U}\ Verder onderzoek gasfabriek Tholen 'voor de zekerheid' 'Stagnatie aanleg straat veel erger' BROEKHÜ OGB-verhoging en prijs vuilniszak strijdpunten Verenigde koren brachten mooie zangavond —El Li BOUMAN POTTER volle kracht Nieuwe kansen bij het Z.I.K.V. f1 Praten uit een warm hoofd Tweezijdige ontwapening ,USV Donderdag 15 oktober 1981 37e Jaargang no. 49 Burgemeester: je kunt niet voorzichtig genoeg zijn "Gezien allerlei ervaringen kun je vandaag de dag niet voor zichtig genoeg zijn. Het eerste onderzoek is niet verontrustend, maar het was net over de schreef. We moeten nu zekerheid hebben, vooral omdat er bejaardenwoningen in de buurt staan". Burgemeester E.Baerends zei dat maandagmiddag in de gemeenteraad van Tholen, die dertigduizend gulden uittrok voor een nader bodemonderzoek aan de Kaay in Tholen, waar van 1864 tot 1955 de voormalige gasfabriek stond. Gebleken is, dat de bodem plaatselijk verontreinigd is door cyanide en po lycyclische aromatische koolwaterstoffen. Deze verontreini gingen kunnen in principe over het gehele terrein verspreid liggen. Ook is het grondwater plaatselijk door cyanide aange tast, zo wees een onderzoek van het technisch adviesbureau van de Unie van Waterschappen(Tauw) uit. Nieuwe straat Beheerder Geluk van bejaardenwoningen: Lid\fereniging Goud-en Zilveremeden Nuchter zijn Teerputten weg Ook herbestrating heet hangijzer in Thoolse raad De verhoging van de onroerend goedbelasting(OGB) en de reinigingsrechten alsmede bezuinigingen op de herbestratingen en onderhoudswerk aan gemeentelijke gebouwen zijn de hete hangijzers bij de Thoolse begrotingsbehandeling 1982. De vier fracties legden maandag hun wensen op tafel en a.s. maandag middag geven b en w aan hoe zij daarover denken. Bezuinigingen Snelheidscontrole met 22 bekeuringen Bij verhuizing a.u.b. tijdig een adreswij ziging sturen aan Een drachtbode, Postbus 5, St. Annaland of aan uw bezorger. „VVQNINGINRICHTI NG Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Kamervragen over begeleiding FORT Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07. Bankrekening 30 30 05 556. Abonnement ƒ15,50 per halfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50 per jaar. Losse nummers 0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Zonder de Grote van Dale er op na te slaan is het ons niet duidelijk of het praten uit een warm hoofd Nederlands, Zeeuws of alleen maar Thools is. Ver geten doen we die uitdrukking echter niet, omdat ze ons door een liefhebbend moeder werd voorgehouden, toen we wellicht een poging deden egoïstisch te zijn, wat de dertiger jaren zeker niet ve roorloofden. Praten uit een warm hoofd wam toch uit die jeugdherinnering aar voren bij het aanhoren van de Thoolse begrotingsbeschouwingen. Er is immers dat modewoord van bezuinigen. Dan openbaart zich echter voor ieder een een behoorlijk verschil. Moet je gaan bezuinigen, omdat het verjaardag staartje 2 gulden per stuk kost. Of moet je gaan bezuinigen omdat zelfs een Eendrachtbode-abonnement voor een heel jaar te veel gaat worden voor je gevoel. Er is sprake van bezuiniging in een welvaartstijd. Waarin ook de A.O.W.-er - vraag het maar aan elke hoogbejaarde - een uitzonderlijke weel de beleeft. Bezuiniging voor hen die nog in het arbeidsproces meelopen. Het zijn er inderdaad steeds minder die voor steeds meerderen moeten offeren. Maar ze praten toch nog steeds uit een warm hoofd. Noem nog een paar andere cate gorieën. De zelfstandige ondernemers. Inderdaad is het ploeteren geblazen. Maar hun warm hoofd ontstaat toch voornamelijk via de blauwe envelop pen. Ze moeten nog altijd zoveel belas ting betalen. dat ze hun erfenis alleen maar uit dat warme hoofd halen. Maar dan de ambtenaren? Die moeten toch in 1981 heel wat gaan