Bezwaarschriften op Stadskern Tholen en Kom Poortvliet toegelicht Fliplandse PVAB tegen hogere wethouderswedden Nelly Breker in Nicaragua Geringe animo huizen A.J.Polder maant gemeente tot voorzichtigheid Donderdag 24 september 1981 EENDRACHTBODE 11 Plaatselijk ter inzage Twaalf stuks Stadsherstel Een monument Geen uitbreidingsmogelijkheid Poortvlietse individuele belangen... belemmert Kornaat: onbegrijpelijk in tijd van bezuinigingen "Het is eigenlijk een beetje onbegrijpelijk, dat men in een tijd van bezuinigingen nog doorgaat om dergelijke zaakjes te ver ruimen, al kan 't dan wel een trend zijn". PVAB-raadslid A.P.Kornaat zei dat in de gemeenteraad van Sint-Philipsland naar aanleiding vam een voorstel van het provinciaal bestuur van Zeeland om de wethemderswedden te verhogen. Burgemeester: desillusie, maar niet zo gauw wanhopen Het beleid van de Sint-Philipslandse gemeenteraad om met huizenbouw en een nieuwe school Anna Jacobapolder een im puls te geven, lijkt niet de gewenste vruchten af te werpen. Die vrees is gebaseerd op de toewijzing van vijf in aanbouw zijnde woningen in Steintjeskreek, het uitbreidingsplan van Anna Ja cobapolder. Ondanks dat er elf woningzoekenden waren, wer den er vier huizen toegewezen. Er is dus nog één woning over. Hoewel die pas eind oktober klaar is en nog een huurder ge vonden kan worden, was met name de SGP-fractie somber over de bouwplannen voor 1982 en verder. Opschuiven Leegstand Aggregaat De commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Tholen had donderdag 17 sep tember een makkie, omdat het meer een luisteren kon zijn dan dat een standpuntbe paling werd gevergd. Om de burger aan alle trekken te laten komen die de huidige democratie maar kan vergen, is er niet alleen de mogelijkheid om op een bepaald bestemmingsplan schriftelijke bezwaren kenbaar te maken, maar wordt er ook nog een avond uitgetrokken die ingediende opmerkingen nader toe te lichten. Het brengt in het algemeen weinig nieuwe aarde aan de inspraakdijk, maar het gevoel kan er zijn dat dan toch het volle pond is ontvangen. Voor deze commissievergadering was het VVD raadslid J.L. van Gorsel ver hinderd en een plaatsvervanger ontbrak. De commissievoorzitter burgemeester E. Baerends benadrukte bij de opening van de vergadering, die op de publieke tribune met name door enkele inwoners van Tholen en Poortvliet werd bijge woond, dat dit een bijeenkomst was, waarbij men niet gaar discussiëren over het hoe en waarom, maar veel meer het aanhoren door de commissie van datge ne wat mogelijk op de al eerder ontvan gen schriftelijke opmerkingen nog wat vraagtekend had opengelaten. Wel kon er in zoverre een tegenspel zijn, dat de commissieleden zich voor nadere infor matie konden richten tot de toelichters. Maar in hoofdzaak toch kennelijk een bijeenkomst met dë bezwaarden aan het woord. Namens de stichting stadsherstel Tholen was de heer P.A. Boot woordvoerder en hij lanceerde een algemene opmerking, die later door een andere spreker werd ondersteund, maar in feite duidelijk al gemene instemming had van bezwaar den. De opmerking namelijk, dat een ontwerp van een toch vrij ingrijpend bestemmingsplan niet alleen maar ter inzage moet liggen op het gemeentehuis te Sint Maartensdijk, maar eventueel in alle plaatselijke openbare gelegenhe den, zoals bijvoorbeeld de bibliotheek en toch zeker in die kern waar het om gaat. Niét iedereen heeft tijd, ruimte of vervoer om naar Sint Maartensdijk te komen, terwijl de belangstelling of de betrokkenheid daarbij toch aanwezig kan zijn. Hierop kwam later weliswaar geen commentaar van de voorzitter, maar het ligt wel voor de hand dat die opmerking voor de toekomst ter harte wordt genomen. Tegen het ontwerp-bestemmingsplan "Stadskern" te Tholen werden 12 be zwaarschriften ingediend, t.w. van de stichting Stadsherstel, aannemer A. de Korte, levensmiddelenbedrijf J. Kleppe, de heer P.J. Kleppe van de Oudeland- sestraat 18, Burgers Aannemersbedrijf, de heer D. Burgers, Ten Ankerweg 60, overigens t.a.v. het pakhuis in de Re- gentessestraat, physio-therapeut H. Nieuwenhuis voor het praktijkpand Markt 28 en 30, de Rabobank tegen de bestemming achtertuin Eendrachtsweg, de fa. M.C. van Splunter voor wat de bereikbaarheid betreft van de bedrijf- singang aan de Regentessestraat, de heer G. Vis voor het afstaan van