Leerlingenbegeleiding pluspunt van het FORT Onroerend goedbelasting maar met 4i.p.v. 6%omhoog? BROEK»!! BOUMAN POTTER Twintigjarige Smerdiekenaar omgekomen bij verkeersongeluk Havenproblemen voor Tholenaars d. J <i$\MST Donderdag 1 oktober 1981 37e Jaargang no. 47 Koffie of thee A.IM.I.B. Tholen grootste in Zeeland. Beter wonen krijgt in kort geding gelijk Uien 20 cent Mentorensysteem op Oesterschelp, Its, chr. en gem. mavo De twintigjarige Jan Dingenus de Graaf Azn. uit Sint-Maar tensdijk is zaterdagmiddag! bij een eenzijdig verkeersongeluk om het leven gekomen. Omstreeks twee uur reed hij op de Postweg tussen Tholen en Poortvliet tegen een boom en over leed ter plaatse. De in Vlaardingen woonachtige douanier was op weg naar zijn ouders aan het Stenenpad in SintMaartens- dijk. Snelheidscontrole met 18 bekeuringen DEZE WEEK De individuele begeleiding van leerlingen op de vier Thoolse scholen voor voort gezet onderwijs heeft dankzij het experiment funderend onderwijs(FORT) veel meer aandacht gekregen. Sinds het nieuwe schoolseizoen zijn de Oesterschelp, de l.t.s., de christelijke en gemeentelijke mavo begonnen met het men torensysteem. Bruggen slaan Verfijnd Vervolg op pag. Parkeerterrein bij sportveld St.Annaland wordt geschrapt Het ziet er naar uit, dat de Thoolse onroerend goedbelas- ting(OGB) in 1982 niet met 6, maar met hoogstens 4% zal worden verhoogd. Dat werd donderdagavond duidelijk in de commissie financiën van de Thoolse gemeenteraad. SGP- raadslid M.Dijke wilde zelfs niet verder gaan dan 3%, maar J.de Bres(PvdA), W.L.Bijl(CDA) en M.van Damme(VVD) wilden niet zo laag gaan. Ze lieten wel duidelijk blijken, de voorge stelde zes procent teveel te vinden. Lid "Vereniging Goud-ai Zilversmeden WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Zware tegenvaller Schaduwen vooruit Tuttelhoekje Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07. Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ15,50 per halfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50 per jaar. Losse nummers 0,80 Opgave advertenties voor'dinsdag 16 00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer De uitspraak van de Thoolse wethouder, enkele jaren geleden, dat elke inspraak vertragend gaat werken, zullen we niet licht vergeten. Het gebeurde tijdens een begrotingsvergadering, waarbij aange drongen werd op de openbaarheid van commissievergaderingen. Hij had zeker het gelijk aan zijn kant, maar niet de tendens van deze tijd. Toch is sedert die periode de inspraakmode zo 'in geraakt, dat nauwelijks iemand zijn stem durft te laten horen, als de zogenaamde demo cratie in gevaar dreigt te komen. Onge merkt kom je dan tot andere uitwassen. Die gedachten speelden toch wel bij de deze week door de prot. chr. schoolraad Tholen en St. Philipsland georganiseer de bijeenkomst over de nieuwe wet die staat te komen over inspraak bij het on derwijs. Dat wordt een 'medezeggen schapsraad'. Op hoger niveau werd ont dekt. dat het bijzonder onderwijs via een door leden gekozen schoolbestuur in feite een democratischer instelling is, dan de scepter, die het gemeentelijk be stuur zwaait over het openbaar onder wijs. Weliswaar ontstonden daar in de loop der jaren oudercommissies, maar aanvankelijk beperkte zich de democra tische inspraak tot het organiseren en financieren van schoolreizen of het schenken van koffie op de ouderavond. Nederland zou Nederland niet zijn, als het daarin aanleiding zag om verder te democratiseren en tegelijkertijd weer een commissie in het leven te roepen. Het wetsontwerp 'medezeggenschaps raad' staat nu al vergevorderd op stapel. Ouders, waarvan er niet weinigen blij zijn. dat een gedeelte van de opvoeden de taak door het onderwijs wordt over genomen, moeten zonodig weer een vinger in de pap'krijgen. Met z'n mee em z'n tegens. Een doorbreken mogelijk van bestuurs-dictatuur, maar anderzijds niet zelden een