THOLENDERWIJS Uien 24 cent KOMMISSIE OPENBARE WERKEN 'ALLEENSTAANDEN' BREDE MAATSCHAPPELIJKE DISKUSSIE OVER ENERGIE Aparte bus voor Rehobothschool? informatierubriek van de gemeente tholen OVERDENKING PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 19 november 1981 EENDRACHTBODE 5 WOENSDA G 25 NO VEMBER: SPREEKUREN B EN W SPREEKUUR WONINGSTICHTING OFFICIËLE PUBLIKATIES EENMALIGE UITKERING VOOR "DAG BIJ DAG O VERLAADT HIJ ONS; Psalm 68:20b Vuurwerktijdbeperking complete raadsinstemming Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -5 Sint-Maartensdijk Tel 01666-2955 Woensdag om half acht vergadert de kommissie openbare werken onder voorzitterschap van wethouder L.J. Koopman in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar U bent van harte welkom. Voorafgaande aan de vergadering kunt u gebruik ma ken van het spreekrecht' m.a.w. u kunt uw visie geven op een of meerdere agendapunten. Op de agenda staan de volgende punten: -Bespreking te treffen bouwkundige voorziening bij het zwembad "Haestinge" te Sint-Maartensdijk; In de gemeente begroting van 1982 is een bedrag opgenomen van 500.000,- voor de bouw van kleedgelegenheden en een chloor- bleeklooginstallatie bij het zwembad "HaestingeDit bedrag was een ruwe schatting van de uitvoeringskosten. Thans ligt er een konkreet plan op tafel, waarin echter de bouw van twee nieuwe kleedruimtes voor het schoolzwemmen zijn komen te vervallen. Voor dit doel blijft een gedeelte van de kleedakkommodatie van sportzaal "Haestinge" in gebruik. Als zodanig is een belangrijke bezuiniging aangebracht. Het nieuwe plan gaat circa 375.000,- kosten en voorziet onder andere in de bouw van: 1 personeelsruimte met kassa nabij de ingang van het zwembad; een toilet/douchegelegenheid; een 12-tal kleedkabines, een garderoberuimte en een voorziening t.b.v. de opslag van zoutzuur en chloorbleeklooog; een badpost.Het is de bedoeling dat de plannen nog vóór de aanvang van het nieuwe badseizoen worden uitgevoerd. -Aanleg parkeerterrein nabij voetbalveldencomplex aan de Dorpsweg te Sint-Annaland; Het gemeentebestuur is om een aantal redenen afgestapt van het oorspronkelijk plan te weten de gezamenlijke uitvoering van 'n nieuw oefenveld en een parkeerterrein. Thans kan er gekozen worden uit een 2-tal plannen: een plan ontwikkeld door de fraktie van de S.G.P. en een plan van het kollege. Het eerste plan voorziet in de aanleg van 50 parkeeplaatsen op een te dempen sloot langs het bestaande oefenveld. Hierin is geen ruimte opgenomen voor het stallen van bussen, terwijl de plaatsing van 23 inspektieputten in de parkeerstroken nodig is voor het van tijd tot tijd doorblazen van de drains van de aangrenzende velden.Het gemeentelijk plan voorziet in 45 parkeerplaatsen voor au to's en 2 voor bussen op een terrein nabij de tennisbanen op ca. 1 90 m. van het hoofdveld en de kleedakkommodaties. In dit plan is het mogelijk het parkeerterrein te maskeren met een groenzone. Om het parkeren van auto's langs de openbare weg (Dorpsweg) tegen te gaan moeten uiteraard de nodige verkeersmaatregelen worden getroffen. De kommissie wordt gevraagd advies uit te brengen. •Bespreking te treffen voorzieningen aan de riolering te Stavenisse wegens stankoverlast bij de bewoners aan de Stoofdijk; Sinds 1974 is het zomerwoningenterrein "Oud Kempen" via een persleiding aangesloten op een inspektieput achter de woningen aan het einde van de Stoofdijk. In 1979 werden ook de campings "Irene Hoeve "en "Quaak" op het rioleringsstelsel van Stavenisse aangeslo ten. De aansluiting heeft plaats gevonden op diezelfde inspektieput. Sinds 1980 uiten de bewoners van de Stoofdijk regelmatig klachten over stankoverlast. De gasontwikkeling in de riolering is er de