Zilveren Juliana van Stolbergschool schenkt Woord en Daad 2000 gulden Optimale begeleiding Intrede ds. B. Den Butter in Hervormd Stavenisse Neptunes, mevr.Baerends en 236 actieve zwemmers 299.- KAA BEE zig-zacj naaimachines W.Rikken bv. Donderdag 10 september 1981 EENDRACHTBODE 9 Ds.van Loon: vaders verantwoordelijk voor opvoeding De Juliana van Stolbergschool uit Sint-Maartensdijk heeft de stichting reformatorische hulpactie Woord en Daad tweedui zend gulden geschonken voor het christelijk onderwijs op Haïti. Dat bedrag kwam woensdagavond bij elkaar in de collecte tijdens de herdenkingsdienst In de Ned.Herv.kerk te Sint- Maartensdijk, waar werd stil gestaan bij 25 jaar christelijk on derwijs. Voorrecht Vader priester Identiteit VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Argusogen Groot goed Vele leden, maar een lichaam in Christus Goede jaren Een lichaam met vele leden Bevestiging De jubileumviering begon woensdag morgen om negen uur op feestelijke wijze met het oplaten van ballonnen. Hiervoor gaf Kees Nelisse, zoon van de oud-voorzitter, het beginsignaal. De ballonnen, die met behulp van de brandweer waren opgeblazen, stegen op en kozen rustig hun weg richting Enge land. Over een paar weken zal blijken, wiens ballon het verst reikte. Hiervoor zijn prijzen beschikbaar. Vervolgens werd in alle klassen hetzelf de bijbelverhaal verteld over Jozua. De morgen werd verder gevuld met teke nen,plakken.zingen en het bekijken van een fotopuzzel door middel van dia's. De kleuters van Benjamin deden dit laatste samen met klas 1 en 2, terwijl de klassen 3 t/m 6 naar gebouw Calvijn gingen, 's Middags werd er op school gegeten' waarna er spelletjes volgden op het plein en een puzzelwandeltocht met opdrachten in het dorp. Het stralende weer werkte mee aan een prachtige dag met eten en drinken en een blijvende herinnering in de vorm van een kande laar met een kaars. 's Avonds vond in de N.H.kerk onder grote belangstelling van vele genodig den de herdenkingsdienst plaats. Voor zitter L.J.Koopman noemde het een bijzonder voorrecht, dit jubileum te mogen beleven. "Het stemt het bestuur tot blijdschap, dat zovelen gehoor heb ben gegeven aan de uitnodiging om dit feestelijk gebeuren bij te wonen. In stilte mogen wij herdenken, zij die zoveel liefde hadden voor het chr.onderwijs, maar door de dood zijn weggenomen. In zijn openingsrede zei ds.W.Vroeginde- weij 25 jaar geleden: zonder Mij kunt gij niets doen. Op wonderlijke wijze heb ben wij dat steeds ervaren bij benoe mingen, financiële zorgen, de aankoop van een woning voor het schoolhoofd, enz. Vijfentwintig jaar chr.onderwijs is een bijzonder voorrecht, maar betekent ook een grote verantwoordelijkheid voor ons allen. Ook in 1981 is het nood zakelijk dat de kinderen uit de bijbel worden onderwezen. Hopelijk mag het personeel met vrucht en vreugde werk zaam zijn. In de afgelopen 25 jaar heeft God het alles wel gemaakt. Het heeft ons aan niets ontbroken en daarom Go- de alleen de eer. Soli Deo Gloria. Ver laat niet wat Uw hand begon, o Levens bron, wil bijstand zenden"; zo besloot "oorzitter Koopman zijn welkomst woord. André Knuist verzorgde de schriftlezing uit Psalm 78:1-8. De inmiddels 25 jaar oudere ds.Vroe- gindewey hield vervolgens een herden kingsrede. Hij bracht naar voren, dat er geen gevaarlijker bezigheid is dan jubi leren omdat de naam van God bijna niet meer genoemd wordt. "Toch is geden ken een plezierige zaak, want we houden ervan om met een feestelijk tintje gezel lig bijeen te komen. Het is ook mooi als ie ergens aan mee hebt mogen werken. Je bent er mee