onrustwekkende aangele genheid in het schoolgebeuren. Als het aan sommigen zou liggen, moeten ook kleuters inspraak krijgen. De wens van die kleintjes of ze in de pauze koffie dan wel thee wensen. Democratie kan ook wel eens te ver gaan. Zover dat peuters zeggenschap krijgen in koffie of thee. Het eerste zal dan wel zwart zijn wegens de milieuvriendelijkheid De ANIB Tholen en St. Philipsland is de grootste afdeling van Zeeland. Dat is wel een bewijs dat er in onze regio wel degelijk behoefte bestaat aan een bond van gehandicapten en arbeidsonge schikten. Voorzitter Zoeteweij bracht dat vrijdagavond in St. Maartensdijk naar voren tijdens een ledenvergadering van de ANIB. Hij bracht naar voren, dat 1981 wel het jaar van de gehandicapten is, maar er moet nog veel gebeuren. Zo is er een lijst samengesteld over de toegankelijkheid van gebouwen. Waar nodig wordt ge probeerd daar in samenwerking met de betrokken instanties verandering in te brengen. De goede cotaacten met b. en w. hoopt de ANIB in de toekomst nog uit te breiden, aldus voorzitter Zoete weij. Als nieuwe bestuursleden werden mej. v.d. Werff en de heren Wagemakér en van Haaren gekozen, in pl ats van mevr. van Alfen-Bout en dhr. van Be- veren. Adviseur dhr. F. Jelderda gaf op verschillende punten nog een nadere toelichting. De rondvraag leidde ook nog tot aardige discussies. De president van de Middelburgse rechtbank, mr. G.R. Andre de la Porte, heeft woensdagmorgen uitspraak ge daan in het kort-geding, dat J.L. Van- saarloos en zijn vrouw J. van Saarloos- van der Meijde tegen de stichting Beter Wonen hadden aangespannen. De president heeft hun vorderingen, schorsing van de door de kantonrechter uitgesproken huisuitzetting wegens huurschuld, ontzegd. Bij zijn vonnis van 1 september had de president de huis uitzetting voorlopig tot 1 oktober opge schorst. Beter Wonen beraadt zich nog of de huisuitzetting na 1 oktober kan gebeuren omdat dhr. en mevr. van Saarloos bij de Middelburgse rechtbank in hoger beroep zijn gegaan tegen het vonnis van de Thoolse kantonrechter. Veiling St.Annaland dinsdag 29 sep tember: uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl 20.00-20.30, drielingen maat 35/40 15. aanvoer 120 ton. Bintje 1 21-22, drielingen 9, bonken 21, kriel 45-50, Irene 27, aanvoer 25 ton. St.Maartensdijk: Bintje 17.10-19.10, Ei genheimers 17-18. aanvoer 16 ton. Uien 40 opw.kl.2 nl 20, drielingen maat 30/40 15, aanvoer 14 ton. Tijdens de Fort-middag en avond in Haestinge was ook een leraar uit Duitsland aanwezig, die kennis maakte met de vorderingen van het experiment funderend onderwijs. Hij heeft in het kader van een internationale uitwisseling drie weken op de gemeentelijke Mavo in Tholen gewerkt. Rechts Manfred Solldorf uit Nettetal, 15 km. van Venlo, waar hij Nederlands geeft aan een Gymnasium, hr. C.M. Almekinders, leraar duits aan de Gem. Mavo, die na de herfstvakantie naar de school van dhr. Solldorf gaat. Het ongeluk gebeurde tussen de zoge naamde bocht bij boertje de Jong en Bloemhof. Volgens de reconstructie van de politie raakte Jan de Graaf na een flauwe bocht naar links op de linker weghelft. Vervolgens stuurde hij scherp naar rechts. Vermoedelijk verloor hij de macht over het stuur, waarna de auto over de velgen van de linker wielen naar rechts ging. Het voertuig kwam dwars op de weg en door de snelheid sloeg de auto over zijn linkerzijde over de kop. De politie neemt aan, dat het voertuig door de lucht is gevlogen omdat een deel van het spoor ontbreekt. De auto draai de 180 graden om zijn as en belandde met het dak tegen een boom in de noor delijke berm. Dokter R.H.Padt uit Poortvliet kon niets meer uitrichten. Het slachtoffer werd overgebracht naar de aula op de begraafplaats in Tholen, waar dokter A.C.J.Noteboom uit Sint- Annaland de lijkschouwing verrichtte. Dit was het tweede eenzijdige verkeer songeval in september waarbij een dode te