inleveren, jawel. Blijkens de internationale enquete (voor zover het Nederland betreft) echter al leen maar uit het hoogst betaalde uur loon (behalve Zweden). Wie hebben we dan nog meer? De bijstandstrekker krijgt altijd nog een voorschot van dik honderd gulden per week. Toegeven, daar kun je in onze tijd niet zoveel mee doen. Maar je praat ook dan nog uit een warm hoofd. Dat warme hoofd is er deze komende dagen dan ook bij onze ge meentebestuurders. Ze moeten vaststel len wat in 1982 nog wel of net niet kan. Dat zijn onze volksvertegenwoordigers, die van wanten weten. Als ze echter eerlijk zijn en vergelijkingen willen ma ken, wat eens wel en veel meer niet kon, dan moeten ze alleen maar getuigen van het feit, dat uit een warm hoofd wordt gepraat. Een warm hoofd is echter voor hij of zij die 110 kilometer per uur aflegt op de snelweg niet meer dan een terug brengen van hoogstens 10 procent. Maar hij of zij die maar 50 rijdt, gaat dan wel terug tot het voor onze begrippen bij zonder lage tempo van 45 km. Toch blijven we met zijn allen praten, zoals moeder ons in de dertiger jaTen al heeft voorgehouden: uit een warm hoofd. Wat is dat nu eigenlijk? Naast de al lopende cursussen van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming(ZIKV) in Meulvliet te Tholen, heeft de afdeling initiatieven genomen voor een aantal kortlopende cursussen. Deze beginnen bij voldoende deelname in de eerste week van november en du ren 10 weken. Poppen maken: dinsdag 9.30-11.30 u, het leren maken van vele soorten pop pen zoals marionetten, poppenkastpoppen, karakterpoppen, sc- himmenspelpoppen,lappenpop pen,poppen van borstels,metaal,enz. Spinnen en verven: dinsdag 9.30-11.30 u, op deze cursus kan men leren spinnen, eenvoudig op een spintol of spinnewile, dikke,dunne, regelmatige of onregel matige draden. Men kan allerlei effec ten bereiken zoals vlammengaren, bou- clegaren, stekelgaren, enz. De gespon nen wol wordt behandeld met chemi sche of plantaardige verven. Kunstgeschiedenis: donderdag 19.30-21.30 u,het bekijken in vogel vlucht van een aantal kunstuitingen in allerlei vormen en toegepaste kunst zoals teken- en meubelkunst en kunst beschouwing. Men gaat via de prehisto rie, Egypte, Kreta, Griekenland, langs de Romeinen, de oud-Christelijke en Bysantijnse kunst door de Middeleeu wen en via de Renaissance en de Barok naar de 19e en 20e eeuw. Tekenen en schilderen van stillevens: dinsdag 9.30 11.30 u, er wordt gewerkt mefhoutskool en aquarel, eenvoudig en opbouwend. Deze korte cursussen vullen het inmid dels grote pakket van het ZIKV aan. Bij de textiel op maandagavond, jeugdate- lier( 14 t/m 18 jaar) op woensdagavond, creatieve handvaardigheid op donder dagavond en kinderatelier op dinsdag en woensdagmiddag is er nog plaats. Iedereen die belangstelling heeft kan op een avond tijdens de cursus zo in Meul vliet binnenlopen. De docenten geven, gaarne informatie en men ziet de cur sisten aan het werk. Ook Gerrit van En- gelenhoven,Hoogstraat 4,Tho len,tel.01660-3102 geeft gaarne inlich tingen. De ruimte die het ZIKV ter beschikking staat, nodigt zeker uit tot deelname aan een van de cursussen. De werkgroep Tholen hoopt dat er voor elke nieuwe korte cursus dertien belangstellenden zijn, want dan kan de eerste week van november begonnen worden. Oeüeputeerde Staten van Zeeland neD- ben zes terreinen in onze provincie waar gasfabrieken stonden, aangewezen voor onderzoek met financiële steun van het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne. Gasfabrieken vormden een bron van bodemverontreiniging om de volgende redenen: 1. het 'zuiverhuis' waar ijze raarde werd toegepast om het gas te rei nigen van zwavelen cyanideverbindin- gen, de ijzeraarde werd uiteindelijk af gevoerd of gestort(ter plaatse of in de omgeving) en bevatte hoge gehalten aan cyaniden. 