Voortvarendheid van Rehoboth school in Stavenisse was groot JL El i S Lil BOUMAN POTTER Accelerando 100 jaar BROEKHUI mmm lü Mevr. Franke al 101 jaar Herkenning belangrijk Zagerspitters aangehouden Ouders woensdag naar het F.O.R.T. Mr. J.A. de Boe CDA-statenlid HSUdv/ Donderdag 17 september 1981 37e Jaargang no. 45 TANDARTSEN WOUTERS EN VOS op woensdag 7 oktober a.s. is het spreekuur te Tholen niet van half 2 tot half 4 maar van half 4 tot half 6. Inspectrice: weemoed omdat traditie werd doorbroken 't Was een plechtige en feestelijke ure voor de Rehobothschool in Stavenisse, toen woensdagavond 9 september de officiële opening werd verricht. Ds.C. Smits, consulent van de Oud Gereformeerde Gemeente, kreeg de sleutel aangeboden van Marianne de Rijke, leerling van de zesde klas. Toch stak on derwij sinspectrice mevr.drs.W.P.Bouwman niet onder stoelen of banken, dat de opening van de chr.school ook schaduwzijden had. "Het deed mij zeer, want een traditie in Stavenisse werd doorbroken, maar u hebt uw recht en principes en dat mag", zei mevr.Bouwman. Diep gezonken Jaloers __J/VOIMING INRICHT NG Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Feestweek in St.Annaland van 21 t/m 26 september De koninklijke fanfare Accelerando in Sint-Annaland viert van maandag 21 tot en met zaterdag 26 september het honderdjarig bestaan. Er is een gevarieerd programma opgesteld, waarvan het jubileumconcert op donderdagavond 24 september het hoogtepunt moet worden. Behalve Accelerando treden dan namelijk ook de andere twee muziekverenigingen op die diri gent Xo den Toonder onder zijn hoede heeft:de brassband Excelsior uit Kloetinge, een van de beste muziekkorpsen van Zeeland en deelnemer aan het topconcours te Arnhem, alsmede de fanfare Euterpe uit Heinkenszand. 0 Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden 17 TT Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752. Telex 54520. Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07. Bankrekening 30 30 05 556. Abonnement ƒ15,50 per halfjaar, per jaar 30,— Per post 37,50 per jaar. Losse nummers 0,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contan- tinclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Het leven van iedereen en dus ook van een samenleving, drijft voor een groot deel op herkenning. Herkenning zal volgens de pedagogen dan ook de basis zijn voor veiligheid. Herkenning wekt immers vertrouwen en door vertrouwen ontstaat een gevoel van veiligheid. Het geldt voor de jongsten, het geldt even eens of misschien nog meer voor de oudsten. De herkenning door de baby van moeder is vertrouwenwekkend en daardoor weet de kleine al schier onbe wust de bescherming die er van moeder uitgaat. Het buurmeisje op de kleuter school is voor de andere leerlingen een herkenningspunt en daardoor weet ook zij of hij zich meteen in een wat ver trouwde en daardoor veilige omgeving, k het poesje in het prentenboek wordt herkend. Het leven door blijft «herken ning en communicatie met de mede mens vertrouwenwekkend Het geeft veiligheid. Geen wonder dat die be hoefte er eveneens of zeker is, wanneer men in de herfst van het leven is geko men en de winter voor de deur staat. Het voorgaande speelde ons toch door het hoofd bij het lezen van een verslag van een bijeenkomst van de nog jeugdige stichting Welzijn voor Ouderen. Daar werd gesproken over plannen die er bestaan om een verpleeghuis te bouwen. Voorzover die gedachten openbaar kwamen, zit het er niet in de eerste plaats in, dat zoiets op eigen gebied ge realiseerd gaat worden. Er werd hoog stens over een tijdelijke dependance van het A.B.G. op Tholen gesproken als haalbaar iets. Het nieuwe verpleeghuis dat mogelijk ten westen van Halsteren zou moeten komen, staat er overigens nog niet. Niet alleen wegens de bezuini gingen, maar ook door de ruzie tussen de gegadigden. Het A.B.G. wil bouwen, maar