Middenstandsfederatie besprak D.P.O., V.V.V., Expo en winkelsluiting 'Ze knipperde met haar oogjes' Gropatex jubileert De Lionsclub Tholen kreeg officiële status Vuilniszakken "De Kaardebol KAA BEE PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Een extraatje kinderpostzegels Donderdag 12 november 1981 EENDRACHTBODE 9 VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD V.V.V.Aktiviteiten Thoolse Courant op microfilm Geld voor werving van pleeggezinnen Gloeiend heet STEMMEN VAN LEZERS Mond-op-mond ALLE SOORTEN Zuid-Oostsingel 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM ook tot stand kunnen komen via de plaatselijke bestuurders, indien dat zou worden gevraagd. Het was wel een dis cussiepunt, maar nog niet direct met een positief resultaat. Het kan nog komen. Hoewel niet iedere week of maand een uitbreidingsplan bij een gemeente van tafel komt, is het voor de ondernemers toch zaak daarop alert te zijn. De voor zitter wees er op dat dergelijke zaken door het gemeentebestuur ook naar de commissie bedrijfsleven gaan voor ad visering. Een volgend agenda punt was opgave van zomeraktiviteiten 1982, voorzover daarvoor al een datum is geprikt. Dat bleek het geval te zijn bij Oud-Vosse- meer met op 22 mei een braderie, 11 en 12 juni kermis, 31 juli wielerronde. Sint Annaland zal 31 juli de braderie orga niseren. Scherpenisse 14 juli, Poortvliet 21 augustus, Tholen 27 en 28 augustus met wielerronde. In Sint Maartensdijk was de beslissinge nog niet gevallen, maar de gedachte gaat naar 21 juli voor de zomermarkt. Op deze vergadering was er als gaste niet alleen de consulente van het koninklijk Ned. Ondernemersverbond voor Zee land mevr. de Kok, maar ook de dirpct V.V.V. betrokkenen, de nog in die rich ting studerende Erik de Rooij en zijn medewerkster Agnes Saris. In kort be stek werd door eerstgenoemde heel wat over de V.V.V. in het algemeen en die van het eiland Tholen meegedeeld. Na die toelichting was de vergadering van oordeel, dat er dit jaar een uitstekende kleine kleuren en uigebreide folder (boekwerkje) is verschenen, waarin Tholen goed wordt gepromoot.Voorts bleek de overigens nog net geheel tijdig verspreide evenementenfolder 1981 door de bevolking te worden gewaar deerd en dat zal wellicht ook het geval zijn bij de toeristen. Dan weet men in elk geval iets van wat aan evenementen wordt georganiseerd. De heer de Rooij benadrukte, dat zo'n folder nog volledi ger kan zijn, wanneer elke vereniging of organisatie tijdig (dat is uiterlijk maart) de gewenste gegevens instuurt. Vanuit de leden kwam de suggestie dat er weliswaar V.V.V. folders op de Ra- bobanken liggen, maar dat meer infor matie van het bankpersoneel toch wel gewenst zou zijn. Dit we d door de VVV functionarissen in de oren geknoopt. Het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond West Nederland, bij af korting Gropatex, is dit jaar 12 jaar werkzaam op het terrein van grond- en pachtzaken. Het bestuur van Gropatex heeft op woensdag 18 november een bijeenkomst in de Vroone in Kapelle georganiseerd, waarbij de behandeling van de recentelijk gewijzigde Onteige ningswet centraal zal staan. Over dit onderwerp zal een inleiding worden ge houden door Mr.P.C.E. van Wijmen, advocaat en procureur en onteigenings- deskundige te Breda. