Waterschap mag bedrijfsaanslag zuiveringsheffing opleggen Drie Thoolse raadsfracties steunden voorstel belastingverhoging BROEKHUI 60% Smerdiekse fietsen afgekeurd Uien 28 cent Openbare kleuterschool in Stavenisse en St. Annaland BOUMAN POTTER T opprestatie Kees de Rijke De vervuiler betaalt UïiM^S Donderdag 22 oktober 1981 37e jaargang no. 50 Uitspraak hoge raad beroep C.J. Bevelander Een uitspraak van de Hoge Raad der Nederlanden - ons hoog ste rechtscollege - waarbij een beroepschrift van C.J. Bevelan der uit Poortvliet ongegrond werd verklaard, heeft voor nogal wat deining gezorgd in de Nederlandse waterschapswereld. Het waterschap Tholen heeft namelijk als enige een bedrijfsaanslag bij de heffingen voor verontreiniging van het oppervlaktewater. In 1979 had dhr. Bevelander zo'n nota van 120 gulden gekre gen, maar hij vond dat niet terecht omdat hij op zijn akker bouwbedrijf het oppervlaktewater niet vervuilde. De Hoge Raad van het waterschap kreeg kreeg gelijk, zoals in oktober 1980 het gerechtshof in Den Haag ook had gedaan. Aantonen Altijd sporen Koppelgenoten V.V.D. vond begrotingsruimte van f 480.000,— voldoende Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden Het bleef nog stil Jongste raadslid niet herkiesbaar _VVOIMINGIN RICHTING" Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07. Bankrekening 30 30 05 556. Abonnement ƒ15,50 per halfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50 per jaar Losse nummers 0,80 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Als er ooit in de geschiedenis een slogan is uitgedacht die in massa brede erken ning en instemming kreeg, dan was het' wel 'de vervuiler betaalt', om een ver dere toename van de milieuvervuiling in te dammen, Op die basis kregen dan ook een vijftal jaren geleden de Zeeuwse waterschappen de opdracht er voor te zorgen, dat oppervlaktewateren gezui verd werden. Daar moet tijdig op wor den ingespeeld, wantje zet niet zomaar j.n een handomdraai enkele waterzuive ringsinstallaties weg. De technische uit werking vergt een behoorlijke tijd en voor het financiële aspect geldt dat nog in grotere mate. Met de wet in de hand kon ook het waterschap Tholen begin nen met een zuiveringsheffing. Na zeker geen ampele overwegingen kwam het bestuur tot de conclusie dat met de hoofdformule 'de vervuiler betaalt', iedereen voor zo'n aanslag in aanmer king kwam. Zelfs bij de huishoudelijke vervuiling is de slogan echter niet strikt eerlijk, want er kan zich een geval voor doen, dat een buitenbewoner ergens in een doodlopend slootje, dat tachtig pro cent van het jaar droog staat, een zo ge ringe vervuiling teweegbrengt, dat het veel meer naar minder dan de driekwart cent gaat. Daaraan moet dan wel on- middeijk worden toegevoegd, dat het vrijwel ondoenbaar is dat uit te zoeken. Bij zo'n stelling ontstaan er ook weer grensgevallen en de strikte eerlijkheid is weer zoek. Daarom viel best in te den ken, dat ervan werd uitgegaan dat elk huishouden vervuilt. Het omslaan van de kosten over allen was dan niet de allereerlijkste, maar wel de meest bil lijke verdeling. Er konden na het indie nen van bezwaren enkele uitzonderin gen worden gemaakt, maar in het alge meen was er de heffing, waarvoor nau welijks of een zeer gering misverstand of tegenstand bestond. Maar, zo redeneer den waterschapsmensen, behalve de huishoudelijke vervuiling is er ook - en dat niet zelden op groter schaalbedrijfs vervuilig: industrieën via chemische af valstoffen, veebedrijven via gier of een aandere manier, kortom niemand kon ontkennen, dat zich ergens extra