ook de stichting verpleeg- en rust huizen Zeeland (SVRZ). In de stichting Welzijn voor Ouderen kwam naar voren, dat het voor oude mensen zeer moeilijk is om over de brug te gaan. Temeer moeilijk omdat men li- cha elijke of geestelijke gebreken en dus zorgen heeft. De toch al gedupeerde wordt nog meer gedupeerd. Juist wan neer men behoeftig is, blijkt de waarde van de herkenning van enorme beteke nis. De directeur van Sint Maartenshof (een tehuis van de SVRZ) verwoordde de noodkreet van betrokkenen: "De eerste vraag van zieke mensen hier is, mogen we alsjeblieft hier blijven. Ik hoef toch zeker niet naar het A.B.G.?" Daarmee wordt niet het minste kwaad van die instelling gezegd. Integendeel, over de verzorging daar gaat de roem uit van menig familielid, die er een dierbare weet ondergebracht. Maar slechts het feit uit de eigen, vertrouwde omgeving, met bekende mensen en meubels, weg te moeten, brengt voor die behoeftige be jaarde, zielenood. Uiteraard moet er de verzorging zijn, Als het niet anders kan, zit er niet anders op dan die oude boom te verplanten, al hebben verre voorou ders daar ook ten aanzien van de natuur al voor gewaarschuwd. Menig mens is aan die verplanting bezweken. Daarom moet men zich inderdaad wel drie keer bedenken, eer men daar wat luchtig overheen stapt. Het is inderdaad uiterste nood. Als we tegenover onze oudere medeburgers echter werkelijk aan wel zijn willen doen, zullen we alles in het werk moeten stellen, hen het gevoel en de veiligheid van het herkennen te blij ven gunnen. Advertentie IM De Thoolse politie heeft in samenwer king met de rijkspolitie te watef vrijdag twaalf zagerspitters aangehouden. Acht van hen vernielden mosselpercelen en vier waren er bezig binnen de verboden afstand uit de zeewering. Het merendeel was afkomstig uit St. Maartensdijk, maar ook uit Roosendaal, Rucphen, Breda en zelfs uit Duitsland. Hun rieken werden in beslag genomen. De spitters waren bezig bij het strandje Gorishoek, het gemaal in de Noord en bij Stavenis- se. Negen politiemensen deden aan het onderzoek mee. De controle op mossel percelen en naleving van het baggerreg- lement zal worden voortgezet. Na 500 m uit de zeewering mag men pas zagers spitten. Behalve op mosselpercelen. Al leen van dijkpaal 49 voor de Scherpe- nissepolder tot dijkpaal 10 bij Stavenisse mag men van 100 tot 500 m spitten met een vergunning van de Deltafederatie. Zesde klasser Marianne de Rijke biedt ds.C.Smits de sleutel aan voor de offi ciële opening van de Rehobothschool in Stavenisse. Tussen hen in de voorzitter van het schoolbestuur, ouderling W.den Braber. Rechtsachter ds. Smits, ds.F.Mallan, voorzitter van de scholen- bond van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Links schoolhoofd W.v.d.Dikkenberg uit Sint-Annaland. in juni met algemene stemmen door de gemeenteraad werd ingewilligd. Op 26 juli vorig jaar volgde de goedkeuring van het ministerie. Inspectrice me vr.Bouwman h.vft veel voor deze school betekend. In kwam de vergun ning voor de vierklassige school met ge meenschapsruimte' waarna in december Vervolg pag. De kerk van de Oud Geref.Gem. in Stavenisse was woensdagavond vol, toen de samenzang klonk van ps 34:6 naar de berijming van Datheen. Ds.Smits las Spreuken 22 tot en met vers 18 en ging voor in gebed. "Van wat rang en kwali teit ook, hartelijk welkom in deze plechtige ure", zei ds. Smits. "Ik zou hier liever niet staan, want ds.Schinkels- hoek(wijlen de eigen predikantjheeft een voornaam aandeel gehad in de tot standkoming van deze school, maar hij heeft dit niet meer beleefd. Dat smart me, want hij was een persoonlijk vriend van me. Na zijn hartaanval bij Dor drecht vreesden we al voor zijn leven, maar er is toen veel gebed geweest en dat is verhoord. Nu is hij nog onver wacht gestorven. Hij heeft meer gedaan dan hij eigenlijk kon doen. Ds.Schin- kelshoek is van