oorzaak van dat via de inspectiepuntten en via de huisrioleringen van de wonin gen hinder ontstaat. Een deskundig onderzoek heeft aangetoond dat De eerstvolgende spreekuren van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 23 november a s. in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Burgemeester E. Baerends en de wethouders C.J. Moerland, L.J. Koopman en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5 Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. de klachten veroorzaakt worden door het te lange verblijf van het lekwater (met hoog sulfaatgehalte) in de persleiding van de campings. Er is vanaf de campings weinig aanbod van rioolwater. Het water doet er via de persleiding te te lang over voordat het de inspectieput bereikt, waardoor een rottingsverschijnsel ontstaat en bijgevolg gasontwikke ling. Om aan het euvel tegemoet te komen is een plan ontwikkeld. De kommissie wordt om advies gevraagd. -Bespreking notitie over problematiek rioleringsplannen; Zoals bekent dient de riolering voor de opvang van huishoudelijk en industrieel afvalwater alsmede voor de opvang van hemelwater. De capaciteit,yan de riolering (lees: de diameter van de buizen) werd in'het verleden bepaald door het aantal huishoudingen dat aansloot, bedrij ven en de jaarlijks te verwachten hoeveelheid neerslag. Echter niet zodanig dat bij pieken(o.a. grote hoeveelheden neerslag) al dit afval water in de riolering kon worden opgevangen. Systeem is dan dat het overtollige water via overstortputten rechtstreeks op het oppervlakte water wordt geloosd. Als gevolg van de verscherping van de milieu normen op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren de eis gesteld dat de capaciteit van de rioleringen zodanig moet wor den vergroot dat de overstort bij hevige neerslag e.d. tot maximaal zes keer per jaar wordt beperkt. Met name de rioleringssystemen in de wat oudere woonwijken op Tholen voldoen niet aan de nieuwe eisen. Dit betekent dat op grote schaal die rioleringen moeten worden aange past. Met de uitvoering van alle aanpassingswerken is een bruto-be- drag gemoeid van ca. 11,5 miljoen gulden. Zonder een bijzondere financiële bijdrage is uitvoering van de werken binnen een redelijke termijn niet haalbaar. De gemeente Tholen ziet zich in deze voor financiële problemem gesteld. Onlangs is in samenspel met de Beve- landse gemeenten een brief verzonden naar het provinciaal bestuur waarin verzocht is om bijstelling van de voor rioleringsplannen gel dende uitgangspunten, waardoor de uitvoeringskosten drastisch kun nen worden verminderd. -Bespreking aanleg fietspad Poortvliet-Sint-Annaland; In het kadëFvan het verkrijgen van subsidie voor de aanleg van fiets paden bestaat een viertal mogelijkheden. Na toetsing is gebleken dat voor wat betreft de aanleg van het fietspad Poortvliet-Sint-Annaland een drietal mogelijkheden niet toepasbaar is. De vierde mogelijkheid via het ministerie van Sociale Zaken is een uitkering uit de zogenaam de D.A.C.W.-pot (aanvullende werkgelegenheid).Het gemeentebes tuur heeft bovengenoemd werk inmiddels voor een dergelijke subsidie aangemeld. Het mag bekend worden geacht dat het gemeentebestuur de uitvoering van het fietspad ongewenst acht indien de te verkrijgen subsidie beperkt zou blijven tot 50% van de uitvoeringskosten. Bespreking taakstelling kommissie openbare werken overeenkomstig de gedane toezegging tijdens de begrotingsbehandeling. Bouwen in afwijking van het bestemmingsplan. Door de heer F.H.H.M. Gruijters, Tienhoven 1 9 te Sint-Annaland is een plan ingediend voor het bouwen van een garage op het perceel, kadastraal bekend Sint-Annaland, sektie G, nummer 527, plaatselijk gemerkt Tienhoven 19. Dit bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens met toepas sing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het onderha vige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gele genheid om van 20 november tot en met 3 december 1981 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwteke ningen liggen gedurende deze termijn te gemeente-sekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter in zage. Sint-Maartensdijk, 19 november 1981 Burgemeester en wethouders van Tholen Tot 1 november konden de gezinnen met de laagste inkomens een eenmalige uitkering aanvragen. Thans is het de beurt aan de alleen staanden met een eigen huishouding. Waarom zo'n uitkering? Door de economische omstandigheden kon de koopkracht dit jaar niet gehandhaafd blijven. Besloten is echter om ten behoeve van de koop kracht aan mensen die niet meer dan een minimuminkomen hebben eenmalig een extra uitkering te geven. U kunt de uitkering aanvragen: - Als u nu alleenstaand bent; ook: - Als u op 1 januari 1981 alleenstaand was, maar nu gehuwd bent of een één-ouder-gezin vormt; - Als u ongehuwd met iemand samenwoont. U telt ook als alleenstaande voor deze uitkering mee: - Als u weduwe of weduwnaar bent; - Als u duurzaam gescheiden bent; - Als u gehuwd bent, maar niet met uw echtgenoot, echtgenote of gezin een gezamenlijke huishouding heeft. Hoeveel bedraagt de uitkering? De uitkering bedraagt maximaal: - voor alleenstaanden 150,— - voor gezinnen van twee personen 250,— - voor gezinnen van drie personen 350,— - voor gezinnen van vier of meer personen 450,— Uw kinderen tellen voor deze uitkering alleen mee als zij niet in hun eigen onderhoud voorzien. Dat wil zeggen: als er voor hen recht op kinderbijslag bestaat over het tweede kwartaal van dit jaar. Voorwaarde is verder dat zij, evenals uw echtgenoot of echtgenote, in Nederland wonen. Bij welk inkomen heeft u recht op de uitkering? Kort gezegd komt het hier op neer: Voor alleenstaanden: als uw inkomen afhankelijk van uw leeftijd ligt tussen ca. 707,— en ca. 999,— netto per maand. (Voor WWV 739,— respektievelijk f 1041,— Voor één-ouder-gezinnen: als uw inkomen niet hoger is dan ca. 1272,— netto per maand (voor WWV 1339,— Voor gehuwden: als uw inkomen niet hoger is dan ca. 1413,— netto per maand (voor WWV 1487,— Kinderbijslag en vakantiegeld worden niet meegerekend. Door u zelf betaalde premies voor een ziektekostenverzekering, bijvoorbeeld be jaardenziekenfonds, worden van uw inkomen afgetrokken. Ligt uw inkomen iets boven het minimum dan wordt slechts een deel van de uitkering betaald. Hoe moet u de uitkering aanvragen? Op het postkantoor kunt u een aanvraagformulier met toelichting krijgen. Lees eerst de toelichting door. Vul daarna het formulier in en stuur het samen met uw loonstrookje, specificatie van uw uitkering of ander bewijs van uw inkomsten in de bijbehorende enveloppe naar het gemeentehuis, Markt 1-5 te Sint- Maartensdijk. Uw aanvraag dient uiterlijk 31 december bij ons binnen te zijn. Welke energiebronnen wilt u straks wel en welke niet? Dat willen ze in Den Haag wel weten! Het energieprobleem wordt zorgwekkend. Daarom moet de regering weten: hoeveel energie denken we straks echt nodig te hebben? Hoe veel elektriciteit? Hoeveel kunnen we bezuinigen? Welke energiebronnen wilt u straks niet? Welke wel: steenkool, olie, wind-, zonne-, kernenergie Van welke energiebronnen moeten we dan veel gebruik maken en van welke weinig? Moeten bedrijven zich aanpassen? Wat betekent dat voor de werkgelegenheid? En hoe gaat het met ons milieu? Nu wordt daarover de laatste tijd heel wat afgepraat. Door politici, geleerden en actiegroepen. Alleen... veel standpunten botsen. Begrijpelijk bij zo'n zaak van ons aller levensbelang. Maar toch, we moeten nu kiezen. Anders kunnen we straks niet koken, wassen, au torijden, scheren, strijken, televisiekijken en stoken zoals we dat zou den willen. U niet. Uw kinderen en kleinkinderen niet. Inderdaad.zo belangrijk is die keuze voorjaren en jaren, dat regering en parlement 'm niet zonder uw inspraak willen maken. 