ver vuilers voordoen. - Voorzover ons bekend, maakte het wa terschap Tholen als enige in ons land gebruik van de bedrijfsaanslag, de dub bele heffing, waarbij behalve de woning ook het bedrijf voor drie vervuilings eenheden werd berekend. Daarbij werd ons inziens volmaakt eerlijk ais alge meen uitgangspunt de al meerdere ke ren genoemde slogan gebruikt: de ver vuiler betaalt. Is het niet billijk, dat een gezin niet hetzelfde moet betalen als de veehouder met z'n twintig koeien of de lanbouwer die zijn vijftig hectare bes proeid met chemische bestrijdingsmid delen en kunstmest, waarvan onder deeltjes dat toch via de drainagebuizen in het water terecht komen. Een eerlijker heffing leek niet denkbaar. Niet alleen maar aan de hand van de letter, maar zeker ook via de geest van de wet. Immers, eens moest er ergens een x-bedrag zijn om de zuivering ter hand te kunnen nemen. Wel blijkt dat het waterschap Tholen met die eerlijk heidsformule koploper was in den lan de. Bij de Thoolse begrotingsbeschou wingen werd deze week nog eens ver woord dat de ene partij het koplopen toejuicht, terwijl de andere hetzelfde diep betreurt. Zo ook met de bedrijf saanslag van het waterschap. Zolang men immers in vergelijking met een an dere Nederlandse burger het gevoel' heeft en ook werkelijkheid is, dat men meer moet betalen dan de ander, zit het niet ten onrechte tegen het zere been. Bovendien waren er die van hetzelfde standpunt uitgingen als het waterschap, de vervuiler betaalt. Men wenste het bewijs geleverd te zien, dat men inder daad vervuilde. Inwoners van St. Maar tensdijk en Poortvliet gingen in beroep en kregen gelijk. Niet alleen van g.s. van Zeeland, maar ook van de raad van sta te, de kroon, toen het waterschap in beroep ging. Wegens een wijziging van de procedure werden het gerechtshof en de hoge raad beroepsinstanties. Nu stej- de de hoge raad het waterschap in het gelijk. Een inderdaad handig advokaat bracht naar voren, dat elke landbouwer toch kunstmest en chemische bestrij dingsmiddelen gebruikt, dus vervuilt. (Wat moet de biologisch-dynamische landbouwer dan betalen?) de uitspraak heeft verstrekkende gevolgen in den lande. Enerzijds voor de water- en zui veringsschappen, waarvan het meren deel een aantal jaren in elk geval in komsten van bedrijfsaanslagen derfde. Anderzijds voor bedrijven, die voortaan ook d'n bloed zijn. De Thoolse en Fli- plandse bedrijven zijn daar al een aantal jaren aan gewend gezien de eerlijke be nadering van het waterschap Het gevolg van een koploperschap. Het geheel toont aan, dat zelfs het meest eerlijke uitgangspunt, dat een vervuiler betaalt, nog wat dubieus kan zijn en in de toe komst ook zal blijven. Eerlijkheid wordt overtroffen door nog eerlijker, maar dit laatste kan onuitvoerbaar zijn. Sint Annaland: dinsdag 20 okt. uien maat 40 opw. klasse 2 NL 27.70-28.40, drielingen maat 35/40 15.70. Aanvoer 60 ton. Sint Maartensdijk: 20 okt. uien 40 opw. klasse 2 NL 28.40, drielingen 30/40 15.70. Aanvoer 10 ton. Eerder kreeg dhr. Bevelander echter wel gelijk, namelijk bij zijn beroep tegen de bedrijfsaanslag in 1976 en 1978. Voor wat het eerste jaar betreft samen met de wed. Chr. Geuze uit St. Maartensdijk. De procedure was toen overigens heel anders omdat gedeputeeerde staten van Zeeland de eerste beroepsinstantie vormden en de afdelingen voor de ge schillen van bestuur van de raad van state' de laatste beroepsinstantie Aan gezien de zuiveringsheffing later als be lasting werd aangemerkt, werden het gerechtshof en de hoge raad de beroep sinstanties. Ten aanzien van de