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Toen op 10 nov. de eesrte kin postzegels en ook kinderwenskaarten door de jeugd aan de man of vrouw werden gebracht hadden de Thoolse en Fliplandse scholieren die orders tevoren al genoteerd. Een al jarenlange ge woonte: goede zegels voor goede wen sen. Door dat menslievend gebaar kan hetzij de geestelijk, lichamelijk, sociaal of maatschappelijk minder bedeelde jeugd, worden geholpen. Van de jeugd en voor de jeugd. Dat blijft de hoofd moot van de bekende kinderpostzegel actie, die zich daarna ook uitbreidde tot wenskaarten. Mede cjoor steun van het onderwijs, blijft de jeugd elk jaar actief. Maar er mag best een extra schepje worden opgegooid, een extra steuntje aan worden toegevoegd. Dit laatste ini tiatief is genomen door de op Tholen nog vrij kort bestaande Lions Club, die in het internationale vaandpl de spreuk 'Wij willen dienen' heeft opgenomen. Met name de dames hebben zich ingezet om het jeugdwerk een extra steuntje te geven. Niet altijd treffen de leerlingen de mensen thuis en zelden worden be drijven bezocht. Die leemte poogden de Lion-nessen op te vangen door een aan tal uren beschikbaar te zijn op het post kantoor in Tholen. Op 10 november om half negen verkocht mevr. Baerends, de echtgenote van de burgemeester, de eerste kinderpostzegels van de daar aanwezige Lion-nessen. Ook bleef er de wens van een in het seizoen bemand kantoortje bestaan. Een overigens wel vruchtdragende gedach- tenwisseling, waarbij het V.V.V. nut voor die ondernemers toch ook wel dui delijk moet zijn geworden. Enige gedachtenwisseling was er ver volgens ook over de vraag of er (vol doende) ondernemers zijn, die in 1982 een expo wensen. Vanuit Tholen-Stad werd gesteld, dat er in die richting al enige stappen zijn gedaan. De vergade ring was van oordeel, dat om het belang van de Thoolse bedrijven in de hand te houden via de federatie moet lopen. Betreurd werd vervolgens, dat een aan tal detailhandels met de door de plaat selijke winkeliersvereniging destijds aan de federatie gevraagde uniforme win kelsluiting, een regeling die door de ge meenteraad werd overgenomen, hebben gebroken. Weliswaar is er die detail handelsvrijheid via de nieuwe sluitings- wet, mits men binnen de 52 uur per week blijft, maar afwijking van het ingebur gerd patroon betekent een verwarring voor de consument, die daarmee dus zeker niet is gediend en voor vertegen woordigers van leveranciers een vrijwel onmogelijke situatie. Hoewel in dit op zicht van wettelijke dwang geen sprake kan zijn, zou de detailhandel zo ver standig moeten zijn, in dat opzicht zo veel mogelijk uniformiteit te handha ven, was het oordeel van de vergadering. In de voorjaarsbijeenkomst zal het op nieuw aan de orde komen. Dan kunnen inmiddels de plaatselijke verenigingen ook zijn gepolst. Bij de rondgang dankte de K.N.O.V. consulente voor de geboden gelegenheid de vergadering te kunnen bijwonen en attendeerde op een komende week georganiseerde bijeenkomst met een woordvoerder van de economische op sporingsdienst. Vanuit de vergadering was, er voorts zorg vanwege de toename groenten, fruit, en landbouwprodukten- verkoop bij agrariërs. De K.N.O.V. consulente verzekerde dat die verkopen ook gebonden zijn aan vestigingseisen. B en W van Tholen willen 3600 gulden uittrekken om de jaargangen 1883-1939 van de Yerseksche en Thoolse Courant te microfilmen. Het college spreekt in het voorstel aan de gemeenteraad over 'een unieke,serie oude jaargangen'. "Belangstellenden kunnen deze inzien, maar helaas heeft de nu incomplete serie in de loop der jaren veel geleden, onder meer door de watersnoodramp. De kwaliteit van het krantenpapier is van dien aard. dat het zo nu en dan inzien ernstige gevolgen heeft. Het is te ver wachten, dat deze bron voor regionaal