1Daarom gaat een nationale stuurgroep eerst alle meningen verza melen. Bij Koninklijk Besluit is een onafhankelijke stuurgroep ingesteld. Tot de taak ervan hoort o.a.: "het inventariseren van de onder de bevolking levende opvattingen betreffende de energieproblema- tiekAndersgezegd: alle Nederlanders moeten uiteinderlijk de kans krijgen hun mening hierover te geven. De Stuurgroep moet om te beginnen alle meningen verzamelen van degenen die een gefundeerde opvatting hebben over onze energievoorziening voor de jaren negentig en daarna. Daarom kunt u nu een uiteenzetting met uw argumenten zenden aan de Stuurgroep (dat kan tot 1 december 1981 U kunt dat ook als organisatie of groepering doen. Wat gebeurt er daarna? 2. Tussenrapport De Stuurgroep gaat mede op grond van die meningen een tussen rapport opstellen. Daarvan wordt bovendien een korte samenvat ting op ruime schaal verspreid. Dit is het materiaal voor de discus sie. 3. De discussie Als we het goed willen doen, moet ieder van ons tenminste die samenvatting van het tussenrapport lezen. Want dan pas kunnen we goed zien welke gevolgen bepaalde keuzen hebben voor onze samenleving. Déarover moeten we dan met elkaar gaan praten. Dat wordt dan "De Brede maatschappelijke discussie". Hoe die pre cies in z'n werk gaat,hoort u nog van de Stuurgroep. 4. Definitief rapport Als tenslotte iedereen de kans heeft gehad z'n standpunt duidelijk te maken over dat tussenrapport, wordt in het definitief rapportzo goed mogelijk weergegeven welke opvattingen onder de Neder landse bevolking leven. Dit definitieve rapport gaat naar regering en parlement, die dan een beslissing nemen. Tot slot Indien u meent een bijdrage te kunnen leveren aan de brede maat schappelijke discussie over energie, dan kunt u deze tot uiterlijk 1 december a.s. inzenden aan: Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid Postbus 20102, 2500 EC 's-GRAVENHAGE. ontwerp vijfde herziening bestemmingsplan "West" (Scherpe- nisse) ter inzage De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat met ingang van 20 november 1981 gedurende een maand ter gemeente- sekretarie voor een ieder ter inzage zal liggen het ontwerp-vijfde herziening van het bestemmingsplan "West" (Scherpenisse) met voorschriften en toelichting. Gedurende bovengenoemde termijn van een maand kan een ieder schriftelijke bezwaren tegen deze ontwerp-herziening bij de gemeenteraad indienen. Sint-Maartensdijk, 19 november 1981. De burgmeester voornoemd, E.Baerends. ontwerp-bestemmingsplan "Dorpsweg" (Oud-Vossemeer) ter inzage De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat ter secretarie van deze gemeente Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk met ingang van 20 november 1981 gedurende een maand voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp-bestemmingsplan "Dorpsweg" (Oud-Vossemeer) met voorschriften en toelichting. Gedurende bovengenoemde termijn van een maand kan een ieder schriftelijke bezwaren tegen dit ontwerpplan indienen bij de gemeenteraad. Sint-Maartensdijk, 19 november 1981. De burgemeester voornoemd, E.Baerends, David was vol, toen hij deze psalm maakte. Vol van de goedheid en liefde van God in Christus. Waar kan een mens beter mee vervuld zijn? Al het an dere laat ons immers arm en leeg, en eindigt in de eeuwige dood. Wie verbroken is vanwege de goeder tierenheid van God, en dét voor zo'n onwaardig en