bedrijfsaanslag 1976 en 1978 stelden gs van Zeeland dhr. Be velander en mevr. Geuze in het gelijk, maar het waterschap ging toen in beroep bij de raad van state. Volgens het wa terschap moest er worden uitgegaan van bedrijfsmatige lozing van afvalstoffen op het oppervlaktewater, hetzij op di recte, hetzij op indirecte wijze. Boven dien wilde men voor een billijke lasten verdeling onderscheid maken tussen uitsluitend huishoudelijke vervuilers en die voor huizen in combinatie met be drijven. Volgens g.s. moet worden aangetoond dat als gevolg van bedrijfsmatige han delingen verontreiniging van het opper vlaktewater plaatsvond. "De veronder stelling, dat een dergelijke verontreini ging wel zal plaatsvinden, kan geen grond zijn voor het opleggen van een heffing", aldus g.s. Bij een onderzoek werden geen afvoergelegenheden ont dekt evenmin als aantoonbare lozing van afvalstoffen op het oppervlaktewa ter. Dhr. Bevelander onderschreef dat ook in zijn bezwaarschrift tegen de aan slag van het waterschap: "De vervuiler betaalt en ik vervuil niet". Het dagelijks bestuur van het water schap vond de dubbele aanslag (een voor de woning en een voor het bedrijf 2 x 3 vervuilingseenheden) wel terecht. "De dubbele aanslag wordt in een land bouwstreek op enkele uitzonderingen na als billijk ervaren. Het overgrote deel van de bedrijfsvoerders geeft grif toe, dat, ook als geen afvoermogelijkheid aanwezig is, via erfverharding en derge lijke lozing van bedrijfsafvalwater plaatsvindt. In praktisch elke land- bouwschuur vindt men een tappunt. Het is zonder meer aannemelijk dat de ver- vuilingswaarde van een woning met be drijf groter is dan die uitsluitend van een huis", aldus het waterschap. De Thoolse wedstrijdploeger Kees de Rijke heeft in het Ierse Wexford tijdens het wereldkampioenschap ploegen een twaalfde plaats behaald. De veelvuldig Nederlands kampioen was daarmee niet zo tevreden. "Na tuurlijk is het een goede prestatie, maar de top ligt dicht bij elkaar. De nummer 1 was echt de besté, maar ik kan niet zeg gen dat nummer 2 beter was dan mij", aldus desgevraagd Kees de Rijke. On danks de vele stenen in de grond was hij tevreden over zijn eigen ploegwerk. Tij dens de oefendag waren de weersom standigheden niet al te best. De eerste wedstrijddag gaf ook een somber weer beeld, maar de tweede dag maakte alles weer goed. De stenen bezorgden de deelnemers, 39 in totaal, nög^l eens op onthoud. De Rijke heeft daar niet zoveel problemen mee gehad. "Je moest ge woon je ploeg en je manier van rijden aanpassen. Hier kom je weinig stenen tegen. Een beetje geluk en de manier van jureren bepalen de eindstand"; al dus De Rijke. De andere Nederlandse deelnemer, Harry Meeuwissen uit Maasbracht, werd 35e. Ze res£reisden naar Le Havre, waar ze met hun mate riaal de boot opgingen. Een zeereis van 23 uur werd gevolgd door een tractorrit van drie uur op Ierse bodem. Zijn Ierse optreden tijdens de wereldkampioen schappen betekende tevens het einde van de carrière van Kees de Rijke als wedstrijdploeger. Twee jaar geleden werd het mogelijk voor een nationaal kampioen om na een kampioenschap vier maal naar de W.K. afgevaardigd te worden. De Rijke is nu vier keêr geweest en om die reden doet hij op 23 en 24 oktober niet mee aan de nationale kam pioenschappen. De Rijke is aan de top en (hoewel noodgedwongen) is dat een begrijpelijke beslissing. De raad van state was het met g.s. eens' dat de verontreiniging metterdaad moet zijn geconstateerd en dat was niet het geval. Daarom werd het beroepschrift van het waterschap ongegrond ver