ingenomen, wantje komt je naam graag tegen. Er moest ook wat verzet en tegenwerking overwonnen worden. Het is leuk dat het jubileum gevierd wordt, maar we zijn toch zo in genomen met onszelf. We vinden dat we wat gepresteerd hebben, zoals ook Sim- son genoot van zijn eigen prestaties. We hebben echter alles aan God te danken. Wat zijn we vaak trouweloos. Hebben we onze kinderen alleen maar naar de chr.school gestuurd voor het chr.tintje of hebben we het gedaan met trouw en ge bed. Hoe was het met ons hart? Wat is het gebed dikwijls vormelijk, we kennen het zo goed. Er is geen moeilijker werk dan danken, want als de narigheid achter de rug is, zijn we alles al gauw vergeten. We zijn diep afhankelijke mensen en het is onbegrijpelijk, wat een geduld God heeft met ouders, kinderen en personeel. Hij is lankmoedig en ge weldig met Zijn ontfermende liefde. De oprichters hadden zorg om wijsheid, want niet met 't verstand, maar met 't hart moeten de kinderen geoefend wor den om in dit leven de weg te vinden. Vroeger was alles veiliger. Het is nu een gevaarlijke tijd, /waarin alles openge broken is. Allerlei gewoontes en tradities worden weggevaagd, maar we moeten weerstand bieden aan de tijdgeest. Dat wat wortelt in de Heere Jezus blijft staande. Hij bevestigt Zijn verbond van kind tot kind", zo besloot ds.,Vroegin- dewey. De plaatselijke predikant ds.J.G.van Loon benadrukte aan de hand van Efeze 6:4 met name de verantwoordelijkheid van de vaders. Verwekt uw kinderen niet tot toorn, stond er in dit tekstgedeelte. "De vaders zijn in de eerste plaats ve rantwoordelijk voor de opvoeding. Vrouwen verrichten dit werk slechts mede als ondergeschikte van hun man. De vader is de priester van het huisge zin. Hij gaat voor in gebed en ziet toe op de godsdienstige plichten. De vader be hoort naar het Woord van God hoofd van het gezin te zijn en in de schoolve reniging is de plaats van de vader. Bij vertegenwoordigt z'n gezin. In deze tijd van voortschrijdende emancipatie zijn zelfs mannen geneigd om het er maar bij neer te leggen. Mannen, schuif de op voeding niet te gemakkelijk af op uw vrouw. Versta uw taak. Het behoort geen zaak van dwingen en forceren te zijn. Door liefde en geloof moet het gedragen worden, want op voeden is toebereiden voor de dienst des Heeren. Het is de plicht van de ouders, op te voeden in de lering en vermaning des Heeren. Wie 't alleen aan de scholen, alleen aan de ouders of alleen aan de kerken overlaat, verwekt zijn kinderen tot toorn. Wie durft z'n kinderen het Juliana van Stolbergschool omdat er eerst een andere naam was. De start was moeizaam en de relaties gemeentebestuur/school waren fre quent. Zelfs pp zaterdagmorgen werd er overleg gepleegd. In augustus 1954 ble ken er maar 47 handtekeningen te zijn en dat was te weinig voor stichting van een chr.school. In september 1956 lukte het wel en met twee leerkrachten werd begonnen. Het chr.onderwijs bleek in een behoefte te voorzien, want in 1957 werd een derde leerkracht aangetrokken en in 1964 werd de school vierklassig. In 1961 werd het nieuwe gebouw in ge bruik genomen. De contacten zijn nu niet zo veelvuldig, maar waar we elkaar nodig hebben, is er vruchtbaar contact. Ook namens de stuurgroep funderend onderwijs(FORT) mag ik felicitaties overbrengen. Met grote zorgvuldigheid en met behoud van de identiteit van iedere deelnemende school, wordt er aan het FORT gewerkt. De Juliana van Stolbergschool is een van de vijf Thoolse scholen die een andere schoolbegelei dingsdienst heeft gekozen, maar ik hoop dat u meewerkt aan een oplossing om het experiment funderend