2. teeropslag, bijvoorbeeld in teerputten. De bodemverontreiniging op terreinen van voornalige gasfabrieken betreft dan ook cyaniden, fenolen en (polycycli sche) aronaten. Volgens de aanpak van de minister, dient in eerste instantie een oriënterend onderzoek plaats te vinden, wat in Tho len inmiddels is gebeurd. Als de resul taten daartoe aanleiding geven, is het gewenst een nader onderzoek uit te voeren om aard en omvang van de ge constateerde verontreiniging vast te stellen. Blijkt uit dit nader onderzoek dat sanering(afgraven van de verontrei nigde grond)nodig is, dan zal veelal sa neringsonderzoek noodzakelijk zijn om aard en effectiviteit van mogelijke maa tregelen vast te stellen en om een sane ringsplan te kunnen maken. Als laatste fasen zullen dan de feitelijke sanering en een controle op het effect van de toege paste saneringsmethode uitgevoerd worden. De kosten voor het oriënterend onderzoek komen in beginsel voor vol ledige vergoeding in aanmerking. Voor het onderzoek aan de Kaay in Tholen reserveerde de minister 15.000 gulden. De kosten van het nader onderzoek(dat nu gaat gebeuren) en het eventueel te houden saneringsonderzoek, komen in principe voor 90% rijkssubsidie in aan merking, zodat er 10% voor de gemeente blijft. De ontwerp-interinwet bodemsanering gaat uit van een drempelbijdrage voor gemeenten. Pas daarna komt de ver deelsleutel 90-10% aan de orde. Volgens b en w komt het erop neer, dat als een geneente niet nu, maar pas later tot actie over zou willen gaan, zij geconfronteerd zal worden met hogere kosten. Het is echter, gezien de belangrijke financiële gevolgen voor de gemeenten nog een open vraag of dit wetsontwerp onge schonden door het parlement zal konen. Aan de Kaay worden momenteel her bestratingen uitgevoerd, waarna de ver binding met de Bosstraat aangelegd zou moeten worden. Behalve een nieuwe straat, dient er ook nog riolering gelegd te worden. Vooral met het oog op de bereikbaarheid van de bejaajrdenwo- ningen is het van groot belang dat hier mee op korte termijn een begin worden gemaakt, aldus b en w. Vandaar dat het college direct stappen heeft onderno men om duidelijkheid te krijgen over de vraag of en zo ja in welke mate er sprake is van een verontreinigde bodem. Na het oriënterend onderzoek hebben b en w overleg gepleegd met o.a. provin ciale waterstaat en de regionale inspectie van de volksgezondheid. Daaruit con cludeerde het college, dat het aanbeve ling verdient, over te gaan tot het instel len van een nader onderzoek. Het technisch adviesbureau van de Unie van Waterschappen(Tauw) heeft een plan gemaakt met drie deelonderzoe ken: 1. nader onderzoek in het terrein gedeelte waar een weg aangelegd moet worden voor ontsluiting van de bejaar denwoningen. 2. nader onderzoek op het terrein van de voormalige gasfabriek. 3. nader onderzoek onder de bejaar denwoningen. "We wonen er sinds januari en sedert die tijd kunnen we al niet met goed fatsoen buiten komen. De bereikbaarheid wordt steeds slechter. Ongerust over de bodemverontreiniging ben ik helemaal niks. Dat wordt overtrokken, zoals veel overtrokken wordt. Veel geschreeuw en weinig wol". Dhr.L.Geluk, beheerder van de 23 bejaardenwoningen van de stichting Rusthuizen Gere formeerde Gemeenten in Zeeland, is niet te spreken over het zo lang uitblij ven van de ontsluitingsweg. "Er is beloofd, dat het na de vakantie netjes zou zijn. Toen zei gemeentewerken in het najaar, maar hoe lang gaat het nu weer niet duren met het onderzoek? Het is om moedeloos van te worden. Soms word je kwaad en dan moetje weer huilen. Op Strijenham was het destijds in de peetijd nog zo erg niet. Men had hier toch een noodvoorziening moeten treffen. Waarom geven ze zoiets geen