het achtererf Doelweg, de heer J. Riedijk voor het afstaan van een gedeelte groentetuin, en de heer J.J. Melse door beperking van uitbreidingsmogelijkhe den perceel Markt 24-26. Niet alle be zwaarden waren present en vonden een mondelinge toelichting dus kennelijk niet meer nodig. Dat doet ook niet af aan serieuze beoordeling. De heer Boot wees er op, hoe de stich ting Stadsherstel haar bezwaarschrift heeft omvat met een 8 tal punten. Het erkent, dat het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen blijkens haar toelich ting op het bestemmingsplan duidelijk goed op de hoogte is van de Thoolse historie, maar kan er dan toch moeilijk inkomen, dat via dit ontwerp het zuide lijk Bastion wordt bebouwd met wonin gen (einde Bosstraat). Evenmin waarom het gedempte gedeelte van de gracht bij de Molenvlietsestraat wordt bestemd tot groenvoorziening. De'stichting begreep overigens wel, dat het hier om een kwestie van kosten gaat. De kracht is 30 jaar geleden gedempt in de werkver schaffing. De Stichting vraagt zich voorts af of het aantal openbare gebou wen in het plan wel zo omvangrijk moet zijn als is aangegeven. Ze is van oordeel, dat er voor enkele punten zeker wel een andere bestemming mogelijk is. De Stichting is evenmin gelukkig met de mogelijke vrijstelling van woningen met een schuine kap, waarnaar wel wordt gestreefd, maar als er een vrijstellings mogelijkheid is, weet men weer niet waar het einde zal zijn. Wat is dan ook een basis om van de verplichting tot de bouw van een schuine kap ontheffing te gaan verlenen. Na de toelichting door de heer Boot op de bezwaarpunten, liet het PvdA-com- missielid P. van Schetsen geen twijfel bestaan over het nut van Stadsherstel. De voorzitter evenmin, zoals uit zijn antwoord bleek. Toch vroeg de heer Van Schetsen zich af in hoeverre een stich ting haar ingediende bezwaren als groter lichaam meer ontvankelijk kan maken dan een particulier. Het komt immers voor dat er particuliere bezwaren zijn ingediend, waartegen van de zijde van Stadsherstel helemaal geen terughou dendheid bestaat. Integendeel. De voorzitter antwoordde dat zeker ook de particulier niet te kort gedaan wordt. Wel erkent hij dat er verschil kan zijn door een wat breder algemene belan genbehartiging via Stadsherstel en het bezwaar van de particulier. Bij monde van Burgers Aannemersbe drijf in de Regentessestraat, dat zou moeten verdwijnen uit het komplan werd aangevoerd, dat dit bedrijf op geen enkele manier overlast (geluid of milieu) veroorzaakt aan de omgeving, een ter plaatse al 80 jaar gevestigd dienstverle nend bedrijf is voor de consument in en buiten de directe omgeving en het over brengen naar een andere plaats niet ge ringe kosten mee zal brengen. Een bes temmingsplan, zo werd mondeling nader toegelicht, heeft gewoonlijk grote invloed op de waarde van de percelen. Woordvoerder A. Burgers vond het trouwens onbegrijpelijk, dat men rond de hervormde kerk weer gaat bebou wen. Dat is al voldoende gebeurd aan de noordzijde. Laat men de zuidzijde zo veel mogelijk open houden en liever la ten zoals het is, dan wel als hét aanne mersbedrijf daar zou moeten verdwij nen zeker niet verder gaan dan groen strook. Hij vroeg zich af of de commissie toch wel op de hoogte is wat er voor een oud pakhuis staat en weg zou moeten. Dan breekt men echter weer een monu ment af. Het is immers een oude graan schuur, die al is gebouwd in de tijd, dat men zo'n opslag nog nodig had bij bele gering van de stad voor aanleg van graanvoorraden. Commissielid Van Schetsen kreeg desgevraagd te horen dat aan dit aannemersbedrijf 10 werkne mers zijn verbonden. De voorzitter weet dat het pakhuis niet op de monumen- ^enlys^taat^naa^jviMieWocl^raa^ komen bekijken. Het CDA-commissie- lid W.A. Bijl weet dat het van IJsselsteen is gebouwd. De voorzitter informeerde of bij eventuele verplaatsing het bedrijf zou worden geliquideerd, wat echter niet de bedoeling blijkt te zijn, aldus de heer Burgers, tenzij de kosten van ver plaatsing voor het bedrijf de pan zouden uitrijzen. De heer Burgers vond overi gens, dat er de laatste kwart eeuw al te veel oude (monumentale) gebouwen uit de oude Thoolse kern zijn verdwenen. Het schriftelijk bezwaar van de heer J.J. Melse was, dat er door het ontwerp- bestemmingsplan voor zijn bedrijf geen expansie meer mogelijk zou zijn. Dat