onderwijs verantwoord te vervolgen. Geef God u en ons de kracht om op goede wijze onze taak te vervullen", besloot wethouder Versluijs. Onderwijsinspectrice me- vr.drs.W.P.Bouwman zei door voorzitter Koopman overgehaald te zijn om ook wat te zeggen, maar ze deed het met enige schroom. "Met u ben ik dankbaar, dat u dit in Sint-Maartensdijk kunt op brengen: samenspel van ouders, school en kerk. Deze wereld verandert in te snel Het personeel van de chr. kleuterschool Benjamin en de chr. lagere Juliana van Stolbergschool te St. Maartensdijk, v.l.n.r. leidster C. Aarnoudse, hoofdleidster J. Scherpenisse, schoolhoofd A.B. Goedhart, onderwijzer A. Hoek en de onderwijze ressen W' Koopman-Paans en J. van der Velde. allerbeste, waarmee ze zalig kunnen worden, te onthouden? Moge God de afhankelijk schenken, dat ze in Zijn we gen zullen wandelen", zei ds. Van Loon. Hij noemde Juliana van Stolberg een voorbeeld van godsvrucht en een moe der des vaderlands. "Dat u met dat voorbeeld verder mag gaan", zei de predikant, die het schoolbestuur namens de kerkeraad het tekstwoord 'Zonder Mij kunt gij niets doen' aanbood ter he rinnering aan 25 jaar chr.onderwijs in St.Maartensdijk. Wethouder van onderwijs J.Versluijs feliciteerde vervolgens het bestuur. Hij zei met enige schroom aan een zakelijk praatje te beginnen na de woorden van de twee predikanten. "Van harte gefeli citeerd met 25 jaar chr. onderwijs", zei Versluijs. "Dat is de juiste benaming, want de eerste jaren was er nog geen sprake van een vereniging, maar van een stichting. Verder is het ook geen 25 jaar tempo en ook aan uw identiteit zal ge schud worden. De school en de kinderen zullen dat merken. Dat u de moed en de kracht zult krijgen om in samenspel met school en kerk de goede kant op te gaan. Om vastigheid te krijgen, zoveel als mogelijk is en geen chaos. We zitten in beweging. U hebt doordacht gekozen voor een andere schoolbegeleidings dienst. Ik hoop dat u de verandering verantwoord in de school kunt door- ALLE SOORTEN Zuid-Oostsingel 43 I el. .34368 BERGEN OP ZOOM advertentie IM Gem. Mavo stelde compleet opvangprogramma samen De Gemeentelijke Mavo in Tholen is één van de scholen die meedoet aan het ex periment 'Funderend Onderwijs'. Voor dat de leerlingen van de brugklas aan het leerjaar begonnen, konden ze al kennis maken mqt de school aan de Jan van Bloisstraat. Voor de vakantie werden de huidige brugklassers in de gelegenheid gesteld om enkele proeflessen te draaien. Dit was de eerste fase van het 'gewen ningsproces'. Uit het experiment komt ook een nieu we vorm van begeleiding in het middel baar onderwijs, het zogenaamde men- toraat. De leraren die erbij betrokken zijn, volgden in 'de Meulvliet' een drie daagse cursus, waaraan trouwens alle scholen van het eiland hebben deelge nomen. Bij het mentoraat-systeem is één leraar mentor van ciïca 20 leerlingen. De mentoren komen één keer per week in een vergadering samen om eventuele problemen te bespreken. Op de eerste schooldag werd het rooster aan de kinderen van de le klas uitge reikt. Dinsdag was er gewoon les en woensdag werd een sportmiddag geor ganiseerd. Daarbij waren naast de brugklassers ook hun leraren aanwezig. Donderdag was er een broodmaaltijd, die werd gevolgd door een klasse-avond, waarop veel spelletjes werden gespeeld. Het derde onderdeel van de opvang van de nieuwe leerlingen is een kennisma kingsavond op maandag 14 september voor de ouders van de brugklassers. Van 21 tot en met 23 september is er tenslotte een werkweek. De kinderen van de le klas vertrekken 's maandags met 4 lera ren op de fiets