THOLENDERWIJS informatierubriek van de gemeente tholen MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD MORGENAVOND LAATSTE ZOMERAVONDCONCERT OP STADHUISBEIAARD THOLEN M.M.V. "CONCORDIA" BIBLIOTHEEKNIEUWS INFOBLAD OVER DE HINDERWET GRATIS VERKRIJGBAAR KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING OP DONDERDAG 17 SEPTEMBER SPORTVISSEN OP THOLEN OFFICIËLE PUBLIKATIES OVERDENKING Jeugdappèl in St. Annaland Kaderavond CHJR Donderdag 10 september 1981 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUREN B. EN W. SPREEKUUR WONINGSTICHTING Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Maandag 14 september a s. komt de gemeenteraad van Tholen 's avonds om half acht in vergadering bijeen op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De agenda telt deze maal slechts 9 punten. De behandeling van deze punten vindt in het openbaar plaats. U bent dus van harte welkom de vergadering bij te wonen. Agendapunten zijn onder meer: vaststelling van een aantal begrotingswijzigingen dienstjaar 1 981 Zoals bekend heeft het Kabinet besloten tot het treffen van ingrij pende maatregelen om het hoofd te bieden aan de verslechterde economische toestand en de ongunstige ontwikkeling van het fi nancieringstekort van de overheid. Ook het Gemeentefonds (uit keringen van het Rijk aan de gemeenten) is bij de ombuigings- voorstellen betrokken. Besloten is dan ook het bedrag per inwoner met 0,80 en het zgn. uitkeringspercentage met 3,5 punten te verlagen. Voor onze gemeente betekent dit een mindere opbrengst van 160.000,— Ondanks dat kan de opbrengst van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds worden verhoogd met ruim 200.000,Als belangrijke redenen noemen wij de verhoging van de prijscompensatie en de extra vergoeding voor de bijstands kosten. Het huidige oefenlokaal van de schietvereniging "Eendracht" aan de Hoogstraat in Tholen verkeert in een verwaarloosde toestand. Daarnaast wordt het gebouw binnenkort verkocht, zodat de ver eniging elders ondergebracht moet gaan worden. Inmiddels heb ben een tweetal andere schietverenigingen een verzoek gericht aan het gemeentebestuur om tekomen tot een centrale schietakkom- modatie (voor alle schietverenigingen) op een zo centraal mogelijk gelegen plaats op Tholen. De mogelijkheden om een dergelijke akkomodatie te verwezenlijken wordt door het gemeentebestuur onderzocht. Intussen dient echter voor de "Eendracht" een ver vangende ruimte te worden gevonden. Tegen een jaarlijkse ver goeding van 7500,— kan de vereniging een voormalige be drijfshal aan de Witstraat te Tholen huren. Zonder een gemeente lijke bijdrage is dit niet mogelijk. Burgemeester en wethouders stellen voor de vereniging een subsidie toe te kennen gelijk aan het exploitatietek.ort (met een maximumbedrag), een en ander met het voorbehoud totdat de eventuele plannen om te komen tot een centrale schietakkommodatie defenitieve vormen hebben gekre gen. Voorstel tot benoeming van een tweetal leden en plaatsvervan gende leden in de wegens periodieke aftreding ontstane vakatures in de kommissie voor het bedrijfsleven; Ingevolge het rooster van aftreden zijn per 31 december 1980 twee vakatures ontstaan in de kommissie. Afgetreden zijn de heer M.C. Hage te Scherpenisse met als plaatsvervanger de heer C. Visser te Poortvliet namens de Middenstandsorganisaties, alsmede A.C. Breure te Sint-Maartensdijk met als vervanger de heer A.M. Gaakeer te Sint-Annaland, namens de Landbouworganisaties. Voorgesteld wordt de genoemde personen te herbenoemen. Vaststelling bebouwde kom ingevolge de Boswet; Het vaststellen van de grens van de bebouwde kom ingevolge de Boswet heeft twee funkties' In de eerste plaats gelden de be voegdheden van het rijk alleen buitep de bebouwde kom. Qit be ekent dat ae meldingsplicht en de herplantplicht die-uit de Boswet voortvloeien, geen werking hebben ten aanzien vari houtopstanden