betreuren viel. Nadat een ingrijpende reorganisatie bij Muller Thompson al aan enkele Thole- naren hun havenbaan heeft gekost, dreigen er opnieuw moeilijkheden voor dertien Thoolse werknemers bij Seaport Terminals in Rotterdam. Volgens een driejarig beleidsplan moeten er in 1982 tweehonderd arbeidsplaatsen verdwij nen. Er wordt gedacht aan een regeling voor vervroegd uitreden bij 57 'A jaar, een vertrekpremie, bemiddeling bij her plaatsing en in laatste instantie ge dwongen ontslag. Bij Seaport Terminals werken 800 mensen, zodat 1 op de 4 werknemers zijn baan dreigt kwijt te ra ken. De politie heeft op woensdag 23 sep tember een snelheidscontrole gehouden, die aantoonde dat het nog hard nodig is. Er vielen achttien bekeuringen, waarvan vijftien voor het te snel passeren van de Stoofstraat in Poortvliet en drie op de Postweg tussen Tholen en Poortvliet. Zaterdagavond was er een routinecon trole op alcolholgebruik en snelverkeer. Van vier automobilisten werd een blaasproef gevraagd, maar het was alle maal negatief, zodat er voor niemand verdere maatregelen nodig waren. Mondigheid tot op de kleuter school toe 0 Welzijnsuitgaven afwezigen in begrotingskader. 0 Subsidies voor de Thoolse vereni gingen 0 Leerlingenbegeleiding bij het voorgezet onderwijs 0 Nieuwe bestuurders bij opheffing kanaalschap 0 Commissie financiën wil minder geringere o.g.b.-verhoging 0 T.V in het A.B.G. 0 Medezeggenschap bij het onder wijs op komst 0 GEzelligheid voor fiiplandse be jaarden in Genemuiden 0 Gezellig Accelerando eeuwfeest besloten 0 Werkgelegenheid Thoolse haven werkers in gevaar 0 De Zeeuwse collecte komt eraan, evenals die voor gehandicapten. 0 Thoolse tennistitels voor Marian v.d. Berge en Leen Goedegebuure 0 Voetbalclubs draaiden goed ANDERE TIJDEN, ANDERE ZEDEN Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's Woensdag waren daarover positieve ge luiden te horen tijdens de presentatie van de verschillende nulgroepen van het FORT in Haestinge te St.Maartensdijk. De betrokken leerkrachten werden door het regionaal pedagogisch centrum Zeeland(RPCZ) op hun nieuwe taak voorbereid tijdens een tweedaagse cur sus in Meulvliet te Tholen. Een mentor is meer dan een klassele raar' zegt de projectleider van het FORT, dhr.B.Latuheru van het RPCZ. "Bij de mentor kan de leerling niet al leen zijn moeilijkheden met het huis werk bespreken, maar ook problemen van emotionele aard, die belemmerend werken bij de studie. Zo wordt een ver trouwensrelatie opgebouwd en daar help je de kinderen alleen maar mee. De mentor gaat sommige zaken ook anders beoordelen wanneer hij de problemen van de leerlingen kent", aldus dhr.La- tuheru. Het (brugklas)mentoraat is een van de drie middelen die de nulgroep continue leerlingenbegeleiding heeft oontwikkeld om bruggen te slaan. Bruggen over de breuken die worden gevormd door de overgangen van de ene naar de andere klas en van de ene naar de andere school. De ontwikkeling van het kind vertoont een doorlopende lijn. Daaraan is het onderwijssysteem niet aangepast. De (brugklas)mentor is een vaste tus senpersoon bij het voortgezet onderwijs tussen enerzijds leerlingen en anderzijds leraren, directie, ouders. Bovendien is hij/zij voor alle partijen vraagbaak. De mentor ziet er als eerste op toe, dat het kind zich snel thuisvoelt op school. Dit is een belangrijke voorwaarde voor een evenwichtige ontwikkeling. Een ander middel bij de continue leer lingenbegeleiding is de rapportagekaart. Om goed op de hoogte te zijn van de ontwikkeling van het kind is er een overzicht gemaakt, waarmee gegevens op eenzelfde manier kunnen worden doorgegeven en gelezen. De uitwisse lingsrapportage voor een meer gerichte en doeltreffende informatie-overdracht wordt gehanteerd bij de overgang van kleuter- naar lager onderwijs en lager en voortgezet onderwijs. Het derde middel is de Tfülpverlening aan kinderen met problemen. Op elke school