historisch onderzoek verloren gaat. Nu is er een mogelijkheid om in samenwër- king met het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied! Provinciale Bi bliotheek) deze kranten te microfilmen. De uitgever van de Eendrachtbode heeft zijn medewerking toegezegd. Dit verfil men kost ongeveer 7200 gulden, inclu sief btw. Voor dit bedrag wordt er voor de twee deelnemers ieder een serie microfiches gemaakt. B en W stellen voor aan dit project medewerking te verlenen, zodat deze bron voor regio naal-historisch onderzoek voor Tholen behouden blijft als belangrijke aanvul ling op de bewaard gebleven archie ven". aldus het college aan de gemeen teraad. Hoewel de problematiek op Tholen be trekkelijk weinig voorkomt, vinden b en w het beschikbaar stellen van 861 gul den' subsidie voor de centrale voor pleeggezinnen ZuidHolland en Zeeland een goede zaak. De centrale heeft een extra arbeids plaats gekregen voor Zeeland. Het mi nisterie van CRM betaalt de helft van de 65.000 gulden. Van de andere helft be taalt de provincie 16.250 gulden, zodat er eenzelfde bedrag voor de Zeeuwse gemeenten overschiet. B en W geven er de voorkeur aan, de subsidie rechts treeks aan de centrale te betalen en niet aan de gemeente Middelburg. De centrale is een bemiddelingsbureau tussen jongeren van 12-18 jaar en parti culieren die zich als pleeggezin beschik baar stellen. De taak van het bureau bestaat voornamelijk uit de werving van pleeggeziitnen. De behoefte is namelijk groter dan het aanbod. Andere organi saties zoals de stichting Jeugd en Gezin en de federatie Maatschappèlijke Dienstverlening! Welzijnsorgaan Tho len) doen een beroep op de centrale als men een pleeggezin nodig heeft. hulp verleende. Totaal werd er met vijf hoge- en twee lage drukspuiten aan de blussing gewerkt. Gemeentelijk brand- weercomnandant P.A.C. Lindhout was ook ter plaatse. Hij toonde zich vol lof over het optreden van de vrijwilligers bij deze bijzondere brand. Half tien gealar meerd, vijf minuten later ter plaatse. Het kind lag in haar wieg in de achter tuin, waar Jan Scherpenisse eerst nond- op-mond beademing toepaste. Later werd dit overgenomen door dokter A.C.J.Noteboom, die snel aanwezig was en ook nog zuurstof gebruikte. Bij aan komst van de ambulance van het Thoolse Rode Kruis droeg dokter Note- boom het kind naar de brancard, waar nog beademingsapparatuur werd ge bruikt. Het kind had brandwonden in haar gezicht, die in het ziekenhuis Lie-' vensberg te Bergen op Zoom verder werden behandeld. Het huis, dat deel uitmaakt van een blokje van zes woningwetwoningen, brandde geheel uit. De naast gelegen panden konden worden behouden De hevig geemotioneerde mevr.Goede- gébuure werd met haar dochtertje An- gelique opgevangen door achterbuur vrouw Els Bruijnzeel. Dhr.Adr.Goede- gebuure Czn. was op SchouwenDuive- land aan 't werk bij het straatmakersbe- drijf vah zijn oom. De politie lichtte hem in, waarna hij snel naar huis werd ge bracht. Dankzij de redding van Miranda liep de dramatische brand nog goed af, want het verloren gaan van de totale inboedel - hoe erg ook op zichzelf - verdween in het niet bij het behoud van de op 18 juli geboten baby. De brandweer, die tijdens de opleiding geblinddoekt met perslucht oefent om 'voorwerpen' in een huis op te sporen, had niet voor niets geoefend. De goede afloop gaf de vrijwilligers veel voldoe ning. 