werd ook mondeling onderstreept. Aan het bezwaar kon tegemoet worden ge komen door de voorgestane woonbe bouwing aan de zijde van de Bosstraat niet te realiseren. Er is daar toch wel een gesloten front mogelijk, meende de heer Melse, via de bouw van een muur. Het raadslid Bijl bleek het daarmee eens te zijn en verklaarde wel blij te zijn met dit bezwaarschrift, omdat het ook zijn me ning was. De heer Van Schetsen vond dat die verklaring deze avond niet paste, omdat men als commissie aan niemand noch een blijde, noch een teleurstellen de indruk wilde bezorgen, maar later aan de hand van alle gegevens een be slissing zou nemen. De voorzitter was het daarmee eens. Tholen had zijn zegje gedaan. De bezwaarden in Poortvliet, zo bleek uit het volgende te behandelen agenda punt, toonden zich over het algemeen ook belemmerd in hun expansie-moge lijkheden. Ook tegen het plan lagen een twaalftal bezwaren op tafel, t.w. van bakkerij L. v.d. Graaf, die had gecon stateerd dat ruim 9 meter van zijn achtertuin wordt afgesnoept voor groenstrook en ontsluiting, de fam. Van Eek in de Deestraat 1 die bezwaar maakten tegen bebouwing van braak liggend eigendom Paasdijkstraat 23, de heer J.M. Oudesluijs van Markt 25, die eveneens een deel van de achtertuin zal moeten missen als het ontwerp realiteit wordt. In zijn mondelinge toelichting vond de heer Oudesluijs, dat men gezien de situatie in de bouwwereld het ook op Poortvliet wel kalmpjes aan kan gaan doen en verder had hij eigenlijk ver wacht nog dezelfde avond al een uit spraak mee naar huis te kunnen nemen. Hij vond in het algemeen dat bedrijfs belang zwaarder weegt dan bouw van een nieuwe bungalow, waarvoor toch al plaats is in de Deestraat. De heer H. van IJsseldijk tekende protest aan, omdat uitvoering van het ontwerp hem zou belemmeren in de uitoefening van zijn bedrijf, met name dan het magazijn Rozemarijnstraat 4. Hij nodigde in zijn mondelinge toelichting de commissie uit de situatie ter plaatse eens te komen be kijken. Realisering zou de waarde van zijn winkel aanmerkelijk doen dalen. Bezwaren waren er eveneens van de heer C.H. van Vliet in Deestraat 11 om dat er een verbindingsweg naar de Achterstraat wordt gerealiseerd, wat een aantasting betekent van het landelijk klimaat. Poortvliet is tenslotte toch geen groeikern. De fam. van Eek, evenmin voor mondelinge toelichting aanwezig, had bezwaar ingediend tegen bebou wing van weigrond en boomgaard in de Deestraat. Daardoor verliest Poortvliet haar landelijk karakter en het pas niet in het bestaande woningenbestand. De heer A. Bouman gaf wel mondelinge toelichting op zijn bezwaarschrift. Hij meende, dat zijn bedrijfsbelangen er bepaald niet gunstiger op worden en verdere uitbreidingsmogelijkheden worden bevroren, zowel in Molenstraat als Paasdijkstraat. Inmiddels zijn daar ook weer nieuwe aankopen gepleegd. Hij zag geen duidelijke reden, die dit ontwerp rechtvaardigen en verzocht het oorspronkelijk plan weer als uitgangs punt te nemen. Mevrouw Mullié was woordvoerder van de firma Mullié die bezwaar heeft dat van de Smidsstraat-bebouwing straat wordt gemaakt. Dat strookt niet met wat de familie in feite voornemens was te gaan doen. Voor de familie Mullié blijft essentieel dat in de omgeving toch ge bouwd mag worden. Een nadere infor matie van de voorzitter had tot gevolg, dat de familie M. in overleg met directie gemeentelijke ontwikkeling hun plan nen ander zullen ontvouwen. Dan kan een concreet oordeel worden gevormd. Met terugwerkende kracht tot 1 januari zou het per jaar 9984 gulden wordem en per 1 juli j.l. 10.284 gulden. Burgemees ter T.A.Vogel sprak over 'een verho- ginkje van niks'. Hij noemde dit de nor male aanpassing, zoals die overal ge beurt. CDA-raadslid J.de Jager dacht eerst nog dat Kornaat net zoals in Assen, wethouders wilde afschaffen. In de Fli plandse gemeenteraad worden de twee Dat bleek woensdagavond 16 september in de gemeenteraad bij de vaststelling van de vragenlijst nieuwbouw/ ver nieuwbouw 1982,1983 en 1984. Hier voor golden het vestigingsbeleid van de Fliplandse raad en de nota Bewonings- patroon van de provincie als uitgang spunten. Onderzocht was, hoeveel van de in de laatste vijf jaar gesloten huwe lijken een vestiging in Sint-Philipsland tot gevolg hadden: vorig jaar vestigden 10 van de 12 bruidsparen zich in