf hij nog geen advies. "Ik ben bang om fouten te maken, want ik weet het niet. Ik heb te weinig informatie", aldus v.d.Berge. Wethouder Moerland wilde de manege in december in elk geval in de welzij n- sinventarisatie meenemen. "Misschien hebben b en w dan ook een standpunt", aldus Moerland. advertentie 1M Woensdagavond 2 december om acht uur vindt in Haestinge te St. Maartens dijk de tweede discussiebijeenkomst plaats over de drie groene nota's: het structuurschema landinrichting, open lucht-recreatie en natuur- en land schapsbehoud. Belangstellenden kun nen dan kennis nemen van de conclusies van andere gespreksgroepen. Tijdens de eerste bijeenkomst op 6 oktober waren er weinig mensen voornamelijk uit de landbouw. Mogelijk dat er 2 december meer belangstellenden van Tholen en St. Philipsland hun zegje doen over de groene nota's. in 28 modekleuren Wouwsestraat 15, B.O.Z. Drie automobilisten zijn bekeurd omdat ze in de Stoofstraat te Poortvliet harder reden dan 50 km. De snelheidscontrole vond woensdag 18 november plaats door de Thoolse politie en de verkeers- groep Middelburg met een radarwagen. Ook op de provinciale" weg bij St. Phi lipsland werd gecontroleerd, waar auto mobilisten een boete betaalden omdat ze harder dan 80 km reden. Ook in de bochten van de Oud-Vosse- meersedijk en de weg Scherpenisse/St. Maartensdijk werd gecontroleerd, nu op het rechts houden. Van de 113 bekeken voertuigen kregen zes bestuurders een waarschuwing Twee gingen het ver- keersboekje zover te buiten, dat het eeTn bekeuring werd. 'Boris Hybner kostelijke humor', "'Gag" grandioze pantomime over lachfilm', 'Geoliede slapstick', 'Boris Hybners mi- mekunst is intelligent en geniaal', 'Weergaloze mime van Tsjechen'. Een greep uit een aantal krantekoppen van recenties over de Tsjechische thea tergroep GAG. Vanavond treedt dit viertal op in 't Ouwe Raed'uus te Poort vliet. Het ensemble onder leiding van een clown van wereldklasse, Boris Hyb ner, maakt met het slapstickprogramma 'Aan het einde van de tuin, genaamd Hollywood' deel 1 en 2 een tweetal toernees in Nederland. Twee weken ge leden startte deel 1 en de laatste verto ning daarvan is vanavond om acht uur op de planken van 't Ouwe Raed'uus. In februari gaat deel 2 van start. In het eerste deel laten Boris Hybner en zijn ensemble zien hoe de 'gags' voor de stomme films bedacht werden. De mi- me-voorstelling is geen persiflage of pa rodie op de stomme film, maar een in telligente en zeer komische analyse van de wijze waarop de gag-men hun intri ges wisten op te bouwen. De toneelgroep werd in 1978 door Boris Hybner in het Tsjechische Praag opge richt. Het gezelschap oogstte onmiddel lijk succes zowel in binnen- en buiten land. Hybner heeft zich laten inspireren door de figuur van de 'gag-man'. Ten tijde van de hoogtijdagen van de stom me film in Hollywood waren deze 'gag men' degenen die voor een paar dollars film-sketches schreven. Karakteristiek voor de 'gag-men' was, dat zij hun werk in absolute anonimiteit verrichtten. Hun namen werden nooit vermeld op de titelrollen. Hybner vroeg zich af wat voor mensen het waren. Waarom traden ze nooit op de voor grond, terwijl ze zo'n belangrijke rol speelden bij de totstandkoming van wat hij noemt 'celluloiddramaturgie'? Waarom waren ze zelf geen acteurs? De Eendracht kan naar 1 bus meer laten rijden Wie wekelijks een uur wil zwemmen in het overdekte bad Gageldonk te Bergen op Zoom kan gebruik naken van de ver