klaard. Ten aanzien van de aanslag 1978 gebeurde hetzelfde. Het Waterschap veronderstelde toen, dat de eindbuizen in de begroeiing van de sloot verborgen konden zijn, maar een onderzoek van provinciale waterstaat toonde aan, dat de voor het erf liggende sloot geheel vrij was van begroeiing. Het waterschap bracht nog naar voren, dat het accent dreigde te worden verplaatst naar de gevoelsmatige sfeer doordat g.s. de bil lijkheidsmotieven hadden afgewezen. "Het zou de indruk kunnen wekken, dat een objectieve beoordeling achterwege wordt gelaten, maar niets is minder waar. Er wordt geen heffing opgelegd die zijn bestaansrecht ontleend aan een willekeurig billijkheidsmotief maar die is gebaseerd op de heffingsverorde ning", aldus het waterschap. Dat hielp echter niet, want de raad van state gaf het waterschap om dezelfde reden als bij de aanslag 1976, ongelijk. De hoge raad dacht er heel anders over. Ons hoogste rechtscollege vond in tegenstelling tot de raad van state dat er niets aangetoond hoefde te worden over feitelijke vervuiling. "Dhr. Bevelander maakt in zijn akkerbouwbedrijf gebruik van kunstmest en sproeimiddelen. Het bouwland is voorzien van drainagebui zen waardoor overtollig water wordt af gevoerd naar sloten die tot de opper vlaktewateren zijn te rekenen. Het is al gemeen bekend, dat van afvoer van wa ter door dergelijke drainagebuizen het meest sprake is indien veel regen sa mengaat met hoge grondwaterstanden. Onder die omstandigheden, die elk jaar voorkomen, ligt het voor de hand dat in het zo afgevoerde water ten minste spo ren van kunstmest en/of sproeimidde len aanwezig zijn. Dat oordeel, dat geen nadere motivering behoeft, kan wegens zijn feitelijke aard in cassatie niet op zijn juistheid worden getoetst", aldus de uit spraak van de hoge raad, die uit vijf rechters bestond. Dit gebeurde op 22 juli 1981. Hoewel de hoge raad tot eenzelfde uitspraak kwam als het gerechtshof, noemde de hoge raad de motivering van het gerechtshof 'op bepaalde punten onjuist en onvolledig'. Zo wordt ten on rechte als uitgangspunt genomen dat vervuiling vaststaat als niet het tegen deel kan worden bewezen. Dit beginsel is in strijd met de bedoeling van de wet' waaruit blijkt dat alleen aantoonbare vervuiling voor het opleggen van een heffing in aanmerking genomen kan worden, aldus de hoge raad. "Er zijn wat initiatieven om in Stavenisse en St. Annaland gebruik te maken van een interim-regeling voor stichting van een openbare kleuterschool. Het is een goede zaak daar gestalte aan te geven als er geen personeels- en huisvestingsproblemen uit vcorvloeien die niet acceptabel zijn". Wethouder J. Versluijs zei dat maandag in de Thoolse gemeenteraad op vragen van de SGP-fractie, die informeerde naar de bes temming van lege lokalen bij het kleuteronderwijs. kader van het experiment funderend onderwijs naar koppelgenoten zoeken om het F.O.R.T. in de praktijk te bren gen. Men leeft en groeit naar de inte gratie van het kleuter- en lager onder wijs toe. Stichting van een nieuwe kleu terschool wordt nu veel gemakkelijke gemaakt met de interim regeling, die als overgangsmaatregel, als voorloper van de integratie beschouwd kan worden. Er zijn geen handtekeningen van ouders nodig en geen aparte oudercommissie. Bovendien is de accommodatie geen probleem,. In St. Annaland en Stave nisse zijn er lege lokale bij de lageren scholen en bij een splitsing van de kleu terscholen zou er ook daar ruimte vrij komen. De initiatieven komen veel meer uit de scholen voort omdat men met het probleem van het schoolwerkplan zit. Daarin