's Avonds bezochten Adrie v.d.Reest en Hans Burgers met com mandant Van Popering de geredde Mi randa al in het ziekenhuis, wat de vol gende ochtend in woord en beeld werd gebracht op de voorpagina van het Al gemeen Dagblad. De redders schoven teveel loftuitingen af. Het gehele korps heeft het gedaan, zo benadrukten ze. THOLEN do. 12 nov. Christiaan Bor, violist, stad huis, 20 u. za. 14 nov. gez. concert Concordia en harmonie Oranje, Wouw, rep.lokaal za. 14 nov. MAC-oriëntatierit, 19 u. Zoekweg vr. 13 nov. 19-21 u. triminstuif Meulvliet SINT ANNALAND za. 28 nov. 20 u. dansavond Dorpshuis SCHERPENISSE do. 12 nov. 19.30 u.jaarverg. Her- v.Vr.groep Holland Huis, zang en dia's SINT PHILIPSLAND di. 17 nov. 19.30 u. zaal Oud Ger.Gem. 19.30 u. studiever.Calvijn, spreker Van Stuyvenberg, 'Orde en Gezag' POORTVLIET za. 14 nov. verlichtingscontröle VVN, 9.30-15.30 u. garage Niemantsverdriet za. 21 nov. Slapstickprogramma 'Gag' 't Ouwe Raed'uus, 20 u. za. 21 nov. 20 u. café Tolrust rolleravond BERGEN OP ZOOM tot 16 nov. tekeningen Marinus Schip per, Markiezenhof. za. 14 t/m 29 nov. Gerda Kunst(textiel) en Hans Gilles(keramiek), Etcetera, Hofstraat 2a, dagelijks 13.30-17 u. vr. 13.30-18 u. en 19-21 u., za. en zo. 13.30 - 18 u. vr. 27 nov. t/m 14 dec. 'Hommage aan Louis van der Laar', schilderijen en au- Lionsclub Tholen steekt van wal. Dit was zaterdagavond in de grote, maar nu wel sfeervol versierde grote zaal van Haestinge te Sint Maartensdijk het hoofdthema bij het verkrij en van de officiële status van deze nieuwe Thoolse vereniging. Een Lionsclub is geen lan delijk novum, want die zijn er al vele tientallen, noch minder in Amerika, waar de eerste clubs zijn ontstaan. De Lions hebben in het vaandel staan: "Wij dienen", en het feitelijke doel is dan ook medemensen te helpen waar en voorzo ver dat mogelijk is. Zo zijn er clubs die zich in het bijzonder op hulpverlening aan blinden richten, anderen weer op gehandicapten in het algemeen. Er zijn vaste veertiendaagse of maandelijkse, hier en daar zelfs wekelijkse bijeen komsten van de leden, waarbij dan naast onderlinge contacten de al genoemde doelstelling wordt nagestreefd. Het ver krijgen van de officiële status gaat ge woonlijk en ging ook voor wat de Thoolse club betreft, gepaard met een wat feestelijk gebeuren. Daartoe waren ook een tachtig gasten vad Lions- of an- dio-visuele presentatie over de schei dende burgemeester Van der Laar, Markiezenhof. film film film film ROXY 1: Hoge Hakken, Echte Liefde(3) 12 jr. Eerste film van Dimitri Frenkel Frank met in de hoofdrollen Rijk de Gooijer (als vrachtwagenchauffeur en rijkaard) en Monique van de Ven als koffiejuffrouw. Dagelijks 20 u., vr. 18.45 en 21.15 u., za. en zo. 14, 16, 18.45 en 21.15 u. Het Porno Internaat 18 jr. vr en za 23.30 u. I ROXY 2: Platvoet aan de Nijl a.l. dage lijks 20 u., vr. 18.30 en 21 u., za. en zo. 14, 16.15, 18.30 en 21 u. Hellzapoppin a.l. vr. en za. 23.15 u. CINEMACTUEEL 1: The Deer Hunter 12 jr. Weer een film over Vietnam, met in de hoofdrol Robert De Niro. Dage lijks 20 u., za. en zo. 16.30 en 20 u. Jungle Boek De bekende strip op film. a.l. za, zo en woe. 14 u. CINEMACTUEEL 2: Twee Vorstinnen en een Vorst a.l. Een nieuwe Neder landse speelfilm! Dagelijks 20 u., vr. 19 en 21.30 u., za. en zo. 14, 16.30, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Kagemusha 12 jr. dagelijks 20 u., za. en zo. 16.30 en 20 u. Dik Trom en zijn Vrienden Humor voor jong en oud. Za, zo, woe. 14 u. dere serviceclubs uit de nabije of verdere omgeving aanwezig. Bijzondere gasten waren de praeses en leden van de zgn. peteclub uit Schouwen, de districtsgou verneur en uiteraard de burgemeéster van de gemeente Tholen, de heer E. Baerends. De Thoolse leden werden voorgesteld door enkele echtgenotes, die op rijm; naam, beroep en hobby's uit de doeken deden. De uitreiking van het zgn. 