naar het Brabantse Chaam. Dit allemaal om elkaar beter te leren kennen en ervoor te zorgen dat de leerlingen zich snel thuisvoelen op de school. Dit deel van de opvang is splin ternieuw te noemen. Geen nieuwbouw Tijdens een gemeenteraadsvergadering in mei van dit jaar werden er wegens het dalend leerlingenaantal op de school geen nieuwbouwplannen voor uitbrei ding van de accomodatie meer inge diend bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Met een Directeurs- en conciërgekamer kon volgens de ge meente worden volstaan. De Mavo ver wacht volgend jaar echter weer een gro ter aantal brugklassers dan dit jaar. Er zullen dan waarschijnlijk weer twee eerste klassen zijn. Op het ogenblik wordt hard gewerkt aan de 'inbouw' van de twee nieuwe kamers. Directeur J. van der Donker en conciërge dhr.T.Otte zullen dus een paar plaatsjes opschui ven. Adjunct-directeur J. van der Reijdt zal eveneens zijn intrek nemen in de Directeurskamer en de huidige Direc tie-, leraren- en conciërgekamer zal na de werkzaamheden de werkruimte wor den van schooldecaan dhr.H.Venekamp en leraar B.Timmer, die veel werk verzet in het kader van het funderend onder wijs. Voor de optimalisering van de c.v.-in stallatie van de school is een bedrag no dig van 8.500,-. De gemeenteraad zich hier in de vergadering van a.s. maandagavond over buigen. voeren, gedragen door ouders en kerk", zo besloot de inspectrice. Dhr.A.Maljaars bracht de felicitaties over van de Vereniging Gereformeerd Schoolonderwijs(VGS). Hij noemde de herdenking van het zilveren jubileum een mijlpaal en wees erop, dat het chr.onderwijs van alle kanten belaagd wordt. "We moeten waakzaam zijn, want onze voorouders hebben niet voor niets gestreden voor vrijheid van onder wijs. Dat de chr.school in St.Maartens- dijk mag groeien en bloeien", aldus dhr.Maljaars. Oud-schoolhoofd Aarnoudse haalde herinneringen op. Hij wist nog van de houten noodlokalen in 1959 en de eerste winter dat hij samen met meester Weij- ler op de motor uit St.Annaland kwam. "Er werd met argusogen naar ons geke ken in die begintijd van de chr.school. De bevolking was alleszins godsdienstig, maar iedereen wist zo goed hoe het moest. We hebben toen gezegd: we kunnen het onmogelijk iedereen naar de zin maken. De sfeer was goed en ik be waar fijne herinneringen aan mijn Smerdiekse tijd. Met het enige gemoto riseerde bestuurslid, dhr.Nelisse, gingen we naar Goes om de nieuwe school te kunnen bouwen. De naam van de school werd destijds Prinses Ireneschool. Dat hebben we wel geweten, want toen zij rooms-katholiek werd en de naam werd gewijzigd in Ju liana van Stolbergschool, was dat lan delijk nieuws. De telefoon stond roodg loeiend en we ontvingen meer dan 200 brieven, die alle beantwoord zijn. Nu herdenken we dan 25 jaar chr.on derwijs in St. Maartensdijk. Wat een verantwoordelijkheid om een middel in Gods hand te mogen zijn. Ik hoop van harte, dat de school in de toekomst tot zegen mag zijn, want de liefde moet het doen", aldus dhr.Aafnoudse. Voorzitter T.A.Vogel van de chr.mavo Tholen was erg blij met het zilveren ju bileum. Niet alleen omdat de Juliana van Stolbergschool ook een belangrijke leverancier van mavo-leerlingen is, maar ook omdat dezelfde motieven van de schoolstrijd van 100 jaar geleden nog gelden. "Er is nu sprake van een identi teitscrisis. Er wordt veel geschreven over het karakter van de school. Het is een tijdperk van onzekerheid.'maar we heb ben geen onzeker kompas. Dat u uw geweldige, maar moeilijke taak met vreugde en onder Gods zegen mag doen", zo besloot voorzitter Vogel. Schoolhoofd A.B.Goedhart