binnen de bebouwde kom en dat het rijk ten aanzien van deze houtopstanden evenmin een kapverbod kan opleggen' In de tweede plaats zijn de bevoegdheden van de provincie en de ge meente binnen de bebouwde kom groter dan daarbuiten' Binnen de bebouwde kom zijn deze in principe onbeperkt maar buiten de bebouwde kom betreffen ze slechts alleenstaande bomen en kleine bosjes. Gelet op de houtopstanden in het bosje (omgeving molen) is bij raadsbesluit van 19 juni 1973 de grens van de bebouwde köm aangewezen voor de kern Tholen, overeenkomstig de bij dat besluit horende kaart' Deze houtopstand valt dus onder het regiem van de gemeente. Deze situatie wenst het gemeentebestuur nu te laten voortbestaan. Gezien het feit dat in de overige kernen op Tholen geen bijzondere boomsoorten of konsentraties van beplantingen aanwezig zijn, maakt het gemeentebestuur gebruik van de moge lijkheid tot het verkrijgen van vrijstelling van de verplichting tot vaststelling van een komgrens ingevolgde de Boswet voor die ker nen. Verkoop van een perceel grond aan de Boswei te Stavenisse aan de heer I' Moerland voor de bouw van een garage; Vaststelling van een aantal voorbereidingsbesluiten; Bij het kollege zijn een aantal bpuwplannen ingediend die in strijd zijn met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Eerst nadat heeft verklaard dat voor de bedoelde percelen een herziening van het bestemmingsplan wordt voorbereid kunnen met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening de beno digde bouwvergunningen worden verleend. Het betreft o.m. de bouwplannen van: Bouwbedrijf G.M. v'd. Werf te Sint-Maartens dijk voor de bouw van 3 woningen aan de Scaldisstraat te Scher penisse, de heer A.W. Gunter te Sint-Annaland tot het bouwen van een bedrijfswoning aan de Oudelandseweg te Sint-Annaland, de heer J.J. de Wilde te Tholen tot het bouwen van een 2e bedrijfs woning aan de Boomdijk te Tholen, bouwbedrijf Uytdewilligen tot het bouwen van 5 woningen aan de Kuipersdreef en 4 woningen met garages aan de Jhr. van Vredenburchlaan te Tholen en de heer J.B. Leunis te Poortvliet tot het uitbreiden van een woning aan de Schoolstraat te Poortvliet. In de reeks zomeravondconcerten zijn we vrijdagavond 1 1 september al weer toe aan het laatste concert van 1981. Een concert dat in nauwe samenwerking tussen beiaardier Gerard de Waardt en de Koninklijke muziekvereniging "Concordia" tot stand is gekomen. Koper en brons klinken erg goed samen, vandaar dat de samenwer king tussen het korps en de beiaardier is gaan groeien. Als luisterplaats voor dit concert dient de tuin van de Gasthuiskapel. Elke bezoeker krijgt een kopje koffie aangeboden, terwijl na afloop van het concert de mogelijkheid bestaat het inwendige van de speelzolder te bekijken. Voorts stelt beiaardier Gerard de Waardt u in de gelegen heid om verzoeken in te dienen voor het spelen van uw favoriete muziekstukken of liedjes. Hij zal deze dan spelen op zaterdag. 24 september a s. van 11.00 tot 1 2.00 uur te Sint-Maartensdijk en van 1 3.30 tot 14.30 uur te Tholen. Het concert van morgen, vrijdag 11 september begint om 1 9.30 uur. Op het programma staan de onderstaande werken: 1Prince of Denmark's March. Jer. Clarke. Harmonie en beiaard. Rhapsodie sur des themes Bretons. Serge Landen. Harmonie en beiaard. Uit het Utrecht s beiaardboek Beiaard. a. Utrecht s jolijt. b. De groene en de blauwe boer. Simfonia. J.S. Bach. Harmonie. Valerius Suite. Leen 't Hart bew. J. van Beek. Harmonie en beiaard. a. O Nederland let op Uw Zaak. b. Heere, kere van ons af. c. Merck toch hoe sterk. 6. Arangementen voor beiaard. Beiaard. a. Wals. A. Durand bew. G.d.W. b. Caprice Italiën. P.I. Tsjaikowsky bew. L. 't Hart. Pavane in Blue. Ted Huggens. Harmonie. Choral figuré. H. van Lijnschoten. Harmonie en beiaard. Variaties voor Harmonie en beiaard over "De vier weverkens". Piet Steyns. Harmonie en beiaard. March nr. 1 pour Musique Militaire. L. van Beethoven. Harmonie. 