grote betekenis geweest voor de inwoners van het eiland Tholen. God regeert alles, ook de smartelijke wegen. Toch geloven we dat hij voorbe reid was", aldus ds.Smits. De predikant stemde het tot blijdschap, dat vier kerkelijke gemeenten het eens waren geworden om gezamenlijk een chr.school te bouwen: de Gereformeer de Gemeenten in Nederland te Oud- Vossemeer, Sint-Maartensdijk en Sint- Annaland en de Oud Gereformeerde Gemeente te Stavenisse. "Het gaat om de beginselen en het verblijdt ons zeer, dat ze één zijn in de school. Dat ze de beginselen trouw zijn voor de kinderen. Het was te wensen, dat velen hun kin deren niet lieten dopen, want men staat nu met een gerust hart voor de preek stoel en er komt niets van terecht. De hel ligt geplaveid met goede voornemens, maar 't zal ons moetên uitdrijven naar de genadetroon. In het doopsformulier staat:dat gij belooft en voor u neemt om te onderwijzen en te helpen onderwij zen. Denk nu niet, de school is er, ik hoef zelf niets meer te doen. Het eerste on derwijs moet van de ouders uitgaan", zei ds.Smits, die erg blij was, dat de Reho bothschool bij de scholenbond van de Geref.Gem.in Ned.was aangesloten. De predikant gaf vervolgens zijn ziens wijze ten aanzien van het huidige on derwijs en de regering. "De hele wereld eist en de regering gaat dwars tegen het Woord van God in, de goede niet te na gesproken. Het onderwijs is diep gezon ken, ook op de zogenaamde chr.scholen. Vroeger waren we tegen de openbare scholen, maar ik weet niet wat er ge vaarlijker is. Ik praat 't niet goed, maar je kunt je kind dan nog beter naar een openbare school sturen als er geen eigen school is. Ik hoorde, dat jaren geleden er nog gebed was op de o.l.s. in Stavenisse en er werd ook rekening gehouden met Gods Woord. Hoe worden onze kinderen nu onder wezen? Als er maar christelijk vöor staat, kan alles. Het tegenwoordige zoge naamde chr.onderwijs gaat echter veel uit van het woord des mensen. De vers jes zijn ook erg vergiftigd voor de waar heid Gods. Ook met woord reformato risch is erg uitgehold. Bovendien leven we in een zeer gevaarlijke tijd wat de kleding betreft. Je kunt haast geen ver schil meer zien tussen mannen en vrou wen. 't Lijkt wel een schooiersbende. Onderwijzeressen in manskleren en on derwijzers als metselaars in spijkerbroe ken. Schandelijk. Ik was in Transvaal en daar gaan de onderwijzers netjes gek leed. Hier is er geen eerbied meer en men gaat tegen Gods Woord in. In dit milieu worden de kinderen groot ge bracht. Ik hoop, dat u ons onderwijzend perso neel alle achting toedraagt. In manieren, uitspraken, ja door heel het onderwijs moet eerbied zitten. Geen ordinaire taal bezigen. We voeden niet op voor een goed staatsburger, maar in de leerder Godzaligheid. We zijn kinderen des tooms en in zonde geboren. Het zou een zegen zijn, als dit een school is waar God gevreesd wordt. Als de kinderen de baas moeten worden en aan hun lot overge laten worden, vrees ik hét ergste. De opgeschoten jongens van nu, worden straks onze regeerders. Ik hou m'n hart vast. Ach, dat de Heere genade mocht schenken", zo besloot ds. Smits. Hij richtte nog een dankwoord tot hen die hun goede wil getoond hadden bij de bouw van de school, waarna ds.Smits met gebed besloot. De eerste spreker was wethouder L.J.Koopman. "Namens het gemeente bestuur van harte gefeliciteerd met het heugelijk gebeuren, dat u een school op reformatorische grondslag mag openen. Het is een gezegende avond, maar er is ook een zekere weemoed omdat het voor' ds.Schinkelshoek, die 8 februari 1980 nog de besprekingen met het ge meentebestuur bijwoonde, eeuwigheid is geworden. Het schoolbestuur was voortvarend, want nadat de eerste aanvraag van 28 januari 1980 niet aan de eisen voldeed, lag er op 23 mei een tweede verzoek, dat De jubilerende vereniging zelf opent het Rumb gezellige melodie, waarmee de konink lijke fanfare al meerdere keren succes boekte. Na de pauze is er donderdag avond 24 september dan het gezamen lijk optreden met Excelsior en Emterpe. Uitgevoerd worden dan o.a. 