sloot de rij. Het was voor hem een genoegen om het bestuur te feliciteren. "We delen in de vreugde. Wat.een groot goed is het om vrijheid van richting en onderwijs te hebben. Dat is in Rusland en in Tsje- cho-Slowakije heel anders. Alleen de bijbel geeft ons een duidelijke blik op de waarheid. Getoetst aan de schriftuur, natuur en cultuur mogen wij ons werk doen. In Hem is hoop voor nu en altijd", zei dhr.Goedhart. Voorzitter Koopman noemde de ver standhouding met gemeente, inspectie en kerk keurig en correct en alle lof waardig. Hij had drie sprekers maar van de lijst geschrapt omdat het anders te veel zou uitlopen. Nu werd de ruim twee uur durende herdenkingsdienst besloten met samenzang van psalm 81:1 en 12. In de kleuterschool Benjamin was er gelegenheid om het bestuur te felicite ren, terwijl daar ook koffie met gebak was. Velen bekeken ook de tentoonstel ling in de vlakbij gelegen Juliana van Stolbergschool met foto's, krantenknip sels, dia's, e.d. Ook foto's en brieven van de drie geadopteerde kinderen uit de derde wereld waren te zien. Bij de foto's waren verschillende enthousiaste ui troepen te horen bij herkenning van fa milieleden of kennissen. Soms was men hetzelf die op de klassefoto stond. Ook donderdagavond trok de tentoonstelling nog verschillende belangstellenden, zo dat ook dit onderdeel van de zilveren jubileumviering zeker geslaagd was. Een zonnige zes september zondag, een volle Hervormde Kerk in Stavenisse. Binnen de zes maanden was er de predikantsvakature vervuld door bevestiging van kandidaat en intrede van ds. Den Butter uit Streefkerk. Daarvoor was Hervormd Stavenisse dankbaar, daarmee was de Hervormde ring en ook het gemeentebestuur verheugd. Daarom was ook op deze zo zonnige zondagmiddag een volle kerk. Was er de verkondiging: alzo zijn wij velen een lichaam in Christus. Het was niet alleen de eigen gemeente Stavenisse, waardoor de kerk vol was, er waren ook vele genodigden uit de ring, classis, maar ook uit Streefkerk. De dienst begon met het zingen van ps. 150: 1 en 2., terwijl de in de morgendienst bevestigde ds. Den Butter na votum en geloofsbelijdenis zich eerst met woorden van dank tot zijn bevestiger richtte, zoals hij ds. P. Molenaar uit groot Ammers eveneens bijzonder erkentelijk was voor de laatste 2 jarige opleiding. Dank bracht de nieuwe Stavenisse predikant eveneens zijn collega's, die in de beves- tigingsdienst de handoplegging verzorg den. Dankbaar was hij eveneens voor de aanwezigheid van het gemeentebestuur, vertegenwoordigd door loco burge meester C.J. Moerland. Een goede zaak vond de dominee het, dat er ook van burgerlijke zijde belangstelling is voor zo'n kerkelijk gebeuren en hij hoopte op een nadere kennismaking. Voorts was de burgemeester van Streefkerk met echtgenote aanwezig en ook dat deed ds. Den Butter goed, zoals hij ook het hoofd van de openbare lagere school, de heer C.G.v.d. Hoek apart begroette. Een onderwijzerstaak moet niet te licht worden geacht vond ds. Den Butter, die ook de collega's van het schoolhoofd gods zegen toewenste en spoedig met het godsdienstonderricht op school hoopt te beginnen. De vertegenwoordigers van het breed moderamen verzekerde hij voorzover ,gewens zijn bijdrage te willen geven in classicaal en provinciaal ker- kewerk. De ringcollega's werd dank ge bracht voor de vervulde vakaturebeur- ten en hij hoopte op een goed onderling contact. Een bijzonder dankwoord kreeg consulent ds. Geuze uit Sint Annaland voor de tijdens de vakaturetijd in Stave nisse verrichte arbeid. Alsof het een deel van uw eigen gemeente was, zo voegde ds. Den