Ze knipperde BROEK MOTH Ruim 8500 gulden voor gedupeerd gezin El j Q Uv w Uien 25 cent Slechts 2 dagen vuurwerk BOUMAN POTTER Lbf Vier scholen in finale quiz Baby in de wieg gered uit brandend huis in Sint Annaland Ander huis XTZp- TT s Brandweer Donderdag 12 november 1981 38e Jaargang no. 1 "Al twee tot drie keer hadden ze geprobeerd om via de ladder bij de slaapkamer van het kind te komen, maar het lukte niet. De hitte was te groot", aldus ooggetuige J. W. van Popering. "Het was een hachelijk moment toen twee brandweerlieden naar boven gingen. Je zag de vlammen boven hun hoofd en de verstikkende rook kwam naar buiten. Toen ze met de wieg naar beneden kwamen en het kind veilig in de achtertuin stond, klapten de brandweerlieden en omstanders in hun handen. Onder luid gejuich werd de geslaagde redd hgspoging afgesloten. Velen hadden tranen in hun ogen", aldus ooggetuige J. W. van Popering. Huilende moeders met kinderen op hun arm en andere be drukte omstanders waren donderdagmorgen 5 novenber getui ge van de dramatische redding van de drie maanden jonge Miranda Goedegebuure uit haar brandende slaapkamer in de Burgemeester Smithstraat 13 te Sint-Annaland. De brand weerlieden Adrie van der Reest Gzn.(32) en Hans Burgers Adrzn(30) brachten de baby, die op de bovenverdieping in haar wieg lag, onder dekking van spuitende collega's in veiligheid. Met le en 2e graads brandwonden in haar gezicht, bracht Miranda het er nog wonderwel af, nadat haar moeder de bovenverdieping niet meer kon bereiken. Volgens de politie is 'een of ander smeulend iets' oorzaak van de brand, die in de woonkamer aan de achterkant van het huis begon. Kind boven Iid\fereniging Goud-en Zilversmeden In 1 dag heeft de bevolking van Sint-Annaland vrijdag f 8576,40 bijeen gebracht voor de door een brand zo gedu peerde fanilie Adr.Goedegebuure aan de Burgemeester Smithstraat 13. Ook veel kleding, een complete uitzet, ledikantjes e.d. werd aangeboden, terwijl er na de sponta ne actie ook in hun tijdelijke woning aan de F.M.Boog aardweg 11 nog geld werd gebracht. Ds.M.D.Geuze nam het initiatief voor een inzameling in de Burg.Smith- en Burg.Baasstraat, die een proefwijk van de hervormde gemeente vornen met een wijkouderling. Al gauw bleek, dat ook veel inwoners buiten die straten fi nanciële steun wilden verlenen. De fam.Goedegebuure was wel tegen brandschade verzekerd, naar in de praktijk moet er veelal nog dik geld bij. Er was dan ook grote bereidheid om het jonge gezin te helpen. Vrijdagochtend besloten de heren D.C.Goedegebuure en M.P.van Dijke de spontaniteit te coördineren. Er werden collectebussen in gereedheid gebracht en 's middags en 's avonds gingen vijftien mannen en vrouwen op pad. Die vrijdagavond verzorgde de hervormde kerkeraad ook de collecte in de Burg.Smith- en Burg.Baasstraat. In de woning van dhr.D.C.Goedegebuure Pzn. werd het geld direct geteld, waarbij men verbaasd was over de hoge opbrengst: 7281,80. Ds.Geuze voegde daar van de twee straten nog eens 1294,60 bij. Het gedupeerde echtpaar Goedegebuure, dat 's morgens eerst om toestemming was gevraagd voor de actie, nam het geld vrijdagavond in ontvangst. Dhr.en mevr.Goedegebuure vonden 't gewel dig: zo'n grote blij£ van meeleven in zo'n korte tijd. DEZE WEEK In plaats van vijf dagen nu alleen op 30 en 31 december Als de gemeenteraad maandagavond de Algemene Politiever- ordening(APV) wijzigt, zal er bij de aanstaande jaarwisseling slechts twee dagen vuurwerk verkocht en afgestoken mogen worden: 30 en 31 december. Nu is dat op Tholen nog vijf dagen. Deze termijn wordt volgens b en w door velen(de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, de vereniging van Neder landse gemeenten e.a.) als te ruin ervaren. Zeker in een tijd waarin ae problematiek van de geluidhinder ons aller aandacht vraagt, aldus b en w van Tholen. Geld over _JA/ONINGINRICHT NG r 1 Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05. 