Flip- land, in 1979 was dat 9 van de 14, in 1978 vijf van de negen, in 1977 zeven van de achttien en in 1987 elf van de negentien. Rekening houdend met het feit, dat een aantal huizen gebouwd moet worden voor economisch- en sociaal gebonde- nen en er voorts woonruimte beschik baar moet zijn voor bijvoorbeeld oud inwoners van Sint-Philipsland, echt scheidingen e.d. kwamen b en w tot een prognose. Daarbij hielden ze rekening met het feit, dat er af en toe woonruimte vrijkomt door overlijden en vertrek. Daartegenover staat dat tien procent van het aantal te bouwen woningen be schikbaar moet worden gesteld voor rijksambtenaren. In bestemmingsplan Steintjeskreek zijn in 1982 vijf huurwoningen(woningwet) en een vrije sectorwoning gepland, in 1983 geen enkele Woping en in 1984 drie woningweten twee premiekoopwonin gen. In plan de Luijster I in 1982 vijf premiekoopwoningen. In plan de Luij ster II in 1983 tien huur- en drie pre miekoopwoningen en in 1984 zes huur-, een vrije sector- en drie premiekoopwo ningen. In Anna Jacobapolder is nog de moge lijkheid aanwezig, dat in 1983 na sloop van de bestaande chr.school maximaal zes huizen gebouwd worden: vier huur- en twee premiekoopwoningen. Voorts is in de vragenlijst opgenomen, dat per jaar drie huizen zullen worden verbeterd voor meer dan 10.000 gulden en dat per jaar twee woningen zullen worden afge broken of onttrokken aan de woning voorraad. Raadslid A.P.Kornaat(PVAB) vond, dat men voor een prognose niet alleen maar naar het verleden moest kijken(aantal huwelijken), maar ook naar de toe komst. Met name de leeftijdsopbouw zou in de woningbouwplanning moeten worden betrokken. Bij zijn fractiegenoot C.den Braber, CDA-raadslid J. de Jager en SGP-frac- tievoorzitter L.den Engelsman leefde de vraag, of zo'n vragenlijst voor de nieuwbouw na vaststelling nog te ve randeren was en of met name Anna Ja cobapolder opgeschoven zou kunnen wórden. "Anna Jacobapolder moet leefbaar blijven, maar op de lijst met woningzoekenden staan verschillende jonge mensen uit de Polder die daar niet willen wonen. Je moet hemel en aarde bewegen om de huizen in Steintjeskreek vol te krijgen. Hoe moet dat in de toe komst?", zei Den Engelsman. Burgemeester T.A.Vogel bracht naar voren, dat het plannen van vage dingen altijd moeilijk is. "Uit de vragenlijst volgt echter de woningtoewijzing door het ministerie, dus je moet niet te laag zitten, maar ook weer niet te hoog. De kleine kernen staan sterk in de belang stelling. Woningbouw is noodzakelijk, anders kun je de scholen en het vere- ningsleven niet in stand houden. Tot 1985 mogen er in Anna Jacobapolder twintig huizen bijkomen of vijftig inwo ners, volgens de nota Bewoningspa- troon. De Polder telt nu 370 mensen en dat mogen er in 1985 een 420 zijn en in 1990 twintig meer: 440. Voor de korte termijn, 1982, zijn de prognoses van het aantal te bouwen huizen hard, maar op langere termijn zit er meer speling in. Anna Jacobapolder is voor iedereen een desillusie, maar je moet niet zo gauw wanhopen. We hopen op jonge gezin nen en volgend jaar bouwen we weer huizen' maar het geeft te denken. De huidige situatie maant tot voorzichtig heid, maar dat zit in de vragenlijst ge bouwd. Als de vijf in 1982 in Steintjes kreek te bouwen huizen slecht gaan, zullen we de grenspalen verzetten. Als volgend jaar de nieuwe school in Anna Jacobapolder gebouwd wordt, moeten we wel zo gauw mogelijk het gat van de te slopen oude school dicht maken. Dat kan in 1983", aldus de burgemeester. Hij gaf Kornaat toe, dat vorig jaar veel gebaseerd was op het aantal huwelijken, maar nu was dat niet de enige maatstaf geweest bij het opstellen van de vragen lijst. De Jager merkte nog op, dat het mis schien bevorderd zou kunnen worden om de nieuwe ambtenaar(opvolger van dhr.Bruijnooge, die burgemeester G.van den Berg is gevolgd naar Genemui- den)in Anna Jacobapolder te laten wo nen. "Ik denk dat de Anna Jacobianen dat ook wel leuk zouden vinden", zei de burgemeester onder veel hilariteit, met name over zijn nieuwe woord voor de Polderbewoners. Wethouder L.Walpot liet ook zijn licht nog schijven over de woningbouw. Hij bracht naar voren, dat een bestem mingsplan, waarmee ruimte geschapen wordt voor huizen, een van de meest starre factoren is, die moeilijk terugge draaid kan worden. "Een prognose is veel flexibeler. Als