'charter' kreeg een extra feestelijk tintje, toen dat officiële papier werd overhandigd door twee dames in Thoolse dracht. Behalve door districts gouverneur en president van de pete club, werd het woordt gevoerd door burgemeester E. Baerends. Hij belichtte voor de gasten in grote lijnen omvang, inöoud en rijkdom (aan natuur) van zijn gemeente en verzekerde met vreugde kennis te hebben genomen van de akti- citeiten van de Lionsclub Tholen. Daar door kan op zinvolle wijze worden mee gewerkt aan het Lionsmotto: wij dienen. De burgemeester wenste het jonge leeuwtje behouden voortgang en over handigde de gasten voor meer informa tie over zijn gemeente een V.V.V. Bro chure net het boekwerkje over de raad huizen. Het was dezelfde persoon, die vervolgens het woord voerde als presi dent van de Lionsclub Tholen. Dank bracht hij de dames voor de introductie van de leden en het mooie cadeau in de vorm van een spaarpot. Hij dankte eveneens de burgemeester van Tholen voor zijn vriendelijke woorden. Hij waarschuwde de leden dat het niet altijd rustig weer kan zijn op de Lionsvaar- tocht. Als echter het water rimpelloos is, hangen de zeilen slap en men niet voor uit. Hij wenste daarom veel eerder een frisse levendige bries toe. Op een mo ment dat het allemaal meezit, iets goeds doen, is niet zo moeilijk. Maar als aan het tuig wordt gerukt, als de wind tegen is, komt het erop aan. Dan moet men op elkaar kunnen rekenen. De president van de nieuwe club besloot met op te merken, dat in.de oprichtingstijd al ge poogd was iets waar te maken van het Lion-motto en overhandigde dan ook de president van de club Schouwen een cheque van 3300,- voor de gehandi capten na verkoop door de leden van een flink aantal oude Zeeuwse kaarten. Tijdens de daarna gehouden receptie was er tot tweemaal toe een optreden van het 'Smalstads mannenkoor" onder leiding van dirigent Jan Wesdorp en pianist van Gurp. Daar werd met name door de gasten bijjzonder van genoten, evenals tenslotte van het daarna overi gens door ieder persoonlijk betaalde koud buffet. Op de ledenvergadering van de federa tie van middenstandsverenigingen op het eiland Tholen maandagavond in ca fe 'De Hoop' te Oud-Vossemeer herin nerde voorzitter J.K. Elenbaas uit Poortvliet aan het ongeveer een jaar eerder in de raadsvergadering bespro ken D.P.O. en de daarop door de raad aanvaarde beleidsadvisering. In dit ver band wees de federatievoorzitter op de aanwijzing van winkelconcentratiege bieden in de verschillende kernen met daarnaast enerzijds de uitbreidingsmo gelijkheden voor gevestigde bedrijfen en anderzijds een enigermate ingebouwde afremming voor ongebreidelde nieuw lichters. Behalve een naar de overheid gerichte advisering omvat het DPO- rapport ook suggestie voor de onderne mers. De voorzitter wilde het eerste on derdeel niet buiten de discussie houden, maar wilde de ondernemers toch wel de vraag voorleggen, wat tot dusver is ge daan met de naar de ondernemer ge richte beleidsadviezen. Die discussie kwam er, waarbij uiteraard niet werd voorbijgegaan aan de genoemde win kelconcentratie, aan de uitbreidingsmo gelijkheden en de voorwaarden, aan het stuk van de ruimtelijke ordening en uiteraard aan de standplaatsenvergun ningen. Voor wat de op de ondernemer gerichte adviezen betreft, bleken er hier en daar toch wel plannetjes te zijn tot weer een verbetering of vernieuwing van het bedrijf al zijn de economische