2. 4. 5. 7. 8. 9. 10. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het kollege van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 14 september a s. in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester Baerends houdt zijn spreekuur van 11.00 tot 1 2.00 uur De spreekuren van de wethouders Koopman, Moerland en Versluijs zijn even eens van 11.00 tot 1 2.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666-2955, toestel 21 5. Het bestuur van de Stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 10.30 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is telefonisch bereikbaar onder nummer 01666-3359. et ••*rr i* Elke 1e en 3e woensdagmiddag is er een voorleesuurtje in de open bare bibliotheek te Sint-Maartensdijk. Voor de kleintjes tot 7 jaar begint dit om 2 uur, voor de groteren om half drie. Zestien september is dus de eerstvolgende keer. De openbare bibliotheken in Tholen en Sint-Maartensdijk zijn op dinsdag 29 september a.s. i.v.m. een personeelsreis gesloten. Houdt u daar rekening mee? De Hinderwet moet voorkomen dat bedrijven en instellingen naar buiten gevaar, schade of hinder voor anderen opleveren. Deze wet is voor de gemeente een belangrijk instrument om de mi lieuverontreiniging die bedrijven kunnen veroorzaken te bestrijden en te voorkomen. De Hinderwet vereist voor bedrijven die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken een vergunning. Een dergelijke vergunning heb je eerder nodig dan je denkt. Zodra men apparatuur gebruikt met een vermogen van meer dan 1,5 kW 2 pk, is men reeds hinderwetplichtig. Om het aanvragen van een hinderwetvergunning wat te vergemakke lijken heeft het buro voorlichting een Infoblad uitgegeven onder de naam: Hinderwet: tegen gevaar, schade of hinder. Hierin wordt kon- kreet aangegeven hoe een bedrijf aan een hinderwetvergunning kan komen, de procedure en de inspraak daaromtrent, beroepsmogelijk heden e.d. Het Infoblad is voor een ieder gratis verkrijgbaar op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk of wordt desgevraagd kosteloos toegezonden. Donderdag 1 7 september komt de kommissie ruimtelijke ordening onder voorzitterschap van burgemeester Baerends bijeen in het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk. De vergadering begint om 19.30 uur en is voor een ieder toegankelijk. Vooraf kan gebruik worden gemaakt van het spreekrecht. Bezwaren tegen het ontwerp-bestemmingsplan "Stadskern" Tholen; Tegen het ontwerpplan zijn een 12-tal bezwaarschriften ingediend door respektievelijk A. de Korte, P.J. Kleppe, Burgers Aannemersbe drijf, H. Nieuwenhuis, Vereniging Stadsherstel Tholen, Rabobank Tholen, Fa. M.C. van Splunter, J. Riedijk en J.J. Melse. Zoals gebrui kelijk krijgen de bezwaarden de gelegenheid hun bezwaarschrift mondeling.toe te lichten ten overstaan van de commissie ruimtelijke ordening. Bezwaren tegen het bestemmimgsplan "Kom" (Poortvliet); Ook tegen dit bestemmingsplan zijn een 1 2-tal bezwaarschriften in gediend. Bezwaarden zijn L. van der Graaf, de heer en mevrouw Van Eek, J.M. Oudesluijs, H. van IJsseldijk, C.H. van Vliet, Fa. Bouman- Potter, D. Mulliê. Deze bezwaarden krijgen eveneens de gelegenheid hun bezwaarschrift mondeling toe te lichtem. Wijziging bestemmingsplan "Gorishoek" als uitvloeisel van de nota Verblijfsrecreatie; De nota Verblijfsrecreatie is in zijn totale samenhang bekeken. Beke ken is in hoeverre uitvoering gegeven moet gaan worden aan uitbrei ding van de bestaande bedrijven, uitbreiding via nieuwe bedrijven, dan wel sanering van de bestaande bedrijven. In samenspraak met o.a. het provinciaal bestuur en de Provinciale Planologische Commis sie is voorshands besloten tot het laatste. Als uitvloeisel hiervan is met de heer Groffen, eigenaar van camping "Gorishoek" eem kontrakt gesloten waarbij de gemeente zich verbindt een wijziging