een woningcontin gent wordt toegewezen, kun je daarvan een aantal huizen niet bouwen en de premies teruggeven 1 zei Walpot. Hij vroeg verder aandacht voor de leeg stand. "Bestaande woningen die in de kern leeg komen, worden niet zo gauw door eigen inwoners gekocht. Je zou die huizen moeten kunnen opknappen voor jonge mensen om minder beslag te leg gen op grond voor uitbreidingsplannen. Dat zou ook minder straten en dus min der kosten betekenen", zei Walpot. Hij herinnerde nog aan de problemen met aannemer Plomp in Steintjeskreek. Volgens hem zaten er voor de gemeente verschillende haken en ogen aan toen er een andere directie kwam. De burgemeester was het met Walpot eens, dat er wat aan dorpsvernieuwing en aan de leegstaand moet gebeuren. Hij had daar zelf al gedachten over, die mogelijk bij de begrotingsbehandeling uitgewerkt zouden kunnen worden. De raadsvoorzitter wilde met name de Voorstraat aanpakken. Hij vond het jammer, dat er in Anna Jacobapolder geen stichting dorpsgemeenschap was die als een soort platform kon fungeren. wethouderszetels bezet door SGP en CDA. De PVAB valt er als enige buiten. De burgemeester liet weten, het stand punt van de PVAB ter kennis te zullen brengen van het provinciaal bestuur. SGP en CDA stemden met de verhoging in. De gemeenteraad verleende gemeente werkman A. Kosten(63)per 1 oktober op de meest eervolle wijze ontslag als tweede gemeentewerkman en als beambte van de begraafplaats. Hij maakte gebruik van de VUT-regeling. Tegelijkertijd werd dhr.G.R.Goedege- buure uit Sint-Maartensdijk uit veertien sollicitanten met algemene stemmen tot nieuwe hovenier benoemd. PVAB- raadslid C.den Braber stelde het op prijs, dat dhr.Kosten de weg van de VUT-regeling gekozen had, waardoor een jonge kracht kon worden benoemd. "Wanneer dit in alle bedrijven zo ge beurde, zou het aantal werklozen wel veranderen", zei Den Braber. Een al oude wens, aanschaf van een stroomaggregaat voor de brandweer, ging in vervulling met het raadsbesluit hiervoor 5002,65 beschikbaar te stel len. Dit betekende een jaarlijkse last van 1050,55 of 578,84 meer dan in de begroting was geraamd. "De post on voorziene uitgaven wordt nu wel erg dun", zei de burgemeester. De kosten waren bijna het dubbele van de oor spronkelijke raming omdat een 3.5 KVA Honda aggregaat werd gekocht in plaats van een 2.5 KVA. Op advies van de brandweerinspectie moest het een zwaarder apparaat worden, dat ook door gemeentewerken kan worden ge bruikt. Wethouder A.Kosten zei nog, dat het aggregaat niet zo intensief ge bruikt zal worden, in elk geval niet we kelijks. Raadslid Den Engelsman vond dat dergelijke opdrachten direct aan de plaatselijke middenstand gegeven zou den moeten worden omdat garage Wol- se ook voor kleine dingen altijd klaar staat. De burgemeester antwoordde, dat Wolse als enige had ingeschreven en die levert het aggregaat dan ook. "We moe ten zoveel mogelijk de plaatselijke werkgelegenheid steunen, als het de ge meente tenminste geen extra geld kost", zei de raadsvoorzitter. De gemeenteraad stelde verder de af- valstoffenverordening en de verorde ning reiniginqsheffingen vast. De bes taande regels in de Algemene Politie Verordening en de verordening op de heffing en invordering van reinigings rechten werden ingetrokken. De Jager en Den Engelsman consta teerden, dat er zowel over reinigings rechten als -heffingen werd gesproken. Verandert er wat? Wethouder L.Walpot antwoordde daarop bevestigend: "Het gaat om een fundamentele wijziging. Als je aan een straat woont, waar de vuil nisauto komt, is iedereen verplicht om të betalen, ook als je geen gebruik maakt van de diensten van de vuilnisauto". De burgemeester merkte op, dat het een modelverordening was, die in het gehele land wordt toegepast. Hij deelde mee, dat het door de gunst van de gemeente Tholen mogelijk wordt om op de stort plaats het Tuttelhoekje bij Scherpenisse afval te brengen in plaats van bij Ba vel. Het reinigingsbedrijf Boon uit Middel burg, dat in St.Philipsland de huisvui lophaaldienst uitvoert, was aan een ta riefsverhoging toe. Die blijft nu moge lijk achterwege omdat de afstand Fli- pland/Scherpenisse veel korter is dan naar Bavel, aldus de burgemeester. rSMf De 25-jarige Nelly Breker uit Tholen werkt voorde stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV) in het