schuldig mensenkind, heeft werkelijk dankdaé mogen houden. Wie werkelijk God tot z'n deel heeft en met David mag zeggen: "Die God is onze zaligheid." Hij zal in der eeuwig heid niet tekort komen. Ja, voor eeuwig aan God genoeg hebben. Wie als een arm, verloren zondaar heeft leren bui gen onder God en uit vrije genade is gezaligd, door de verlossing, die in Christus Jezus is, mag het instemmen: Die God is ons een God van volkomen zaligheid." Dan bent u rijk, al bent u misschien op aarde straatarm. Al is alles u tegengelopen in het afgelopen seizoen. Dan zal toch niets en niemand u kunnen scheiden van de liefde Gods in Christus Jezus. Of is dit niet het geval, met u en jou, die dit leest? Hebt u nog genoeg aan de dingen van dit tijdelijke en verganke lijke leven? Wroet u nóg als een mol in de grond, blind voor dat heerlijke waar achtige licht van de liefde Gods in Christus Jezus? Hij heeft immers ge- zegd:"Ik ben het Licht der wereld, wie in Mij gelooft, zal in de duisternis niet wandelen!" Overdenk dan eens dit woord van'God, wat Hij door David liet opschrij- ven:DAG BIJ DAG OVERLAADT HIJ ONS. Opdat de goedertierenheid van God u tot bekering leidt. Waarmee overlaadt de Heere ons elke dag? Met zeer vele tijdelijke zegeningen. Gezond heid, verstand, voedsel in overvloed, kleding. Ja, teveel om op te noemen. Waar anderen gebrek hebben, overlaadt Hij ons. We weten er vaak geen raad mee. Zijn wij beter dan anderen? Is dat verdiend? Integendeel! Het is enkel ge nade. Elke snee brood is verzondigd. Elke ademtocht is verbeurd. Beseft u dat? En toch, dag aan dag overlaadt Hij ons. Waarmee nog meer? Hij overlaadt ons met geestelijke zegeningen. Gericht op de redding van onze ziel. Gericht op ons eeuwig behoud. Hij doet het Evangelie van vrije genade op ons eiland verkon digen. Elke Zondag. Dikwijls in de week ook. We worden geroepen. De Heere geeft ons genadetijd. Hij geeft ons de middelen, waardoor Hij geloof, beke ring, vrede met Hem wil werken. Hij maakt ook daarin onderscheid waar het niet is. En wij? Waarmee overladen wij Hem? Velen met onverschilligheid. Anderen met gehuichelde vroomheid. Wij over laden Hem met opstand, met ondank baarheid, met verachting van Zijn dag en van Zijn Woord. Daar is ons eiland vol van. Daar is ons hart vol van. Vol van zonde, vol van schuld, die wachten op een rechtvaardige vergelding. Maar dag bij dag overlaadt Hij ons met Zijn goedertierenheid. Moet die ons dan niet tot bekering brengen? Moet die ons dan niet doen smeken om de krachtige doorwerking van Zijn Geest in ons leven? Opdat wij waarachtig verbroken worden door Zijn goedertierenheid. Door Zijn onbegrijpelijke liefde, waar door Hij Zijn Zoon gezonden heeft, overgegeven heeft tot in de vloekdood aan het Kruis? Opdat er plaats kome in ons hart voor Hem, Die verbroken, ver brijzeld werd onder de rechtvaardige toorn van God. Opdat wij de dood in onszelf en al het onze, maar het leven in Christus mogen vinden. Opdat wij in Hem, Gods vriend'lijk Aangezicht mo gen aanschouwen. De Vrede mogen proeven die alle verstand te boven gaat. Opdat ons leven kome te staan in het teken van de waarachtige dankbaarheid. In het teken van het heimwee om Hem volmaakt te mogen verheerlijken. Wilt u dan met dit woord op de knieën gaan en die God te voet vallen, Die in Christus Zijn handen naar u uitstrekt en het u toeroept: Wendt u naar Mij toé en wordt behouden, want Ik ben God en niemand meer." Want: Die God is ons een God van heil. Hij schenkt uit goed heid zonder peil, Ons 't eeuwig zalig leven. Hij kan en wil en zal in nood, Zelfs bij het naad'ren van de dood' Vol komen uitkomst geven. Scherpenisse, ds. DJ. Budding. Het voornemen om via een wijziging van de algemene politieverordening