Butter er aan toe. Een groet was er ook voor de aanwezige studievrien den van de pas bevestigde predikant. Men had elkaar een tijd meegemaakt en prettige en in moeilijke dagen eni daar- Kandidaat B. den Butter(33) uit Streef kerk werd zondagmorgen bevestigd als predikant en deed 's middags zijn intrede in hervormd Stavenisse. Ds. den Butter is gehuwd en heeft vier zoons. door zullen banden blijven bestaan. Het deed de predikant goed, dat er ook vele bekenden uit Streefkerk aanwezig wa ren, maar ook familieleden met zijn we derzijdse ouders. Hij dankte de ge meente Stavenisse voor de ontvangst, die hem en zijn gezin ten deel viel. Moge het te verkondigen woord ons verbin den, vermanen en bemoedigen, zo voegde de nieuwe predikant van Stave nisse er aan toe en hoopte tevens dat de gemeente trouw zou zijn in de kerkgang. Erkentelijk was hij kerkeraad en kerk voogdij voor wat in de pastorie voor zijn komst was gebeurd. Hij hoopte dat de gemeente zich niet zou laten afschrikken door de wat brede deur en wat hoge drempel. Spoedig zal er ook het contact worden gelegd met de catechisanten, terwijl ds. Den Butter zijn toespraak na het noemen van koster en organisten besloot met allen op te dragen aan de Heere. Een tragisch ongeval had burgemeester E. Baerends verhinderd aanwezig te zijn, zo zei de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, wethouder C.J. Moerland. Hij hoopte dat het gezin Den Butter in Stavenisse goede jaren tege moet zou gaan en hoopte dat er dezelfde goede contacten zouden ontstaan als met de voorganger van ds. Den Butter, de bij deze dienst eveneens aanwezige ds. Gorissen. Wethouder Moerland feli- citeeerde de gemeente met de zo snelle vakature-vervulling en hoopte dat de nieuwe predikant tot zegen van Stave nisse en van de gehelee gemeente zou zijn. Nadat het woord was gevoerd namens de classis Zierikzee, sprak ds. M.D. Geuze namens het breed moderamen Voor het eerst werd er een echte Miss gekozen bij de zwemvierdaagse in Tho len. Liesbeth Schouten was de leukste van een vijftal kandidaten volgens de deskundige jury, bestaande uit mevr. A. van Loon en de heren de Bruin, Joop Flikweert en G. Bril. Deze verkiezing was een onderdeel van de randaktiviteiten die dinsdag 1, woensdag 2, donderdag 3 en vrijdag 4 september plaatsvonden. De opening door Mevr. Baerends in het bijzijn van Neptunus luidde een sportieve prestatie van 236 deelnemers in. Zij zwommen iedere dag hun 500 of 1000 meter en ontvingen daarvoor op de laatste avond hun herinnering. De leiding van de Spetter had mede werking van de vereniging Stadsaktivi- teiten en samen had men een leuk pro gramma georganiseerd. De miss-verkie- zing met echt lint, beker, enveloppe met inhoud en een zoen van badmeester Janssen. Tevens was er elke avond een disco-show van Easy-Power met Adrie als d.j. Woensdagmiddag om 2 uur ging de verkeerstest in van Veilig Verkeer Op de zonneweide was een parcours ge maakt met pilonnen en balken. De jeugd moest onder toezicht van mede werkers van V.V.N. dit parvours in het langzaamste tempo wat mogelijk was, afleggen. Slalommend moest men be wijzen hoe goed het evenwichtsgeboel was en hoe vertrouwd het eigen rijwiel. Ook donderdagmiddag trok deze ver- keerstuin nog veel deelnemers. Verder konden woensdagmiddag de kleurpla ten worden ingeleverd, waarvan de uit slag vrijdagavond bekend werd ge maakt. Winnaars waren Edwin Oerle- mans (Oud-Vossemeer), Danielle Lob- bezo (Oud-Vossemeer) Boudi Hooge- deure (Tholen), Rene van Vossen (Poortvliet), Petra Jeroense en Jan Min- heere (Tholen). Deze Diaten, die op de