aanhangig te maken van het bestemmingsplan "Gorishoek op grond waarvan een sanering van het bedrijf van de heer Groffen kan plaatsvinden. De heer Groffen verbindt zich om uitvoering te geven aan de in het kontrakt opgenomen zaken zoals aanleg van groengordels. De komrpissie r.o. wordt gevraagd akkoord te gaan met de privaatrechtelijke overeen komst, zodat de bestemmingsplanwijziging kan worden voorbereid. Kroonuitspraak over het bestemmingsplan "Buitengebied"; De Kroon heeft een uitspraak gedaan over de beroepen die door het Coördinatieorgaan en de sectie Natuurbehoud waren ingediend tegen onderdelen van het bestemmingsplan "Buitengebied". Op essentiële onderdelen is het gemeentebestuur in het gelijk gesteld. In het oog springen is de uitspraak dat de Pluimpot niet is aangewezen als re- kreatiegebied met subbestemming "park", maar wel als beschermd natuurgebied. Voorgesteld wordt geen revisie van de Kroonuitspraak te vragen en de Kroonuitspraak voor kennisgeving aan te nemen. Wel verdient het aanbeveling op korte termijn een herziening van het bestemmingsplan "Buitengebied" voor te bereiden in verband met een aantal nieuwe ontwikkelingen en een aantal verplichtingen neergelegd in de Wet Geluidshinder. Opname streekplan In het kader van het vooroverleg werd in 1975 aan het provinciaal bestuur ingezomden het ontwerp-structuurplan van de gemeente Tholen. De P.P.C. heeft echter nimmer op dit ontwerpplan gerea geerd. Dit plan is thans dermate verouderd dat het nu niet meer als gemeentelijke visie kan gelden. Het gemeentebestuur heeft uitvoerig stilgestaan bij de vraag of en in hoeverre de behoefte bestaat dit ontwerp-structuurplan te aktualiseren, bij te stellen en opnieuw in procedure te brengen. Gekonkludeerd is dat met een en ander een grote uitgaaf is gevergd, terwijl de behoefte daartoe niet langer meer aanwezig is. Reden hiervan is dat inmiddels belangrijke beleidsvelden uitputtend zijn aangepakt: het distributie-planologisch onderzoek, het bestemmingsplan "Buitengebied, de jachthavennotitie en de nota Verblijfsrecreatie. Als ik in de toekomst andere beleidsvelden moeten worden uitgediept en structureel zouden moeten worden bezien, dan zou voor eenzelfde werkwijze gekozen moeten worden, zo menen burgemeester en wethouders. De commissie r.o. wordt gevraagd met deze zienswijze in te stemmen. Nieuw bedrijventerrein nabij de kem Oud-Vossemeer De plaats van een bedrijventerrein in de nabijheid van de kern Oud- Vossemeer is reeds emige tijd in diskussie. Burgemeester en wethou ders zijn van mening dat een dergelijk terrein primair dient voor de opvang van de thans in de kern gevestigde bedrijven met als tweede doelstelling de mogelijkheid voor bedrijfsvestiging als een kleinschalig bedrijf die uitdrukkelijke wens tot uitdrukking brengt Konkreet bete kent dit onder andere dat grote lawaaimakers in de zin van de Wet Geluidhinder niet op een dergelijk bedrijventerrein worden toegelaten. Het kollege spreekt thans zijn voorkeur uit voor een bedrijventerrein aan de Duivekeetseweg. De commissie wordt gevraagd met deze lo- katie in te stemmen, waarna de planprocedure kan worden gestart. Ter kennisneming Tot slot wordt ter kennisneming van de commissie gebracht het Structuurschema Zeehavens en het jaarverslag van de P.P.D. Zeeland. Wijziging Schoonheidsverordening ter lezing Burgemeester en wethouders maken bekend, dat met ingang van heden gedurende 3 maanden ter sekretarie te Sint-Maar tensdijk, Markt 1-5, ter lezing is neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld, de door'de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 22 juni 1981 vastgestelde Verordening tot wijziging van de Schoonheidsve rordening Tholen. Deze verordening treedt in werking op de derde dag na de datum van afkondiging. Sint-Maartensdijk, 10 september 1981 Burgemeester en wethouders van Tholen. Tholen heeft veel visrijk water. Vele