de verkoop en gebruik van vuurwerk van 5 naar 2 dagen terug te brengen, kreeg maandagavond op de Thoolse raads vergadering algemene instemming van de fracties. Wel informeerde de CDA woordvoerder nog of deze beslissing wat parallel loopt met die van de naburige gemeenten zoals Steenbergen-Halsteren en Bergen op Zoom. Raadsvoorzitter burgemeester E. Bae rends was er niet zeker van of alle ge meenten al tijdig tot een wijziging kon den besluiten. Er zou nog wel eens wat verschil in kunnen zitten, maar dit zal niet direct problemen geven. Als het el ders eerder gekocht kan worden, bete kent het nog niet dat het op Tholen mag worden afgestoken voor de twee laatste dagen van het jaar. In elk geval zal er volgend jaar wel een eenheid op dat ge bied in dqn lande tot stand zijn gebracht. De sgp woordvoerder, de heer Th. Aar- nouase herinnerde er aan, hoe zijn fractie tijdens begrotingsbeschouwing en al veel eerder had gepleit voor de nu doorgevoerde beperking van vuurwerk verkoop en afsteken. De sgp woord voerder toonde zich ingenomen met de mening van de minister en van de ver eniging voor Nederlandse gemeenten om met deze suggestie te komen. Het is ook onze mening, zo verzekerde de heer Aarnoudse. Overigens maakte hij van deze gelegenheid gebruik zijn waarde ring te uiten tegenover de jeugd die zich voorafgaande jaren ook zo aan de regels wist te houden en met name gevolg gaf aan het in de rubriek Tholenderwijs ge dane verzoek om tijden de kerkdiensten geen vuurwerk af te steken. Andere fracties wensten er niets aan toe te voegen, omdat men gezamenlijk achter het b en w voorstel stond en dus met wijziging van de algemene politie verordening unaniem kon instemmen. Kan er voor de leerlingen van de Reho bothschool in Stavenisse een aparte bus gaan rijden? De SGP-fractie in de Thoolse gemeenteraad heeft dat via schriftelijke vragen aangekaart bij b en w. Met name bij ouders uit Oud-Vosse meer zou er ernstige ongerustheid bes taan over het vervoer van hun kinderen naar de chr.school in Stavenisse. "Deze kinderen worden met een overvolle bus van Oud-Vossemeer naar Tholen ver voerd, waar zij ongeveer tien minuten moeten wachten en dan de straat over steken voor de bus naar Stavenisse. De BBA zou alle leerlingen in 1 bus willen concentreren om toezicht door de ou ders mogelijk te maken. Tevens zou de BBA de mogelijkheid onderzoeken om de leerlingen uit OudVossemeer in 1 bus met de lts-leerlingen van St.Philipsland te vervoeren, waar schijnbaar een aparte bus voor rijdt. Deze bus zou dan door rijden naar Stavenisse. Als dat juist is, vernamen wij gaarne of b en w de on gerustheid van de ouders delen. Ten tweede: wat heeft de BBA gedaan aan het concentreren van alle leerlingen in 1 bus en wat is het resultaat van het on derzoek om de leerlingen van Oud- Vossemeer met de bus van St.Philips land te vervoeren. Is er nog geen oplos sing, bestaat dan de mogelijkheid om zoals voor de lts-leerlingen van St.Phi lipsland een aparte bus te laten rijden of kunnen b en w in deze bijzondere om standigheden een vervoersvergunning afgeven zodat het schoolbestuur zelf voor vervoer kan zorgen?", zo vroeg de SGP-fractie naandagavond in de Gtools^emMnteraa^^^^^^^^^^^ THOLEN vr. 20 nov. Triminstuif Meulvliet 19-21 u. za. 28 nov. 19.45 u. Zangavond, N.H. kerk SINT PHILIPSLAND ma. 23 nov. 19.30 u. gem.huis, hoorzit ting welzijn POORTVLIET do. 26 nov. 20 u. Gag, avondvullend slapstickprogramma met Boris Hybner en zijn theatergroep, 't Ouwe Raed'uus. za. 21 nov. Rolleravond 20 u. Tolrust SINT MAARTENSDIJK za. 28 nov. Intocht Sint Nicolaas 14 u. vr. 27 nov. 19 u. Postduivententoonstel- ling, Haestinge za. 28 nov. Postduivententoonstelling 14 u. Haestinge. ma. 23 nov. 20 u. Haestinge EHBO-ge- zamenlijke oefening Lotusgroep afd. ThoIen/St.Philipsland, toegang vrij. OUD VOSSEMEER za. 21 nov. visconcours bij St.Philipsland 't Scharretje, 10.30 u. SINT ANNALAND za. 28 nov'. 