voersmogelijkheden van zwemvereniging de Eendracht. Dat geldt niet alleen voor de trimmers, maar ook voor zij die les willen nemen. Voor het eerste zwemuur van 18.00 tot 19.00 uur rijdt er een bus vanuit St.Annaland, via Oud-Vossemeer en Tholen naar Gageldonk. De trimmers en vrijzwemmers voor het tweede uur van 19.00 tot 20.00 uur moeten vanaf woens dag 2 december op eigen gelegenheid. Gisteren reden er nameiijk voor het laatst twee bussen. Om geen schulden te maken, besloot het bestuur van de Een dracht de bus voor het tweede uur te laten vervallen. Vorig jaar had de zwemvereniging ruim 3000 gulden te kort en ook dit jaar is er een nadelig saldo. Die verliezen konden nog uit de reserves worden betaald, maar de bo dem is nu bereikt. Het vervallen van de tweede bus is de eerste fase van de be zuiniging, want per 1 maart vervalt ook het tweede zwemuur in Gageldonk. Tot die tijd is er nog volop gelegenheid om van de mogelijkheden te profiteren voor slechts 1 rijksdaalder per woensdag avond. In het eerste uur kost de les met vervoer vijf gulden per keer. Men hoeft geen lid te zijn van de Eendracht, ieder een mag meezwemmen. Al vanaf 13 maart 1972, ver voor de opening van zwembad de Spetter in Tholen, wordt in Gageldonk les gegeven aan Thoolse jongeren en ouderen. Des tijds werd onder de bezielende leiding van de huidige badmeester van de Spetter, dhr.J.Jansen, een werkgroep zwemmen opgericht. Bijna vier jaar zorgde die met veel succes voor zwe- minstructie, want alleen St.Maartens dijk had toen nog maar een zwembad. Na de opening van de Spetter heeft zwemvereniging de Eendracht op 4 de cember 1975 de werkzaamheden van de werkgroep zwemmen overgenomen. Zeer duidelijk is gebleken, dat de in structie van de Eendracht een goede, welkome aanvulling is voor de zwem lessen en het schoolzwenmen tijdens de zomermaanden in de Thoolse open- luchtbaden. Honderden kinderen en tientallen volwassenen hebben bij de Eendracht hun diploma's A en B be haald. In de winter worden veel kinde ren in Gageldonk de eerste zwembegin- selen bijgebracht, zodat het een stuk eenvoudiger is om de lessen in de bui tenbaden te vervolgen. Omgekeerd heeft de Eendracht ook vaak gemak ge had van de beginlessen in de Thoolse buitenbaden. Sinds 1972 zijn alle lessen van de werk groep zwemmen en van de Eendracht geheel belangeloos gegeven door men sen die de zwemsport een goed hart toedragen. In de beginjaren door badmeester J.Jansen. Al vlug kreeg hij assistentie van mevr.T.Soomers en dhr.N.van Gerven. Mevr.Sooners is de enige die overgebleven is van de oude kern. Zij geeft al jaren op woensdag avond les. Er zijn al zoveel mensen met de zwemmerij bezig geweest, dat vele Tholenaren wel iemand in hun omge ving kennen die de werkgroep zwem men of de Eendracht heeft gesteund. Nu zijn voorzitter C.A.de Weerd in de Hoogaarsstraat in Tholen, J.J.Nie- mantsverdriet in de Raadhuisstraat te OudVossemeer en G.C.Goedegebuure in de Schoolstraat te SintAnnaland de plaatselijke contactpunten. Zij zagen zich donkere wolken boven het zwengebeuren samenpakken toen de belangstelling terugliep. Van honderd' deelnemers per woensdagavond daalde de zwemanimo tot minder dan de helft. Eerder al was het derde Thoolse uur in Gageldonk op zaterdagmiddag afgeval len en door de stijging van vervoers- en badhuurkosten in verhouding tot het aantal deelnemers, heeft het bestuur van de Eendracht op termijn ook het tweede uur laten vervallen. Gezien de opzeg termijn kan