556. Abonnement ƒ15,50 per halfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50 per jaar. Losse nummers 0,80 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Zomin als bijvoorbeeld van een Rode of Groene Kruis, een Gezinsverzorging of Ambulancedienst, zo min kan van de brandweer worden beweerd, dat ze het zonder steun, zonder sympathie van de bevolking moet doen. Ook al is er de vaak wat plagerige uitdrukking: jullie komen toch altijd te laat. Het kan enig verschil opleveren met vroeger, naarmate het geen zuiver plaatselijke aangelegenheid meer is. Dat is bijvoorbeeld met het Groene Kruis het geval, maar dat hoeft dan niet te kort te doen aan de doelstelling. Als zich dan echter een gebeurtenis vol trekt, zoals donderdag 5 november in St. Annaland met een uitslaande brand het geval was, dan wordt weer eens bijzon dere aandacht gericht op en geschonken aan zo'n brandweerkorps. Dit temeer omdat het niet alleen ging om het blus sen van een brandend huis, waarvan öet interieur volledig verloren ging. Nee, veel belangrijker was, dat hier een men senleven werd gered. Een nog pril men senleven: een baby van drie maanden. Een wonder op zichzelf. Het levensbe houd was het gevolg van de geslaagde reddingsactie van de vrijwillige brand weer. Een moediée buurman had tevo ren tevergeefs een poging gedaan de slaapkamer te bereiken. Zonder de noodzakelijke uitrusting, zonder de steun van spuitende collega's zou het voor de twee brandweerlieden ondoen baar zijn geweest. Geen wonder dat er applaus opklonk toen de wieg met het kind veilig in de achtertuin stond. Zo'n applaus lijkt dan een wat vreemde uiting bij zo'n dramatisch moment, maar het was een teken van opluchting en in de hulde, die we graag onderstrepen, mag het complete brandweerwezen van Tholen en St. Philipsland delen. Zij vooral immers, zullen de ernstige situa tie van zo'n ogenblik ten volle beseffen. Het gebeuren roept nog meer gedachten op. Wie de situatie daar van het eerste tot dat zo beslissende ogenblik van de redding volgde, weet dat het hier om, zo geen seconden, dan toch hoogstens een paar minuten ging. Het leven van de baby hing als het ware af van 1 red dingsminuut. Nog net op tijd of te laat. Het was op tijd. Als een goddelijke be sturing. Ook met érote geoefendheid van de manschappen. Bij zo'n gebeuren herinnert men zich echter toch weer, hoe destijds bij reor ganisatie van het brandweerwezen op Tholen, dorpen als Oud-Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse hardnekkig en terecht poogden dat eigen brand- weerbezit te bestendigen. Weliswaar komt een gebeuren als vorige week ge lukkig zelden voor. Ook maar 1 keer in het leven van een brandweerman. Het kan dan inderdaad om die ene minuut gaan. Het wast het water van de brand weer niet, of het overbruggen van de afstand naar die brandweerlozè dorpen - hoe snel ook - kost meer tijd dan het al ter plaatse zijn. Nu kan er met hoge drukspuiten zoals Tholen, St. Maar tensdijk en Stavenisse die hebben, wel zeer snel geblust worden wanneer men bij de brand is. Niettemin blijft het feit aanwezig, dat bij de brandweerreorga nisatie een risico als hiervoor gesigna leerd, is ingebakken. Hier kan ook de bevoorrechting van kernen met boven-plaatselijke voorzie ningen gesignaleerd worden. Hopelijk wordt zo weinig mogelijk gecentrali seerd, zonder van bepaalde zaken ook de andere kant van de medaiile gezien te hebben. De uitrusting werd tegelijk met de reor ganisatie wel uitstekend. Wat had de St. Annalandse brandweer zonder per sluchtmaskers kuqnen doen. En was het bij de opleiding en in oefeningen blin- deling opsporen van 'voorwerpen' niet een even grote bijdrag tot het gunstig resultaat. Het belangrijkste bleef echter de snelheid, waarmee men al die goede uitrustingsstukken kon gebruiken. Die snelheid als gevolg van het ter plaatse aanwezige korps. Vooral uit dat oogpunt zal de concentratie zich in een verdere toekomst zoveel mogelijk dienen te be perken. De C.N.S. De Regenboog uit Tholen, O.L.S. De