20 u. Dorpshuis dansavond. wo. 2 t/m 5 dec. Vogeltentoonstelling, Dorpshuis Sint Annaland: dinsdag 17 november. Uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL 24,10. Aanvoer 40 ton. BERGEN OP ZOOM t/m 29 nov. Etcetera, Hofstraat 2a, Gerda Kunst(textiel) en Hans Gil- les(keramiek), dagelijks 13.30-17 u., vr. 13.30-18 u. en 19-21 u., za. en zo. 13.30- 18 u. vr. 27 nov. t/m 14 dec. 'Hommage aan Louis van der Laar', schilderijen en au- dio-visuele presentatie over de schei dende burgemeester van Bergen op Zoom, Markiezenhof. Dagelijks behalve maandag 14-17 u. film film film film ROXY 1: Omar Mukhtar, Lion of the Desert 16 jr. dagelijks 20 u., za. en zo. 16 en 20 u. Hoe heter, hoe beter! 18 jr. vr. en za. 23.30 u. Hugo de Hippo a.l. za., zo. en wo. 14 u. ROXY 2: Hoge Hakken, Echte Liefde(4) 16 jr. Leuke Nederlandse film met Rijk de Gooijer en Monique van de Ven. Regie: Dimitri Frenkel Frank. Brass Target 12 jr. vr. en za. 23.15 u. CINEMACTUEEL 1: The Deer Hun- ter(2) 12 jr. Robert de Niro op het witte doek in een film over Vietnam. Dage lijks 20 u., zo. 16.30 en 20 u. Drunken Master, wees op je hoede 12 jr. Met Jack Long en Simon Lee. Regie: Joseph Kuo. Za. 14 en 16.30 u., zo. 14 u. CINEMACTUEEL 2: Endless Love 12 jr. Dagelijks 20 u., vr. 19 en 21.30 u., za. en zo. 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Twee Vorstinnen en een Vorst(2) a.l. Met o.a. in de hoofdrol de actrice Linda van Dijck(be- kend van De Lemmings). Dagelijks 20 u., vr. 19 en 21.30 u., za. en zo. 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Nog geen 300 meter van de sloot vindt Cerielke zijn dood kind. Het geluk is gevlucht van 'Het Liere' en het is een aardedonkere toekomst die ervoor in de plaats gekomen is. Fella Ester en haar man proberen daar tevergeefs een lichtstraal in te zien. De plek, waar Cerielke zijn zoontje vond, wordt door de recherche onderzocht. Ze vinden een nog geopende strik en de algemene ge- dachtengang is dat de stroper zich betrapt voelde en daarna op het kind heeft geschoten. Op de stoep van de rijksveldwachter staat diezelfde avond Joep de Bree, zonder aarzelen vertelt hij dat het zijn strik was en eergisteravond had hij hem uitgezet. Maar hij zegt er ook meteen voor de duidelijkheid bij dat hij verder van niets weet. Ten eerste is hij niet in het bezit van een vuurwapen en toen het voorval gebeurde, zat hij nog bij z'n baas onder de koeien om deze te melken. Die boer woont trouwens aan de andere kant van het dorp. Ook de boer betoogt met klem dat Joep nog bezig was toen op het kind werd geschoten. Ze waren laat die avond. Aan het eind van de week komt plotseling de oplossing: bij de Belgi sche Rijkswacht komt een bekentenis binnen van de eigenaar van de grond. Zijn zoon heeft het fatale schot gelost. Met verbittering ergert Cerielke zich aan de strafmaat van de jonge Verpoorte, die in Neder land wordt berecht. Het zwaar toehrengen van lichamelijk letsel met de dood tot gevolg, wordt met zo'n belachelijk lage celstraf gestraft, dat velen er hun afkeuring over uitspreken. Cerielke en Fella Ester gaan stilzwijgend aan elkaar voorbij. Naast het grote verdriet is er erg veel wrok in het hart van Cerielke om wat ze hem hebben ontnomen. Fella Ester gaat kapot aan het nooit verdwijnend beeld van het kind dat in zijn smal kistje is bijgezet in het familiegraf. Cerielke ziet Fella Ester nu altijd huilend voor het raam staan. Ze tuurt over de landweg met tranen in haar ogen. Hij ziet het elke avond als hij van het land thuiskomt. Het is op de tijd dat