zitten wel leerlingen die moei lijkheden ondervinden bij het leren. De leerkracht probeert die zoveel mogelijk uit de weg te ruimen, maar in sommige gevallen heeft hij hulp nodig. In het kader van het FORT is aan de Veste in Tholen een orthodidact verbonden die helpt bij het zoeken naar oplossingen. Het FORT mikt vooral op de betere aansluiting van het lager op het voort gezet onderwijs. Bij de laatste vorm merkt men het meest van het experi ment,"wént bij het kleuter- en het lager onderwijs is de integratie al jaren aan de gang. De wet op het basisonderwijs sti- Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 Tel. 01670 - Steenbergen 33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie 1M Advertentie IM De staatssecretaris van binnenlandse zaken staat de gemeentebesturen een verhoging van de tarieven toe met 4%. De commissie financiën had daar ook geen moeite mee ten aanzien van de zwembaden, hondenbelasting, bouwle- ges, hondenbelasting, rioolrechten, enz. "Die tariefsverhoging is nodig om bij het verlenen van diensten niet achteruit te gaan", zei De Brea. Evenals vorig jaar, hikte hij echter wel tegen de 10% verho ging van de reinigingsrechten aan. Wet houder C.J.Moerland herinnerde eraan, hoe met de raad een afspraak werd ge maakt om gedurende vier jaar de reini gingsrechten met steeds 10% te verhogen gezien de kosten van het Tuttelhoekje en De gymnastiekvereniging W I.K won tijdens de optocht in het kader van de feestweek 100 jaar Accelerando in Sint-Annaland de' eerste prijs. Voorzitter G. Goedegebuure PZN bestuurde zelf de tractor die de prachtig versierde wagen trok met daarop en erachter 65 meest jeugdige leden in oude badmode: een lange korte broek (lichtblauw gestreept) en een witte trui. Voorzitter Goedegebuure kon na al die inspanningen de eerste prijs in ontvangst nemen van dhr. J.C. Kooijman, voorzitter van de dorpsgemeenschap. De wagen voerde o.a. een spandoek mee met het opschrift: 'WIK Willen is Kunnen. B. en w. wanneer de nieuwe sportzaal? de aanschaf van de vuilverdichter. "We hebben dat toen dankbaar aanvaard en in 1982 zullen we de derde verhoging moeten toepassen", zei Moerland, waarmee met name Van Damme het roerend eens was. De Bres erkende dat de Thoolse belas tingen laag zijn in vergelijking met an dere gemeenten in Zeeland. Toch vond hij dat bepaalde verhogingen achterwe ge moesten blijven gezien de financiële situatie van de minst draagkrachtigen. Moerland gaf toe, dat belastingverho gingen in deze tijd nogal wat betekenen, maar als het niet gebeurt, moeten de gevolgen aanvaard worden. "We zullen gezamenlijk moeten overleggen om be zuinigingen toe te passen en werken uit te stellen, want het is een erg zuinige begroting. Er is een flink bedrag nodig om de zaak dekkend te krijgen", zei de wethouder. Van Damme wilde het huishoudboekje van de gemeente kloppend maken en de pijn zo klein mogelijk houden. "Prak tisch ieder huishouden gaat reëel terug en daar kan men niets met 6% verhogen, zodat er aankopen uitgesteld moeten worden. In dit verband vraag ik me ook af: kan dat nog wel, 390.000 gulden voor een parkeerterrein bij het sportveld in St.Annaland? Ook het dorpshuis Stave- nisse is een zware tegenvaller. Ik dacht dat er steeds over een bedrag voor de totale bouw gesproken werd en niet al leen over de uitbreiding. Nu wordt er voor het opknappen van het oude ge meentehuis 75 mille uit het monumen tenfonds gehaald. Dat is wat camouflage van b en w", zei het VVD-raadslid. Bijl zei accoord te gaan met alle voor gestelde verhogingen, behalve de 6% voor de O.G.B."We zullen daar bezui nigingen voor aangeven, want er kan ook nog wel geschrapt worden in de be groting". aldus het CDA-raadslid. De Bres wilde graag weten wat, maar Bijl liet nog niet het achterste van zijn tong zien. "Als we nu alles op tafel leggen, kunneji we over drie weken bij de be grotingsbehandeling wel thuis