tientallen kilometers dijk trekken jaarlijks duizenden sportvissers uit eigen land maar ook van buiten de grenzen, vooral België. Vissen vanuit boten is een onderdeel van de vissport dat zich in een toenemende belangstelling mag verheugen. De sportvisser-van-nature is meestal lid van een visclub - hij kent zijn rechten en plichten. Maar er zijn ook vele mooi weer-vissers die bij vlagen hun hengel willen uitpakken. Wat hieronder aan wenken en richtlijnen staat zal vooral van belang zijn voor de tweede categorie; mogelijk kunnen de rasechte sportvissers er hun winst mee doen. Wat ieder dient te weten In Zeeland zijn er verschillende soorten visserij: zeevisserij, kust visserij en binnenvisserij. Het Veerse Meer en de Grevelingen zijn gebieden voor de binnenvisserij, de Ooster- en Westerschelde zijn kustwater in de zin van de visserijwet. Zeevissen is geheel vrij, er is geen gesloten tijd voor vissoort of vistuig; enkele vissoorten zijn aan minimummaten gebonden. Bij de kustvisserij gelden evenmin gesloten tijden voor vistuig en; wel zijn er minimummaten voor diverse vissoorten. Als de staat rechthebbende op het water is zijn steeds vrij: twee gewone hengels of één peur of één spieringpaternoster of één speciale hengel; in alle overige gevallen is het bezit van een consent vereist. Wie gaat vissen met b.v. drie gewone hengels of een kornet heeft een consent nodig, verkrijgbaar bij de gemeentehuizen. Wie met vaste vistuig zoals schutwand of fuiken wil vissen heeft niet alleen het genoemde consent nodig maar ook een vergunning van de Directie der Visserijen, Bezuidenhoutseweg 73, 's- Gravenhage. leder die de binnenvisserij bedrijft moet over een viskaart beschik ken (steeds meenemen en desgevraagd tonen); viskaart zijn ten postkantoren verkrijgbaar voor ieder die tenminsten 1 6 jaar oud is; de goedkoopste viskaart (rood zegel) is voldoende. Er mag worden gevist met één gewone hengel, d.w.z. een hengel met maximaal drie haken en "gewoon" aas zoals:brood, aardap pel, deeg, kaas, granen, zaden, peulvruchten, fruit, slachtproduc- ten, zeepier, zager, mossel, puts, schelp, worm, steurkrab en gar naal of nabootsingen hiervan alsmede insecten en insectenlarven ter grootte van maximaal 2 cm, of nabootsingen hiervan; andere zoorten zoals levende en dode visjes, grote kunstvliegen e.d. zijn voor een gewone hengel niet toegestaan; zij zouden er een "spe ciale" hengel van maken. Wie met twee hengels, peur of speciale hengel wil vissen heeft een viskaart met blauw zegel nodig. Voor de gewone hengel is r elk jaar een gesloten seizoen en wel van 16 maart tot en met 3 mei voor de binnenwateren en het IJssel- meer en van 1 april tot en met 31 mei voor de rivieren. De Visboot Aan boord van de boot waar u mee gaat vissen dienen de volgende voorwerpen te zijn: goede waterkaarten (in elk geval van het gebied waar gevaren wordt) kompas anker of dreg (minimaal 30~meter lijn) roeiriemen hoosvat of lenspomp brandblusapparaat signaal- en verbindings middelen (vuurpijlen voor noodgevallen) reddingsvest radarreflek- tor verbanddoos vat voor afval radio-ontvanger (in elk geval voor de berichten van het KNMI met extra waarschuwingen voor de water sport als een windkracht van 6 Beaufort of meer wordt verwacht). Gedragsregels op het water Ken het schip (ook de huurboot) waarmee u gaat varen en contro leer of het vaartuig in orde is en of alle noodzakelijke reserve-on derdelen zich aan boord bevinden. Maak een vaarplan voordat u vertrekt en vertel waar u heen gaat: het kan zoeken voorkomen als u niet optijd terug mocht zijn. Zorg dat u zowel overdag als 's avonds en 's nachts goed gezien en gehoord kunt worden. Ga nooit stil liggen of voor anker in een betonde vaargeul of midden in een vaarweg, ook al is er geen ander schip te zien; meer nooit af aan boeien of bakens. Voor overdag zijn noodsignalen: rooksignalen, misthoorn, vuurpij len, spiegeltje; voor 