voorrang? Het tijdstip van het onder zoek is veel te laat. Dat had men veel eerder moeten doen en niet nu de huizen bewoond zijn. Misschien dat er dieper wat zit, maar de honden likken van de grond en dat doen ze niet als er gif in zit", aldus dhr.Geluk. Zijn vrouw spreekt ook van 'een hopeloze toestand'. "Je moet baggerlaarzen aandoen om bij de huizen te komen. De rommel en de stagnatie bij de aanleg van de straat vind ik veel erger dan de bodemverontreiniging, want ik geloof zelf niet, dat 't zo'n vaart loopt. Een paar oudere mensen waren wel zenuw achtig na de eerste berichten. Die raken gauw in paniek, maar van grote ongerustheid is geen sprake", aldus mevr.Geluk. Volgens de beheerder is het uitblijven van een goede ontsluitingsweg de reden dat de vier benedenwoningen nog niet bewoond zijn. "Als mensen komen kijken en ze zien hier zo'n troep, is dat niet bevorderlijk voor bewoning. Je kunt je auto niet eens wegzetten", zegt dhr.Geluk. Achter de huizen is gras ingezaaid. De bedoeling is, dat er ook nog bomen worden geplant. Groentetuintjes zijn er niet. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 Te!. 01670 - Steenbergen -33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service B en W gaven de gemeenteraad in overweging het onderzoek door Tauw te laten uitvoeren, waarbij deelonderzoek I(het terrein waar de weg voor ontslui ting van de bejaardenwoningen moet komen)absolute voorrang heeft. Wan neer daaromtrent de resultaten bekend zijn, kunnen de nodige bestratingswerk zaamheden wellicht toch op korte ter mijn ter hand worden genomen, aldus b en w in hun voorstel aan de gemeente raad. Maandagmiddag sprak de Thoolse ge meenteraad erover. De beslissing om geld voor het nader onderzoek(inclusief graafwerk door derden) beschikbaar te stellen, werd met algemene stemmen genomen. CDA-raadslid W.C. van Kempen open de de discussie over dit onderwerp. Hij wees erop, dat de bodemverontreiniging zelfs via de radio was gemeld in de proefuitzending van Omroep Zeeland. "Het oriënterend onderzoek wijst op de noodzaak van een uitgebreider onder zoek. Dat is een goede zaak, want cya nide is niet erg goed voor de gezondheid. Het rijk betaalt in principe 90%, maar is dat zeker?", aldus Van Kempen. SGP-raadslid M. Dijke stelde de vraag, of de gezondheid van de bejaarden in de 23 huizen aan de Kaay (waarvan nog 4 benedenwoningen leeg staan) geschaad werd. Hij wees erop, dat de grond onder de huizen volgens het plan van Tauw pas in laatste instantie onderzocht zou worden. VVD-raadslid J.L. van Gorsel vond het ook een goede zaak, dat onderzocht wordt wat er nu in werkelijkheid in de bodem zit. "Op de eerste berichten zijn er wat reacties gekomen van inwoners. We moeten de zaak op z'n merites be kijken, maar, maar we moeten ook nuchter zijn, want het zal wellicht zo'n vaart niet lopen. De stukken van het oriënterend onderzoek wijzen erop, dat we ons niet zo verschrikkelijk ongerust hoeven te maken", zei Van Gorsel. De PvdAfractie had hier niets nieuws aan toe te voegen. Burgemeester Baerends bracht naar vo ren, dat alleen de simpele aanvraag voor geld ten behoeve van nader onderzoek mensen al zou kunnen verontrusten. "Toch moeten we dit doen om een stuk zekerheid boven tafel te halen. Er is geen reden om grote onrust te gaan zaaien, beslist niet. D^ar geeft het eerste onderzoek ook geen aanleiding toe. De teerputten, een van de kwalijkste dingen van een gasfabriek, heeft men destijds niet laten zitten, maar opgeruimd. Als er geen straat nodig was, hadden we er nog niet naar omgekeken. Daarom is snel heid bij het onderzoek geboden. Het is gekkenwerk om nu een straat aan te leggen en die over een jaar op te breken. Misschien is er in het verleden te vaak gezegd 'er is niets aan de hand'. Daarom