om standigheden niet van dien aard, dat het gemakkelijke beslissingen zijn. De con statering dat er maar in heel weinig of misschien zelfs geen kernen uitgespro ken winkelstraten zijn, maakt het niet eenvoudig om plannen te maken, die het kopen daar aantrekkelijker kunnen ma ken door bijvoorbeeld overstekende puien, bestrating aanpassing, gezamen lijke feestverlichting (afgezien nog van energiebesparing) en dergelijke. Vast gesteld werd voorts, dat onderlinge za kelijke afspraken van branchegerichte gelijken ten aanzien van het assortiment economische vruchten kunnen afwer pen, misschien ook door gezamenlijke inkoop, maar wie bindt de kat het eerst de bel aan? Overigens zou zo'n gesprek Vervolg van pag. 1 moedde dat iemand op het land wat aan het opstoken was, maar reed voor de zekerheid toch naar de bron. In de Van den Bosstraat ging z'n pieper van het stil alarm, waarna hij begreep dat het ernst was. In de Burg. Smithstraat aangeko men, werd het dat heel beslist toen om standers riepen dat er nog een kind boven was in de brandende woning. Commandant Van Popering, die een portofoon bij zich had, liet de inmiddels in de kazerne aangekomen brandweer lieden weten dat er perslucht nodig was. Bevelvoerder L.Overbeeke gaf opdracht voor twee man perslucht en Adrie v.d.Reest en Hans Burgers zaten in de wagen net bij die apparatuur. Onderweg deden ze de persluchtmaskers al op, zo dat ze bij aankorhst in de Burg.Smith- straat direct konden optreden. De vlammen sloegen aan de voor- en achterkant uit het huis. Ook de waterwagen was uitgerukt, die bij een brandkraan in de Burg. Baas straat werd gestationeerd. Commandant Van Popering dirigeerde al zijn man schappen en materieel naar de achter kant van de woning voor de redding van het kind. Adrie v.d.Reest en Hans Burgers pro beerden via de al geplaatste ladder de slaapkamer te bereiken, maar er was Miranda Goedegebuure na de redding uit het brandende huis op de brancard van het Thoolse Rode Kruis. Helpster mevr.Anthonisse-den Engelsnan houdt haar hand onder het hoofdje, terwijl dokter A.C J.Noteboom de beademings apparatuur bedient. Daarachter ambu- lancechauffeur C.G.Hage. Rechts poli tieman D.P.Visser. MS-* De redders van de drie maanden jonge baby, Adrie van der Reest(Iinksachter zonder helm) en Hans Burgers (rechts met persluchtfles op z'n rug) slaan op enige afstand de eerste hulp van dokter Noteboom gade. Ze waren op 't nippertje geweest. Het hemeltje(op de voorgrond) van de wieg was al verschroeid. advertentie LM Toen in 1928 onze eerste brug werd geopend, verscheen er een liedje waarin de woorden voorkwamen, hoe er in Tholen nog echt gewandeld werd: "Langs de Kaai, langs de gasfabriek en door de bosjes weer terug", zo luidden deze woorden. Als rasechte Thoolse maak ik ook wekelijks nog deze wande ling. Ik geniet van de mooie dingen die er rond de haven gekomen zijn. Minder geniet ik van dingen zoals een container aan de haven. Ik weet dat het noodza kelijk is. Natuurlijk, maar dan ook al leen bij doelmatig gebruik. Wie schetst echter mijn verbazing, om maar niet te spreken van ontsteltenis, toen ik daar afgelopen zondag Thoolse burgers bezig zag met het brengen van gevulde vuil niszakken in de container aan de haven. Moet dat nou? Beste mensen, er zal al tijd wel wat te kankeren blijven, maar bij zo'n prima ophaaldienst als in onze gemeente past het toch zekér niet om voor een paar guldens minder aan huis- vuilzakken mee te doen aan milieuver vuiling. Terecht ook dat deze pakken terug bij de eigenaar in de tuin werden