dat per 1 naart 1982. "De gemakkelijkste manier is natuurlijk de prijs voor de deelnemers verhogen, maar kleine prijsverhogingen kunnen de gestegen kosten niet opvangen en sterke stijgingen willen we niet in deze tijd", aldus voorzitter De Weerd. In de wintermaanden 'verdiende' de Eendracht wat om de stillere zomer maanden te overbruggen. "We konden het overdekte bad namelijk alleen op jaarcontract huren. Gelukkig ging het in de zomer zes tot zeven weken dicht, maar nu komt ook het zwemmen in de Discussie in sportcommissie over subsidieëring De commissie Sportzaken heeft donder dag 19 november gesproken over de sub sidiëring van trainers bij sportverenigin gen. Dit naar aanleiding van de algemene verordening specifiek welzijn en verzoe ken van de tennisverenigingen om subsi die voor de jeugdleden. "Een club van enige naam of faam zoekt een bevoegde leraar, maar er is een groot tekort", zei commissielid C. van den Berge uit Tho len (voorzitter van de tennisvereniging Eegedima). Volgens de algemene subsidieverorde ning specifiek welzijn moeten trainers over een zodanige kennis en/of ervaring beschikken dat een verantwoorde uitoe fening van hun functie is gewaarborgd als de activiteiten worden uitgevoerd door beroepskrachten. Commissielid J.L. van der Linden uit St. Maartens dijk (Naks-Emergo) noemde het heel erg moeilijk om gekwalificeerde krach ten te krijgen. "Vrijwilligers beschikken vaak niet over voldoende papieren, maar ze voldoen goed en ze kunnen cursussen volgen. Voetbalverenigingene krijgen toch ook subsidie voor hun trai ner en die ontvangt wel een vorstelijk salaris", aldus v.d. Linde. Wethouder Moerland: "Die ken ik niet". Van der Linde: "Of we scheren alles over 1 kam of we maken onderscheid". Wethouder Moerland zei dat de ge meente via het geven van subsidie een stukje verantwoordelijkheid draagt. "Er zal bij de trainers toch een zekere mate van kennis moeten zijnn, van bevoe dhede na het volgen van kaderopleidin gen". Commissielid v.d. Berge meende dat de verordening alleen op beroepskrachten van toepassing was en niet op vrijwilli gers. "In Goes is er een proef om door samenwerking van verenigingen een beroepskracht aan te_stellen". Ook dhr. J.P. Smulders uit Oud-Vossemeer (Thoolse Turnfederatie) wist daarvan. "In het eerste jaar worden de kosten voor 80% gesubsidieerd, in het tweede jaar voor 60 en in het derde voor 40%. Dat is gebeurd om afgestudeerden van het CIOS aan het werk te helpen. Daar naast heb je ook gediplomeerde vrijwil ligers". A.G. v.d. Sande, chef welzijn, dacht aan de mogelijkheid om een aantal voetbal clubs op Tholen 1 beroepstrainer te la ten aantrekken die dan gesubsidieerd zou kunnen worden. Wethouder Moerland wilde in b en w nog wel bekijken of de verordening aangevuld zou moeten worden. SGP-Raadslid Th. Aarnoudse achtte de verordening wel nodig, maar hij kon digde aan om principiële redenen toch wel eens nee te moeten zeggen. De tennisvereniging Jacoba van Beieren uit St. Maartensdijk had een verzoek ingediend om subsidie voor de jeugdle den teneinde lessen mogelijk te maken. Eerder bleek St. Annaland al zo'n ver- 'zoek te hebben gedaan en Tholen zal wel volgen. Voor een kwartier les moet 7.50 betaald worden. Wethouder Moer land bespeurde bij het bestuur van de tennisverenigingen terughoudendheid bij het aanvragen van subsidie. "Mis schien nog een overblijfsel van het eli taire karakter van de tennissport", meende de wethouder. Commissielid