Mevr. Baerends, echtgenote van de burgemeester, doet vergeefse pogingen om het startpistool af te schieten voor het begin van de zwemvierdaagse in zwembad de Spetter in Tholen. Neptunus (Jan van Meggelen, duikspecialist van de St. Anna- landse brandweer) kreeg het met handop steken voor elkaar dat de eerste zwemmers aan de 500 of 1000 meter begonnen. scholen rondgedeeld waren, werden beoordeeld door evr. Vinkens en de he ren Korstanje en Witte. JAmmeammer dat Thoolse kinderen die wegens bij zondere onderwijs niet op het eiland naar school gaan, vergeten werden. Maar de organisatoren vragen de ouders van deze kinderen bij een volgende ge legenheid Stadsaktiviteiten hierop at tent te maken. 's Avonds was er een gezellige bingo en draaide wederom de disco. Donderdags (uiteraard zwom men ook nog), was de damsimultaan met veel publiek. De Spel-o-theek van de Zeeuwse Sportraad, gehuisvest in het gemeentehuis en al op andere plaatsen onder de aandacht ge bracht was nu ook bij het zwembad aanwezig. Dhr. van der Vlies demon streerde de materialen waarmee gesport en gespeeld kan worden. Er waren ver enigingen die voor hun winterstop dit materiaal best wilden gebruiken. Mevr. Slootweg van de werkgroep sportieve recreatie had veel bekijks bij haar stand met gezelschap-spellen en klein mate riaal. Vrijdag, nog altijd was het weer gran dioos, werden er vanaf 16.00 uur vele baantjes getrokken en de laatste groep van 1000 m was tussen 20.00 uur en 20.30 uur te water. Een bloemstalletje was paraat voor de bloemenhulde die ouders aan hun kinderen en echtgeno- te's of echtgenoten aan elkaar wilden brengen. De barbecue, verzorgd door De Spetter liep boven verwachting. Er werd ook bingo gespeeld. Het optreden van drumband en majorettes van Con cordia, vergezeld van het majorettenpe- loton uit Halsteren, bracht honderden bezoekers mee naar het zwembad. Voor de tweede maal binnen een week (bij de braderie traden zij namelijk ook op) was de volksdansgroep Dodi-Dodi actief in Tholen. In hun fleurige costuums vorm den zij een ontspannende aanvulling bij het programma. De 12-jarige Liesbeth Schouten, nu tot het volgend jaar bekend als miss Spetter, trok uit de inschrijvingskaarten een viertal nummers. Aan deze gelukkigen werd een waardebon uitgereikt van-ma kelaarskantoor Vastgoed Tholen. Met de prijzen voor de kleurplaten en de bingo werd het vrijdagavond een leuk feest dat, muzikaal omlijst door Easy- Power, pas tegen middernacht besloten werd. van de ring Tholen en als consulent. Huis en hart staan bij de ringcollega's voor uw open, verzekerde ds. Geuze. Die zei tijdens de vakatureperiode wel de verantwoordelijkheid te hebben ge had, maar veel van het werk was toch door de kerkeraad gebeurd. Hij hoopte dat er van gemeentewege veel gebed zou mogen zijn voor de nieuwe predikant en zijn gezin, want zonder gebed geen ge loof en zonder geloof geen gebed. Aldus ds. Geuze. Ouderling W. van Prooijen sprak namens kerkeraad, kerkvoogdij en gemeente en zag in die zo korte va- kature de leiding van God. Met de nieuwe predikant, toen nog kandidaat was er op Hemelvaartsdag een eerste contact en in dit opzicht zouden we ook wel kunnen zeggen, de aanhouder wint, aldus ouderling van Prooij n. Met grote eenstemmingheid bij de kerkeraad werd het beroep uitgebracht juist op de dag dat kandidaat Den Butter was toegela ten als dienaar Gods in de Hervormde Kerk. Van een nieuwe predikant, zoals ook van elk ander predikant, wordt veel gevraagd. Niet alleen op de kanselook voor het verenigingswerk in de gemeen te. Dat kan echter in de wetenschap dat zijn kracht via de zwakte