's nachts: vuurpijlen,misthoorn, stakellichten, zaklantaarn. Raak bij pech niet in paniek, blijf in of bij uw boot en probeer door het geven van signalen de aandacht te trekken. i Enkele algemene regels töfbesluit (en met de mededeling dat de folder over varen nog meer tips en wehken geeft): gebruik vóór alles uw (gezonde) verstand zorg dat u van navigatie en vaarre- gelementen het nodige weet houd er rekening mee dat vele anderen ook van het water willen genieten (plankzeilers, sportdui- kers, zwemmers) maak geen troep op het water of aan de oevers: wees milieubewust maat gepast (en spaarzaam) gebruik van uw Mare 27 MC-zender als u die aan boord hebt. Voor en achter de dijken Zeeland is rijk aan dijken en duinen maar ook aan grote gebieden die bij eb drog vallen (stranden, platen, schorren, slikken). Veel gebieden zijn van grote beteken is voor de vogels. Ze zijn geen "niemandsland" waar ieder zijn gang kan gaan! Enkele nuttige wenken: houdt rekening met de rust van de vogels op de hoogwatervlucht- plaatsen en in de belangrijke broedgebieden; deze zijn - met ver melding van de periode waarin ze voor de vogels van belang zijn - aangegeven op de kaart maak als bootvisser gebruik van de aanwezige trailerhellingen; ga niet voor anker op de platen en betreed deze niet: het zijn voedsel- gebieden voor de vogels. blijf weg van de oester - en mosselpercelen; zij zijn het "land" van een ander graven of spiten op dit'Tand"is helemaal uit den boze ook op plaatsen waar geen staken staan is het verboden te spitten of te graven binnen honderd meter uit de teen van de dijk spitten en graven kunnen ook de rust van de vogels en het bo demleven verstoren; dit kan tot gevolg hebben dat het gebied tijdelijk ongeschikt wordt als voedselgebied voor vogels en dat de pieren (en vooral de zagers) "uitgeput" raken(er wordt gewerkt aan voorstellen om sommige gebieden in bepaalde perioden te sluiten voor het steken) als u aan aas te komen zelf zeewormen wilt spitten, dan is de grote vergunning van de Deltafedertie voldoende hebt u die niet en wilt u een spitvergunning, dan kunt u die verkrijgen door 4,— te storten op postgiro 3659233 van de Deltafederatie, algemeen beheer, Hulsdonkstraat 90, 4708 AC Roosendaal (telefoon 01650-34873); u ontvangt dan de vergunning met een kaartje waarop de vakken waar mag worden gespit staan aangegeven VERLIEZER WILLEN ZIJN "Want zo wie zijn leven zal willen be houden, die zal het verliezen; maar zo wie zijn leven verliezen zal, om Mijnent wil, die zal het vinden" (Mt. 16:25) Wie wil er verliezer zijn? Dat wil nie mand. mensen willen altijd winnen, al tijd gelijk krijgen. Wij vechten voor ons bestaan en voor onze mening. Wij ken nen echter onszelf niet. Wij beseffen niet, dat wij zondaren zijn; dat wij van huisuit leven los van God en los van elkaar. Door de zondeval zijn we ik- middelpuntig geworden en is de ge meenschap met God en onze naaste verbroken. Wij vechten dus voor ons zondaarsbestaan en voor onze zon daarsmening. Daarom laten wij onszelf zo gelden. Daarom stellen wij onszelf zo absoluut op. Daarom zijn we zo weinig ootmoedig. Daarom staan we zo weinig echt open voor God en voor Zijn Woord en voor onze medemens. Wij zijn slaven van en aan, onszelf. Dat klinkt hard, maar leert de praktijk van het dagelijks leven ons dit niet? Maakt de mens zich niet breed en dat op alle levensterreinen, geloof en kerk niet uitgezonderd? Waar is de ootmoed? Waar het geloof, dat door de liefde werkt? Soms lijkt het of de mens altijd moet winnen en de ander moet verliezen. Mijn haan zal koning kraaien! Wie echter God leert kennen, die komt er achter dat in het verlies de winst ligt. Waar wij als zondaar ondergaan - het niet meer weten en het niet meer kunnen - daar staat God op en openbaart Zijn rijke genade. Wij leren zien, dat ons zondaarsleven niet het echte leven is. Het is een schijnleven. Het echte leven