blijven. Het parkeerterrein in St.Annaland staat wel op ons lijstje en aangezien dat op het bestaande oefenveld zou komen, bete kent het dat er ook geen nieuw oefen veld aangelegd hoeft te worden", zei het CDA-raadslid. De Bres noemde de be spreking van de bezuinigingen een open zaak, maar verder dan het parkeerter rein ging hij ook niet. Dijke was als enige niet zo enthousiast over het schrappen van het parkeerter rein. want zijn fractiegenoot M.P.van Dijke dringt al jaren op een verbetering van de situatie. "Ik begrijp niet. dat er nog geen ongelukken gebeurd zijn", zei Dijke. "WHS dringt zelf niet zo aan op het parkeerterrein. Alleen wanneer het eer ste etfral thuis speelt, kunnen er proble men ontstaan, maar dat is hoogstens twaalf keer per jaar voor een paar uur op zaterdagmiddag. Bovendien zal men nog op de weg paökeren als. er een par keerterrein voor 45 auto's komt", zei wethouder Moerland. Wat de voorgestelde verhogingen be trof, zei Dijke: "Allee vooruit, met de leges e.d. gaan we accoord, maar met de OGB-verhoging van 6% zullen we be slist niet meegaan 1 zei het SGP-raadslid die 3% noemde. Het tekort wilde hij dan afsnoepen van de reservering voor het dorpshuis in St.Annaland. Van Damme en De Bres sprongen op de kast: "Dat kunnen we niet maken? zei het PvdA- raadslid en de VVD'er vulde aan met: "Plannen maken en geen centen vote ren. dan zitje op een hellend vlak. Het wordt ook alsmaar duurder". Wethouder Moerland wees Dijke erop. dat je investeringen voor een heel jaar moet ramen, anders keuren g.s. de be groting niet goed. Hij wees er verder op, dat dit jaar ontzettend veel uit de reserve gebruikt wordt: vier miljoen gulden. "Dat werpt z'n schaduwen vooruit, want als de reserves weg zijn, moeten we geld gaan lenen tegen een veel hogere rente en dat geeft zorgen", zei de wethouder van financiën. De Bres pleitte ervoor om kunstgrepen te voorkomen, terwijl hij ook naar voren bracht, dat na de verkiezingen van vol gend jaar een nieuwe raadsperiode be gint. Het PvdA-raadsëid stipte nog aan. dat de aanpassing van de riolering aan de nieuwe voorschriften, een geweldige investering zal vergen. "Daarvoor is rijkssubsidie nodig, maar dat is een on haalbare zaak als we het niet aandurven om zelf de rioolrechten met 3% te ver hogen", aldus De Bres. Tijdens de discussie bleek nog„ dat de uitbreiding van de aula op de begraaf plaats in Tholen veel duurder zal wor den dan was geraamd. De Bres wilde de wensen van de brand weer nog eens op een rijtje zetten gezien de geraamde brandweerauto voor St.Annaland van 140.000 gulden en een voor het korps St.Maartensdijk van drie ton. Wethouder Moerland zei, dat de regionale brandweercommandant geadviseerd heeft om voor St.Maartens dijk een hele grote brandweerauto aan te schaffen met hoge en lage druk. Dat moet de hoofdbrandweerauto van het eiland Tholen worden. De commissie sprak ook nog over de tarieven voor het storten van uien e.d. op het Tuttelhoekje bij Scherpenisse. Van Damme nam krachtig stelling tegen het voorstel van b en w om het tarief voor een hangwagen achter tractoren te ver hogen van 16.00 naar 34,50. Dat is hetzelfde tarief als voör een vrachtwa gen. De stem uit de praktijk sprak over onoverkomelijke bezwaren en eenzijdi ge oplegging van lasten. "Je dupeert de aanvoerders van de veilingen, terwijl er van de uien op het Tuttelhoekje geen twee procent overblijft. Als het 34.50 wordt, gaat men de uien op eigen terrein opslaan en dan krijg je overal hopen en stankoverlast", zei het VVD-raadslid. Wethouder Moerland vond 18^0 ook een heel verschil, maar hij meende dat een aanhangwagen achter een tractor net zoveel meeneemt als een vrachtauto. "Het was als knelpunt gesignaleerd en als je uitzonderingen maakt, schep je een precendent", zei de wethouder, die toch toezegde nog eens in het college van b en w te overleggen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1