Schalm uit Stavenisse, O.L.S. De Oosterscheldeschool uit Scherpenis se en O.L.S. De Rieburch uit Sint Maartensdijk doen op woensdag 18 no vember mee aan de Schoolquiz 1981, die is georganiseerd door de gezamenlijke Rabobanken in de Delta-kring. Samen met nog acht andere Zeeuwse lagere scholen wordt er door de Thoolse scholen in Schouwburg De Kring in Roosendaal gestreden om een prij zen bedrag van 2.500,-. Bovendien zijn er bekers voor de drie hoogst geklasseer- den. De scholen vaardigen ieder een panel van 4 leerlingen uit de 5e klas en hun onderwijzer(es) af. De overige leer lingen van de 5e klas zullen als suppor ters de quiz meemaken. De quiz, die om twee uur begint, zal worden gepresenteerd door het bekende t.v.-duo Dick Passchier en Judith Bosch, terwijl verschillende artiesten de middag zullen opluisteren. Negenentwintig ba sisscholen hebben meegedaan aan de voorselectie die bestond uit het oplossen van een in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland gemaakte verkeer- spuzzel en het afmaken van een vierre gelig rijmpje. De woningstichting Beter Wonen heeft de door een brand gedu peerde familie Goedegebuure een woning aan de Burg. Baas straat 75 aangeboden. Binnen kort komt die vrij. Het gezin woont nu tijdelijk bij familie aan de F.M.Boogaardweg 11. Giste ren,woensdag, werd de uitge brande woning aan de Burg.S- mithstraat 13 in St.Annaland door een verzekeringsexpert be keken. In afwachting van de rap porten, pakt Beter Wohen het herstel aan. Aangezien de vloeren op de eerste verdieping van het blokje van zes huizen van een doorlopende constructie zijn, zou reparatie ook nog gevolgen kun nen hebben voor de twee naast gelegen woningen. Waterschade was er daar niet, maar mogelijk waren de muren ontzet. K gr De Sint-Annalandse politie en de tech nische recherche van de rijkspolitie te Middelburg concludeerden na het on derzoek, dat 'een smeulend iets' de tem- v peratuur in de woonkamer had ver hoogd, waarna het vuur snel om zich heen sloeg. "Het is net als je ergens benzine op gooit", aldus de SintAnna- landse rayoncommandant H.W.Fran sen. De uitslaande brand, die gepaard ging met grote rookontwikkeling, sloeg ra zendsnel om zich heen. Mevr. T.M.Goedegebuure-van den Berge: "Ik was twee minuten boven, toen ik Ange- liquefhaar tweejarig dochtertje) hoorde schreeuwen. Beneden gekomen stond de keuken en woonkamer al in lichterlaai- e." Moeder Goedegebuure was ten einde raad toen ze niet meer terug kon naar boven, waar Miranda in haar wiegje op de slaapkamer lag. Het vuur had zich inmiddels ook tot het trapgat uitgebreid. In paniek rende ze met An- gelique aan de voorkant het huis uit, waarbij een ruit sneuvelde, waardoor mevr.Goedegebuure een hoofdwonde opliep. Door de consternatie werden de buren gealarmeerd. Jan Scherpenisse Pzn. plaatste een ladder van glazenwas ser J.van Meggelen onder het slaapka merraam van de baby. De ruit brak, maar door de hitte kon dhr. Scherpenis se de slaapkamer niet bereiken. Inmid dels hadden de buren via alarmnumner 0011 de brandweer gewaarschuwd, die om 9.30 uur via stil alarm werd opge roepen. Commandant W.J.van Popering was bij de brandweerkazerne in de Bierens- straat, waar een deur werd gerepareerd, toen hij rook in het dorp zag. Hij ver- Vervolg op pag. 9 Dokter A.C.J.Noteboom draagt de drie maanden jonge baby uit het wiegje naar de brancard van de ambulance. Links mevr.Fructuoso (en van de omwonenden die hulp bood) er, ikele brandweerlie den, rechts het ambulancepersoneel. Op de achtergrond het uitgebrande huis net de trap naar de slaapkamer van Miranda. Een brandweerman op de ladder bij het slaapkamertje waaruit Miranda Goede gebuure in haar wieg werd gered. Dokter Noteboom is met beadeningsapparatuur bezig. Op de voorgrond het verschroeide hemeltje van de wieg. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te! 01670- 33 85 Adri C Broekhuiseen begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Sint-Annaland vierkant achter spontane actie Brandweerhulde 0 Baby gered van verstikkingsdood 0 Actuele foto's van het reddings- gebeuren. 