ligt in het kennen van God en de Heere Jezus Christus. Dan gaan we God en onze naaste liefhebben en dat van harte en uit dankbaarhèid. Wie zijn leven als zondaar - afgekeerd en afkerig van God - opgeeft voor de Heere Jezus Christus, voor Zijn Vader en voor Zijn rijk, die vindt het echte leven en die ontvangt het als een verrassing. Wie verliezer voor God wordt - en dat niet êên keer, maar telkens weer - die wil ook verliezer voor zijn medemens worden. Die is wel zeker van God en van Zijn Woord. Hij wordt en hij blijft leerling in de school van de Bijbel, in de school van de Heilige Geest. Maar die wordt minder zeker van zichzelf, van zijn verstaan en toepassing van het Woord van God. Dan worden we ootmoedige en afhankelijke mensen. Dan willen en kunnen we naar anderen luisteren. Dan komt er ruimte voor de ander. Zo komt het echte geloof in zijn vruchten openbaar: een ootmoedig wandelen met God en onze naaste. Dan geven we God gelijk en zijn bereid eigen ongelijk te bekennen,' als het nodig is. Dan staan we niet meer op een voetstuk, want daar zijn we vanaf gestoten. Hebben wij de ware aard van ons leven zoals we geboren zijn al ontdekt? Zijn onze ogen ervoor open gegaan hoe wij gebonden zijn aan onszelf? Willen wij dat natuurlijke leven als zondaar nog steeds behouden en handhaven, het redden kostte wat het kost? We zullen het zeker eenmaal moeten verliezen, want het kan voor God niet bestaan. Christus is de Weg, de Waarheid en het LEVEN. Hij is het enige waarachtige Leven, de nieuwe Levenswortel. Wie zijn oude leven als zondaar verliezen zal, die zal het echte leven vinden. Willen wij verliezer worden èn blijven wat dat oude zondaarsleven betreft? "Van har te" zegt het geloof. "HEERE, doodt dat oude zondaarsleven in mij, elke dag op nieuw, opdat ik voor u en voor de naaste mag leven". In het verlies ligt de winst en dat blijkt in de vruchten. Daar is liefde en ootmoed, een leven in afhan kelijkheid van de HEERE. Dat is een leven tot Gods eer en tot welzijn van "Moetje maandagmorgen met de eerste bus terug, Ceriel?" "Ik, nee, ik moet morgenavond met de fiets terug naar het spoorstation. Het zou fijn zijn als er"*s zondags ook bussen reden", voegt hij eraan toe. "Ik zie je zeker niet meer', vraagt hij even later. "Elke keer als ik op 'het Liere' logeer, ga ik ook altijd gedag zeggen bij je ouders, maar dat gebeurt niet zo vaak meer". "Papa en mama komen zelden meer hier, enkel papa om over zaken te praten". Over haar heen kijkt hij de donkere laan in, tussen de blanke sneeuw op de heuveltjes glinstert water in de karresporen. Plotseling zet hij z'n koffer achter een struik en neemt haar koffer uit haar hand. "Fella- Ester", zegt hij kort bij haar. "Ik breng je even, fella-Ester, net als voorheen". Z'n arm schuift door de hare. "Kom", zegt hij. "Denk om de sporen". Het is weer als vroeger, toen hij op de slechtste gedeelten z'n arm om haar schouders legde. Daar waar het erg smal is en ze bijna uitglijdt, leunt ze vertrouwelijk tegen hem aan. De jaren zijn wegge vallen, woorden zijn overbodig. Twee kinderen hebben elkaar terug gevonden uit een ver en bijna vergeten verleden. Vlak voor de deur van 'Het Liere' nemen ze afscheid. Haar sterke, slanke hand sluit zich om de zijne. "Morgen kom ik even gedag zeggen bij je ouders, Ceriel". Het houdt een belofte in voor hun wedezien. Als hij door het donker teruggaat, is alles goed. Thuis is het een reuze verrassing als Cerielke plotseling in de bijkeuken de sneeuw van z'n laarzen stampt. Nou, nou, z'n zusje, waar hij verzot op is, vliegt in z'n armen en van de weerom stuit kust hij z'm moeder op haar wang. "Gekke jongen". Met haar mouw veegt ze haar wang af, maar z'n uitgelaten stemming vindt ze heerlijk. Soms is hij veel te erdstig voor zo'n jonge jongen Sinds hij soldaat is, is dat nog erger gewordsrtt. Ze ijvert om eten voor hem klaar te maken, maar dat weert hij af. Hij heeft immers warm eten op de kazerne gehad. Als ze even later in de keuken is, gaat hij haar tersluiks achterna. "Weetje wie ik heb ontmoet, moe?". "Welnee jongen, er zijn soms zoveel mensen langs de weg en bij de bus". "Fella-Ester van 'Het Liere'. Dat is verschrikkelijk lang geleden, sinds haar vertrek van 'Het Liere zegt hij ernstig. "Af en toe kwam ze wel hier en dan moest ik je vooral de groeten doen. Meestal vergeet je dat", zegt ze verontschul digend. 