Midden-Amerikaanse land Nicaragua, waar na de Sandinistische over winning op dictator Somoza op alle terreinen een wederopbouw bezig is. Toch is het nog een buitengewoon arm land, waar het geweldig primitief is. Er moet onder moeilijke omstandigheden gewerkt worden en het eten is er slecht. Nelly heeft al tyfus gehad en met 40 graden koorts op bed gelegen. Een door de S.N.V. naar Nicaragua uit te zenden arts zou vitaminen meebrengen om meer weerstand te hebben. Sinds haar zestiende jaar is de Thoolse analiste eigenlijk al van plan om in de ontwikkelingslanden te gaan werken. Na de Chr. Mavo in Tholen volgde ze in Breda drie jaar de analistenschool. Nelly werkte een jaar in het Binnengasthuis te Amster dam en 3 Va jaar in het G.Z.G. te Den Bosch. Op 11 mei 1980 vertrok ze in opdracht van de S.N.V. naar Bolivia, nadat ze enkele maanden een cursus Spaans had gevolgd. Na aankomst in de hoofdstad La Paz ging ze nog enkele weken met de spaanse les door, terwijl er ook excursies waren. Begin juli zou ze in het plaatsje Ocuri in een nieuw ziekenhuis gaan werken, maar door de staatsgreep liep alles mis. De Nederlandse regering bracht zijn burgers over naar de ambassade in Lima in het buurland Peru. Drie maanden wachtte Nelly Breker daar de situatie in Bolivia af. Ze reisde veel in Peru, maar uiteindelijk zond de S.V.N. haar uit naar Nicaragua om als analiste in een door Duistsland gebouwd ziekenhuis te gaan werken. In de praktijk bleek inenten (vaccinatie) een van haar belangrijkste taken te zijn. Nelly Breker geeft in deze brief een indruk van haar werk en de omstandigheden in Nicaragua. Ze hoopt Tholen ook verder op de hoogte te houden. Hallo allemaal. Sinds 8 maart 1981, zit ik in Nicaragua en ik ben eindelijk, nu mijn contract bij de S.N.V. één jaar oud is, aan het werk kunnen gaan. Dit in tegenstelling tot Bolivia, waar i.v.m. de staatsgreep van juli 1 980 het werk op de lange baan geschoven is. Nicaragua is in politiek opzicht het om gekeerde van Bolivia, dat na een 40- jarige dictatuur onder Somoza eindelijk vrij is. Dit houdt wel in dat het land achterbleef met een enorme economi sche chaos en een bevolking met ver schrikkelijk veel armoede. Sinds 19 juli 1979, de onafhankelijkheidsdag, wordt er dan ook met man en macht aan ge weckt om weer met de opbouw te be ginnen. De macht is op dit moment in handen van de FSLN, met een junta van drie aan de top. Deze hebben ook mee gevochten in de oorlog en worden op de handen gedragen. De partij heeft dan ook een grote aan hang en op dit moment kan een andere partij zich haast niet manifesteren. Dit wordt, indien nodig met geweld, door de bevolking zelf afgekapt. Het is niet zo dat heel Nicaragua achter de regering staat, want aan de Atlantische kust zijn weer genoeg problemen. Dit is een moeilijk bereikbaar deel van wege het oerwoud en het had onder Somoza's regiem dan ook alle vrijheid want daar zat geen winst in, dus werd daar niet naar omgekeken. Met een na tionaal plan van ontwikkeling, voelen deze mensen zich weer bedreigd in hun vrijheid nu ook voor hen wetten gelden, die eerst niet van toepassing waren. Er wordt toch daadwerkelijk wat aan de ontwikkeling van de armsten gedaan. Zo was 1 980 het jaar van de alfabetisa- tie. Dit hield in dat duizenden jongeren voor enkele maanden het land introkken en zoveel mogelijk dorpjes (J20 huisjes) bezocht hebben en de mensen daar hebben leren lezen en schrijven. Dit jaar wordt alles weer bezocht i.v.m. een vaccinatiecampagne. Om een idee te geven wat deze cam pagnes inhouden, zal ik mijn ervaring vertellen die in veel gevallen nog zwaarder is geweest dan die van mij. Op 9 en 1 0 mei was de 2e etappe van de vaccinatie. De eerste was zes weken daarvoor gehouden en de derde is weer over zes weken. Zo zijn wij uit Juigalpa met zo'n 70 mensen uit het ziekenhuis op 8 mei richting plaats van bestemming gegaan. Dit was na 5 uren busreis in eerste in stantie de verzamelplaats Neuva Gui nea, De volgende morgen om 5 uur vertrokken we met een jeep en een koelbox met vaccins, polio, mazelen en DTP, totdat "de weg" niet meer be gaanbaar was. Dit was nog vrij ver om dat het die dag daarvoor niet geregend had. Het was half tien toen we uitstap ten. Daar werden we, ik samen met twee jongens, opgewacht door een jon gen uit het gehucht waar we zijn moes ten. Dit was maar