'Orpheus in de onderwereld' van Offenbach en 'Bandietenstreken' van Fr.von Suppé. Na afloop is er bal. De feestweek wordt maandag geopend met een officiële bijeenkomst voor ge nodigden, onder wie de leden, dona teurs, vertegenwoordigers van Sint-An- nalandse verenigingen, zusterverenigin gen, enz. De honderdjarige speelt dan o.a. de feestmars. Het chr.gemengd zangkoor V.Z.O.S. uit Sint-Annaland verleent zijn medewerking met een ei gen en een gezamenlijk optreden. Dinsdagavond 22 september begint om half zeven de optocht vanaf het veiling terrein. Diverse verenigingen zijn nog druk bezig met het maken van wagens, terwijl kinderen hun best doen om met de mooiste versierde fietsen voor de dag te komen. Accelerando zal in oude kle ding de optocht voorafgaan en de be volking wordt opgeroepen om te vlag gen en zich ook in kledij uit grootmoe- derstijd op straat te begeven. Na de op tocht is er een boerenbal met muziek van de Oud-Vossemeerse blaaskapel en een optreden van de volksdansvereni ging Dodi Dodi. Voor het feestgebeuren wordt er op de hoek Havenweg/Spuistraat een grote tent geplaatst, waarin een groot deel van de activiteiten zich afspelen. Dankzij de medewerking van het Sint-Annalandse bedrijfsleven is er op Tholen en Sint- Philipsland een programmaboekje ver spreid om alle streekbewoners uit te no digen voor het feest. Samengevat ziet de feestweek er als volgt uit: Maandag 21 september: officiële bij eenkomst voor leden, donateurs en ge nodigden in de feesttent, Havenweg. Dinsdag 22 september: Optocht 18.30 uur vanaf het veilingterrein, 20.30 u boerenbal met blaaskapel OudVosse- meer en optreden volksdansgroep Dodi Dodi. Woensdag 23 september: 14.00 u kin derbraderie in de feesttent met ruil beurs, rommelmarkt, bazar. 15.00 u gratis poppenkast. 20.00 u discoshow. Donderdag 24 september: 20.00 u jubi leumconcert Accelerando, brassband Excelsior Kloetinge en fanfare Euterpe Heinkenszand, na afloop bal. Vrijdag 25 september: 20.00 uur sterren- show met Benny Neyman, Bonny St.Claire, Lee Towers en 'The all stars band'. Zaterdag 26 september: 15.30 u rond gang vijf muziekverenigingen van Tho len en Sint-Philipsland met 16.30 uur taptoe Havenplein, 20.00 uur slotfeest met André Moss en dansorkest Green- light, 22.00 u trekking loterij, 23.30 u het opbergen van de heks. De koninklijke fanfare "Accelerando viert komende week haar eeuwfeest. In het derde artikel in dit nummer wordt de muzikale topperiode van de zeventiger en tachtiger jaren belicht en opnieuw moest het maar een greep zijn uit de omvangrijke historie van het Sint Annalands muziekkorps. Deze plaat toont de groep onder leiding van dirigent Laenen uit Bergen op Zoom aan het begin van een glas tijd die via dirigenten Gijzen en Den Toonder naar de vaandeltop ging. Herkenning belangrijk 0 Thoolse raad richt zich op cen trale, overdekte 12 m schietbaan 0 Accelerando gaat eeuwfeest mo dern en folkloristisch vieren. MeVr. Franke al 101 jaar 0 Vijfde Thools statenlid 0 Rehobothschool Stavenisse ken merkte zich door grote voortva rendheid Tentoonstelling in kapel en Meulvliet de Gasthuis- Kees de Rijke ploegkampioen opnieuw Thools Uitbreiding bejaardentehuizen in plaats van nieuw verpleeghuis? 