de kinderen vroeger van school thuiskwamen. Diep bewogen gaat hij de stallen in en verkropt zijn tranen. Hij vergeet zijn eigen leed en denkt met medelijden aan het verdriet van zijn diepongelukkige vrouw. Weken na de dood van Ep komt er geen verandering in het verdriet van zijn vrouw. De oude, lieve vertrouwelijkheid, die altijd in hun huwelijk was geweest, is helemaal verdweneti. Allebei tobben ze met hun eigen gedachten en Cerielke durft het woordje Ep maar nauwelijks meer over zijn lippen te krijgen, omdat hij bang is voor een nieuwe uitbar sting van verdriet. Voor Cerielke staat er weer nieuwe ellende op stapel. Wanneer hij zich' op' een avond na het binnenwerk wast voor de avondmaaltijd, ziet hij met schrik dat Fella Ester in de schemerdonkere kamer stil in een hoekje zit. Er staat nog niets op tafel en het is voor het eerst dat Fella Ester in hun huwelijk voor het eerst tekort schiet in haar plichten als huisvrouw. "Zullen we eten, Fella Ester?" vraagt hij zacht als ze hem vreemd aankijkt als hij de huiskamer binnenkomt. "Het kind is nog niet thuis," zegt ze wat dromerig. Cerielke bemerkt een lichte glimlach om haar mond. "Zullen We maar beginnen," vraagt Cerielke, en met zachte dwang neemt hij haar mee naar de keuken. Met zijn hand op haar schouder dwingt hij haar met hem mee te gaan. Als hij haar in de goed verlichte keuken aankijkt, is het of Fella Ester afwezig in de verte staart. De volgende morgen is ze net als de eerste dagen. Stil en in zichzelf gekeerd, maar voor het ontbijt is zoals altijd de tafel keurig gedekt. Toch is hij zijn getob en angst van de vorige avond niet vergeten. Zonder zijn vrouw er van op de hoogte te hebben gebracht, meldt hij zich een uur later op het spreekuur van de oude dorpsdokter. Hij zit een minuut of tien in de met medische tips behangen spreekkamer en als het zijn beurt is, stapt hij op de kamer van de dokter af. Hij klopt, "Ja," en gaat binnen. Hij geeft de dokter een hand en gaat tegenover hem zitten. Cerielke vertelt het voorval van de vorige avond. De dokter, die het trieste gebeuren in het gezin ook heeft meegemaakt, schudt mee warig zijn hoofd. Al vanaf zijn eerste dagen als dorpsarts kent hij het' gezin van de familie Doonac en Fella Ester in het bijzonder, omdat hij haar vaak heeft ontmoet in de kliniek van dokter Struiken, waarnaar hij de beter gesitueerden uit zijn praktijk verwees. "verandering van omgeving, Vandolme, ga eens een tijdje naar familie of ga samen naar een andere streek in een hotelletje of pension." Cerielke wordt nu aan het denken gezet. Of dat nu allemaal wel zo één, twee, drie kan. "Probeer haar een beetje op te vrolijken, doorbreek haar gedachten aan Ep." "Het kan niet," zegt Cerielke. "Het gaat om je vrouw Vandolme, al zou je de rest van je leven als arbeider aan de kost moeten komen, dan zou je het nog moeten doen. Als je tenminste wil datje vrouw weer de oude wordt." Als Cerielke thuiskomt van de dokter, vertelt hij het aan Fella Ester. Hij weet trouwens niet goed onder woorden te brengen wat hem be woog om naar de dokter te gaan. Fella Ester kijkt hem angstig aan. "Dat kan niet," zegt ze met een overslaande stem, "we kunnen dat kind hier niet alleen laten." Zelf weet Cerielke niet goed wat hij ervan moet denken. Beseft ze wel dat het kind dood en begraven is, of is haar geest beneveld en denkt ze dat Ep vanavond weer thuiskomt? Cerielke weet het niet. Het is alsof er een kloof tussen hen is. "Zou je nu echt niet naar Albert willen," begint hij, "het is al zolang geleden datje daar was. Dan gaan we samen, want het is ook afzolang geleden dat ik eruit was. Zullen we dat samen doen, Fella Ester, dat wil je toch wel?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 5