0 Beter Wonen zette huisuitzetting door, bewoner 1 week in de ge vangenis. 0 Middenstand over D.P.O., Expo, VVV en winkelsluiting 0 Kleuterschool de Blokkendoos handhaven 0 In twee dagen moet vuurwerk de lucht in 0 Thoolse Courant op microfilm 0 Club Tholen kreeg officiële status Lions 0 Vier scholen in finalequiz 0 Geen subsidie voor Benegora 0 Hondenvereniéing wil terrein met kantine 0 De E.B. begint aan z'n 38ste jaar gang WAAR NIET IS, VERLIEST ZELFS DE KEIZER ZIJN RECHT OF OOK DE BESTE JAGER KAN SLECHTS REEËN SCHIETEN ALS ZE ER ZIJN. 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Sint Annaland: dinsdag 10 november uien maat 40 opw. klasse 2 NL 25,20. Aanvoer 90 ton. Uien maat 40 opw. klasse 2 20. Aanvoer 15 ton. De termijn om vuurwerk af te steken liep parallel met de tijd dat de klein handel vuurwerk aan het publiek mocht afleveren. Anders zou het voor de politie niet mogelijk zijn om enig toezicht uit te oefenen. Wanneer 30 en 31 december op een zondag valt, wordt het 29 en 30 of 31 december. Volgens b en w hoeft dat voor de kleinhandel geen bezwaar te zijn aangezien er al diverse jaren de moge lijkheid bestaat om via zogenaamde be- stellijsten in een vroeg stadium vuur werk te bestellen. Voor het afleveren van dit vuurwerk zijn twee dagen vol doende. Met de minister en de VNG menen b en w dat door het hanteren van korte afle ver- en afsteektermijnen een positieve bijdrage wordt geleverd aan het tegen gaan van geluidsoverlast in de dagen voor de jaarwisseling. Dat geldt ook voor het gevaar dat het afsteken van vuurwerk meebrengt voor zowel de ge bruikers als voor het publiek. Ook in verband met een wijziging van het Reglement Gevaarlijke Stoffen dient de Thoolse APV aangepast te worden. De commissie bestuurlijke aangelegenheden(de vier fractievoorzit ters) is over deze zaak gehoord. Als de gemeenteraad het voorstel van b en w goedkeurt, mag er alleen vuurwerk afgeleverd en afgestoken worden op 30 december van 8.00 tot 20.00 uur en op 31 december na 8.00 uur tot 2.00 uur op 1 januari. Men moet dan üel 18 jaar zijn. Ook de bouwverordening moet gewij zigd worden. Uit rechterlijke yitspraken is gebleken, dat het van groot belang is om bij het toekennen van bouwmoge lijkheden in bestemmingsplannen na te gaan, in hoeverre realisering daarvan ertoe kan leiden dat bestaande gebou wen niet meer aan de bouwverordening zullen voldoen en te overwegen in hoe verre dat aanvaardbaar wordt geacht. In de wijzigingen is ook een voorstel opge nomen met betrekking tot een verhoging van de warm te-isolatie van begane- grondvloeren. De overige eisen zijn aangepast aan de nieuwe NEN-norm thermische isolatie van gebouwen, die in juni in definitieve versie verschenen. Voor de eerstvolgende jaren lijkt hier mee een voor ons klimaat aanvaardbaar niveau van minimumeisen voor de warmteisolatie bereikt. Met de 64e wijziging is de begroting 1981 aangepast aan de werkeleijke en de te verwachten inkomsten en uitgaven. De post voor onvoorziene uitgaven kan worden verhoogd met niet minder dan f 75.361,77. Ook de le wijziging van de begroting 1982 komt maandagavond aan de orde. De belastingverhoging en het afvoeren ïan een aantal investeringen, alsmede de verhoging van de rijksuitkering voor het lager onderwijs betekenen, dat de post voor onvoorziene uitgaven met f 5994,94 moet worden verlaagd. B en W willen het maxinum krediet in rekening-courant bij de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten te Den Haag in 1982 handhaven op vijf miljoen gulden. Datzelfde bedrag wil het college be stendigen voor kasgeldleningen, hoewel er het afgelopen jaar zeer weinig gebruik van gemaakt is. Het rentepercentage week weinig af van de rekening-courant en ook was er niet veel behoefte aan kortlopende financieringsmiddelen. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1