ook hebben we deze zaak nu aangepakt. We zijn blij, dat we bij de eerste ronde al aan bod komen, want in Zeeland staan er zes gasfabrieken op de lijst om te on derzoeken. Wat de financiering betreft, maakt het ministerie afspraken in de hoop dat de Tweede Kamer gelden be schikbaar stelt. Enig risico zit er wel in voor de gemeente, maar dat nemen we gezien het belang van de zaak. We ver wachten echter geen moeilijkheden", zei burgemeester Baerends maandagmid dag in de gemeenteraad. Na de ochtenduitzending van Omroep Zeeland van zaterdag('gif op Tholen') kwam de Thoolse bodemverontreini ging dinsdagochtend om acht uur en half negen via de radionieuwsdienst van het ANP in alle Nederlandse huiska mers. Er werd over zestig bejaardenwo ningen gesproken in plaats van 23, waarvan er 4 nog niet bewoond zijn. Ook werd melding gemaakt van grote ongerustheid onder de bejaarden, waar voor burgemeester Baerends als bron werd genoemd. Advertentie IM In de commissie financiën werd al dui delijk dat de vier raadsfracties niet op één lijn zaten. B en W wilden de lande lijke norm van 6% toepassen voor de OGB, maar dat vonden alle vier fracties teveel. Het college is daaraan tegemoet gekomen met een voorstel niet verder te gaan dan 4%. De SGP had in de com missie financiën echter 3% als maximum genoemd. Fractievoorzitter Th.Aar- noudse liet zich nog niet over het com promisvoorstel uit, maar de VVD wees het verrassend volledig af. De liberalen willen zelfs helemaal geen verhoging van de OGB. De PvdA daarentegen wilde volledig vasthouden aan de oor spronkelijke 6% voor de OGB, maar de reinigingsrechten minder verhogen dan de voorgestelde 10%. Het CDA maakte daar in de commissie financiën geen bezwaar tegen, evenmin als VVD en SGP. SGP en CDA lijken de voorstellen van b en w in zijn geheel te kunnen steunen, maar de SGP-fractie is het helemaal niet eens met de bezuinigingen op de her bestratingen en het onderhoudswerk. Ook de VVD vindt het onjuist om de herbestratingen een sluitpost te laten worden, terwijl de PvdA weer met de SGP meegaat ten aanzien van het on derhoudswerk. De SGP stelt een aantal posten voor, waarmee flink bezuinigd kan worden: speelterreintjes, dorpshuis Stavenisse, kleedgelegenheid tennisbanen Oud- Vossemeer. Het CDA wil de post aan koop kunstvoorwerpen schrappen. PvdA en CDA willen de aankoop van een super brandweerauto van drie ton voor het korps St.Maartensdijk uitstel len. SGP en PvdA vinden vijf ton voor de kleedgelegenheïd en chloorinstallatie bij het zwembad Haestinge te veel van het goede. CDA en SGP willen geld vrijmaken voor uitbreiding van het personeel bij de afdeling sociale zaken, o.a. voor meer controle op de bijstandsuitkeringen. SGP,PvdA en CDA willen strenger toe zicht op de handhaving van het slui- tingsuur(twee uur 's nachts)in de hore cabedrijven. SGP en VVD willen meer controle op de kantines van voetbalve renigingen in verband met activiteiten buiten het terrein van de vereniging. De PvdA bekritiseert het onderwijsbe leid van b en W. De socialisten ver wachten van wethouder Versluijs een beleidsvisie die niet in algemeenheden blijft steken, maar waaraan duidelijk vorm en inhoud wordt gegeven. Donderdag 8 oktober werd tussen 8 en 13 uur snelheidscontrole uitgeoefend op de Oud-Vossemeersedijk en daarbij ging het om overschrijding van de max imaal toegestane 80 km. Vervolgens aan de Ten Ankerweg waar de komsnelheid geldt van maximum 50. In totaal werden niet minder dan 22 bekeuringen uitge deeld, waarbij vooravooral de snel heidsovertreding aan de Ten Ankerweg opvallend was. Vorige week moest de politie ook nog in het geweer komen, toen er meldingen binnenkwamen of zelf werd geconstateerd van omgewaai de bomen, die een gevaar op de weg vormden. Dat was O.M. het geval