moet het onderwijs voor vier tot twaalfjarigen tot uiting komen", aldus wethouder Versluijs. De wethouder van onderwijs meldde alleen een leeg lokaal bij de chr. Kleu terschool in Scherpenisse. Verder maakte hij melding van de recente ont wikkeling in Stavenisse en St. Annaland. Bij het openbaar lager onderwijs in bei de dorpen kwam dat tocl^ als een ver rassing, zo bleek ons uit informaties. In St. Annaland is stichting van een open bare kleuterschool al vaker ter sprake gekomen, maar de oudercommissie heeft dat altijd afgewezen gezien de goede samenwerking met de chr. kleu terschool, de enige in St. Annaland. Dat een wachtlijst met 25 kleuters reden zou zijn voor stichting van een openbare kleuterschool, wijst voorzitter J. Leune van de chr. kleuterschool van de hand. "Er staat geen enkele kleuter op de wachtlijst. Er zijn pas 92 kleuters geteld en we mogen doorgaan tot 96.", aldus dhr. Leune, die verder nog niets wilde zeggen. Stavenisse heeft als enige kleu terschool de bijzondere van der Lek de Clercq kleuterschool, waarvan wethou der C.J. Moerland voorzitter is. Inmid dels is daar naast de o.l.s. de Schalm de chr. Rehobothschool als lagere school bijgekomen. Volgens wethouder Versluijs is het alle maal nog in een zeer pril stadium. "Er wordt over gepraat en de gedachten gaan in de richting van een openbare kleuterschool omdat de scholen in het Wanneer de plannen in Stavenisse en St. Annaland gestalte zouden krijgen, zou Oud-Vossemeer als enige geen openba re kleuterschool hebben. Volgens wet houder Versluijs ligt het daar ook moei lijker omdat er geen lokalen overcom pleet zijn. Officieel zal de integratie van kleuter- en lager onder wijs vermoede lijk pas in augustus 1985 in werking tre den omdat de regering de oorspronke lijk geplande datum van augustus 1983 niet haalbaar acht. Hoogste rechterlijke instanties over bedrijfsaanslag zuiverings heffing 0 Thoolse en Fliplandse belastingen met 4% omhoog 0 Begrotingsbehandeling 1982 af gerond in gemeenteraad Tholen Personeelsuitbreiding op meentesecretarie Tholen en Philipsland ge- St. Kees de Rijke sloot ploegcarriere internationaal af c stemmen van lezers 0 Zestig procent van de fietsen ver toont gebreken 0 Openbare kleuterscholen op sta pel twee 0 Jongste raadslid stopt ermee 0 Volop voet- en volleybal WIE GEEN EIGEN MENING HEEFT, KAN GEMAKKELIJK VRIENDEN HEBBEN. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. bouw van een extra schuilhuisje. Toen was de raadsvergadering al een half uur geschorst geweest voor beraad van b en w op de replieken van de raad. In de laatj e fase van de Thoolse begro tingsbehandeling 1982 b.acht maandag- Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670- 33 85 Adri C Broekhuiseen begrip voor kwaliteit en servicè Advertentie IM avond rond 10.00 uur alleen de voorges telde belastingverhoging nog enige scheiding der geesten. Om niet meteen het laatste van hun tong te laten zien, hadden alle fracties tevoren nog wat res tricties gemaakt. De SGP was er niet zeker van of in deze begroting wel alles evenredig was bezuinigd. Was er niet geknibbeld aan openbare werken dan aan sportvoorzieningen. De P.V.D.A. toonde al vroeg bereidheid de voorgestelde ver hoging te accepteren, mits andere frac ties niet aan bepaalde onderdelen daar van tornden. De C'D.A. woordvoerder ging aanvankelijk nog een stapje verder, door te stellen dat zijn fractie alleen zou instemmen, indien de raad unaniem Zestig procent van de fietsen van de Smerdiekse. schoolkinderen zijn vrijdag bij een grondige controle afgekeurd. Lijkt