'Maar nu is het al lang geleden, misschien wel jaren. Morgen komt ze wel even aan, zegt Ceriel. O ja ja, dat is wel goed, vindt moeder. Tevreden zitten ze rondom de haard. Vader wordt oud, denkt Cerielke. Het zware werk en de jaren zijn niet aan hem voorbijgegaan. De volgende zondag komt Cerielke nauwelijks de deur uit. Hij weet niet wanneer Fella-Ester komt en hij wil haar vooral ontmoeten en met haar afspreken waar hij haar de volgende week mag zien. Hij moet nog zoveel vragen over haar ouders, over Albert, hoe het gegaan is tijdens haar jeugd en het verpleegster zijn. Het wordt na de middag wanneer Fella-Ester komt en hartelijk wordt begroet. onze naaste. Leeft u, leef jij, zo? Zo'n leven heeft waarde voor dit leven en voor het toekomende. God allêên de eer. Amen. Ds. M.D. Geuze, St. Annaland. Vorige week werd een overdenking ge plaatst van ds. A.B. Cysouw uit Sint- Philipsland. Deze bijdrage was wel door hem ingestuurd, maar niet door hem zelf geschreven. De overdenking was van de hand van ds. S.P. Nijdam uit Eefde, zodat dit misverstand hierbij is recht gezet. nde houi De Classicale Hervormde Jeugdraad Tholen/St. Philipsland houdt vrijdag 18 september om 19.30 uur in de Her vormde kerk te St. Annaland een jeug dappèl. Thema van deze avond is: "De goede keus". De meditatie wordt verzorgd door Ds. L. Wüllschleger uit Tholen, terwijl opening en sluiting worden ver richt door de predikanten Ds. Th.W.H. van der Heijden uit Oud-Vossemeer en Ds. D.J. Budding uit Scherpenisse. Naast schriftlezing en declamatie door jongeren wordt er muzikale medewer king verleend door drie jeugdkoren, te weten het jeugdkoor uit Oud-Vossemeer o.l.v. dhr. H.W. van der Kaa, het jeugd koor uit Scherpenisse o.l.v. dhr. J. Wes- dorp en het jeugdkoor uit St. Annaland o.l.v. dhr. A.P. Kasse. Na afloop gelegenheid tot koffiedrinken in het Hervormde verenigingsgebouw. Dinsdag 1 september sprak te Oud- Vossemeer op uitnodiging van de clas sicale Hervormde Jeugdraad Ds. W. Verboom uit Nieuw-Lekkerland over "Hoe bereid ik mijn vertelling voor?" De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de CHJR, ds. Th. W.H. van der Heijden, die in zijn openings woord uitging van ps. 78 waar hij wees op de eis die God stelt om Zijn geboden te onderhouden em tevens op de belofte, die di eis inhoudt. De spreker van deze avond ging uit van ps. 51:8 waarin hij naast andere lijnen, speciaal de lijn die vanuit Gods Woord naar de leidingge vende toekomt, wilde benadrukken. Wezenlijke zaken voor de voorbereiding van de Bijbelse vertelling zijn tijd, stilte en rust' Als wij de voorbereiding slordig afwerken kan er van een helder, door dacht en beheerst doorgeven, niets ko men, zei ds. Verboom. Aan de hand van verschillende praktische voorbeelden -hijzelf heeft dertig jaar voor een zon dagsschoolklas gestaan - licht hij dit toe. Kind-zijn houdt in: hulpeloosheid, af hankelijkheid en geborgenheid. Daar dienen wij in onze voorbereiding en vertelling rekening mee te houden. Dit betekent, dat wij he kind op de zon dagsschool serieus dienen te nemen. Wij hebben de plicht de kinderen het won der van Gods schepping te laten zien in een eenvoudige taal, n.l. de taal van de verwondering, aldus de predikant. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij de praktijk van elke zondag volop aan bod kwam. Ds. Verboom eindigde met dankgebed

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1981 | | pagina 5