op de Molensingel te Tholen, de Bram Groe- newegeweg en Paasdijkweg te Poort vliet, de Leguitsedijk te Oud Vossemeer en op de verbinding tussen Sint Maar tensdijk en Sint Annaland. Verder kreeg een landbouwer een waarschuwing, na dat hij met trekker de Roolandseweg en Pelleweg behoorlijk had bevuild met peeslik. Hij verzekerde de weg al enkele malen te hebben gereinigd, maar moest dat nog een keertje doen. De Thoolse gemeenteraad wees maan dagmiddag een verzoek af van het in terkerkelijk conit' tweezijdige ontwape ning afdeling agglomeratie Eindhoven en omstreken. Ook de gevraagde steun betuiging voor tweezijdige wapenver mindering en ontwapening van oost en west vond de raad officieel te ver gaan. "Het is een rijkszaak, naar toch hebben we wel sympathie voor het comit', lieten W. C.van Kempen(CDA) en M.Dij- ke(SGP) weten. P.van Schetsen (PvdA) haakte daarop in: "Dit is niet sarcastisch bedoeld, maar het doet me bijzonder goed dat met name de SGP het streven van dit comité positief vindt". M.van Damme(VVD) sloot zich toen ook nog maar aan bij de vorige sprekers. Zonder slag of stoot stelde de raad zich garant voor het tekort in de salariskosten van het experiment funderend onder- wijs(FORT) tot een maximaal bedrag van 15.540 gulden. J.de Bres(PvdA) be nadrukte nog dat b en w hun pogingen moesten voortzetten om de rijksvergoe- ding met de kostenstijgingen omhoog te laten gaan. "Dat is niet meer dan bil lijk", zei De Bres. Praten uit een warm hoofd Thoolse begrotingsbehandeling 1982: SGP: Niet eenzijdig bezuinigen PvdA: Regeringsnonnen leidd raad voor belastingverhoging CDA: Toenemende zorg voor zwakke in samenleving WD: Veel automatismen ver kleinen marge Zekerheid staat voorop bij bo demverontreiniging gasfabriek Eerste uitzending Omroep Zee land Muziekschool valt uit de toon Stemmen van lezers Nieuwe predikant oud geref. gem. Sint Philipsland f Fri-d'Or stimulans voor aardap pelteelt Zeeuwse dialectdag Rijks (99) in nieuwbouw Mooie zangavond in Haestinge HOOP STEEDS HET BESTE, HET SLECHTSTE KOMT VANZELF Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's Ze waren er zaterdagavond weer in Haestinge te Sint Maartensdijk, de ve renigde koren van Tholen en Sint Phi lipsland met hun dirigenten. Alleen ringvoorzïtter Felius uit Sint Philipsland was door familie-omstandigheden ver hinderd, zodat de waarnemer P. Friem uit Stavenisse het welkomstwoord sprak. Lijkt het er enerzijds op dat de koren wat vergrijzen, zo veronderstelde de wnd. voorzitter, anderszijds zijn er in onze regio goede kinderkoren, die een belofte kunnen inhouden voor een toekomstige aanvulling van de koren. Gedachtig het spreekwoord dat jong geleerd, oud ge daan is. De nog aanwezige oud-dirigent J.C. Geluk uit Sint Maartensdijk kreeg een bijzonder welkom te horen, evenals aanwezige bestuurders van beide ge meenten, maar voorzover we kunnen nagaan was alleen Sint Philipsland op dat niveau vertegenwoordigd door de aanwezigheid van de liefhebbers burge meester. en mevr. Vogel. De heer Priem toonde zich er verheugd over dat de koren van goede wil blijven om een keer per jaar zo'n avond geza menlijk te brengen en daartoe een voor ieder vrije zaterdagavond te offeren. Hij wenste tenslotte de aanwezigen een goede avond toe. Na de samenzang van psalm 150:12 en 1 en 2, werd het zang spits afgebeten door het jeugdkoor 'Po lyhymnia 2' uit Oud-Vossemeer onder leiding van mevr. J. Droogers-Vogel. Wie jaarlijks deze zangavond bijwoont ziet toch ook telkens weer enige veran dering onder de koren. Het ene gaat wat excelsior, het ander moet wat volume of stemmen inleveren naarmate de om standigheden. Dat inleveren van stem men leek er ons ook in te zitten bij 'Po lyhymnia', waartegenover het aanwezi ge en voor het koor ook aanvullende instrumentarium het uitstekend deed. Elke dirigent en elk koor mag er trou wens van overtuigd zijn, dat men niet te maken heeft met een publiek, dat als een soort concours criticus zit te luisteren, maar genoegen schept in het feit, dat de koren tot zo'n avond bereid zijn en dan zijn goede uitvoeringen uiteraard als een welkom extraatje meegenomen. 