v.d. Berge 'sloeg' terug: "Dat heeft niets met elitair te doen. Als je een elitaire sport wilt gaan doen, moet je gaan voetballen,. Dat kost veel meer dan tennis. We willen alles zoveel mo gelijk zelfstandig doen en daarom wordt er niet gauw subsidie aangevraagd. Een tennisleraar die bevoegd is, vraagt veer tig gulden per uur, want hij moet 't al leen van de zomermaanden hebben. Er zijn echter tal van ouders die het lesgeld van 180 gulden naast de contributie als een rem zien. Het is triest en asociaal dat een aantal kinderen het niet kan betalen en daar moeten we w 1 wat aan doen. Dat is een stukje sociaal beleid", zei v.d. Berge, die nog opmerkte, dat de com missieleden af moeten van het image dat ze hun persoonlijke sport verdedigen. Commissielid Smulders meende dat het mogelijk zou moeten zijn om uit de ei gen leden die tennisvaardigheid hebben, kinderen de eerste beginselen bij te brengen. Volgens v.d. Berge is de ten nissport zo moeilijk dat een bevoegde kracht nodig is en bovendien vraagt een onbevoegde kracht ook dertig gulden per uur. Mevr. Slootweg uit St. Maar tensdijk (Sportieve Recreatie) vroeg zich af waarom er per kind subsidie werd gegeven in plaats van in het exploitatie tekort. Dhr. Brooijmans uiDSt. Anna land (Eendrachtruiters) wilde het ver zoek wel inwilligen. De commissie adviseerde positief ten aanzien van de verhoging met 4% van de tarieven van sportaccommodaties De voetbal- en korfbalverenigingen gaan 2100 inplaats van 2000 gulden per veld betalen en 800 inplaats van 750 gulden voor de kleedlokalen. Incidenteel ge bruik gaat 35,50 of 17,15 per uur kosten. Voor de sporthal Meulvliet gaat bij pe riodiek gebruik de gehele hal 32,75 per uur kosten (31,50), hal 26 gulden (25)en 16 hal 13 (12,50) gulden. Voor gymzalen stijgt het tarief van 12 naar 13 gulden per uur. Gezien de slechte ac commodatie is St. Annaland daarvan uitgezonderd. PvdA-raadslid mevr. Boissevain vond de verhogingen meer een zaak voor de commissie financiën. Ze wilde wel op merken, dat voor van de sporthal in Tholen nu 25 gulden per uur betaald wordt en voor het vergelijkbare Haes tinge in St. Maartensdijk 13 gulden. "Daar moet wel naar gekeken worden, want het tekort van Haestinge is toch ook voor de gemeente", zei mevr. Bois sevain. Dhr. v.d. Linden had er moeite mee, dat de maximaal toegestande verhoging van 4% was toegepast. "De verhogingen zullën wel terecht zijn, maar ik vind het jammer dat precies het maximale ge hanteerd is omdat de sportverenigingen toch al met kostenverhogingen zitten", aldus v.d. Linde. Wethouder Moerland: "De tarieven zijn nog maar een fractie van de werkelijke kosten en ik wil de afstand tussen op brengst en uitgaven niet verder vergro ten. De hogere huur telt ook mee voor de subsidie". De commissie sprak nog even over de toekomstige brede welzijnscommissie, waarbij de commissie sportzaken ver dwijnt. Er wordt gedacht aan vier sec ties: jeugd/jongerenwerk, sport, cultuur, maatschappelijke zorg en vormings Dhr. v.d. Berge herinnerde aan de voorlichtingsavond van de Zeeuwse Sportraad. Hij vond dat secretaris Diepstraten nogal verontrustende din gen zei, maar volgens de Thoolse Amb tenaar sportzaken zou 't zo'n vaart niet lopen op Tholen. Een sectie wordt ech ter een derde graads commissie en dan komen we als sport onderaan te zitten, zei v.d. Berge. Wethouder Moerland: "Het is niet de bedoeling om de sport als een derde rangs onderdeel te beschouwen. We hebben niet voor niets