0 Bekerronde voor Thoolse topelf- tallen fiasco, maar SPS begon competitie goed 0 Poortvlietse jachthond naar W.K. MILJARDENNOTA: MEN KAN GEEN CAKE BAKKEN VAN NOG TE LEGGEN EIE REN Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Ouders van alle Thoolse kleuter- en la gere scholen, de twee mavo's, de huis houdschool en de L.T.S. zijn uitgeno digd om woensdagavond in Haestinge te St. Maartensdijk kennis te maken met leermiddelen. Dit gebeurt in het kader van het project funderend onderwijs (Fort), het onderwijsexperiment om de overgang van Lager naar Voortgezet Onderwijs gemakkelijker te maken. Tholen is een van de drie gemeenten in Nederland die voor dit experiment is uitgekozen. Het F.O.R.T. heeft bijna 3000 uitnodi gingen verzonden, zodat het woensdag avond tussen half acht en half negen een hele drukte kan worden. Schoolbesturen en oudercommissies worden in elk geval verwacht, maar iedere belangstellende is welkom. Men kan kijken naar leermiddelen, dia's en andere materialen en praten met on derwijsgevenden en begeleiders en luis teren naar meningen en ideeën van an deren. 's Middags kunnen de onder wijsgevenden op Tholen met de pro- duktenpresentatie kennis maken.Het F.O.R.T. is het tweede experiment- eer jaar ingegaan. Het doel van de bijeen komst is, ale onerwijsgevenden op de hoogte te stellen van wat er in de Fort- groepen tot stand is gekomen en ieder een te informeren over de mogelijkhe den van de produkten. De schoolteams krijgen informatie over de mogelijkhe den van begeleiding bij de wenselijke veranderingen, die elke school zelf be paalt. Aan de orde komen o.a. taal, let terkennis, wereldoriëntatie, expressie en rekenen. Het regionaal pedagogisch centrum Zeeland (RPCZ), dat het F.O.R.T. begeleidt, verleent medewer king aan de presentatie. Mevr. M.C. Franke-Huyssen uit de Ou- delandseweg in Sint Maartensdijk heeft dinsdag haar 101ste verjaardag gevierd. In Haestinge zat ze met 78 kinderen, klein- en achterkleinkinderen aan tafel ne en er was nog niets in de weg. "Ze is nog ruim zo goed als vorig jaar. Ze heeft geen griep gehad en ze is in het afgelo pen jaar zelfs niet verkouden geweest", zegt haar dochter. De 101-jarige is nog veel mans, want ze woont nog in haar eigen huis met zoon Daan. Met burgemeester en mevrouw Baerends, die de oudste inwoonster van Tholen de beste wensen aanboden met een grote fruitmand, sprak mevr. Fran ke wel een uur. Ze kregen daarbij heel wat dichtregels te horen, want daarin is de 101-jarige nog steeds goed. Mevr. Franke was dinsdag ook weer ge lukkig met het telegram van de com missaris der Koningin in Zeeland, dr.'C. Boertien. De kinderen wilden nog nieu we stoelen geven, maar daar wilde de hoogbejaarde moeder niet meer aan. Haar gezondheid is nog goed, maar doofheid belemmert een "gesprek.On danks de somberheid op Prinsjesdag wegens aangekondigde bezuinigingen, vierde mevr. Franke evenals vorig jaar opgewekt haar verjaardag. De 101ste. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Mr.J.A.de Boe uit Poortvliet wordt per 1 november lid van de provinciale staten van Zeeland omdat fractievoorzitter drs.H.Eversdijk zich dan volledig aan zijn kamerlidmaatschap wijdt. Tot nieuwe CDA-fractievoorzitter is inmid dels C.Balkenende uit Wemeldinge ge kozen. "Persoonlijk vind ik 't wel leuk om sta tenlid te worden", zegt dhr.de Boe. "Je hebt je ooit op een kandidatenlijst laten zetten en na 3 Vi jaar als reserve steeds de fractievergaderingen te hebben bijge- woond(met spreekrecht, maar zonder stemrechtjis het nu zover. Ik Hoop het statenlidmaatschap na de verkiezingen van maart 1982 te kunnen verlengen", aldus dhr.de Boe. Het uit Kattendijke(Zuid-Bevelend)af- komstige aanstaande CDA-kamerlid is in Poortvliet schoolhoofd van de Eevliet geweest. Na een avondstudie te Rotter dam behaalde hij de titel meester in de rechten, waarna hij leraar werd aan de meao te Roosendaal. Dhr. de Boe wordt het tweede Poortvlietse CDA-statenlid naast zijn dorpsgenoot E.Ph.Nieuwkerk. Na het vertrek van SGP-statenlid G.van den Berg uit Sint-Philipsland is de Thools/ Fliplandse afvaardiging in Middelburg na 1 'november weer op sterkte met vijf man: drs.E.C.Boissevain en H.Venekamp(beiden PvdA) uit Tho len en L.A.M.Elenbaas(VVD) uit Scherpenisse naast de twee Poortvlietse CDA'ers.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 1