goed ook, want an ders waren we er wel nooit gekomen. Hij vertelde dat het maar één bergje verder was. Nou het was een martel gang van 2Vi uur lopen over modderige paadjes van zo'n 20 a 30 cm. breed. Ik had echt het gevoel dat ik naar het eind van de wereld aan het lopen was. Maar om 12 uur, ik schat zo'n 40° kwamen we aan. M n blouse en broek kon ik na tuurlijk uitwringen en ik had een half uur nodig om bij te komen. Maar we werden vriendelijk ontvangen en te eten en lo geren gevraagd. De hele middag heb ben we gevaccineerd en om 6 uur ont braken maar 6 kinderen van de 42 om dat die ziek waren. De missie was dus teneinde. Na góed gegeten en geslapen te hebben konden we weer vroeg ver trekken. Er waren nu ezels gecharterd en om 6 uur vertrokken we. Nu had het al behoorlijk geregend dus was het flink modderig geworden, maar ik zat geluk kig droog Na 3 uur kwamen we in de volgende "communidad', waar twee anderen bezig waren. Die hebben we pony's geleend en 's middags ging de tocht weer verder nu met zijn vijven. Gegeten hebben we die middag bij een boer, die helemaal verrukt was dat ik daar bij was. Hij leefde heel geïsoleerd van elk dorpje in de'buurt en het was een hele belevenis voor hem. Hij zei mij: "Nooit in mijn leven heb ik gedacht dat iemand van zo ver in mijn huis zou zijn". Dat zo ver slaat op Holland want hij heeft geen idee waar dat dan wel is, maar 1 5 uur met een vliegtuig is wel ver. Na nog 2 uur gehobbeld te hebben kwamen we weer op het punt waar de jeep ons oppikte en om 6 uur waren we weer op de verzamelplaats. Hier ont braken nog een behoorlijk aantal men sen, want er was een andere groep met een helicopter gedropt, maar die moes ten op eigen gelegenheid weer terugko men. Enkelen hebben daar drie dagen over gedaan. Voor mij was dit een ge weldige ervaring en nu begrijp ik ook wat beter, wanneer de mensen zeggen dat ze "van ver" kómen. Uiteraard heb ik me voor de volgende campagne weer beschikbaar gesteld. Wat het werk in het ziekenhuis betreft, er is meer werk dan er personeel is. Het ziekenhuis is een streekziekenhuis, één van de mo dernste ziekenhuizen in Nicaragua ge bouwd met geld uit Duitsland. Het heeft 1 90 bedden, wat erg veel is voor een plaats als Juigalpa. Maar het fungeert b.v. ook voor de plaats waar ik was voor de vaccinatie. Het omvat dus een zeer groot gebied. Het heeft zo ongeveer alle afdelingen, zoals chirurgie, gynocolo- gie, interne geneeskunde en kinderaf delingen. Er zijn zo'n 1 2 a 1 5 artsen, die het grootste gedeelte van de tijd bezig zijn met externe consulten. Alles is gra tis, van consulten tot lab. onderzoek en medicijnen. Dit geeft de mensen een kans om te komen wat er zijn er zeer veel bij die geen dokter kunnen betalen. Op het laboratorium zijn we in totaal met 9 mensen, waarvan er overdag 5 werken. Dit is veel te weinig om aan alle verzoe ken te kunnen voldoen. We werken dus wat w£ kunnen en meer kan niet. Dit houdt in dat er nergens tijd voor is en daar lijdt de kwaliteit van het werk wel onder. Er kan veel gedaan worden om dit te verbeteren, maar dat zal heel wat tijd vergen' Bovendien is er niet zo erg veel enthousiasme bij de Nica's die er werken, wat de zaak er niet gemakke lijker op maakt. Wel kan ik goed samenwerken met twee Mexicanen die ook graag wat verande ringen willen zien aangebracht. Maar alles gaat hier erg langzaam, dus we gaan dan ook rustig verder. Het lab. is vrij simpel in de onderzoekingen en uiteraard wordt het grootste gedeelte nog met handmethodes gedaan, die in Nederland als hopeloos verouderd zou den worden getypeerd. Maar al zou de kennis er zijn om dit te vervangen door apparaten, dan ontbreekt op alle fronten geld, geld, geld. In al het werk, en niet alleen de gezondheidszorg is dit een groot probleem. Op dit moment heeft Nicaragua dan ook de steun hard nodig om het hoofd boven water te houden. De opschorting van de hulp van de V S. is dan ook weer een schadepost, maar vanuit Europa is ge lukkig sympathie voor dit land, wat het zeker ook verdient. Verder komt veel hulp uit Mexico en Cuba. De wapens b.v. zijn veelal van Russische afkomst, iets wat wel te begrijpen is nu Amerika zich zo negatief tegenover Nicaragua opstelt' Toch is ook hier de angst voor Rusland merkbaar en men zou het liefst goed wat dit betekent en het fanatisme voor hun vrijheid manifesteert