bezorgd. Marina Tichem, Parksingel 46, Tholen geen doen aan. Van der Reest: "De lad der was gloeiend heet en het rubber was al verbrand. Bovendien brandde het kamertje volop. De ladder werd nat ge spoten, waarna ik de slang overnam om in het kamertje te spuiten. Nadat ik de slang had teruggegeven, gingen we de trap op. terwijl we nat werden gehou den. Ik stapte het kamertje binnen en in een schim zag ik het wiegje staan, een paar meter van het raam. Verder op brandde het nog. Ik keek in de wieg en dacht dat het kind al verbrand was. (Later bleek dat ik de bruine dekens ge zien had). Ik zei tegen Flans, die boven aan de trap stond: kijk jij nog eens", aldus het relaas van Adrie v.d.Reest. Hans Burgers: "Ik zag ze net haar oogjes knipperen en bracht het kind in de wieg naar beneden". Na deze dramatische ogenblikken werd het beide brandweerlieden te machtig. Ze konden hun emoties niet bedwingen. Het hemeltje van de wieg was al ver schroeid, zo op 't nippertje was de red ding. Adrie v.d.Reest: "Dankzij het feit dat de ruit bij het plaatsen van de ladder kapot was gegaan, kon de rook weg uit de slaapkaner. Daardoor bleef het kind voor verstikking bespaard, terwijl de dekens en het hemeltje ook voo^..be- scherrrtiiig zorgden. Toen het kind was gered, begon ook de blussing aan de vóórkant van het huis, waarbij de inmiddels aangekomen brandweer van Sint-Maartensdijk ook Na het middageten is Verpoortq de Belgische grens in de richting van zijn jachtterrein geraasd. Daar heeft hij aan het bezit van zijn vader het jachtrecht kunnen koppelen van aansluitende boerderijen. Alleen lukt dat met de grond van Liere' niet. Hij moet het toch nog eens een keer proberen bij de eigenaars Doonac en Vandolme. Misschien dat hij dan de overpad nog aan die lui cadeau doet. Alleen om op te lopen, geen voertuigen of vee. Zijn stemming is niet al te best. Het wild laat zich niet vamgen en als hij naast een stTuik een zo goed als nieuwe val ontdekt, is hij heel even flink razend. Hij zal ze. Mogelijk dat ze vanavond of vannacht de strik komen controleren. Daar wil hij nog wel eens wat tijd aan spenderen, hij hoopt dat hij er meteen een eind aan maakt. Een oude plaid die hij uit de auto heeft gehaald, moet hem beschermen tegen de kou. Hij luistert scherp naar de geluiden die in de halfschemer vanuit bosjes en open vlakte tot hem doordringen. Voortdurend strekt hij zijn armen en benen en hij vindt het niet gemakkelijk om zich voor anderen zo stil mogelijk te houden. Na een onderdrukte geeuw hoort hij een geluid dat er daarnet nog niet was. Er is iets dicht bij, dat voelt hij instinctmatig. Zijn hand klemt zich voorzichtig om de kolf van het geweer. Hij zal 'm leren, die stroper! Na deze avond zal hij niet vaak meerstropen. Hij twijfelt niet meer aan het feit dat er iets is. Nu hoort hij het vage gerucht van voetstappen en het geritsel van kurkdroge bladeren, Met een klap zet hij de kolf aan zijn schouder. De gestalte is hoogstens tien meter van hem af. Hij zal precies boven het hoofd van de stroper richten. Tegelijk met de knal van het geweer, klinkt de gil van het arme kind Vreselijk geschrokken luistert Verpoorte, stokstijf, en tevergeefs naar een nieuwe angstgil. Het is plotseling zo stil om hem heen. Hoe lang het duurt voordat hij de moed opbrengt om naar het slachtoffer toe te gaan, kan Verpoorte zich ook later niet meer herinneren. De wanhoop en wroeging grijpen hem naar de keel als hij het lichaampje in zijn armen houdt. Het hangt slap in zijn armen. Heer nog aan toe, hij heeft een kind vermoord, dat