dit al heel veel, landelijk is het zelfs 75%. "Er wordt veel te gemakkelijk over de fiets gedacht", zegt opperwacht meester Bals uit St. Maartensdijk. "De ouders zouden beter moeten opletten hoe de tweewieler van hun zoon of dochter eruit ziet. Bij deze controle hadden we wel verwacht dat men tevo ren de fiets in orde zou maken, maar dat viel anders uit", aldus dhr. Bals. St. Maartensdijk kwam als eerste aan bod bij de landelijke actie 'fietser laat je zien'. Tholen volgt woensdag 28 oktober en daarna komen ook Poortvliet, Scher penisse, St. Annaland en St. Philipsland nog aan bod. Uit Oud-Vossemeer en Stavenisse hebben er geen 'scholen ge reageerd, aldus dhr. F.J. Bal, regionaal consulent van Veilig Verkeer Neder land. Op het terrein van de L.T.S. wer den vrijdag 520 fietsen gecontroleerd door twee politiemannen van de ver- keersgroep Middelburg, twee Smer diekse politiemensen, drie medewerkers van Veilig Verkeer Nederland en rij wielhandelaar J. van Houdt. Het stuur, de rem, verlichting, banden, pedalen, reflector en de kettingkast werden be keken. Geconstateerd werd, dat veel handvatten los zaten. "Het gevaar hier- va wordt vaak onderschat", zegt opper Bals. Ook werd er nogal eens speling in het balhoofd van het stuur aangetroffen. De reflectoren waren veel goed, een klein aantal fietsen had geen wit achter spatbord. De verlichting was redelijk. Bij de controle bleek wel, dat er veel leerlingen een nieuwe bel gemonteerd hadden. Het verliep soepel. Behalve controle was er ook informatie (monde ling en schriftelijk) en ontspanning met films als 'auto te water' en 'motoroplei ding in Japan'. De regionaal consulent van Veilig Ver keer, dhr. F.J. Bal, geeft leerlingen van de Rieburch aanwijzingen over de belan grijkheid van verschillende onderdelen van de fiets. Meester R.v.d. Klugt keek als bestuurslid van de Smerdiekse VVN- afdeling met extra belangstelling toe. Van de fietsen van LTS-leerlingen werd de helft afgekeurd. De betrokkenen kregen een 'herstelsignaal' mee, waarop de gebreken van de fiets waren aange geven. Van de lagere scholen in St. Maartensdijk werd 70% van de fietsen afgekeurd. Dat geeft aan, dat de LTS'ers die veel dagelijks fietsen, meer aandacht aan hun tweewieler besteden. Wie een goede fiets had, kreeg de sticker 'oké'. Na deze controle zal de politie scherper toezien op met name de verlichting van fietsen, want dat is in de herfst extra belangrijk. goedkeuring zou hechten. Zelfs de V.V.D. stelde zich aanvankelijk nog wat voorzichtig op met uitlatingen, dat de overheid toch eigenlijk het voorbeeld zou moeten geven van bezuiniging. Maar bij de beslissing bleef toch alleen laatstge noemde partij maar over in haar verweer tegen b en w dat er ook met 60 mille minder voldoende aan een onvoorziene post overbleef, zodat de V.V.D. de aan tekening kreeg tegen de voorgestelde verhoging te zijn van de onroerend goed belasting (4 procent). Na het antwoord van b en w op de al gemene beschouwingen van de vier fracties, waarbij de wethouder van fi nancien C.J. Moerland nog eens had benadrukt dat de vrij geringe belasting verhoging nodig was om de gemeente financieel gezond de fracties in de tweede ronde gereageerd. Toen had de PvdA woordvoerder P. van Schetse al een opening geschapen met de erken ning dat aanvaarding van de financiële voorstellen wat meer armslag zou mee brengen en daarmee de kans verhogen dat er wat meer gedaan kon worden voor de meest urgente zaak van zijn fractie, stimulering van de werkgele genheid o.a. bij het bedrijfsleven. Hij bleef er wel moeite mee houden, dat