tien jaar gebouwd aan een gezonde sport. Ik zou 't betreu ren wanneer hier maar enigszins aan getwijfeld werd", zei de wethouder. Uitbreiding van de voorzieningen bij zwembad Haestinge en een sober par keerterrein voor 45 auto's in plaats van een nieuw oefenveld in St. Annaland. waren hamerstukken. V:d. Linde wees nog op de kleedaccom modatie van de korfbalvereniging Emergo in Haestinge. "Al jaren is er een soort mongelinge belofte dat Emergo op zaterdag twee kleedlokalen krijgt, maar kunt u dat nu garanderen door het op schrift te stellen. Ik wil het definitief ge regeld hebben na jaren van geharre war". Wethouder Moerland: "Die ze kerheid is er. Het komt in de notulen". V.d.Linde klaagde verder over de warmwatervoorzieningen in Haestinge. "De problemen in de stichting Haestin ge geven de indruk dat die stichting he lemaal niet funcioneert. Brieven worden niet beantwoord en de hele planning wordt in de war gestuurd als blijkt dat er al uren door andere verenigingen bezet zijn. 't Ligt ontzetten gevoelig, maar kan er niet een andere organisatievorm ge vonden worden zodat 't in Haestinge wat werkbaarder wordt". Wethouder Moerland: "Misschien kun nen we een goed woordje doen. want de stichting Haestinge werkt met gemeen tesubsidie". Van der Linde wees er verder op, dat de situatie met het nieuwe trainingsveld in St. Maartensdijk niet verbeterd is. "Het is eerder een achteruitgang voor Emergo en Smerdiek". Moerland: "Het spijt me ook dat het niet zo mooi gelijk ligt. Er zal in de toe komst nog veel aan moeten gebeuren". Dhr. Smulders merkte nog op. dat de gymzaal in St. Annaland zo langzamer hand een trieste zaak wordt. Wethouder Moerland zei goede hoop te hebben, dat het niet zo lang meer duurt of er kan met de nieuwe sportzaal worden begonnen. winter in gevaar. Ik heb al twee ge sprekken gehad met wethouder Ver- sluijs over gemeentelijke subsidie en dat is nu in behandeling. Ook een toename van het aantal zwemmers, zowel leer lingen als trimmers, is op korte termijn noodzakelijk voor het voortbestaan van de bijna tienjarige, goede zwemvoorzie- ning voor Tholen. We mogen namelijk best tevreden zijn met onze Thoolse uren in het Bergse overdekte zwembad. Ieder weldenkend mens heeft een over dekte zweminrichting op Tholen inmers - mede gezien de huidige economische situatie - naar het rijk der fabelen ver wezen. Over medewerking1 hebben wij in Gageldonk nooit te klagen gehad. We moeten ons ook realiseren dat het over dekte bad zeker geen winstgevende in stelling is voor de gemeente Bergen op Zoom. Iedereen weet dat een badhuur zoals wij die betalen slechts een druppel op de gloeiende plaat is als het over ex ploitatiekosten gaat. We noeten er dan ook alles aan doen om deze voorziening te behouden", zegt voorzitter De Weerd. Tot 1 maart zijn er op woensdagavond nog twee Thoolse zwemuren in Gagel donk, daarna alleen van zes tot zeven uur. Voor zwemmers een kans om niet te Maandag 30 november wordt begonnen met het storten van de voetplaat van de laatste pijler voor de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. Totaal zijn er 66 betonnen pijlers nodig. Het storten van de laatste pijler gaat van maandagmiddag ononderbroken door tot dinsdagavond. Op 2 mei 1979 werd met dit werk begonnen 31 maanden la ter is de finale. De oplevering vindt echter pas in het voorjaar 1983 plaats. Er wordt nog gewerkt aan 33 pijlers, ver spreid over twee bouwdokken. Boris Hybner van 'Gag' in actie Waarom