zich in de milicias. Velen zijn ook gewapend en het is dan ook helemaal niet vreemd dat, zoals deze week gebeurde, er iemand aan tafel bij komt zitten, een burger, en zijn geweer rustig neerlegt op tafel. Zo is deze week het bataljon uit Juigalpa geïnterneerd en gaat voor twee weken naar de grens met Honduras. Daar zijn steeds moeilijkheden met groepen van de vroegere dictator Somoza, die vanuit Honduras het land binnenkomen. Van hieruit gaan zo'n 600 man, die daarna weer afgewisseld worden door een ba taljon uit een andere plaats. Dit bete kent, dat, wanneer er oorlog komt, alles reeds georganiseerd en getraind is. onafhankelijk van Rusland blijven, d wz. geen communisme. Maar de dreiging van Amerika is groot en is overal merkbaar. De situatie in El Sal vador is erg slecht en er wordt rekening gehouden met een interventie. Het volk is zich aan het organiseren en trainen in de zgn. milicias. Dit zijn de gewone burgers die in geval van oorlog ook mee zullen gaan, achter het leger aan. Mocht er hier oorlog komen, dan zal het ont zettend veel mensen het leven kosten, want ze vechten zich dood. De leus "Patria libre o morir" (het vaderland vrij of sterven! spreekt voor zich. En na de yecente onderdrukkingen, de periode van Somoza, weten de mensen Zo leven de mensen hier. Het jaar 1981 is het jaar van de defensie en de pro- duktie en aan alles wordt gewerkt. Aan de produktie is de afgelopen 3 maanden hard gewerkt, want de koffie en de ka toen moest geplukt worden. Enkele we ken zijn alle scholieren, werknemers op alle gebied en soldaten in de katoen ge weest. In de weekends kon iedereen die wilde, gaan werken. Iemand vertelt mij dat er in een bepaald gedeelte soms 65000 /OOOO mensen in een weekend kwa men tegen een vergoeding van de maaltijden, d.w.z. rijst met bonen.. Dit wordt hier soms 3 x per dag gegeten, afgewisseld met een stukje vlees of kip. Er is dan ook een enorme ondervoeding op het platteland vanwege de eenzijdig heid van het eten. Bovendien heeft iedereen bijna wel parasieten, die ook een hapje meeëten. Veel kinderen ster ven er dan ook op die manier en aan hele simpele dingen, want de weerstand is gering. Er zijn vrouwen bij die 25 be vallingen hebben gehad en nog 6 of 7 kinderen in leven hebben. Om dit alles wat te verbeteren, moet er nog veel en hard gewerkt worden en het zal nog vele jaren duren. Maar de wil is er en dat is het begin van de weg' Wat mezelf be treft, geloof ik dat het zeker de moeite loont hier te werken, want er is een enorm tekort aan geschoold personeel. Ik woon nog in het ziekenhuis en ben een huis aan het zoeken, wat niet mee valt' Er zijn wel huizen die aan mijn nor men voldoen, maar het zijn er heel wei nig' Ik zoek het ook niet om in zo'n houten huisje te wonen, samen met al het ongedierte zoals kakkerlakken, mie ren die gemeen bijten. En dan nog al wat vliegt, zoals muggen, kevers e.d. Dan blijf ik maar lieder wat langer in het ziekenhuis. Juigalpa is een rustig plaatsje van zo'n 20.00Q inwoners. Als vertier is er een bioscoop en een disco theek. Verder is er niets. Wel ben ik vrij snel bekend waar ik kom, want er zijn weinig buitenlanders hier. Dat is wei eens vervelend, want dan word ik ge groet of geroepen en dan heb ik geen idee waar ik die persoon van ken. In het algemeen zijn ze vriendelijk tegen me, maar kijken eerst goed de kat uit de boom wie ik ben en wat ik doe. Als ik nu nog een huis kan krijgen, dan zal ik mijn draai hier wel vinden. Met de bezoekende mensen omgaan in het ziekenhuis gaat nu al veel beter. Je begrijpt de mensen nu al wat meer. Ook ga je meer hun gewoontes kennen enz. Veel mensen uit de omgeving zijn nogal gelovig, over het algemeen R.K. Vacci natie is dan ook iets wat er nog niet altijd zo maar ingaat. "God geeft en God neemt", dus geen vaccinatie. En er is nog al wat polio en aan mazelen sterven behoorlijk veel kinderen. Maar in het al gemeen is het toch een enorme steun voor deze mensen, dat er een tastbaar feit is van de regering dat er iets voor hen gedaan wordt. Ze leven erg geïso leerd en zijn niet zo goed op de hoogte van wat er gebeurt, maar ze zijn wel erg revolutionair. Dit zijn zo wat eerste im pressies en ervaringen. Groetjes Nelly Breker, Correo Central, Apartado 20, Juigalpa, Chontales, Nicaragua.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 11