'Poly hymnia' werd gevolgd door de gem. zangvereniging 'V.Z.O.S.' uit Sint An naland onder leiding van de heer P. Bout. Als nummer 3 trad 'Laudate Do- minus 2' uit Stavenisse op onder leiding van de heer C. den Braber, terwijl er voor de pauze ook nog de zang was van het vrij omvangrijkoor 'V.Z.O.S.' uit Sint Philipsland onder leiding van diri gent J. Wesdorp. Na de pauze het op treden van 'Canticum' uit Tholen met de heer Iz. Riedijk aan dë leiding en ook het 'Smalstads' mannenkoor, weer on der leiding van Wesdorp kwam even eens aan bod, waarbij hun toegift de luisteraars zeker niet onwelkom was. De Advertentie IM koorzang werd besloten met het optre den van het kerkoor uit Scherpenisse met dirigent J. Wesdorp. Nadat de heer Priem dirigenten en begeleiders (op or gel of piano) van een bloemetje had voorzien, was er een slotwoord van bur gemeester T.A. Vogel, die zich de tolk wist van de luisteraars in zijn dank aan iedereen die tot deze mooie zangavond had willen bijdragen. Hij meende in dit geval van wat deskundige ervaring te kunnen spreken en dan vond hij dat de regio blij mocht zijn met het bezit van deze koren. Hij hoopte met de voorzitter dat er tijdige aanvulling zou blijven en het gezamenlijk optreden zich ook jaar lijks zou kunnen herhalen. Naar aanleiding van het wegvallen van het indirect contact tussen het F.O.R.T. en het ministerie van Onderwijs en We tenschappen zijn er door de PvdA-ka- merleden Van Ooijen en Veldhoen schriftelijke vragen gesteld aan staatsse cretaris Hermes van genoemd departe ment: 1Is het waar dat, sinds de opheffing van van de Innovatiegommissie Basisschool, met de drie experimenten voor funde rend onderwijs in Amsterdam, Nijme gen en Tholen, door geen begeleidende en adviserende commissie feitelijk nog contact wordt onderhouden? 2. Zo ja, bent u dan bereid stappen te ondernemen teneinde op korte termijn in deze leemte te voorzien? Waar ook door het gemeentebestuur en uiteraard de groepscommandant van de Rijkspolitie al zovele jaren op is aange drongen, is thans een feit. De groep Tholen van de Rijkspolitie is op volle sterkte en dat betekent een ploeg voor Tholen en Sint Philipsland van 29 ver- banders. De jongste aanvulling was een vierde politieman te Sint Annaland met wachtmeester M.C. van der Ent, die de laatste voorbereiding voor de aktieve politiedienst op Scnouwen-Duiveland kreeg en wachtmeester J. Putters, die in Poortvliet de gepensioneerde opper wachtmeester Dijke opvolgt. Hij kreeg onderdak in burgemeet. De derde com pletering is mej. M.J.A.M. Deeben uit Lepelstraat, die als 2e administratieve kracht vooral de kantoorstoel in de Hofstraat bezet. Heel wat jaartjes moest men het met een bezetting van nog geen 20 man doen en adjudant van Zweeden beleef de het in zijn Thoolse politie functie nog niet dat de groep compleet was. Steeds was men onderbezet en dat had uiteraard behoorlijk negatieve in vloed op het werk, mede ook om aan het noodzakelijk surveillance werk te kun nen voldoen. Inmiddels blijken burgers nu weer bezorgd te zijn, dat geen vo geltje meer de staart kan oplichten of er komt een boetebriefje op auto of in de broekzak, maar zo erg zal het ook weer niet zijn. Eerder kan men veel meer po sitieve resultaten verwachten dan per- soonlijke nadelen. Die nadelen kunnen immers ook alleen maar een gevolg zijn van eigen fouten of foutjes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1