publiceerden ze zelf geen ko mische boeken? Vanuit welke visie za gen zij de wereld? Hoe gingen ze te werk en wat wisten ze over pantomime? Behalve Boris Hybner werken aan dit programma mee: Jan Kanzya, Jirl Knot en Jitka Malikova. Er wordt gebruik ge maakt van muziek en fragmenten uit stomme films, o.a. van Buster Keaton, de man die nooit lachte, de geestelijke vader van deze voorstellingen. De thea trale vorm waarin het programma is ge goten, is typerend voor het clowneske theater, zoals dat in de loop van de laat ste decennia is ontwikkeld. De voorstel ling is geschikt voor een publiek van 8 tot 80 jaar en begint vanavond om acht uur in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. vervolg van pag. 1 veel ruimer en opener indruk, maar zijn de onderdelen toch meer éescheiden verdeeld. Om te beginnen de snelkas aan de rechterflank na de hal. Met alle gewenste beveiliging voor de lokettiste er op en er aan, met een mogelijkheid van buitenaf de bescheiden van de Ra- bobankauto direct in de kluis te laten glijden en verder de onmogelijkheid om er van buitenaf aan te komen. Als het nodig is kan men er niet uit of niet in, bij wijze van spreken. De ruimte voor het administratieve ge deelte werd nu in de lengte richting be nut. Het rechterachtergedeelte zal wor den benut voor de komende verdere automatisering, waarvan de eerste ap paratuur al gereed staat. Aan de achter zijde werden ondergebracht de archief ruimte, een spreekkamer en in de rech terflank de directieruimte. De plafonds zijn laag gehouden en de verlichting is optimaal. Stoffering en nieuwe kan toormeubelen maken er ondanks de veel grotere ruimte een intiem1 geheel van. Ook in dit opzicht is de modernisering zeker geslaagd te noemen. De bevolking werd nog voor de officiële opening op de hoogte gesteld, toen per gezin een ban ketletter werd bezorgd. Ook voor de jeugd ging de heropening niet onopge merkt voorbij. In de avonduren kwamen vertegenwoordigers vari de zusterban- ken in de omtrek en de éigen burgerij een kijkje nemen. Wouwsestraat 15, B.o.Z. Advertentie LM. De Thoolse scholen hebben zich tijdens de finale van de Rabobank-quiz in de Kring in Roosendaal weer van hun goede kant laten zien. De overwinning ging naar c.n.s. De Regenboog uit Tholen, op de voet gevolgd door o.l.s. De Rieburch uit Sint Maartensdijk. Voor de winnaars was er een cheque t.w.v. 500.en een beker. Voor het team van De Rieburch was er een cheque t.w.v. 400,- te besteden aan een schooldocumentatiecentrum of een bij drage in schoolreiskosten. Daarnaast was er een beker. O.l.s. De Schalm uit Stavenisse bezette een 9e plaats( be loond met 100,-) en de Oosterschel- deschool uit Scherpenisse sleepte met een l le plaats eveneens 100 gulden in de wacht. Met allerlei mascottes en spandoeken waren ongeveer 300 enthousiaste kinde ren in de Roosendaalse schouwburg om hun klasseteam aan te moedigen. Elk team bestond uit vier 5e klassers en hun leraar. De quiz was in handen van Ju dith Bosch en Dick Passchier. ook wel bekend van Stedenspel en Zeskamp, Het geheel werd omlijst door organist Jan van den Beid. goochelaar Hans Ka- zan(Ren je Rot) en Saskia en Serge. Tijdens de finale had een kind het zo op zijn zenuwen, dat hij het niet langer kon ophouden en naar de w.c. moest. Mid den in de vragen! Sint Annaland: dinsdag 24 november. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 22.60. Aanvoer 62 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 13