de reinigingsrechten voor het derde achtereenvolgende jaar met 10 procent stijgen, weliswaar volgens destijds ge maakte afspraak, maar het knijpt er no gal in voor mensen die met de uitgaaf van elke gulden moëite krijgen. V.V.D. woordvoerder M. van Damme beklem toonde dat b en w zelf voorhielden dat uit een ander vaatje moet worden getapt dan tevoren. De raadsvoorzitter burge meester E. Baerends haakte hierop nog even in door te verzekeren dat er het gehele jaar door gepoogd wordt zo effi ciënt mogelijk te werken. Als de V.V.D. woordvoerder stelt, dat er elk jaar nog meevallers zijn geweest; moet ik hem toch wel voorhouden, dat er nu een an dere situatie is ontstaan. Vorig jaar heb ben we immers ook al 6 ton uit de eerder gespaarde middelen moeten onttrekken en nu zijn er geen grote kapitaalwerken meer voorhanden, zoals een miljoenen sporthal. In feite is Sint Annaland (sporthal) nog het enige grote werk dat te wachten staat en dat willen we graag zo snel mogelijk realiseren. Er zijn dus geen grote rentemeevallers meer te wachten door uitgestelde kapitaalswer- ken. Daarom is er ook de ruimte van voorgaande jaren niet meer. B en w hadden aan belastingverhoging meer kunnen vragen dan nu is gedaan, maar wat gevraagd is, is heus nodig. Veel ruimte zit er dan niet in, hoogstens de Even voor die schorsing ontstond nog enige levendigheid. De burgemeester gaf de raad in overweging om van de schorsingstijd gebruik te maken door zich alvast te beraden, c.q. overleg te plegen over belastingvoorstellen. S.G.P. fractievoorzitter Th. Aarnoudse liet we ten, dat het parkeerterrein bij het sport veld Sint Annaland zwaar woog. 'Wij staan erg te dringen om dat er door te krijgen In de commissie financien heeft de fractiegenoot Dijke een stijging van 3 procent inplaats van de 4 procent die b en w willen, genoemd, maar als het par keerterrein er op een eenvoudige manier met unanieme instemming komt, dan Vervolg op pag. 11 Het jongste lid van de Thoolse gemeen teraad, de 33-jarige M.P. van Dijke, stelt zich volgend jaar mei niet herkiesbaar. Twee periodes van vier jaar heeft hij het raadswerk gedaan, waarbij hij ook deel uitmaakte van de commissies Ruimte lijke Ordening en Openbare Werken. "Er zijn omstandigheden die de beslis sing, die lk een half jaar geleden nam, hebben vergemakkelijkt", zegt het Sint Annalandse SGP-raadslid. Hij vindt dat zijn gezin met vier kinderen onder de tien jaar nu voorrang moet krijgen. "De dorpshuiszaak heeft er ook geen goed aan gedaan", zegt van Dijke, doelend op zijn afwijzende opstelling ten aanzien van het nieuwe dorpshuis in St. Anna land, waarbij hij zich door zijn fractie in de steek gelaten voelde. Van Dijke, die na zijn LTS-opleiding ruim acht jaqr chauffeur was bij het inmiddels opge heven bedrijf van Sanbella Founda tions, is agent van de Nederlandse Mid denstands Spaarbank en daarnaast pen ningmeester van de school met de Bij bel. Bij de laatste raadsverkiezing zorg de St. Annaland met 638 stemmen na Tholen voor de grootste steun aan de SGP. Op dé laatste kandidatenlijst was D. Bruijnzeel op de vijftiende plaats na M.P. van Dijke de eerste St. Annalan- der. Van Dijke was zelf vierde. J.C. Be velander uit Poortvliet zou volgens de huidige kandidatenlijst opvolger zijn, maar op de nieuwe kandidatenlijst kan er nog veel veranderen. Wanneer D'66 aan de raadsverkiezingen meedoet, loopt de vijfde (rest)zetel van de SGP gevaar, waardoor de volgorde op de nieuwe kandidatenlijst nog meer accent krijgt 'Advertentie IM 1 K t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1