heeft fiij niet gewild, ook niet wanneer het een beruchte stroper was geweest. Hij wilde hem alleen maar doen schrikken. Hij moet hier weg. Wanneer hij na een lange ren dwars over het terrein bij de auto aankomt, herinnert hij zich de plaid. De lege patroonhuls zit gelukkig nog in de loop van het geweer, dus daar hoeft hij niet meer naar te zoeken. Schuw kijkt hij in de richting van de plaats waar het dode kind ligt, want dood is het, daar is geen twijfel aan. Tien minsten later raast hij over de smalle landweg. Hij rijdt met gedempte lichten. Wanneer hij de klinkerweg opdraait, doet hij het groot licht aan. Fella Ester maakt de ontbijttafel klaar en tuurt af en toe door het voorkamerraam of Ep de weg nog niet afkomt. Een blik op de klok drijft haar even later weer naar het raam. Ze wou dat Ep er maar was. Ze hoort dat Cerielke in de keuken zijn handen wast, de maaltijd kan beginnen. "Ep is er nog niet," zucht ze tegen Cerielke als ze de keuken binnen komt. "O, die komt wel, wij beginnen alvast," gaapt Cerielke luidruchtig. Hij is mee en heeft honger. Na het gebed gaan ze stilzwijgend aan het maal, Fella Ester luistert angstig of ze in de bijkeuken de klink van de deur hoort neervallen. Cerielke zit ergens anders met zijn gedachten. H ij denkt alweer aan het werk van de volgende dag en bemerkt niet dat Fella Ester niet eet en gespannen luistert. Even later heeft hij het in de gaten. "Begin nu maar, Ep is zo thuis!" Maar als Cerielke klaar is, heeft Fella Ester nog geen hap door haar keel. "Kom, ik kijk wel even," zegt Cerielke goedig. "Eet straks samen met Ep, hij is er zo." Turend loopt hij de landweg af. Het is niet zo donkeren vaag ziet hij de bosjes en bomen langs de kant van de weg. Als het woonhuis van zijn ouders voor hem opdoemt, vindt hij het vreemd, dat hij zijn zoon nog niet is tegengekomen. Zijn vader, die hem al hoort bij de achterdeur, komt hem al pratend tegemoet. "O, Cerielke, ben je er al? Het is niet zo goed met je moeder, jongen." Cerielke begint echter over iets anders. "Waarom heb je Ep niet naar huis gestuurd? Fella Ester is doodongerust! Waaris ie? Bij moeder?" "Ep?" zegt Cerielke's vader verbaast, "maar die is toch zeker al 20 minuten weg, nee, veel langer," corrigeert hij zichzelf, "minstens een halfuur. Verschrikt kijkt Cerielke naar zijn vader. Ep is niet hier, waar hangt hij dan uit, vraagt hij zich af. Cerielke kijkt even naar zijn moeder, maar beseft nauwelijks dat ze koortsig en flink ziek is. Als hij weer in het donker loopt, stormen de gedachten op hem af. Hoe komt het dat hij het kind niet is tegengekomen op de landweg? Elkaar onopgemerkt passeren is uitgesloten en Ep heeft niet zoveel tijd nodig om de landweg af te lopen. Zou Ep hem zijn gepasseerd over het land van Verpoorte? Eigenlijk is dat uitgesloten. Na het incident met Evert Vreeburg heeft Ep nooit meer geprobeerd om de weg af te snijden over het land van zijn buurman. Misschien heeft de angst om zijn zieke oma hem ertoe aangezet om de kortste weg naar huis te nemen. Misschien zit hij wel zij Fella Ester aan tafel. Plotseling is zijn ongerustheid over. Toch wil hij het land van Verpoorte oversteken om te zien of zijn zoon daar niet ergens is. Zijn ongerustheid neemt weer toe. Als Ep het land zou zijn overgestoken, had hij toch al lang thuis moeten zijn? Zijn vader zal zich hebben vergist in de tijd. Voor het eerst van zijn leven springt Cerielke de landsloot over en een seconde later staat hij op het land van Verpoorte

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 9