van de mensen, ook van een dominee, wordt volbracht. Ouderling van Prooijen verzocht ten slotte het gezin Den Butter te willen toezingen de verzen 3 en 6 uit de mor genzang. v/* Na de toespraken en gebed las ds. Den Butter romeinen 12 en had als tekst daaruit het vierde en vijfde vers geko zen: 'want gelijk wij in een lichaam vele leden hebben, en de leden alle niet de zelfde werking hebben, alzo zijn wij ve len een lichaam in Christus, maar elk een zijn wij elkanders leden. Ds. den Butter herinnerde er aan hoe 's morgens in de bevestigingsdienst het beeld was gebruikt van Christus als het funda ment, zoals er ook het beeld is van de goede herder, van de wijnstok en de ranken, maar bij mensen zal spreker het beeld van het lichaam, zoals Paulus dat hier gebruikt in romeinen 12, aanspre ken. Het lichaam als een gave eenheid, waarin toch niets kan worden gemist. Alles heeft zijn eigen functie en dit beeld neemt Paulus voor de gemeente Des Heeren. Zoals het lichaam vele leden heeft, zijn er velen in Christus. Dat staat in de bijbel, Christus als het hoofd van zijn kerk en zoals via het hoofd alles in het lichaam van de mens wordt bes tuurd, zo bestuurt de Heiland zijn kerk, zijn geheiligden. Zo is het ook met Christus Kerk. Paulus gebruikte dit beeld omdat de Christenen in Rome af weken van hun roeping. Mensen mis bruiken vaak hun gaven, terwijl ieder lid zijn eigen plaats en functie heeft, ook elk lid van Christus Kerk. Het lichaam moet oed functioneren en zo ook Christus erk. De opdracht voor een nieuwe predikant is te werken in de wijngaard van God. Dat niet in eigen kracht, maar lettend op Christus zelf, die de eerste en de laatste is, met eerbied voor de leden van de kerk, niet met de leden afzonderlijk dis cussieren over je rechten en in de vierde plaats tot jezelf inkeren. In Christus kan met vertrouwen de toekomst tegemoet worden gezien, een toekomst die eens leidt tot het zonder vlek of rimpel opge nomen worden in de Hemel, zo besloot ds. Den Butter zijn intreepreek. In aan sluiting daarop werd gezongen ps. 57:5 en de slotzang na de zegenbede was ps. 146:3 en 8. In de ochtenddienst werd kandidaat Den Butter bevestigd door ds. P. Mole naar uit Groot Ammers naar aanleiding van 1 corinthe 3:10 en 11: 'naar de ge nade Gods die Mij gegeven is, heb Ik als kundig bouwmeester et fundament ge legd, waarop een ander voortbouwt. Maar ieder zie wel toe, hoe hij daarop bouwt. Want een ander fundament dan dat er ligt, namelijk Jezus Christus, kan niemand leggen'. Ds. Molenaar legde in zijn preek, die hij de titel 'de Architectuur' meegaf, de na druk op drie aspecten: het materiaal, het fundament en het bouwwerk. Telkens kwam naar voren, dat bij alles, materiaal fundament en bouwwerk - indien ge louterd en beproefd slechts kunnen bes taan in en door Christus Jezus. Bij de bevestiging werd aan de handop legging deelgenomen door ds. M.D. Geuze uit St. Annaland, ds. Th. W.H. van der Heijden uit Oud-Vossemeer, ds. W.J. Gorissen uit Voorthuizen, ds. H.A. Samsom uit Harderwijk, ds. A.J. Schal- koort uit Streefkerk en ouderling Rit meester uit Groot Ammers (schoonv ader van ds. Den Butter) eó ouderling W.J. van Prooijen uit 'Stavenisse. De nieuwe predikant werd staande psalm 134:3 toegezongen, de bekende zegen bede. Na de bevestiging sprak ds. Mo lenaar nog een kort persoonlijk woord tot de nieuwe Hervormde Predikant van Stavenisse. tijdelijk van 389,- voor officieel dealer voor BERGEN OP ZOOM: Korte Meestr. 17, tel. 01640-35878 ROOSENDAAL: Nieuwe Markt 48, tel. 01650-35546

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 9